"" Arama Sonuçları

Ev satisinda vergi yukumlulugu

ozan can | 18 Eylül 2014 | 15:26 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhaba, 07.2010 tarihinde aldigim konutun detayi; Konut bedeli: 122000 rayic bedel: 58000 Kredi tutari: 98000 Tapuda gosterilen deger: 60000 Evimi baska bir ev almak icin satacagim, alacak kisi 100000tl kredi kullanacak, burada bana satistan bir vergi yukumlulugu olacak mi? Okudugum bir makalede istisnai durum olarak yeni konut almak icin satilan evlerde vergi alinmamaktadir yazili, dogrumudur acaba? Cok tesekkurler

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Başka ev almak için satılan evler gelir vergisinden muaf tutuluyor. Detaylara Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, gerçek satış bedelini tapuda göstermediniz için bu durumun tespiti halinde eksik tapu harcı cezasına maruz kalabilirsiniz.

219 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Ali Güneş'e yanıtımdır...

deniz yılmaz | 14 Eylül 2014 | 12:23 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Ali Bey yazdığım görüşe katılmadığınızı belirtmenin 1.000 farklı yolu varken "cahil" vs diye hakaret etmenin anlamı ne? Bana söylediğiniz hakaretamiz sözleri 2 ile çarpıp aynen size iade ediyorum bu bir. İkincisi ekonomin temeli arz-talep dengesi olmasına rağmen bazen piyasa koşullarında GEÇİCİ ve bilimsel olmayan yapay fiyat hareketleri görülebilir ve arz fazla olduğu halde fiyatın yükseldiği veya düşmediği geçici durumlar görülebilir ama bu durum geçicidir ve piyasa koşulları bu durumu krizle düzeltir. Örneğin Hollanda'da yaşanan lale soğanı krizi buna örnektir. Aynı örneği görmek için Beylidüzü'ndeki emlak fiyatlarına ve satışa sunulan emlak sayısına bakabilirsiniz. Üçüncüsü Türkiye 10 yılı aşkın bir süredir konutta bahar havası yaşadı, özellikle son birkaç senede döviz ve faizin düşmesiyle müthiş bir çıkış yakalandı ve fiyatlar aldı başını gitti. Ama artık o dönemin sonu geldi, kabul etseniz de etmeseniz de 6-12 ay içinde konut krizine gireceğimizi düşünüyorum. Sektördeki karlılık, inşaat firmalarını özellikle üst segment konutlar üretmeye itti ama plansız konut üretimi yüzünden şu an Türkiye'de satılmayı bekleyen 1 milyon boş konut var. Parası olan üst gelir grubu zaten son birkaç yıldır parasını bu evlere yatırdı, pazar bu anlamda doydu ve para suyunu çekti, o evleri kim alacak şimdi? Kaldı ki paranın fiyatı (faiz) da artacak...Tüm satışların sadece %1.5'ini oluşturan yabancıya satışlar da kurtarmaz bu sektörü. Herkese saygılar...

Tebernüş Kireçci : Peki.

641 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Finans, faiz ve balon konusu

