Aidattan ödenen Demirbaş harcamalarına kiracının itiraz hakkı

Soru
Sayın ilgili, Sitede yöneticinin toplanan aidatlardan Demirbaş harcamaları yaptığına dair elimde belgeler mevcut ancak, kiracı olarak bu duruma itiraz hakkım var mı? Hangi merci ye? Teşekkür ederim.



Yanıt : Merhaba . Sitelerin gider avansları vardır ve bunlar Kat Mülkiyet Kanununun 20.maddesi hükmünce kat maliklerine paylaştırılır. kanunda ve temel mevzuatta demirbaş veya hizmet harcamaları diye bir ayrım yoktur. Ancak ve doğal olarak Yargıtay, sizinkiyle benzer sebepli davalarda bu ayrımı yapmış ve malikin, kiracıya hizmete yönelik giderleri yükleyebileceği yönünde ve mealinde kararlar vermiştir. Site yönetimlerinin tüzel kişiliği olmadığından, şikayet edebileceğiniz tek merci konu hakkında dava açmaktır. bu dava açma olayı ticari tabirle nakdi-vakti maliyetini kurtarmayan bir süreçtir. Benim tavsiyem ilgili YARGITAY KARARLARINA atıfla yöneticiye noterden bir ihtar çekerek, demirbaşa ilişkin harcama kalemleri ilişkin payınıza düşen gideri ödemeyeceğinizi ve olası icra takiplerine bu ihtarla itiraz edeceğinizi bildir bir ihtar çekmenizdir. Teşekkürler... www.famcoturk.com.tr
Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
01 Kasım 2021 | 14:03 Sedat Görgün 46 Kişi okudu

Yorumlar

    Henüz yorum yok.
    Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın