Tarihinde - Merhaba; Sultanbeyli'de bulunan Sinpaş Liva projesinde

"" Arama Sonuçları

Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  Örnek: 5X21234567
  * Bu hizmet ücretsizdir.
  * Cep telefonunuzu başında 0 olmadan yazınız.
  Sorunuzun cevaplanabilmesi için şifreyi girmeniz gerekecektir.
  guvenlik
  Geçmiş sorularda arama yapabilirsiniz.

  Aslı Deniz : Merhaba; Sultanbeyli'de bulunan Sinpaş Liva projesinde köşe,3. kat, 2+1 100 metrekare brüt, 72 metrekare net açık mutfaklı, balkonlu, peyzajı gören daire için 340 bin TL fiyat aldık. Arka tarafta ise bittiği zaman Sur Yapı İdilia'yı ve Anafen Kolejini görecek. Yüzde 10 peşin, yüzde 10 12 ay taksit ile Sinpaş'a ödenecek ve geri kalan %80 için 14 ay sonra konut kredisi çekeceğiz. Konut teslimi için Nisan 2015 öngörülüyor. Sitede 1. etap teslim edilmiş ve reklamlarda vaad ettikleri şekilde peyzajı tamamlamışlar. Aynı sitede 2+1 116 metrekare brüt daire 380 bin TL. Aynı ödeme planı bu daire içinde geçerli. Açıkçası tesadüfen önünden geçene kadar TEM'e bu kadar yakın olduğunu fark etmemiştik. Sorularımıza gelince; 1- Şu anda Sahrayıcedid'de kiradayız. İşyerim ise Bostancı'da. Araba ile ulaşım için yaptığım araştırmalar Sultanbeyli'den sabah yarım saatte Bostancı'ya ulaşabileceğim yolunda. Bu aksın trafiği konusunda bilginiz mevcut mu? 2- Sultanbeyli'nin ilerleyen dönemde gelişeceğini ifade etmiştiniz. Bu konuda hala aynı düşüncede misiniz? 3- Açık ve kapalı mutfaktaki fiyat farkı yaklaşık taksit (130 aylık boyunca :) ) ödemelerimizde 500 TL fark yaratıyor. Özellikle 5 yıl sonra 500 TL'nin değeri azalacağını düşünürsek sizce hangisi tercih etmeliyiz? 4- Açıkçası bizi sitenin içi ve Sinpaş olması kadar ödeme planıda cezbediyor. Bu şekilde kampanyası olan başka projeler de var mı? (Düşük peşinat ile sahip olunabilecek) 5- 10 yıl ve üzeri vadede prim konusundaki değerlendirmeleriniz nedir? Site oturunca 2+1 için 1,250 TL'lik kira talebinin kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.. Ama yine de 1,000 TL gibi düşünelim. Finansal cazibesi ile kira çarpanı kısa vadede 300'lerde orta ve uzun vade de ise 250 - 270'lerde olacağını öngörüyorum. Sizin ve okuyucuların yorumlarını alabilir miyim? 6- Son olarak 3. köprünün projeye katkısı olur mu olmaz mı anlayamadık? Yardımlarınızı rica ederiz. Çoook teşekkürler. Sizin düşünceleriniz bizim için önemli.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Aksın trafiği konusunda bir şey demem zor. Ama İstanbul'da trafik ger geçen yıl daha büyük sorun olacak. İstanbul tarihinde hiç olmadığı kadar ulaşım yatırımları yapılıyor. Ama kentteki nüfua artışını gözönüne aldığımızda daha fazlasına ihtiyaç duyuluyor. Sancaktepe ve Sultanbeyli aksı her geçen yıl gelişiyor. Sizi zorlamayacaksa kapalı mutfağı tercih edin. Konuttaki kampanyaları Buraya tıklayınız adresinden takip edebilirsiniz. 300 kira çarpanı İstanbul ortalamasının üzerinde. SİNPAŞ projeleri ikinci elde olması gereken seviyelerde değil. Keyifli bir yaşam sürmek için alınabilir. 3. köprünün katkısı olur. Ama asıl katkı metro ile olur...

