"" Arama Sonuçları

Arsa sorunu olan yerden daire alınır mı?

Gül Yılmaztürk | 21 Ekim 2014 | 11:00 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

1990 yapımı 4 Bloklu 120 dairesi olan bir kooperatiften devirle 85 M2 daire almak istiyorum. Binaların yapıldığı alan 4556,31 M2 olup 450 m2 tapuda yok. yani işgal var. Hissedarlar satmayınca kooperatif ortaklığın giderilmesi davası açmış. Sorun çözülür mü? Konut Kanarya ve Altınşehşir Yarımburgaz mahallesi arasında kalmakta olup proje kapsamında rezerv alanı olarak ayrılmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanmıştır.

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Ortaklığın giderilmesi davası ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Hukuki sürecin nasıl sonuçlanacağına dair olarak bir avukata danışmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde tapusu olmayan ve rezerv alan olarak ilan edilen bu yerden daire almak hak kaybına neden olabilir.

76 Kişi Okudu | Cevabı Oku

20-30 bin nereden yatırımlık arsa alınır?

RECAİ DİKMEN | 19 Ekim 2014 | 14:13 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

İİyi günler iyi çalışmalar tebernüş bey öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim yazılarınızı takip ediyorum ve cok beğeniyorum Benim yaşım 21 aracımı sattım 25-30 bin tl gibi bi bütçem var ileride ev almak istiyorum bu sebeple arsaya yatırım yapıp 8-10 sene sonra değerlenmesi umuduyla. Kafam çok karışık sizin bilginizden yararlanmak istiyorum nereden arsa alabilirim tam olarak verceğiniz cevap için çook teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : İyi günler. Belirttiğiniz gibi yaşınız çok genç. Bu açıdan avantajlısınız. Buraya tıklayınız adresindeki yazılarımı okuyun. Bu platformda arsa ve arazi yatırımı ile ilgili daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarına gözatın. İstanbul'un nöbetçi emlak editörü olarak buradayım.

613 Kişi Okudu | Cevabı Oku

izmir bucada hangi semtten ev alınır?

dilek ATEŞ | 17 Ekim 2014 | 00:25 | Cevaplayan : Serdar Dağıstan

Merhaba Serdar bey ben öğretmen eşimse polis olarak çalışıyor.birde 2yaşında bir kızımız var.elimizde 60bin nakit paramız var gerek eşim gerekse ben bucada çalışıyoruz.işyerimiz bucada olduğu için bucada ev almak istiyoruz fakat izmire 4hafta önce taşındık.5yıl sonra kızımızda ilkokula başlayacağı için başarılı bir ilkokul ve nezih çevresi olan daha çok memur ve orta tabaka diye tabir edilen insanların yaşadığı bir çevreden ev almak istiyoruz.120bin tl de kredi çekmeyi düşünüyoruz.sizce elimizdeki para ve kullanacağımız krediyle üst limit 200bin olabilir bucanın neresinden yada izmirin neresinden ev alabiliriz.teşekkürler.

Serdar Dağıstan : Size yakın olması açısından Buca veya Bornova'da uygun ev bulabileceğinizi düşünüyorum. Buca'da otoban çıkışına yakın bölge veya eğer kaldıysa ve bütçenizi aşmayacak ise Oyak konutlarından olabilir.

95 Kişi Okudu | Cevabı Oku

bakırköy osmaniye 30 yıllık iskansız daire alınır mı

kemal sözeri | 14 Ekim 2014 | 15:20 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

bakırköy osmaniye de kat irtifaklı iskansız 30 yıllık daire almıyı düşnüyorum yatırım amaçlı bir sıkıntı yaşar mıyım?

Tebernüş Kireçci : Buraya tıklayınız adresindeki yazımı okuyun. Size yeterince yol gösterir.

