"" Arama Sonuçları

TAPU MASRAFLARI VE RAYİÇ BEDEL

SAKİNE ÇİFTÇİ | 29 Eylül 2014 | 20:04 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

merhabalar 75.000 tl değerinde Akçay Altınkumda bir daire almak üzareyim.Tapu masraflarıı hakkında sizden bilgi almak istedim.Birde konutun değeriyle ilgili tapuda ne yapmam gerekir.Şİmdiden teşekkürler

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Tapu masraflarına Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

41 Kişi Okudu | Cevabı Oku

emlak konut Zekeriyaköy projesi

selim şahin | 29 Eylül 2014 | 19:16 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey kolay gelsin, 3. köprü bağlantı yolları yapıldıktan sonra zekeriyaköyün fiyatları nasıl etkilenir. Emlak konutun projesini inceleme fırsatınız oldu mu? yatırım yapsak para kazanır mıyız? Bu arada kitabınızı bize de gönderirseniz mutlu oluruz. Saygılar.

Tebernüş Kireçci : Pozitif etkilenir. Para kazanmak için değil ama oturmak için alınabilir. Adresinizi gönderirseniz kitabımı göndertirim.

238 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Konut satışı süreci bilgilenme

Sevda Toku | 22 Eylül 2014 | 22:26 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

İyi günler... 2 aydır satmaya çalıştığımız konutumuzu satamıyoruz.Gazete ve internet sitelerine ilan verdik .Fiyatını piyasaya eşiledik fakat satış gerçekleşmedi.Bu satış sonucuna göre aldığımız yeni konutun senetin(30 ekim 2014) ödememiz gerekiyor. Konut satışı için yapmamız gereken tavsiyeleriniz var mı?

Tebernüş Kireçci : İyi günler. Fiyatı biraz daha düşürüp şansınız deneyin.

277 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Ev satisinda vergi yukumlulugu

ozan can | 18 Eylül 2014 | 15:26 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhaba, 07.2010 tarihinde aldigim konutun detayi; Konut bedeli: 122000 rayic bedel: 58000 Kredi tutari: 98000 Tapuda gosterilen deger: 60000 Evimi baska bir ev almak icin satacagim, alacak kisi 100000tl kredi kullanacak, burada bana satistan bir vergi yukumlulugu olacak mi? Okudugum bir makalede istisnai durum olarak yeni konut almak icin satilan evlerde vergi alinmamaktadir yazili, dogrumudur acaba? Cok tesekkurler

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Başka ev almak için satılan evler gelir vergisinden muaf tutuluyor. Detaylara Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, gerçek satış bedelini tapuda göstermediniz için bu durumun tespiti halinde eksik tapu harcı cezasına maruz kalabilirsiniz.

219 Kişi Okudu | Cevabı Oku

KONUTTA KİRA ÇARPANI ve SİLİVRİ...

ALİ GÜNEŞ | 14 Eylül 2014 | 21:45 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Bir şehirde veya ülkede Konut Kira çarpanı ile o konutun satış fiyatını belirlemek yada en azından tahmin etmek için kullandığım Formül; 5 adet parametre var.Bunlar;yıllık Enflasyon değeri(E=%9.54),10 yıllık Faiz oranı(F=%9.09),o ülkenin halka açık Hisse Borsa dolar cinsinden değeri (bıst100 dolar değeri=3.50)(B),Nufüs artış hızı(N=%013,7) ve Döviz sepeti(D=2.54). Bu parametreler kira çarpanı ile şöyle bir ilişkileri var;E= pozitif,F=negatif,B=pozitif,N=pozitif ve D=pozitif. Bu değerleri yerine yazalım;E+B+N+D/F=9.54+3.50+1,37+2.54/9.09=186.4 AY. BU KİRA ÇARPANI TÜRKİYE ORTALAMASINA AİT. İSTANBUL İÇİN BU DEĞERLERDEN SADECE İKİSİNİN DEĞERİ DEĞİŞKEN;ENFLASYON ORANI(ORTALAMA 11.17 VE NÜFUS ARTIŞ HIZI=%021,8 bu değerleri formülde yerine yerleştirirsek; 11.17+3.50+2,18+2.54/9.09=213.3 AY. Konutta LÜKS derecesi artıkça bu değere %10 unu ilave edin.(Formüle tüm parametreleri ilave edemediğimizden dolayı bu %10 yanılma payı) Umarım buradaki okuyuculara bir fikir verir. şimdi Tebernüş beye bir sorum olacak;sizce SİLİVRİ bölgesinden arsa yada arazi alma zamanı gelmedimi?çünkü 2-3 yıllık bir süredir bu bölgede fiyatlar yerinde sayıyordu.BU yerinde saymaya da en önemli etken KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN daha merkezi yerlerde olduğundan dolayı SİLİVRİYE İLGİNİN AZALMASI idi... Not:BU konutta Balon malon masallarına bende artık gülüp geçiyorum,CEVAP YAZMAYACAĞIM.İyi çalışmalar.