  23 Nisan 2014, Çarşamba 17:07:24

  Günaltay Altay : İzmir ili Güzelbahçe ilçesi Yelki köyü Hacı Hasankuyu mekiinde L17B18A1C pafta no'lu 306 no'lu ada ,parsel numarası 3 - 700 metrekarelik arsa niteliğindeki 2428 yevmiye numaralı 42 numaralı ciltte 4055 sahifede 23/09/2005 tarihinde siciline uygunluğu tapusicil müdürü Şinasi çetin tarafından onaylanıp tapusunu aldığım arsanın imar izni iptal edilmiş .Bu ne demektir? Ben ne yapmalıyım? Böyle birşey olabilirmi ? Aydınlatırsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorularınızın yanıtını Buraya tıklayınız ve Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  21 Nisan 2014, Pazartesi 21:13:56

  selçuk ünlü : Tebernüş Bey Soyak Evostar'dan almış olduğum daire uzatma süresi 5Nisan 2014 tarihinde bitmesine rağmen hala eksikleri tamamlanmadığı için teslim edilmedi.Defalarca mail ve telefonla Soyak ve Emlak Konuta sıkıntımı belirtsemde sonuç alamadık.Umutsuz bir şekilde bitmesini bekliyoruz.Armağan Bey çok şanslıymış ama ne yazıkki herkes aynı hizmeti alamıyor.Birgün komşu olabilirsek kendisine yaşadığım sorunları detaylı olarak anlatmak isterim.Saygılarımla...

  Tebernüş Kireçci : Peki...

  16 Nisan 2014, Çarşamba 07:45:46

  ERDOĞAN HAVUK : sahip olduğum daireyi sattığım taktirde bir mütahitle bir daire üzerinde pazarlık yaptık.kendisiyle ayrıca bir anlaşma yaptık ve kendisine 1.000,00tl depozito verdik.anlaşmanın bir maddesi eğer biz dairemizi satamazsak anlaşma 15.04.2014 tarihinde fesh olacak verdiğimiz depozito iade edilecek.şimdi mütahit ben müşteri kaçırdım depozitonuzu ancak daireyi satınca veririm diyor.Bu durumda ne yapabiliriz.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili olarak hak kaybı yaşamamanız adına uzman bir avukata danışmalısınız. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  15 Nisan 2014, Salı 16:50:36

  Atılım Ergül : Merhabalar Tebernüş Bey, İstanbul Bağcılarda Poyak ve Beyaz inşaatın üstlendiği Şehr-i Bahr projesinden Ekim 2013 tarihinde bir daire almıştım. Daire teslimi gerçekleşmesine rağmen halen sitede büyük eksikler mevcut, güvenlik kapıcı, site peyzajı, otoparkın düzeni gibi. Birçok kez site sakinleri olarak Poyak inşaat sahibi Celalettin Bey ile görüştük. Sözler aldık ve halen o sözler yerine getirilmedi. Sürekli bir geçiştirilme çabasındayız. İnşaat sektöründe işin sadece inşaat yapmak değil hizmet vermek de olduğunu umarım bir gün firmalar anlayacaktır. Hemen az ileride inşaatı devam eden Şehr-i Bahar 2 projesinden alım yapamayı düşünen arkadaşlar bunları göz önünde bulundurmalıdır. Gerekirse Şehr-i Bahar 1 projesini yerinde inceleyip site sakinleri ile konuşmalıdır. Okuyucuların bilgisine sunmak istedim. teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Bu sadece Şehr-i Bahar için değil tüm projeler için geçerli. Bir projeden ev almadan önce mutlaka şirketin daha önce yaptığı projelerin incelenmesi gerekir...

