Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5927 Kişi okudu

Piyasa Tamamen Dolarize oldu, Türk lirasi hic kullanilmiyor

Soru

Merhaba Tebernüs Bey, Istanbul'da yasam konforumu atiracak bir ev alma niyetim oldugu icin yilbasindan bu yana sürekli emlakcilari ve projeleri geziyorum, biraz sahadan bilgi vermek isterim. Ev almak icin daire satmak zorunda oldugum icin benim durum cok riskli, bana bankalar kredi de vermiyor. Bugün ev almak isteseniz hickimse evinin fiyatini lira olarak belirlemiyor, yeni-site ici-kapali otoparkli yapilara talep cok fazla, bu tarz dairelerin fiyatlari dolar bazinda aylik %5-7 arasi artiyor, yeni bitmis ve insaat halindeki projelerin fiyatlarini yazmama gerek yok, cünkü inanilmaz fiyatlar, mahalle aralarindaki apartman daireleri sitelere göre fiyatlari cok geri kaliyor, maddi durumu cok iyi olmayanlar icin bu tarz daireler simdilik firsat ama bu firsat uzun süre devam etmez. Kredi kampanyasi sadece evlerin fiyatini artirdi, krediyle ev alan nerdeyse hic yok, zaten insaat firmalarida vergiler yüzünden krediyle satisa sicak bakmiyor. Simdilik acelem yok, zaten bütün param gayrimenkulde ama Istanbul'da keyfinize ve isteklerinze göre ev bulmak cok zor, belki 1-2yil daha sabredip Istanbul'dan gitmek en iyisi.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Mayıs 2022 | 16:15 kaan kirimli 1128 Kişi okudu

Yurt disinda kira geliri icin ev almak

Soru

Tebernus bey, oncelikle bu platformda yapmis oldugunuz katkilar icin tesekkur ederim. Bir soru degilde, bir katki olsun diye yazmak istedim. Bence, yurtsidindan su an ev almayin. FIyatlar Avrupadada, Amerikadada sismis durumda. Real Estate her zaman lokaldir. Amerikadan , veya Almanyadan ev almak mantikli diye bir soru olmaz. Amerikada her eyaletin kanunlari, vergi miktari vs cok farklidir. Yurt disindan ev alacaksaniz, alacaginiz bolgeyi, kira verebilirmisiniz, kiraciyi kac ayda cikarabilirsiniz, ne kadar zam yapabilirsiniz bunlari bilmeden ev almayin. BIr tanidik bir kac sene evvel, $280.000 lik evialdi , su an $2500 kira getirisi var. Tabi boyle bir alim her zaman soz konusu diil. Ayni ev su an $500.000 civarinda. Kendimde, Norvesten ve Almanyadan ev bakiyorum - kira carpani olarak hic mantikli diil. Amerika cok uzak. Inanin hic bir sey gorundugu kadar kolay diil. O yuzden bence su firtina bi gecsin, ondan sonra ne yapacaksa yapilmasi lazim. Kafasini kullanan icin bulundugunuz ulkede her zaman firsatlar vardir. Bundan eminim. Dilini disini bilmediginiz ulkelerde sikintiya girersiniz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 21:39 Mustafa KILIC 545 Kişi okudu

İstanbul dan ev satıp Avrupa dan ev almak

Soru

Merhaba. İstanbulda ev fiyatları çok arttı. Sizin de belirttiğiniz gibi artmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Fakat kira çarpanları açısından ise İstanbul her geçen gün kötüye gidiyor. İstanbulda kirada olan ve değerli sayılabilecek (özellikle yabancıların tercih ettiği bölgede) gayrimenkul satıp kira çarpanı daha iyi olan Avrupadaki bir şehirden ev alıp kiraya vermek sizce mantıklı olur mu? Daha mı az riskli olur ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2022 | 11:40 Selim Çevik 568 Kişi okudu

Konut Fırsatını Kaçıranlar İçin Hisse Senedi Yatırımı

Soru

Tebernüş bey, Konut fırsatını kaçıranların borsaya yönelmeleri gerektiği hakkındaki yazınızı okudum. Konut fırsatını kaçıranlardanım. Sizi keşke daha önce tanıyabilseydim. Ama yapacak bişey maalesef yok. Gelecek için ise borsa önerinizi fazlasıyla dikkate alacağım. Bu konuda sorum şu: günlük iş hayatı içerisinde borsa işlemlerini yeterince takip edemediğimiz için borsa yatırım fonu almak ne kadar akıllıca olur, bahsettiğiniz borsa fırsatını kaçırır mıyız? Örneğin temettü veren şirketlerin bulunduğu temettü25 fonlarını almak doğru olur mu? Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Nisan 2022 | 13:39 Ömer Özmey 911 Kişi okudu

Ev yatırımı mı? Borsa mı?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, "Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada" yazınızı okudum. Bu yazıyla alakalı şunu sormak istiyorum. Ev fiyatları çok arttığı için mi borsaya yönelmeyi öneriyorsunuz? Son 1 yılda ev fiyatları dehşet artmış durumda. Artık belli bir doygunluğa ulaştığını mı düşünüyorsunuz? Bu artışlardan dolayı ne olursa olsun alma düşüncesindeydim. Hata mı yapmış oluruz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Nisan 2022 | 19:03 Kemal Kasap 2066 Kişi okudu

Ev almak mı, yoksa kirada beklemek mi ?

