Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi

Tartışma

Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi başladı. Bundan sonraki süreçte piyasalar normale dönünceye kadar 3 fiyatla karşılaşacağız. Bu fiyatlar ne? 1) Tok satıcıların fiyatı: Fiyatı dolara çevirip dolar bazlı zam yapmaya devam edecekler. Bunların satmaya niyeti olmaz. Gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenme peşindeler. Bunlarda düşüş olmaz. 2) Sorunlu gayrimenkullerin fiyat:. Özellikle kiracı sorunlu konutlarda konut satılmıyor. Sorun satılıyor. Konutun fiyatındaki iskonto sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. 3) Sıkışanların gayrimenkullerinin fiyatı: Bankalar "bir gece ansızın" kredi musluklarını kapattı. Zaten musluktan su az akıyordu:) Şimdi hiç akmaz oldu. Bundan mağdur olan iş adamları, girişimciler ve esnaf gayrimenkullerini satışa çıkardı. Şimdilik el atından satmaya çalışıyorlar. Ama yakında alenileşir. Bunun sonucu ne olur? Özellikle konut arzı azalır. Maliyet yükselişleri fiyata yansımaz. Arz hız keser. Zaten az ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan arz durma noktasına gelir. Gayrimenkulün dolar bazlı yükselişi şimdilik hız keser. Bankalar kredi musluğunu açtığında kaldığı yerden devam eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
05 Ağustos 2023 | 04:10 Tebernüş Kireçci 2517 Kişi okudu

Dijital kredi mi, grammı

Soru

70 bin TL dijital kredi çektim , 24 ay vadeli 4480 TL ödemesi var. 4 taksit ödedim , 62200 TL ile borcu kapatayımmı, tam bir aydır kapatayımmı diye düşünüp parayı cari de bıraktım, Düşündükçe altın çıktı, iner derken çıkıyor acaba bu kadar yüksekten de yapılmaz diye düşünüyorum ama çıkıyor, D62 bin TL aylık 4 bin TL altın olsa getirisi olurmu diye hesap yapıyorum, Temmuz 2025te kredi bitecek kapatayımmı, Size başka sormuştum, 113 bin konut kredisi çekmiştim 10 sene 1950 TL aylık ödemesi vardı, Bir buçuk seneyi geçince 100bin TL gibi krediyi kapatayımmı dedim siz uzun vadeli altın iyi olur , ama borç için kafayı takarsan kapatabilirsiniz dediniz. Ben de mal gibi kapattım sonra faizler o andan sonra yükselmeye başladı keşke altın gr yapsaymişım şimdi evlenecek çocuk var ama acelesi yok. Dijital krediyi kapatmak sizce de mantiklımı bir aydır altın yapsaydım 62 bune karım olurdu , kararsızlık kötü büyük ihtimal kapatacam, altın zaten çıktı degilmi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Kasım 2023 | 14:03 Kerim K.Kaya 643 Kişi okudu

Kira çarpanı ve gmenkul yatırımı hakkında

Soru

Tebernüş bey merhaba, Sancaktepe?de bir ev için anlaştım. 3 yıllık bir proje. 3.350.000 tl fiyat. İçerisinde kiracı var ama haziranda çıkacak. Tahliye taahhütnamesi var. Güncel kira rayici 18-20 bin tl civarı. Bu açıdan baktığınızda kendini 14-15 yılda geri ödüyor. Bu açıdan mantıklı bir yatırım gibi duruyor. Ama içinde bulunduğumuz dönem gmenkul yatırımı için ne kadar uygun emin olamıyorum. Sizin değerli görüşleriniz nedir bu yatırım için? Saygılar sevgiler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Kasım 2023 | 14:25 İlker Konuk 1192 Kişi okudu

Faiz, Dükkan, Arsa Tercihi?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, İyisinizdir umarım. Yıllardır sizi takip ediyorum. Sayenizde güzel konut yatırımları yaptım, tavsiyelerinizden çok yararlandım. Halen çalışıyorum, gelirim iyi. Herhalde 10 yıl daha devam ederim. Şu an elimde 2,5M TL kadar nakitim var. Bankada faiz, fon ve altında değerlendiriyorum. Ayda 75-100K arası getirisi oluyor. İyi gözüküyor, üzerine ekliyorum fakat, enflasyona karşı ne kadar koruyabiliyorum bilmiyorum. Konut alamıyorum ama İstanbul?da Kadıköy-Beyoğlu civarındaki dükkanlara bakıyorum. Eski binalarda 20-30 metrekare merkezi yerlerdeki ve pasajlardaki dükkanları bu civarda paralara alabiliyorum. Fakat, kira getirileri düşük 5-10K civarında.. İleride de yenilenme ihtimali olan yerler. Alternatif olarak Çanakkale?de boğaza yakın yazlık ya da villa arsası alabiliyorum. Bunlardan bir gelirim olmaz, yazlığı kendim kullanırım ya da villa arsasını ileride daha da değerlenince satarım / kendim bir şey yaptırırım. Sizin tavsiyeniz ne olur? Nakitte kalmaya devam mı etmeli, dükkan ya da arsa / yazlık a mı yönelmeli? Saygılarımla,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Kasım 2023 | 19:09 Alp Ulu 1161 Kişi okudu

