"" Arama Sonuçları

yatırım fırsatı acil yardım lütfen

suat keklik | 22 Ağustos 2014 | 21:38 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhana Tebernüş bey, Daha önce sordum ya benim ya sizin gözünüzden kaçtı. ) çok kısa tekrarlamak isterim sorumu almak sitediğim yere suan başka bir müşterisi daha olduğundan biran önce karar vermem gerekmekte kusura bakmayın. Okmeydanı talatpaşa mah. metrobüs durağına 400 m uzaklıkta düzlükte şuan inşaat aşamasında sanırım 3-4 aya bitecek bir bina var. brüt 57 nette 40 m2 daire. bodrum kat 3 tarafı sokağa cepheli sadece bir cephesi yarım bodrumda kalmakta. ayrıca ev düz değil çok fazla köşesi var. 125 bin istedi müthait 120 olur dedi telefonda. biraz daha indire bilirim diye düşünmekteyim fakat evin çok köşeli olması beni çok düşündürüyor. kararsız kaldım. Nakitim yok gibi olduğundan düşük maliyetli olan bu evi düşünmekteyim. Kiraya vermeyi düşünüyorum. Lokasyonu iyi olduğundan dolayı kira getrisi olabilir. daha sonraki yıllarda ise borcum azaltıp düze cıkınca satıp daha iyi bir yer alma taraftarıyım. kararsızlığımı yukarıda belirtmiştim. Evin çok köşeli olması beni oldukça fazla düşündürmekte ölü bir yatırım mı olur. Aynı zamanda bölgede kentsel dönüşüm çok hızlı ilerliyor. Bu dairede o kapsamda yapılanlardan. Cevre de ada olarak alan firmalar var. sagolun.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Bana çocukluğumdan beri "Cin gibi" derler:))) Hiçbir şey kolay kolay gözündem kaçmaz:) Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası'na benzerim. Kolay kolay kül yutmam:))))) Soruyu 13 Ağustos'ta sormuşsunuz. Şimdiye kadar sorunuzun yanıtını 712 kişi okumuş. Siz okumamışsınız. Buraya tıklayınız adresinde sorunuzu ve yanıtını bulabilirsiniz.

147 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Dumankaya Konsept Halkali

Mert Gonul | 20 Ağustos 2014 | 09:20 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

50 yıllık firma olan Dumankaya'ya güvenerek Konsept Halkalı Projesinden ev aldık. C blokta bulunan evin teslimi 21 Ağustos'ta yaklaşık iki ay gecikme ile teslim edilecekti. Bugün projeye gidip baktım. Her yer inşaat doküntüsü, yol, iz, düzen yok.Ortak alanlar mezbelelik halde. Ev içleri özensiz, tamamlanmamış. En önemlisi sitede henüz "Doğalgaz yok" Doğalgazı olmayan eve kim oturabilir? Sözleşme gereği kira ücreti vermemek için kandırabildikleri ev sahiplerine evleri teslim etmeye çalışıyorlar. İnşaat sorumlusu İ. bey oturuma ancak Kasım ayında başlanabileceğini, site yönetimi oluşmadan (ortak kullanılan ve abonelik gerektiren) doğalgazın site yönetimi oluştuktan sonra açılacağını söyledi. Sizde bu projeyi yakindan takip edoyordunuz. Sizce evlerin oturuma hazir olmasi ne kadar daha surer?

Tebernüş Kireçci : Son durumu bilmiyorum. Ama inşaatın yetkilisi "Kasım ayı" diyorsa bunun üzerine bir şey söylemek doğru olmaz.

595 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Sarphan Finanspark'ta geç teslimat

Fikret Çakır | 18 Ağustos 2014 | 21:16 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey, benim Sarphan Finanspark'ta 1+1 66 m2'lik bir dairem var ancak teslimat vaad edilen süreye göre oldukça uzadı. Noter onaylı satış sözleşmesini Şubat 2012 tarihinde yaptık ve sözleşmede teslimatın satış sözleşmesinden 30 ay sonra yapılacağı belirtilmiş bu süre bu ayın sonunda doluyor. Sarphan yetkilileri 6 aylık bir ek süre aldıklarını ve her inşaat sözleşmesinde böyle bir hakkında var olduğunu belirtiyorlar. Sözleşmede sadece mücbir sebeplerden teslimat süresi uzayabilir diyor ancak bir süre belirtilmemiş.Bu konuda birşey yapıp yapamayacağımı size danışmak istedim. Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Sözleşmenizi bir avukata inceletin. Sözleşmeye aykırı bir durum varsa mutlaka düzeltilir. Sonuçta projede Emlak Konut GYO garantisi var.