  14 Nisan 2014, Pazartesi 12:05:10

  yusuf önder : tekrar merhaba yapımcı firma olcaylar inşaat konum olarak beylikdüzü haramidere bölgesinde 31.12.2014 tarihinde teslim edilecek.şu anda kaba inşaatı bitmek üzere.benim alacağım daire 4.katta ve 50 metre neti var.%40 peşin kalanı 24 ay vade yapıcam.

  Tebernüş Kireçci : Uzun vadeli düşünüyorsanız alınabilir. Önemli olan ne kadara kiraya vereceğiniz? Çevresindeki kira bedellerini araştırın...

  12 Nisan 2014, Cumartesi 11:29:48

  Esra Öz : merhaba ekim-2009 da 42.000 TL kredi çekerek ev satın aldım. bu evin rayiç bedeli 67.000 tl olmasına rağmen tapuda satış bedeli 42.000 TL olarak gösterilmiş. Biz bu durumu söz konusu evi satmak istediğimizde farkettik ve bu evi şubat-2014 tarihinde 133.000 TL bedelle sattık. Tabi bu durumda çok yüksek bir gelir vergisi doğmakta. Benim sorum satmış olduğum bu ev için 2009 yılındaki 42.000 TL lik tutarı rayiç bedel olan 67.000 TL ye pişmanlıktan yararlanıp yükseltebilirmiyim.Teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  11 Nisan 2014, Cuma 09:21:35

  Halit : Merhaba, 05.04.2014 tarihinde Cesur Termal'den devre-mülk aldım. Ödemeyi kredi kartımla yaptım. 09.04.2014 tarihinde iptal etmek için mail attım ve verdikleri faks numarasına paranın iadesi hususunda bir faks çektim ve aynısını mail ortamında yolladım.Herhangi bir sözleşme veya belge imzalamadım.Mail veya telefon yoluyla henüz dönen olmadı. Yasal olarak ne zamana kadar sürem var, hukuki yola nasıl başvurmalıyım. teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  09 Nisan 2014, Çarşamba 21:25:10

  Askat IBRAEV : Merhaba, 17.06.2009 tarihinde 40.000TL ev aldım, 17.04.2014'te 102.000TL satacağım. 5 sene dolmasına 2 ay var. Ne kadar vergi ödemem gerekecek. Şu an noter satışı yapıp tapuya 2 ay sonra gitse vergiden muaf olabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. Muafiyet konusu için bir avukata danışabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  09 Nisan 2014, Çarşamba 12:21:22

  Fatih PAKSOY : Anka yapı bey 2023 projesinden ev almak üzere 27.08.2013 tarihinde 2000 tl Kapora ve kredi evraklarımızı verdik. 15 gün oyalandık. kredi işlemlerimizi kendimiz halletmek istediğimizde anlaşma yaptığımız dairenin değilde başka daire tapusu gönderildi. Bize dolu olan üst kattı, başka daireyi verebileceklerini veya kaporamızın iade edileceğini söylediler. Sözleşmeyi imzaladığımız Cumhur Aydın isimli ANKA YAPI yetkilisi bu tarihe kadar bizi oyaladı. Anka yapı dan Ali Temel ve Turan Beyler Firmalarının büyük bir firma olduğunu ve çözeceklerini söylediler. Sözleşmeyi yapan kişininde kendileriyle alakası olmadığını iddia ettiler. Yaklaşık bir yıldır firmadan olaya sahip çıkan olmadı. Ne yapmalıyım sizce?

  Tebernüş Kireçci : Şirket merkezinden Şaadet Temel'e ulaşın.

  08 Nisan 2014, Salı 22:19:37

  sedat ekinci : Merhaba Tebernüş Bey Dün(04.04.2014) tarihinde çıkan aşağıda linkini göndereceğim kanuna göre Büyükçekmece Gölü havzası imar durumunda nasıl bir değişiklik olacak. Bizim tepecikte şu an koruma alanı içinde olan bir arsa var. bu yasanın o arsaya ekisi olur mu? satalım mı bekletelim mi? önerinizi bildirirseniniz çokmutlu olurum . (Arsamız Büyük çekmece çatalca yolununa 100 metre uzaklıkta. gölün zıttı tarafındadır.)..Saygılarımla .. Sedat

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım Buraya tıklayınız adresindeki haber konuyu anlatıyordur.

