Özgür Demirtaş'a cevabımdır

Tartışma

1) Özgür Demirtaş binlerce tweetim, yazım ve yorumum arasında cımbızla 2 tanesini çekmiş. Çektiği bu iki tweet üzerinden bana sallamış. Akademik ünvanı "profesör" olan bir kişiye yakıştıramadım. 2) Özgür Demirtaş ve benzeri isimlerin hepsine aynı şeyi söylüyorum: Dolar bir yatırım enstrümanı değildir. Altın kadim yani deneyimlenmiş bir yatırım enstrümanıdır. Dolar alacağınıza altın alın. Dolar yükselirse altın zaten yükselir. Bunun neresi yanlış hoca? 3) Doların yükselmesinin en büyük nedeni sosyal medya ve basın üzerinden ekonomistlerin, ekonomi profesörlerinin yatırımcıları yanlış yönlendirmesidir. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde "Yerel parayı satın. Döviz alın" tavsiyesinde bulunulmasına izin verilmez. Bunu yapanları vatan hainliği ile yargılarlar. 4) Dolar 10 TL oldu da ne oldu? "Özgür Hoca dolar alın" dediğinde dolar alanlar ne kazandı? Altın alanlar ne kazandı? Konut alanlar ne kazandı? Bedelsiz potansiyeli yüksek ve temettü veren hisseleri alanlar ne kazandı? Hoca bunu açıklasın. 5) Doların 10 TL'yi görmesi bozuk saatin günde 2 kez doğru vakti göndermesi gibi bir şeydir. Türkiye gibi dış ticaret açığı veren bir ülkede dolar yükseliş eğilimindedir. Bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok:) 6) Önemli olan dolar 10 TL'yi gördüğünde varlık fiyatlarının ne olacağını bilebilmektir. Bu da deneyimle olur. 2018 yılı Kasım ayında yazdığım yazı aşağıda. ../doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2020 yılı Haziran ayında yazdığım bir başka yazı. ../dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html 7) Tebernüş Kireçci kimdir? Tebernüş Kireçci bu ülkeye emlak haberciliğini öğreten kişidir. Gayrimenkul yatırımının mantığını öğreten kişidir. Bugüne kadar internet üzerinden 100 binin üzerinden soru yanıtlamış kişidir. Bu konuda guinness rekorlar kitabına girecek kişidir. 8) Ekonomi yorumu yapmak ekonomi profesörlerinin tekeledindeyse onu bilelim. Onu sorgulayalım. Ama Türkiye'nin tek emlak uzmanı olarak şunu söyleyebilirim: Dolar yükselebilir. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin konut fiyatları çok daha fazla yükselecek. 9) Doların yükselmesi hayat pahalılığı olarak hayatımıza daha fazla yansıyacak. Ülkede ekonomiyi yönetenler ihracatta Türkiye rekabetçi olsun diye 2020 Haziran ayından itibaren doların yükselmesine yol verdiler. Ama bunun hayat pahalılığı olarak hayata yansıdığını hesap edemiyorlar. 10) Turpun büyüğü heybede. Geçmişte ve bugün yatırım için dolar alan kitleler gelecekte dolarlarını bozdurmaya başladığında varlık fiyatları çok daha fazla yükselecek. Buna da hazır olun. Dolar bir yatırım enstrümanı değildir! Söylediklerimde yanlış bir şey var mı?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
13 Kasım 2021 | 04:52 Tebernüş Kireçci 829 Kişi okudu

Arsa altındır. Üzerine ev yaparsan gümüş olur.

Soru

İyi günler Tebernüş Bey. Yukarıda Vehbi Koç'un "Arsa altındır. Üzerine ev yaparsan gümüş olur" sözüne göre beklemeyi öneriyor. Eğer bu söz doğruysa arsa alıp bekleyenlerin müteahhitlerden fazla kazanması lazım. Hem bir arsanın son ulaştığı nokta üzerine ev yapılması değil midir? Şimdi ev yapıp hedefe ulaşmak mı mantıklı, 30 yıl bekleyip üzerine ev yapılması mı mantıklı? Biri meyvesini hemen yerken diğeri 30 yıl sonra meyvesini yiyor. Neden Vehbi Koç ev yapmayı önermiyor?Vehbi Koç'un bu sözünü nasıl anlamalıyız? Bu soruyu sorma sebebim Kayserinin değerlenen bir kasabasında 24 dairelik arsam var. Üzerine ev yapıp satmak ile beklemek arasında tereddütte kalmış olmamdır.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Kasım 2021 | 16:30 OMER AGCAKAYA 1063 Kişi okudu