356 Kişi Okudu | Cevabı Oku

resim istanbul samandıra fiyatlar hakkında

meknuze çağla | 14 Ekim 2014 | 10:14 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey merhaba, Verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Size iki sorum olacak: 1.Resim isranbul projesi hakkında genel olarak düşünceniz nedir? 2.185 m2 bahçe katı kuzey doğu cephe bir daireye ödeme planıyla beraber 690.000 tl istiyorlar. Sizce nasıl bir fiyat? şimdiden teşekkürler

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Genel olarak ormana yakınlığı nedeni ile olumlu düşünüyorum. Havası temiz. Hava konusu herkes için önemli. Ama çocuklar için daha önemli. 185 metrekare 690 bin TL'ye alınır mı? Oturmak için alınabilir.

284 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Başakşehir 4. Etap 2. Kısım'da ev almak

Sema Bozbey | 13 Ekim 2014 | 15:18 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş bey, öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. Ben de durumumuzla ilgili olarak sizden öneri rica edeceğim. Bakırköy'de işime yürüme mesafesinde yaklaşık 85 m2 büyüklüğünde bir evde kiracıyız. Kiramızın bu yıl 1450 tl olması üzerine oturmak içi kredi çekip ev almaya niyetlendik. Eşim de Çapa'da çalışıyor. Maksimum 400.000 tl'lik bütçe ayırabiliyoruz, elimizde 160.000 tl civarında nakit var, geri kalanını kredi ile ödemeyi planlıyoruz. Yakın çevrede araştırdık, Bahçelievler'in kuzey kısmında, Zeytinburnu'nda bütçemize uygun 0 daireler olduğunu ancak evlerin daha uygunca olduğu mahallelerin bize pek uygun olmadığını gördük. Bunun üzerine Başakşehir'e yöneldik, tabi yol daha uzun. 4. etap 2. kısımda 126 m2'lik 350-370 bin tl'ye beğendiğimiz evler oldu, kiraları da aylık 1400 tl civarında. Tabi evler yaklaşık 13 yıllık ve tadilat ihtiyacı olacak. Başakşehir'in avantajları daha düzenli, güvenli bi muhit. Dezavantajları uzak olması ve evlerin eskice olması. Ek olarak Basın Ekspres civarı tam dolunca, trafik nasıl olur bilemiyorum. Şimdi her kafadan ses çıkıyor, bu kadar paraya eski ev alınır mı? Kirada oturmaya devam mı etmeliyiz? Şimdi oturmak için alıyoruz, bir 5 yıl sonra zararda olur muyuz? Biz de ilk defa bu işe girişecek kişiler olarak yanlış yolda mıyız size sormak istedim? Muhit, ev konusunda başka önerileriniz olur mu? Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Ev alırken ben de dahil kimsenin sözünü dinlemeyin. Önce olayın mantığını anlayın. Mantığını anlarsanız gerisi kolay iştir. Buraya tıklayınız adresindeki yazımı okuyun.

486 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Narlife'dan ev almak mı Kadıköy'de kalmak mı?

Leyla Çelebi | 13 Ekim 2014 | 13:46 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey merhaba.Oncelikle böyle bir platformda herkese yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Biz Kadıköy Hasircibasi'nda 2+1 net 85 m2 dairede yaşayan 3 kişilik bir aileyiz. Evimiz 30 yasin üzerinde fakat içi komple tadilatlidir. Kadıköy oglumuz dünyaya geldikten sonra kalabalik ve gurultulu olmasindan dolayi bizim için cazibesini yitirdi.Biz de sitelere yönelik araştırma yapıyoruz.Narlife projesinin örnek dairelerini gezdik 2+1 daireler kullanışlı ama mutfak+salon olması dışında çok beğendim.Anahtar teslim fiyatı 510 bin seviyesinde.3+1 daireler ise tam istediğimiz gibi ama onun da fiyati çok yüksek. Sorum şu:Evimizi satarak (ki ne kadar fiyat çıkarız kararsiziz) 2+1 almak mı yoksa biraz daha zorlayarak 3+1 almak mi? Ya da bekleyip kentsel donusumle evin değerinin artmasını beklemek mi?Satarsak da hangi seviyelerde gider? Bigilendirirseniz çok memnun olurum. Iyı çalışmalar diliyorum.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Narlife'ın lokasyonu sizin ve eşinizin işine uyuyor mu? Önemli olan bu. Uyuyorsa alınır. Eviniz mutlaka değerlenir. Mevcut eviniz değerlenirse Başıbüyük'teki ev yerinde saymaz. Hayata bir kez geliyorsunuz. Sizi zorlamayacaksa 3+1'i alın.

