kat mülkiyetine geçiş - 16-04-2014

kat mülkiyetine geçiş sonuçları

zeynel toptaş : İyi günler Tebernüş bey, 2012 yılında kartal belediye sınırları içerisinde yeni yapılmış ve arsa sahibi adına kat irtifakı kurulmuş bir daire satın aldım. Belediyeden sorduğumda iskan ile ilgili bir problem olmadığını yazışmaları beklediğini söylediler. SGK ya sorduğumda ilişiksizlik belgesini verdiklerini herhangi bir borcu olmadığını söylediler. Binanın inşaat alanı 283 m2 zemin + çift daire üzerine oturmuş (toplam8 daire)3 kat lı bir apartman. Kat mülkiyetine geçmek için müteahhit bizlerden daire başı 1.500 tl istedi. Bu rakam bana çok geldi. Arsa sahibi ile müteahhit firma arasındaki sözleşmeye baktım; sözleşmede kat irtifakı işleminin müteahhit tarafından tesis edileceği ancak kat mülkiyeti işleminin kime ait olduğu bahsedilmemiş. -Bu durumda kat mülkiyetine geçiş toplam maliyeti gerçekte ne kadar tutar? -Ve bu masrafı kimin ödemesi gerekir.? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim. Saygılarımla..

Tebernüş Kireçci : Cevabı görmek için tıklayın

05 Aralık 2012, Çarşamba 10:20:01

özcan öztürk : merhaba. izmir ayrancılarda apartman yöneticisiyim,kat irtifakından kat mülkiyetine toplu halde geçmek için neler gerekli ve daire başı maliyeti ne olur bilgi verebilirseniz memnun olurum .kolay gelsin.

Tebernüş Kireçci : Cevabı görmek için tıklayın

16 Temmuz 2013, Salı 14:23:37

fatih çağlayan : Bursada 149000 tl ye daire alacağım nasipse.31.08.2014 teslim.39000 tl kredi çekeceğim.Krediyi çekmem için satış yapılacak. 1-Tapu masraflarım ne kadar olur ( harç,döner sermaye v.s ) 2-Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için ödeme yapmam gerekiyormu? Eğer gerekiyorsa ne zaman ? ve ne kadar ? 3-Yani sonuçta nekadarlık vergim var? tşkler

Tebernüş Kireçci : Cevabı görmek için tıklayın

01 Mayıs 2013, Çarşamba 06:16:08

bilgin cinek : arsa sahiplerinin müteahite yaptırdığı dairenin kat irtifakından kat mülki-yetine geçişte alınacak tapu harcı nedir.Birde vekalet sahibi ferağ yetkisini nasıl kullanabilir.Saygılarımla.

Hilal Bayram : Cevabı görmek için tıklayın

24 Nisan 2013, Çarşamba 15:17:27

YUNUS KÖROĞLU : Hilal hanım, 1985 yılında topraktan daireye girdim. 1987 yılında iskanı alındı. yine aynı yıl kat irtifakına müracaat edildi. noterden kat irtifakını kurduk, ancak tapuya onaylatamadık. bu sene apartman olarak kat mülkiyetine müracaat ettik. sırasıyla; belediyeden iskan belgesini aslı gibidir yaparak, tapu fotokopisiyle ve kat maliklerinden birisi olarak benim nüfus cüzdan fotokopisiyle kadastroya müracaat ederek, tescil bildirim belgesini aldık. apartmanda kaçak ve başka bir parsele tecavüz olayına rastlanmadı. bu belgeyle, kat maliklerinin n. c fotokopileri, kendime ait arsa tapusuyla beraber tapuya müracaat ettik. tapudan kat irtifakının eski tarihli olması ve kat maliklerinde el değiştirme olduğundan bizi belediyeye gönderdi. belediye bizden önceki yapılmış olan kat maliklerinin hisse oranlarını resmi olarak istedi, ben de alarak tekrar belediyeye gittiğimde, binanın görülerek karar verileceğini istediler. eve geldiklerinde zemin katın dükkan olmadığını mesken olarak kullanıldığını görerek kat irtifakı alamadık. bu anlatımım sonunda, ben , iskanı alınmış, haerhangi bir sorunu olmayan binanın ferdi olarak kat mülkiyeti alabilirmiyim? veya dükkanı daireye çeviren kat maliki dışında kalan maliklerin hepsinin çoğunluk oluşturması(en son çıkan yasada %70 oran)yla kat mülkiyetine geçiş yapabilirmiyiz?dükkanın diş hekimi, avukat vs. kimselerin kullandığı takdirde bağımız bçlüm listesinde her hangi bir sorun çıkarmı? Saygılar sunuyorum..

Hilal Bayram : Cevabı görmek için tıklayın

16 Nisan 2013, Salı 13:39:37

BURAK ALTUNTAŞ : Esenyurttadan bir sitede Iskanlı kat irtifaklı bir daire aldım. Aslında emlakçı bana dairenin kat mülkiyetli olduğunu söylemişti ama tapu müdürlüğünden dairenin tapusunu aldığım için kat mülkiyetli olduğunu öğrendim. Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için bu durumda ne yapabilirm. Bana yardımcı olur musunuz ?

Tebernüş Kireçci : Buraya tıklayınız adresindeki haberde detayları bulabilirsiniz...

14 Nisan 2013, Pazar 14:20:51

Tüm sonuçlar için tıklayın

Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , atakent müstakil evler nasıl , Brooklyn park fikirtepe , inşaat firması komisyon alır mı , kiptaş hadımköy 5.etap , kiptas hadimkoy 3.etap başvuru sayisi , Evi idari yoldan tahliye , ege yakasi tebernus , içerenköyün geleceği , 50 bin peşinatla ev , izalei şuur davasıyla beykoz da Satılık arsa , dairenin başkasına satılması , avrupa konutları topkapı tebernüş , tapu bilgilerinde değişiklik , T.E.K lehine , bahçeşehir ıspartakule , sazlıbosna projeleri , ıspartakule avrupa konutları , tebernüş kireççi arte verde , sari evler iskan sorunu , dap iski dava sonucu , milyonerler mahallesinin hikayesi , alaçatı villa fiyatları , kocamustafapaşa kentsel dönüşüm , esenyurt rüya yaşam evleri , carpe diem çekmeköy ,