Yabancıların yoğun olduğu sitelerde yerliler mutlu mu?

Tartışma

Türkiye'de yabancıya mülk satışı son 7 yıldır kolaylaştı. Yabancılar özellikle İstanbul'a yoğun ilgi gösteriyor. Yabancıların yoğum olduğu sitelerde yaşam nasıl? Bu sitelerde yaşayanlar anlatırsa dinleyelim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
24 Aralık 2020 | 08:47 Tebernüş Kireçci 6780 Kişi okudu

Konut ne zaman satılmalı ?

Soru

Tebernüş Bey, Yazılarınızı okumak büyük keyif veriyor ve çok şey öğreniyoruz. Sağolun var olun. Maltepe bölgesinde sıfır bir ev. 2+1 80m2 400bin TL. Aynı mahallede 280bin TLye 120m2 3+1 evler mevcut. Bu evlerin yaşı ise 10-20 yıl arası. Günümüz piyasasında ve proje bolluğunda sıfır satın alınan evlerin kaç sene içerisinde değerlenmesinde yavaşlama ve geriye düşüş başlar. Sizce sıfır alınan bir evi satmak için en uygun yaş aralığı nedir ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Ağustos 2017 | 01:44 Mustafa Gürsu 15688 Kişi okudu

Dövizdeki uzun soluklu hareketler?

Soru

Tebernus bey yazılarınızı sürekli takip ediyorum ve bizlere böyle bir platform sağladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 3 yıl içerisinde dolar/tl iki katına çıktı. Baktığınız zaman 3 yıl içerisinde döviz yatırımına göre daha cazipti. Önümüzdeki süreçte avrupa merkez bankasının ve fed in faiz arttırma ve bilanço küçültme beklentileri var. Kaba taslak bir hesapla, önümüzdeki 2 3 yıl içerisinde de dolar/tl de 5 lira ve üstünü göreceğimizi tahmin etmemiz şaşırtıcı olmaz. Bu sebebten ötürü elimdeki parayla döviz ve mevduat da 2 yıl bekleyip. Fed ve avrupa merkez bankasının sıkılaştırmaları bitince emlak yatırımı yapmayı düşünüyorum. Bu konuda diyebilirsiniz ki uzun vadede kurdaki hareket emlak fiyatlarına yansır. İnsanlardaki alım gücü göz önünde bulundurunca inşaat maliyeti artsada, dolar bazında arsa fiyatların güçlü geri çekilmeler öngörüyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorunuz? Arsa fiyatlarında dolar bazında geri çekilme olurmu? Avrupada ve amerikada sıkılaştırma hızlanırsa emlak fiyatları kendini nekadar koruyabilir dolara karşı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Ağustos 2017 | 03:07 Selman Şahin 7909 Kişi okudu

Bu devran hep böyle sürüp gider mi?

Soru

Tebernüş bey merhabalar. Aslında bir sorudan ziyade genel görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. İstanbul da yaşadığım muhitte bundan 5 yıl önce kiralamak için bile yeni bir tek daire bulamazken şuanda inanılmaz sayılarda kiralık ve satılık daireler mevcut. Üstelik fiyatlarda hem kiralık hem de satılık olarak oldukça yüksek. Bu daireler zannımca arz fazlası olduğundan uzun yıllar boş kalmaya da devam edecek gibi görünüyorlar.Böyle giderse yakın gelecekte inşaat sektöründe sizce bir kriz oluşturabilir mi?Ya da çok büyük fiyat düzeltmeleri olabilri mi?Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Ağustos 2017 | 12:10 Onur BULUR 9960 Kişi okudu

3 hamlede İstanbul'da ev sahibi olmak

Soru

Tekrar merhaba, 3 hamle derken 1. onyıl, 2. onyıl, 3. on yıl gibi mi? 1+1-2+1-3+1 gibi mi veya 50m2,80m2, 110m2 gibi mi her halükarda bizde 30 yıllık mortgage olmadığına olsa da astarı yüzünden pahalı olup yine alım gücü yetiştirilemeyeceğine göre. İstanbul'da kirada oturup, anadoluda emeklilik için ev sahibi olmak daha mantıklı görünüyor. desenize asgari ücret ve onun 3-5 katına kadar olan İstanbul nüfusunun %90ı için İstanbul tam bir tutunamayanlar şehri. Tebernüş Bey hiç şöyle bir istatistik yaptınız mı? size sorulan soruların son 7-8 yıldır 1 milyonTL ve üzeri param var ne yapayım dedi? bence 60-70.000sorudan %1i geçmez. soruların %95 i 50.000-850.000 aralığında geri kalan %4 0-49.999TL aralığında ne yapacağını soruyor. 1 ,5-2-5-10 milyon parası olanlar zaten neyi nasıl yapacağını biliyordur sizin cevaplarınıza ihtiyacı yok:) Çok basitçe bu veri analizi bile geniş kitlelerin gayrimenkule erişim kapasitesini oldukça sınırlı olduğunu ortaya koyuyor.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Temmuz 2017 | 20:07 devrim özünsal 11423 Kişi okudu