deniz yılmaz | 14 Eylül 2014 | 09:20 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Kireççi öncelikle bir kavram kargaşasını düzeltmek lazım. Türkiye'de düşük faizli ve uzun vadeli kredilerin bol keseden dağıtılması sonucu ev fiyatlarından şişme olması şeklinde özetlenebilecek Batı tipi emlak balonu yok ve hiçbir zaman olamaz. Türkiye'de balon konut arzının fazla olması ve gerek arsa gerekse ev fiyatlarının yapay şekilde şişmesidir. Türkiye'deki ise, düşük faiz ortamında ev satışlarının artması üzerine tatlı parayı görüp de ipini koparanın (sanayici dahil) konut sektörüne girmesi ve konut arzının özellikle üst segment başta olmak üzere talebi ve satılabilir seviyeyi aşması, ardından faiz arttırımı ile beraber satışların bir anda düşmeye başlamasıyla birlikte patlayacak bir balondur. Bu itibarla gayrimenkul piyasasının finanstan etkilenmeyeceğini belirtip "FED - MED, merkez bankası bu işte sökmez" demeniz bana göre pek doğru bir yaklaşım değil. Tamam konut ihtiyacı önemli ama konutu alacak parası olmayan ne yapacak, para mı yaratacak? Hayır ev almak yerine kiralayacak tabii ki. Şu an İstanbul'da kira çarpanı 300'ü geçen çok ev var. Neyse finansa dönersek, şu an enflasyomdam fazla olması gereken faizi TCMB zorlama şekilde enflasyonla eşit tutuyor ama FED ilkbaharda faiz arttırımına başlayınca Dolar 3 TL'ye doğru yol almaya başlayacak ve merkez bankasını da Dolar'ı dizginlemek içn sürekli faiz arttıracak ve bunun sonucunda şu an 0.9 seviyesinde olan kredi faizlerinin 1.5'lara hatta daha yükseklere çıktığını göreceğiz. Bunun sonucunda zaten 10 aydır azalan konut satışları daha da düşecek ve dolar yükseldiği için borçları zaten artan inşaat firmaları bir de satış yapamadıkları için borçlarını kapatamaz hale gelecek. Dolayısıyla o dönemde bazı inşaat firmalarının tek tek iflas ve iflas erteleme başvurusu yaptığına bazı inşaatların yarım kaldığına dair haberler okuyacağız. Ardından firmalar satış yapmak için indirime gitmek isteyecek ancak daha yüksek fiyata önceki alıcılara satış yaptıklarından ya gizli indirim yapacaklar ya da önceki satış yaptıkları müşterilere de iade yapmak zorunda kalacaklar. Sonra görülecek ki evini 5'e alan eskisi gibi değil 7'ye satmak aldığı fiyata bile satamayacak. Bu dediklerimi 6 ay sonra tekrar değerlendirelim bakalım ne olacak :) Bu arada tek bir çekince koyuyorum eğer Avrupa Merkez Bankası ciddi bir parasal genişleme yaparsa bu öngörülerim gerçekleşmez. Çünkü Dolar olup ülkeyi terk eden para bu sefer Euro olup tekrar ülkeye girer. Bu ihtimal dışında konut krizi en geç 6-12 içinde geliyor. Zaten nasıl devalüasyon öncesi herkes "devalüasyon yok" der veya ekonomik kriz öncesi "ekonomi iyi" der. Konut krizi öncesi de herkes "balon yok" der diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Ah siz okumuş çocuklar:))) Her şeyi o kadar çok biliyorsunuz ki bilgi fazlalığından gerçeği göremiyorsunuz:))) Buraya tıklayınız adresinde FED ile ilgili 1 yılı aşkın süredir yapılan yorumları görebilirsiniz. FED'in asli görevi dünyada finansal enstrüman yatırımcılarını ters köşe yapmaktır:)) Dünyada bu Amerikan doları bolluğu varken FED'in işi zor. FED'in anlatıldığı gibi değil. Olduğu gibi algılayın. Gelişmeleri hep beraber göreceğiz. Türkiye'deki temel sorun bu değil. Söylediklerinizin çoğu doğru. Bu kadar önemli detayları yakalayan birisnin atladığı bir nokta var. O da şu: Türkiye'de ve İstanbul'da vergi ödemede dengesizlik var. Tekstil, gıda, züccaciye, otomobil (galericiler), makine ve deri gibi sektörler vergi ödemiyor. Kayıtdışı yüksek. Diğer taraftan da vergisini peşin ödeyen ücretli ve maaşlı kesimler var. Vergi ödemeyen kesimler parasını sisteme sokmak için gayrimenkulü kullanıyor. Dolayısı ile zenginleştikçe zenginleşiyor. Vergisini düzenli ödeyen kesimin ise canı çıkıyor. Oturacak ev bile alamıyor. Bu sorunun aşılması gerekiyor. İflas ve iflas erteleme konusundaki görüşlerinize aynen katılıyorum. Normalde bunun bir kaç yıl önce yaşanması gerekiyordu. Bugüne kadar yaşanmamasının iki önemli nedeni var. Bunlardan ilki; piyasadaki Araplar başta olmak üzere yabancı talebi. İkincisi ise; bankaların konut şirketlerinin borçların hükümetten korktukları için esnek davranması. Gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz.Vakit buldukça Buraya tıklayınız adresindeki haberleri okuyun. Türkiye'de insanlarda bu gayrimenkul merakı olduğu sürece piyasalar dimdik ayakta olur. İstanbul'da 200-250 kira çarpanı ile satılan gayrimenkuller orta ve uzun vadede prim yapar. Kısa vadede düşmeler ya da durgunluklar olabilir. Ama uzun vadede piyasalar yükselişini sürdürür.

