"bitişik nizam bina" Arama Sonuçları

Bakırköy'de yatırımlık konut

Hakan Efe | 06 Mayıs 2014 | 14:09 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey Merhaba, öncelikle öneri ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Bakırköy Meydan'a çok yakın bitişik nizam bir apartmanın ara katında net 65-70 m2, 2+1, 35 yaşında, bakımlı, masrafsız bir daireye bakıyorum. Fiyatı 230.000 TL. Yaklaşık 10.000 TL de emlakçı ve tapu masrafları tutacak. Kat mülkiyet tapulu. Binadaki daireler genelde ofis olarak kullanılıyor. Emlakçı 1100 TL'ye rahatlıkla kiraya verebileceğimizi söylüyor. Bina 4 katlı.Tapu Müdürlüğü'ne göre imar izni 5 kat. Yatırım açısından değerlendirmenizi rica edebilir miyim?

Tebernüş Kireçci : Metrekare bazlı fiyatı mantıklı. Kira çarpanı da gayet iyi... Tek sorun Deprem Yönetmeliği'ne göre inşa edilmemiş olması...

34 Kişi Okudu | Cevabı Oku

sınır tahsisi

ismail özay | 24 Nisan 2014 | 08:54 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

tebernüş bey merhaba sorum şudur.cumhuriyet mah.zaferler sokatta babamın adına kayıtlı mülkümüzün komşumuzun sınırına 5 m2 civarında geçişi var.burada yapılar o dönem bitişik nizam .komşu binanın inşa tarihi 1980 bizim binamızın inşası da 1991 sınır ihlali komsumuzun isteği üzerine binasının sağlam olmadığı düşüncesiyle babam ile yaptıkları sözlü anlaşmaya dayanıyor yazılı bir belge yok bunu rahmetlinin çocuklarıda bilmekte komşumuzun çocukları binalarını muteahhit bir firmaya kat karşılığı vermişler sınır ihlalinin düzeltilmesi için mevcut binamızın 5 m2lik kısmını kırmak suretiyle alma çabası içerisindeler bizde resmi ölçümün yapılmasını ve çıkan m2 nin parasal bedelini ödemeyi teklif ettik bu seferde 5 m2lik bu kısıma 20.000tl istediler bu rakamı neye göre belirlemeliyiz belediye rayici 850 tl bilgilendirirseniz mutlu olurum saygılar...

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rayiç bedel üzerinden metrekare bedelini hesaplayabilirsiniz. Konu ile ilgili olarak hak kaybı yaşamamanız adına bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

10 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kapalı ve açık balkon çıkmaları

ilknur çetinkaya | 10 Nisan 2014 | 17:16 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

aydın ilinde bitişik nizam bir arsam var yeni imar yönetmeliği gerekçe gösterilerek kapalı ve açık balkon çıkma izni verilemiyor.Oysa mevcut arsa üzerindeki binada bu çıkmalar mevcut idi.Birde bu inşaat alanının sağı solu çevre çıkma balkonlu evler ile dolu.Bu imar yönetmeliğinde bu konuda bir değişiklik yapılacağı yönünde çalışmalar yapıldığını duydum bu konuda bilginiz varmı.Mevcut yönetmelik uyarınca aydın belediyesinin kendi inisiyatifinde bir esneklik yapması mümkünmü teşekkürler.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiyi belediyenin imar birimlerinden öğrenebilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

61 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kentsel dönüşümde riskli yapı tespiti

ceyhun diremler | 03 Nisan 2014 | 20:44 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Kireçci; biz bir parsel içinde farklı kapı numarası olan, birbirinden bağımsız (evler bitişik nizam, çatılar ayrı ve kapı numarataşları ayrı, tapuları ayrı) 3 müstakil ev sahibiyiz. parsel içindeki 2 bağımsız bölüm sahibi, kentsel dönüşüm için bir firma ile anlaştı ve alınan karot numuneleri sonucunda binaların riskli yapı olduğu sonucu çıktı. ancak benden karot numunesi alınmamasına rağmen aynı parselde olduğum için banada aynı riskli yapı yazısı tebliğ edildi. size sormak istediğin soru şu Sayın Kireçci; ben kentsel dönüşüm için başvuru yapmadığım halde bana riskli yapı raporu gelmesi yasalara aykırı değil mi ? Ayrıca böyle bir durumda parsel bazında 3/2 çoğunluk gibi bir durum söz konusu olur mu? şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

23 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kentsel dönüşüm

Hülya Kasapoğlu | 29 Mart 2014 | 23:39 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Bakırköy Yenimahalle de eski Doğumevi nin arka sokağında bitişik nizam bir apartmanın alt katında dükkanımız var.Bu bölgede acaba kentsel dönüşüm olucakmı. Ayrıca Güngören köyiçinde kentsel dönüşüm söz konusumu.

