Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5927 Kişi okudu

Binanın alt katında bulunan ortak alanlarının paylaşımı

Soru

Yap-sat şekline bir inşaat firması sekiz blok doksan dairelik bir site inşaati yaptı. Bende diğer üyeler gibi daire satın aldım.İnşaat firması projede olmadığı halde blokların alt katında daireler yaptı bunları da satarım matığı ile fakat belediye müsade etmediği için bu dareleri satamadı. dolayısiyle elde kaldı Yeni site olduğu için yönetimi ve aidat işini kendileri yürütüler .Satamadıkları bu boş dairelerin dört tanesine kiracılar yerleştirdılar.Sekiz yıl aidatları ve dört dairede kiraları kendileri topladılar.Üyelerin itirazı sonucu Firma site yönetimini olduğu gibi sitede oturanlara bıraktı.Şu anda dört bloğun altı boş o bloklarda oturanlar ortak alanları rahatça kullanıyorlar.Fakat bizde ortak kulanım alanında daire ve oturanlar olduğu için kulanım alanı daraldığı için blokta oturanlar arasında sorun yaşanıyor. kiraları yönetim alıyor Bizim itirazımız aldığınız kiraları hangı binanın altında kiracı varsa alınan kira ya o bianın altında kalan ortak alanların onarımı icin harcansın yada o binada oturanların aidatlarında düşürülsün Sorunu biz yaşıyoruz siteye harcanmaması lazım Bana düşen payı aidatta düşebilirmiyim..

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
23 Eylül 2017 | 23:34 Bedri Aygün 892 Kişi okudu

Oda bölmek ve cam balkon yapmak

Soru

Sorunuz: Merhaba; Oturduğumuz binanın oturma izni alındı. 40 metrekarelik bir salonum var. Evim 2+1 . Salonu bölüp bir oda daha yapmak istiyorum. Binanın taşıyıcı sistemine zarar verip vermiyeceği hakkında bilgim yok. Sadebe iki duvar yaptırarak ve bir kapı oluşturarak odayı yapacağım. Bunun için kat maliklerinde veya belediyeden izin almam gerekiyormu ? Ayrıca evimin yarı göme olan balkonuna cam balkon yaptırmak istiyorum. Bunun içinde izin almak gerekiyor mu ?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
23 Eylül 2017 | 19:14 Selim 1385 Kişi okudu

site yönetim toplantısı ve maddeleri hakkında

Soru

Toplu konutta oturmaktayım. Geçte olsa toplantı daveti geldi. Site sakinleri olarak zorda olsa yönetimi almak ve gerektiği şekilde devam etmek istiyoruz. Ancak gelen davetiyede 'divan heyetinin oluşturulması ve tutanaklara imza yetkisi verilmesi' şeklinde madde var. Bu heyetin görev ve sorumlulukları nelerdir? site sakinleri arasından mı seçilmek zorundadır, yoksa dışarıdan biri olabilir mi? Divan heyeti bu imza yetkisi ile birlikte ücretlendiriliyor mu? Site sakinleri olarak bu heyeti oy çokluğu ile red edebiliyor muyuz? haklarımız kaybetmemek adına o toplantıdan çıkmadan yapabileceğimiz bir şey var mı? yani toplantı sonunda kararlara imza atmamak veya o sırada tutanaklara itiraz ettiğimize dair not düşürmek gibi durum söz konusu mu?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
17 Eylül 2017 | 01:43 gülay 990 Kişi okudu

Site Yetersiz Otopark Paylaşımı

Soru

Sn. ÖZDEMİR; Daha öncede konuyu bildirdim, benzer hususlar var ancak, benim durumum ile tam örtüşmüyor. Yetersiz kalan otoparkın, kat malikinin onayı alınmadan paylaşımı yapılabilirmi? Ortak kullanım alanı olması hasabiyle herhangi bir onay almadan park yapabilirmiyim. Ayrıca, bir ihtarname ile yönetimi uyarmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
07 Eylül 2017 | 18:16 Levent AZBAR 459 Kişi okudu

site içinde kullanılmayan arsa için aidat ödenir mi

Soru

nihat bey 2014 yılında yazlık bir siteden arsa aldım. sitenin şu an etrafı çevrilmiş olup arsam sitenin içindedir. site yönetimi benden bekçi ücreti ve diğer giderler için aidat talep etmektedir. sırf şu an kullanmadığım bir arsadan dolayı Böyle bir aidatı ödemeyeceğimi söyledim. Beni icraya verecekleri tehdidinde bulundu. hiç kullanmadığım müstakil tapulu bu boş arsa için diğer kat malikleri gibi aidat ödemek zorunda mıyım? hiç bir sitede bununla ilgili cevap bulamadım. teşekür ederim

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
28 Ağustos 2017 | 17:01 hüseyin yılmaz 3812 Kişi okudu

