ev alınır mı - Merhaba, Almayı düşündüğüm daire tapuda kat

"" Arama Sonuçları

Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  Örnek: 5X21234567
  * Bu hizmet ücretsizdir.
  * Cep telefonunuzu başında 0 olmadan yazınız.
  Sorunuzun cevaplanabilmesi için şifreyi girmeniz gerekecektir.
  guvenlik
  Geçmiş sorularda arama yapabilirsiniz.

  Gökhan Sarıyıldız : Merhaba, Almayı düşündüğüm daire tapuda kat irtifakı olarak gözüküyor. 20 yıllık bina 130 metrekare ve 93.000 Tl isteniyor. Bu daireyi almamızda bir sıkıntı olur mu. Banka kredi veriyor. Tapuda değişiklik yaparken ödeme yapacağımızda ne kadarlık bir tutar çıkabilir. Daire sahibi 20 yıldır neden kat mülkiyeti tapusuna geçiş yapmamış olabilir ? Teşekkür ederim.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  16 Nisan 2014, Çarşamba 09:03:45

  ayşe balcı : Merhaba Tebernüş Bey,Balıkesir Ayvalık,Edremit,Burhaniye ,Sarımsaklı,Altınova ilçelerinden ucuz yazlık almak istiyoruz.30.000TL nakit 50.000 Tl ye kadar da kredi kullanabiliriz.Sizce nerelere bakmak gerekir?Yazlık fiyatları çok pahalı.Uygun yazlık bulamıyoruz.60.000Tl civarında yazlıklar 20 senelik ve denize 2.2 km uzaklıkta oluyor.Topraktan girip ara ödemeli yazlık da bulamadık.Yardımlarınızı rica ederim.Şimdiden teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Balıkesir'in ilçeleri İstanbul'un arka bahçesi gibi oldu.. Her geçen yıl İstanbul'dan oralara yerleşen emekli ve yaşlı sayısı artıyor. Bu eğilim devam ettiği sürece ucuza bir şey bulmanız zor. Bu tür araştırmaları sahada yapın. İkinci elde uygun fırsatlar bulabilirsiniz.

  05 Nisan 2014, Cumartesi 16:52:29

  erdal kul : Sayın Tebernüş Bey; Dap Yapı Kartalda denize sıfır lokasyonda yeni bir projeye başlıyor. o projeden 22.kat 2+1 80 m2 brüt net brüt oranı %75 olan bir daireyi 580 bin tl den ön rezervasyon yaptırdım ancak kararsızım, brüt m2 fiyatı 7250 tl oluyor bu rakam, bu lokasyon için pahalı gibi geldi .Kıymetli fikirlerinze ihtiyacım var, yatırım için mal ucuzken alınır derler, bu fiyat laysman öncesi yüksek değil mi? Şimdiden teşekkürler, saygılar

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. net metrekareden kastedilen evin süpürülebilen alanıysa brüt ile net arasındaki makas gayet mantıklı. Fiyatı yüksek geliyorsa fiyatın düşük olduğu bir alternatife kafa yorun. Yatırım yaparken önemli olan sizin aklınıza yatması... Ben de dahil kimsenin görüşleri sizin için önemli olmasın... Aynı ev tamamlandığında 2 bin 100 TL'den kiraya verilebilir mi? Verilebilirse kira çarpanı açısından da mantıklı olduğu anlamına gelir...

  05 Nisan 2014, Cumartesi 09:14:40

  Murat Pala : Merhaba. Bir kooperatiften kaba inşaatı bitmiş kat irtifak tapusu olan bir daire satın almak istiyorum. Alım Satım kooperatiften değiltapu sahibinden. Kooperatif üyeliği veya hisse devri vb. değil sadece tapulu daireyi satın alıyorum. Dolayısıyla olası eski veya ilerideki kooperatifle ilgili borçlardan sorumlu olur muyum. Mal sahibi her hangi bir sorumluluğum olmayacağını, kooperatif ortaklığının kendisinde olduğunu beyan etti. Bunun için kooperatif yönetiminden veya mal sahibinden noter onaylı bir belge almam vb. gerekir mi? Şimdiden teşekkürler...

