"" Arama Sonuçları

toki zammı hakkında bilgi

sezgin atmış | 20 Temmuz 2014 | 13:40 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

saygılar Tebernüş Bey tokinin yaptığı zam borç bakiyesinede mi yansıtılıyor? bu oran nasıl yansıyor? eğer yansıyorsa bu borç hiç azalmazki. 60000 tl borcu olan biri 6 ay ödeme yaptığında ve tekrar zam geldiği durumda borcu azalmıyo artıyoo bu nasıl bir sistem.normal kredi çekip toki dışında ev almak daha cazip değil mi?tokinin bi avantajı var da biz mi görmüyoruz? Saygılarr...

Tebernüş Kireçci : Yıllardır bunu anlatmaya çalışıyorum okurlarıma... Galiba yeni yeni anlaşılmaya başlandı:)) Üstelik Türkiye gibi bir ülkede değişken faizle borçlanmanın büyük risk içerdiğini de anlatıyorum... Bu da pek anlaşılmıyor... TOKİ sistemi yani değişken faizli kredi borcu ilk bir kaç yılda ödeyecekseniz cazip. Bunun dışında işin astarı yüzünden pahalıya gelir...

373 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Devirli daire alarak mantıklı bir alım mı yaptık?

Aydan Balcı | 18 Temmuz 2014 | 00:50 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey merhaba, halkalı toki kardelen evlerinden devirli bir daire aldık. 132m2 güney cepheli kira getirisi 1150TL. İçerisinde kiracısıda var. Bu ay yıllık kira zammı ile kira getirisi 1250TL olacak. Henüz 10taksiti ödenmiş bu evin aylık toki ödemesi 1270TL geriye kalan ödenecek 290.000TL daha borcu var. Biz bu evi devralmak için 175.000TL peşin ödedik. 125.000TL naktimizin üzerine tüketicisi kullanarak 175.000TL ye tamamladık. Tüketici kredimiz 36ayda ödenmiş olacak. 125.000 naktimizle bu sitedeki ortalama 380.000TL olan bir daireyi konut kredisiyle aldığımızda aylık ödemelerimizin 10yıl boyunca 3500TL altında olamayacağını düşünerek devirli bir daire satın aldık. Evimiz istediğimiz bir bölgede ve en az 5yıl boyunca burda orurmayı düşünüyoruz. 1yıl boyunca bizde aynı bölgede aynı özellikte bir dairede kiracıyız. Bizimde aylık kira ödememiz 1000TL Sizce bizim bu alımımız mantıklı oldu mu? 5-6yıl sonra bizde devretmek istersek kar edebilirmiyiz? Bu bölgenin fiyat artışları bu hızla devam edeceğini düşünüyormusunuz? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederi. Keyfini çıkartın. Umarın elinize toplu para geçer de bir an önce borçtan kurtulursunuz. Peki aynı evler borçsuz olarak ne kadara satılıyor? Asıl önemlisi bu... Fiyat biraz yüksek görünüyor. Ama alınmışın kötüsü olmaz... Atakent uzun vadede prim yapar mı? Bundan hiç şüpheniz olmasın...

323 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kira Artışı

Sami Aydoğan | 20 Mayıs 2014 | 14:04 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba ben Ataşehir'de oturuyorum. ev sahibim rayiç bedellerin bölgede artığını bahane göstererek kiramı %28 artırmak istiyor ve kabul etmemem durumunda evi boşaltmamı istiyor. kira kontratım yaklaşık olarak 1,5 ay sonra bitecek bu durumda beni ihtarname çekerek direk olarak evden çıkarma hakkı var mıdır?. Yapmak istediği kira zammı yasal mıdır?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız ve Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

