"" Arama Sonuçları

Hadımkoy Ne olacak

mustafa yılmaz | 29 Haziran 2013 | 21:34 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Selamlar tebernüş bey Hadımkoy depolama bölgesinde bir arazım var emlakçıların aramalarından bıktım neredeyse tel değiştiricem, m2 100 tl ye satalım diyorlar tabi kendileri arada ne götürecek belli değil tabi dürüst olanları tenzi ederim ama ben emlakçı denince güven konusunda sınıfta kalan mesleklerden em-n önde gelenlerden olarak görüyorum çok yalan konuşuyorlar , ayrıca kanal İstanbul projesi ve lojistik koy projesi de b bölgede konuşuluyor 1/1000 ölçekli plan çalışması devam eden bi r parseli satıp satmama konusunda değerli görüşlerinizi rica ederim.

Tebernüş Kireçci : Selam. Metrekaresine 1.000 TL gibi astronomik bir rakam isteyin... Verirlerse satın. Vermezlerse aramalarından kurtulursunuz....

19 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Beykzdaki Arsam hak.

Celal Ayyıldız | 14 Şubat 2013 | 14:56 | Cevaplayan : Hilal Bayram

Merhabalar Hilal hanım.Bir müşterimizin Beykozda 1000 metre kare arsası vardı İstabul büyükşehir belediyesi 1983 imar planlarında burayı yeşil alan kapsamına alnış bugüne kadar bize her hangi bilgi verilmedi Kanuni hakkımız nedir bilgilendirirseniz sevinirim selamlar EM. Öğretmen Celal AYYILDIZ

Hilal Bayram : merhaba, belediye ile görüşmelisiniz. yeşil alandan çıkarılmıyorsa kamulaştırmasız el atma düşünülebilir.ancak tam bir hukuki değerlendirme için bir meslektaşımdan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim.

18 Kişi Okudu | Cevabı Oku

konut

muhammet em | 28 Ocak 2013 | 10:24 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

ben öncellikle çocuklarımı düşünüyorum.kiradayım.gaziantepte özürlüler için toki evlerinden yararlanmak istiyorum. % 40 raporum var

Tebernüş Kireçci : Buraya tıklayınız adresinden TOKİ'nin Gaziantep'te yapacağı kampanyaları takip edin.

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

İLGİNİZE VE CEVABINIZA TEŞEKKÜR.

Ali Rıza Balta | 11 Aralık 2012 | 19:17 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey.Ankarada yapmış olduğum binamın,İş yatırımı olarak çok uygun,olduğunu ve kayıtlarınızda bulundurmanızı önemle tavsiye ederim. Ayrıca ANKARA Yatırımcılar için önem kazanmaktadır. Saygılarımla A.Rıza Balta .Em.gn.

Tebernüş Kireçci : Peki...

3 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Ankara'da yapmış olduğum binamı toptan satışı......

Ali Rıza Balta | 10 Aralık 2012 | 22:15 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhabalar,Ankara'da 27daire,9katlık dairemi.toptan satmak,istiyorum.bu konuda yardıma,ihtiyaçım var....Duyduğuma göre,arapların emlak derneği kurduklarını,ve yatırım yapacakları....fikirlerinizi ve bana bu konuda yardımınızı rica ederim....Em.gn.Ali Rıza Balta

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Arapların Türkiye'de en az ilgi gösterecekleri yerlerden birisi Ankara. Öncelik İstanbul ve Ege kıyı şeridi... Binanızın civarındaki emlakçılar ile temasa geçmeniz daha mantıklı olur...

3 Kişi Okudu | Cevabı Oku

innovia 3

emre başaran | 17 Temmuz 2012 | 00:02 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

selamlar tebernüş bey. innovia 3 ten daire almıştım satışa çıkardım 90 tl den alıcı çıktı. ama teslim ocak ayında. beklesem fiyatlar kaça çıkar,nisan gibi satsam daha mı karlı,yoksa kiraya mı versem. bide bukadar daireyi kim alıyor anlamıyorumç bakırköyde dairem var merkede buralarda 700 tl kira geliosa bakırköyde merkezde 3000 tl olması lazım gibi geliyor ama artık insanlar proje istiyor galba. sizin yorumlarınız nedir,gelişmeler nasıl olacak acaba ?