Tebernüş Kireçci : Sorunuzu gayrimenkulün bulunduğu belediyeye sorarsanız daha doğru yanıt alırsınız... Bizdeki son bilgiyi Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut sitesi www.emlakkulisi.com'un haber merkezinden Emre Kulcanay'ın hazırladığı habere Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz...

53 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Mütahitin verdiği teklifi beğenmiyorum.

Mehmet Gözlemeci | 21 Mart 2014 | 07:54 | Cevaplayan : Prof. Dr. Gürsel Öngören

Merhaba Gürsel Bey 2 Soruma yardımcı olabilirmisiniz? Gültepe mahallesinde arsa tapulu 6 katlı binada bir dairemiz var(tapuda 73m2 gözüküyor). 1- Mütaahhit burayı ada olarak toplayp bina yapmak istiyor, dairemin karşılığında bana 62m2 daire veriyor, eğer hazirana kadar vermezseniz 40m2 veririm diyor, hatta vermezseniz evden örnek aldırıp depreme dayanıklı değil diye yıktırırım vs diyor, ben 2 tane 40m2 veya birtane 80m2 istiyorum. Mütahit bana istediği m2'de ev verebilirmi? Yani 15m2 de diyebilirdi? Buna razı olmak zorundamıyım? 2- Bundan 12 sene önceye yakın binanın eski sahibi evin yanındaki 10m2lik boşluğu mahkemede kazanarak, o boşluğa ek yaparak eve katmış ama tapuya kaydetmemişler, mahkeme kararını bulmak için çağlayandaki adliyeye sordum 2007 ve sonrası kayıtları görebiliyor, bunun için muhakkak avukatmı tutmalıyım başka yolu varmıdır? Arsanın ve ada parsel bilgilerini burada bulabilirsiniz. http://yenikentrehberi.kagithane.bel.tr:8080/imar/ Ada : 6132 Parsel : 6 Pafta : 247Dy-IIIc Mahalle : ORTABAYIR Alan : 61,26 Kullanım Türü : KONUT Sahasındadır. İnşaat Nizamı : BİTİŞİK NİZAM TAKS : KAKS : Ön Bahçe : Arka Bahçe : Yan Bahçe : Bina Yüksekliği : B-4 Bina Derinliği : Plan Notlari : U:PLANNOTLARI6.Etap Pl Notları.doc;; Bina Genişliği : - Plan Adı : KAĞITHANE 6. ETAP 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI Plan Tarihi : 21.07.2008 Özel Bilgiler :

Prof. Dr. Gürsel Öngören : Bu iş bir dayanma gücü ve buna bağlı pazarlık gücü, ben olsam beklerdim. Ama benim gibi el malı ile bahse girilmeyeceğinden, kararını sen vereceksin. Bana göre herkes ne alıp evet diyorsa bir ortalamasını al ve orada dayan ve diren. Bu benim kanaatim, son karar senin. Hadi hayırlısı bakalım. Mahkeme kararını bulmak için avukata gerek yok, adliyede bir tanıdık bile bulsan onlar bir biçimde bulabilirler.

107 Kişi Okudu | Cevabı Oku

komşuma bitişik nizam ev yapabilmem için muvaffakatneme şartı

halit karakaş | 11 Şubat 2014 | 14:39 | Cevaplayan : Prof. Dr. Gürsel Öngören

gürsel bey iyi günler dilerim kıs ve öz olarak sorayım. bitişik nizam ev yapabilmem için yan binamdaki komşularımdan muvaffakat almam gerekiyormuş 5 hissedar veriyor 1 tanesi veremem diyor problem çıkarıyor. kanunen 5 hissedarın imzası ile binamızı yapabilirmiyiz yada bu vermeyen arkadaşı mahkeme yoluyla lehimize karar verebilirmi

Prof. Dr. Gürsel Öngören : Konuyu daha detaylı incelemekte ve ona göre bir strateji oluşturmanızda yarar var. Bu konuda yakın çevrenizde bulunan uzman bir hukukçu ile görüşmenizde fayda görüyorum.