Tebernüş Kireçci : Silivri'nin daha zamanı var. Ama metrekaresi ucuz ve geniş araziler alınabilir. Alırken kazanmak koşulu ile.

423 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Konut piyasası ve yanlışlar...

ALİ GÜNEŞ | 14 Eylül 2014 | 11:18 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

"BATI tipi BALON olmaz bizde" diyenlerin yazdıklarıda ilginç.aslında onlar diyorki;bizde konutta balon var ama batı tipi değil.kısaca bu konuda nasıl saçmaladıklarını,kendi yazılarındaki çelişki ve bilgisizliklerini hatta olaya sadece finansal açıdan değerlendirme cehaletlerini ortaya dökmenin zamanı geldide geçiyor bence... birisi yazmış;Türkiye'de balon konut arzının fazla olması ve gerek arsa gerekse ev fiyatlarının yapay şekilde şişmesidir.Buyrun konuya...Altı tophane üstü şişhane misali...Yahu kardeşim arz talep birşey var.mal çoksa fiyat ucuzlar.Ama bu arkadaş;ekonominin temel kanunlarını bilmiyor.geçelim.bir diğer kendini kurtarma muhabbetine;fed faizi artıracak ve Bizim gibi GO ülkelerde dolar uçacak.ama Avrupa merkez bankası piyasaya para basmazsa.... bence sen uçuyorsun be kardeşim.FED faiz artımı dediğin %0.25 bizim gibi ülkelerde kaç?%8-10 arası değişen bir faiz.Neden %1 lik faize gitsinki burda %10 faiz varken.Avrupa merkez bankası 1 trilyon Avro ile parasal genişlemeyi onayladı BASINA AÇIKLADI ama senin haberin yok.Bihaber konut yatırmcısı ve yorumcusu...kolay GELSİN... TÜRKİYE de özellikle İstanbul'da konut piyasasını sadece faize yada dolara endekslemek için çok cahil olmak lazım.çünkü fiyatı belirleyen pek çok parametre var.Kira çarpanını dahi sınırlaya sınırlaya 5 parametreye düşürdüğüm halde ancak %10 yanılma payı elde edebildim.yani etken çok.kira çarpanı her ile görede farklılıklar gösteriyor. (isteyene burdan formülü açıklarım.)Oysa kira çarpanı dahi o evin-konutun satış fiyatını belirlemiyor.yine pek çok etken var bu konutun satış fiyatında... Kısaca;TÜrkiyede özellikle istanbulda Konut piyasasında Balon yok,patlamış bir balon da yok.AMA DURGUNLUK VAR.bu sürecin süreside ortalama 1 ay-1 yıl arası.3 ay gitti. kaldı en fazla 9 ay.ben bunun bu kadar süreceğinede inanmıyorum.ÇÜNKÜ istanbul çok dinamik bir şehir.Ucu bucağı yok...ve konutta talebin azalmasıda mevsimsel ve göreceli..Çünkü daha reel olan bir durum var;İstanbulun Yıllık Nüfus artışı.Diğer illere göre ÇOK çok fazla...Konutta ki, bu durgunluk Benim düşünceme göre ekimde biter ve yavaş da olsa piyasa canlanır. Bu finansla uğraşan arkadaşlara;Konut piyasasını Bir BIST gibi düşünmeyin.Örnekleyeyim;Bir ev alırısn 100 bin tl e.Kiraya verirsin 500tl/ay.5 SENE SONRA evin değeri enflasyon oranında artsa bile(ki hep üzerinde olmuştur) EN AZ 2 KATINA YAKIN BİR DEĞER ALIYOR.BORSA gibi stress yok anaparayı kaybetme riski yok.birde her ay bir gelir var.Konut piyasası bundan dolayı cazip.%100 kazanacağını biliyorsun,enazından enflasyonun üzerinde...Finansal konularla uğraşanların yanlışı burda.değerlendirmeyi aynı parametrik değerlerle yapıyorlar.oysa Konut piyasasında Parametrik değerler çok.ve daha sağlam,değişmez değerler...Oysa borsada basit bir panikle hisselerini satabiliyor,hemde ciddi zararına..oysa konutta bu yok.Bırak kalsın birgün mutlaka değerini fazlasıyla bulur ve buarada kira geliride gelir gerçeği var.İYİ ÇALIŞMALAR.