Tebernüş Kireçci : Selam... Bu kadar konutu kimin aldığını Buraya tıklayınız linkindeki yazımda belirtmiştim... Okumanızı öneririm... Yatırım için alınan bir evi satmak için em uygun dönem doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığı dönemdir... Metrobüs de geliyor... Fiyatlar daha iyi noktaya doğru gider...

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

yasal olarak 17 yaşındayım ve benim t.c em le hazırlanmış benim imzam olan 10 tane senedim var bunları banka yolulya ödüyorum senetleri öedememem durumumda benim hakkımda yasal bi işlem yapa bilirlermi ? (ödemiceğimden değil karşı taraflı tehtit için) bide günü gelmemiş senede içra gele bilirmi?

Hilal Bayram : sayın kayar, kural olarak tam fiil ehliyeti olan (mümeyyiz, reşit ve kısıtlı olmayan) gerçek kişiler kambiyo senedi düzenleyebilir. sizin düzenlediğiniz senet hukuken geçersiz. icra takibi yapıldığında itiraz halinde icra takibi durur. vadesi gelmeyen senetler, sıralı senetse ve muacceliyet şartı varsa mümkün.

3 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Değer artışı vergisi

Şerafettin ÖZTÜRK | 15 Mart 2012 | 07:16 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Merhaba Ahmet Bey, 1988 yılında satın aldığımız 1994 yılında şahsi tapuya geçen arsamız üzerinde şu an 3 katlı konutumuz var. Fikirtepe kentsel dönüşümü kapsamında burayı kat karşılığı müteahite verirsek alacağımız daireleri satmamız durumunda gelir vergisi ödememiz gerekir mi? Edinim tarihi arsanın edinim tarihi mi baz alınacak yoksa dairenin edinim tarihi mi baz alınacak. Ayrıca biz bu daireleri satın almamış olacağız(sıfır bedelle almış olacağız) ama satarken sattığımız rakamın vergisini mi ödeyeceğiz. Değer artışı neye göre belirlenecek. Biz kat karşılığı alırken bir değer belirlemedikki. Bu durumda arsayı müteahite vermeden ivazsız (hibe ) hale getirip vermek daha mı mantıklı olur . Teşekkürler

Ahmet Korkmaz : merhaba, tapuda işlem yapılan değer rayiç değer- emlak değeri  maliyet bedeli olucaktır,  aşağıda size özelgenin size yardımcı olacağını umarım.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

 

 

Sayı

B.07.1.GİB.4.34.16.01-GVK 37-1184

05/08/2011

Konu

Arsa karşılığı teslim alınan dairelerin satışının vergilendirilmesi.

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda; sahip olduğunuz ... İli, ... İlçesi, ... Mahallesi, ... Mevkii, ... Ada, ... Parsel adresinde bulunan ve 322 m2 büyüklüğündeki arsanız, üzerine ekte bulunan "Kat Karşılığı İnşaat Yapımı Sözleşmesi" ile yapılan inşaat neticesinde 3 (üç) adet daireye dönüştüğü, bu nedenle mülkiyetinizin şekil olarak değiştiğini belirterek, servetin şekil değiştirmesi nedeniyle sahibi olduğunuz dairelerin satışından elde edilen kazancın vergilendirilip vergilendirilmeyeceği hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun "Ticari Kazancın Tarifi" başlıklı 37'nci maddesinde ticari kazanç, her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar olarak tanımlanmış, aynı maddenin 2'nci fıkrasının 4'üncü bendinde ise gayrimenkullerin alım, satım ve inşa işleri ile devamlı olarak uğraşanların bu işlerden elde ettikleri kazancın ticari kazanç olduğu hükme bağlanmıştır.

Buna göre, ticari bir organizasyon içerisinde yapılan satışlar tek satış dahi olsa ticari kazanç olarak değerlendirilmektedir.

Ticari bir organizasyon olmaksızın yapılan satışların (bir yılda birden fazla veya her yıl bir satış yapılması) hangi amaçla yapıldığı önem arz etmektedir. Satış işlemlerinin şahsi ihtiyaç kapsamı ve sınırlarını aşacak şekilde kazanç sağlama potansiyeline sahip olması durumunda, bu faaliyetin ticari olarak değerlendirilmesi ve vergilemenin de ticari kazanç hükümlerine göre yapılması gerekmektedir.

