riskli bina raporu nasıl alınır sonuçları

Riskli Bina Raporu Hakkında

Hakan Özek | 05 Temmuz 2013 | 13:54 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar Tebernüş Bey, Size İstanbul/Kadıköy/Bostancı'dan yazıyorum. 2011 yılının Aralık ayında, Kadıköy Belediye'sinin beton laboratuvarına yaptırdığımız test sonucunda, ikamet ettiğimiz binanın beton seviyesi C10'un altında çıktı. Ayrıca demirlerde korozyon, inşaatta kullanılan deniz kumu ve kirişlerin kesildiği tespit edildi. Bu kapsamda acilen toplantı yaptık ve binayı yıktırıp, yenisini yaptırma kararı aldık. Apartmanımızda toplamda 23 bağımsız bölüm mevcuttur. 09.11.2012 tarihinde apartmanımızın 23 kat maliki ile (tüm maliklerin imzası yani %100 oybirliği sağlanmıştır) noterde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzaladık ve apartmanımızı yeniden yapılması için müteahhit firmaya verdik. Avam projemiz onaylandı, her türlü prosedürümüzü tamamladık. 31 Mayıs'ta tüm apartmanı tahliye ettik ve binayı müteahhite devrettik. Bu arada 16.05.2013'de bir adet kat malikimiz vefat etti. Vefat eden kat malikinin tek mirasçısı ise işi yokuşa sürüyor ve tüm inşaat sürecinde yasal işlemlerde gerekli olacak vekaletnameyi imzalamak istemiyor. Bu kapsamda binamızın yeniden yapım işi durmuş durumda.İnşaata hala başlanamadı. Kadıköy Belediyesi'ne durumu danıştığımızda; Kentsel Döüşüm Yasası (6306) kapsamında riskli bina raporu almamız durumunda, bir kişinin itirazına bakılmaksızın işin süreceğini bildirdiler. Size sorum şu; Riskli yapı raporunu aldıktan sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Belediye ve Tapu'ya gelecek riskli bina bildirimlerini takiben, 09.11.2012'de %100 mutabakatla imzaladığımız sözleşmeye geçerli midir? 6306 numaralı yasaya göre; itiraz eden kişinin(vefat eden kat malikinin tek mirasçısı) vekalet vermemesi durumu devam etse bile, Belediye ve Tapu'daki işlemler, bu itiraz eden kişinin adına Tapu ve Belediye tarafından re'sen yapılır mı? Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınacak riskli bina raporu ile toplam 23 bağımsız bölüm olan apartmanımızın yıkılması ve yeniden inşaası, 22 bağımsız bölümün mevcut onayı ile yasal olarak sorunsuz şekilde devam edebilir mi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

34 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Riskli yapi raporu nedeniyle kiraci tahliyesi

Sema aksu | 21 Ekim 2014 | 18:25 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Sorunuz: Merhaba, ben ve ailem kiracı olarak yaklaşık 3 yıldır bir dairede oturuyoruz. Haziran ayinda bina icin Riskli yapi raporu cikartilmis. Ancak bize evi bosaltmamiz icin halen tebligatta bulunulmadi. Ev sahibiyle gorustugumde kirasini istedini soyluyor onun disinda bilgi vermiyor. Kira sozlesmem martta biticek. Ben şimdi tasinmak istiyorum ama ev sahibine kalan aylar için sözleşmem gereği kira ödemesi yapmak istemiyorum. Ev sahibinin riskli yapı raporu çıktıgi icin tahliye konusunda bana bunu yazılı tebliğ etmesi gerekmez mi? Rapor çıktıysa bile bina yıkılmazsa, sözleşme bitimine kadar kalan aylar için benden kira ödemesi isteme hakkı var mı? Konu hakkinda ne yapmaliyim. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Syg.

