tapuda rayiç bedel sonuçları

TAPU-RAYİÇ BEDEL FARKI

Emre Aslan | 28 Ağustos 2012 | 13:43 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Merhaba, yeni almış olduğumuz dairenin tapu belgesi üzerinde görünen değeri 33bin iken, belediyeden aynı gün içerisinde beyanname verdiğimizde rayiç bedelinin 36 bin olduğunu gördük. Bunu sonradan fark ettik, alım-satım vergilerini emlakçı yatırmıştı, bu ileride bize ceza vs doğurur mu ? Mutlaka iki rakamın aynı olması gerekiyor mu ?

619 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Hisseli Tapuda Malikler Arası İnşaat Sözleşmesi

Şura KARADAĞ | 21 Ekim 2014 | 04:08 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhaba Tebernüş Bey.Benim sorunum şu iki amcamlarla 31 hisseli 5 kat imarlı 150 m2 arsamızın üzerinde 4 katlı binamız bulunmaktadır bodrumda 1 dükkan üst 2 katta oturuma hazır iki daire ve 4. katta inşaat halinde bir daire var.Büyük amcam 200 bin küçük amcam ve biz 100 er bin TL kredi çekmeye ve 10 daireli apartman yapmaya karar vererek kentsel dönüşüm projesine yıkım için başvurduk.Belediyeden 13.10.2014 tarihinde gelip ölçüm yapıldı ve sonuçlar labaratuara iletildi henüz sonuçlar elimize ulaşmadı.Bina zaten çürük ve sonuç belli yıkılacak yalnız amcamlarla inşaat sözleşmesi konusunda anlaşamıyoruz.Biz sözleşme yapılsın herkesin hakkı eşit ve hangi daire kime düşecekse rayiç bedelleride göz önüne alınarak sözleşmede belirtilsin istiyoruz. Onlar ısrarla sözleşme yapılmayacak ve bina yapılıp bittiğinde kendi aramızda çekiliş yapılacağı şansa kime ne çıkarsa o daire onun olacağını veya satıp kredi borçlarını kapatmayı planladıkları bodrum katından sadece 2 daireyi bize vereceklerini söylüyorlar.32 çoğunlukla bizim dediğimiz olacak diyorlar.Yalnız daha öncesinden de güvenimizi birçok kez sarstıkları için bunu kabul edemiyoruz bir taraftan da 32 çoğunluk kafamızı karıştırıyor.Yıkıma karşı değilim ancak sorum şu : 1.Yıkım kararı çıktığında maliklerin noterde sözleşme yapma zorunluluğu var mıdır, kentsel dönüşüm projesi sözleşmeyi zorunlu kılıyor mu? 2.Sözleşmeyi ben istediğim gibi yapma hakkına sahip miyim yoksa 32 çoğunluk ne derse o mu kabul görünür? 3.Kendi isteklerinde ısrar ettiklerinde benim bu duruma itiraz etme hakkım var mıdır ve nereye başvurmalıyım? 4.Bunların dışında da dikkat etmem gerekenler nelerdir? Konuyla alakalı bilgilendirirseniz beni çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

118 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Konut satış prosedürü hakkında

sevda toku | 20 Ekim 2014 | 23:28 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

i günler.. 4,5 yıl önce 178.000 tl ye aldığımız net 118 m2,brüt 137 m2) konutumuzu sattık.Satılan bu konutun parasıyla kredi çekerek yeni bir konut aldık.(kontun bii satılıp diğerinin seneti ödenmek üzere)Tapuda 5 yıldan önce satış yapılması durumunda gayrimenkul dğer artış kazancı adı altında ek vergi talep ediliyor.(18.000 TL).belediye rayiç bedeli 140.000 tl değer gösterdi.Konutumuzu gösterilen bu rayiç bedel altına düşmeden satış yapmamız mümkünmüdür.Şu anda konutun satılması halinde diğer satın alınan konutun seneti ödenebilecek.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

202 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Yatirim amacli Istanbulda Arazi

