Faizler düşmeyecek! Konut fiyatları yükselecek!

Tartışma

Bir süredir piyasalarda konut kredisi faiz oranlarında indirim beklentisi vardı. İçinde bulunduğumuz Haziran ayında en azından konut kredilerinde faiz oranlarının düşeceği umut ediliyordu. Konut sektörünün en büyük sektörel dernekleri bu konuda girişimde bulundu. Şimdilik yanıt olumsuz. Konu hakkında sizin yorumunuz nedir?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
08 Haziran 2021 | 19:00 Tebernüş Kireçci 2782 Kişi okudu

Ev fiyatlari bence cok tavan yapti

Soru

hocam her mecrada ev fiyatlari şöyle artacak böyle artacak diyorsunuz ben size katilmiyorum artacagi kadar artmis tavan yapmış 2 sene baktigim daire nerdeyse iki katına cikti bnce yilda artik yuzde 10 dan fazla daire fiyatlari artmaz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Haziran 2021 | 22:28 isa gümüş 334 Kişi okudu

Hangi tip konut yatırımcıya daha çok kazandırır?

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey, Yatırım amaçlı almak istediğim konut tipleri ile ilgili karar vermede zorlanıyorum. İlgilendiğim bölgede imkanları çok iyi olan sitede 490 TL aidat ile açık mutfaklı 2+1 62 m kare net olan daire 610 000 TL ve güncel kirası 2400-2500 TL dolayında. Aynı mahallede göreceli olarak imkanları daha kötü olan bir sitede, benzer aidat ile 3+1 105 net metre kare 680 000 TL. Kira çarpanları benzer. Yatırım açısından, bütün diğer özellikler benzer olduğunu sayarsak, 2+1 mi 3+1 mi daha çok kazandırır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2021 | 19:57 Revan Mustafayev 3026 Kişi okudu

Daire fiyatlarının yükseldiği, kiraların geride kaldığı bu dönemde daire satın alırken neye göre karar verelim?

Soru

Merhabalar Tebernüş bey, öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum, insanların yararına çok faydalı bir hizmet götürdüğünüzü düşünüyorum, bilmeyenlere karar vermede çok yardımcı oluyor siteniz. Size sormak istediğim soru gayrimenkul yatırımı ile alakalıdır. Günümüzde daire fiyatları yükseldi, ancak kiralar henüz o kadar yükselmedi, özellikle eski kiracıların oturduğu dairelerde kira çarpanı ile hareket etmek zor oluyor. Emlakçılar daireyi verebilecekleri kira konusunda atış yapıp duruyorlar. Site aidatları uçuk. Ve muhtemelen daire satın alındıktan sonra aylık kirası emlakçıların telaffuz ettiği kiraların altında kalacak. Bu durumda güncel ilanda olan daire kiralarını mı esas almak lazım? Ama bu sefer tahsil sorunu karşımıza çıkıyor. Mevcut konut piyasasında İstanbul için kira çarpanının 250'nin üstüne çıktığı/çıkacağı söylenebilir mi, yoksa yine de 250 ile mı hareket etmek lazım.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2021 | 19:43 Revan Mustafayev 1606 Kişi okudu

Dairemi satmak ve yazlık almak için danışmanlık

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, İstanbul Atasehir Kayisdagi girişinde Trendist Atasehir in karşısında 3+1 dairem var. Satmak ve farklı bir gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorum. Danışmanlığınıza ihtiyacım var.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Mayıs 2021 | 18:06 Hakan Çayoğlu 2019 Kişi okudu

Sizce mantıklı olan arsanın imar durumu nedir?

Soru

Hocam merhaba. Devlet memuru olarak yatırım yapacak ve yatırımda tek atımlık kurşunu olan biri olarak yardımlarınızı ricaediyorum. Size nerden arsa alayım diye soru sormak amacında değilim. Hocam bir miktar param var ve arsa almanın konut almaktan daha mantıklı ve doğru olduğunu tecrübe eden kişiyim. Hocam sizce örnek veriyorum tapuda istanbul olan şile gibi bir bölgede villa imarlı arsa almak mı yoksa gelişmekte olan kocaeli gebze gibi bir yerde 4 kat konut imarı olan bir yerde arsa almak mı daha doğru olur? Kazanç yönünden hangisi daha iyi bir yatırım sağlar? Teşekkürler saygılar...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2021 | 11:50 Ramazan Koç 2160 Kişi okudu

KONUT FİYATLARI +KANAL İSTANBUL+İNŞAAT HAREKETLİLİĞİ ve KONUT FAİZ ORANLARI

Soru

Hocam Merhaba Konut Fiyat Artışları Ne Zamana Kadar Devam Edecek,Kanal İstanbul Temeli Haziranda Atılır mı ?İnşaatın Tekrar Hareketli Dönemi Ne Zaman Başlar?Ve Konut Kredi Oranları Bu Yıl İçerisinde Düşer mi ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 07:54 AYAZ DEMİRCİ 1325 Kişi okudu