27 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kira Kontratı

Emel Kara | 04 Mayıs 2014 | 17:35 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba. 5 Mayıs 2012'de emlakçı ile kiraladığım ev için 850TL bedelle anlaştık. Kontratta TEFE-TÜFE ortalaması yazılı olduğu için zammı görüştük. 6ay gecikmeli olarak 50TL zam kondu. Ancak evde 4. kat olmasına rağmen bana bahsedilmeyen duvarların yoğun bir şekilde nemden kararma sorunu oluştu. Kapıların nemden sarkma ve duvar boyalarının kabarma sorunu çıktı. Ev sahibi itirazım üzerine evi çıkarken boyamamı istemediğini söyledi. Ancak evin sorunları bitmek bilmedi. Bakımsız bir boru dirseği yüzünden bir sürü zemin seviyedeki kitabım mahvoldu. Evi su bastı. Duvarları da temizlettim. Ancak bu kış aynı sorunlar çıkınca ev sahibine sert çıktım. Evi yaptıracağını söyledi. Kira dönemi 22 Mayıs olduğu için zammı da ev sahibiyle konuşması gerektiğini söyledim. (Bu arada ev sahibini hiç görmedim. Kira kontratı ilk günki gibi duruyor.) Bana önce 1100 TL istediğini söyledi. Sonra 1000e indi. Dayanamayıp ev bakacağımı söyledim ancak vakit bulamayınca arayışım yetersiz kaldı ve emlakçıya yoğun iş tempomdan taşınma şansım kalmadığını ilettim. Onca eziyetten sonra şimdi ev tadilat görecek ve üstüne hala 1000 TL yeni kira bedeli diye direten bir emlakçı mevcut. Sizce bu konuda ne yapabilirim?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Hukuki haklarınız için bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

19 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kaldırım vergisi

nuray özgü | 29 Nisan 2014 | 01:01 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Ahmet bey benim size sorum 2011 yılının 6. ayında bir daire aldık 85 metre kare aynıyıl içinde 2011in 10.ayında kaldırım vergisi ücreti olarak bizden 300 tl vergi parası istediler bunu 6 ayda bir ödemek şartıyla 4 eşit taksitlere bölmüşler maddi yetersizlikten dolayı ödeyemedik bu verginin faizi olurmu? şimdi ödesek ne kadar ödememiz gerekli.

Ahmet Korkmaz : merhaba, Kanun Ad BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU Madde No 93'de belirtildiği şekilde, Harcamalara katılma payları belediyelerce veya bunlara bağlı müesseselerce, 92 nci maddeye göre payların ilan ve tebliğ edildiği yılı takip eden yıldan itibaren iki yılda ve dört eşit taksitte, peşin ödemelerde tahakkuk tarihinden itibaren bir ay içinde tahsil olunur.gecikmeye uğrayan taksitler için her ay için ayrı ayrı % 1,40 oranında gecikme zammı tatbik olunur.

21 Kişi Okudu | Cevabı Oku

tapu harcı

Yıldırım Karakoç | 08 Nisan 2014 | 23:04 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

merhabalar. 97500 tl kredi çekerek bir ev almaya karar verdim bu bedel üzerinden harcı binde 40 üzerinden 3900 tl yapıyor.tapu üzerinde gözüken 6000 tl civarı komik bir rakam(iskanı henüz alınmamış) ben bu bedeli 60 000 tl gibi yükseltsem 2400 tl ödüyorum aradaki fark tespit edilirse. kalan miktar için vergi ziyai cezası ne kadar öderim burada ayrıca gecikme zammı ödermiyim benim hesabıma göre kalan 1400 tl ye 350 tl ceza gelir (%25 vergi ziyai cezasından) ama gecikme zammı olurmu ve en önemlisi bu tarz risklere değermi. bir alıcı olarak devletin bize yüklediği bu yükü çok ağır buluyorum binde 4 tamamını alıcı ödüyor öyle olmasada. yanıtlarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

9 Kişi Okudu | Cevabı Oku

CEVRE VE TEMİZLİK VERGİSİ İLE İLGİLİ

ABDULKADİR SERTKAYA | 04 Nisan 2014 | 21:59 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

İNŞAATIN BİTİŞ TARİHİ:01,01,1995 İKTİSAP TARİHİ:01,01,1996 ŞAHIZ KOOPARATİFİNDEN ELDE ETTİĞİM BU DAİREYİ İKTİSAP TARİHİNDEN İTİBAREN KİRAYA VERDİM .KENDİM HİC OTURMADIM BÖYLE OLUNCA CEVRE TEMİZLİK VERGİSİNİDE ÖDENİP ÖDENMEDİĞİNİ HİÇ BİLMİYORUM. ŞİMDİ İSE BU DAİRE ÜZERİNDE BİR ALIM SATIM İŞLEMİ GERÇEKLEŞECEĞİNDEN BELEDİYEDEN EMLAK DEĞERİNİ BELİRTİR YAZI ALMAMIZ GEREKTİ,ANCAK BELEDİYE ÇÖP VERGİLERİNİN SU MAKBUZU İLE BİRLİKTE TAHSİLATINA BAŞLANDIĞI 2004 YILINA KADAR CÖP VERGİSİNİ ÖDEMEDEN BU YAZIYI VERMİYOR.VERGİ USUL KANUNDA BİR ZAMAN AŞIMI VARDIR BU ÇÖP VERGİSİNDEN YOKMUDUR BELEDİYENİN BÖLÜM ŞEFİNE YAPTIĞIMIZ İTİRAZDA ÖDEME YAPILMADAN KESİNLİKLE BU YAZIYI VERMELERİNİN MÜMKÜN OLMADIĞINI ARZU EDERSEK MAHKEMEYE DAVA ACABİLİRSİNİZ DENİLİYOR. ASLINDAN ÖDENECEK PARADA ÖNEMLİ DEĞİL AMA HAKSIZ UYGULAMA HAKSIZ İSTENEN TAHSILAT İNSANIN AĞIRINA GİDİYOR. BU HUSUSDA BİZLERİ AYDINLATIRSANIZ MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.SAYGILAR

