Bilgiç - İyi günler. Antalya' da yaşıyorum şu

"" Arama Sonuçları

Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  Örnek: 5X21234567
  * Bu hizmet ücretsizdir.
  * Cep telefonunuzu başında 0 olmadan yazınız.
  Sorunuzun cevaplanabilmesi için şifreyi girmeniz gerekecektir.
  guvenlik
  Geçmiş sorularda arama yapabilirsiniz.

  Merve Kırk : İyi günler. Antalya' da yaşıyorum şu anda oturduğumuz ev güney- kuzey cepheli. Kışın sıcaklığı hoşumuza gidiyor fakat yazın çatı katı olmasının etkisiyle de evin içi cehennem gibi oluyor. Şu an kiralamayı düşündüğümüz ev doğu- güney ve son odası kuzey cephe. Yani şimdi oturduğumuz eve çapraz bakıyor. Sizce kararımız ne yönde olmalı. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Tebernüş Kireçci : İyi günler. Sözkonusu Antalya olunca Kuzey cepheyi tercih etmeniz mantıklı... Ama Belgin Bilgiç bu konuları benden daha iyi bilir...

  08 Nisan 2014, Salı 12:53:23

  Mustafa Atik : Tebernüş Bey Merhaba, Daha önce Ege Yakası nda düşündüğüm bir evin teras kullanımı ile ilgili soru sormuştum size. Satış ofisine gittiğimde konu ile ilgili gerekli bilgilendirme yapıldı. Daha önce sorduğum soru ile yanlış anlaşılmaya sebep olmamak ve olumsuz bir intiba bırakmamak için buraya tekrar yazmak istiyorum. Sitenizde sorularımızı cevaplamak için yardımcı olan Sn Belgin Bilgiç'in aşağıdaki soruya cevabı da Ege Yakası Satış ofisinden verilen bilgiyi destekler nitelikte. Olumsuz olabilecek şeyleri buraya yazarken, olumlu şeyleri de yazmak gerekiyor :) bahçenin ortak kullanma hakkı, Belgin Bilgiç, şerefiye ramazan yiğiter : slm.kat irtifaklı-iskanı alınmış 2012 yılı ait sıfır bina satın aldım.zemin katta 3. nolu bağımsız dairedeyim.Aşağı kat 1 nolu bağımsız daire bodrum kat mülk sahibi bahçenin kendine ait olduğunu ve mütahhit bahçeyi bana sattı diyor. 1 yıldır bahçeye almıyor.zemin altında merdivenle iniş var ve bahçeye ortak giriş kapısı var.Ayrıca aşağıdaki mülk sahibinin mutfak kapısından bahçeyede çıkabiliyor.Tapu müdürü bahçe ORTAK ALAN dedi ve kullanırsın şayet izin vermezse zabıtaya şikayet et dedi.şimdi ne olacak Belgin Bilgiç : Ramazan Bey apartmanın bahçesi tüm maliklerin ortak alanıdır elbette. Ancak daha daireyi alırken müteaahhitle aranızda bir satış sözleşmesi yapılmıssa ve bu sözleşmenin bir maddesinde ve ya eki yönetim planında bahçenin kullanım hakkını alt daireye hür iradenizle vermiş, bundan da ilerleyen aşamalarda hak talep etmeyeceğinizi belirtmiş iseniz bu alanın kullanım hakkı alt dairede olacaktır. Böyle bir durum yoksa belediyeye müracaat edin. 19 Eylül 2013, Perşembe 23:42:25

  Tebernüş Kireçci : Peki...

  03 Mart 2014, Pazartesi 16:42:36

  faruk günaydın : Değerli Belgin Bilgiç hanımefendi Bahçeşehir Yıldızlar Kolejini bir kaç ortak birleşip kira getirisi için almayı düşünüyoruz.Bu okulu alırsak aylık yada yıllık ne kadar kira geliri elde ederiz.Birde Toki'nin bu okul ile ilgili devam eden bir davası varmış bu dava konusunda da bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz.Selam ve sevgilerimizle....

  Belgin Bilgiç : Faruk Bey, öncelikle anılan mülkü hangi amaçla kullanacağınızı ve okula dair kapalı alan vb hiçbir bilgi sahibi değilim. Böyle büyük montanlı gayrimenkulleri alırken, mülkün değerinin uzman kişiler tarafından belirlenmiş ve raporlanmış olmasına dikkat edin. O raporda belirtilen fiyat üzerinden hareket etmeniz sağlıklı olacaktır. Diğer taraftan TOKI ile olan davasından haberdar değilim.

