Yurt disinda kira geliri icin ev almak

Soru

Tebernus bey, oncelikle bu platformda yapmis oldugunuz katkilar icin tesekkur ederim. Bir soru degilde, bir katki olsun diye yazmak istedim. Bence, yurtsidindan su an ev almayin. FIyatlar Avrupadada, Amerikadada sismis durumda. Real Estate her zaman lokaldir. Amerikadan , veya Almanyadan ev almak mantikli diye bir soru olmaz. Amerikada her eyaletin kanunlari, vergi miktari vs cok farklidir. Yurt disindan ev alacaksaniz, alacaginiz bolgeyi, kira verebilirmisiniz, kiraciyi kac ayda cikarabilirsiniz, ne kadar zam yapabilirsiniz bunlari bilmeden ev almayin. BIr tanidik bir kac sene evvel, $280.000 lik evialdi , su an $2500 kira getirisi var. Tabi boyle bir alim her zaman soz konusu diil. Ayni ev su an $500.000 civarinda. Kendimde, Norvesten ve Almanyadan ev bakiyorum - kira carpani olarak hic mantikli diil. Amerika cok uzak. Inanin hic bir sey gorundugu kadar kolay diil. O yuzden bence su firtina bi gecsin, ondan sonra ne yapacaksa yapilmasi lazim. Kafasini kullanan icin bulundugunuz ulkede her zaman firsatlar vardir. Bundan eminim. Dilini disini bilmediginiz ulkelerde sikintiya girersiniz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 21:39 Mustafa KILIC 1374 Kişi okudu

İstanbul dan ev satıp Avrupa dan ev almak

Soru

Merhaba. İstanbulda ev fiyatları çok arttı. Sizin de belirttiğiniz gibi artmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Fakat kira çarpanları açısından ise İstanbul her geçen gün kötüye gidiyor. İstanbulda kirada olan ve değerli sayılabilecek (özellikle yabancıların tercih ettiği bölgede) gayrimenkul satıp kira çarpanı daha iyi olan Avrupadaki bir şehirden ev alıp kiraya vermek sizce mantıklı olur mu? Daha mı az riskli olur ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2022 | 11:40 Selim Çevik 1548 Kişi okudu

Konut Fırsatını Kaçıranlar İçin Hisse Senedi Yatırımı

Soru

Tebernüş bey, Konut fırsatını kaçıranların borsaya yönelmeleri gerektiği hakkındaki yazınızı okudum. Konut fırsatını kaçıranlardanım. Sizi keşke daha önce tanıyabilseydim. Ama yapacak bişey maalesef yok. Gelecek için ise borsa önerinizi fazlasıyla dikkate alacağım. Bu konuda sorum şu: günlük iş hayatı içerisinde borsa işlemlerini yeterince takip edemediğimiz için borsa yatırım fonu almak ne kadar akıllıca olur, bahsettiğiniz borsa fırsatını kaçırır mıyız? Örneğin temettü veren şirketlerin bulunduğu temettü25 fonlarını almak doğru olur mu? Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Nisan 2022 | 13:39 Ömer Özmey 1738 Kişi okudu

Ev yatırımı mı? Borsa mı?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, "Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada" yazınızı okudum. Bu yazıyla alakalı şunu sormak istiyorum. Ev fiyatları çok arttığı için mi borsaya yönelmeyi öneriyorsunuz? Son 1 yılda ev fiyatları dehşet artmış durumda. Artık belli bir doygunluğa ulaştığını mı düşünüyorsunuz? Bu artışlardan dolayı ne olursa olsun alma düşüncesindeydim. Hata mı yapmış oluruz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Nisan 2022 | 19:03 Kemal Kasap 4659 Kişi okudu

Ev almak mı, yoksa kirada beklemek mi ?

Soru

Tebernüş Bey, yıllardır sayfanızı okurum, hep dediklerinizin tersini yaptım, hep zarar ettim. Artık teslim bayrağını çekiyorum. "Git veliefendiden yarış atı al "deseniz arap mı, ingiliz mi diye sormadan yarın Büyükçekmeceden Zeytinburnu'na koşarak gidip karşıma çıkan ilk dört ayaklıyı at, eşek, fil farketmeksizin alırım. Soruma gelirsek; fazla birikimim yok ama ödeme gücüm yüksek. Ayda 10bin civarı kira ödüyorum. Sizce mümkün olduğunca çok kredi kullanarak ayda 20 bin civarı ödemeli ve kendi evimi almalı mıyım, yoksa olası bir erken seçim ve hükümet değişiminin kuru gevşetmesi ile konut maliyetleri düşer mi ? Yani 10 bin kira ödeyerek 2 yıl beklemek mi, yoksa maksimum krediyle ev almak mı ? 2. Sorum ise mimaroba da kısa katlı binalarda dublex mi, yoksa silivri de 20 yaş civarı müstakil mi daha doğru bir yatırım olur ? Saygılar, selamlar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Mart 2022 | 21:56 İsmet Mördak 3715 Kişi okudu

