emsal artışı sonuçları

emsal artışı ve parsel birleştirme

ecem sönmez | 16 Ağustos 2013 | 20:04 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

lüleburgazda 4000metrekare arsam var.emsal 2000 metrekaresinde 1.00 diğer 2000 metre karesinde 1.25.komşunun 8200 metre kare arsasıyla birleştirip müteahhite vermek istiyoruz.imar izni %25 ve 4 kat müsaadesi var..acaba birleştiğimiz için lüleburgazda da emsal artışı olur mu.yoksa sadece İstanbul için mi sadece emsal artışı.saygılar

81 Kişi Okudu | Cevabı Oku

tip imar 6. madde

MUSTAFA ER | 11 Haziran 2014 | 14:26 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey Merhaba 22 mayıs2014 tarihli 6. madde değişikliği taslağında en son cümlede ''bu değişiklik emsal artışı olarak kullanılamaz''deniliyor.bu ifadeyi belediyeler farklı yorumlayıp farklı uygulamalar yapılıyor.Tam bir kargaşa sözkonusu olduğu halde konu netleşmedi.sorum:22mayıs2014 tarihinden önce imar durum belgesi alanlar çıkma yapabilecekmi?çatıyı kullanabilecekmi?yani eski yönetmeliğin lehte olan hükümlerinden faydalanabiliyormu? Saygılarımla

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

5. yıl sonunda kira artış oranının belirlenmesi

Salih Akbulut | 05 Haziran 2014 | 15:22 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Bilindiği üzere konut kira artışı oranı beş yıl sonunda kiranın belirlenmesi borçlar kanunu 344. maddeye göre maximum üfe oranında artırılabilmektedir. Ancak aynı madde de 5. yılını doldurmuş kiracılar için kira artış oranı için, "Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir. " denilmektedir. Buna göre 5 yıl dolmuşsa, ev sahibimi kirayı rayiç değere artırır yoksa mahkeme kararı mı gerekmektedir. iyi çalışmalar

16 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kadıköyde kentsel dönüşüm

YELDA Erdinç | 02 Mayıs 2014 | 19:57 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey iyi akşamlar.bizim kadıköyde 2+1 giriş kat bir evimiz var. Kentsel dönüşümü düşününce satıp satmamada kararsız kalıyorum.emsal artışı hala Kadıköy için olmadı ve bu yüzden kentsel dönüşüm gerçekleşmedi tam manasıyla.sizce önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte bürokratık, siyasî hesaplardan kurtulup emsal artışı olurda kentsel dönüşüm kadıköyde baslar mı bu konuda ne düşünüyorsunuz? Evimizi satmamalıyız?

34 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kentsel dönüşümde ruhsatsız yapılar

haluk keskin | 08 Nisan 2014 | 02:53 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Tebernüş Kireççi , farklı cevaplar bulduğumdan dolayı sorularımı size sorma gereği duydum , şimdiden teşekkürler . İzmir de Gültepe de kentsel dönüşüm bölgesinde 175 ve 100 m2 olmak üzere 2 adet bitişik arsa tapusu olan (imar affı başvurulu) 3 katlı ruhsatsız bir binamız var. Bu binada 2 işyeri ve 3 boş konut mevcut. Soru 1: Mevcut bina ruhsatsız olduğu için kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilirmi ? yani 6306 nolu yasa kapsamındamıdır? Soru 2: Mevcut ruhsatsız bina 2 parselin üzerinde olup 2 parselin imar durumu farklıdır , biri 4 diğeri 2 kat imarlıdır . Mevcut imar durumuna göre tevhidi mümkün olmayan bu arsalar kentsel dönüşüm kapsamında tevhid edilebilirmi ? Soru 3: Kentsel dönüşüm kapsamında, parsel birleştirmelerde emsal artışı için minimum kaç metrekare şartı aranmaktadır ? Soru 4: Yeni yapılacak (tek sahipli) 2 dükkan , 3 daire için ne kadar kentsel dönüşüm kredisi alınabilir? Saygılarımla

29 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kentsel dönüşüm projesi

osman kaplan | 10 Mart 2014 | 00:08 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

tebernüş bey. merhabalar, bizim maltepe zümrütevler mah. de komşularım dahil olmak üzere 21 hisseli 6400 m2 ada halinde ifrazı yapılmamış içinde yaklaşık 60 dairelik çeşitli katlarda olmak üzere arsamız mevcuttur. burası emsal değeri olarak 1.5 emsal fakat 5000 metreyi geçtiği için normal prosedürde 2 emsal olarak imar verilmiş durumda biz burayı kentsel dönüşüme sokarak imar artışı alabilirmiyiz. alabilirsek hangi kurumlara başvurmamız gerekmektedir. size zahmet olmazsa azda olsa bizi bilgilendirebilirmisiniz. sizle danışman olarak belli bir ücret mukabilinde çalışmak ta isteyebiliriz. TEŞEKKÜRLER....

