Tebernüş bey biz esenyurtta yeni - Tebernüş Kireçci Cevaplıyor

Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  Örnek: 5X21234567
  * Bu hizmet ücretsizdir.
  * Cep telefonunuzu başında 0 olmadan yazınız.
  Sorunuzun cevaplanabilmesi için şifreyi girmeniz gerekecektir.
  guvenlik
  Geçmiş sorularda arama yapabilirsiniz.

  mehmet topal : Tebernüş bey biz esenyurtta yeni güven inşaat diye bi firmadan daire alacagız firma bulut inşaatın siosu oldunu söylüyo bu dogrumudur firmaya güvenebilirmiyiz birde kdv degerleri caddede ne kadar sokakta ne kadar bulvarda ne kadardır

  Tebernüş Kireçci : Bu işler güvene dayalı yürümez... Sorunuzu Avukat Hilal Bayram'a sormanız daha doğru olur...

  02 Ocak 2013, Çarşamba 23:06:18

  Emine Şen : 2012 mayıs ayında makrom yapının tuzla projesınden ev aldım.İnşaat agustos 2012 de başlayacaktı.Fakat ocak 2013 e gelmiş olmamıza rağmen inşaat başlamadı.Satış ofisiyle konuştum Ruhsatı hala alınmamış.Satıs vaadı sozlesmesını mayıs 2012 de yapmam eskı kdv oranları na dahil oldugum anlamına gelirmi.Yoksa ruhsat hala alınmadıgı için kdv değişikliğine tabi olurmuyum? Oyle olursa firma inşaatı 6 ay geç başlatması %1 yerıne %8 yada %18 kdv odeme sebep olucak, burda bir magduriyet sozkonusu bana bir yol haritasi çizermisiniz?

  Tebernüş Kireçci : Ruhsat alınmışsa eski KDV oranları geçerli. Alınmamışsa yeni KDV oranları. Ruhsat alınmamışsa evi iade edebilirsiniz... Ama ruhsatı sormadığınız için çok da masum değilsiniz.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 22:43:51

  bülent uzelli : Tebernüş bey merhaba, eston 4.kısımdan ekim 2010 yılında ev aldım, estonun durumunu ve gelişmeleri, size yazan diğer ev sahiplerinden ve sizden takip ediyorum.Bukadar ciddi süredir evimizi teslim alamayan kişiler olarak,eston yönetiminden bizlere doğru ve düzgün bir açıklama yapmalarını beklemek çok olmasa gerek,bukadar kişinin biraraya toplanmasını sağlamak ve bilgilendirmek için ne yapmak gerekir,birde inşaatların bukadar yavaş gitmesinin sebebi sadece para akışındanmıdır?teşekkür ederim...

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. ESTON'dan ev alanların kendi aralarında örgütlenip şirketin genel müdürü Ali Cenk Dönmez'in kapısını çalması gerekiyor.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 22:35:45

  KDV

  Murat Sedat Yılmaz : Tebernüş bey merhaba, Ocak 2012 de İstanbul sarayları projesinden 129 m2 daire aldım. Sözleşmede kanuni KDV oranı değişirse aynen uygulanır yazıyor. Ama ruhsat tarihi gibi önemli bir detay var. Sizce geçerli KDV oranı %1 olarak kalır mı? Oysa mevcut değişimden etkilenir miyim?

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Ruhsatı alınmışsa etkilenmez. SİNPAŞ GYO halka açık bir şirket. Normalde ruhsatsız işe başlamaz.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 22:07:50

  Ibrahim Aydogan : Merhaba Tebernüş Bey, Öncelikle havadan yaptığınız çekimlerle projelerin son durumu hakkında görseller kullanarak bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür deriz.Fakat bugün,Ağaoğlu My World Europe'un son video çekimlerini (01.01.2013) izledim,video çekimlerinde detay görüntüler hiç ama hiç anlaşılamıyor. Bu görüntülerin daha yüksek çözünürlükte ve kalitede çekim yapacak ekip ve ekipmanlarınız olduğunu düşünüyorum, çünkü yaklaşık bir sene önce yaptığınız çekimler çok daha net ve anlaşılabilir.(http://havadanemlakvideo.com/nerede/nerede/agaoglu_my_worldte_yuzde_5_pesinatla-2309.html). Görüntülerin gerçekten fikir vermesi için bir sene önceki kalitede çekim yapılmasını rica ediyoruz. Bunu yapmamanızın bir sebebi var mı? Saygılarımla..

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Ekim ve Kasım ayındaki çekimlere bakarsanız kalitenin değişmediğini görürsünüz. Aralık ayında ışıklar çok zayıftır. Temel sorun bundan kaynaklanıyor.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 22:01:30

  ali binay : ii akşamlar Tebernüş Bey biz brüt 203 metrekare net 146 metrekare bir daire almayı düşünüyoruz. bu metrekarelere göre bu dairenin birm metrekare fiyatı kaç oluyor aydınlatırsanız sevinirim

  Tebernüş Kireçci : İyi akşamlar. Kayseriliye 2 kere 2'nin kaç yaptığını sormuşlar... Kayserilinin yanıtı "Alacak mısın? Satacak mısın?" olmuş. Alırken 146 metrekareymiş gibi pazarlık yapın. Satarken 203 metrekare...