Ahmet Korkmaz : merhaba, çevre temizlik vergisi tahsil zamanaşımını kesen veya işlemesini engelleyen sebeplerin bulunup bulunmadığı açısından ilgili belediyeden araştırılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu tür durumlarda genellikle dava açılması durumuda söz konusudur. Ayrıca sorunuza uygun olan daha önce yayınlanan özelgeyi aynen aktarıyorum. Boş binaların çevre temizlik vergisine tabi olup olmadığı, 6183 sayılı Kanuna göre çevre temizlik vergisi zamanaşımının ne zaman başlayacağı, zamanaşımına uğramış borçlar için düzeltme istenip istenemeyeceği ve belediyelerce tahsil edilen çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, harcamalara katılma paylarına ilişkin alacaklar için ödeme emrinin İcra ve İflas Müdürlüğü aracılığı ile gönderilip gönderilemeyeceği, gönderilirse bu ödeme emrinin geçerliliği hususunda Tarih 03/08/2006 Sayı B.07.1.GİB.0.66/6601-728/60690 Kapsam T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı SAYI:B.07.1.GİB.0.66/6601-728/60690 3.8.2006 KONU: Çevre temizlik vergisi hk. ........... BAKANLIĞI ...................... tarafından Başkanlığımıza verilen 03.02.2006 tarihli dilekçenin bir örneği ilişikte gönderilmiş olup, konu ile ilgili Başkanlığımız görüşü aşağıda belirtilmiştir. Söz konusu dilekçede, boş binaların çevre temizlik vergisine tabi olup olmadığı ve 6183 sayılı Kanuna göre çevre temizlik vergisi zamanaşımının ne zaman başlayacağı, zamanaşımına uğramış borçlar için düzeltme istenip istenemeyeceği ve belediyelerce tahsil edilen çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, harcamalara katılma paylarına ilişkin alacaklar için ödeme emrinin İcra ve İflas Müdürlüğü aracılığı ile gönderilip gönderilemeyeceği, gönderilirse bu ödeme emrinin geçerliliği konusunda Başkanlığımız görüşü sorulmakta olup, konu ile ilgili açıklamalar aşağıda yer almaktadır. 1. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununa 3914 sayılı Kanunla eklenen mükerrer 44 üncü madde ile çevre temizlik vergisi ihdas edilmiş ve 01.01.1994 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Belediye Gelirleri Kanunu'nun 5035 sayılı Kanunla değişmeden önceki mükerrer 44 üncü maddesinin birinci fıkrasında; "Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin katı atık toplama ile kanalizasyon hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar, çevre temizlik vergisine tabidir." hükmü ve üçüncü fıkrasında ise; "Çevre temizlik vergisinin mükellefi, her ne şekilde olursa olsun binaları kullananlardır. Boş bulunan binalarda bu verginin mükellefi, binaların malikleri veya malik gibi tasarruf edenlerdir." hükümlerine yer verilmiştir. Ayrıca, söz konusu maddenin sekizinci fıkrasında, "Katı atıklar için çevre temizlik vergisi, belediyelerce binaların tarifedeki derecelere intibak ettirilmesi üzerine her yılın Ocak ayında yıllık tutarı itibariyle tahakkuk etmiş sayılır. Tahakkuk eden vergi, bir defaya mahsus olmak üzere, belediyelerin ilan koymaya mahsus mahallerinde bir ay süreyle topluca ilan edilir." hükmü ile dokuzuncu fıkrasında ise; "Yıllık olarak tahakkuk eden bu vergi, mükelleflerce her yıl Ocak ve Temmuz ayı içinde iki eşit taksitte ödenir. Yeni binalarda bu verginin ödenmesi mükellefiyeti, bina takvim yılının ilk altı ayı içinde bitmiş ise yılın ikinci yarısından, yılın ikinci yarısında bitmiş ise ertesi takvim yılından itibaren başlar." hükümlerine yer verilmiştir. Ancak, söz konusu maddenin dokuzuncu fıkrasında 4444 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle; çevre temizlik vergisinin 1.1.2000 tarihinden itibaren emlak vergisinin taksit sürelerinde ödenmesi hükme bağlanmıştır. Belediye Gelirleri Kanunu'nun mükerrer 44 üncü maddesinde 5035 sayılı Kanunla yapılan değişiklik ile boş bulunan binalar 1.1.2004 tarihinden itibaren çevre temizlik vergisi kapsamından çıkarılmış olduğundan vergiye tabi tutulmamaktadır. Buna göre, 1.1.2004 tarihine kadar boş binaların, çevre temizlik vergisinin binanın malikleri veya malik gibi tasarruf edenleri tarafından ödenmesi gerekir. Ancak, henüz tamamlanmamış, ruhsatı alınmayan ve kullanılmayan fabrika binası için çevre temizlik vergisinin alınmaması gerekmektedir. 2. 