315 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kira serhi ve irtifak hakkı

Nihan Balık | 12 Ekim 2014 | 23:43 | Cevaplayan : Hilal Bayram

almayı düşündüğüm dairenin ekspertiz raporunun takdiyat tipi kısmında şunlar yazmakatadır: 1. Parsel alehine kanalizasyon geçirmek üzere irtifak hakk 1986 2.TEK genel md. lehine 99 yıllığına kira sözleşemesi serhi 1983 Banka bunların satış için engel olmadığını söylüyor ayrıca kentsel dönüşüm olabilecek bir bolgede yatırım amaçlı almayı planlıyoruz bu takdiyatlar kentsel dönüşüm olmasına engel olur mu? binanın değerinde bi azalmaya sebep olablir mi? sizce bu daire alınır mı? ilginiz için cok teşekkürler iyi çalışmalar

Hilal Bayram : Bu takyidatlar olağan şerhlerden Taşınmazın değerini etkileyecek veya kullanmanızı engelleyecek bir durum değil..

42 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Saray-3.Havalimanı Yolu ve Çatalca'nın Kuzeyi

Ali Kara | 11 Ekim 2014 | 21:14 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey selamlar. Öncelikle kitaplarınız geldi teşekkür ederim. Sorularım; 1- Saray Binkılıç'tan arazi aldığınızı belirttiniz. Buradan hareketle bahsettiğiniz 3.Havalimanı-Saray Yolu'nun güzergahı nedir. İBB ve Earth'de Yassıörenden'den sonra Örencik-Gümüşpınar köylerinin kuzeyinden Güngörmeze giden bir iz var.Yol güzergahı burası mı olacak yoksa doğrusunun bilgisini paylaşırmısınız.? 2- Aldığınız 4.200 m2 arazi Binkılıç'ta nerede ve ayıptır sorması kaça aldınız. Oralarda fiyatlar 30 bin ile 70 bin arasında gibi siz her zaman ucuz arazi dediğinizden sizin kaça aldığınızı çok merak ediyorum. 3- Gümüşpınar ve Karamandere gibi Çatalca'nın kuzeyindeki yaklaşık 8 köyde arazilerin tapuları yok muhtar senedi ile satılıyor. Fiyatlarda 30-60 arası bu köylerde tapular neden çıkmıyor ve sizce bu haliyle alınır mı ? 4- Bahsettiğiniz yol açılırsa Vize'nin Istıranca taraflarının ulaşımının kolaylaşacağı malum. Bu durumda fiyatlları bence cok şişkin olan Kıyıköy değil de biraz daha arkalarda ki yemyeşil ormanların ve tertemiz derelerin olduğu Kızılağaç gibi köylerde 10-20 bin arası yer almak mantıklı mı?

Tebernüş Kireçci : Selam. Rica ederim. Bahsettiğiniz yolun tam güzergahını bilmiyorum. Muhtemelen bahsettiğiniz güzergah ve çevresidir. 4 bin 200 metrekare araziyi toplam 88 bin TL'ye aldım. Metrekaresi 20 TL'nin biraz üstü. Pazartesi günü tapu müdürlüğü açıldığında tapu masrafları size ait olmak koşuluyla metrekaresini 25 TL'den size satabilirim:)) Binkılıç'ta metrekaresi 20 TL'nin altında çok yer var. Öyle "metrekaresi 30 TL'den başlıyor" biraz abartılı bir ifade. Bahsettiğiniz akstan alınabilir. Ama o fiyatlar çok yüksek. O fiyatlardan alırsanız bir kaç yıl bir şey beklemeyin. Yatırımcılar macera arıyor:)) Civardaki emlakçılar da yatırımcılara yardımcı oluyor:)) İstanbul'daki arsa ve arazi piyasasının durumu bu:))))

808 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Binanın çatı katı dairesinin iskanı

erdem özkan | 11 Ekim 2014 | 13:09 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar tebernüş bey Binanın 5. katı teraslı bir daire yaklaşık 200 metrekare fakat iskanı yok doğalgaz vs bağlı sizce satın alınır mı iskan olmazsa nasıl bir problem olur teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Kaçak değilse bir sorun olmaz. Kaçaksa bankalar kredi kullandırmaz.

