Konut fiyatları 1 yılda yüzde 30.3 arttı

Tartışma

"Konut fiyatları düşecek. Dolar yükselecek. Evinizi satın. Dolara bağlayın" diyen ekonomi profesörlerini, ekonomistleri ve eski ekonomi yöneticilerini bir adım öne alalım mı? Yoksa oldukları yerde kalsınlar mı? Hani dolar 2 katına çıkacaktı? Hani ev fiyatları en az yüzde 50 düşecekti? Hani dolar alanlar, bir ev alacağına 4 ev alabilecekti?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
16 Şubat 2021 | 15:44 Tebernüş Kireçci 17014 Kişi okudu

Arsa ve arazi yatırımcıları nereye gitti?

Tartışma

Ars ave arazi yatırımında umduğunu bulamayanlar yenş arsa ve arazi yatırımı yapmak yerine döviz, altın, kripto paralar ve borsaya yöneldi.Getiri sağlamayan, yatırımcısını mutlu etmeyen hiç bir enstrümana yeni yatırımcılar gelmez. Yanılıyor muyum?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
16 Ocak 2021 | 16:08 Tebernüş Kireçci 7303 Kişi okudu

Yabancıların yoğun olduğu sitelerde yerliler mutlu mu?

Tartışma

Türkiye'de yabancıya mülk satışı son 7 yıldır kolaylaştı. Yabancılar özellikle İstanbul'a yoğun ilgi gösteriyor. Yabancıların yoğum olduğu sitelerde yaşam nasıl? Bu sitelerde yaşayanlar anlatırsa dinleyelim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
24 Aralık 2020 | 08:47 Tebernüş Kireçci 7486 Kişi okudu

Emlak Anayasası

Tartışma

1) İşlerin iyi olduğu dönemlerde 3+1 ve 4+1 başta olmak üzere geniş evlere talep fazla olur. İşlerin kötü olduğu dönemde geniş evlerin yüzüne kimse bakmaz. Piyasaların açık olduğu dönemlerde 1+1'lere olan talep azalmaz. 1+1'ler krizde ve durgunluk dönemlerinde güvenli limandır. Satılması ve kiraya verilmesi kolaydır. Likiditesi yüksektir. Her genç, yeni evli çift veya yalnız yaşayanlar ev satın almak istediğinde mevcut birikimi ile kolayca alır. Peşinatı olmasa bile çevresinde onlara peşinat verecek birileri bulunur. İtirazı olan var mı?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
12 Kasım 2020 | 13:49 Tebernüş Kireçci 4057 Kişi okudu

Deprem riski şimdi anlaşıldı mı?

Tartışma

İzmir bugün büyük bir depremle sarsıldı. Depremin şiddeti konusunda farklı rakamlar var. Üzüntüsünü yaşıyoruz. Biz yıllardır Türkiye'nin deprem riskine dikkat çekiyoruz. Türkiye inşaat hamlesine başladığında mevcut konut stokunun yüzde 10'u bile depreme karşı dayanıklı değildi. Bugün bu seviye yüzde 50'lere çıktı. Bazı aklı evveller ise "Para taş ve toprağa gömülüyor" eleştirisi yapıyor. Mevcut yapı stoku yüzde 100 oranında depreme karşı dayanıklı hale getirilinceye kadar yapılan işlere "parayı taşa toprağa gömmek" denilmez.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
30 Ekim 2020 | 21:00 Tebernüş Kireçci 4768 Kişi okudu

İnşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarına yansırsa ne olur?

Tartışma

Çimento sektörü ihracatta dünya şampiyonu oldu. İç piyada -çimento fiyatlarına bağlı olarak- beton fiyatları yükseliyor. Demir fiyatları dolara endeksli. Dolar yükseldikçe demir fiyatları da yukarı yönlü hareket ediyor. Seramik fabrikalarının üretiminde yavaşlama var. Piyasada seramik sıkıntısı yaşanıyor. İnşaat malzemelerinin tamamına yakını dolardaki yükselişin çok üzerinde artıyor. İnşaat malzeme fiyatlarında enflasyonun çok üzerinde artış var. Bu yükseliş konut fiyatlarına eninde sonunda yansıyacak. Yansırsa ne olur?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
26 Ekim 2020 | 21:51 Tebernüş Kireçci 10532 Kişi okudu

TEŞEKKÜR

Tartışma

Annem Feriha Kireçci'nin vefatının ardından, telefon, internet ve sosyal medya yoluyla veya yüz yüze taziye dileklerini ileten tüm hısım, akraba, arkadaş, dost, takipçi ve okurlarıma sonsuz teşekkür ederim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
22 Ekim 2020 | 05:26 Tebernüş Kireçci 395 Kişi okudu

1 hafta soru yanıtlayamacağım

Tartışma

Değerli okurlarım. Annem vefat etti. En az 1 hafta soru yanıtlayamayacağım. Bilginiz olsun istedim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
19 Ekim 2020 | 11:47 Tebernüş Kireçci 1557 Kişi okudu

Bu fiyatlardan yazlık alınır mı?

Tartışma

Korona salgını sonrası yazlık fiyatlarında fahiş artış yaşanıyor. Tatil yörelerinde yazlık fiyatları salgın sonrasında neredeyse ikiye katlandı. Bu fiyatlardan yazlık alınır mı? Beklemek mi gerekir?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
16 Ekim 2020 | 16:49 Tebernüş Kireçci 3058 Kişi okudu