276 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Cendere yolu arsa fikriniz nedir

Fatih Kahveci | 18 Ağustos 2014 | 19:55 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, kemerburgaz-ayazağa arası cendere yolunda orman içinde 2b den alınmış, tapulu 2500 m2 arsa sormuştum size. İmar durumuna baktırdık, imarı yok bahçe olarak gözüküyor. İmar olmayan arsa ancak fidanlık, mesire yeri falan olur sanırım ama kira çok az olur ve fiyat pekartmaz diye düşünüyorum. M2 fiyatı 400 tl civarı. Almak için 1 daire satacağım ve biraz da borçlanacağım. Sizin değerli fikrinizi almak isterim. Saygılar

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Aynı soruyu 15 Ağustos'ta sormuştunuz. Yanıtlamıştım. Şimdiye kadar 251 kişi okumuş siz okumamısınız:)) Buraya tıklayınız adresinde sorunuzu ve yanıtını bulabilirsiniz.

214 Kişi Okudu | Cevabı Oku

innovia 4 projesi ile ilgili

OKAN AYYILDIZ | 18 Ağustos 2014 | 12:47 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar, Aşağıda ki link te Emre KULCANAY yın haberi vardır. Bende 4. Etaptan daire aldım. Size sorum şu olacak. Yazıda mücbir sebep olarak gösterilen ruhsat iptal sebebi sizce geçerli bir neden midir ? Benim görüşüm geçerli bir sebep değildir. Çünkü 2011 yılı içinde o bölgede genel olarak ruhsat sorunları vardı. Ben alırken özellikle sordum ve bana ?? bizde hiçbir sorun yok ve çıkmayacak ?? şeklinde söylendi. Bence bu durum öngörülebilir bir durumdu ve onlar bunu bizden gizleyerek satış yaptılar. Şimdi de gecikme cezası ödememek için böyle bir yazı yazmışlar. Bir durumun mücbir sebep olarak gösterilmesi için yetkili mercilerden gerekli bir yazı alınması gerekli değil midir ? ben bunu kabul edilebilir bulmuyorum. 2011 yılından beri ben ödeme yapıyorum. Bu beni çok mağdur etti. % 5 kesintisiz geri ödeme yapacaklarını yazmışlar. Benim paramı zaten 2011 yılından beri işletiyor, birde parayı ne zaman ödeyeceklerini de belirtmemmişler. Bunun da yasal süresi en geç 1 yıl içinde ödeneceği yazıyor. Burada mağdur olan bir taraf varsa o da sadece daire alan kesimdir benim kanaatim. Lütfen bu durum ile ilgili olarak değerli görüşlerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Saygılarımla, Okan AYYILDIZ

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Esenyurt'ta bu sorunun 2011'de çıkacağını kimse bilmiyordu. Emin olun herkes kendinden çok emindi. Daha önce defalarca söyledim. Esenyurt'ta ucuz konut furyası bitirilmek istendi. Bunun için bitti. Bence sözleşmenizle birlikte bir avukatın kapısını çalın. Daha sağlıklı bilgi alırsınız.

320 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Esenyurt Terrace Mix projesi hakkinda

Asli Atik | 17 Ağustos 2014 | 19:26 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, Inanlar insaat Terrace Mix projesinde 1+1 60 metrekare daireleri 170-180 bin civari almak mumkun. Pesinat odemeden (6 aylik ara odemeler ile) alabiliyorsunuz. Sizce prim yapar mi? Ornegin Atakent toplu konutlardaki 1+1 daireler her sene yaklasik 30 bin prim yapiyor. Projenin konumu fena degil ancak etrafinda bi nlerce daire yapiliyor. Degerli goruslerinizi rica ederim, Tesekkurler

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Uzun vadede mutlaka prim yapar. Bundan şüpheniz olmasın. Ama Atakent de dahil hiçbir lokasyonun ve projenin her yıl 30 bin TL prim yapma garantisi yok. Gayrimenkulde son yıllarda kısa vadede yüksek prim beklentisi oluştu. Oluşturuldu. İnsanlar yüksek beklenti ile yatırım yapıyor. Karşılığını bulamayınca hayal kırıklığına uğruyor. İnanlar İnşaat projeleri genelde lokasyon ortalamasının üzeri fiyattan satılır. Şirketin işçilik ve malzemede kalite iddiası var. Esenyurt'ta binlerce daire yapıldığı doğru. Makul kira istendiği sürece boş kalan daire var mı? Buna bakmak gerekiyor.