Konut ve gayrimenkul satışlarının geleceği.

Soru

Tebernüş Bey kolay gelsin. Benim sorum gayrimenkul ve ev satışlarının durumu. Siz zaten biliyorsunuzdur ama bizimde haberlerde öğrendiğimiz kadarıyla konut satışlarında geçen yıllara göre bir düşüş var. Siz ne olursa olsun gayrimenkul akıllı bir yatırım aracıdır diyebilir misiniz. Veya konut alım-satımı ya da yap-sat işinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Temmuz 2017 | 15:36 Yakup Aslan 8031 Kişi okudu

Emlak sektorunde sona gelindi mi?

Soru

Tebernus bey merhaba. Son zamanlardaki gozlemlerimize gore yatirim icin konut alma trendinin sonuna gelmis gibiyiz. Evlere kiraci bulunamiyor, bulunsa ödeme yapmayan cok, satiliklar 2 3 sene onceki fiyatlarda, konut kredisi faizleri ciddi yukseldi, mevduat faizleri cazibesi artti, kiralanan evin vergisi, masrafi, vs giderlerine bakildiginda donemin kapanmaya basladigini gorebiliyoruz. Tabiki evi alip oturma ihtiyacini karsilayacaklar icin durum farkli ama bu kadar faizlerin yukseldigi ortamda toplu pesin parasi olanlarin cok az oldugunu dusunmekteyim. Devlet bankalarinin caktirmadan faizleri yukseltmesi cok kotu oldu. Ev almayi dusununen bizler icin durum parlak gorunmuyor sanirim. Devlet nasil tesvik veriyorsa firmalara, konut sektorude onem gosterdikleri alan oldugu icin, kendi bunyesinde cok uygun faizle kredi veremez mi? Bir formul bulunmazsa bu sistem kilitlenecek gibi. Özeti parasi olan yatirim icin konut almiyor, ihtiyaci olan da pesin parasi yoksa yuksek faizden dolayi alamiyor. Bu durum boyle nereye kadar gider?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Temmuz 2017 | 12:15 Cihan tamer 8545 Kişi okudu

Ev satılıp arsa alınır mı?

Soru

Merhabalar. Evimi satıp kiraya çıkarak uzun vadede yatırım kazancı için arsa satın almak istiyorum. Sizce uygun bir karar olur mu? Tavsiyeniz ne olur..Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Temmuz 2017 | 22:47 Ali Batan 5700 Kişi okudu

Kayasehir projesinde dukkan satın almak mantıklı olur mu

Soru

Tebernus bey, kayasehir projesinde geniş bir alan üzerinde trafiğe kapalı konumda projede ki binaların alış veriş yapması için düşünülmüş bir planlama ile perakende satış icin uygun dükkanlar satışa sunulmuş. Brüt 45 m2 'den 125 m2 ye kadar dükkanlar acik artırma usulü ile satışa çıkacakmış, ortalama m2 fiyatı 4700+kdv tl geliyor. bu projede dukkan satın almak istiyorum, sizce mantıklı mi ? Sadece bu projede oturan 889 hane için iş yeri almak sizce doğru mu? Başka semtlerde dukkan satın alın araştırın diyeceksiniz ama herkesin konut bolgesi diye akin ettigi en kalitesiz carpik yapilasmanin baskenti olan ve de toplu taşıma ile uzak yakın ilgisi olmayan Esenyurt ta bile mutehitler sanki bağdat caddesinde dukkan satıyormuş gibi 750 bin -1000 milyon tl gibi astronomik rakamlarda dukkan sattıkları için bu tür projelere yöneldim . Bu proje de dukkan satin almak icin degerli onerilerinizi merak ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Temmuz 2017 | 18:54 Hakan evren 4139 Kişi okudu