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 114 üncü maddesinde, "Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar." 126 ıncı maddesinde de "114 üncü maddede yazılı zamanaşımı süresi dolduktan sonra meydana çıkarılan vergi hataları düzeltilemez." hükümleri yer almaktadır. Vergi Usul Kanununun 126 ıncı maddesinde yer alan düzeltme zamanaşımı süresi, aynı Kanunun 114 üncü maddesinde yer alan tarh zamanaşımı süresidir. Ancak yukarıda yer alan genel hükümlerin verginin tahakkuk aşamasında yapılmış olan vergi hataları hakkında uygulanması gerekmektedir. Halbuki söz konusu dilekçedeki konunun özünü tahsil zamanaşımına uğramış bir kamu alacağı için düzeltme yapılıp yapılmayacağı oluşturmaktadır. Bu durumda, Vergi Usul Kanununun 114 üncü maddesinde bahsi geçen dilekçedeki konuya özgü olarak özel bir düzenleme yer almamaktadır. 3. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde; "Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile; bunların takip masrafları hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur. Türk Ceza Kanununun para cezalarının tahsil şekli ve hapse tahvili hakkındaki hükümleri mahfuzdur." hükmü yer almaktadır. Diğer taraftan, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 98 inci maddesinde, "Bu Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, bu Kanuna göre alınacak vergi, harç ve katılma payları hakkında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ile 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve bunların ek ve tadilleri hükümleri uygulanır." hükmüne yer verilmiştir. Bu hükümlerin birlikte değerlendirilmesinden, belediyeler tarafından tahsil edilen vergiler ile katılma paylarının 6183 sayılı Kanun kapsamında takip ve tahsil edilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. İlgide kayıtlı yazınızın incelenmesinden, mükelleften icra müdürlüğü vasıtasıyla takibi yapılan alacakların belediyeler tarafından 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilmesi gereken alacaklar arasında yer aldığı anlaşılmıştır. Bu itibarla, söz konusu alacakların mükellefler tarafından süresinde ödenmemesi durumunda, bu alacakları belediyeler 6183 sayılı Kanunu hükümlerine göre takip ve tahsil etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tahsil zamanaşımına ilişkin olarak 6183 sayılı Kanunun; Tahsil zamanaşımı başlıklı 102 nci maddesinde; "Amme alacağı, vadesinin rastladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrar. Para cezalarına ait hususi kanunlardaki zamanaşımı hükümleri mahfuzdur. Zamanaşımından sonra mükellefin rızaen yapacağı ödemeler kabul olunur." hükmü, Zamanaşımının kesilmesi başlıklı 103 üncü maddesinde de, "Aşağıdaki hallerde zamanaşımı kesilir: 1. Ödeme, 2. Haciz tatbiki, 3. Cebren tahsil ve takip muameleleri sonucunda yapılan her çeşit tahsilat, 4. Ödeme emri tebliği, 5. Mal bildirimi, mal edinme ve mal artmalarının bildirilmesi, 6. Yukarıdaki 5 sırada gösterilen muamelelerden herhangi birinin kefile veya yabancı şahıs ve kurumlar mümessillerine tatbiki veya bunlar tarafından yapılması, 7. İhtilaflı amme alacaklarında kaza mercilerince bozma kararı verilmesi, 8. Amme alacağının teminata bağlanması, 9. Kaza mercilerince icranın tehirine karar verilmesi, 10. İki amme idaresi arasında mevcut bir borç için alacaklı amme idaresi tarafından borçlu amme idaresine borcun ödenmesi için yazı ile müracaat edilmesi. 11. Amme alacağının özel kanunlara göre ödenmek üzere müracaatta bulunulması ve/veya ödeme planına bağlanması. Kesilmenin rastladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren zamanaşımı yeniden işlemeye başlar. Zamanaşımının bir bozma karariyle kesilmesi halinde zamanaşımı başlangıcı yeni vade gününün rastladığı; amme alacağının teminata bağlanması veya icranın kaza mercilerince durdurulması hallerinde zamanaşımı başlangıcı teminatın kalktığı ve durma süresinin sona erdiği tarihin rastladığı; takvim yılını takip eden takvim yılının ilk günüdür." hükmü, Zamanaşımının işlememesi başlıklı 104 üncü maddesinde ise, "Borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekesinin tasfiyesi dolayısiyle hakkında takibat yapılmasına imkan yoksa bu hallerin devamı müddetince zamanaşımı işlemez. Zamanaşımı, işlememesi sebeplerinin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlar veya durmasından evvel başlamış olan cereyanına devam eder." hükmü, yer almaktadır. Buna göre, mükellefin söz konusu olayda emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ve katılma paylarının zamanaşımına uğradığı yönündeki iddiasının, zamanaşımını kesen veya işlemesini engelleyen sebeplerin bulunup bulunmadığı açısından yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde ilgili belediyeden araştırılarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bilgi edinilmesini ve konu ile ilgili olarak Bakanlıkları görüşünün belirlenerek gerekli duyurunun yapılmasını ve sonucundan Başkanlığımıza da bilgi verilmesini arz ederim. Başkan a.