Tebernüş Kireçci : Peki.

602 Kişi Okudu | Cevabı Oku

maslak 1453 fiyat gelişimi ve lansmandan bu yana prim

murat altun | 03 Eylül 2014 | 09:48 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey merhabalar, 1453'ün lansmanında 900.000 TL'ye aldığım 270 metrekare konutun güncel liste fiyatı 1750.000 TL. Ama sözleşme gereği elden çıkaramadığım için bu getiriyi henüz "gerçekleşmemiş bir hayal" olarak görüyorum. çervedeki Mashattan ve Eclipse gibi projelere bakarak, 2016 Ocak proje tesliminde 2-2,2 M arası bir rakam görme ihtimali var mıdır sizce?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Katını ve konumunu belirtmemişsiniz. Katı ve konumu iyiyse, siyasal ve ekonomik koşullar bugünkü devam ederse gerçekleşmeyecek fiyat değil.

971 Kişi Okudu | Cevabı Oku

tapuda cati dubleks yazmiyor

cuneyt alkan | 02 Eylül 2014 | 23:13 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

dubleks diye bir ev aldik.altta 3 oda mutfak banyo wc, ustte ise 1 oda 1 banyo var ve teras var.ancak tapuda ust kattaki odanin gozukmedigi,kacak oldugu bize soylendi.ancak teras gozukuyomus.mesken yaziyor tapuda.ileride sorun olur mu?sorun olacaksa bu konuta nasil ruhsat verdiler?

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Durumun belediyeye bildirilmesi veya başka bir şekilde belediyeye intikal etmesi durumunda, belediye konutun ruhsatındaki haline dönüştürülmesini isteyebilir.

217 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Konut satışları 2014'te %7 düştüğüne göre konut fiyatları düşer mi?

sibel ar | 21 Ağustos 2014 | 09:46 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, Bugünlerde yatırım amaçlı konut almak üzereyim. Ancak bugün izlediğim haberde konut satışlarının 2014'te %7 düştüğünü, 1 milyon konutun boşta kaldığını öğrendim. Bu durumda önümüzdeki yıl içerisinde konut fiyatları düşer mi? Ev almak için beklemek mi doğru olur? Sürekli yüzbinlerce konut yapılıyor, istanbul doygunluk seviyesine ulaşılmak üzere midir? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Konut alanında hep fiyatların düşeceği beklentisi var. 2008 yılında bu platforma açtık. 6. yılı bitiriyoruz. Her zaman fiyatlar düşeceği beklentisi oldu. Ama hiç düşmedi. Siyasal koşullar ve ekonomik veriler böyle devam ettiği sürece düşüş pek olmaz. İstanbul gayrimenkul piyasasının dinamiklerini anlamak için Buraya tıklayınız adresindeki haberleri okuyun.