372 Kişi Okudu | Cevabı Oku

yeni bir daire almak istiyoruz

cafer ışık | 16 Ağustos 2014 | 15:51 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

iyi günler ben istanbul dışın da ikamet etmekteyim .Kızım bahçeşehir tıp ı kazandı buvesileyle hem okuluna yakın hem de bizim de deniz hasretimizi giderecek bir ev düşünüyorum.bu arada b.şehir ünv tıp göztepe medikal park ta egitim alacaklar.Nerede ev bakabilirim.ben üsküdarı düşünüyorum önerebileceginiz proje varmı.

Tebernüş Kireçci : İyi günler. Öncelikle kızınıza hayatının bundan sonraki kısmı için başarılarının devamını dileyelim. Bütçeniz el veriyorsa Moda iyi bir alternatif. Ayrıca Bağdat Caddesi'nin denize yakın kısmı da...

462 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Uphill Court Mu ? Akkoza Mı?

Esra Aydoğan | 16 Ağustos 2014 | 14:07 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey , Geçen sene Bahçeşehir Uphill Court'ta kiracı olarak oturuyorduk. Yaklaşık sekiz ay önce Bahçeşehir Akkoza Evlerin'den daire alarak buraya taşındık. Fakat Uphill ile karşılaştırdığımız zaman projenin kalitesi çok düşük. Yaşanan sorunlar bir türlü bitmiyor çok büyük bir proje olduğu için. Uphill Court'a geri dönmeyi düşünüyoruz dairemizi satıp. Sizce Akkozada mı kalmalı yoksa tekrar Uphill Court'u mu tercih etmeliyiz ?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Öncelikle Nasrettin Hoca'nın damdan düşme fıkrasını hatırlatayım. Anladığım kadarıyla siz damdan düşmüşsünüz. Ben de dahil kimsenin tavsiye ve görüşüne ihtiyacınız yok. Uphillcourt'ta mutlu oluyorsanız onu tercih edin.

386 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Yildirim Kuleli Guzelbahce

Inci Korkmaz | 16 Ağustos 2014 | 08:57 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernus Bey Merhaba, Yatirim amacli Yildirim Kuleli Evleri Guzelbahce'de 1+1 74 m2 290.000 tl'ye onu acik bir ev almayi planliyoruz. Kira getirisinin 1500 Tl olacagi soyleniyor. Sizce uygun bir yatirim olur mu? Alternatif olarak Feriloft'ta ayni rakama 62 m2 yan cephe bulabiliyoruz. Sizce hangi bolge daha cok prim yapar? Cok tesekkurler

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Yıldırım Kuleli Evleri'nin önceki etaplarındaki benzer evlerin kiralarını iyi araştırın. Gerçekten o fiyata kiraya verilebilirse mantıklı bir alternatif. Feriloft'taki alternatif için işin matmatiğini anlamadan bir şey demek zor...

162 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Dumankaya Konsept projesi hakkında

