Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5927 Kişi okudu

Tesis yönetimleri ve kat mülkiyeti kanunu hakkında

Soru

Kat mülkiyeti kanunu geliştirilebilir mi? Eksik olduğunu düşündüğünüz noktalar var mıdır? Site yönetimi mevzuatları kapsam ve içerik anlamında yeterli midir? Tesis yönetimin de yaşanan sorunlar nelerdir? Teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
09 Eylül 2019 | 22:04 Fehmi Kaplan 185 Kişi okudu

SİTE YÖNETİMİNİ NASIL DEĞİŞTİRİRİZ

Soru

Merhaba. Ankara?da 650 sakinli bir sitede oturuyorum. Sitede yaşam bu yıl mart ayında başladı ve şuan yönetim, müteahhittin de içinde olduğu bir yapı tarafından yönetiliyor. Dolayısı ile de aidatlardan toplanan paranın bir kısmı yüklü maaşlara ve fahiş fiyata alınan/yapılan harcamalara gidiyor. Biz site sakinleri olarak yönetimi değiştirmen için genel kurul kararı aldırmak istiyoruz ancak yönetim bu çağrımıza kulak asmıyor. Biz yönetim değişikliği için imza toplamak sureti ile genel kurul kararı aldırabilir miyiz? Toplanan imzalar için bir imza formu vs gibi matbu bir evrak var mıdır? Bu konularda kimden nasıl bilgi alabiliriz. Yardımcı olabilirseniz memnun oluruz. Syg.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
28 Ağustos 2019 | 14:24 ÖMER KAMİL 563 Kişi okudu

kmk 17 için kat malikinin sorumlulugu

Soru

Yarım kalan bir binada kat maliklerinin bir araya gelerek , yarım kalan binanın bitirilmesi amacıyla atanmış bir yöneticimiz var. Yöneticimiz sadece atandıgı ve görevlendirildigi ilk toplantı haricinde, bina için yaptırdıgı işler için ayrı ayrı bir yönetim kurulu kararı alınmamıs olup yöneticinin insiyatifinde (imar barışı affı ve işlerin başka bir muthaaite devri gibi) işler ilerlemiştir. Bu durumda cıkan masraflar için kat irtifakı sahiplerinden muthaaitden tapuda bagımsız olarak devir alarak kat maliki olan bizlerin borca karşı sorumlulukları mevzut'da ne şekilde belirtilmiştir ? Çıkan borca ve masrafa itiraz hakkımız var mıdır ? Teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
09 Temmuz 2019 | 13:41 kemal başer 1466 Kişi okudu

3 arsanın tevhit edilmesiyle binamızın durumu

Soru

Yalova Armutluda 375 metrekare arsa içinde 27 yıllık binamız var ve riskli. Yıkım ve tekrar inşaat için başvurduğumuzda yandaki 2 arsa ile tevhit yapılması gerektiğini öğrendik. Henüz komşu arsalarla anlaşamadık. Benim sorum tevhid sonucunda hisseli pay sahibi mi olmuş olacağız. Tevhidi bozmak için ne yapabiliriz? Teşekkürler

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
05 Temmuz 2019 | 06:17 Nilay Hofer 328 Kişi okudu

Aidat ve yönetim değişikliği

Soru

Selam; Aidatimiz bize ve ev sahibine bilgi verilmeden zam yapıldı bu normal midir ve site yönetimi değişti eski borç yönetim değiştiği için silinir mi

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
04 Temmuz 2019 | 03:48 Mustafa Kafalı 1087 Kişi okudu

Kapıcı dairesi kiraya verilmesi ve dükkan sahibinin burada ki hakkı

Soru

Apartmanımızla ilgili bilgi danışmak istemekteyim. Lütfen kırmayıp ilgilenebilirseniz seviniriz. Sorumuz şu şekilde; A B C BLOK olmak üzere 28 daire +1 kapıcı dairesi + 3 dükkan dan oluşan bir sitemiz var. 3 dükkan vatandaşa apartmanın ortak malıyken 2006 da satılmış. şimdi bu vatandaşın A Blokta 1 ve B Blokta 2 dükkanı bulunmaktadır. Bu vatandaş dükkanını kiraya verip EKOMİNİ adı altında içki satışı yapılacaktır. ( camiye okula vs 100 metre şartını taşıyor) Bizde bu durumda C blok altında bulunan kapıcı dairesini KURAN KURSU na ücretsiz kiraya verip engel olmak istiyoruz. Bu kapıcı dairesini kiraya verebilmek içinde kat maliklerinin tümünün imzasına ihtiyac varmış. Dükkan sahibi sonradan şartlı üye olarak 2006 yılında dükkanları satın almış. Kapıcı dairesinde hakkı var mıdır. O olmadan imza toplayıp kiraya verebilir miyiz. İkinci sorumda 2006 yılında bu dükkanlardan aidat alınmasın diye yönetim karar almış kendi başına toplanarak. Bu kararın hukuki geçerliliği var mıdır. (5/4 çoğunluk alınmamış ve yarıdan bir fazlası.) Geçmişe dönük aidat talep edebilir miyiz. Şimdiden aydınlatacağınız konular için teşekkürü borç bilirim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
12 Haziran 2019 | 12:33 Ertuğrul Ulu 2579 Kişi okudu

Boş arsa satımında fiyat neye göre belirlenir?