34 Kişi Okudu | Cevabı Oku

pişmanlık dilekçesi

mustafa çelik | 23 Mart 2014 | 18:23 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

merhabalar Ahmet bey. ben Mart 2012'de 80000tl konut kredisi kullanarak bir ev aldım (150000tl bedelle). aldığım emlakçı alım satımların düşük olması için tapu değerindeki rayiç bedeli 55000tl gösterdi. ozaman bilgisizlikten kaynaklı çok fazla önemsememiştim bu durumu. şimdi evimi satmak istediğim için bir araştırma yaptım ve çok büyük vergi cezalarıyla karşılaşabileceğimi farkettim (evimi alacak arkadaş 165000tl kredi kullanacak). gelebilecek büyük cezaların önüne geçmem için, pişmanlık dilekçesi vermem gerektiği söylendi. size sorum şu olacak; 1) pişmanlık dilekçesi için ne kadar ceza ödemem gerekiyor? (evi aldığım kişiye ulaşamıyorum). 2) yukarıda belirttiğim kişiye evi satmam durumunda herhangi bir cezayla karşılaşmamam ne kadar beyan etmem gerekiyor? 3) zamanında gösterilen, çektiğim krediden düşük rayiç bedel için ekstradan bir işlem yapmam gerekiyormu? nazik cevaplarını için şimdiden teşekkür ederim.

Ahmet Korkmaz : merhaba, gerçek alım-satım bedelinden daha düşük beyanda bulunmaları ve bunun idarece tespiti halinde, aradaki farka isabet eden harç cezalı olarak (hesaplanacak vergi ziyaı cezasının % 25?i oranında) ödenir.Pişmanlık dilekçesi ile tapu değerini yükseltmeniz durumunda tapu da eksik ödenen tapu harcı ile bugüne kadar olan gecikme zammı ile beraber ödemek durumundasınız. Sıkıntı yaşamamak için satıcı ile beraber yapmanız da fayda bulunmaktadır.

29 Kişi Okudu | Cevabı Oku

% 3.26

Hasan Sıdar | 08 Ocak 2014 | 22:36 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebenüş Bey,affınıza sığınarak Hasan Yayci Beyin yoruma cevap vereyim. Bana verilen emekli maaş zammı % 3,26 onu bile çok gördüyseniz geri verelim

Tebernüş Kireçci : Aman kızmayın. Hasan bey'in kendisi de emekli. Kendi kendisiyle dalga geçmiş. Alınganlık göstermeyin.