Sitede Havuz Kullanım Hakkı

Soru

Merhaba Havuzlu bir sitede oturmaktayım. Sitede dairesi olan bir ev sahibi evinde kiracı olduğu, kendisi de site dışında ikamet ettiği halde site havuzundan faydalanma hakkına sahip midir? Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
24 Ağustos 2017 | 13:38 Ahmet Turan 375 Kişi okudu

kat irtifakı ve kat mülkiyeti olamayan yerde ortak alanla ilgili yönetimin kurulması

Soru

parseller 2490 parselden başlayıp 2651 parsele kadar devam eden parseller üzerine kurulu ve her parsel bir malike aittir olup kendi inşaat projesi ile evini inşa etmiştir. Dolayısı ile taşınmazlarda kat irtifakı kurulması mümkün değildir ve kurulmamiştir, kat irtifakı bulunmayan yerde kat mülkiyeti de kurulamaz. Ancak 2012 yılında korporatif tasfiye olmuş tasfiye esnasında ki toplantıda kimse buranın site olup olmadığını bilmiyor ve kurucu üyeye yönetim planı hazırlatılarak bunun tapuya tescili ettirme yetkisi veriliyor, ( yönetim planının üzerinde hiç bir malikin imzası yoktur,olmadığı gibi ayrıca bir yönetim planını kabul ediyorum diyede bir yere imza atılmamıştır) tabi ki tapuda yukarıdaki nedenlerden dolayı tescil etmiyor ve seçilen kişi bunu maliklerin hulus ve saffetinden yararlanarak ettirdiği ni söylüyor ve 2014 bir malikin yönetimi dava etmesiyle tapuda tescil edilmiş bir yönetim planı olmadığını öğrenmiş bulunduk dolayısı ile yönetimin iptali ve alınan kararlara katılmayacağımızı bildiren bir dava açtık. Tüm maliklere 4721 sayılı Türk medeni yasasının 688 ve devamı maddelerin de burada ortak kullanım alanlarımızın olduğunu (sosyal tesis,iki villa ve arsa içinde havuz bulunan ancak tapuda havuz işli olmayan) bununda paylı yönetimle olacağını buradaki madelerinde tüm paydaşların katılımı ve imzası ile olacağını beyan etmemize rağmen kimseyi ikna edemedik ve aidat ödemeyide kestik ne yapmalıyız. Teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
23 Ağustos 2017 | 13:59 Zafer Çankaya 629 Kişi okudu

Yapımı Tamamlanan Sitenin Isıtılmaya Başlanmasından İmtina Etme.

Soru

Merhaba, 40 daireli bir sitenin kat malikiyim. Sitemiz Aralık ayında teslim edilecek. İnşaatın yapımını yapan firma minimum 15 daire siteye taşınmadan ısıtmaya başlamayacağını beyan ediyor. Fakat benim şu an oturduğum daire depreme dayanıklı olmadığı için 1-2 ay içinde yıkımı yapılacağından benim mutlaka inşaat biter bitmez taşınmam gerekiyor. Yapımı biten binanın ısıtılması için hukuki haklarım nelerdir. Teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
21 Ağustos 2017 | 22:12 Mustafa Kesici 573 Kişi okudu

Site geçici yönetim kuruluş ve görev süresi

Soru

İkamet ettiğim site 3 ada 20 bloktan oluşmakta yapı ruhsatı tarihi 2007 yapı kullanma ruhsatı kasım/2012, müteahhit firma siteyi bitirmesine rağmen hiçbir çağrı yapmadan nisan/2012 tarihinden itibaren geçici site yönetimi kurduğunu akabinde aidat talep ettiğini blok panolarına astı.bugün itibari ile de hala aidat istemeye devam etmektedir sormak istediğim bu şekilde bir yönetim resmi midir görev süresi ne kadardır istenen aidatlar 50tl den başladı şu an 107 tl isteniyor konuyla ilgili bilgiileriniz için şimdiden teşekkürler

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
16 Ağustos 2017 | 11:42 deniz kartal 526 Kişi okudu

Sitede güvenlik personeli hakkında.

Soru

Nihat bey ,120 hanelik bir sitenin , yasalar gereği kaç güvenlik personeli olması zorunludur. Bulunduğum sitede özel bir güvenlik fimasının personelleri ile anlaşmalı çalışılmaktadır. Toplam personel sayısı 2 dir. Gündüz çalışan güvenlik personeli sabah 8 akşam 8, gece çalışan personel ise akşam 8 gece 8 çalışmaktadır. Bu durum yasal mıdır? Yasal değil ise sitemizdeki yasal olmayan durumun biz site sakinlerine ileride yaşatacağız sorunlar olabilir mi? Eğerki uygun değilse , hangi birim uygun olmayan çalışma saatleri ve personel eksikliği ile ilgileniyor. Ben daie sakini olarak bu durumdan rahatsızım, yönetime şikayetimi ilettim. Şikayetimi saçma buldular. Yasal olarak hangi merciye şikayet edip nasıl bir yol izleyebiliriz.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
02 Ağustos 2017 | 16:12 Hakkı Yıldıray 499 Kişi okudu