  02 Ocak 2013, Çarşamba 21:53:51

  Süalp PAMUK : iyi akşamlar yatırım için Mahmutbey polat port residenceden daire almak istiyorum ,sizce iyi bir yatırım olurmu? syg,

  Tebernüş Kireçci : İyi akşamlar? 1) Alacağınız ev kaç metrekare? Fiyatı ne? Hangi koşullarda alacaksınız? Kaçıncı katta? Cephesi nasıl? 2) Buraya tıklayınız adresindeki yazıyı okuyun.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 21:52:41

  eyüp palabıyıklı : sayın tebernüş bey akpınarsanayi sitesinin cıvarındaki kışlalar boşaldı toki buralara ne zaman toplu konut yapacak ayrıca bu cıvarlarda teknokent ve üniversite kurulacak deniliyor bu projeler ne zaman gerçekleşecek teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. TOKİ orayı rezerv veya depo konut alanı yapacak. O bölgede on binlerce konut inia edecek. Bu yıl düğmeye basacak.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 21:38:20

  Hasan Eren : Yanıtınız için teşekkür ederim. Lakin ben bu metni zaten okudum. Fakat hukuki ve sektörel bilgim yorumlamaya yetmediği için emlak kulisi aracılığı ile gerek sizden, gerekse platformun hukukçu takipçilerinden benim gibi bu konuyla ilgili kafasında belirsizlikler olan herkesinde faydalanması için emlak konut ve kiptaş'ın 01.01.2013 öncesi ihalesini yaptığı fakat henüz ruhsatı alınmamış projelerde uygulanacak kdv oranları ile ilgili yorum rica ediyorum.

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Düzenlemenin 12. maddesinde bu konuya açıklık getiriyor. Buna göre KİPTAŞ Venezia'dan ev alanların KDV oranı yüzde 1.

  02 Ocak 2013, Çarşamba 21:32:26

  Ali BULUT : Merhaba. Ruhsatı 1 Ocak'tan sonra alınan konutlarda arsa metrekare rayiç değeri 1.000 TL'ye kadar olan konutlrda yüzde 8. 1.000 TL üzerinde yüzde 18. olmuş.sorularım ise 1-Daha önce bu kdv oranları neydi? 2-Bu durumda kendi arsası üzerine tripleks evler yapıp(muhtemelen 2013 haziranında satışa çıkacak olan) satmayı planlayan birine öneriniz ne olur?bu işe girmesinimi yoksa tersinimi önerirsiniz? 3- Bu kdv artışı Arsa veya arazi alım satımını ve fiyatlarını ne yönde etkiler? 4-yanılmıyorsam 5 yıllık zaman raiçi kaldırıldı,yani 10 yılda elinde olan bir arsanın satışında gelir vergisi alınacak bu doğrumu?miladi takvimi varmı(yasanın çıktığı tarih) yoksa geçmişede uygulanacakmı?bu uygulama arsa ve arazi fiyatlarını ve satışını nasıl etkiler? 5-kdv oranı; Toki-Emlak konuttan (daha önce) direkt ev alanları( ne yönde etkileyecek?(malum buradan ev alanlar hala taksit ödüyorlar ve tapularını taksitler bitmeden alamıyorlar).yoksabuyenikdv uygulaması 2013 ocak ayından itibaren başlayacak inşaat ruhsatları içinmi geçerli olacak? son olarak da ibn-i Haldun ne kadar da haklıymış mı diyeceğimiz bir dönememi giriliyor?

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. 1) Daha önce net alanı 150 metrekareye kadar olan evlerde yüzde 1, net alanı 150 metrekarenin üzerindeki evlerde yüzde 18'di. 2) Projenize, projenizin konseptine, lokasyonuna, adınıza ve markanıza güvenmiyorsanız projenizi bir kaç yıllığına erteleyin. 3) Arsa ve araziye çok etkisi olmaz. 4) Bu sorunuzu Ahmet Kokmaz'a sorar mısınız... 5) KDV artışının tapuyla alakası yok. Ruhsat ile alakası var. 5) İbn-i Haldun Machivalli, j.j. Rousseau. Montesquieu, Marx ve Weber de dahil Avrupa'nın bütün büyük düşünürlerini etkileyen bir isim... 600 küsür yıldır haklı çıkıp duruyor... Bir kez daha haklı çıkmış çok mu:)))

  02 Ocak 2013, Çarşamba 21:07:34
  Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , atakent müstakil evler nasıl , Brooklyn park fikirtepe , inşaat firması komisyon alır mı , kiptaş hadımköy 5.etap , kiptas hadimkoy 3.etap başvuru sayisi , Evi idari yoldan tahliye , ege yakasi tebernus , içerenköyün geleceği , 50 bin peşinatla ev , izalei şuur davasıyla beykoz da Satılık arsa , yatirim amacli ev aldim kiracisi oturmaya devam ediyor , anthill aidat , ataşehir yakut sitesi , 2,5 emsal ne demek , sağlık kompleksi ikitelli , 2b arazi imar durumu , akın tekstil tebernüş , tebernüş kireççi çekmeköy , hisseli tapunun müstakil tapuya çevrilmesi , kiptaş vaditepe , kiptaş venezia yeni blok , halkalı atakent satılık daire , balat tebernüş kireççi , bitişik nizam arsa inşaat alanı , meklim sitesi ,