  04 Nisan 2014, Cuma 23:26:58

  murat caliskan : Merhabalar Mevcut bulundugum isyerimde 31.12.2014 tarihinde kira kontratimin suresi bitmesine ragmen mal sahibi bulundugum binayi kentsel donusume kendisi basvurup tahliye karari aldirmis ve bana tahliye kararini noter araciligi tebligat yapti bu 60 gunluk sure bitti 30 gun verilen ek sure de sona erdi fakat ben yeni bir isyeri bulup tasinamadim mevcut kontratim bitene kadar burda kalabilirmiyim veya mal sahibinin veya belediyenin ne gibi bir yaptirimi soz konusu olabilir.bilgi alabilirsem tesekkur ederim

  Prof. Dr. Gürsel Öngören : Kalamazsın. Mal sahibi biraz bilgili ise elektrik ve suyu kestirecek ve seni Valilikle tahliye edecekler. Bir an önce bir yer bul, işi fazla uzatma canım kardeşim.

  04 Nisan 2014, Cuma 21:06:32

  begüm torun : Tebernüş bey merhaba biz 18 kasım 2013 te bir ev gördük alel acele bize emlakçı tarafından gösterildi o gün kapora verdik fakat 10 gün sonra anca oturup ev sahibi ile sözleşme yapabildik.Evi bize gösterdiklerinde daire kapısının yanında bir boşuk var içeri alınıp içerden kapı açılacağı söylendi.Tabi bize ev sahibi süre tanımadı şüre işledi bu evi müteahhitten bir karı koca almış.ev sahibi binada oturmuyor ama binayı yapan müteahhit binada ve binada yönetici konumunda idi.Eve 18 kasımda imza atıldı fakat 10 aralıkda taşınabildik evdeki eksikleri yaptırdık fakat ilgilenilmedi ücreti kiradan düşülmedi.Bu arada ev sahibi odanın yapılması için müteahhitle konuşup süreyi hızlandırmadı.Bu arada taşındık ve içindeykende oda 2 ay boyunca yapıldı işçilere anahtar bıraktık doğalgaz panosunun üzerine karşı daireye hırsız girdi bu rada bizde bir badire atlattık bir sürü ayrıntı var ama sizide sıkmak istemiyorum.Bu arada biz her ay su ve aidatı ödedik iskan olmadığı içinde her ay sorduk elektrik parasını nasıl ödeyeceğiz.Bu arada binada elektrik var aşağıda sayaç var fakat müteaahit para almadığı gibi işte bugün yarın açtırıcam ha bugün ha yarın en son dediki en kötüsü açmaya geldiklerinde sözleşme tarihinde oynama yapıp sanki 10 gün önce taşınmış gibi gösterebiliriz sorun olmaz .Tebernüş bey evden taşındık evde rutubet oldu 2 yıllık ev ayrıca eve giren bir önceki kiracı doğalgaz kapağını korneşleri sökmüş götürmüş ve sanırım birazda sorunlu ayrılmış.Borçda bırakmış.Neyse sonra şimdi ev sahibine tertemiz bir ev ve eksikleri yapılmış bir ev bıraktık fakat takdir edersizniz ki 15 aylık elektrik borcunu benim bir çırpıda ödemem mümkün değil evle ilgili kötü anılarda yaşadığımız için ve hatta odanın inşaat molozlarını bile bize attırıp hakaret etiği için ben bu parayı ödemek istemiyorum ama bu parayı ödemezsem ev sahibim depozitoyu vermeyeceğini söylüyor etliye sütlüye karışmayan aydan aya hatta gününden önce tıkır tıkır parasını alan odanın yapılmasını hzılandırmak için hiç bişey zamanında yapmayan ev sahibim depozitomu vermemek için bin dereden su getiriyor.Bu arada müteahhite söylediğimde siz gerekirse sanki yeni girmişsiniz gibi gösterebileceğinizi söyleyip sıfırlanıcağını söylemiştiniz.Şimdi niye bu şekilde oldu dediğimde ben ceza almamak için söylemiştim diyor.Açıkçası haksız bir kazanç varsa ve ben bu parayı ödemek istemiyorum.Bu parayı ödersem ne olacak ödemzsem ev sahibim ile nasıl konuşmalıyımki bu paranın üzerine yatmasın bana acil dönebilirseniz çok sevinirim