İstanbul Kira Artışları/ ne olacak bu işin sonu

Soru

Tebernüş bey, Öncelikle sizi gerçekten tebrik ediyorum. Müthiş bir öngürü ve analiz yeteneği ile geçen sene İstanbul?da kiraların can yakacagını ve kiracı/mal sahibi kavgalarını göreceğimizi söylemiştiniz. Şu an yaşadığım tüm istanbul da durum bu. Hatta yaşadığım Ispartakule de faal olan sosyal medya gruplarında insanlar emlakçılara karşı birlik oldu. Mal sahipleri hergün birilerini arayıp fahiş artışlar istiyor. 2 yıl önce 4000 tl gibi bir rakama geniş 4+1 daireler kiraya tutulurken, bugün 9-10 bin tl rakamları ve 6-8 ay peşin kiralar konuşulur oldu. Sorum şu ki bu durumu sadece arz eksikliği ile mi açıklayabiliriz. Zira bahçeşehir/başakşehir bölgesi en fazla arz olan yerler. Yoksa demagojik yapının değişmesinin(yabancı popülasyonu katlayarak gidiyor) ve manipülasyonların burda etkisi var mı? Son olarak halk nezlinde ciddi bir buhran var.ben geçen sene 0,64 kampanyası ile evimi aldım. Ama bundan yararlanamayan insanlar şu an perişan halde. Fahiş kiralar ve ev fiyatları resmen büyük bir kesimi fakirlik girdabına itti. Bu durumu düzeltmek için toki/emlak konut vs bir planları var mıdır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ağustos 2021 | 18:32 Yunus Eren 5658 Kişi okudu

Istanbulda konut fiyatları hk

Soru

Tebernüş bey selamlar; Tecrübe ve öngörüleriniz gerçekten çok kıymetli ben sizin ekonomi finans kanallarında programlara çıkmanız gerektiğini düşünüyorum, içinde bulunduğumuz dönemde İstanbul konut piyasasıyla ilgili "yükselişine yeni başlıyor" öngörünüzüzün bir sebebi arzın yetersiz olmasına dayanıyor, fakat hane halkının alım gücü sabit kalmış hatta gerilemişken yükselen fiyatlar ve kredi maliyetleri bu gelir seviyesiyle nasıl ödenecek? konut nasıl talep bulacak? Maaş 5 bin, 7 bin, daireler ise beylikdüzünde şimdiden 1 milyon bandına dayandı, hal böyle iken talep görebilmesi kısımda kafamdaki soru işaretleri kaybolmuş değil aydınlatırsanız sevinirim.Tşk saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Temmuz 2021 | 14:55 Behçet Macun 3925 Kişi okudu

ABD konut yatırımı hakkında

Soru

Tebernüş Bey merhaba. Sizden mümkünse Amerika'da konut yatırımı hakkında fikirlerinizi rica ederim. İstanbul'da yaşayan biri olarak geçen sene yatırımlık olarak krediyle aldığım evi mevcut değeri olan 2.5 milyon TL ye satıp kredi borcumu kapattıktan sonra yaklaşık 250 bin dolara Amerika'da (New York çeperlerinde) makul bir ev almayı düşünüyorum. Malum İstanbul'da da konut fiyat artışları dolardan hızlı gidiyor ama kira bedelleri evi 23-25 yılda amorti etmeye başladı. Amerikada ise evler kendini vergileri ve komisyonları düşünce 12-13 yılda amorti ediyor araştırmalarıma göre. Dolar cinsinden mülk edinip dolar cinsi kira geliri elde etmek şu an çok cazip ama olumsuz yönü ise İstanbul'da yaşadığımdan komisyoncu firmalara mecbur kalabilirim. Paranın dini ve milliyeti olmaz prensipleri ışığında Amerika'da veya İstanbul'da ki yatırımları nasıl kıyaslarsınız? Malum, FED pandemide dolar basma işini abartıp 4 trilyondan 8 trilyona çıkardı. Faizleri artırıp dünyaya dağıttığı doları çağırınca üzülerek söylüyorum ki para birimimiz daha da mahvolacak. Dolar dünyada bolken bile bu haldeysek..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Temmuz 2021 | 13:52 Gökhan Şeker 2934 Kişi okudu

Fiyatlar artarken alım gücü düşüyor.

