Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi

Tartışma

Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi başladı. Bundan sonraki süreçte piyasalar normale dönünceye kadar 3 fiyatla karşılaşacağız. Bu fiyatlar ne? 1) Tok satıcıların fiyatı: Fiyatı dolara çevirip dolar bazlı zam yapmaya devam edecekler. Bunların satmaya niyeti olmaz. Gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenme peşindeler. Bunlarda düşüş olmaz. 2) Sorunlu gayrimenkullerin fiyat:. Özellikle kiracı sorunlu konutlarda konut satılmıyor. Sorun satılıyor. Konutun fiyatındaki iskonto sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. 3) Sıkışanların gayrimenkullerinin fiyatı: Bankalar "bir gece ansızın" kredi musluklarını kapattı. Zaten musluktan su az akıyordu:) Şimdi hiç akmaz oldu. Bundan mağdur olan iş adamları, girişimciler ve esnaf gayrimenkullerini satışa çıkardı. Şimdilik el atından satmaya çalışıyorlar. Ama yakında alenileşir. Bunun sonucu ne olur? Özellikle konut arzı azalır. Maliyet yükselişleri fiyata yansımaz. Arz hız keser. Zaten az ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan arz durma noktasına gelir. Gayrimenkulün dolar bazlı yükselişi şimdilik hız keser. Bankalar kredi musluğunu açtığında kaldığı yerden devam eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
05 Ağustos 2023 | 04:10 Tebernüş Kireçci 2517 Kişi okudu

Sizce mantıklı olan arsanın imar durumu nedir?

Soru

Hocam merhaba. Devlet memuru olarak yatırım yapacak ve yatırımda tek atımlık kurşunu olan biri olarak yardımlarınızı ricaediyorum. Size nerden arsa alayım diye soru sormak amacında değilim. Hocam bir miktar param var ve arsa almanın konut almaktan daha mantıklı ve doğru olduğunu tecrübe eden kişiyim. Hocam sizce örnek veriyorum tapuda istanbul olan şile gibi bir bölgede villa imarlı arsa almak mı yoksa gelişmekte olan kocaeli gebze gibi bir yerde 4 kat konut imarı olan bir yerde arsa almak mı daha doğru olur? Kazanç yönünden hangisi daha iyi bir yatırım sağlar? Teşekkürler saygılar...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2021 | 11:50 Ramazan Koç 3029 Kişi okudu

KONUT FİYATLARI +KANAL İSTANBUL+İNŞAAT HAREKETLİLİĞİ ve KONUT FAİZ ORANLARI

Soru

Hocam Merhaba Konut Fiyat Artışları Ne Zamana Kadar Devam Edecek,Kanal İstanbul Temeli Haziranda Atılır mı ?İnşaatın Tekrar Hareketli Dönemi Ne Zaman Başlar?Ve Konut Kredi Oranları Bu Yıl İçerisinde Düşer mi ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 07:54 AYAZ DEMİRCİ 2289 Kişi okudu

KINALI - TEKİRDAĞ - ÇANAKKALE OTOYOLU GÜZERGAHI PRİM

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey nasılsınız? bildiğiniz üzere şuan Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir arasında 300 küsür kilometrelik bir otoyol projesi var bu proje güzergahında bulunan Yeniçiftlik tarafından yazlık almayı düşünüyoruz uzun vadede sizden otoyolun pozitif etkisi olur mu (otoyolda marmara ereğlisi kavşağıda olacakmış). sağlılık bol huzurlu günler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Mayıs 2021 | 15:50 MUSTAFA DEMİR 1728 Kişi okudu

Bill Gates Kırklareli Yatırımı Hakk.