Ayrıca, aynı Kanun'un "Değer artış kazançları" başlıklı mükerrer 80'inci maddesinde, "Aşağıda yazılı mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazançlarıdır.

...

6. İktisap şekli ne olursa olsun (ivazsız olarak iktisap edilenler hariç) 70'inci maddenin birinci fıkrasının (1), (2), (4) ve (7) numaralı bentlerinde yazılı mal (gerçek usulde vergiye tâbi çiftçilerin ziraî istihsalde kullandıkları gayrimenkuller dahil) ve hakların, iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar (Kooperatiflerin ortaklarına bu sıfatları dolayısıyla tahsis ettikleri gayrimenkulleri tahsis tarihinde ortak tarafından satın alınmış sayılır.).

Bu maddede geçen "elden çıkarma" deyimi, yukarıda yazılı mal ve hakların satılması, bir ivaz karşılığında devir ve temliki, trampa edilmesi, takası, kamulaştırılması, devletleştirilmesi, ticaret şirketlerine sermaye olarak konulmasını ifade eder.

Bir takvim yılında elde edilen değer artışı kazancının, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından sağlananlar hariç, (2010 takvim yılı için) 7.700 Türk Lirası gelir vergisinden müstesnadır..." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm ve açıklamalara göre; kat karşılığı inşaat yapımı sözleşmesi neticesinde iktisap ettiğiniz 3(üç) adet daireden oluşan taşınmazları iktisap tarihinden itibaren beş yıl içinde aynı kişiye bir seferde satmanız halinde söz konusu gayrimenkulleri elden çıkarmanız neticesinde elde edeceğiniz kazancın değer artışı kazancı olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, 3(üç) adet dairenin aynı kişiye farklı tarihlerde veya farklı kişilere aynı tarihte satılması veya birbirini izleyen yıllarda satılması durumunda, yapılan satışlar devamlı olarak gayrimenkul alım-satım işiyle uğraşıldığına karine teşkil edeceğinden elde edilecek gelirin ticari kazanç olarak vergilendirilmesi gerekeceği de tabiidir.


 

22 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Dubleks yazlık,emekli ve emlak vergisi hk

Hatice Kızıltan | 10 Mart 2012 | 16:23 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Merhaba Ahmet Korkmaz bey Adıma kayıtlı dubleks bir yazlık evim var,yaşamımın 4-5 ayını burada geçirmekteyim,emekliyim adıma kayıtlı başka bir meskenim yoktur,ayrıca eşimde emekli olup onun adınada kayıtlı ev vs bulunmamaktadır,tapu kayıtlarında ki bilgiler şu şekildedir, 1 Hektar, 2410 m2 ,40 dm2 B.tipi,1 blok 2 nolu dubleks meskene ayrılan 18/1158 arsa paylı adıma kat irtifaklıdır yazmaktadır,hesap yapılarak bu evin m2 sini hesaplamanız ve emekli olduğum için buraya emlak vergisi ödenip ödenmeyeceği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim,teşekkür eder saygılar sunarım.

Ahmet Korkmaz : merhaba, Emlak vergisi Kanunu madde 8'de belirtildiği üzere "Muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz.

Kanun Ad EMLAK VERGİSİ KANUNU
Madde No 8
Kapsam
(4736 sayılı Kanunun 4/A maddesiyle değişen fıkra,Geçerlilik; 01.01.2002 Yürürlük; 19.01.2002)Bina vergisinin oranı meskenlerde binde bir, diğer binalarda ise binde ikidir. Bu oranlar, (5281 sayılı Kanunun 43/4-b maddesiyle değişen ibare,Geçerlilik01.01.2005,Yürürlük31.12.2004) 5216 sayılı Kanunun uygulandığı büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde % 100 artırımlı uygulanır. Bakanlar Kurulu, vergi oranlarını yarısına kadar indirmeye veya üç katına kadar artırmaya yetkilidir.

(4962 sayılı Kanunun 15' inci maddesiyle değişen fıkra Yürürlük; 07.08.2003)Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, (5378 sayılı Kanunun 22' nci maddesi ile eklenen ibare Yürürlük; 07.07.2005) özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi, arsasının (veya arsa payının) vergisinden az olamaz. (4962 sayılı Kanunun 15' inci maddesiyle eklenen cümle Yürürlük; 07.08.2003)Bu hüküm binaların inşalarının sona erdiği yılı takip eden bütçe yılından itibaren dört yıl uygulanır.