  23 Şubat 2014, Pazar 15:05:57

  ramazan erdoğan : Merhaba Belgin hanım.Benim kendi adıma 24m olan hırdavat dükkanım var.Dükkanıma bitişik olan 2+1 daire var.Ben bu daireyi satın alsam ve sadece tuğlalarını alarak(kiriş kolona zarar vermeden) dükkanımı büyüte bilirmiyim.

  Belgin Bilgiç : Ramazan Bey teknik olarak elbette büyütebilirsiniz ancak hukuken bir şikayette iskana konur proje dışındaki bu uygulama nedeniyle bir şikayet konusunda belediye müdahale eder.

  20 Şubat 2014, Perşembe 15:39:39

  dursun usta : belgin hanım merhaba işyeri amaçlı ortak arsa sahibiyim örnek vererek payımıza düşecek olan metrekare dükkan hissemi nasıl hesaplayabilirim teşekkür ederim

  Belgin Bilgiç : Dursun Bey işyeri amaçlı bu arsa için öncelikle projenin çizilmesi gerekir. Proje üzerinden hisse hesabı yapılabilir.

  12 Şubat 2014, Çarşamba 11:29:35

  HAKAN BAL : MERHABA EFENDİM... KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA BİNAMIZ YENIDEN YIKILIP YAPILACAK... BENİM DAİREM ÜST KAT VE DUBLEX YAPMAK İSTİYORUM 12 DAİRE İLE ŞEREFİYE KONUSUNDA ANLAŞTIK YALNIZ İKİ DAİRE KARŞI ÇIKIYOR ŞEREFİYEYİ DAHA FAZLA İSTİYOR .... SORUM EFENDİM KARAR DA OYBİRLİĞİMİ ARANIR YOKSA OY ÇOKLUĞUMU İLGİ VE ALAKANIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  Belgin Bilgiç : Hakan Bey bu konu binanızın ve de arsanızın riskli olup olmadığı ile alakalı bir konu. Ancak şerefiye konusunda uzman bir kişinin hazırlayacağı rapor ile tüm maliklerin mutabakatı doğru olacaktır.

  11 Şubat 2014, Salı 22:27:12

  Kamil İlgen : Merhabalar Tebernüş Bey .Uzun süredir görüşmüyoruz. Nasılsınız .Sitemize Şahin Bilgiç bey den gelen bir yazı vardı. Size otoparkta hasarlananan aracıyla ilgili bilgi danışmakta ve ne yapacağını sormakta idi. Açıkcası hem Şahin Bilgiç beyin sorusunu vesile ederek size bir merhaba demek istedim hemde bu konuda birkaç satır birseyler paylaşmayı uygun gördüm. Tebernüş Bey siteniz bir emlak paylaşım sitesi olmasına rağmen uzunca bir süredir size vatandaşların her konuda bilgi danışdığını ve birseyler sorduğunu görüp tecrübe ettim. Yani siz artık fena halde markalaştınız. İnsanlar size ve söylediklerinize sadece yaptığınız işle sınırlı olarak değil her konuda inanıyor ve güveniyorlar. Bu hakikaten parayla pulla kazanılacak elde edilecek birsey değil. Bir zamanlar gazeteci Uğur Dündar ın böyle bir gücü vardı. Kuş gribi zamanında piliç eti satışlarının neredeyse durduğu sıfırlandığı günlerde çıkıp bende piliç eti yiyorum bana güvenin dedi. ve ölü sektör bir anda canlandı ve piliç krizi aşıldı. Emlak sektöründe kazandığınız ve elde ettiğiniz bu markayı istediğiniz her sökterde kullanabilirsiniz. Gelelim Şahin Bilgiç beyin sorusuna. Bu konunun aynısı ve çok benzerleri kendi yasamımda benim başıma geldi. Maalesef Türkiyedeki hukuk sisteminden ben nefret ediyorum. Türkiyede Savcılık Makamları siz bir konuda şikayette bulunduğunuz zaman lehte ve aleyhte delilleri toplaması gerekirken asla böyle olmaz. Siz iddia eddiğiniz herseyi kendiniz savunmak ispat etmek delillendirmek zorunda kalırsınız.. Savcılık Makamlarıda size karsı burada her zaman aksi bir mücadele yürütür. Ancak Şahin Bilgiç bey siz bu konuda biraz şanslısınız. Yargıtayın bu konuda vermiş olduğu emsal kararlar var. AVM otoparklarında hasarlanan ve çalınan araçlarla ilgili Yargıtayın davacı lehine verilen kararlarını emsal gösterip site otoparkı aleyhine dava açabilir , cumhuriyet savcılığına şikayette bulunabilirsiniz. O zaman sizden kaçan site yönetimi aramaktan telefonlarınızı kilitler. Size bu konuyla ilgili linkler gönderiyorum. Kolay gelsin. Tebernüş Bey sizede hayırlı diliyorum. İyi çalşmalar. http://www.kararevi.com/karars/110227 http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=20763