602 Kişi Okudu | Cevabı Oku

pelikan gol konaklarindan ev alinabilirmi proje güvenilirmi

salih yel | 14 Eylül 2014 | 02:04 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

İzmirin menemen ilçesinde sarp gayrimenkul tarafından yapilacak 24 ay sonra teslim edilecek pelikan gol konakları projesinden ev almak güvenli olurmu. periligolkonaklari.com sarpinsaatyapi.com Sahibinden.com ilan no: 176474305 Firmanın senetle taksit imkânı sunması normalmidir Projede daha temel bile atılmamıştır. Proje kat irtifakı tapusu alacak seviyeye geldiğinde tapu alarak ödeme yapmak ve noter onaylı sözleşme yaparak kendimizi garantiye almış olurmuyuz yoksa yapılması gereken başka şeylerde varmıdır.

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Kat irtifaklı olarak daire sahibi olabilirsiniz. Ancak, ileride hak kaybı yaşamamanız adına ödeme planını ve firma ile yapacağınız sözleşmeyi bir avukat ile incelemeniz faydalı olacaktır. Kat irtifaklı evler hakkında bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

34 Kişi Okudu | Cevabı Oku

KONUTTA,DURGUNLUK İLE BALONU KARIŞTIRMAMAK LAZIM...

ALİ GÜNEŞ | 12 Eylül 2014 | 11:15 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Konutta ara ara durgunluk olur.Bu ticari durumun doğasında olan bir durumdur.Zaman zaman soluklanmak için bir mola vermesi gerekir.Yoksa Balon oluşur.Konutta Balonun olması için en önemli şart;Devamlı Yükselen ve anlamsız boyutta fiyat artışıdır.Bunu tetikleyen spekülasyon ve manipülatif tarzında oluşan talepdir.Bizde konut sektörü içerisinde çok sayıda kurumsallaşmış firma mevcut olduğundan bu manipülasyona izin verilmez.Çünkü zararı kendilerine dokunacaktır,yani ürettikleri konut fazlası ellerinde kalacaktır.orta ve uzun vadede batma riskleri olduğundan dolayı buna izin vermezler.Konutta Balon oluşumunun en önemli göstergesi KONUTTA ALIM VE SATIMIN BOL VE ÇOK SAYIDA OLMASIDIR.Yani tapu dairesinde randevular dolu olur.HATTA BAZEN BİR gm AYNI GÜN 2 HATTA 3 EL DEĞİŞTİRİR.Fiyatları devamlı yukarı olur.Buna altyapıda hazırlanmış; banka konut kredileri sudan ucuz olacak şekilde tasarlanmıştır.Bu alım satımı yapan insanların aç gözlülüğü sayesinde aşırı borca girerek daha çok kazanma hırsı ile bankalara aşırı borçlanma oluşur.Bu gidişin elbet bir mali sonu olacaktır. İşte o an da konutta balon patlar.1 gün 1 hafta önce alınan Ev Gm alınan fiyata satılamaz.%10 aşağısına da ...Bu kez panik başlar borcu çok olanın elinde patlayan bu GM leri yarı fiyatına satmaya çalışan satıcılar piyasada boy boy ilanlar verirler.