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Depozito hakkında bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, hak kaybı yaşamamanız adına bir avukata danışmanız daha faydalı olacaktır. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  04 Nisan 2014, Cuma 11:17:21

  osman resat cınar : 19.07.2007 tarihinde mütahite verilmek üzere istanbul yenidoğan da olan 512 m. arsamızı yanımızdaki 2486 m. arsayla birleştirdik ama sonradan bölgede olan imar sıkıntısından dolayı proje hazırlamasında olan yerimiz anlaşma sağlanmadan başlamadan durdu. Bir kaç sene sonra diğer birleştirdiğimiz diğer arsa sahibiyle anlaşamadığımızdan dolayı bu seneye kadar bekledik. Tekrar belediyeye tapularımızın eski haline gelmesi için başvurduğumuz da diğer arsanın yolu olmadığı için tapuların ayrılmasının imkansız olduğunu beyan ettiler. Bu durumda tapularımız eski haline gelme olasılığı var mıdır? Yada bana ne gibi tavsiyede bulunabilirsiniz? pafta F22D25C2C ADA 490 PARSEL 7 bu yazdığım eski hali yeni hali PARSEL 25

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  03 Nisan 2014, Perşembe 11:44:52

  ayla öztürk : merhaba, 15,06.2009 tarihinde 100 m2 60000 tl ye aldığım evimi 10.03.2014 tarihinde 120.000 tl ye sattım . gelir vergisi beyan etmem gerekirmi ? vergi oranı ve tutarı ne olur? ne kadar sürede satış olursa muaf olur? cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  Ahmet Korkmaz : iktisap ettiğiniz gayrimenkulü 5 yıldan daha az bir sürede satmanız halinde, bu satıştan elde edilen gelir "değer artış kazancı" kapsamında olup, bu kazanca ilişkin olarak gayrimenkulün iktisap bedelinin tespitinde, tapuda kayıtlı değeri esas alınarak endekslemeye tabi tutulması gerekir. Bu durumda siz 5 yıl dolmadan sattığınız için değer artış kazanç tespitinin yapılması gerekir, yapılan endeksleme sonucu değer artış kazancı tespit edilmektedir yapılan hesaplamaya göre de başka gelirleriniz yok ise ; yaklaşık 3750,00 Tlsı civarında gelir vergisi ödemek zorundasınız. Beyannamenizi 2015 yılının 01 mart -25 mart 2015 tarihlerinde ikametgah adresinize bağlı bulunduğu vergi dairesine beyan etmeniz gerekmektedir.(yürürlükteki mevzuata göre )