30 Kişi Okudu | Cevabı Oku

gelir vergisi

Suat Sever | 07 Mart 2012 | 08:54 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Merhaba, İntifa hakkı ile tapusu bende olan bir dairem var.Halen bu dairede intifa hakkını bana veren teyzem ikamet ediyor ve bana kira ödemiyor.Bunun için gelir vergisi beyannamesi vermem gerekiyor mu? Teşekkürler Suat Sever

Ahmet Korkmaz : merhaba, teyze-yeğen usul furü kapsamında sayılmadığından gayrımenkul sermaye iradı elde etmiş sayılır bu sebeple  emsal kira bedeli hesaplayıp kira gelir beyannamesi vermesi gerekmketedir,örnek olarak aşağıda bilgilerinize özelgeyi dikkate almanızı rica ederim. 

Başlık İntifa hakkı kendisinde kalmak koşuluyla mülkiyeti devredilen taşınmazdan kira bedeli alınmaması durumunda beyanname verilip verilmeyeceği hk.
Tarih 26/08/2011
Sayı B.07.1.GİB.4.34.16.01-GVK 70-1437

 Gayrimenkul olarak tescil edilen haklar;

3'üncü maddesinde ise, "Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu'na göre belirlenen vergi değerinin % 5'idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve haklarının maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanunu'nun servetlerin değerlendirilmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin % 10'udur.

Aşağıda yazılı hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz

1. Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadiyle bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması;

2. Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi (Usul, füru ve kardeşlerden herbirinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.);

3. Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi.

hükümlerine yer verilmiştir.

4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 17'nci maddesine göre usul; anne, baba, büyükanne, büyükbaba ve bunların anne ve babaları, füru ise evlatlar, torunlar ve bunların çocuklarıdır. Dolayısıyla Usul füru veya kardeşler dışındaki akrabalara (yeğen, dayı, amca,hala vs) oturmak maksadıyla tahsis edilen gayrimenkullerde emsal kira bedeli uygulaması geçerli olacaktır.

Aynı Kanun'un 794'üncü maddesinde; intifa hakkının, taşınırlar, taşınmazlar, haklar veya bir malvarlığı üzerinde kurulabileceği, aksine düzenleme olmadıkça bu hakkın, sahibine, konusu üzerinde tam yararlanma yetkisi sağlayacağı, 795'inci maddesinde; intifa hakkının, taşınırlarda zilyetliğin devri, alacaklarda alacağın devri, taşınmazlarda tapu kütüğüne tescil ile kurulacağı, taşınır ve taşınmazlarda intifa hakkının kazanılması ve tescilinde, aksine düzenleme olmadıkça, mülkiyete ilişkin hükümlerin uygulanacağı, intifa hakkının konusunun tamamen yok olması ve taşınmazlarda tescilin terkini; yasal intifa hakkının ise sebebinin ortadan kalkması ile sona ereceği, sürenin dolması veya hak sahibinin vazgeçmesi ya da ölümü gibi diğer sona erme sebeplerinin, taşınmazlarda malike terkini isteme yetkisi verdiği, 803'üncü maddesinde; intifa hakkı sahibinin, hakkın konusu olan malı zilyetliğinde bulundurma, yönetme, kullanma ve ondan yararlanma yetkilerine sahip olduğu belirtilmiştir.

Dolayısıyla söz konusu taşınmazın kuru mülkiyetinin yeğeninize devredilerek bu durumun tapu kütüğünde tescil ettirilmesi taşınmazın yeğeninize tamamen devri anlamına gelmemekte olup sözü edilen taşınmazın üzerinde bulunan ve tapu sicilinde tescil edilmiş olan intifa hakkı, bu taşınmazın kullanma, kiralama ve yararlanma gibi haklarını şahsınıza vermekte olup gayrimenkulle ilgili gelir ve iratlar da intifa hakkı sahibi olarak size ait olacaktır.