İlginçtir.Bu kez manipülasyonlar başlar. Batacak ihtimali olmayan firmalar kişiler bu kez uçurumun kenarında olur vi bir süre sonra bankaların el koyması ile batışlar-iflaslar başlar.2.dalga Panik bu kez çok şiddetle oluşur.İntiharlar ölümler medyada bol bol okunur.Devlet buna bir çözüm arayışına girer ve bakanlıklar düzeyinde sakinleştirici açıklamalar bu kez medyaya düşer.iŞTE KELEPİR FİYATA ALINACAK EVLER gm LER herşeyiyle oratadadır.Konutta balon patlamış olan oluşmuştur.bUNDAN SONRA MİNİMUM 9 AY SÜRECEK OLAN toparlanma süreci başlar.BU dönem en ucuz ev GM almanın zamanıdır.Ama kimse cesaret edip ev GM alamaz.Çünkü fiyatların daha da DÜşeceği varsayılır ve ev alacak KONUT PİYASASINI CANLANDIRACAK kişilerde para kalmamıştır yada nakitte değillerdir.Borsa deyimiyle maldadırlar.Bu dönemde sadece gerçekten oturmak için ev alacak olanlar ev alır. Şimdi şuan yaşadığımız dönem Konutta Durgunluk dönemidir.Bunun süreside 1 aydan 1 yıla kadar uzanabilir.Ekonomik ve siyasi göstergeler bu sürenin en önemli göstergesidir. Yine üzerine basa basa diyorum ki;BİZDE konutta ŞUAN BALON YOK.Oluşmaya doğru gidiyordu.Ama Siyasi ve ekonomik göstergeler sayesinde bu oluşmadı. Şuan yaşadığımız DURGUNLUK dönemidir.iyi çalışmalar.

Tebernüş Kireçci : Peki...

650 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Silivrinin Hangi Bölgelerin den alinmali

Hakan Altin | 11 Eylül 2014 | 17:00 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Iyi Günler Tebernüs bey, Öncelikle sizi Halkimizi aydinlatiginiz Icin tebrik ederim iyiki varsiniz.Ben yurtdisinda yasiyorum biraz birikimim var okadar fazla param yok büyük arsa veya Arazi alacak kadar.Ilerde Pirim yapacak Silivri tarafinda Arsa veya Tarla almak istiyorum.Malumünuz Silvri kücük bir Yer degil bir cok Köyü Mahalesi var Bölgenin yabancisi oldugum icin Hangi köylerin veya Mahalelerin ilerde Pirim yapacagini bilmiyorum bu Konuda beni aydinlatirsaniz Sevinirim.Birde Tebernüs bey Burda Almanya da bagimsiz Emlak danismanlari var bu Danismanlar sadece Danisman Ücreti aliyor herhangi Baska satis filan yapmiyor,malesef Türkiyede böyle bir sey Göremedim kendini Emlak danismanlari olarak tanitan kisiler kendi Arsasini satmaya calisiyor.Sizin bildiginiz bir bagimsiz Emlak danismani var mi?Almanya Dan selamlar

Tebernüş Kireçci : İyi günler. Rica ederim. Öncelikle Almanya'ya selamlar. Silivri dediğimiz olan neredeyse 500 milyon metrekareden fazla. Neredeyse bomboş. Nereye ne yapılacağı belli değil. Belli olanların ise değişmeyeceği garantisi yok. Dolayısı ile nerenin prim yapacağı belli olmaz. Bu konuda ben de dahil kim ne diyorsa boşa konuşmuş olur. Metrekaresi ucuz ve geniş arazi alın. Maalesef emlak danışmanlığı Türkiye'de yok.