  02 Nisan 2014, Çarşamba 21:53:43

  Emin Akdağ : İyi günler , Bir konuda görüşünüze başvurmak istedik,yardımcı olabilirseniz müteşekkir oluruz. Dedemizin bir arsası bize TEMMUZ 2013 tarihinde tapuda miras yoluyla geçti.Bu arsa üzerine fabrika inşaatı başlatmak istiyoruz. Acaba inşaatın taks oranları yeni yönetmeliğe göre mi ,yoksa haziran 2013 ten önceki yönetmeliğe göre mi verilir? Mevzuatta şöyle bir ifade yer alıyor: Geçici Madde 7- (Ek:RG-8/9/2013-28759) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar mücbir sebeplerle başvuru yapamamış olanların 1/6/2013 tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde yapı ruhsatı almak için yaptıkları ve yapacakları müracaatlar; bu Yönetmeliğin tanımlarına, genel hükümlerine ve ruhsata ilişkin hükümlerine aynen uyulmak suretiyle sonuçlandırılmak kaydıyla ilgili idarelerin imar yönetmeliklerinin 1/6/2013 tarihinden önce yürürlükte bulunan diğer hükümlerinin lehte olanlarına göre neticelendirilir. bu durumda tapunun bize Temmuz 2013 tarihinde geçmesi mücbir sebep sayılır mı? Eski yönetmelikten faydalanmamız mümkün olur mu ?Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde görebilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  02 Nisan 2014, Çarşamba 19:41:57

  Emin Akdağ : İyi günler , Bir konuda görüşünüze başvurmak istedik,yardımcı olabilirseniz müteşekkir oluruz. Dedemizin bir arsası bize TEMMUZ 2013 tarihinde tapuda miras yoluyla geçti.Bu arsa üzerine fabrika inşaatı başlatmak istiyoruz. Acaba inşaatın taks oranları yeni yönetmeliğe göre mi ,yoksa haziran 2013 ten önceki yönetmeliğe göre mi verilir? Mevzuatta şöyle bir ifade yer alıyor: Geçici Madde 7- (Ek:RG-8/9/2013-28759) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar mücbir sebeplerle başvuru yapamamış olanların 1/6/2013 tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde yapı ruhsatı almak için yaptıkları ve yapacakları müracaatlar; bu Yönetmeliğin tanımlarına, genel hükümlerine ve ruhsata ilişkin hükümlerine aynen uyulmak suretiyle sonuçlandırılmak kaydıyla ilgili idarelerin imar yönetmeliklerinin 1/6/2013 tarihinden önce yürürlükte bulunan diğer hükümlerinin lehte olanlarına göre neticelendirilir. bu durumda tapunun bize Temmuz 2013 tarihinde geçmesi mücbir sebep sayılır mı? Eski yönetmelikten faydalanmamız mümkün olur mu ?Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Prof. Dr. Gürsel Öngören : 31 mayısa kadar ruhsat almak için müracaat ederseniz her ikisinin de lehinize hükümlerinden yararlanırsınız. İnşaat ruhsatı müracaatınız 31 Mayıstan sonraya kalırsa ilgili belediye imar yönetmeliği devreden çıkıyor, sadece Bakanlığın çıkardığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ne veriyorsa onu alıyorsunuz.

  02 Nisan 2014, Çarşamba 19:39:06

  Barış Ayvaz : 25mart2014 tarihinde bir ev aldım ve 1 nisanda 850tl ye kiraya verdim. Kira ödemesini bankadan alacağım.Kiracı aidatıda hesabıma yatıracak(kira+aidat olarak belirterek). Bu durumda beyanname verme, vergi ödemesi için süreç nedir? Site aidatını gider gösterebilir miyim? Gider gösterebileceğim kalemler nelerdir? Teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Gelir vergisinde yapılan indirimlere Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  02 Nisan 2014, Çarşamba 15:36:24

  SEZGİN ARSLAN : Merhaba, 01.03.2014 tarihinde Cesur Terma lden devremülk aldım. Ödemeyi kredi kartımla yaptım. 06.03.2014 tarihinde iptal ettirdim. Geri ödeme konusunda problem çıkartıyorlar. Bizim hesaplarımıza 60 iş günü sonra geçiyor biz size bu süre sonunda geri ödeyeceğimiz tarihi bildireceğiz gibi bir açıklama yapıyorlar Yasal olarak bana max ne kadar zaman sonra ödeme yaparlar. Bn ne zaman hukuki yola başvurmalıyım. teşekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde görebilirsiniz. (Işıl Seren Keskin)

  02 Nisan 2014, Çarşamba 11:42:49

  Ayşegül Sinap : İyi günler çıplak mülkiyeti bende intifa hakkı ananemde olan daireyi satıcaz.Tapu işlemi yapmak için vergi dairesinden ilişik kesme yazısı istiyor.VD daha önceden sağ bir kişinin intifa hakkını devrettiğini görmediklerini bu işlemi bağış olarak değerlendirip evin bedeli üzerinden %10 veraset intikal vergisi istiyor.Tapu zaten benim adımayken bu işlem bağışamı giriyor?İntifa hakkı sahibi kendi rızası ile hakkını terk ediyorken %10 Veraset ve intikal vergisi alınması uygunmu?