118 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Fulya'da Kat İrtifaklı Ev Alınır mı-2 ?

Emre Kara | 11 Ekim 2014 | 10:19 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey, Öncelikle dün geceki soruma cevabınız için teşekkür ederim. 1200TL üstüne kiraya verebilir misiniz diye sormuşsunuz.1500-1600 bandında kiraya verebiliriz bu evi. Benim çekincem 5-6 yıl sonra daha geniş bir eve taşınmak istersek 20-22 yaşında bir ev olmuş olacak daire. Elden çıkarmak zorlaşır mı?.Bir de prim yapar mı çekincem var? o kadar faiz ödeyip evin fiyatının aynı yerde saymasını istemiyoruz haliyle :)

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Bankalar kredi kullanıdırıyorsa gönül rahatlığı ile alın. Bir konutta zaman içinde evin inşaat maliyeti düşerken arsa değeri yükselir. Gayrimenkulün değerlenmesi temelde bu anlama gelir.

322 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Binanın çatı katı dairesinin iskanı

erdem özkan | 11 Ekim 2014 | 01:17 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhabalar tebernüş bey Binanın 5. katı teraslı bir daire yaklaşık 200 metrekare fakat iskanı yok doğalgaz vs bağlı sizce satın alınır mı iskan olmazsa nasıl bir problem olur teşekkür ederim.

Işıl Seren Keskin : Merhaba. İskansız daire almanın sakıncalarına Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

93 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Fulya'da Kat İrtifaklı Ev Alınır mı ?

emre kARA | 10 Ekim 2014 | 23:28 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey, Şişli Fulya Mahallesinde temeli 1999 depremi öncesi atılmış 2000yılında oturumu başlamış, 8katlı, kat irtifaklı bir eve müşteri olduk. Ev 88 metrekare ve girişin bir üst katı. 300-310 bin bandında bir fiyat söz konusu. Oturma amaçlı almayı düşünüyoruz ama 5-6 yıl sonra da değiştirmek istersek değer kaybeder mi diye çekiniyoruz. Sizce ne yapmalıyız ? 320-330bin bandında başka nereyi önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Bankalar kredi kullandırıyorsa kat irtifaklı olmasını dert edinmeyin. Yatırım açısından ise her zaman kira çarpanı önemlidir. Aynı evi kiraya verecek olsanız aylık 1.200 TL ve üzeri kira geliri elde edebilir misiniz?

189 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Gayrimenkulde Rant Vergisi

turan gönenç | 10 Ekim 2014 | 10:03 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey merhaba, Bu aralar haber sitelerinde karşıma Gayrimenkulde Rant Vergisi adı altında haberler çıkıyor. detaylarına baktığımda kafamda bazı sorular oluşmaya başladı. Ben Kayacity projesinde daire sahibiyim ve kanal istanbul projesi Kayacity bölgesinde olacağını ümid ediyoruz. örnek verecek olursak şuan dairemin fiyatı 200, (kanal istanbulda yapıldığını düşünelim) 5 yıl sonra 300'e satmak istediğimde benden devlet herhangi bir kesinti yapacakmıdır? yapacak ise oranı ne olacak? 5 yıl dolmadan satarsam zaten %35 lik bir kesinti olacağını biliyorum, ben 5 yıl dolduktan sonra satarsam bu gayrimenkul rant vergisi adı altından başka bir vergi alınır mı? bu konuda bilgilerinizi paylaşabilir misiniz? teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Bahsettiğiniz haber Buraya tıklayınız adresindeki haber olsa gerek. Bu tür uygulamalar geriye yönelik düzenlenemez. Bundan sonrası için olabilir. Ama uygulanabileceğini pek sanmıyorum.