857 Kişi Okudu | Cevabı Oku

brüt-net m2 arsa payı m2 doğu ataşehir-ıspartakule değerlendirme

utku bora | 19 Ağustos 2014 | 16:59 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Yatırım odaklı bir tercih için mümkünse sizin değerlendirmenize ve görüşünüze ihtiyaç duyuyorum alternatif-1 : doğu ataşehirde, emlak konutun inşaa ettirdiği bir site dairesi brüt 135 m2 , net süpürülebilir alan balkon dahil 98 m2 , brüt/net farkı %38 , arsa payı 59 m2 ; brüt m2 si 3.881 TL , net m2 si 5.349 TL, arsa payı m2 değeri 8.957 TL , kira çarpanı 262 ay , kira bedeli 2.000 TL, satış bedeli 524.000 TL , 3+1 daire alternatif-2 : ıspartakulede, emlak konutun inşaa ettirdiği bir site dairesi brüt 58 m2, net süpürülebilir alan 42 m2 balkon yok, brüt/net farkı %38 , arsa payı 58 m2 ; brüt m2 si 2.937 TL , net m2 si 4.048 TL , arsa payı m2 değeri 2.931 TL , kira çarpanı 262 ay , 650 TL bedelle içinde kiraci oturmakta, satış bedeli 170.000 TL , 1+1 daire sorum-1 : her birinin kira çarpanı 262 olan bu 2 dairenin , semtlerine göre m2 fiyatlarını nasıl buluyorsunuz özellikle m2 bazlı bir değerlendirme yapabilir misiniz? sorum-2: sizce bu 2 alternatifi değerlendirirken diğer tüm etkenleri de eşit kabul ettiğimizde uzun vadeli risklerden defansif biçimde korunmak için net m2 fiyatınımı yoksa arsa payı m2 fiyatını mı daha ön planda tutmalıyız ? Saygılarımla yardımlarınız ve değerlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim,

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. İki loasyonun da beklentileri farkı. Beklentilri önce gerçekleşen daha fazla prim potansiyeli yaşır. Şimdilik Ataşehir önde. Şimdilik brüt ve met metrekareyi önplanda tutmanız mantıklı olur. Arsa payı yaygın algıda henüz çok da önemli değil.

349 Kişi Okudu | Cevabı Oku

bazı proje satışlarının emlak konut gyo tarafındna yapılması

mehmet selim | 13 Ağustos 2014 | 15:07 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

tebernüş bey merhaba. ben bir konuyu merak ettm size sormak istedim.emlak konut hasılat paylaşıyla satılan bazı projeler de proje sonunda kalan dairleri neden emlak konut tekrar satmaya başlıyor? my worl europe yada soyak apart gibi mesela eğer diğer projelerde bu olmuyorsa bu onların tamamen sattığını yada bartır yöntemini kullandığını falan mı gösterir acaba ? birde uzun zaman önce satışa çıkmış bazı projelerde olağan akışa aykırı olarak 3 haneli satış raakamları gözüküyor emlak konutun yayınladığı satış raporlarında ? burda da araplara toplu satış gibi bişey mi oluyor ? ii günler dilerim

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Herşey olabilir. Emlak Konut GYO projelerinde sözleşme süreci sonunda evlerin tamamı satılmaz ise paylaşım yapılıyor. Bazı projelerde blok satışlar olabiliyor. Sorunuzu daha somut sorarsanız yanıtlayabilirim.

288 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Arsa satış bedeli + arsa imar durumu

tuğba Ünver | 05 Ağustos 2014 | 20:03 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey sizin yazılarınızı,yorumlarınızı sürekli okuyorum ,ve ilk defa size sorum olacak.Benim Ambardere Mevkii ,Gazi Mustafa Kemal Paşa Mah/Çerkezköy/Tekirdağ da biri 800m2 diğeri 928m2 olmak üzere 2 tane arsam var.Şu an imar durumu 2.5 kat villa.Yol,elektrik,su yok.Bu yerlerin ikisine birden daha 1 sene oldu ,olmadı 60 bin Tl zor verirlerken(burda sadece hayvan otlatılır hatta o bile zor yol ,su yok diye) ,şu sıralar kaç gündür buraya sürekli müşteri çıkıyor ve şuan ikisine 200 bin veren var.Böyle olunca acaba hızlı trenmi,imar durumumu etkili oldu bilmiyorum ama 200binden satıp sizin halkalıdan sonraki pirim yapacak dediğiniz yer olan Ispartakule-3 den yada Metropark,Vista konaklarından ev almak iyi bir yatırım olurmu ?bu ilk sorumda bilgilendirirseniz beni çok sevinirim

Tebernüş Kireçci : Bence acele etmeyin. Bu kadar alıcı boş yere çıkmaz. Biraz sabırlı olun.Olayı anlayın.Konutun bu kadar prim yapmasını beklemeyin. Uzun vadede arsa ve arazi her zaman daha fazla prim yapar. Doğru bir alım yapmışsınız. Kazançlı çıkmak için acele etmeyin.