KINALI - TEKİRDAĞ - ÇANAKKALE OTOYOLU GÜZERGAHI PRİM

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey nasılsınız? bildiğiniz üzere şuan Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir arasında 300 küsür kilometrelik bir otoyol projesi var bu proje güzergahında bulunan Yeniçiftlik tarafından yazlık almayı düşünüyoruz uzun vadede sizden otoyolun pozitif etkisi olur mu (otoyolda marmara ereğlisi kavşağıda olacakmış). sağlılık bol huzurlu günler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Mayıs 2021 | 15:50 MUSTAFA DEMİR 758 Kişi okudu

Bill Gates Kırklareli Yatırımı Hakk.

Soru

Merhaba Tebernüş Bey Bill Gates in Kırklareli de farklı bir şirket üzerinden arsa yatırımı yaptığı söyleniyor. Acaba Kırklareli de hangi bölgeden arsa alımı yaptı ? Bilginiz var mıdır ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
28 Nisan 2021 | 10:20 MEHMET YILMAZ 1429 Kişi okudu

Kira Çarpanı Hesabı Hakkında

Soru

Merhaba Tebernüş bey Ben aslında kendimce yaptıgım analizi paylaşmak isterim sizinle. Değerli fikirleriniz ile bir beyin fırtınası olur kanaatindeyim. Öncelikle İstanbul için ev alırken kira çarpanının 250 ve altında olması gerektiğini belirtiyorsunuz. Ancak bu kira çarpanı bundan 10 yıl önce 200 civarında hatta biraz daha altındaydı. Bundan 5 yada 10 yıl sonra ne olacagını da kestiremiyoruz. Kira çarpanı , ülkenin ekonomik istikrarı ile paralel olarak artıyor hocam. Sebebi de ekonomi istikrarlı oldugu sürece faiz düşüyor. Düşük faizde insanlar uygun bir peşinat ile ev sahibi olmayı kiraya çıkmaya tercih ediyor. Buda konut talebini arttırıp fiyatları arttırırken, kira talebinde bu kadar artış olmadığı için kira çarpanı artıyor. Tabi ki belirli bir süre sonra makas açılıp tekrar daralsada faiz düşük oldugu sürece kira çarpanı yönü hep artacaktır. Yüksek faiz ise bunun tersine sebep oluyor. Kira çarpanını azaltıyor. Hele birde bugğn 10-15 yıl arasında sınırlı olan konut kredisi takvimi , avrupa ve amerikada oldugu gibi 20-30 yılları bulursa , kira çarpanının 250 olması mümkün olmayacaktır. Konut yatırımı yaparken kira çarpanı ile birlikte, ekonomik istikrarı beraber değerlendirmek lazım sanki. Zira ülkedeki faiz oranlarının bu yatırım üzerine ciddi etkisi olacaktır, Özet ile tek başına kira çarpanı değil ülkenin faiz oranı beklentisi ile ancak doğru bir fiyatlama yapabiliriz. Siz bu konuda ne düşünürsünüz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 22:26 Yunus Eren 13091 Kişi okudu

evden çalışma sonrası emlak piyasası nasıl değişir

Soru

Üstad merhaba Özellikle plazalarda faaliyet gösteren Kurumsal Şirketler evden çalışmayı devam ettirerek tasafrruf etmeyi planlıyor. şehir merkezindeki plazlar ve çalışanlarının bu bölgeye ulaşımı ve plazların giderleri çok ciddi boyutlarda ör:sabancı holding % 75 evden çalışmaya geçerek 200 milyon tl tasarruf hedefliyor. Dijitalleşmenin geldiği noktada plazaların mevcutlarının azalması ile bu firmalara iş yapan firmaların da şehir merkezinde konumlanmalarına gerek kalmayacak. bu durumda 1) plaza, ofis,bürolarda belli boyutlarda kira ve değer düşüklüğü oluşur mu? 2) büyük şehirlerdeki orta ve orta üst gelir seviyesindeki beya yakalı grubun bir kısmı evden çalışma nedeniyle eski, pahalı, az odalı şehir merkezindeki konutlardan yeni, bahçeli veya müstakil, çalışma odası da bulunan şehir dışı (zekeriyaköy-göktürk-çekmeköy-riva vs) veya il dışı (sapanca-çanakkale- izmir çevresi - kuzey ege-trakya ) gibi lokasyonlara kayar mı? 3 büyük ilden binde 5 ile 125 bin kişi yapıyor. bu bölgelerdeki konut fiyatları artar mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mart 2021 | 18:15 ismail koca 12961 Kişi okudu