Soru

Merhaba, öncelikle isabetli öngörüleriniz sebebiyle tebrik ederim. Ülkemizde kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte başlayan sıkıntılar ne yazık ki devam ediyor, yüksek faiz ne yazık ki nakiti bulunan insanlar için çok daha fazla olumlu etki ediyor. Düşük faiz ortamında aslında fiyatlar sabit kalmadığı yükseldiği için vatandaşın lehine bir durum gerçekleşmiyor bu durumda dövizin de yükselmesiyle birlikte ne zaman duracağı kestirilemeyen fiyat artışları da ziyadesiyle artıyor, neredeyse aylık bazda %10 civarı bir artış konut tarafında gözlemleyebildiğimiz artış oranına takabül ediyor ve şu an da kredi faizleri de çok yüksek bu durumda önümüzdeki yıl veya daha kısa bir zaman diliminde en az iki kat artış yaşanacağını ifade etmeniz aslında olmayacak bir durum değil zira geçmiş bize bunu söylüyor şartlar bunu zorunlu kılıyor, bugün elinizdeki nakitin her geçen gün alım gücünün erimesi mal-ürün fiyatlarındaki artışla beraber iki sefer kaybetmenize neden oluyor, fakat anlaşılamayan durum şu fiyat artışları ve alım gücünün de düşmesiyle beraber piyasada yaprak mı kımıldamıyor ki kimse etkilenmiyor veya insanlar bu artışlara rağmen nasıl alım yapabiliyor ki bu artışlar devam ediyor? Elimizde 100 TL vardı alacağımız konut 110 TL idi tam alacakken krediler düştü fiyatlar arttı konut değeri minimum 150-160 TL oldu nakit elimizde kaldı, dolar alamadık yükseldi, altın alamadık yükseldi, bunlar yükselince konut fiyatları da yükseldi şimdi bu iş kime yaradı? konut satış fiyatının da makul olması lazım ki satılabilsin, satılamayacağını düşündüğünüz bir malı arz etmek istemezsiniz, yatırım esnasında da sürekli fiyatlar yükselmeye devam ediyor netice olarak bu durumda kim karlı çıktı Tebernüş Bey? insanlar ne yapmalı ki ellerindeki nakitleri erimesin ve başlarını sokacak bir yuva sahibi olabilsin, günün sonunda daha önce karşılaşılmayan bir durumla mı karşılaşacağız? ortada gerçek olmayan piyasa koşulları mevcut enflasyon-dolar sürekli yükseliyor, insanların alım gücü, geliri de çok cüzi miktarda ancak artabiliyor veya azalıyor, bu durumda vatandaş ne yapacak? ev almak mümkün olacak mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Haziran 2021 | 09:36 Soner Yılmaz 3288 Kişi okudu

Dedikleriniz Tek Tek Çıkıyor

Soru

Tebernüş Bey Merhaba,Geçen Sene Şubattan Beri Dedikleriniz Tek Tek Çıkıyor Ev Fiyatları Artıyor Kiracılar ile Ev Sahipleri Sorun Yaşamaya Başlıyor,Kiralık Olsun Satılık Olsun Herkes ev Bulmakta Zorlanmaya Başladı,Sabah Tanıdığım Biri Kiralık Ev Bulamıyorum Eşyalarımı Parka koyacağım diyor İş Bu durumlara Doğru Gidiyor Sanırım.SİZİ TEBRİK EDİYORUM SAYGILAR

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Haziran 2021 | 10:53 HARUN KAYABAŞI 1935 Kişi okudu

Faizler düserse ne olur hocam

Soru

hocam suan konut kredilerinin 0.99 a dustuunu varsayalim hali hazırdaki evlerin fiyati yuzde kac artar .

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Haziran 2021 | 11:15 izzet muş 3139 Kişi okudu

Ev fiyatlari bence cok tavan yapti

Soru

hocam her mecrada ev fiyatlari şöyle artacak böyle artacak diyorsunuz ben size katilmiyorum artacagi kadar artmis tavan yapmış 2 sene baktigim daire nerdeyse iki katına cikti bnce yilda artik yuzde 10 dan fazla daire fiyatlari artmaz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Haziran 2021 | 22:28 isa gümüş 3197 Kişi okudu

Hangi tip konut yatırımcıya daha çok kazandırır?

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey, Yatırım amaçlı almak istediğim konut tipleri ile ilgili karar vermede zorlanıyorum. İlgilendiğim bölgede imkanları çok iyi olan sitede 490 TL aidat ile açık mutfaklı 2+1 62 m kare net olan daire 610 000 TL ve güncel kirası 2400-2500 TL dolayında. Aynı mahallede göreceli olarak imkanları daha kötü olan bir sitede, benzer aidat ile 3+1 105 net metre kare 680 000 TL. Kira çarpanları benzer. Yatırım açısından, bütün diğer özellikler benzer olduğunu sayarsak, 2+1 mi 3+1 mi daha çok kazandırır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2021 | 19:57 Revan Mustafayev 4555 Kişi okudu

Daire fiyatlarının yükseldiği, kiraların geride kaldığı bu dönemde daire satın alırken neye göre karar verelim?

Soru

Merhabalar Tebernüş bey, öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum, insanların yararına çok faydalı bir hizmet götürdüğünüzü düşünüyorum, bilmeyenlere karar vermede çok yardımcı oluyor siteniz. Size sormak istediğim soru gayrimenkul yatırımı ile alakalıdır. Günümüzde daire fiyatları yükseldi, ancak kiralar henüz o kadar yükselmedi, özellikle eski kiracıların oturduğu dairelerde kira çarpanı ile hareket etmek zor oluyor. Emlakçılar daireyi verebilecekleri kira konusunda atış yapıp duruyorlar. Site aidatları uçuk. Ve muhtemelen daire satın alındıktan sonra aylık kirası emlakçıların telaffuz ettiği kiraların altında kalacak. Bu durumda güncel ilanda olan daire kiralarını mı esas almak lazım? Ama bu sefer tahsil sorunu karşımıza çıkıyor. Mevcut konut piyasasında İstanbul için kira çarpanının 250'nin üstüne çıktığı/çıkacağı söylenebilir mi, yoksa yine de 250 ile mı hareket etmek lazım.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2021 | 19:43 Revan Mustafayev 2393 Kişi okudu