  Ahmet Korkmaz : merhaba, Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 2 nci maddesinde (b) bendinde "mal" tabirinin; mülkiyete konu olabilen menkul ve gayrimenkul şeylerle mameleke girebilen diğer bütün hakları ve alacakları ifade ettiği hükme bağlanmıştır.Dolayısıyla başkasına ait bir eşya veya mal varlığı üzerinde belli bir kişiye tam yararlanma olanağı sağlayan bir sınırlı ayni hak olan ve iktisadi bir değer niteliğine sahip intifa hakkı, tanımlanan mal kapsamına girmekte olup bir kişiden diğer bir kişiye intikalinin vergiye tabi tutulması gerekmektedir. Size aşağıda yayınlanan özelgeyi yayınlıyorum. Tarih 19/03/2009 Sayı B.07.1.GİB.0.60/6001-727/ 30839 Kapsam T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı SAYI :B.07.1.GİB.0.60/6001-727 KONU 19/03/2009 / 30839 .............. VALİLİĞİNE (Defterdarlık: .............. Müdürlüğü) İlgi: .............. tarih ve .................. sayılı yazınız. İlgide kayıtlı yazınızda, .............'in sahibi olduğu gayrimenkulün kuru mülkiyet hakkı kendi üzerinde kalmak şartıyla 06/07/2000 tarihinde ........ve ........... adına intifa hakkı tesisi edildiği, daha sonra .............. ve ..........'in 06/06/2008 tarihinde intifa haklarından ferağat ettikleri belirtilerek, 06/07/2000 tarihinde babası ve annesi lehine yapılan intifa hakkı tesisinin veraset ve intikal vergisine tabi olmayacağı, tabi olması halinde ise intifa hakkının tesis edildiği tarihte vergiyi doğuran olayın başlayacağı hususunda tereddüde düşülmüş ve konu hakkındaki Başkanlığımız görüşünün bildirilmesi istenilmiştir. Bilindiği üzere, Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikalinin veraset ve intikal vergisine tabi olduğu, aynı Kanunun 2 nci maddesinin (b) bendinde "mal" tabirinin; mülkiyete konu olabilen menkul ve gayrimenkul şeylerle mameleke girebilen diğer bütün hakları ve alacakları ifade ettiği hükme bağlanmıştır. Aynı Kanunun 11 inci maddesinde de bu vergiye konu olacak malların değerleme gününün, miras yoluyla meydana gelen intikallerde mirasın açıldığı, diğer suretle meydana gelen intikallerde malların hukuken iktisapedildiği gün olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 19 uncu maddesinde, vergi alacağının vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın meydana gelmesi veya hukuki durumun oluşması ile doğacağı belirlenmiştir. Veraset ve intikal vergisinde de vergi alacağı; ölüm, ölüme bağlı bir tasarruf, bağış ve sair surette bir ivazsız intikalin meydana geldiği zaman doğmaktadır. Diğer taraftan, Türk Medeni Kanununun 795 inci maddesinde "İntifa hakkı, taşınırlarda zilyetliğin devri, alacaklarda alacağın devri, taşınmazlarda tapu kütüğüne tescil ile kurulur. Taşınır ve taşınmazlarda intifa hakkının kazanılması ve tescilinde, aksine düzenleme olmadıkça, mülkiyete ilişkin hükümler uygulanır. Taşınmaz üzerindeki yasal intifa hakkı tapu kütüğüne tescil edilmemiş olsa bile, durumu bilenlere karşı ileri sürülebilir. Tescil edilmiş ise, herkese karşı ileri sürülebilir" hükmü yer almaktadır. Aynı Kanunun 796 ncı