yeni imar yönetmeliği 2013 sonuçları

İki Arsa Birleştiğinde inşaat alanı yüzde 50% düşüyormuş Yeni Yön

Fuat Karakuz | 13 Temmuz 2013 | 18:51 | Cevaplayan : Prof. Dr. Gürsel Öngören

Prof. Dr. Gürsel Öngören Sayın Prof. Dr. Gürsel Öngören, Sizi Kırklareli Lüleburgaz?dan Saygılarınla Selamlıyorum. Sayın Hocam Kırklareli Lüleburgaz?da Şehir Merkezinde 1290 m2 Arsa Üzerinde 34 Yıllık 5 Katlı Binamız var. Binamızı Bakanlık tarafından Yetkili Yapı Denetim Kuruluşundan Risk analizi yaptırarak, beklenildiği gibi Sağlam Raporu alamadı. Binamız yıkılıp Binamızın Bitişiğinde 2200 m2 Boş Arsa var Müteahhit iki Arsayı Birleştirip 3490 m2 Arsa Üzerine İnşaat yapmak istiyor, son görüşmemizde Resmi Gazetede 1 Haziran 2013 PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK Yayınlanan 14) Madde 2. Taban alanı kat sayısı (TAKS): Taban alanının imar parseli alanına oranıdır. İmar planında bu oran açıkça belirlenmemiş ise taban alanı katsayısı; ayrık veya blok nizam olan yerlerde %40?ı, bitişik nizam olan yerlerde ise %50?yi geçemez. Taban alanı kat sayısı, arazi eğimi nedeniyle tabii veya tesviye edilmiş zeminin üzerinde kalan tüm bodrum katlar ile zemin kat izdüşümü birlikte değerlendirilerek hesaplanır. Sayın Hocam Arsalarımız birleştiğinde İnşaat alanımız sadece Yüzde 50% mi olacak, bunun gerçeği nedir bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Size Saygılarımla Selamlar

119 Kişi Okudu | Cevabı Oku

çatalca celepköy'de arsa alımı hakkında

Hamza KURT | 27 Ekim 2014 | 14:58 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey, selamlar. sizi yeni tanıyanlardanım. bu size ilk sorum olacak : çatalca celepköy'de, köy içinde 50 bin TL'ye 280 m2 arsa aldım. imar durumu şu an 1/5000 planlara gore konut alanında kalıyor dedi belediye. imar için şu an ruhsat veremiyorlarmış. 1/1000 lik planlar bu sene çıkınca netleşir dediler. Sizce bu fiyata 280 m2 almak mantıklı mı? malum kanal Istanbul ve 3. havalimanı bağlantı yolları da burayı etkileme ihtimali var. ama ben burayı kanal Istanbul veya havalimanı olacak diye almadım. doğa artamında ferah müstakil bi ev yapmak için aldım. çılgın projeler geçmese de olur. burası harika bi yer çünkü. imar için ise acelem yok. Arsanın yanında evler de var ayrıca. önünden yol geçiyor ve resmi sokak ismi de var. yanında konut olarak olarak kullanılan evler var iken belediye acaba imar konusunda sıkıntı çıkarır mı? ve burada 50 bin TL ye 280 m2 arsa almak sizce mantıklı mı? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

177 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Parsel Sorgulama - Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Adnan Süzer | 24 Ekim 2014 | 19:51 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş Bey merhaba. Soner Bey'in durumuna düşen bir çok arkadaş var. Sitede yazılanlara bakınca hayret ediyorum. Emsal nedir bilmeden arsa alan, imar durumunun nereden sorgulandığını bilmeden arazi alan vs vs birçok acemi yatırımcı var. Lütfen ilk önce bilinçlenin, öğrenin, araştırın ondan sonra ALIM-SATIM yapın. Sonra çok ağlarsınız size Tebernüş Bey bile yardım edemez. Bilmeyenler için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün yeni bir uygulaması var. Tapu bilgilerini girerek arazinizi görebilirsiniz. Adres: http://cbs.tkgm.gov.tr/parselsorgu.aspx Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