Soru

Merhaba Tebernüş Bey Bill Gates in Kırklareli de farklı bir şirket üzerinden arsa yatırımı yaptığı söyleniyor. Acaba Kırklareli de hangi bölgeden arsa alımı yaptı ? Bilginiz var mıdır ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
28 Nisan 2021 | 10:20 MEHMET YILMAZ 2415 Kişi okudu

Kira Çarpanı Hesabı Hakkında

Soru

Merhaba Tebernüş bey Ben aslında kendimce yaptıgım analizi paylaşmak isterim sizinle. Değerli fikirleriniz ile bir beyin fırtınası olur kanaatindeyim. Öncelikle İstanbul için ev alırken kira çarpanının 250 ve altında olması gerektiğini belirtiyorsunuz. Ancak bu kira çarpanı bundan 10 yıl önce 200 civarında hatta biraz daha altındaydı. Bundan 5 yada 10 yıl sonra ne olacagını da kestiremiyoruz. Kira çarpanı , ülkenin ekonomik istikrarı ile paralel olarak artıyor hocam. Sebebi de ekonomi istikrarlı oldugu sürece faiz düşüyor. Düşük faizde insanlar uygun bir peşinat ile ev sahibi olmayı kiraya çıkmaya tercih ediyor. Buda konut talebini arttırıp fiyatları arttırırken, kira talebinde bu kadar artış olmadığı için kira çarpanı artıyor. Tabi ki belirli bir süre sonra makas açılıp tekrar daralsada faiz düşük oldugu sürece kira çarpanı yönü hep artacaktır. Yüksek faiz ise bunun tersine sebep oluyor. Kira çarpanını azaltıyor. Hele birde bugğn 10-15 yıl arasında sınırlı olan konut kredisi takvimi , avrupa ve amerikada oldugu gibi 20-30 yılları bulursa , kira çarpanının 250 olması mümkün olmayacaktır. Konut yatırımı yaparken kira çarpanı ile birlikte, ekonomik istikrarı beraber değerlendirmek lazım sanki. Zira ülkedeki faiz oranlarının bu yatırım üzerine ciddi etkisi olacaktır, Özet ile tek başına kira çarpanı değil ülkenin faiz oranı beklentisi ile ancak doğru bir fiyatlama yapabiliriz. Siz bu konuda ne düşünürsünüz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 22:26 Yunus Eren 14624 Kişi okudu

evden çalışma sonrası emlak piyasası nasıl değişir

Soru

Üstad merhaba Özellikle plazalarda faaliyet gösteren Kurumsal Şirketler evden çalışmayı devam ettirerek tasafrruf etmeyi planlıyor. şehir merkezindeki plazlar ve çalışanlarının bu bölgeye ulaşımı ve plazların giderleri çok ciddi boyutlarda ör:sabancı holding % 75 evden çalışmaya geçerek 200 milyon tl tasarruf hedefliyor. Dijitalleşmenin geldiği noktada plazaların mevcutlarının azalması ile bu firmalara iş yapan firmaların da şehir merkezinde konumlanmalarına gerek kalmayacak. bu durumda 1) plaza, ofis,bürolarda belli boyutlarda kira ve değer düşüklüğü oluşur mu? 2) büyük şehirlerdeki orta ve orta üst gelir seviyesindeki beya yakalı grubun bir kısmı evden çalışma nedeniyle eski, pahalı, az odalı şehir merkezindeki konutlardan yeni, bahçeli veya müstakil, çalışma odası da bulunan şehir dışı (zekeriyaköy-göktürk-çekmeköy-riva vs) veya il dışı (sapanca-çanakkale- izmir çevresi - kuzey ege-trakya ) gibi lokasyonlara kayar mı? 3 büyük ilden binde 5 ile 125 bin kişi yapıyor. bu bölgelerdeki konut fiyatları artar mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mart 2021 | 18:15 ismail koca 13757 Kişi okudu

Gelecek ne getirecek? Balonlar kimin için patlayacak?

Soru

Selamlar, Öngörülerinize güvenerek istirhamım, piyasalar hakkında yeni bir güncel yazı yazmanızdır. 15 senelik vade ve uygun banka kredisiyle oturmak üzere aldığım evin (aslında geçen sene ucuz paraydı benim için) borcunu kapatıp kapatmamakta kararsızım: Kapatırsam elimde sadece evim kalacak ve işsizlik olasılığı da mevcut. Kapatmaz da kriz anında evimi kaybetmek istemiyorum: Çünkü altın tepeyi gördü; döviz tepeyi gördü, ev fiyatları tepede, kripto tepede, borsa tepede, TL tepede: Bu sürdürülebilir bir durum ortaya çıkarmıyor. Nakitte kalıp olası bir krizden korunma iç güdüsündeyim. Yeni bir kriz senaryosu çizmenizi rica ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Şubat 2021 | 15:53 Mehmet Karlı 29359 Kişi okudu

Hangi evi elde tutayım ?