604 Kişi Okudu | Cevabı Oku

ACUNKENT A / Bloklarda sorun kalmadı

Serkan akyaz | 10 Eylül 2014 | 20:52 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş bey, Şükürler olsun ki size Acunkentle alakalı iyi şeyler yazabiliyorum.Arsa sahipleri olarak A1,A2,A3 ve A4 blokları bize ait.site yönetimimiz oluşturuldu ve hepsinin ellerine sağlık kısa sürede çok büyük işler başardılar.Öncelikle A bloklar ile diğer bloklar ayrıldı.Yeni web sitemiz kuruldu.acunkentsitesi.com Tüm dairelerimizin eksik kalan kısımları tamamlandı.Bahçe düzenlemelerimiz yapıldı.Elektrik,su,doğalgaz aboneliklerimiz yapıldı.Güvenlik kameralarımız takıldı.Ayrıca A bloktaki dairelerimizin hepsi krediye uygun oldu.Daha önceleri satıyım da kurtulayım dediğim yer için,şimdi belki de oturabilirim diyorum.Size sorum yok.Bugüne kadar sizi hep olumsuz konularla meşgul ettik,şimdi ise biraz olumlu şeyler yazmak istedim.Acunkentte dairesi olan yada yeni daire alacak arkadaşların hepsine hayırlı oturmalar,hayırlı komşular dilerim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım Esenyurt'taki tüm projelerdeki sorunlar tek tek çözülür. Acunkent bu konuda örnek olur.

358 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Madenler de bina almak istiyorum fakat iskan ve kat tapusu yok.

Ahmet SARICA | 10 Eylül 2014 | 01:17 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Beyefendi merhaba Oncelikli olarak tesekkur etmek istiyorum ev alacak satacaklara sizleri siddetle tavsiye ediyorum.benim sorum madenlerde bir bina var bu bina 4 daire 2 dukkandan olusuyor daireler 140m2 dukkan 150m2 ve bodrum 200 m2 bina 2002 de toprak sahibi tarafindan yaptirilmis.binanin ruhsati var elektrik su gibi abonelikleri ayri ayri var fakat iskani yok ve kat mulkiyet tapulari yok fiyat olarak 900000 tl kira getirisi 5000 tl kira carpani iyi oldugunu dusunuyorum.simdi sorum su siz olsaniz burayi almak sitermiydiniz.bence makul geliyor fakat iskan ve kat tapulari olmadigindan biraz cekiniyorum.iskan olmamasi tapularin paylastirilmamasi bu kira carpani karsisindaki tepkisi iyimidir.ne yapmami onerirsiniz.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Bankalar kredi kullandırıyorsa alınabilir. Kira çarpanı gayet iyi. Belediyeden araştırma yapın. İskan sorunu çözülecek gibiyse uzun vadede iyi bir fırsat barındırdığı anlamına gelir.

112 Kişi Okudu | Cevabı Oku

dumankaya ev teslimleri ve elimizdeki kontrat hakkinda

cem kiper | 29 Ağustos 2014 | 07:48 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Dumankaya konusu su anda ev alacaklarin malum gundeminde,ayni anda bir cok proje teslim edilmeye calisiliyor.Konsept halkali ve diger projeler konusunda kontratta acikca yazilmis madde 5 e eksikler zapta yazilacak,alan aksi taktirde evi alan hic bir talepte bulunamaz,gizli ayiplar haric.zapta tamamlanma suresi de yazilacak. eger eksiklikler oturuma engel teskil ediyorsa ,evi teslim almaktan vazgecebilirsin. gecikme icin aylik satis bedelinin binde ikisini odemek durumunda yani 600 -700 liraya yakin bir para. Sayin Selcuk Avcinin yasadiklarinin benzerini sahsim adina yasadim ve magdur oldum. Anlasilan su ki Dumankaya musterilerine kontratta yazilanlara ragmen yerse taktigi yapiyor,bu isi illa ki hukuka mi tasiyalim, Dumankayadan ev almadan once hakkinda duydugum bir olumsuzluga ragmen ev aldim ,ama bir daha asla!!! Dumankayadan ev alacak olanlar icin onerim avukatinizi hazirlayin!