156 Kişi Okudu | Cevabı Oku

2004 İmar Affı Hakkında Karışık Bir Durum

Ersin Çalışkan | 21 Ekim 2014 | 15:49 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhaba Tebernüş Bey; 2006 yılında aldığımız arsaya, 2008 yılında kaçak diye tabir ettiğimiz herhangi bir yasal prosedüre başvurmadan ev yaptık. Evi yaptığımız dönem arsanın bulunduğu bölge belde belediyesi idi. Belediye yetkilileri o tarihte belediye hizmetlerinden(su, elektrik vs.) yararlanabilmemiz için 2004 yılında ev yapılmış gibi geriye dönük vergi tahsil ederek ilgili vergi evraklarını verdi. Geriye dönük vergi evrakları bir çok ev sahibine verildi. Herkes bu evraklarla su ve elektrik hizmetini aldı. Daha sonra biz de aynı evraklarda belediyeye başvurduğumuzda evrakların geçmiş yıllara düzenlendiği ve evin mevcut imar affı olan 2004 yılında sonra yapıldığının anlaşılmasıyla hizmetleri alamadık. 1. Bu evraklarla itiraz ederek hizmet talep etme şansımız varmıdır? 2.Eğer yoksa hizmet almak için ne yapmalıyız? Binada Su ve elektrik olmadığı için çok zorlanıyoruz. Bu kısır döngüden nasıl çıkarız? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

102 Kişi Okudu | Cevabı Oku

çanakkale yeni köprü güzergahlı arsa alımı tercihleri

engin piraz | 17 Ekim 2014 | 01:17 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar Tebenüş bey cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.çevre ve şehircilik bakanlığı imar planında açıkladığı üzere gelibolu sütlüce köyü ve lapseki kocaveli köyü arasında köprü inşa edilecek.önümüzdeki hafta bölgeden gidip birkaş arsa almayı planlıyorum.daha çok gelibolu tarfında sütlücce köyü ve ocaklı bölgesinde yoğunlaştım köprü ayağını buraya inşa edilecek olması sebebiyle.en byük kararsızlığım %20 villa tipi imarı olan 350 metrekarelik yerleden mi alsam yoksa 2-3 dönüm tarla mı alsam konusunda.örenğin sütlüce de 350 metrekarelik 19.000 tl villa imarlı yine ocaklı mevkinde 1dönüm %15 villa imarlı 36.000 tl ye iki yer beğendim.diğer taraftan yine sütlücede denize sıfır 1,5 dönüm civarı 50. bin tl ye yada biraz içerde kalan daha ucuz tarlalrda mevcut.sizce nasıl bir strateji uygulamalıyım ne tavsiye edersiniz?

567 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Denizli'de emlak piyasası

Rukiye Tekin | 14 Ekim 2014 | 11:32 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar Tebernüş Bey. Ben size Denizli piyasası konusunda soru soracaktım. Denizli'de şu an 0 ev fiyatları 350-400bin civarındakiler için kira bedeli 1200tl. Çeşitli sitelerde ise ev fiyatları/ kira 330bin/850, 280bin/850, 320bin/bin. Yani kabaca kira çarpanı 320ile 400 arasında. Denizli'de yeni büyükşehir olmaya bağlı ev fiyatları çok arttı ve 1milyona dahi apartman dairesi var. Acaba bu fiyatlar dpğru mu yoksa şişirme fiyatlar mı? İstanbulda bile kira çarpanı bu kadar fazla değil. 0 evde en düşük m2 fiyatı ise 2500tl civarında ve 5000tl ye kadar çıkıyor. Acaba Denizli için ideal kira çarpanı ve m2 fiyatı öngörebilir misiniz? Teşekkür ederim kolay gelsin.

302 Kişi Okudu | Cevabı Oku