Soru

Merhaba Tebernüş bey.Acil nakite ihtiyacım olduğu için banka kredisi çekmek yerine iki gayrimenkulden birini satmak istiyorum.Biri Başakşehir 5.Etapta 2006 yapımı iyi bir lokasyonda, kiracı bulma sorunu hiç yok.700.000 tl ye çok rahat satabiliyorum.Diğeri Basın ekspreste yeni teslim aldığım bir projede stüdyo daire.Tam doluluk olmadığı için oturmuş bir fiyatı yok.2 ay önce 350.000 tl iken şimdi 500.000 tl ye emlakçılarda görüyorum.İkisinde de kiracı var ama yıllık ödeme yaptıkları için kiraları düşük kaldı.(Başakşehir 2300, Basın ekspres 1300 ). Sizce hangisini elde tutmalıyım ? Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Şubat 2021 | 09:40 İbrahim Mert 29041 Kişi okudu

Arsa arazi fiyatları hakkında

Soru

Selamlar Tebernüş Bey, konut fiyatları yıllardır artış eğiliminde bende yaklaşık 5 yıldır yaptığım alım/satımlarda iyi paralar kazandım şimdi de arsa-arazi yatırımı yapmak istiyorum fakat arsa-arazi piyasası konut fiyatlarındaki gibi daha düzenli ve belirgin bir durum yok gibi çok belirsizlik var. Aynı bölgede çok değişken fiyatlamalar görüyorum genel olarak ortalamasını aldığımda neredeyse bakındığım her yerde beklentiler epey yüksek ve bana düşük gelen fiyatlamalarda da genelde altından bir bit yeniği çıkıyor. Konut fiyatlarındaki artışın(buna döviz ve altındaki artışları da ekleyebiliriz) sizce arsa-arazi fiyatlarına etkisi tam olarak nasıl açıklanabilir mesela konut pahalılaşınca talep azalıyor diyelim veya inşaat maliyetleri yüksek iken ev-villa vs. yapmak zorlaşıyor bu da arazinin değerini mi düşürüyor yoksa ben mi yanlış düşünüyorum. Daha önce okuduğum yazılarınız da kurtlar sofrası diye nitelendiriyorsunuz mesela alırken kazanmalısınız diyorsunuz ama imkansız gibi duruyor acaba insanlar arsa-araziyi yatırım olarak alacak olanlar için değil de zaten parası çok olup sırf sadece kendine alternatif oluşturacak zengin grubu için mi 5 10 yıl sonrasının fiyatlarını istiyorlar bunu da anlamış değilim siz ne düşünüyorsunuz bu konular hakkında merak ediyorum. Hayırlı günler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Ocak 2021 | 01:09 Yaşar Kara 19416 Kişi okudu

Ev almak için son fırsat tarihi

Soru

Merhaba Tebernüş bey, İstediğim bölgede bir ev alabilmek için hem kişisel hem piyasa koşullarının uygun olmasını bekliyorum 2-3 yıldır. 2019 gıl sonu ve 2020 kredi düşüş etkisiyle 2 defa fiyatlar oldukça arttı İstanbul?da. Önümüzdeki zamanda da inşaat maliyetlerinin yansıtılması dolayısıyla bir artış bekleniyor okuduğum kadarıyla. İki sorum olacak: Acaba bu artış ne zaman gerçekleşir en erken? Piyasanın iyi kötü doymuş olması nedeniyle (düşen kredilerle son aylarda alınan konutlar) hiç artış olmayabilir mi? Sonuçta olacaksa bu artış olmadan en erken ne zaman harekete geçebilirim (bu pandemi koşulları da hareket kaabiliyetimi kusıtlıyor)? İyi günler dilerim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Aralık 2020 | 12:14 Meltem Saydam 70703 Kişi okudu