Kentsel dönüşüm yasası ve rezerv bölgeler

Soru

Tebernüş bey merhaba, yeni kentsel dönüşüm yasasını ve rezerv bölgelerin yerleşim alanlarını da etkileyeceği gözönüne alarak nasıl değerlendiriyorsunuz? İstanbul ve Türkiye konut piyasasını nasıl etkiler sizce, özellikle kura fiyatları da etkilenecek gibi ne dersiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Kasım 2023 | 18:02 Engin Boz 1041 Kişi okudu

trakya tarla yatırımı hakkında

Soru

Merhaba trakya bölgesinde tek tapu sorunsuz tarla toplamak istiyorum. sizce trakya son 3 yılda doydu mu artık fiyat anlamında yoksa deprem vs gibi etkenler nedeniyle gelişime haala acık mı ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Kasım 2023 | 11:28 deniz çağlar 815 Kişi okudu

Yatırımda borsaya güvenmeli mi?

Soru

Selamlar Tebernüş Bey nasılsınız umarım iyisinizdir. Daha önce size Marmaraereğlisin bir ev için soru sormuştuk akaryakıt fiyatları ve gidip gelmenin zorluğundan dolayı evimizi sattık. 2,7 milyon TL ye 2 sorum olacak 1) Paranın %15 ile fiziki altın %5 i ile acil durumlar için usd ve kalan %80 ile hisse senedi almayı düşünüyorum 7 yaşında bir kızım var istiyorumki hem bizim emekliliğimiz için hemde onun için yatrım yapalım düşündüğüm %60 temmettü hisseleri (tuprs-sıse-eregl-froto-ttrak vb) %40 küçük semayeli büyüme hisseleri (enerji ve yazılım ağırlıklı) böyle bir portsöyde 10 yıl sonra kısmet olursa ne ön görüyorsunuz? 2) Yabancılar borsaya gelmeden usd bazında 5-6 dolarları görmek çok zor gibi dolarında enflasyonunu düşünürsek bir gün borsada usd bazlı 7-8 usd leri görür müyüz? sağlıklı günleriniz olsun.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Ekim 2023 | 14:31 LEYLA YILDIZ 1573 Kişi okudu

Borsa da uzun vadeli yatırım olanakları halen geçerli mi ?

Soru

2022 deki yazınızda bahsettiğiniz borsa öngörünüz gerçekleşti- değerli yazınız için teşekkürler; borsa istanbul için aradan geçen zamanda yaşanan büyük artışlar da, döviz kuru vb. artışlar da değerlendirildiğinde, iyi kalitedeki spekülasyondan uzak hisseler halen uzun vadede bakıldığında ucuz kalıyor mu- yoksa yeteri kadar olması gereken değere yaklaştı mı ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Ekim 2023 | 11:04 mehmet aybek 1435 Kişi okudu

Araç mı ev mi yatırım için

Soru

Hocam merhaba Sıfır araçların fiyatları oldukça yüksek bir ev parası kadar olmuş ama alsak yükselir mi kar eder miyiz yoksa aynı fiyatlara 1+1 daire yada arsa mı mantıklı olur

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Eylül 2023 | 16:37 Sinem yılmaz 1780 Kişi okudu

Yatrım olarak hangisi avantaj sağlar

Soru

Merhabalar. Uzun vadede(2yıl) şu an hangi yatırıma yönelmek avantaj sağlar 1+1 ev Tarla Gr altında eklemek suretiyle bekleme

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Eylül 2023 | 11:22 Cengiz Gündoğdu 1920 Kişi okudu

Ev Fiyatlarında Balon Var

Soru

Sayın Tebernüş Bey, Burada soru soran bazı kişilerin yazdıklarını okuyunca hayretler içinde kalıyorum. Ev Sahipleri bir havaya girmiş, yanlış anlaşılmasın ben de ev sahibiyim. Örneğin Kadıköy Moda da evi olan bir kişi, 3 yılda dolar bazında evinin değerinin 5 katına çıktığını söylüyor. 92 bin dolara almış şu anda değeri 450 bin dolar diyor. 3 yılda dolar bazında 5 kat artış olacak şey mi? Bir daireye kim verir 12 milyonu? Yok böyle bir artış. Fiyatlarda balon var, para kolay kazanılmıyor. Üstelik Moda, artık zenginlerin oturduğu bir semt değil, o 1970' li yıllardaydı. Artık İstanbul'un zenginleri Zekeriyaköy, Göktürk, Etiler, Ulus, Boğaz vb. yerlerde oturmakta. Bu fiyata ancak dolar 40 TL olduğunda satabilir. Zaten Türkiye nin %80 i geçimini zor sağlıyor, tasarruf yapamıyor. Kalan %20 nin de hepsinin evi var, niye yatırım için bu kadar uçuk fiyata Moda daki daireyi tercih etsin? Bu fiyatlardan hiçbir evin satılabileceğine inanmıyorum. Siz ne dersiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Eylül 2023 | 16:12 Melike KUŞ 2065 Kişi okudu