maddesinde de intifa hakkının, hak sahibinin vazgeçmesi ile ortadan kalkacağı belirlenmiştir. Bu hükümlere göre, başkasına ait bir eşya veya mal varlığı üzerinde belli bir kişiye tam yararlanma olanağı sağlayan bir sınırlı ayni hak olan ve iktisadi bir değer niteliğine sahip intifa hakkı, Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 2 nci maddesinde tanımlanan mal kapsamına girmekte olup bir kişiden diğer bir kişiye intikalinin vergiye tabi tutulması gerekir. İntifa hakkının şahsa bağlı bir hak olması vergilendirmeyi etkilemez. Anılan Kanunda intifa hakkının veraset yolu ile veya ivazsız suretle intikalinin vergiden istisna edileceğine dair bir hüküm de bulunmamaktadır. Öte yandan, Vergi Usul Kanununun 296 ncı maddesinde, veraset yoluyla veya sair suretle ivazsız ve bedelsiz intikal eden intifa haklarının ne şekilde değerlendirileceği açıklanmıştır. Maddede, intifa hakkı sahibi deyimi kullanılmış ve intifa hakkı sahibinin yaşı ilerledikçe intifa hakkı değerinin azalacağı hükme bağlanmıştır. İntifa hakkı, üzerinde kurulduğu nesnede tam yararlanma hakkı sağlayan bir hak olduğundan, yaş ilerledikçe bu hakkı kullanma süresi azalmakta ve intifa hakkının değeri de azalmaktadır. İntifa hakkı sahibinin vazgeçmesi (ferağat) halinde ise intifa hakkı kuru mülkiyetle birleşmekte ve intifa hakkı sahibi bu hakkı elde eden kuru mülkiyet sahibi olmaktadır. Buna göre; - ..............'in sahibi olduğu gayrimenkulün kuru mülkiyet hakkı kendi üzerinde kalmak şartıyla 06/07/2000 tarihinde ................'e intifa hakkı satış yoluyla intikal etmiş ise veraset ve intikal vergisinin aranılmaması, - İntifa hakkının ........... ve ...........'e ivazsız bir suretle intikal etmesi durumunda ise vergiyi doğuran olayın 06/07/2000 tarihinde gerçekleştiği kabul edileceğinden, veraset ve intikal vergisine tabi tutulması, - ........... ve ..........'in intifa haklarından ivazsız ferağat etmeleri nedeniyle bu hakkın feragat tarihi itibariyle (06/06/2008) değerlemesinin yapılması ve kuru mülkiyet sahibinin yaşı dikkate alınmak suretiyle Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanununun 296 ncı maddesinde belirtilen esaslara göre vergilendirilmesi gerekmektedir. Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim. Bakan a.

  01 Nisan 2014, Salı 20:06:15
  Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , şelale evleri tebernüş , bahçeşehir loca , oyak sitesi Ayazağa insaat , deli̇kli̇kaya mevki̇i̇nde 3 katli vi̇lla , köylerde kentsel dönüşüm , kiptaş hadimkoy 3.etap tebernus , celaliyeden arsa alınır mı , olimpiyat sitesi halkali , tekirdag saraya acilacak imar alanlari , areon andonos , tebernüş kireççi bahçetepe , edirne kırcasalih arsaları , konutlarda batı cephesi , ticari kredilerde erken kapama cezası , istanbul sultanbeylide kireççi , tebernüş ege boyu , hisseleri ayırmak için yeni tapu masrafı , sinpaş oran , toki beylikdüzü beykent , şerh kaldırma , kiptaş sefaköy evleri tapu , dükkan satın almak , 50 yıllık bina alınır mı , aydos konakları , iskan bedeli hesaplama ,