Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5933 Kişi okudu

Toplu Konutlarda Ortak Yerler İle İlgi Karar Alınması Ve Uygulanması

Soru

Merhabalar; Buca 2. Etap Toki Konutları kat malikiyim. Sitemiz 8 blok ve 270 daireden oluşmaktadır. 2016 yılı Eylül ayı itibarıyla Emlak Yönetimi Yönetimi devir etti ve seçimsiz orada bulunan bir kaç site sakinini mecbursunuz diyerek görevlendirdi. Bu görevli arkadaşlar yeniden seçim yapmadan 2 yıl bu görevi ifa edeceklerini söylediler. Asıl sorunumuz ise hiçbir kat malikinin istememesine rağmen su sayaçlarının değişmesinin dayatılması. Su sayacımız tek sayaç olmasının sorun olduğunu söylediler ve çoklu sayaca geçmek istediler. Ama kat maliklerinin haberi yok. Kurul olarak karar almışlar. Kararlarıda kartlı su sayacına geçmek istiyorlar. bizden 500 TL ücret istiyorlar ve bunu almasını biliriz tehdidi savuruyorlar. Ancak site sakinlerinin %80 i bu sistemi istemiyor. Konu hakkında bilgi talep ediyoruz. İyi çalışmalar diliyorum.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2017 | 11:10 Hacı Köprülü 660 Kişi okudu

Apartman Olağan Genel Kurul Yönetici Seçimi

Soru

Apartman yönetici seçiminde kat maliklerince kapalı zarf usulü seçim yapılabilir mi? Malikler, kapalı zarf oy kullanmaları hususunda zorlanabilir mi? Yasada, açık el kaldırma yöntemi kullanılarak seçim yapmadan bahsedilmişmidir. Vereceğiniz cevaba şimdiden çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
14 Haziran 2017 | 13:08 Nuh Akdağ 500 Kişi okudu

Yönetici seçimin de her bloktan bir kişi olması gerekmiyor mu?

Soru

Burası 5 bloklu bir site Kat Mülkiyet Kanununda her bloktan bir kişi veye dışarıdan yönetici atanır der. Ancak Site olağan Genel Kurulunda bir bloktan yönetici seçildi ancak görevi istemedi ve istifa etti. Diğer bloktan seçilen yedek üye yerine geçti. Aynı bloktan iki yönetici olur mu.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
10 Haziran 2017 | 11:16 Adem BİTMEZ 341 Kişi okudu

Site yönetimindeki bazı sorunlar.

Soru

Nihat bey yaşadığım sitede, müteahit sonrası ,yönetimin yapmış olduğu masalı sandalyeli çardaklar mevcuttur. Bu oturum alanlarında bazı kişiler , özellikle bir bak aile, gece saat 24.00 lere kadar oturup ,gürültü yapmaktadırlar.Çocuklarının ve kendilerinin bağrışmalarından duyduğumuz rahatsızlığı yönetime ilettiğim halde maalesef çözüm bulunamıyor. Sizce yönetimin yapmış olduğu bu masa sandalye atılmış çardakta yemeklerin yenmesi ,partilerin yapılmasıi gece 24.00 e kadar ses gürültülerinin çıkarılmasının önüne nasıl geçebiliriz. Asıl sorum ise , bu yapılan çardaklar sitenin ön cephesine ( dairemizin pencere cephesi) yeşil alanı tahrip edilerek sonradan gelişi güzel yapılması hukuki midir? Ben dairemi aldığımda inanın bu tarz masa sandalyeli çardak yoktu zaten olsa almazdım. Ayrıca site güvenliğine her defasında uyartıyorum gece 24.00 e kadar oturanları, güvenliğide takmıyorlar-umursamıyorlar.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
08 Haziran 2017 | 12:02 Gülşen Yıldıray 463 Kişi okudu

Apartman Yönetiminin Kaldırılarak Sadece Site Yönetimi İle İdare Edilmesi

Soru

Merhaba Nihat Bey, Vermiş olduğunuz cevap için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi tek parsel içinde ayrı bloklardan söz ediyorum. Yönetim planına baktım. Ayrıca blok yönetiminden bahsetmiyor. Sadece blokla ilgili bir sorun olursa bir yönetim oluşturulabilir diyor. Öteden beri blokların ayrı yönetimi, defteri ve banka hesabı var. İlave olarak aynı parselde olan yönetim planında da adı geçen 36 adet bağımsız villa var. Onlarda yakıtları kendilerine ait olduğu için site yönetimine sembolik aidat ödüyor. kendi bağımsız yönetimleri olduğunu zannetmiyorum. (Münferit oldukları için apartman yönetimi gibi bir yapıya ihtiyaç duymamışlardır). Yönetim planının değişmesi için 4/5 çoğunluktan bahsediliyor. Blok yönetimlerini fesih etmek için (Yönetim planında blok yönetimi yok) yönetim planı değişikliği gerekiyor mu? Yoksa sadece genel kurulda karar almamız yeterli midir? Teşekkürler

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
30 Mayıs 2017 | 12:09 Yunus Elmas 627 Kişi okudu

siteye dernek açmak istiyoruz

Soru

sitemize güzelleştirme ve kalkındırma derneği kurmak istiyorz bu mümkünmü destek alacağımız yer varmı.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
28 Nisan 2017 | 16:07 şevket yalçıntaş 393 Kişi okudu

Apartman Yönetiminin Kaldırılarak Sadece Site Yönetimi İle İdare Edilmesi

Soru

Nihat Bey Merhaba, Apartman yönetiminden kaynaklı ikili uygulamaların verdiği sıkıntılar ve kat maliklerinin 2 aidat ödemeden kaynaklı şikayetleri nedeniyle 3 blok olan apartman yönetimlerini fesh edip, mevcut site yönetimi ile idare etmek istiyoruz. Bu mümkün müdür? Mümkünse basıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
24 Nisan 2017 | 11:21 Yunus Elmas 975 Kişi okudu

Olağan Genel kurul ne zaman yapılır

Soru

445 daireli bir sitede oturmaktayım. Yönetim planında Olağan Genel Kurul un Haziran ayl içersinde yapılacağı yazılı. Ancak Yönetim Kurulu 30.04.2017 Tarihinde Olağan genel kurul kararı almiş. Çoğunluk olmazsa 07.05.2017 tarihinde yapılacak. Çağrılar yapıldı. Ne yapmalıyız? Toplantı yapılırsa alınan kararlar geçerli olurmu? Cevap verirseniz seviniriz. Saygılarımızla.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
21 Nisan 2017 | 22:20 Erdoğan Boyacıoğlu 427 Kişi okudu

Bina mantolama zorunluluğu

Soru

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'na göre mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması için mantolama yapma zorululuğu var mıdır? Yoksa sadece kimlik belgesi almak yeterli midir? Bu kimlik belgesini mantolama yapmadan almak mümkün müdür? Teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
09 Nisan 2017 | 23:55 İbrahim Yıldırım 558 Kişi okudu