Tebernüş Kireçci : Peki.

329 Kişi Okudu | Cevabı Oku

2B Arasinin Turizm İmarı mahiyetinde kullanılması

Ahmet Erdoğan | 26 Ağustos 2014 | 17:30 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhabalar Tebernüş Bey, Edremit Körfezi;Assos Mevkii Kayalar Köyünde yer alan 2B Arazisi kapsamında olan arsamızı rayiç bedel üzerinde 45.000 TL ye aldık lakin bu meblağla aldığımız için arsayı ''tarla mahiyetinde'' kullanmak zorundayız.Tapuda şerh vardı ve belli bir meblağ ödenmesi karşılığında yaklaşık 20.000 tl daha turizm imarlı olarak kullanabileceğimizi ifade ediyor,devlet ihale kanununun maddelerini ve gerekliliklerini ifade etmiş şerhte.Şu an arsayı satmayı düşünüyoruz ve milli emlak genel müdürlüğüne turizm imarı alabilmek için ilk etapta bilgi edinmek amacıyla başvuruda bulunduk..Şu an % 5 imarlı, turizm kapsamında en fazla ne kadar imar alabiliriz ? Sit alanı içersinde değil,tarla vasfında ve yatırım potansiyeli yüksek bir yer,yaklaşık 15000 metrekare deniz ve doğa manzaralı.Turizm imar yüzdesi nasıl arttırabiliriz,yaklaşık 20.000 tl ye bu iş bakanlık tarafından halloluyor.En fazla bize ne kadar imar hakkı verebilirler ??? Bu meblağı ödemediğimiz takdirde arsayı satın alacak yatırımcı,gerekli prosedürü uygulayıp turizm kapsamında kullanabilir mi ? Bu konuma bilgilendirmenizi istirham ediyor,bu vesileyle saygılarımı sunuyorum... Ahmet ERDOĞAN

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Tarla vasfındaki arazilere en fazla yüzde 5 imar veriliyor. Bu alanın imar durumu hakkında bağlı olduğu belediyeye giderek, imar durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

89 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Yeni aldığım dairede çıkan İskan Sorunu

Aydın KİREMİTÇİ | 25 Ağustos 2014 | 23:55 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Toplam 6 Bloktan oluşan fakat henüz 2 blok tamamlanmış(Bu iki blokta 40+40=80.Daire bulunmaktadır.) bir inşaat projesinden tamamlanan bloklardan kat ittifaklı daire almış bulunmaktayım. Fakat projede olan diğer blokların yapımı tamamlanmadığından iskanı bulunmamaktadır. Diğer bloklarında tamamlanması epey uzun zaman alacak gibi duruyor. Şu anda şantiye elektriği kullanılıyor ve biz blok sakinleri olarak bu durumdan rahatsızlık duyuyor ve abonelik verilmesini bedaştan talep ediyoruz. Bedaş projenin tamamlanması iskanın alınması sonrasında bu hakka sahip olduğumuzu belirtiyor. Dairem bitmiş kat ittifakım var nasıl oluyorda ben bu projenin iskanına müdahil oluyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir. Konu hakkında görüş ve değerlendirmelerinizi varsa izleyebileceğim bir yol konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Tşk ler.

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Kanun gereğince iskan belgesi, projenin ruhsatına uygun olarak inşa edilmesi halinde veriliyor. Ancak, kısmi yapı kullanma belgesi de alınabiliyor. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

204 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Ahenk evleri projesi hakkında

ahmet saygı | 25 Ağustos 2014 | 18:02 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Tebernüş Kireçci Ben istanbul ahen evlerinde 2+1 brüt 148 metrekare bir daire almayı planlıyorum.360 000 tl 30 000 peşinat kalanda 80 ay yapıyorlar faiz yok.Sorum ise bu şartlarda bu daire almam halinde ne gibi avantaj veya dezavantajım olur(Yatırımlık düşünüldüğünde bölge ve konum olarak değerlendirmenizi alabilirmiym)

Tebernüş Kireçci : Civardaki evleri araştırın. Aynı kat ve konumdaki evler ne kadara kiraya veriliyor? Ne kadara satılıyor? 148 metrekare brütten kastedilen ne? 2+1 için çok büyük metrekare... Bir de aynı evi kredi kullanarak alacak olursanız ne kadara alırsınız? Bunu da araştırın. Faizli ev 1 lira faizsiz ev 2 lira ise bunu sorgulayın.