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

en uygun proje

derya gezer | 11 Aralık 2013 | 23:58 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüs bey, Halkali toki evlerinde kirada oturuyoruz 5 yildir, Bu ay %22 zam yapmak istiyorlar, bizde hemen oturuma hazir 2+1 daireler bakiyoruz aralik sonuna kadar, banka kredileri cok yuksek, bazi projeler senet sistrmiyle calisiyor, bizim icin odeme kosullari uygun olan projeler ariyoruz, eminevim ahenk yada prestijpark gibi olabilir, Iyi aksamlar

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Yüzde 22 zammı ev sahibiniz neye göre yapıyor? Buraya tıklayınız adresindeki projelere bakın.

193 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kira zammı

abdulkadir budak | 01 Aralık 2013 | 15:26 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

sayın hocam ben sizlere istanbul dan yazmaktayım sizlere sorum . ben 10 yıldır aynı ev de ikamet etmekteğim bügüne kadar ev sahibime kirakarımı el den ve hiç aksatmadan ödedim kira larımı ev sahibine yine el den vermeye devam etmekteğim ama ev sahibi benim kirama yüzde yüzlük bir kira zammı yapmak istiyor buna hakkı varmı :(400tl iken 500 ) istiyor buna hakkı varmı yok mu ben bu durumda neyapa bilirsin saygılarım la

Tebernüş Kireçci : Sorunuzda matematiksel bir yanlışlık var. 400 TL'den 500 TL'ye çıkartırsa fark yüzde 100'lük değil yüzde 25'lik olur. Kafasına göre zam yapamaz. Yapacağı zammın enflasyon ortalamasında olması gerekiyor. Ayrıca her zaman kirayı bankadan yatırın.

11 Kişi Okudu | Cevabı Oku

bina rayic artirma

rosa kamayor | 26 Eylül 2013 | 17:39 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

2006 senesinden beri sahibi oldugum dairenin rayicini 100.000.00 tl den 800.000,00 tl yukseltmek icin ne kadar vergi odemem lazim. .

Ahmet Korkmaz : merhaba,2006 yılından tapu harcı binde 15 'ti. Bu işlemi pişmanlık dilekçesi verip yapmanız durumunda alıcı ve satıcı ayrı ayrı yaklaşık olarak gecikme zammı ile beraber 30.000.-Tl'sı tutarında ilave tapu harcı ödemek zorundasınız.

5 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Bahçekent Emlak Konutları

Enes Korkmaz | 12 Eylül 2013 | 18:45 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey. Anneme Bahçekent Emlak Konutlarından 3+1 daire çıktı. Tüfe'li ödeme seçeneğinde taksitler 30 ay sonra konut tesliminde başlıyor; 1750 tl taksit + (6 ayda bir tüfe zammı) . diğer seçenekte 0,50 faizle sabit ödemeler hemen başlıyor 2330 tl sabit taksitli. emlak konutta ki görevliler bana tüfe li ödeme seçeneğinin daha avantajlı olduğunu ve daha çok tercih edildiğini söylediler. ben de son 7 senenin ortalamasını alarak %3-4 tüfe farkı alarak bir hesap yaptığımda son yıl taksitlerim 3100 tl yi buluyor. sizce ne yapmalıyım.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Kafanızın rahat olmasını istiyorsanız sabit faizi tercih edin. Tüfe öyle göründüğü gibi durmaz... Geriye yönelik 7 yıldaki ortalamanın gelecek 7 yılda da aynı olacağı anlamına gelmez. Belki biraz fazla ödersiniz. Ama kafanız rahat olur.

103 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kira Sözleşmesi Sona Erdiğinde Zam Anlaşmazlığı

Ahmet AKSOY | 15 Ağustos 2013 | 09:06 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar; Ağustos 2012 de yaptığım kira sözleşmem bu ay Ağustos 2013 te doluyor. Kira zammını sözleşmemizde "Kanuni Artış" olarak belirlemiştik. Bu oran ÜFE ye göre Temmuz 2013 te 3.23 ve 6.61 olarak görünüyor. ( O konu da ayrı bir muamma) Fakat ev sahibim bunu kabul etmediğini ve %10 yapmak istediğini dolayısı ile evi boşaltmamı söylüyor. Böyle bir hakkı varmıdır. Ben yasal olarak gereken zammı kabul ediyorum fakat ev sahibim bunu kabul etmiyor. Sözleşmemiz bir yıllık diye böyle düşünüyor, fakat o mantıkla gidersek sözleşmede kira zammı maddesi gereksiz kalıyor bu durumda. Yardıkmcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar, selamlar...