19 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kentsel Dönüşüm

Erhan Dündar | 01 Ocak 2014 | 22:26 | Cevaplayan : Prof. Dr. Gürsel Öngören

Iyi çalışmalar diliyorum Sevgili Hocam. Ankara da altta 3 dükkan, üstlerde 6 daire olmak üzere toplamda zemin +3 katlı bir binamız var. Tek tapu. Bir müteahhite olduğu gibi satmak istiyoruz. Ancak cazip hale getirebilmek adına müteahhite kentsel dönüşüm ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bitişik nizam, köşe ticari parsel 500 m2 olan arsa ile ilgili nereye müracaat edilecek?kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı alınırsa yıkım masraflarını kim karşılıyor? Bazı vergiler ve harçlardan muafiyet ile yardımlar nasıl işliyor? Kredi faiz oranlarında nasıl bir indirim oluyor? Kısacası binayı komple alıp, kentsel dönüşümden faydalanarak yıkıp yeni bina yapmak isteyen bir müteahhidin avantajları neler olur? Çok teşekkür ederim.

Prof. Dr. Gürsel Öngören : Binanın kentsel dönüşüm kapsamına alınabilmesi için öncelikle ?Riskli Yapı? olarak tespit edilmesi gerekir. Yapı riskli yapı olarak tespit edildiği takdirde gerçek ve özel hukuk tüzel kişileri yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tescillerle ilgili uygulamalar, noter, tapu ve belediyelerce alınan harçlar, damga veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergilerinden muaftır. Ayrıca KDV %1 oranındadır. Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak daha geniş bilgi için www.kentseldonusumvehukuk.com adlı web sitemizden, ?yol haritaları bölümünden ve makalelerden yararlanabilirsiniz. Gerek duyarsanız süreç ile ilgili olarak Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformunun Genel Sekteri Av. Boray Köknel?den geniş bilgi alabilirsiniz.

29 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Yeni İmar Planı Hk.

Gökhan KAYMAK | 07 Kasım 2013 | 21:08 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey Merhaba. Size Yeni imar planında anlayamadığım iki konuyu sormak istiyorum.1,Bitişik nizam, emsale girmeyen bnden 3m arkadan 3,5 m çekme mesefesi olan tek dairelik bir arsaya %50 oturum uygulanabilir mi? 2. Aynı adada çıkmaları bulunan binalardan farklı olarak çıkma verilmeyebilr mi? Öyle olursa sokakta görünüm bozukluğu olur buna rağmen yine de uygulanabilir mi? Saygılarımla,

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Bu ülkenin Mümkünlü'den çok fazla bir farkı yok:) Her şey mümkün.

32 Kişi Okudu | Cevabı Oku

muvafakatname

halil ibrahim beşli | 06 Kasım 2013 | 15:31 | Cevaplayan : Hilal Bayram

ibrahim beşli hilal hanim oncelikle ben ve benim gibileri bilgilendirdiginiz için teşekkur 1996 tarınde inşaatima başlamadan once arka cepeme bakan komşu parselle şifayen yapılan goruşmelerde bitişik nizam uzerine anlaşilir ben komşu parsele muvafakat verdiririm vekaletle ve inşaat başlanir projeler bitişik nizam uzerine hazirlanir gerekli makam tarafindan ben 5 katli binamin 2 katından sonra yuksek gerilim hatindan dolayi inşaatimi bitiremedim şimdi yuksek gerilim hatlari kalkar inşaatima devam etmek istedim ancak belediye izin vermez komşu parselden muvafakat ister ben verdigim şahisdan alınır ancak o zmn içerisinde komşu parsel kat ruhsati olmadigindan tapudan 7 kişiye hisse verir diger şahislar muvafakatname vermek istemezler cepemız kapanacakdiye zaten projesi kapali cepe gozukuyo ve gerekli makam geregini yapmiyo dost işi misali belediye çapını almiş oldugum inşaatin inşaat harci ruhsat harci otapark ve kanalizasyon ucretini şahsimdan tahsil etmişdir kisaca ruhsati vermek için yapılmasi gereken butun işlemleri yapmiştir ama ruhsati vermemiştir 1.. muvafakat buna benzer olaylarda karşiliklimi olmasi zorunlumudur 2.. komşu parselden muvafakat alinmasi durumunda komşu parsel sinirina kadar yaklaşilabilinirmi saygilarimla sunarim

Hilal Bayram : Muafakat olmaz ise inşaatta çekme yapmak zorunda kalırsınız. Muafakatın Karşılıklı olması zorunlu değildir. komşu parselin sınırına yaklaşıp yaklaşamıyacağınızı belediye imar müdürrlüğünden öğrenebilirsiniz.

88 Kişi Okudu | Cevabı Oku

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/tkcom/public_html/icerik/sag.php on line 89