Kira Çarpanı Tezi Ve Matematiğe Uymayan Bir Konjektür Çıkmazı

Soru

Tebernüş bey merhabalar. Soru cevap yazılarınızın hepsini okumuş, makalelerinizi, emlakkulis son haberlerinizi hergün takip eden, yatırımlarının çoğunu gayrımenkule yatırmış biri olarak, bazı tezat durumlarda sizin fikirlerinizi almak istedim. 08.07.2017 tarihinde emlakkulisi web sitenizde okumuş olduğum ,İstanbulda kira fiyatlarının yaklaşık %10 düştüğü ifade edilmiş. Bu kira düşüşleride düzeltme olarak değil, piyasadaki arz -talep dengesizliğine bağlı bunun yanında konjektürün yani piyasaının tedirginliği gibi bazı sebeplere dayandırılmıştır. Asıl dikkatimi çeken husus kiraların düşmesinde konut piyasasının bir balon etkisine bağlı olarak düşmenin belirtilmemesi. Benim çıkardığım sonuç ise balon yok lakin genede kira fiyatları İstanbul genelinde %10 düştü. Hatta kiracı ve ev sahiplerinede nasihat gibi pazarlık yapın uygun fiyata verin-oturun anlamını çıkardım. Asıl sorum şu, eğerki kira fiyatları 1000 tl den 900 tl ye düşüyorsa , satın alacağımız-satacağımız evin fiyatıda değişiyor. 250 Kira çarpanına sadık kalacak olursak geçen yıl 250 bin tl olan bir ev bu sene 225.000 tl oluyor. Benim anladığım İşin matematiği bize diyor ki ev fiyatı düşmüş geçen yıl 1000 tl kiradan 250.000 tl ye al yatırım için uygundur denilen bir ev, bu sene ancak 225.000 tl olursa al diyor.Eğerki 250.000 tl den alınması durumunda ise geçen yıl 250 olan kira çarpanı bu yıl 278 e çıkıyor bunun yanında da paranın bir yıllık değer kaybı da cabası oluyor. Şimdi asıl sorum şu ? Hepimizin bildiği gibi ,sizinde emlakkulisi sitenizde belirttiğiniz gibi 2 yıldır İstanbul ve Tr genelinde ev kira fiyatları düşüyorsa, 250 kira çarpanına bakacak olursak bizimde ev fiyatlarımız sürekli düşüyor ,yanılıyor muyum? Bu işte bir terslik söz konusu, ben her zaman matematiğe bakarım, işin mantığına bakarım,matematiğim de diyor ki, sürekli sen değer kaybediyorsun.Senin sürekli kira çarpanın yükseliyor! İşin matematiğide diyor ki kira çarpanı uyuşmazlığına bakarak , sen kira fiyatlarının %10 düşmesine bağlı olarak, zarardasın evin değeri % 10 düştü. Şimdi Tebernüş bey sizden bu durum hakkında ki yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu kira çarpanı uyuşmazlığının matematikle uyuşmaması durumuna ne diyorsunuz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Temmuz 2017 | 14:21 Mehmet Aydınoğlu 6043 Kişi okudu

inşaat firmalarının pahalıya satma nedenleri ne olabilir

Soru

merhaba inşaat firmalarına 2012 Yılının ilk ayları ile birlikte 150 m2. Den daha küçük konut inşa edenlerde indirimli oranda kdv iadesi çalışmaları son hızla başlamış bulunmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde genel katma değer vergisi oranı %18 dir. Oysa 150 m2. Den daha küçük konutlarda kdv oranı %1 dir. Dolayısıyla bu konutların inşasında kullanılan bir çok mal ve malzeme %18 oranındadır. Bu tip konutların inşasında yüklenilen katma değer vergisinin inşaatı yapan firmaya iadesi konusunda düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerden birisi de indirimli oranda kurumlar vergisinin iadesidir.bu nedenle inşaattaki satış politikası Yine çok kısaca, dairelerin satış fiyatlarına bakıldıgında şehrin lüks bir semtinde, bir köyde olabilecek bir fiyatlara daire satışları mevcut , devletin bu yönünden mi yararlanıyorlar sizce bakıyorum bazı inşaat firmaları olmadık rakamlara cıkıyorlar bizi bıraz aydınlatabilir misiniz tebernüş bey inşaattaki maliyetler şişiriliyor mu ? hiç araştırmanız var mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
22 Haziran 2017 | 12:52 nuri kaya 4995 Kişi okudu