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  03 Nisan 2014, Perşembe 18:32:05

  Zeynep Işık : Rayiç bedeli 0.00 olan arsanın yıllık vergisi ne kadardır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Ahmet Korkmaz : merhaba, rayiç değer emlak vergisi kanunu 29 madde hükümlerine göre belirlenmektedir.Emlak vergisi oranları şöyledir; Arsalarda Binde 3(b.şehir) Binde 6 (b.şehir alanı dışında ) Kanun Ad EMLAK VERGİSİ KANUNU Madde No 29 Kapsam (4751 sayılı Kanunun 2/F maddesiyle değişen madde Yürürlük: 9.4.2002, Geçerlilik: 1.1.2002) Vergi değeri; a) Arsa ve araziler için, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin hükümlerine göre takdir komisyonlarınca arsalar için her mahalle ve arsa sayılacak parsellenmemiş arazide her köy için cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler (turistik bölgelerdeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı olanlar ilgili valilerce tespit edilecek pafta, ada veya parseller), arazide her il veya ilçe için arazinin cinsi (kıraç, taban, sulak) itibarıyla takdir olunan birim değerlere göre, b) Binalar için, Maliye ve Bayındırlık ve İskan Bakanlıklarınca müştereken tespit ve ilân edilecek bina metrekare normal inşaat maliyetleri ile (a) bendinde belirtilen esaslara göre bulunacak arsa veya arsa payı değeri esas alınarak 31 inci madde uyarınca hazırlanmış bulunan tüzük hükümlerinden yararlanılmak suretiyle, Hesaplanan bedeldir. Vergi değeri, mükellefiyetin başlangıç yılını takip eden yıldan itibaren her yıl, bir önceki yıl vergi değerinin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca aynı yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde artırılması suretiyle bulunur. 33 üncü maddeye (8 numaralı fıkra hariç) göre mükellefiyet tesisi gereken hallerde vergi değerinin hesaplanmasında, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 49 uncu maddesinin (b) fıkrasına göre belirlenen arsa ve arazi birim değerleri, takdir işleminin yapıldığı yılı takip eden ikinci yıldan başlamak suretiyle her yıl, bir önceki yıl birim değerinin, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca aynı yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde artırılması suretiyle dikkate alınır. (5904 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle değişen fıkra. Yürürlük; 03.07.2009)Vergi değerinin hesabında bin liraya, verginin hesaplanmasında ise bir liraya kadar olan kesirler dikkate alınmaz.(***) Bakanlar Kurulu, bu maddede belirtilen artış oranını sıfıra kadar indirmeye veya yeniden değerleme oranına kadar artırmaya yetkilidir. Bakanlar Kurulu bu yetkisini, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 95 inci maddesi uyarınca belirlenen belediye grupları itibarıyla farklı oranlar tespit etmek suretiyle de kullanabilir.(*)

  27 Mart 2014, Perşembe 23:48:47

  özgür : 25 Aralık 2013, Çarşamba günkü sorumla ilgili mesajım TOKİ yönetimine iletilecekti .Acaba bir cevap var mıdır? Soru ve cvp aşağıdaki gibidir Özgür Karaova : Merhaba, 2004 yılında Erzurum Aziziye (Ilıca) ilçesinde meydana gelen sel felaketi sonrasında TOKİ tarafından 2009 yılında afetkonutlarına kura ile yerleştirildik. Bugün tebliğ edilen yazı gereği yıllık 2.473 TLtoplamda 39.560 TL borçlandırması yapıldığı belirtilmiştir. Bu durumda ; 150 m2 olan eski evimiz ne şekilde değerlendirileceği herhangi bir ödeme olup olmayacağı hususu, Zaten dar gelirli vatandaşların sahip olduğu bu evler için ödeme yapılmaması durumunda 7269 sayılı kanunun 40. maddesi gereği yapılacağı belirtilmiş olup, tam olarak ne yapılacağı hususu ( Evler geri mi alınır ,alınırsa eski evlerimiz yıkıldığı için dışar da mı bırakılacağız) Başka mahallelerde geri dönüşüm TOKİ Konutları hak sahipleri eski evlerinin yerine yeterince para aldıkları gözönüne alınırsa biz afetzede olmamamıza rağmen mağdur u olacağımız hususları hakkında yardımlarınızı rica ederim. Tebernüş Kireçci : Merhaba. Buradan mesajınızı TOKİ yönetimine iletelim. Umarım bir yanıt gelir.