Sezen Yazıcı Vural | 15 Ağustos 2014 | 23:12 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sözleşmede 30 Haziran'da teslim edilmesi vaat edilen dairemi teslim almak üzere 11 Ağustos'ta proje yerine çağırıldım. Devam eden inşaat alanının içinden zor şartlarda daireme götürüldüm. Sözleşmede 1. sınıf malzeme kullanılacağı belirtilmesine rağmen kullanılan malzemelerin (seramik, parke, kapı, boya, mutfak ve banyo dolapları, doğramalar) adlarını duymadığım ve TSE belgelerinin olduğundan da şüphe ettiğim markalara ait olduklarını gördüm. Malzemelerin kalitesizliğine ek olarak işçiliğin de en az onlar kadar kötü olduğuna şahit oldum. Şöyle ki, salon tavanının bozuk yol gibi inişli çıkışlı olması, duvarlarda gönyesizlik, kapı kasalarının bu yüzden duvara tam oturmayışı, yatak odası duvarında soba bacası yeri diye açtıkları ve bu şekilde bıraktıkları koca delik, süpürgeliklerin bitiş yerlerinin açıkta bırakılıp uçlarına silikon çekilmesi, banyo fayans derzlerinin birbirlerini tutmaması, derz aralıklarının farklı olması, fayans bitişlerinin düzensizliği, en üst kat olan dairemin tavanın su alması, zorlayarak açtığım firmanın kendisinin üretmiş olduğu bozuk doğrama penceresinden dışarı baktığımda mantolama ve pencere kör kasası arasında elimi sokabileceğim kadar boşluk olması yani izolasyonun da kötü olması, kapının vuruk olması sebebi ile içindeki suntanın gözükmesi gibi... Tüm bu detayların elimde fotoğrafları mevcuttur. Sanki kenar mahalle müteahhitinden ev alıyormuş gibi hissettim ve kandırıldığımı düşündüm. Dairemin değer kaybetme riskini göze alarak ve üzülerek buraya yazma gereği duydum. Sözleşmede 1. sınıf malzeme kullanılacağı belirtiliyor. Kullanılan malzemeler örnek daire ile de örtüşmüyor. Bu durumda hakkımı nasıl arayabilirim?

Tebernüş Kireçci : Sorunuzu Avukat Hilal Bayram'a sorar mısınız...

582 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Esenyurt yükselişi nereye kadar

Şahmer gönel | 15 Ağustos 2014 | 22:25 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernus bey meraba abi esenyurttan 1+1 daire aldım üç sene evel yüzde yüz kazandırdı 65000 bin aldığım daire şuan 130000 140000 civarı satmayı düşünüyorum karar veremedim. size sorum esenyurtta okadar proje üretiliyor ve yenisi geliyor bu ilçe şehirleşmesi tamamlana kadar böylemi olur yoksa artık doyarmı?yorumunuz benim için çok önemli sizi yıllardır takip ediyorum yapmış olduğum yatırımda sizin yorumunuzun çok faydasını gördüm Allah sizden razı olsun

Tebernüş Kireçci : Merhaba. 3 yılda yüzde 100 yüksek bir kazanç. Aynı evin aylık kira getirisi ne? Esenyurt'ta bu kadar ev yapılıyor. Makul kira istendiği sürece boş kalıyor mu? Kalmıyor. Son yıllarda Esenyurt'u yükselten metrobüs ve Arap ilgisi. Arap ilgisi devam ettiği sürece yükselişte sorun olacağını zannetmiyorum. Sonuçta hala "hemen teslim" konutlarda metrekare bazlı fiyat açısından en cazip lokasyon Esenyurt.

620 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Rings istanbulda bu fiyata ev alsam yatırım olur mu?

sertac sağlam | 13 Ağustos 2014 | 02:13 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

rings sancaktepe projesinde 210.000 tl'ye 84 metre brüt 66 metre net 1+1 daire için biriyle anlaştım internette genelde 250.000 / 300.000 arası fiyatlar var selin inşaat ta hala 280.000 /310.000 arası 36 ay sıfır faizle ev satıyor. Yatırım amaçlı almayı düşünüyorum sizce doğru bir karar olur mu ? Yatırım bekleme sürem yaklaşık 5 yıl düşünüyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Sertaç sağlam

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Aynı evi kiraya verecek olursanız aylık kira getirisi 800-850 TL üzerinde olur mu? Olursa alınabilir.

358 Kişi Okudu | Cevabı Oku

maltepe'de hangi semti önerirsiniz?

Cihan Özköse | 12 Ağustos 2014 | 22:05 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

merhabalar, öncelikle yazılarınız ve yorumlarınız için teşekkürler. yeni evleneceğiz ve istanbul'da hem oturacağımız hem de iyi bir yatırım getirisi olan bir ev almak istiyoruz. Bunun için de altın tepe, koşuyolu, aydın evler ve sancak tepe gibi semtlere bakıyoruz. sizin önerdiğiniz bir semt var mıdır ya da bu semtlerden hangisini tercih edersiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Aynı soruyu 10 Ağustos'ta sormuşsunuz. Sorunuzu 2 günde 384 kişi okumuş. Siz okumamışsınız:))) Buraya tıklayınız adresinde sorunuzu ve yanıtını bulabilirsiniz.