25 Kişi Okudu | Cevabı Oku

emsal artışı

FEVZİ YÜCER | 12 Ekim 2012 | 19:35 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey , İstanbul için ,genel manada ve kentsel dönüşümden bağımsız olarak, parsel tevhit'i durumunda emsal artışı uygulaması var mıdır, var ise özel şartlara mı tabidir? Teşekkür ederim.

24 Kişi Okudu | Cevabı Oku

tip imar 6. madde

MUSTAFA ER | 11 Haziran 2014 | 14:26 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey Merhaba 22 mayıs2014 tarihli 6. madde değişikliği taslağında en son cümlede ''bu değişiklik emsal artışı olarak kullanılamaz''deniliyor.bu ifadeyi belediyeler farklı yorumlayıp farklı uygulamalar yapılıyor.Tam bir kargaşa sözkonusu olduğu halde konu netleşmedi.sorum:22mayıs2014 tarihinden önce imar durum belgesi alanlar çıkma yapabilecekmi?çatıyı kullanabilecekmi?yani eski yönetmeliğin lehte olan hükümlerinden faydalanabiliyormu? Saygılarımla

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

5. yıl sonunda kira artış oranının belirlenmesi

Salih Akbulut | 05 Haziran 2014 | 15:22 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Bilindiği üzere konut kira artışı oranı beş yıl sonunda kiranın belirlenmesi borçlar kanunu 344. maddeye göre maximum üfe oranında artırılabilmektedir. Ancak aynı madde de 5. yılını doldurmuş kiracılar için kira artış oranı için, "Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir. " denilmektedir. Buna göre 5 yıl dolmuşsa, ev sahibimi kirayı rayiç değere artırır yoksa mahkeme kararı mı gerekmektedir. iyi çalışmalar

16 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kadıköyde kentsel dönüşüm

YELDA Erdinç | 02 Mayıs 2014 | 19:57 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey iyi akşamlar.bizim kadıköyde 2+1 giriş kat bir evimiz var. Kentsel dönüşümü düşününce satıp satmamada kararsız kalıyorum.emsal artışı hala Kadıköy için olmadı ve bu yüzden kentsel dönüşüm gerçekleşmedi tam manasıyla.sizce önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte bürokratık, siyasî hesaplardan kurtulup emsal artışı olurda kentsel dönüşüm kadıköyde baslar mı bu konuda ne düşünüyorsunuz? Evimizi satmamalıyız?

34 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kentsel dönüşümde ruhsatsız yapılar

haluk keskin | 08 Nisan 2014 | 02:53 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın Tebernüş Kireççi , farklı cevaplar bulduğumdan dolayı sorularımı size sorma gereği duydum , şimdiden teşekkürler . İzmir de Gültepe de kentsel dönüşüm bölgesinde 175 ve 100 m2 olmak üzere 2 adet bitişik arsa tapusu olan (imar affı başvurulu) 3 katlı ruhsatsız bir binamız var. Bu binada 2 işyeri ve 3 boş konut mevcut. Soru 1: Mevcut bina ruhsatsız olduğu için kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilirmi ? yani 6306 nolu yasa kapsamındamıdır? Soru 2: Mevcut ruhsatsız bina 2 parselin üzerinde olup 2 parselin imar durumu farklıdır , biri 4 diğeri 2 kat imarlıdır . Mevcut imar durumuna göre tevhidi mümkün olmayan bu arsalar kentsel dönüşüm kapsamında tevhid edilebilirmi ? Soru 3: Kentsel dönüşüm kapsamında, parsel birleştirmelerde emsal artışı için minimum kaç metrekare şartı aranmaktadır ? Soru 4: Yeni yapılacak (tek sahipli) 2 dükkan , 3 daire için ne kadar kentsel dönüşüm kredisi alınabilir? Saygılarımla

29 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kentsel dönüşüm projesi

osman kaplan | 10 Mart 2014 | 00:08 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

tebernüş bey. merhabalar, bizim maltepe zümrütevler mah. de komşularım dahil olmak üzere 21 hisseli 6400 m2 ada halinde ifrazı yapılmamış içinde yaklaşık 60 dairelik çeşitli katlarda olmak üzere arsamız mevcuttur. burası emsal değeri olarak 1.5 emsal fakat 5000 metreyi geçtiği için normal prosedürde 2 emsal olarak imar verilmiş durumda biz burayı kentsel dönüşüme sokarak imar artışı alabilirmiyiz. alabilirsek hangi kurumlara başvurmamız gerekmektedir. size zahmet olmazsa azda olsa bizi bilgilendirebilirmisiniz. sizle danışman olarak belli bir ücret mukabilinde çalışmak ta isteyebiliriz. TEŞEKKÜRLER....

25 Kişi Okudu | Cevabı Oku