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Anladığı kadarıyla oturduğunuz evin güncel kirası yükselmiş. Ev sahibiniz çamurluk yapıyor. Önünüzde iki yol var. Ya hukuki olarak mücadele edeceksiniz. Ya da evi boşaltıp başka bir yere taşınacaksınız.

46 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kira zammı

birol emiroğlu | 13 Ağustos 2013 | 22:36 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

efendim.3 ay önce içinde kiracı olan bir evi kredi ile aldım.kiracımı çıkartmadan ben farklı bir bölgeden ev kiraladım.kiracım ile kontrat yaptım.satın aldığım dairem site içinde.yönetim toplantı ve çoğunluğu sağlayarak dış mantolama için karar alındı,firmalardan teklifler alındı ve daire başı 5300 lira gibi bir rakam daire başı ödeme yapmamız kesinleşti.ev kredisi kullandığım için mantolamaya kredi onay vermedi banka.bende mecburen firma ile senet yapmak zorunda kaldım.şimdi ben hem ev kredisi hem mantolama ücreti hem kira,işim açıkcası sıkıntıya düştüm.kiracıma söylemeye çekiniyorum ki kiraya 150 lira ara zammı yapmak istiyorum. üzerimdeki yük biraz hafiflese istiyorum.acaba kanunen sıkıntı yaşarmıyım.kiracım acaba zorluk çıkartırmı.cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder.çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Kiracınız kabul ederse olabilir. Ama kabul etmezse kızmayın...

24 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kira zammı

nurver apaydın | 01 Ağustos 2013 | 19:44 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

1ağustos 2012 tarihli matbu kira kontratım var. Bir maddede kira artışı TEPE-TÜFE nin oranlarıyla yapılması yazıyor.Kanuni olarak yüzde kaç zam yaparak kira ödememi yapabilirim.teşekkürler.

Ahmet Korkmaz : merhaba, temmuz ayı enflasyon verileri açıklandığında tefe-üfe oranlarına göre arttırmanız gerekir.

104 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kira artış oranı azami ne olmalı?

Bülent Tenikeci | 16 Temmuz 2013 | 06:03 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

İyi günler sayın Kireçci. Evsahibim bulunduğumuz bölgede rayiçin yülselmesini bahane ederek bu ay yüzde 30 dan fazla zam yapmak istiyor ve her altı ayda bir zam yapıyor. (ocak-temmuz aylarında) Üstelik kiraya verirken kontrat yapmıyor -ki zaten bu bölgede hiç kimse kontrat yapmıyor, haliyle gelir vergisi de beyan etmiyorlar. 1- kanunen yapacağı kira zammı en fazla ne kadar olabilir? 2-altı ayda bir zam yapması doğru mu? 3-kontrat olmadan hakkımızı savunabilirmiyiz ,çünkü kontrat yaptırma şansımız yok. 4-kira bedeline itiraz ve uzlaşma konularına ilçe hakem heyeti bakar mı yoksa mahkemeye mi müracaat etmem gerekiyor? 5-ev sahibi uzlaşma talebime karşı beni evden çıkarabilirmi? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Sorunuzu Avukat Hila Bayram'a sorar mısınız....

65 Kişi Okudu | Cevabı Oku

cevap.