378 Kişi Okudu | Cevabı Oku

çekmeköyden yatırımlık belirtiği fiyatta ev almak mantıklımı

melek tuzlu | 08 Ağustos 2014 | 10:54 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için Çekmeköy Çamlık ta mayıs teslimli bir ev orta kat 2+1 90 m2 160.000 tl. kira getirisi 700-800 arası sizce mantıklı mı yatırımlık alıyoruz çekmeköy sizce nasıl bide metro gelirse yürüme mesafesinde

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Gayet mantıklı. Kira çarpanı 200'ün altında...

408 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Istanbulda 1+1 gayrimenkul yatirimi

Ahmet Hak | 04 Ağustos 2014 | 21:12 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Iyi gunler Tebernus bey.Istanbulda universite okuyorum.Kampusum besiktasta.Ailem ile Istanbulda gayrimenkul yatirimi yapmak dogru olur mu diye dusunuyoruz.4 sene sonrasi icin karli bir yatirim olur diye dusunuyoruz.Besiktasta okuyacagim icin Basaksehir gibi uzak bir yerlerde degilde oraya ulasim icin daha uygun bir yerde onerebilceginiz 1+1 veya benzeri bir daire icin uygun bir proje var mi ? Bu yatirim dogru bir yatirim olur mu ? Fiyat araligimiz 200.000-280.000

Tebernüş Kireçci : İyi günler. İstanbul'a yatırım yapan kimse uzun vadede kolay kolay zarar etmez. İstanbul başka bir kenttir. Dünyada potansiyeli açısından kolay kolay benzeri bulunmayacak bir şehirdir. Beşiktaş'ta yeni yapılmış olan binalara bakın. Pahalı gelirse Kağıthane sizin için iyi bir alternatif olabilir.

656 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Mevcut yatırım ve yeni ev hakkında

Ahmet Çakar | 03 Ağustos 2014 | 02:08 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey merhaba, yaklaşık iki sene önce soyak park apartstan 72 metrekare 2+1 daireyi kredi faizide dahil olmak üzere 220.000 TL ye aldım. 9 aydır kiracı var 850 TL kira ödüyor. Aldığım dönem bütçem ve kredi faizi düşüklüğü nedeniyle cazipti. Satmayı düşünürsem 210 ile 220 bin arası satabileceğimizi emlakçılar söylüyor. Benim aldığım dönemde bölgede maddi gücü o gün için daha iyi olan kişilerin aldığın 200 bin liralık Toki konutları 300 bin ve üzeri satılıyor. Yaptığım yatırımı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Değerlendirme yapmak için erken mi davranıyorum? Siz olsanız hangi rakamı görünce elden çıkarırsınız? Diğer bir sorum, ileriye dönük bu evi satıp Avrupa konutları veya elite City den ev alma planımız var. Ev almak yerine şu an oturduğum dairenin ve soyaktan gelen kira ile bu sitelerde kirada mı oturmak daha mantıklı? Ev almaya kalkınca kredi kullanmam gerekecek ve bu sitelerdeki fiyatlarda kısa bir süre öncesine göre oldukça yükseldi. Satmayı düşündüğümde fiyatı Benim maliyetimin üzerine ne kadar çıkar tam kestiremiyorum. Sorduğum sorulara işin matematiği üzerinden bakınca sizin yorumlarınız nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. En baştan yanlış yapmışsınız... Önceliğiniz her zaman oturacak bir ev almak olmalı. Soyak Park Aparts prim yaparsa Halkalı Atakent'teki diğer siteler yerinde saymaz. Bu saatten sonra ne yapmanız gerekiyor? Soyak Park Aparts'ta doluluk oranının yüzde 100'e ulaşmasını bekleyin.