  Tebernüş Kireçci : Yanıt gelmediğine göre ya görmediler. Ya da ciddiye almadılar...

  27 Mart 2014, Perşembe 11:45:32

  Çetin Taş : Merhaba Tebernüş bey.Referans Evleri'nin altında ki dükkanlardan 24 metre kare olan bir tanesini 332 bin TL'ye almak üzereyiz. Kapora verdik. Dükkanın konumu Referans Evleri'nin tek girişinin hemen yanında. Yarısı peşin, yarısı 120 ay vade %1.00 faiz oranı ile almayı planlıyoruz. Sizce doğru bir iş mi yapıyoruz? Bu fiyata, bu şartlara, bu dükkan alınır mı? Şimdiden teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Aynı dükkanı aylık 1.650 TL ve üzeri fiyattan kiraya verebilir misiniz? Verebilirseniz fiyatının makul olduğu anlamına gelir. Üstteki evlerin fiyatına göre baktığımızda metrekare bazlı fiyatı iyi görünüyor.

  26 Mart 2014, Çarşamba 00:56:02

  Poyraz YILMAZ : Mrb. Tebernüş Bey. Ortalama max bütcemiz 400.000.TL kadar. Hem levente hem de okmeydanına yakın bir konumda site içerisinde, otoparklı ve güvenlikli bir yerde hem yatırım hem de oturum amaçlı olarak ev almayı düşünüyoruz. Alibeyköyde Alibey KONAKLARI'ndan fiyat sorduk,350.000.TL talep ediyorlar 3 art 1 92 m2 kuzey cephe. Bu fiyatlara alınır mı veya uygun değilse alınabilecek başka bu tarzda bir yer tavsiye edebilir misiniz. Şimdiden teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. İkinci elde o fiyattan alınıp satılıyorsa denilecek bir şey yok... Aynı evi aylık 1.400 TL ve üzeri fiyattan kiraya verebiliyor musunuz? Önemli olan bu detay... Veriliyorsa kira çarpanının İstanbul ortalamasında olduğu anlamına gelir.

  25 Mart 2014, Salı 18:29:24

  Ergin KAYA : Tebernüş Bey merhaba, Avcılar Parsellerde sıfır bina, e-5?in bir arka sokağı, güney cepheli, 80 m2 net oturma alanı 2+1, metrobüs durağına 5 dk yürüme mesafesi, civarda kira getirisi 700-750-TL sıfır binalar için. Dairenin fiyatı 188.000-TL 3 katlı bina bahsettiğim daire birinci kat. Sizce bu özelliklerle bu fiyata bu daire alınır mı? Teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Metrekare bazlı fiyatı mantıklı. Kira çarpanı İstanbul ortalaması... Alınabilir...

  24 Mart 2014, Pazartesi 11:46:14

  Metin demir : Merhaba TEbernüş Bey, bulvar istanbul bulvar terafı brut 164 m2 net 125 m2. 8 kat peyzaj manzaralı konumu iyi. 24 ay vade ile 430.000 tl alınır mı. Kendi evim var bittiğinde evimi kiraya verip oraya geçmeyi düşünüyorum.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Finansal avantajını da gözönüne alırsak mantıklı fiyat. Alınabilir.

  23 Mart 2014, Pazar 14:16:51

  ERİŞ PARLANIK : adapazarı çukurahmediye mahallesinde 358 metrekare tapulu arsam var. arsanın 105 metrekaresi amcamın. arsa üzerinde iki adet ev var ama evler imarsız ve tapusuz. ancak her iki evde de bütün aboneliker ve kapı numaraları var. emlak vergimizde yıllardır ödeniyor. bize daire teklif edilirse ikimize de 1'er daire teklif edilirse adil olmaz çünkü bizim arsamız amcamınkinin 3 katı büyüklüğünde. Teklifler yapılırken bu durum göz önüne alınacakmı?

  Tebernüş Kireçci : Muhtemelen alınır.