Nejdet Birkul | 18 Ekim 2014 | 12:47 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba Tebernüs Bey, Istanbuldan uzun vadeli 5-10 yil sonrasi satmak amacli yani yatirim amacli arazi bakiyorum. 3. Havaalani ve Köprü nedeniyle Arnavutköy, Catalca havzasi diye düsünüyorum ne dersiniz? Bütcem maximum 100.000 TL. Nereleri öneririsiniz, bu süre zarfinda ne gibi bir beklenti abartili olmaz? Tavsiyeleriniz nelerdir? Sazan olmamak icin Kimlerden almayi tavsiye edersiniz, piyasada fahis fiyat isteyene bayagi firsatci var ve malesef buna aldanan bircok yatirimci var, is ahlakina önem veren güvenilir emlakcilari nasil bulabiliriz? Mesela siz kimlerden alirdiniz veya aldiginiz kimlerdi? Saygilarimla

725 Kişi Okudu | Cevabı Oku

tapu harcı cezası geldi. hukuki yönden haklılık.

yasemin gökbulut | 13 Ekim 2014 | 17:08 | Cevaplayan : Hilal Bayram

Hilal hanım; 2011 yılında site içerisinde müteahhitten 125.000. TL konut kredisi çekerek ev aldım. müteahhit kendisi ödeyeceğini söylediği için, ben hiçbir tapu masrafı ödemeden kat irtifakı tapumu aldım. geçenlerde vergi dairesinden bir ceza tebliği geldi, ne olduğunu sorduğumda tapu harcı ödenirken 7.000 TL gösterildiği ve bu miktardan harç ödendiğini ancak müteahhittin 125.000 TL fatura kestiği için aradaki 118.000 TL farkın tapu harcının faizi ile ödenmesi gerektiği söylendi. araştırdığımda belediyenin o günkü rayiç bedelini 3.500 TL olarak belirlediği ve tapuda bu şekilde gözüktüğünü öğrendim. yine tapuda evraklara baktığımda firmanın faturayı tapu satışından 3 ay sonra kestiğini tespit ettim. henüz kat mülkiyeti tapumuzu almadık. ve bu ceza 250 hanelik bir sitede 54 haneye geldi. yani ortada bir yanlışlık söz konusu ancak bu konuları çok iyi bilmediğimiz için bunun kimden kaynaklandığını çözemiyoruz. sizden öğrenmek istediğim, bu sorun kimden kaynaklanıyor, olabilir. Haklılığımız nedir? yargı yoluna gidersek neresini baz alacağız, firmayı mı, tapu dairesini mi, vergi dairesini mi, belediyeyi mi? cevaplarsanız çok memnun olurum. iyi çalışmalar.

139 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Tapuda Evin Değerinin Gerçek Satış Bedelinin Altında Gösterilmesi

Erdem Hayrioğlu | 12 Ekim 2014 | 21:19 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

İlk defa ev almak için arayıştayım. Bir çok kişi pazarlık yaparken, tapuda evi rayiç bedel üzerinden gösteririz diyor. Size de az masraf olur diyorlar. (Pratikte tapu masrafının tamamını genellikle alıcı ödüyor bildiğiniz gibi)Ben gerçek değer üzerinden gösterelim diyince en son bir satıcı gelir vergimi masrafa ekleyelim onu da sen ödersen olur dedi:) Başka bir satıcı da diğer satıcıların bu durumda sıkıntıya gireceğini söyledi. En son, iyi projeler yapmış bir firmanın satış ofisinde ev masrafları üzerine konuşurken, gerçek satış için bize önerdikleri fiyatın %75 ini tapuda satış bedeli olarak göstereceklerini söylediler. Ben gerçeğini göstermek istediğimi söylediğimde de lafı dolandırıp kabul etmediler. 1) Satış ofisinden ev satan bu firmaların yasal olarak böyle bir şey yapma hakkı var mı, yoksa bir şekilde aslında vergi mi kaçırıyorlar? 2) Satış bedelini tapuda gösteren birinden ev emlak pek mümkün görünmüyor. Biz alıcıların ne yapması gerekiyor?

394 Kişi Okudu | Cevabı Oku