Bu hüküm ve açıklamalara göre, intifa hakkı sahibi olduğunuz taşınmazın yeğeniniz tarafından kullanılması durumunda bu kullanımın gayrimenkul kiralanması olarak değerlendirilmesi ve Gelir Vergisi Kanunu'nun gayrimenkul sermaye iradı hükümleri kapsamında vergilendirilmesi gerekmekte olup sözü edilen taşınmazın yeğeninize kiralanması karşılığında herhangi bir bedel almamanıza karşın gayrimenkul sermaye iradı gelirinizin Gelir Vergisi Kanunu'nun 73'üncü maddesi gereği emsal kira bedeli üzerinden yıllar itibarıyla aynı Kanun'un 86'ncı maddesinin (1-d) alt bendinde belirtilen tutarlar dikkate alınarak geçmişe yönelik olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

 

10 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Kredi faizlerinin masraf yazilmadi.

Ozgur Mutaf | 02 Mart 2012 | 14:45 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Yanitiniz icin tesekkurler. Pekin konut kredisine odenen faizler deger artisi hesabinda gider gosterilebiliyor mu?

Ahmet Korkmaz : merhaba,Ödediğiniz kiredi faizlerini gayrımenkulunun alım maliyetine eklemeniz mümkün bulunmamaktadır,

Gelir Vergisi Kanunun ; 

Safi Değer Artışı" başlıklı mükerrer 81'inci maddesinde, "Değer artışında safi kazanç, elden çıkarma karşılığında alınan para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen her türlü menfaatlerin tutarından, elden çıkarılan mal ve hakların maliyet bedelleri ile elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderlerin ve ödenen vergi ve harçların indirilmesi suretiyle bulunur. Hâsılatın ayın ve menfaat olarak sağlanan kısmının tutarı Vergi Usul Kanununun değerleme ile ilgili hükümlerine göre tayin ve tespit olunur.

6 Kişi Okudu | Cevabı Oku

değer artış kazancı hesabında konut kredisine ödenen faizler ve iktisap tarihi hesabı

Özgür Mutaf | 02 Mart 2012 | 09:51 | Cevaplayan : Ahmet Korkmaz

Merhaba, 2009 yılında projeden konut kredisi ile aldığım konutumu 2012 yılında satıyorum. Kredi ile aldığım için hala tapu üstüme yapılmamıştı ancak artık yapılabilir duruma geldi. Tapuyu üzerime alacağım hemen ardından da satacağım. Bu durumda konutun iktisap tarihini doğru hesaplamak gerekiyor. Her ne kadar tapu devri aynı ay içinde de olsa bBurada baz alınacak olan tarih konut kredisi kullanılan tarihtir diye düşünüyorum. ALOMALIYE kat irtifakı yapılan tarihtir şeklinde yanıt verdi ancak irtifak tarihi satın almadan önce yapıldığı için bu tarihin anlamı kalmadı. Evde oturmaya başladığım tarihin (2011 başı) alınabileceğini vergi uzmanı da söyledi ancak konut kredisi özelinde bir örnek veremedi. Konut kredisi kullanma tarihini baz almam mantıklı mıdır? Ayrıca alınan evin endekslenmiş değerine eklenecek olan masraflar içinde konut kredisi için ödenen faizlerin de olduğunu düşünüyordum. Ancak maliye uzmanı bu konuda kesin bir karar yok, bunun için başvuru yapmanız lazım dedi. Doğrusu kafam karıştı. Internette yaptığım araştırmalarda kira vergisi için faizlerin masraf kabul edildiğini açıkça gördüm ancak konut satışına ilişkin değer artışında bunun baz alındığına ilişkin çok açık bir hüküm bulamadım. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? Satın aldığım bedeli TUİK ile endeksleyip bugüne getirdikten sonra buna konut kredisi için ödediğim faizleri (aylık taksitlerin tamamı değil, sadece faize ait kısımları) eklediğimde vergi doğmuyor Maliye tapu tarihlerini baz alıp ceza yazmaya kalkarsa bu verilerle kendimi savunabilir miyim? Teşekkürler. Özgür

Ahmet Korkmaz : merhaba, iktisap tarihinin belirlenmesinde gayrımenkulun tasarruf hakkının size geçtiği tarihtir, bunun belgelendirdiğiniz takdirde problem olmayacaktır, kredi aldığınız tarih gayrımenkulun size teslim edildiği anlamına gelmemektedir, dolayısıyla iktisap tarihi kabul edilmemektedir.