  22 Mart 2014, Cumartesi 22:07:17

  sinan mutlu : Merhaba Tebernüş bey avcılar cihangir mahallesin de 20-25 yıllık metrekare giriş kat krediye uygun bir daire buldum sizce bu daire alınır mı? cihangir mahellesinde kentsel dönüşüm var mı alırsam zarar eder miyim teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Kaç metrekareyi, ne kadara alacaksınız? Kiraya verecek olursanız aylık kira getiri ne? Fiyatı makulse deprem olmadığı sürece kazançlı çıkma ihtimaliniz yüksek.

  22 Mart 2014, Cumartesi 02:19:11

  iklima özdil : İyi akşamlar,Ben 2013 mayısta Ankara'da bir daire satın aldım emlakçı aracılığıyla.Emlakçı da mütahitte 1,5 ay içinde iskan alınır dediler fakat 2014 mart oldu hala iskan alınmadı.Belediyeden sorduğumda iskan alınmayacak bir daire değil diyorlasr ama iskan sorunu çözülemedi.ben yasal olarak ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun.Teşekkür ederim.

  Tebernüş Kireçci : İyi akşamlar. Rica ederim. Müteahhit ile konuşarak sorunu çözmeye çalışın. Çözemezseniz bir avukatın kapısını çalın.

  21 Mart 2014, Cuma 22:38:21

  Ali Karaçay : merhaba, maltepede 0 bir daire beğendik. 3+1 net 90 brüt 125m2. 350K. metroya 500 metre mesafede. kat irtifakı yapılmış. henüz iskan alınamamış. müteahhit ve inşaat firması mal sahiplerinden bir avukata iskanı 2014 eylüle kadar tamamlayacağına dair 200.000 tl'lik bir teminat imzalamış. yaklaşık 2 ay önce iskan başvurusu yapmışlar ancak seçimler dolayısı ile işlerin yavaş ilerlediğini belirttiler. yapı denetim firmasını aradığımda inşaat proje planına uygun yapıldı, iskanda pürüz çıkmaz dediler. binada oturan mal sahibi avukat da ben kontrol ettim planda problem yok iskan alınır diyor. internetteki yorumlar ve eş dost yorumu ise riske girmeye gerek yok şeklinde. hafta sonu inşaat mühendisi bir arkadaşımla onaylı pastaları kontrol etmeye gideceğiz. iskan alınamaması için başka ne engeller olabilir? sizce bu ev alınır mı, riske girilir mi? (maltepe civarında beğendiğimiz tüm 0 daireler iskansız şu anda. 1-2 aya tamamlanır diyor hepsi.)

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Öncelikle sizi tebrik ederim. Ev almak için gerekli tüm disiplini göstermişsiniz. Riski sevmiyorsanız iskan alınmasını bekleyin. Risk alan bir yapınız varsa kat irtifaklı ev alınabilir

  21 Mart 2014, Cuma 16:23:59

  turgay erten : Tebernüş Bey Nef Ataköy projesi için ne düşünürsünüz? Yatırım amaçlı bu projeden 1+1 daire alınır mı sizce? Gelecek senelerde oradaki dairelerin değer kazanma ihtimali var mıdır? Yanıtınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Kaç metrekareyi, ne kadara ve hangi koşullarda alacaksınız? Önemli olan bu... Değer kazanmayacağına dair en ufak şüpheniz varsa alım yapmayın.

  21 Mart 2014, Cuma 14:02:53

  hayk boğoz : Merhaba Ahmet Bey, Eylül 2013 de bir daire aldım Gercek fiyatı 190000 TL idi(banka kanalıyla ödendi); Ancak tapuda 80000 TL olarak gözüküyor. Mart 2014 de aynı daireyi sattım. Alan şahıs 140000 TL lik kredi kullanmıştı, dolayısıyla tapuda 140000 gözüküyor. Burada hangi bedeli gerçek bedel olarak dikkate alınır. tapu senedindeki mi yoksa emsal dairelerinki mi?. Dairenin maliyetinin 185000 olduğunu iddia edersem, ki öyle (bankadan yollandığı için) kazancın 30000TL olduğunu ve ona göre vergilendirilmem gerektiğini kabul ettirebilir miyim.