532 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kayaşehirden 540/4 parselden aldığım dükkan akıllı bir yatırım mı?

Yusuf aydın | 02 Ağustos 2014 | 15:49 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Mart ayında emlak konutun 540-4 parselinden şehir hastanesine en yakın 930 m2 teraslı dükkanı aldım.200 üzerinde dükkan ve ofis satıldı ihalede ve hepsi alıcı buldu..50 m2 bodrum 50 m2 giriş dükkanlar 450 bin tl satışa cıkıp 850 bine,100 m2 bodrum 100 m2 giris dükkanlar 850 bin muhammen bedeldrn satışa çıkıp 1.200 bin tl ye alıcı buldular.. Bizim dükkanımız net 130 m2 bodrum 300 m2 giriş 450 m2 teras.. Biz muhammen bedel olan 2.700 bin tl satın aldık. Sizce ileride gayrimenkul fiyatı ve kira bedeli ne olabilir? Bölge tam olarak ne zaman gelişir? Yatırım noktasında akıllı bir kararmıdır? Teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Daha önce benzer sorular sordunuz. Buraya tıklayınız adresinde sorunuzu ve yanıtınızı bulabilirsiniz. Dükkanlarda temelde giriş kat ve cephe baz alınır.Girişi katın metrekaresi 9 bin TL'ye geliyor. Bu fiyat pahalı değil. Muhammen bedelden almışsanız şimdiye kadar ki ihale sonrası oluşan fiyatlara baktığımızda kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Bence keyfini çıkartın.

463 Kişi Okudu | Cevabı Oku

emlak konut ne is yapar nedir

ali şahin | 29 Temmuz 2014 | 23:16 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebenüş bey kolay gelsin.bir cok projenin altinda emlak konut yaziyor bu ne anlama geliyor.o firmalar emlak konuttan destek alarakmi o projeleri gerceklestiriyor.sistemin nasil isledigini emlak konutun ne is yaptigini yazarsaniz sevinirim .tesekkur ederim

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Emlak Konut GYO, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin iştiraki. TOKİ'den arsaları alıyor. Bu arsaları ihaleye çıkartıyor. İhalede Emlak Konut GYO'ya en yüksek bedeli ödemeyi taahhüt eden ihaleyi kazanıyor. Sonra bu arsanın üzerinde ihaleyi alan şirket proje geliştiriyor. Bu proje satışa çıkarılıyor. Satılan evlerin parası Emlak Konut GYO'nun hesabına yatıyor. Emlak Konut GYO her ay hak edişe göre yapımcı şirketlere para ödüyor. Projede garantör konumunda.Yani peşin satan tüccar gibi bir şey:))) Vaktiniz olursa Buraya tıklayınız adresindeki soruyu ve yanıtını okuyun.

608 Kişi Okudu | Cevabı Oku

TOKİ EVİMİ TAPUSUNU ALMADAN SATABİLİR MİYİM?

Ali GÜRKAN | 24 Temmuz 2014 | 10:12 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Toki'den 2008 yılında ev aldım. 2010 yılında peşin ödeme indiriminden yararlanmak için Halkbankası'ndan kredi çekerek borcumu kapatıp, bankaya kredi ödemeye başladım. 2 yıl önce konutun tapusu hazır olmuş ancak henüz almadım. Şimdi evi satmak istesem; önce tapuyu kendi üstüme alıp satmam mı gerekiyor(Öyle olursa 2 defa masraf yapacam) yoksa direk satabilir miyim?

Işıl Seren Keskin : Merhaba. TOKİ devir şartlarına Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Yapacağınız TOKİ devir işlemleri için imzalamış olduğunuz sözleşmeyi inceleyebilirsiniz.