250 Kişi Okudu | Cevabı Oku

yenikapı yalı mah ile ilgili gelişmeler nelerdir..

suna şahin | 23 Ağustos 2014 | 00:20 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Tebernüş Bey,uzunca bir zamandır sayfanızı takip ediyorum.Çok da faydalandım en azından bir gayrimenkul alacak tanıdıklarıma,öncelikle sayfanızı tavsiye ediyorum.Benim sormak istediğim soru ise,uzunca bir zamandır bizi sıkan bir konuyla ilgili... Yenikapı Yalı mahallesinde babamızdan kalan bir evimiz var.Bu ev benimle üç ablamın arasında eşit hisseli tapuludur..2. derece tarihi eser olan evimiz tapuda 84 metrekaredir.Şu anda mahalledeki diğer evler gibi bakımsız bir durumda ve yenileme alanı kapsamında..Hemen yanıbaşına yapılan Marmaray ve az ilerideki meydandan sonra ev sahiplerinde aşırı bir fiyat beklentisi oluştu...Belediyenin bu mahalle ile ilgili ne yapmak istediğini açıkça bilemiyoruz.Evimizin gitgide harap oluşunu üzülerek izliyoruz.Sizden ricam Yalı mah ile ilgili düşünceleriniz.Şu anda satmak doğrumudur,yada beklememizimi önerirsiniz.Bize bu konuda yardımcı olursanız minnetdar oluruz.Saygılarımla iyi akşamlar...

Tebernüş Kireçci : İyi akşamlar. Elinizden geliyorsa restore ettirin ve otel olarak kiraya verin. Biraz para harcarsanız ortaya yüksek kira getirecek bir gayrimenkul çıkartmış olursunuz. Satmak en kolay gelen iş. Kardeşler olarak birbirinizle anlaşıyorsanız satmamayı tercih edin.

222 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Bulgurlu ATA 1 Sitesi Residence mi Oluyor???

Levent Çeliksan | 11 Ağustos 2014 | 15:36 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar Tebernüş Bey, Bulgurlu Ata 1 sitesinde yeni yapılacak metronun yanında caddeye bakan giriş dairem var, ayrıca birazda birikmişim var, evi satılığa çıkardım 270 bin verdiler, vermekten vazgeçtim çünkü bu paraya yeni bina bulabiliyorum, fakat konumu çok kötü hep ara sokaklarda bende bu sitede üst kattan alayım dedim birsürü ilan var 320 bin'den fakat kimse satıcı değil, parayı veriyorsun vazgeçiyorlar, çünkü şöyle söylentiler var, ATA 1 sitesini çok lüks konut projesi yapıcaklrmış ve daire fiyatları konumu itibariyle trilyon edecekmiş, bu ne kadar doğrudur veya çok yıllar sürermi şimdiden teşk. ederim:)

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Sitede 2B sorunu vardı. O sorun çözüldü mü? Evler banka kredisine uygun hale geldi mi? Ata 1'in arsası değerli. Emsali düşük. Lüks bir proje yapılmasının önünde bir engel yok. Ama çok sayıdaki hak sahibi ile uğraşmayı göze alacak müteahhit bulunur mu? Mesele bu...

310 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Bulut İnşaat hakkında bilgilendirme

Erden Sarıgül | 05 Ağustos 2014 | 17:46 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş bey , Bulut inşaat Evviva projesinden daire satın aldık , ama şirketin tavırları ve satış sonrası sıkıntılı ,satış sözlemesi ile daire alacak arkadaşları uyarmak isterim Yaşam merkezinin Ekimde kat irtifakını tamamlayacaklar gibi durmuyor .İnşaat inanılmaz yavaş gidiyor. Önerim Bulut inşaattan bitmiş daireden başka bir şey almamaları.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Peki...