667 Kişi Okudu | Cevabı Oku

arsa satışı ne kadar olmalı

ŞEBNEM BÜTÜNER | 02 Ağustos 2014 | 11:24 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, Tebernüş bey. Uzun zamandır sizin sitenizi takip etmekteyim. Bilgilerinize güvendiğimiz için size bir konuda danışmak istedim. İstanbul Anadolu yakası Altayçeşme mah. Ataturk cad. Gazipaşa sok.ta 394 m2 bir arsamız ve üzerinde 3oda 1 salon 1 mutfak, banyo ve wcden oluşan yaklaşık kullanım alanı 90 m2 olan müstakil bir ev bulunmaktadır. Arsa konum itibari ile e-5 ve metroya 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde, yine yürüme mesafesinde çevresinde 2 okul ve cami bulunmaktadır. Tapu sicilinde 85 parselden mürur hakkı vardır. Takdir olunan değer 673,000 tl. Taşınmazın son imar durumu Maltepe E-5 güneyli uygulama imar planına göre ön bahçe mesafesi =5 yan bahçe mesafesi = 4 , inşaat Nizamı =A, TAKS: %0,20-0,4 KAKS %1,5 Yüzölçümü 394,505 Konut 290,435 m2 olarak belirtilmektedir. Sorun şu ki; bu arsayı satmak istersem aşağı yukarı kaç para eder? Üzerinde ki evi yıkmadan satışı ne olur? Arsaya dükkan ve daire yapmak istersem kaç m2 lerden oluşur. Kaç daire , kaç dükkan olur? Kaç kat çıkabilirim? Dükkana bodrum veya çatı katı dubleks olabilir mi? Tahmini fiyatları ne kadar olur. Bu inşaatın toplam maliyeti aşağı yukarı ne kadar olur? Yardımlarınızı bekliyorum. Sevgiler dilerim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Arsanıza ekspertiz çalıştırması yaptırmadan tam değerini öğrenemezsiniz. Size önerim civardaki müteahhitlerle görüşerek işe başlayın. Değerini de ne yaparsanız maksimum kazancı elde edeceğinizi de civardaki müteahhitler daha iyi bilir.

195 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Oyak üyelerine yönelik projelere dair genel görüşünüz?(İstanbul ankara izmir )

Alper Özdişci | 29 Temmuz 2014 | 09:42 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba; oyak ın istanbulda üyelerine yönelik yaptığı konutlara bakarak genel değerlendirmeniz nasıldır.Bir kaç sene sonra istanbulda böyle bir yatırıma girmelimiyiz sonuçta istanbul? hemde oyak güvencesi? ama bir memur olarak en güzel yatırım arsa tarla gibi düşünüyorum.2-)Emlak yatırımında işi basitleyen marematiksel yaklaşımınıza birebir uyduğum sayın Serdar Dağıstan'a da görüş sorduğum izmir kemalpasa dan bir tarla yatırımım oldu. Yanlız kira çarpanı 190 - 200 olan kocaeli gölcükte 140 m2 ara kat güney cephe bir daire aldık.beklentilerimize fazlasıyla cevab veriyor.(2000 m2 arsa üzeri 2 blok toplam 16 daire artı 30 m2 spor odalı ) bu çevrede kira çarpanı 130 olan bizim ev metrekaresinde ama bina kalitesi oldukça kötü evlerde vardı oturma düşüncesinde olduğumuz için almadık.zamanla bu kira çarpanları arasındaki farkın bizim lehimize dönmesini bekliyorum sizce doğrumu düşünüyorum ? Tarlamı İzmir'deki çevrem sayesinde çok uygun fiyata almıştım ve çok keyifli bir durummuş gerçekten söylediğiniz gibi:) lakin İstanbul çevresinde ön bilgi silivri Çerkezköy Çorlu saray civarı düşünsemde yakınım tanıdığım yok bu durumda 4 seneye kadar bir çevre edinmeliyim Yada siz sitenize alım satım imkanıda tanımalısınız :) madem yönlendiriyorsunuz ve iyiki varsınız bu işede bi el atsanız :) belki zamanla oda olur sizin varacağınız noktayı merak ediyorum:) Ben sizi tanıdıktan sonra ticaret gibi riskli bir yola girmekten vazgeçtim tamamen emlağa odaklandım. Hem vakit almıyor hemde uzun dönemde çok iyi değerleniyor hepsini sizin siteden kaptım:) saygılarımla Alper Özdişci

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Yatırımlarınıza sizin adınıza sevindim. Umarım çok daha iyi yatırımlar yaparsınız. Oyak'ta projeyi ve fiyat listesini örmeden bir şey demek zor. Oyak projeleri bu zamana kadar iyi kazandırdı. Umarım bundan sonra da çok kazandırır. Doğrudan emlak ticareti yapmıyorum. Yaptığım iş emlak yayıncılığı. Yakın zamanda da düşünmüyorum. Bir insana hayatta bir iş yeter:)

334 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Tebernüş Bey , Öncelikle iyi bayramlar. JET Fadıl gibi kötü niyetli girişimcileri engelleyecek ve saf ve masum insanların parasını ipek ipliğine bağlı hayallerden koruyacak bir hukuk uygulaması yok mudur acaba bizim ülkemizde ? Bu tarz kötü sabıkalı ve binlerce mağdur yaratmış girişimciler hala nasıl gazete ve bilboardlarda bangır bangır Maldivler devremülkü pazarlayabiliyor ve kimse bunu kontrol edip dur diyemiyor ? Sanırım Fi-yapı , Ukra inşaat ve Jetpa gibi kötü örnekler Harvard Business School'da ""worst case study "" yani kötü örnek olarak tez ve ders konusu olur. Bu tarz kötü örnekler ne yazık ki tüm sektöre olan güveni etkiliyor.