339 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Daire satışında gelir vergisi istisnası

Engin Coşkun | 21 Temmuz 2014 | 01:19 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Ahmet Bey, mayıs 2008 de 64.000 tl kredi kullanrak kendim oturmak için daire aldım konutun tapudaki rayiç bedeli olan 16.200 tl gösterildi. Şimdi 4 ay sonra teslim olacak şekikde müteahitten kredi kullanarak yine oturmak için daire alıyorum.tapusunu üzerime hemen alacağım, şu an oturduğum daireyide bu 4 ay içinde satarak müteahite kalan borcumu ödeyeceğim. Sorum şöyle şu an oturduğum daireyi sattığımda 5 yıldan fazla bir süre geçtiği için değer artışı vergisinden muaf olacağım fakat satarken üzerime iki daire olduğundan bu muafiyetim yanar mı? Yanar ise yeni daireyi eşimin üzerine almam bu duruma çözüm olabilir mi? Teşekkür ederim.

Ahmet Korkmaz : merhaba, almış olduğunuz gayrimenkulü 5 sene dolduktan sonra satmanız halinde değer artış kazanç hesaplanmayacaktır. Gayrimenkul alım satımı ticari kazanç ya da değer artış kazancı tabi olup olmadığı ,faaliyetteki devamlılık, satışın hangi amaçla yapıldığı, ticari bir organizasyonun varlığı gibi unsurlara göre tespit edilmektedir. Gayrimenkul alım satımında ticari bir amaç yoksa şahsi ihtiyacın karşılanması ya da servetin korunması amacıyla yapılıyorsa elde edilen kazanç değer artış kazancı olarak değerlendirilir.

90 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kira Çarpanı mı önemli Yoksa Değer Artışı mı ??

MEHMET AKİF DİLSİZ | 12 Temmuz 2014 | 14:29 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Son yıllarda kira çarpanı oranı iyiden iyiye yükselmeye başladı bundan birkaç sene öncesinde 180 çarpanlı gayrimenkulün yatırıma açık olduğu söylenir hesaplamaları o şekilde yapılırdı. Günümüzde ise lansman döneminde alanlar hariç bu çarpanları yakalamak çok zor konutun uzun vadeli yatırımına uygunluğu çarpan olayına göre belirleyen üreticiler, artık yatırımcılarına karşı alınan konutun 2 ? 3 yıllık periyotta ne kadar değer artışı olacak hesaplamasına dönüş yapmak zorunda kaldı . 2014 ilk çeyrek ve 2.çeyrekte konut satış hızı geçen yılın aynı dönemlerine göre %10-15 arasında aşağı seyir seyrederken konut satıcılarının yatırımcıları için kira çarpanını sunmasını değil değer artış hızını sunmasını bekliyoruz. Bu tarz yaklaşım yatırımcının kısa periyotlarda hareket etmesini sağlarken alım gücü olanların daha fazla konut yatırımına geçişini sağlayacaktır. Saygılarımla Konut Atölyesi Mehmet Akif DİLSİZ Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Tebernüş Kireçci : Yatırım için alınıyorsa her zaman kira çarpanı daha önemlidir... Sonuçta fiyatların ne kadar yükseleceğine kiralar verir... Kiralar yükselmeden, çarpan yükselirse bu zamanla balona dönüşür... Konutta balonun en önemli göstergelerinden birisi kira çarpanlarının olmayacak seviyeler yükselmesidir... İstanbul geneline baktığımız zaman kira çarpanları çok dengesiz... Bunu biraz da yatırımcılar yapıyor... 200 kira çarpanlı yerlerin yüzüne bakmıyor... 300 ve üzeri kira çarpanlı evleri kapışıyor:))) Biz de her zaman ki gibi ne diyoruz? Bırakın kapışsınlar... En iyi yanıtı her zaman piyasalar verir... Nitekim veriyor da...