700 Kişi Okudu | Cevabı Oku

hisse tapulu tarlayı bölüp satma

ümit çavuşdağı | 03 Ağustos 2014 | 09:27 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

merhaba tebernüş bey. tamamı 24.900 m2 ve 4 hissedarı bulunan tarla vasfındaki arazimizdeki 4.975 m2 lik hissem olan bölümü ayrı tapu vererek yani bölerek satmak istiyorum. tarlanın sınırları bir tarafı ırmak diğer tarafıda tren yolu ile sınırlı.satın alacak kişi ayrı tapu ile almak istiyor.ne yapmam gerekli hangi belgeler lazım en önemlisi ayrı tapu vermek şartıyla satabilirmiyim. şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Hisseli tapuların bölünüp satabilmesi için gerekenlere Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

18 Kişi Okudu | Cevabı Oku

villa tapu devir işlemleri

ufuk toprak | 03 Ağustos 2014 | 03:41 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

İyi günler Tebernüş bey . Ben 2 katlı bir villa devir işlemi yapacağım alacak kişi benim verecek kişide tanıdığım olduğu için herhangibi bir ücret talep etmiyor . Bunun için acaba neler hangi belgeler vs vs gereklidir ve mesela 400 tl bir villa için ne kadar vergi vs vs ödenir ? Şimdiden teşekkürler sunduğunuz bu hizmet içinde ayrıca teşekkür ederim kolay gelsin :)

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Bedelsiz olarak gerçekleşen alım satım işlemleri için tapuda hibe harcı ödeniyor. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

9 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Eminevim Satış Sisteminden Ev alınır mı?

AliBeyGör | 31 Temmuz 2014 | 17:20 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey, Eminevim faizsiz ev sattığını idda ediyor. Konu ile ilgili düşünceleriniz merak ediyorum. Ev alınır mı?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Kaç metrekare evi, ne kadara ve hangi koşullarda alacaksınız? Ne kadara kiraya vereceksiniz? Aynı metrekare, kat ve konumdaki evi faizli alacak olursanız ne kadar? Faizsiz sistemler her zaman için faizli sistemlere göre daha iyidir. Ama faizle 1 liraya alacağınız evi faizsiz sistemde 2 liraya satıyorlarsa düşünmek gerekir. Yani işin matematiğine bakın.

944 Kişi Okudu | Cevabı Oku

tc iflas kanunu 28. madde serhi

mesut dogan | 20 Temmuz 2014 | 21:59 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

merhaba , ben 1 yil once bir daire aldim alacak karisiliginda fakat dairenin tapusunda 28. madde serhi vardi oyle kabul ederek aldim . bu serhi kaldirabilirmiyim ? kaldirabilirsem nasil kaldirabilirm ? simdiden tesekkurler.

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

127 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Ispartakule deki konutların KDV oranları

Bilal Tarı | 18 Temmuz 2014 | 21:35 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

1- Merhabalar Ispartakule Bölgesindeki konutlara bundan sonra KDV nin %18 olarak uygulanacağı söylenmektedir. (150 metrekare den küçük olan konutlara da dahil olmak üzere )Bu bilgi doğrumudur? (Ocak 2014 ten beri yeni ruhsat alacak bütün projelere uygulanacakmış.) 2-Bunun (KDV artışının ) bölgedeki önceden yapılmış evlerin satış fiyatlarına etkisi ne olur? Iyi Çalışmalar

Tebernüş Kireçci : Teşekkür ederim. Ispartakule'de arsaların son rayiç bedellerini bilmiyorum. Platformdaki okurlarımıza soralım. Doğruysa bu Ispartakule'deki fiyatları artırır...

530 Kişi Okudu | Cevabı Oku