Tarih 25/03/2011
Sayı GVK-76/2011-2 Değer Artışı Kazancı
Kapsam
 

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı

Gelir Vergisi Sirküleri/76

4. Gayrimenkullerde İktisap Tarihinin Belirlenmesi

Gayrimenkullerde iktisap, Türk Medeni Kanununun 705 inci maddesi uyarınca, tapuya tescille olmaktadır. Buna göre, kat karşılığı müteahhide veya kooperatiflere verilen arsa karşılığında alınan gayrimenkuller dahil, iktisap edilen gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde, değer artışı kazancının tespiti yönünden iktisap tarihi olarak, gayrimenkulün tapuya tescil edildiği tarih esas alınacaktır.

Ancak, gayrimenkulün tapuya tescil tarihinden önce sahibinin fiilen kullanımına bırakıldığı bazı özel haller de iktisap tarihi olarak tapuya tescil tarihi yerine fiilen kullanıma bırakılma tarihinin kabul edilmesi gerekir.

Bu çerçevede, konut yapı kooperatifleri, Toplu Konut İdaresi veya diğer kişilerden gayrimenkulü fiilen kullanıma hazır şekilde teslim alanların, söz konusu gayrimenkulleri fiilen kullandıklarını; tahsis belgesi, teslim tutanakları, su, elektrik, telefon, doğalgaz faturaları ve benzeri belgelerle tevsik etmeleri halinde değer artışı kazancının tespiti yönünden fiilen kullanıma başladıkları tarih iktisap tarihi olarak kabul edilecektir.

Gayrimenkulün ihale veya icra yoluyla alındığı durumlarda da fiilen kullanıma hazır şekilde teslim alındığının yukarıda sözü edilen belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, tapu tescil işlemi olmasa dahi fiilen kullanıma bırakıldığı tarihin iktisap tarihi olarak kabul edilmesi gerekir.

Ödediğiniz kiredi faizlerini gayrımenkulunun alım maliyetine eklemeniz mümkün bulunmamaktadır,

Gelir Vergisi Kanunun ; 

Safi Değer Artışı" başlıklı mükerrer 81'inci maddesinde, "Değer artışında safi kazanç, elden çıkarma karşılığında alınan para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen her türlü menfaatlerin tutarından, elden çıkarılan mal ve hakların maliyet bedelleri ile elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderlerin ve ödenen vergi ve harçların indirilmesi suretiyle bulunur. Hâsılatın ayın ve menfaat olarak sağlanan kısmının tutarı Vergi Usul Kanununun değerleme ile ilgili hükümlerine göre tayin ve tespit olunur.

43 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Bayramoğlunda doğdum büyüdüm yaşım 47 yapmış olduğum em

ERKAN DOĞAN | 12 Şubat 2012 | 13:20 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Bayramoğlunda doğdum büyüdüm yaşım 47 yapmış olduğum emeklerim ve masraflerım karşılığında bizi yaşadığımız yerden kaldırmak istiyorlar.Mahalle sakinlerine bire bir darie verileceği söylendi bu sözün yerine getirilip getirilmeyeceği konusunda biz mahalle sakinleri olarak endişeli stresli ve huzursuzluk içerisinde yaşıyoruz.Bizim endişemizi gidermek için aydınlatırsınız memnun oluruz teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Kimsenin sizi mağdur etmek ya da malınızı gaspetmek gibi bir amacı olamaz... Olaya biraz iyi niyetle yaklaşın. Mahalle sakinleri olarak kendi aranızda örgütlenin. Biraraya gelin... Tek yumruk olun. Belediye ile temasa geçin. Tüm sorunlar çözülür.Çözülmeyecek sorun yoktur.

5 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Tebernüş bey,Yarın programa davet ettiğiniz Süleyman bey'eM

Tahir Günelli | 05 Ekim 2011 | 21:38 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Tebernüş bey,Yarın programa davet ettiğiniz Süleyman bey'eMaslak'ta yapacakları projenin arsa sahibi kooperatifin adını sorabilirmisiniz?Teşekkürler

Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Borarım ama RTÜK kızmasın sonra))

6 Kişi Okudu | Cevabı Oku

mrb:benim size sorum şöle olcak ben 24 yaşındayım babamda em

gökçe buçe günel | 21 Eylül 2011 | 16:56 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

mrbbenim size sorum şöle olcak ben 24 yaşındayım babamda emekli maaşı alıyorum we awrupa yakasından tokiye ait bir ew almak istiyorum ama bu konuda kime nsl başwurucağımı bilemiyorum çünkü kafam çok karıştı bana bu konuda yardımcı olursanız çok sewinirim şimdiden teşekkür ediyorum.iyi çalışmalar...