  Tebernüş Kireçci : Peki. Çok teşekkür ederim.

  20 Kasım 2013, Çarşamba 18:02:11

  şahin bilgiç : Ben site otoparkına arabamı parkettim. Sabah baktığımda ise arabamın yan tarafında ciddi bir çizik vardı ve ön çamurlukta içe doğru girmişti. Derhal sitenin güveniğine gidip olayı anlattım. Ancak benim arabamın olduğu kısma bakan güvenlik kamerası arızalıymış ve görüntülerden de birşey anlaşılamadı. Site yönetimi ise defalarca aramama rağmen bana geri dönüş yapmıyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla...

  Tebernüş Kireçci : Emin olun hiçbir bilgim yok. Platformdaki okurlarımıza soralım.

  20 Kasım 2013, Çarşamba 14:36:27

  Eren KÖKYEM : Tebernüş Bey merhaba, Viaport Venezia'nın katların düşürülmesinden malesef ben de etkilendim. Dairemi daha iyi bloktan daha iyi cepheli, daha büyük mt2'li olarak değiştirdiler. Buradan viaport venezia satış ofisine, dairemin değişim sürecinde hiçbir menfaat beklemeden telefon ve maille desteğinden dolayı Yüksek Mimar Belgin Bilgiç'e, ayrıca bizlere böyle bir hizmet sağladığınız için size çok teşekkür ediyorum.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim.

  19 Kasım 2013, Salı 13:14:45

  selma Ünlü : Şerefiyeyle ilgili tam olarak buradaki yazılarda cevap bulamadım, biraz yakın bir cevap da yeniden yapılacak bir binada bunu bir uzman tespit edebilir müteahhitle anlaşın diyorsunuz. Biz de müteahhit karışmıyor, bizde birçok yere danıştık tam bir cevap alamıyoruz.. Bize kesin cevabı neresi veya hangi uzman verebilir.Bu konuda bize cevap verirseniz sevinirim.. Teşekkür ederim

  Belgin Bilgiç : Selma Hanım mevcut binanızın yıkılıp yeniden yapılması gündemde ise şerefiye konusunda hiç sorunsuz tek çözüm mevcut dairenizin katında, büyüklüğünde ve yönünde bir daire almanızdır. Ancak projeden kaynaklı bu durum sağlanamıyorsa, mevcut projedeki dairenizin yeni projedeki daire ile aynı kriterlere sahip olamasına dikkat edin.. Bunu ya siz kendiniz değerlendireceksiniz ya da şerefiye konusunda uzman meslek sahibi mimar - mühendislerden destek alacaksınız.

  07 Kasım 2013, Perşembe 14:53:09

  Müyesser Saka : Bir konut kooperatifine üye oldum ve bir konut sahibi oldum. Kooperatif şerefiye adı altında bizden para aldı ve bu paraları kooperatifin ihtiyaçlarında kullandım dedi, paylaştırma yapmadı. Evler müstakil ve 346 konut 5 ayrı konut parselinde bulunuyor. Evlerin çevresini duvarlarda bölersek her konuta bahçe olarak kullanacağı bir mekan verdi. Yıllar sonra komşulardan birisi beni mahkemeye verdi kooperatifin yaptırttığı duvarları bana mahkeme kararı ile yıktırrtı ama diğer 345 konutun çevresinde duvarlar olduğu gibi hala duvar yaptırtan malikler var. Fakat ben yıktırılan duvarı bile onartamıyorum. Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

  Belgin Bilgiç : Müyesser Hanım, bu hukuki bir konu. Dairenize ödediğiniz şerefiye bedelini yasal olarak sorgulama hakkına sahipsiniz. Bu paraları yönetimin ihtiyaç için kullanması halinde bile ortaklarına açıklamak durumundadır. Kooperafiflerde yapılan genel kurulda bunlar açıklığa kavuşturulur. Hukukçunuza danışın.