Tebernüş Kireçci : Size iyi bayramlar. Jet Fadıl'ı siz "kötü" olarak tanımlıyorsunuz. Sonuçta Jet Fadıl'a inanan ve güvenen binlerce insan var. Caprice Gold'dan binlerce aile yatırım yaptı. İnsanlar macera arıyorlar. Girişimciler de bu maceraya yardımcı oluyorlar. İnsanlar yüksek getirili yatırımlara bayılıyorlar. En azından -teorik düzeyde de olsa- yüksek getirili yatırım yaptıklarında mutlu oluyorlar. Jet Fadıl da bunlara yardımcı oluyor. Hangi yasal düzenleme yapılırsa yapılsın Türkiye'de faydası olmaz. Bu ülke insanı mutlaka onu delecek bir çözüm bulur. Fi-Yapı ve Ukra ise başka bir kategoride. Esenyurt'ta ucuz konut işi bitirilmek istendi. Esenyurt projeleri bu yolda kurban edildi. İBB yönetimi Armani Di Casa ya da Zorlu Center'a gösterdiği müsamahayı Esenyurt'a gösterseydi o projeler o halde kalmazdı. Bunu geçmişte defalarca ifade ettim.

1089 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Çok acil yanıta ihtiyacım var. İrtifaklı daire. 6 senelik güvenlikli daire

Hakan ünsal | 27 Temmuz 2014 | 03:19 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba sayın Kireçci. Esenyurt ta aşiyan sitesinde,96 dairelik iki bloktan oluşan güvenlikli çocuk parklı bu site içinde bir ev almayı düşünüyorum. Ev,vizyon kolejinin (eğitime bu sene başlıyor) bitişiğinde innovia 2 ve fiyapı evlerine de komşu durumdadır. Hatta cephesi koleje bakmakta. Kolejin bir yanına ilkokul diğer yanına da özel hastane inşaatı başlamış durumda. Konum olarak esenyurt devlet hastanesine 500 m mesafededir.e5 e 2-3 km. Gördüğüm kadarıyla temiZ bir site. 3+1 110m2 kira getirisi 700 lira olan bu ev için 175 bin lira istenmektedir. 2009 da evler teslim edilmiş olup,belediye ye 2012 de iş bitirme belgesi teslim edilmiştir. Fakat iskana başvurulmamış. Site yönetimiyle konuştuğumda ihtiyaç duyulmadı herkes halinden memnun gibi bir yanıt aldım. Çok farklı kişilelerle konuştum yanıt hep aynı. Su ve elektrik her dairenin ayrı durumda. Banka kredisi çıkıyor fakat tapuda kat irtifaklı görünmektedir. 1- kat irtifaklı olmasının ilerisi için bir sakıncası olur mu. İş bitirmeden sonra 5 sene içinde iskan alınmazsa sıkıntılar olur derler ama net bi bilgim yok. Bu konuda sizden yorum bekliyoru 2- evin konumunu ve çevresini belirttim yaklaşık 3 sene sonra metro gelecek gibi. Evi hem hem oturum hem yatırım olarak değerlendirebilir misiniz. 3- sonuç olarak evi almamı tavsiye eder misiniz ? Öneriniz için şimdiden teşekkürler Hayırlı bayramlar dilerim

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Size de iyi bayramlar. Bankalar kredi kullandırıyorsa gayet mantıklı. Kira çarpanı İstanbul ortalamasında. Esenyurt'ta genelde kira çarpanları İstanbul ortalamasının altında. Bu sitede kira çarpanı İstanbul ortalamasında olduğuna göre oturanlar memnun. Yatırımcı sayısının az olduğu anlamına gelir. Metrekare bazlı fiyatı gayet mantıklı. İskan konusunu ise bilmiyorum.

337 Kişi Okudu | Cevabı Oku