470 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kat mülkiyeti alınmamış daire

hacer altınkaya | 08 Ekim 2014 | 17:42 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

kat mülkiyeti alınmamaış 1978 yapımı bir daire aldım.a) buna kat mülkiyeti alınır mı? b) alınmas ise bana zararı var mı*

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız ve Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

179 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kulvar Residence'dan daire alınır mı?

Mustafa TİRYAKİ | 08 Ekim 2014 | 13:33 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, Esenyurt UKRA İnşaat'ın bulunduğu bölgede yer alan Kulvar Residence'dan daire alınır mı? Ruhsatında, imarında vb. sorun çıkar mı? 20 ay sürede biteceği taahhüt ediliyor. Bu sürede %100 biter mi? Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Kulvar Residence'nin adını ilk kez duyuyorum. Esenyurt Belediyesi'nden ruhsatla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yapımcı şirketin referanslarını da çok iyi araştırın.

221 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Eyup Park Evlerinden 1+1 daire 340 bın tl ye alınır mı?

erman dikmen | 07 Ekim 2014 | 21:52 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

merhaba, Eyup Park Evlerinden 1+1 daire 340 bın tl ye alınır mı? teslımatların ocak suba t gıbı yapılması planlanıyormus. Sızce ne kadar prım yapar bu daıre ve boyle bir daırenın alınması ıle ılgılı teslımatta vs durumlarında sıkıntılı bır durum olurmu? tesekkurler

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Kaç metrekare? Evi teslim aldığınızda 1.400 TL ve üzeri fiyattan kiraya verilebilir mi?

360 Kişi Okudu | Cevabı Oku

benzin istasyonuna yakın ev alınır mı?

eda çabuk | 04 Ekim 2014 | 21:18 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüş Bey, yatırım amaçlı satın almak istediğim evin önünde benzin istasyonu var. Bu durum daire için negatif etkisi olur mu? Kiraya vermek veya ileride satmak istersem etkisi nasıl olur?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. İstasyonda patlama olmadığı sürece sorun olmaz:)))

489 Kişi Okudu | Cevabı Oku

BANKA BELEDİYEDEKİ BİR SORUN İÇİN KREDİYE ONAY VERMİYOR

ÖZLEM ÖZTÜRK | 02 Ekim 2014 | 09:44 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey günaydın 4/1 kredi tutarını banka belediyedeki sorun sebebiyle onaylamamıştı size yazmıştım hatırlarsanız. Geçen hafta aynı site için Akbank Ankara şube kredi kullantırmış. Başka bankadan kredimiz onaylanırsa sur yapı mahalle istanbuldan 1+1 58m2 kira getirisi 900 tl bu ev sizce alınır mı?

Tebernüş Kireçci : Günaydın. Fiyatı 225 bin TL ve altındaysa alınabilir.

177 Kişi Okudu | Cevabı Oku

silivri'de hisseli arsa alimi

arif kurt | 29 Eylül 2014 | 00:59 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey merhaba.. Silivri'de 3127 m2lik hisseli 5 tarlayı 33.000 TL ye almayı düşünüyorum.  (1990 m2,881m2',40 m2,30m2,114m2) tarlaların hepsi yola sıfır. 1990 ve 881 m2 olanlarda hissedarlar bana hissesini satan kişinin anne ve kardeşi. Hissede sorun olacağını düşünmüyorum. Diger tarlalar bonus gibi dusunulebilir. Bu tarlalar bu fiyata alınır mı? Hisseli tarla alımında nelere dikkat etmek gerekir ? Izale i şuyu davası vs gibi bir sorun yaşamamak adına neler yapmak gerekir?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Siz işi başlangıçta sağlama alın. Tam hisseli yere kafa yorun.

547 Kişi Okudu | Cevabı Oku