  21 Ekim 2013, Pazartesi 08:31:31

  Cüneyt Uğur : Ben Konyada oturuyorum iskan alınmadan balkona katlanır cam yaptırabilirmiyim.

  Belgin Bilgiç : Cuneyt Bey açık çıkmalar kapalıya döndürülemez ancak katlanır cam kapalı çıkma anlamı taşımaz. Yaptırabilirsiniz.

  16 Ekim 2013, Çarşamba 21:50:10

  ahmet ersoy : merhaba belgin hanım, 1 arazi 1600 m2 hiseme 2/20- 2 arazi 5225 m2 hisse 3/20 nasıl hesaplanıyor lütfen

  Belgin Bilgiç : Ahmet Bey sizi yanlış yönlendirmek istemem bu konuda en sağlıklı bilgiyi bir tapucu dan alabilirsiniz. Bu nedenle benim vereceğim bilgiyi ondan da sağlayın ilk arsa için 160 m2, ikinci arsa içinse 783 m2 olmalı.

  12 Ekim 2013, Cumartesi 21:19:54

  Mustafa Keskendir : Kiptaş Arnavutköy konutlarından 3+1 Daire aldım kurada kuzey batı 2.kat çıktı biz enaz 5000tl şerefiye alabiliriz dedik ama bize 260tl gibi semblik bir para verdiler ne yapabiliriz,kuzey cephe çıktı güney cepheler aynı miktarı ödüyorsun güney cephelerin değeri bizden 10000 ile 15000tl daha fazla ediyor.Bize ödenen şerefiye görüldüğü gibi çok az neyapabiliriz bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz.

  Belgin Bilgiç : Mustafa Bey Kiptaş ile görüşün ve tüm dairelerin şerefiyeleri hakkında bilgi alın. Zira projenin tüm daireleri Kiptaş tarafından yaptırılan şerefiyeli fiyat listesinde bellidir. Kiptaş büyük bir kuruluş şerefiyeyi yaptırmadan satışa çıkmaz. En doğru davranış bu olacaktır. Zira siz olaya sadece yön olarak bakıyorsunuz eğer bu yönde iyi bir manzara varsa şerefiye az çıkacaktır.

  08 Ekim 2013, Salı 21:34:05

  Nazlı uçsal : Belgin hanım merhaba, isranbul da deniz gören yüksek giriş apartmanım var.çürük raporu ile yıkılma kararı alındı. Yıkılacak.benim balkonlarım yeni imar planına göre kalkmak zorunda imiş. Dairem küçüldüğü gibi , deniz gören balkon kalmayacağından değeri azalıyor. Bu durumda ben apartman maliklerinden ( apartmanı kendi paramızla yaptıracağız , kat karşılığı diye bir dum yok) herhangi bir şerefiye ( değerim azaldığı için) talep edebilirmiyim? Teşekkürler. Nazlı

  Belgin Bilgiç : Nazlı Hanım yeni plan size neyi verecekse binanızı ona göre yaptırmak durumundasınız. Bu üst katlardaki daireler içinde geçerli olacaktır. İnşaat arsaya belediyeden alınacak İmar Planı'ndaki verilere göre yapılacağından, müteahhite paranızla yaptırmanız durumunda diğer kat maliklerinden bir hak talep etme durumunuz olmayacaktır. Bu binanın tabi olacağı yapılanma koşullarının onların dairelerinde de bir kısıtlama getirebilir. Bu nedenle 1/1000 ölçekli uygulama imar planınızı ve plan notlarınızı belediyeden alın ona göre hesaplatın mimari projeler çizilmeden bu konuları açıklığa kavuşturmuş olursunuz.

  06 Ekim 2013, Pazar 09:07:26

  serkan canavar : belgin abla vakit ayırdığınız için tşk ederim şimdiden. ben ziraat mühendisiyim, kamuda çalışıyorum, acık öğretimden hukuka geçmeyi istiyorum emeğime deger mi okumamı tavsiye edermisiniz. okumanın yası yokturama yas 30 dedi sizin tavsiye verebilirseniz önemli gercekten tşk ederim sevgilerimle....