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. İkinci elde uygun konutlarla karşılaşabilirsiniz. Hiç kampanyaları beklemeyin. TOKİ kampanyalarından konut almak için ısrar ederseniz gözünüz Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut sitesi www.emlakkulisi.com'un TOKİ haberleri bölümünde olsun.

9 Kişi Okudu | Cevabı Oku

merhaba,sultangazi ye yapılacak olan tem otoyolu kenarındaki em

Mehmet SEVİNÇ | 19 Temmuz 2011 | 09:56 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

merhaba,sultangazi ye yapılacak olan tem otoyolu kenarındaki emlak gyo'nun yeni yapısı ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamıyorum. konu ile ilgili bilgi almak ve satış süreçleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istiyorum. ilginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Öncelikel hoşgeldiniz... Siz buralarda yenisiniz galiba)) Önceki yazılanları okumanızı öneririm...

13 Kişi Okudu | Cevabı Oku

selamlar dumankaya cadde projesinin resimleri ne zaman havadan em

gochan gunduz | 02 Mart 2011 | 22:18 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

selamlar dumankaya cadde projesinin resimleri ne zaman havadan emlaka duser acaba?ınsaat ne durumda bilginiz varmı?

Tebernüş Kireçci : Selam... Editör arkadaşıma söyleyeyim. Yayına alsın...

8 Kişi Okudu | Cevabı Oku

Ben kompleks sahibi değilim ki, söyleyin ayazmanın eksi yönle

Deniz Erol | 23 Eylül 2010 | 22:05 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Ben kompleks sahibi değilim ki, söyleyin ayazmanın eksi yönlerini beraber tartışalım. Veyahut ilk çıktıklarında ağaoğlu mytowndan almayıp neden ıspkule avr kon.dan daire alayım, sebeplerini yazın hepimiz öğrenelim. Tebernüş Bey burda uzayan birşey yok, forum yok ki karşılıklı konuşalım, burda fikrimizi edeplice tartışmamızda sorun yok bence, herkes artıyı eksiyi söylesin, bakarsınız bir katkımız bile olur ev düşünenler için. Avrupa Konutları alıcısına 3 liralık şeyi 4 liraya sattı bence. Bakın ne diyorum, 133 metrekare ev ağaoğlunda 201 bin lirayken, avr.k.da 116 metrekare 227 bin lirayla basladı. Bu söylediğim 2-3 arkadaşı rahatsız ediyorsa gene söyleyeceğim ) Ben alıcıyım, kaliteyi ucuza ararım. Şikayetim varsa burda bunu söylerim, ki var, firma yetkilisiyseniz oraya geleyim konuşalım. Bana, komşu arsalarda ağaoğlunun 1500-1600 e sattığını 1850-1900 e nasıl sattınız, bir anlatıverin. Üstelik ayazmada ankastre de dahil. Konut alabilecek kapasitedeki insanlara hitap eden bir sitede bunu herkes okusun diye bilerek yazıyorum !!! Bence siz de bu şikayetime destek olun, bakarsınız o kadar avr.kon. meraklısıysanız sayemde bir sonraki projede 20-30 lira az ödersiniz. Not 3 gün önce fiside örnek dairelerini gezdim. MUHTEŞEM olmuş. İnşallah biter de alanlar mağdur olmaz, zengin olur. TSKLER...