  Ahmet Korkmaz : merhaba, hayırlısı olsun. Tapuda işlem yapılırken gerçek alım satım bedeli üzerinde n işlem yapılması gerekir.Gayrimenkulün iktisap bedelinin tespitinde, tapuda kayıtlı değeri esas alınarak endekslemeye tabi tutulacaktır

  19 Mart 2014, Çarşamba 21:30:38

  EMEL YILDIZ : merhaba tebernüş bey yeni ilçe olucak tekirdaga bağlı ergene ilçesinde 35 dönüm bir yer almak istiyorum.yalnız arazi tarımsal niteliği 1. öncelikli korunacak alan diye geçiyor yanındaki arazi de afet için ayrılmış . 1 tarla sonra imar var 35 dönüm yere 1.300.000 tl istiyorlar.sizce yatırım yapmak mantıklı mı?üzerindeki koruma kalkıp imara açılır mı?korunacak alan diye geçen arazi alınır mı? yorumlarınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Sağlamcıysanız uzak durum. Ama bu ülkede genelde imara açılmayacak yer yok.

  14 Mart 2014, Cuma 18:05:15

  İpek unal : Sevgili teberrus bey. Celaliyede bir tarla var. Daha pazarlik yapmadim. Fiyati uygunmu degilmi belli degil. Duzayak yerlere gore biraz uygun tabi. Asfaltimsi yol kenari. Tarla kot olarak yolun altinda kaliyor. Nasil desem meyilli. Meyili yol hizasindan basliyor, sonlara dogru biraz artiyor. Arkasi catak. Vadi v seklinde bitim yeri. Arka tarafindan yol gecemez. Oralar genelde villa imarli. Villa imarli yerlerde kot yoldan mi alinir, yoksa iki bucuk kat verilir, nerden yapiyosan yap mi denir. Eger kot yol hizasindan alinirsa avantajli bir yer. Ticari falan da olabilir. Ama belli bir kat verilirse avantajli bir yer olmayabilir. Mirascilarindan donumu 70 milyardan alicam. Alabilirsem. Yuzde elli deniz manzarali. İstanbula yakin bir yer oldugu icin donum fiyatlari bundan asagi yok, muadili yerlerde. Emlakcilar olsa biz aliriz diyorlar. Gevcektende yok yani.

  Tebernüş Kireçci : Buradan bakınca gayet mantıklı görünüyor. Daha ucuzu bulunamıyorsa alınabilir. Sonuçta İstanbul'un gelişme aksları arasında... Kot nereden alınır? Araziyi görmedim ama genelde yol kenarından alınır...

  09 Mart 2014, Pazar 13:49:53

  Mustafa Usta : Tebernuş Bey Merhaba, Öncelikle bu yararlı site için çok teşekkürler, Biz Beylerbeyi konaklarından bir daire beğendik, araştırırken sizin sitenizdeki geçmiş yazıları okuduk. Davalar leyhine sonuçlanmış gözüküyor ama sizin site hakkındaki son görüşlerinizi rica ediyoruz. Şimdiden çok teşekkürler,

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Dava lehe sonuçlanmışsa geriye işin matematiğine bakmak kalıyor... İşin matematiği el veriyorsa alınır.

  09 Mart 2014, Pazar 08:51:31

  Mehmet Çelik : tapusu bulunmayan bir bodrum katta daire almak istiyorum.üst katların tapusu var sadece bodrum katın tapusu yoktur.bu dairenin satışı nasıl yapılır? sıkıntı çıkarabilir mi?

  Tebernüş Kireçci : Tapusuz ev alınır mı? Bence alınmaz... Tapusuz eve para vermek paranızla rezil olmanız demektir...

  07 Mart 2014, Cuma 23:55:44
  Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , atakent müstakil evler nasıl , Brooklyn park fikirtepe , inşaat firması komisyon alır mı , kiptaş hadımköy 5.etap , kiptas hadimkoy 3.etap başvuru sayisi , Evi idari yoldan tahliye , ege yakasi tebernus , içerenköyün geleceği , 50 bin peşinatla ev , izalei şuur davasıyla beykoz da Satılık arsa , tebernüş kireççi beyzade , aksu tapu iptal davalari , arsa almak mı daire almak mı kazançlı , ideal ev fiyati , göğüş yapı trend fulya , serkan akkoza , krediye uygun olmayan daire ne demek , modalife akyurt , esenyurt mehterçeşme mahallesi , toki engelli konutları , tokide ev devri , pelican hill residence , ibb kumburgaz projesi , imar iskan blokları ataşehir , ümraniye belediyesi imar değişikliği ,