  Belgin Bilgiç : Serkan kardeşim, ben mimarim ve mimarlık mesleğinin en önemli partneri meslek olarak hukukçulardır. Hukuk eğitiminden önce mimar olmam nedeniyle mimarlık eğitimini tavsiye ederim elbette. İnan ki bu meslek her yaşta eğitim almaya değen bir meslek. Sevgiler

  03 Ekim 2013, Perşembe 16:30:31

  hüseyin Kaplan : Merhabalar Kooperatifin ziraat bankasindan cekmis olduğu krediyi peşin yatirarak (peşin yatirdigimdan dolayi faiz indirimi yapildi) kapattigimi sanıyordum fakat 2 sene sonra evimi satarken bu para peşin olarak yatirilmadigini ogrendim ve gisedeki arkdas adima hesap acmis ve her ay otomatik ordan yatırılmis bankanin aciklamasi bu evi devrederken 2000 fazla bir para yatirdim(dava açma hakki saklıdır ibaresinide ekleyip) acaba bu haksız durum icin nereye nasıl bir dava acabilirim (kurumami sahisami veya subeyemi)ev Kütahya/gedizde kredi ziraat bankasi gediz sb cekilmis ve ben peşin odemeyi istda bir ziraat sb yapmistim ve evi devrederken 2000 yine ziraat gediz sb yatirdim ilginiz için teşekkür ederim

  Belgin Bilgiç : Hüseyin Bey bunu bir avukatla görüşmeniz daha sağlıklı olur.

  28 Eylül 2013, Cumartesi 23:46:20

  ramazan yiğiter : slm.kat irtifaklı-iskanı alınmış 2012 yılı ait sıfır bina satın aldım.zemin katta 3. nolu bağımsız dairedeyim.Aşağı kat 1 nolu bağımsız daire bodrum kat mülk sahibi bahçenin kendine ait olduğunu ve mütahhit bahçeyi bana sattı diyor. 1 yıldır bahçeye almıyor.zemin altında merdivenle iniş var ve bahçeye ortak giriş kapısı var.Ayrıca aşağıdaki mülk sahibinin mutfak kapısından bahçeyede çıkabiliyor.Tapu müdürü bahçe ORTAK ALAN dedi ve kullanırsın şayet izin vermezse zabıtaya şikayet et dedi.şimdi ne olacak

  Belgin Bilgiç : Ramazan Bey apartmanın bahçesi tüm maliklerin ortak alanıdır elbette. Ancak daha daireyi alırken müteaahhitle aranızda bir satış sözleşmesi yapılmıssa ve bu sözleşmenin bir maddesinde ve ya eki yönetim planında bahçenin kullanım hakkını alt daireye hür iradenizle vermiş, bundan da ilerleyen aşamalarda hak talep etmeyeceğinizi belirtmiş iseniz bu alanın kullanım hakkı alt dairede olacaktır. Böyle bir durum yoksa belediyeye müracaat edin.

  19 Eylül 2013, Perşembe 23:42:25

  uğur SARIGÜL : Vermiş olduğunuz cevap ve ilgi alaka için çok teşekkür ederim. İYİ ÇALIŞMALAR SAĞILARIMLA Uğur SARIGÜL

  Belgin Bilgiç : Birşey değil uğur bey her türlü sorunuza cevap vermeye hazırım.

  19 Eylül 2013, Perşembe 17:05:42

  Tulay Kaya : Merhabalar, Benim emlak alim/satimi ile ilgili bir sorum olacak. 5 katli bir binada (giris kati dukkan, en ust kat dublex), ayni cepheyi goren 2. kattaki (dukkan ustu) ve 4. kattaki daireler arasinda serefiye farki var midir? Varsa ne kadar olabilir? Tesekkurler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Sorunuzu Belgin Bilgiç'e sorar mısınız.

  16 Eylül 2013, Pazartesi 17:05:39
  Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , atakent müstakil evler nasıl , Brooklyn park fikirtepe , inşaat firması komisyon alır mı , kiptaş hadımköy 5.etap , kiptas hadimkoy 3.etap başvuru sayisi , Evi idari yoldan tahliye , ege yakasi tebernus , içerenköyün geleceği , 50 bin peşinatla ev , izalei şuur davasıyla beykoz da Satılık arsa , essenora gaziosmanpaşa , senetli ev , beykoz çavuşbaşı 2b fiyatları , tapuda zemin sistem , umraniye kaks oran , noter sözleşme masrafı , şişli halil rıfat paşa mahallesi satılık daire , teras kat tapu , eroğlu lounge 2 , inlife ataşehir tebernüş kireççi , kemerburgaz askeri alanlar , senetle pesinatsiz ev , 1istanbul tebernüş , sütlücede yaşam , beylikdüzü zemini nasıl ,