KONUT ZAMLARI NE ZAMAN SON BULUCAK

Soru

Merhaba Sayın Hocam Mart 2020 Pandemi Başladığında Konutun 5 Yıl Yükseleceğini Söylemiştiniz.Bugün 2022 Mart Yine 5 Yıl Diyorunuz.5 Yılı Aşağa Çekmemenizin Sebebi Arzın Oluşmaması mı Oldu.Bu Durum Daha 5 Yıl Gider mi Diyorsunuz.Ve Konutta ki Bu Yükseliş Geçtiğimiz 2 Yılda Olduğu Gibi Gelecekte ki 5 Yılda da Devam Eder mi? Yıllık %100 ve 200 Gibi Artışlarla.2023 Haziran Seçimler Var iktidar Konutlarda Özellikle Kiracılar İçin Birşey Yapar Ve konut Piyasasını Gevşetir Diye Düşünüyorum.Sizin Düşünceleriniz Nelerdir Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Mart 2022 | 12:00 NAZMİ YILDIRICI 3341 Kişi okudu

Ev almak için seçim sonrasını beklemek ?

Soru

Yeni evleneceğim kiraya çıkıp 4000-5000 TL kira vermek çok saçma geliyor o yüzden, Ev almayı düşünüyorum ama döviz yüzünden inşaat maliyetleri çok yükseldi haliyle ev fiyatlarıda ortalama Dolar TL kaybı oranında arttı, olası muhalefetin zaferiyle sonuçlanan önümüzdeki 2023 seçimi sonrası sert politika faizi arttırımları dolar TL de 14-15 li seviyelerden aşşağı sert düşüşler gerçekleşmezmi ? buna bağlı olarak inşaat maliyetlerinde sert düşüşler sonrası konut fiyatlarında sert düşüşler meydana gelmezmi ? bana göre bu ihtimal yüksek fakat sizin 30 yıllık tecrübenizede danışmak istedim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Şubat 2022 | 14:39 Fatih ACAROĞLU 4502 Kişi okudu

Barınma Sorunu Milli Güvenlik Sorunudur Yetkililer Farkında Değil

Soru

Değerli Tebernüş Abi Merhaba , Sizinle sık sık hem buradan hem twitterda etkileşim halindeyiz sağolun hiç bir soruyu yanıtsız bırakmıyorsunuz, değer verip cevap veriyorsunuz sizi çok seviyorum gönülden :) Abi ülkede bence ciddi barınma sorunu oluştu, evet fiyatlar artıyor daha da artacak ama yetkililer bunun farkında değil mi hiç iyi bir yere doğru gitmiyoruz. 20-30 bin TL maaş alan bir beyaz yakalının bile sıfırdan ilk evini alması artık mucize gibi. Devlet kendi vatandaşını nasıl düşünmez gerçekten anlam veremiyorum. Düşünüyorum anadoluda bir memur istanbul'a tahini çıktı orada 2.000 TL ye adam sitede kirada oturuyor, İstanbul'a geldi aynı site 8000-9000 TL adam mecbur standartını düşürecek psikolojisi bozulacak vs. vs. bir sürü sosyolojik sonuçları da olacak. Abi siz üst makamlarla irtibat halindesiniz bu konuyu ısrarla dile getirmeliyiz, gerçekten devlet buna çok acil bir çözüm bulmalı, bu konuda bile hükümete çok ciddi tepki ve öfke var farkındalar mı hiç sanmıyorum. Saygılar sevgiler hocam

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Şubat 2022 | 22:05 Onur Sezgin 1439 Kişi okudu

Ev tavsiyeniz için teşekkür mesaji

Soru

Merhaba tebernus bey sizi 3 yıldır takip ediyorum. 2020 yazinda ev alma tavsiyeniz ile daire aldım. Gelecekte ev fiyatları artacak dediniz. Size inanmayanlar oldu. Çevremde o eve o para verilir mi diyenler oldu. 360 bin e aldığım ev 3200 lira kira getirisi var. O bölge de evler de 800 bine çıktı tekrar dan teşekkür ediyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Aralık 2021 | 19:58 Osman toprak 1665 Kişi okudu

Arsa altındır. Üzerine ev yaparsan gümüş olur.

Soru

İyi günler Tebernüş Bey. Yukarıda Vehbi Koç'un "Arsa altındır. Üzerine ev yaparsan gümüş olur" sözüne göre beklemeyi öneriyor. Eğer bu söz doğruysa arsa alıp bekleyenlerin müteahhitlerden fazla kazanması lazım. Hem bir arsanın son ulaştığı nokta üzerine ev yapılması değil midir? Şimdi ev yapıp hedefe ulaşmak mı mantıklı, 30 yıl bekleyip üzerine ev yapılması mı mantıklı? Biri meyvesini hemen yerken diğeri 30 yıl sonra meyvesini yiyor. Neden Vehbi Koç ev yapmayı önermiyor?Vehbi Koç'un bu sözünü nasıl anlamalıyız? Bu soruyu sorma sebebim Kayserinin değerlenen bir kasabasında 24 dairelik arsam var. Üzerine ev yapıp satmak ile beklemek arasında tereddütte kalmış olmamdır.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Kasım 2021 | 16:30 OMER AGCAKAYA 6750 Kişi okudu