Soru

Tebernüş Bey, yıllardır sayfanızı okurum, hep dediklerinizin tersini yaptım, hep zarar ettim. Artık teslim bayrağını çekiyorum. "Git veliefendiden yarış atı al "deseniz arap mı, ingiliz mi diye sormadan yarın Büyükçekmeceden Zeytinburnu'na koşarak gidip karşıma çıkan ilk dört ayaklıyı at, eşek, fil farketmeksizin alırım. Soruma gelirsek; fazla birikimim yok ama ödeme gücüm yüksek. Ayda 10bin civarı kira ödüyorum. Sizce mümkün olduğunca çok kredi kullanarak ayda 20 bin civarı ödemeli ve kendi evimi almalı mıyım, yoksa olası bir erken seçim ve hükümet değişiminin kuru gevşetmesi ile konut maliyetleri düşer mi ? Yani 10 bin kira ödeyerek 2 yıl beklemek mi, yoksa maksimum krediyle ev almak mı ? 2. Sorum ise mimaroba da kısa katlı binalarda dublex mi, yoksa silivri de 20 yaş civarı müstakil mi daha doğru bir yatırım olur ? Saygılar, selamlar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Mart 2022 | 21:56 İsmet Mördak 2841 Kişi okudu

KONUT ZAMLARI NE ZAMAN SON BULUCAK

Soru

Merhaba Sayın Hocam Mart 2020 Pandemi Başladığında Konutun 5 Yıl Yükseleceğini Söylemiştiniz.Bugün 2022 Mart Yine 5 Yıl Diyorunuz.5 Yılı Aşağa Çekmemenizin Sebebi Arzın Oluşmaması mı Oldu.Bu Durum Daha 5 Yıl Gider mi Diyorsunuz.Ve Konutta ki Bu Yükseliş Geçtiğimiz 2 Yılda Olduğu Gibi Gelecekte ki 5 Yılda da Devam Eder mi? Yıllık %100 ve 200 Gibi Artışlarla.2023 Haziran Seçimler Var iktidar Konutlarda Özellikle Kiracılar İçin Birşey Yapar Ve konut Piyasasını Gevşetir Diye Düşünüyorum.Sizin Düşünceleriniz Nelerdir Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Mart 2022 | 12:00 NAZMİ YILDIRICI 2594 Kişi okudu

Ev almak için seçim sonrasını beklemek ?

Soru

Yeni evleneceğim kiraya çıkıp 4000-5000 TL kira vermek çok saçma geliyor o yüzden, Ev almayı düşünüyorum ama döviz yüzünden inşaat maliyetleri çok yükseldi haliyle ev fiyatlarıda ortalama Dolar TL kaybı oranında arttı, olası muhalefetin zaferiyle sonuçlanan önümüzdeki 2023 seçimi sonrası sert politika faizi arttırımları dolar TL de 14-15 li seviyelerden aşşağı sert düşüşler gerçekleşmezmi ? buna bağlı olarak inşaat maliyetlerinde sert düşüşler sonrası konut fiyatlarında sert düşüşler meydana gelmezmi ? bana göre bu ihtimal yüksek fakat sizin 30 yıllık tecrübenizede danışmak istedim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Şubat 2022 | 14:39 Fatih ACAROĞLU 3628 Kişi okudu

Barınma Sorunu Milli Güvenlik Sorunudur Yetkililer Farkında Değil

Soru

Değerli Tebernüş Abi Merhaba , Sizinle sık sık hem buradan hem twitterda etkileşim halindeyiz sağolun hiç bir soruyu yanıtsız bırakmıyorsunuz, değer verip cevap veriyorsunuz sizi çok seviyorum gönülden :) Abi ülkede bence ciddi barınma sorunu oluştu, evet fiyatlar artıyor daha da artacak ama yetkililer bunun farkında değil mi hiç iyi bir yere doğru gitmiyoruz. 20-30 bin TL maaş alan bir beyaz yakalının bile sıfırdan ilk evini alması artık mucize gibi. Devlet kendi vatandaşını nasıl düşünmez gerçekten anlam veremiyorum. Düşünüyorum anadoluda bir memur istanbul'a tahini çıktı orada 2.000 TL ye adam sitede kirada oturuyor, İstanbul'a geldi aynı site 8000-9000 TL adam mecbur standartını düşürecek psikolojisi bozulacak vs. vs. bir sürü sosyolojik sonuçları da olacak. Abi siz üst makamlarla irtibat halindesiniz bu konuyu ısrarla dile getirmeliyiz, gerçekten devlet buna çok acil bir çözüm bulmalı, bu konuda bile hükümete çok ciddi tepki ve öfke var farkındalar mı hiç sanmıyorum. Saygılar sevgiler hocam

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Şubat 2022 | 22:05 Onur Sezgin 1028 Kişi okudu

Ev tavsiyeniz için teşekkür mesaji

Soru

Merhaba tebernus bey sizi 3 yıldır takip ediyorum. 2020 yazinda ev alma tavsiyeniz ile daire aldım. Gelecekte ev fiyatları artacak dediniz. Size inanmayanlar oldu. Çevremde o eve o para verilir mi diyenler oldu. 360 bin e aldığım ev 3200 lira kira getirisi var. O bölge de evler de 800 bine çıktı tekrar dan teşekkür ediyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Aralık 2021 | 19:58 Osman toprak 1301 Kişi okudu