ahmet bulut | 10 Temmuz 2013 | 00:19 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Celil Çakmak bey in bilgisine;emlak konuttan alınan konutlar da 2 seçenek mevcut.1-ALTI(6) AY'DA Bir uygulanan TÜFE oranı(2013 ilk 6 ay için %4 çıktı) kalan meblağa uygulanıyor.toplam kalan para ile bu %4 artışı toplanıyor.böylece geride ödenecek olan meblağ ortaya çıkıyor.buda ödenecek olan ay sayısına bölünerek aylık ödemeler ortaya çıkıyor.her altı ayda bir bu uygulanıyor.yani ara ödemeler ile kalan meblağ azaltılmadığı taktirde 120 ay da ödenecek miktar hemen hemen bankadan faizle alınan aynı vade krediye eşdeğer oluyor.2-belli sabit bir faiz oranıyla alınan kredi ile ödeme yapılabiliyor.bunda ise tıpkı banka faizinde uygulanan sistem geçerli.yani o vadede her ay ne ödeyeceğiniz en başından belli.ama ara ödeme şansınız yok.yeniden yapılandırma olup olmadığını bilmiyorum ama sanki yok gibi idi...oysa Tüfe ile alımda ara ödeme ile daha avantajlı(%2 gibi kesinti vs. yok) oluyorsunuz.tabiiki ara ödeme(mesela her haziran ve aralık aylarında 10 bin-15 bin yada daha fazla gibi) yaparsanız tüfeden kaynaklanan zammı daha az ödüyorsunuz.TÜFe Lİ ÖDEMEDE SAKINCALARDA VAR. MESELA ÖNÜNÜZÜ GÖREMEMEK GİBİ...çünkü ilerde tüfe oranının ne olacağını bilemediğiniz için bu konuda endişeli bir durum ortaya çıkmaktadır.Oysa Emlak konut gyo nun kendi müşterilerine kolaylıklar sağlaması gerekmektedir.Örneğin Tüfe ile konut alan müşterinin,sabit faize geçme hakkı bir kez de olsa olmalıdır.yada sabit faize geçmiş ama tüfe ye dönmek isteyende olduğu gibi..bir kez de olsa BU HAK müşteriye verilmelidir.(bu konuda çok şikayet var- emlak konut FAX TEL NO:216 5791699-yetkililer ile bu durumu görüşmeniz dileğiyle) ancak tüfe ile alım yapmış olan bir müşteri emlak konuttan bağımsız olarak alternatif bir yolla SABİT FAİZE GEÇEBİLİR.O DA ŞÖYLE OLMAKTADıR;En uygun faiz ve en uygun az masraflı olan bir bankadan emlak konuta kalan meblağ kadarını sabit faizle konut kredisi alarak emlak konuta borcunu kapatır,ve bankaya aldığı vade ve ödeme kadarını kalan sürede öder.ancak buda ek masrafları doğuracağından dolayı hesabı iyi yapılmalıdır.bu son çözüm tabiiki ara ödeme gücü olmayan ve tüfede ilerisi için endişeli olanlar için bence iyi bir seçenektir,diye düşünüyorum.Tşk.ler.

Tebernüş Kireçci : Rica ederim.

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Emlak Konut Tüfe hk.

Celil Çakmak | 09 Temmuz 2013 | 18:05 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, Çalışmalırınızda başarılar dilerim. Kime sorduysam net cevap alamadım. Sorum : Emlak Konut Tuzla 2.Etapta ev aldım. 130.000 tl toplam bedeli var. 30.000 peşinat verdim. 100.000 içine girince başlayacak. Eve fatura geldi 147.000 tl. sanırım 17.000.tl tüfe zammı. Buraya kadar tamam. Ancak bu tüfe zamlarının uygulanması ileride nasıl olur, yani kalan para üzerinden mi uygulanacak tüfe zamları, yoksa ne kadar ödersek ödeyelim, ana para olan 100.000 tl üzerinden mi? 10 yıllık bir ödeme planım var yani 120 diyelim 50 ay geçti 50 tane ödemişim, kalan 70 ayın parası üzerinden mi tüfe zammı gelir, yoksa hala ilk günkü 100.000 üzerinden mi? Sizin bilginiz var mıdır? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Normalde taksitlere zam gelmesi gerekiyor. Emin olmak için Emlak Konut GYO ile imzaladığınız sözleşmeyi okuyun... Orada tüm detaylar 8 punto ile de olsa anlatılıyordur:)

66 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kira zammı

aziz soydogan | 01 Temmuz 2013 | 11:16 | Cevaplayan : Hilal Bayram

öncelikle merhaba, kira kontratım 01.07.2013 tarihinde sona erdi sözleşmede yazdığı gibi 1200 tl kira ödemekteydim. ev sahibi 1500 tl kira istemekte yeni kontrat için bu yasalmıdır ve yasal olarak ne kadar zam yapılabilir. kabul etmediğimiz takdirde bizi evden çıkartabilirmi? şimdiden teşekkürler.

Hilal Bayram : Sözleşme de yazan artış maddesi tarafları bağlar artış maddesi yok ise yasal düzenlemeye dayanarak artış yapabilirsiniz.

44 Kişi Okudu | Cevabı Oku