Tebernüş Kireçci : Bu konuyu daha fazla uzatmasak... Daha önce de anlatmıştım... Okurlarım da yazmıştı... Ali Bey Ispartakule projesine sosyal sorumluluk olarak bakıyordu... Bunun için maliyet fiyatlarından satışa çıkardı... Bir iki zam yaptı... Ama oranı fazla değil... Ağaoğlu ile Avrupa Konutları'nın fiyatlaması farklı... Avrupa Konutları'nda tüm giderler ve abonmanlık dahildir... Süleyman Bey'in politikası bu şekilde... Maliyetler ortada... Arsa payı dahil tüm maliyetlere baktığımızda iki şirket de normal koşullarda 2 bin TL'nin altında satamaz... Üstelik arsa maliyetleri 2006'nın maliyetleri... Bugünkü koşullarda bir yüzde 10-15 ekstra arsa payı ilave edin... Neredeyse 2 bin 500 TL'ye ulaşır... Bana göre bugün Ispartakule'de, kapalı otoparklı sitelerde 2 bin 500 TL'nin altında alınan herşey ucuz... Prim potansiyeli taşıyor. İşin matematiği bu... Metropoliten düzeyde İstanbul'a bakın... İstanbul'da Kurtköy'de sonra en düşük emsalin olduğu toplu konut bölgesi... TOKİ'nin bir iki eksiği var. Onlar da tamamlansa Ispartakule uçar gider... Ağaoğlu şu kadara sattı, Avrupa Konutları bu kadara sattı... Bunlar gereksiz tartışmalar... Alan aldı... Satan sattı... Biz işimize bakalım... Bırakın herkes kendi işini yapsın... Tüm patronları ve profesyonellerini tanıyan birisi olarak söylüyorum Kimsenin ve hiçbir şirketin fanatiği olmayın... Şirketler çizgilerini değiştirebiliyor... İlerde çok mahcup olursunuz... Mesela İhlas'a ben çok güveniyordum... Bir havuz krizi çıktı... İddia edilenlere bakarsanız şirket haksız.. Şirketi dinlerseniz site sakinleri haksız... İncir çekirdeğini doldurmayacak bir mesele yüzünden tatsızlık çıktı... Bunu niye anlatıyorum? Her olayı kendi çapında değerlendirin... Avrupa Konutları site yönetimini çok iyi yapıyor... Ama şimdilik... Ağaoğlu iyi konutlar yapıyor... Ama şimdilik... Biraz temkinli olmakta yarar var... Böyle yaparsak yani temkinli olursak markalar da daha dikkatli olur... Biraz temkinli olmak hem size hem de Avrupa Konutları fanatiklerine yarar sağlar... Bundan sonra ev alacaklara da... Fanatizm kaybettirir... Sağ veya sol duyu ise kazandırır... Not Fi-Side'ın örnek dairesini bulduğum ilk fırsatta gezeceğim...

4 Kişi Okudu | Cevabı Oku

merhaba abi ben habertürkten sizi tanıyom siz hatırlarmisini

nurullah önder | 12 Ağustos 2010 | 17:22 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

merhaba abi ben habertürkten sizi tanıyom siz hatırlarmisiniz bil em de bir sorum var ,,, ben bir başkasına bir ev aldım borcu 59 ay o arkadaş ödedi şimdi 25 taksitkaldi evi almak istiyo borçlu... nasıl bi ibare koyum da satayım

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Tanımaz olur muyum? Peki... Sorunuzu Avukat Belgin Dönmez'e sorar mısın?

6 Kişi Okudu | Cevabı Oku

teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için peki oradaki em

HALİM TÜRKYILMAZ | 03 Ağustos 2010 | 18:21 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için peki oradaki emlakcıların artış için söylediklerine ne diyeceksiniz veya bir atış olacaksa bunu kestirmek her ne kadar zor olacaksada 100 bin tl lik mal tüm gelişmeler olurda aykosan istenildiği hale gelirse sizce değeri tahminen ne olur ama lütfen bi tahminde bulunun sizin tahmin etmeniz en kral uzmanın kesin fiyatından daha geçerlidir şahsıma ..

Tebernüş Kireçci : Rica ederim... İstanbul'da metrekaresi 3 bin TL'nin altında ticari gayrimenkul bulmak zor... kaldıki metro çok önemli bir faktör... Reel bazda buranın metrekare fiyatının 5 bin TL'yi bulması gerekir... Bunun için metrodan sonra Tarihi Yarımada'daki ayakkabıcıların hepsinin buraya getirileceğini düşünürsek, bu varsayım geçerli... Metro fiyatları ilk başta artırır... Ama asıl getirisi uzun vadede olur... Ortalama getirisi İstanbul ortalamasının üzerinde olur...

7 Kişi Okudu | Cevabı Oku