84 Kişi Okudu | Cevabı Oku

kentsel dönüşümde kiracı tahliyesi

sema aksu | 21 Ekim 2014 | 15:13 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhaba, ben ve ailem kiracı olarak yaklaşık 3 yıldır bir dairede oturuyoruz. Birkaç ay önce yetkililer gelip binadan numune aldılar ve riskli yapı tespiti yaptıklarını söylediler. Daha sonra binanın önüne bir müteahhit tabela dikti. Yönetici ve ev sahibine sorduk, ancak ikisi de binanın kentsel dönüşümde yıkılacağı ile ilgili bir bilgi vermiyorlar. Bilmediklerini kendilerine yazı gelmediğini söylediler. Benim sormak istediği özetle, riskli yapı raporu çıkıysa eğer bize kimse evi boşaltmamız için tebligat ya da bildirim yapmadı. Ne ev sahibi ne de tapu/belediye. Benim sözleşmem martta bitiyor. Ben şimdi evi boşaltmak istiyorum ama rapor çıkmadıysa da ev sahibine kalan aylar için sözleşmem gereği kira ödemesi yapmak istemiyorum. Ev sahibinin eğer riskli yapı raporu çıktı ise tahliye için bana bunu yazılı tebliğ etmesi gerekmez mi? Rapor çıktıysa bile bina yıkılmazsa, sözleşme bitimine kadar kalan aylar için benden kira ödemesi isteme hakkı var mı? Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Syg.

176 Kişi Okudu | Cevabı Oku

sancaktepe yenidogan 46/5 ada parsel yıkım şerhli bina

cemal yıldız | 12 Eylül 2014 | 13:28 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba benim sorum şöyle sancaktepe yenidoğanda sıfır bina kat ittifak tapulu krediye uygun olmayan bir daireye talip oldum satan kişide daireye toprakda girip satın almış bir kişi.Krediye neden uygun olmadığı mütahite sorulduğunda önceki belediyeye ilk etapda daha fazla kat yapmak için izin aldığını ve buna göre harç yatırdığını,daha sonraki belediyenin kat sayısını düşürdüğünü ve bu yüzden krediye uygun olmadığını söylemektedir.Sancaktepe imar müdürü Ömer beye mail yolu ile ulaştım ve konuyu sordum "söz konusu 46/5 Yenidoğan celil caddesi ve ufuk caddesi kesişiminde bulunan parsel üzerine Yenidoğan ilk kademe belediye başkanlığınca o dönem ki uygulama imar planlarının mahkeme kararı ile iptal edilmiş olup mahkeme kararına aykırı olarak yapı ruhsatı düzenlenmiş bir yapıdır. Yeni planlarda ise tekrar ruhsat almamışlardır. Ruhsatları yenilenmesini sürece sıkıntılı yapmışlardır.Bina üzerinde yıkım şerhi var alınması riskli"şeklinde cevap yazdı konu hakkında yorumunuzu alabilirmiyim teşekkürler.

180 Kişi Okudu | Cevabı Oku

binanın yeniden yaptırılması için nasıl yol izlenmeli

sevgi bal | 03 Eylül 2014 | 14:16 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

merhaba, zeytinburnunda oturuyorum. bina çok eski 40 senelik apartmanda bodrum katta bir kişi ve giriş katta ben ev sahibiyim diğerleri kiracı binanın yıkılıp yeniden yapılmasını istiyorum ama ne şekilde yol izlememiz doğru olur ve binanın yapım aşamasında ev sahiplerine kira ödeniyor mu ? süreç hakkında bilgi alabilir miyim? teşekkürler

168 Kişi Okudu | Cevabı Oku

çürük raporlu daire kısa süreli yeniden kiralanabilir mi?

hale bayramöz | 14 Ağustos 2014 | 13:28 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhabalar, Anadolu yakasında oturduğumuz yapıya riskli yapı raporu alındı 60 gün içinde yapıyı boşaltmamız yazıyordu, gereğini yaptık. Ev sahibimiz çürük raporunubize iletmekten imtina ettiği gibi, depozitomuzu da geri vermedi. Ancak müteahhitten aldığı 2000TL'lik taşınma bedelinin "bir kısmını" bize "bahşedeceğini" dile getirdi. Daireyi boşalttıktan sonra eve kontrole gitmiş, çürük raporu alınmış yıkım kararı çıkmış evin duvarlardaki vida izlerinden ve yeni badana boya olmadığından şikayet ederek bunu yaptırmamızı bizden talep ediyor. Eşinin deyişine göre çürük raporlu evi kiraya vereceklermiş, böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Mücbir sebepten 4 ay önce yenilediğim kontratım iptal olmuşken, çürük raporlu daire nasıl yeniden kiraya verilebilinir boya badana hangi mantıkla talep edilir,depozitomu alamamışım ayrıca bu talep saçma değil de nedir? Teşekkürler,

53 Kişi Okudu | Cevabı Oku