Soru

Köylerde arsa satış fiyatı neye göre belirlenir mal sahibinin istediğine mi kalır. Arazinin ne amaçla kullanımına bakılarak mı satış fiyatı belirlenir.Dönümü ne kadardan satılır?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2019 | 09:32 Pınar korkmaz 179 Kişi okudu

Site yönetimi otopark girişini engelleyebilir mi ?

Soru

Merhaba, Oturduğum sitede 6 blok ve 6 kapalı garaj var. otopark girişlerini zemin altına ağırlık sensörü koyarak otomatik yaptılar. Ancak şimdi bu sensör sadece araba ağırlığını algılıyor , motosiklet ağırlığını algılayamadığı için giriş yapamıyoruz. Yönetim bu sistemi aldırırken kimseye danışmadı. Herhangi bir toplantı, imza vs alınmadı. Mağdur olduğumuzu söylediğimizde yapacak birşey yok demekteler. Alabileceğim herhangi bir yasal aksiyon mevcut mu ?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
23 Mart 2019 | 10:00 batur batur 596 Kişi okudu

TOPLU YAPI YÖNETİMİ OLMAYAN SİTENİN, YÖNETİMİ VARMIŞ GİBİ İŞLEMLER YAPMIŞ OLMASI

Soru

Merhaba, Sitede birçok sorunun konusunu inceledim, ancak bizim sorunlarımız ile ilgili açıklamalar bulamadım..Bu kapsamda yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bugüne kadar; 3 ayrı ada ve 3 farklı parselde bulunan 16 Blok 1120 Bağımsız alandan oluşan ......Sitesi Toplu Yönetim Planı diye bir yönetim planı yönetildiğimizi biliyordum.Ancak Tapu Sicil Müdürlüğünden tesadüfi aldığım Yönetim Planımız ile Toplu Yapı Yönetim olmayan, 106 adet bağımsız bölümden oluşan 2 Blok ve 145 bağımsız bölümden oluşan çok farklı bir Yönetim Planı ile yönetildiğimizi öğrenmiş oldum. Varolan (yasal) yönetim planımızda Toplu Yapıya Geçiş vb.hakkında herhangi bir hüküm bulunmamamaktadır. Toplu Yapı Yönetimi olduğunu iddia eden bu yönetim olmayan bir yönetim planı ile, yaklaşık 10 yıldır illegal bir şekilde kat maliklerini yönettiğini anladım. Toplu Yapı Yönetimine geçilmediği için de; 5711 sayılı Kanunun 22. maddesi ile Kat Mülkiyeti Kanununun 66 ve devamı maddelerinde düzenlenen Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler uyarınca, sitede henüz toplu yapı yönetimine geçilmediği anlaşıldığından, uyuşmazlıkta kat mülkiyeti hükümlerinin değil, genel hükümlerin uygulanması buna bağlı olarak görev hususunun da genel hükümler geçerli olduğunu da öğrendim.. Dolayısıyla .....Sitesi Toplu Yapı Yönetim ve Yönetim Planı olmadığına göre, Site Yönetimi, Yönetim Kurulu, Temsilciler Kurulu ve/veya diğer organlar da YOK HÜKMÜNDE dir. Toplu Yapı Yönetim ve Yönetim Planı YOK HÜKMÜNDE olan bir sitenin; Yönetim, Yönetici, Temsilciler Kurulu, İşletme Projesi, Ortak Gider Alacakları, idari, mali bilgi, karar, belge, Tahsilat, Banka, Sigorta, Karar, Dava, Aidat, Avans, Çalışanlar, v.s. işlemlerinizde YOK HÜKMÜNDE ve GEÇERSİZ, USULSÜZ olduğu aşikardır. 1-Bu kapsamda acilen yapılması gerekenler nedir? 2- Kat Mülkiyeti Kanunlarına tabi olunmayacağına göre Hakimin Müdahelesi talep edilebilir mi? Sulh Hukuk Hakimine şu anda varolan yasal yönetim planı ile başvuruda bulunulması durumunda Hakim, toplam 16 Blok için mi geçici yönetici atar yoksa ayrı ayrı yönetim planlarına göre ayrı ayrı yönetici mi atar? 3- Bugüne kadar yasal olmayan iş ve işlemler için Yöneticiler hakkında hangi işlemler yapılmalıdır? 4- Toplu Yapı Yönetimi olarak hizmete devam edilebilmesi için neler yapmak gereklidir? 5- Toplu Yapı Yönetimi olarak karar alma yasal yönetim planlarına göre mi olacak? 4/5 mi 5/5 mi gerekli? 6- Toplu Yapı Yönetime geçiş sağlanamaz ise bugüne kadar Toplu Yapı Yönetim adına alınmış araç, gereç, işyerleri vb. ile ilgili dağıtım ve hesaplaşma nasıl yapılcak? Destekleriniz için teşekkürler..

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
26 Şubat 2019 | 22:58 AHMET NACAR 39 Kişi okudu

Kiracının aidat borcu ve site yönetiminin sorumlulukları

Soru

Iyi günler, kiracim site aidatını ödemediği halde site yönetimi bunu bana ancak 6 ay sonra haber veriyor ve malesef 11 ay sonra kiracıya icra davasi açıyor. Kiracı da bu arada yurt dışına kaçıyor. Site yönetiminin kiracının aidat ödemelerini 3 ay aksatmasi durumunda mal sahibine haber vermesi gerekir, geciktirir ise sorumlu olur diye emlakci lardan duydum. Konu hakkında sizden bilgi rca ediyorum. Saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
18 Şubat 2019 | 14:56 Alp Teoman 713 Kişi okudu