Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5927 Kişi okudu

iskanı almaya yasal muhatap kim

Soru

Müteahhit terk/kaçmış, yapı denetim firması istifa etmiş, ilçe belediyesinde ruhsat toprak sahibi üzerinde görünüyor.Yönetim kurulu karar alıp bütçe planı yapmış kalan eksikleri giderebilmek ve iskanı alabilmek adına kat maliklerinden para topluyor. Yasalmı

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
31 Temmuz 2017 | 17:31 Mari Kantarcı 459 Kişi okudu

Kat maliki olarak müteahhide doğrudan ödeme yapmam doğru mu?

Soru

Merhaba Nihat Bey, 40 daireli bir sitede oturuyorum. Mantolama yapıldı ve yönetim payımıza düşen tutarı doğrudan müteaahide ödememiz yönünde karar almış. Ben de böyle yapmayarak yönetimin hesabına gönderdim. Doğru mu yapıyorum, borçtan kurtulmuş oluyor muyum? Yönetim doğrudan müteahhide ödeme yapmamız yönünde karar alabilir mi? Teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
21 Temmuz 2017 | 13:07 Mahmut Urkay 285 Kişi okudu

Toplu Yapılarda Kat Malikleri Kurulu

Soru

Merhaba, Toplu yapılarda kat malikleri kurulu temsilciler kurulumudur, değilse temsilciler kurulu ne iş yapar.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
06 Temmuz 2017 | 14:14 Muhittin DELİHASANOĞLU 313 Kişi okudu

Yönetim Kurulu Karar Alırken Hangi Durumda Kat Maliklerinden Onay Alır?

Soru

Merhaba, Yönetim Kurulu kendi başlarına hangi kararları alamaz? Örnek vermek gerekirse blok giriş zil panelleri eski çalışmıyor bunları görüntülü diyafonla değiştirmek istiyor fakat ekstra maliyeti var avans isteyecek bunu kendi başlarına alır mı yoksa kat maliklerin 4/5 çoğunluğunun onayımı gerekir.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
06 Temmuz 2017 | 10:00 Muhittin DELİHASANOĞLU 591 Kişi okudu

İnşaat firmaları aidat ödemekten kaçınabilir mi?

Soru

Merhaba, Soruyu örnek vererek sormak istiyorum. Bir inşaat firması 5 blok (A.B.C.D.E) 20 daireden (her blok da 4 daire var) oluşan bir site yapmış. A blok arsa sahiplerin 3 dairesinde oturum var, B ve C bloğunun tamamını satılmış hepsinde oturum var, D bloğunda 3 tanesi satılmış ve oturum var 1 dairesi hala inşaat firmasının, E blok 1 daire satılmış 3ü inşaat firmasında oturum yok çünkü sadece banyo dolapları takılmamış olsun. Bu durumda burada (İskan olsun yada olmasın) aidat toplanmaya başlanabilir mi ve özellikle şunu bilmek istiyorum inşaat firması aidat öder mi öderse E blokda ki daireleri için ödeme yapacak mı, bitmemiş diye ödeme yapmaktan kaçınabilir mi? Teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
06 Temmuz 2017 | 09:21 Muhittin DELİHASANOĞLU 527 Kişi okudu

Giriş kat daire için asansör gideri talebi hk

Soru

Merhaba, 5 katlı 6 daireli yeni yapılmış bir binadan giriş kattaki daireyi satın adım.Binanın henüz iskanı alınmadı.bina sakinleri bir asansör firması ile anlaşmış ve aylık para ödeniyormuş firmaya.Size sorum giriş katta oturacağım için asansörü hiç kullanmayacağım, kullanmadığım bir araç için bu gider payına katılmak zorundamıyım? teşekkür.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
05 Temmuz 2017 | 21:28 filiz yılmaz 513 Kişi okudu

Site içinde ortak alan kiralanması

Soru

9 bloklu bir sitenin içinde siteye ait bir işyeri kiralamak istiyorum. Ancak bu işyeri için belediyeden çalışma izni almakta sıkıntılar yaşadım. Belediye benden tapu istedi. Ancak site yönetimi de, buranın ortak alan olduğundan tapusu yok denildi. Tahminime göre belediyenin henüz site içi ortak alanın ruhsatlandırılması ilgili pek bilgisi yok. (yeni gelişen şehir olduğu için) Girişi çıkışı binadan bağımsız, giriş kat bir daire gibi planlanmış bu alanın kiralanması ve çalışma izni ile ilgili yasal işlemleri öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
29 Haziran 2017 | 11:12 Orhan Karatas 531 Kişi okudu

apartman yöneticilerinin site yönetimi seçimi

Soru

Site yönetiminden apartman yönetimine geçtik. İkinci yıl olmasına karşın, apartman yönetimlerinin site yönetimini oluşturması gerekirken hala, kat malikleri olağan toplantıya çağrılıp site yönetimleri oluşturulmaktadır. Yapılan uygulama doğru mudur?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
23 Haziran 2017 | 18:34 Halil Aşık 737 Kişi okudu

Toki Toplu Konutlarda Tek Sayaçtan Çoklu Sayaca Geçilmesi

Soru

Merhabalar; Buca 2. Etap Toki Konutları kat malikiyim. Sitemiz 8 blok ve 270 daireden oluşmaktadır. 2016 yılı Eylül ayı itibarıyla Toki Emlak Yönetimi Yönetimi devir etti ve seçimsiz orada bulunan bir kaç site sakinini mecbursunuz diyerek görevlendirdi. Bu görevli arkadaşlar yeniden seçim yapmadan 2 yıl bu görevi ifa edeceklerini söylediler. Asıl sorunumuz ise hiçbir kat malikinin istememesine rağmen tek sayaç olan su sayaçlarının değişmesinin dayatılması. Su sayacımız tek sayaç olmasının sorun olduğunu söylediler ve çoklu sayaca geçmek istediler. Ama kat maliklerinin haberi yok. Kurul olarak karar almışlar. Kararlarıda kartlı su sayacına geçmek istiyorlar. bizden 500 TL ücret istiyorlar ve bunu almasını biliriz tehdidi savuruyorlar. Ancak site sakinlerinin %80 i bu sistemi istemiyor. Konu hakkında bilgi talep ediyoruz. Bu ücreti ödemezsek ne olur. İyi çalışmalar diliyorum

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
19 Haziran 2017 | 11:23 Hacı Köprülü 693 Kişi okudu

Apartman Yöneticiliği Seçiminde Kapalı Zarf Oy Kullanılabilir mi?

Soru

Apartman yöneticiliği seçiminde kat maliklerince kapalı zarf usulü seçim yapılabilir mi? Malikler daha önceki yönetici tarafından kapalı zarf oy kullanmaları yönünde zorlanabilir mi? Yasada, açık el kaldırma yöntemi kullanılarak seçim yapılmasından açıkça bahsedilmişmidir? Değerli Üstad, vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2017 | 15:40 Nuh Akdağ 2958 Kişi okudu