413 Kişi Okudu | Cevabı Oku

TOKİ geri ödemeleri

Nevin AKDENİZ ROBINSON | 09 Temmuz 2014 | 17:31 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Tebernüş KİREÇCİ, 12 Ocak 2011 tarihinde TOKİ Yapracık Projesinden bir konut aldım. Konutun değeri 117.506 TL idi ve 25.000 TL peşin ödemeden sonra kalan borç 92.506 TL olarak belirlendi. Anahtar teslimini izleyen Kasım 2012 tarihinden itibaren 20 Haziran 2014 tarihi dahil olarak toplam 16.473,39 TL ödeme yapmamam rağmen 1 Temmuz 2014 tarihi itibarı ile borcumun halen 92.506 TL olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. 20 aylık ödemeye rağmen borcumda hiç bir değişiklik olmamasının gerekçesini kavrayabilmiş değilim. TOKİ geri ödemelerindeki politika konusunda bilgi verebilirseniz membun olacağım. Saygılarımla

Tebernüş Kireçci : Muhtemelen bir yerlerde yanlışlık vardır... Siz konuyu tam araştırın...

224 Kişi Okudu | Cevabı Oku

zekeriyaköy inanlar teras hayat projesi

nesrin özdemir | 07 Temmuz 2014 | 12:23 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey ben yarım kalmış biz siteden ötürü inşaat sektöründe çok para kaybetmiş bir aileyiz. elimizde kalan parayı yatırım olarak değerlendirmek istiyoruz. bu nedenle yukarıda bahsettiğim proje ve tema istanbul arasında tereddütte kaldık. Teras hayat zekeriyaköyde ancak yeni bir kosept...5-6 sıra evlerden oluşan alışıldık m2 lerden küçük evler....burada belki de oturabilirzi diye de üzerinde duruyorum. Çünkü havası güzel vs. buna karşılık gene bitmemiş bir poje...öte yandan tema park bitecek gibi gözüken ama çok konutun olduğu bir proje...ne dersiniz?

Tebernüş Kireçci : İki projeyi yapan şirketler de bugüne kadar hiçbir projeyi yarım bırakmadılar... Ama içinizin rahat etmesini istiyorsanız hemen taşınabileceğiniz bir alternatife kafa yorun...

374 Kişi Okudu | Cevabı Oku

konut projesinden alınan evin beş yıl içinde satışı

çiğdem kulat | 02 Temmuz 2014 | 19:09 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Ahmet bey merhaba, benim birkaç net sorum olacaktı,cevaplarsanız sevinirim. 1- biz avr. Konutları tem1 den 2009 yazında daire satın aldık 355 bin Tl ye. Tapuyu 2009 aralıkta aldık. Taşınmamız ise 2010 şubat. Şimdi bu beş yıllık süre için hangi tarihi baz alıcaz? 2- 710 bin Tl ye satış yaparsak ne kadar vergi öderiz? 3- ev eşimin üzerine ve başka bir ev yok onun üzerine. Sadece bir bürosu var yüzde elli hisseli. Benim üzerime de bir tane 1?1 var. Tek evi satıp yine oturum amaçlı bir ev alınırsa muaf diye okumuştum. Bu bizi kapsar mı? Teşekkürler şimdiden iyi

Ahmet Korkmaz : merhaba, Gayrimenkullerde iktisap, Türk Medeni Kanununun 705 inci maddesi uyarınca, tapuya tescille olmaktadır. Buna göre, kat karşılığı müteahhide veya kooperatiflere verilen arsa karşılığında alınan gayrimenkuller dahil, iktisap edilen gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde, değer artışı kazancının tespiti yönünden iktisap tarihi olarak, gayrimenkulün tapuya tescil edildiği tarih esas alınacaktır.(Tarih 25/03/2011 Sayı GVK-76/2011-2 Değer Artışı Kazancı konulu sirküler ) Bu durumda alım tarihiniz tapunun tescil edilmiş olduğu tarih olan 1 temmuz 2009 kabul edilir. Yürürlükteki mevzuata göre almış olduğunuz gayrimenkulu 5 sene dolduktan sonra satılması halinde değer artış kazancı hesaplanmayacaktır.5 senelik süreyi doldurmuş durumdasınız.İkamet amaçlı alınan ve fiilen ikamet edilen tek konutun elden çıkarılmasından doğan kazançlara uygulanacak değer artış kazanç istisnasına yönelik kanun tasarı halen mecliste olup yürürlüğe girmemiştir.

128 Kişi Okudu | Cevabı Oku