Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 6614 Kişi okudu

Dolar ne olacak ??????????

Soru

Fed faiz indirirse dolar ne olur elimde yüksek dolar var artık bi gayrimenkule yatırmak istiyorum?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Temmuz 2019 | 22:49 Mehmet ceylan 34226 Kişi okudu

kredi fiyatlari ne olacak hocam

Soru

2 sorum olacak hocam 1.Sizce kredi faiz oranlari düsecekmi 2. Düstugu takdirde konut fiyatlari artarmi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Temmuz 2019 | 23:44 ece akay 8355 Kişi okudu

Faiz İndirimi Öncesi Yatırım Yapmak

Soru

Tebernüş Bey merhabalar, nasılsınız? Afiyettesinizdir umarım? Yaklaşık 1 saat sonra Fed beklendiği (fiyatlandığı) üzere faiz indirimi gerçekleştirecek. Bizde ki merkez bankası başkanının kovulmasından anlıyoruz ki 24 Temmuz ppk toplantısında bizde faiz indirimine gideceğiz. (Beklenti / fiyatlanan 100 baz puan. Üstünde bir indirim gelirse döviz atağı olarak karşımıza çıkacaktır) Beklenti üzerinde Faiz indirimi geldiğinde de kimse arz fazlası var diye bakmayıp, yapılan hatalardan da akıllanmayıp muhtemelen tekrardan bir inşaat furyası başlayacaktır. Böyle olunca da fiyatlar tekrardan yukarı doğru tırmanmaya başlar. (Hem düşük faiz, hem yüksek kurdan dolayı) Bizde ?yatırım? adı altında garip kullanıcı davranışları mevcut. Fiyat düşerken kimse almak istemiyor, herkes alıp fiyat yükselirken almak istiyor. Bir malın fiyatını düşerken, değersizleşirken almayacaksan onun adı ?yatırım? değildir ki. Tüm bunların ışığında ben kira geliri seven biriyim. Belli bir yaşa gelmeden kendime hedef olarak belirlediğim bir kira geliri hedefim var. Şuan 1.000 lira kiracısı içinde oturan, komşularında aynı kiradan oturduğu, çevresinde de aynı kiralardan giden Bursa?nın batısında yeni yerleşim bölgelerinden birinde 180.000 tl?ye satılık bir konut var. 80.000 tl kadar borçlanmam gerekiyor. Şimdi borçlanıp faizler düştüğünde faizimi yapılandırıp düşük faize geçerim. Ama faizler düştükten sonra almak istesem o evin fiyatı da yükselmiş olacak. Siz dünya borç stokuna daha fazla katkı yapmayın diyorsunuz ama hedeflerime de ulaşmak için borçlanmak zorundayım. (Ev ve ofisimin borcu yeni bitti)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Temmuz 2019 | 01:19 Can ÇUBUK 8173 Kişi okudu

yatirimlik daire ile oturumluk daire farki

Soru

yatirimlik daire ile oturumluk daire farki nedir yada ne olmalidir hocam

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Haziran 2019 | 10:16 Burak Degirmenci 9720 Kişi okudu

Enflasyona dayalı konut kredileri

Soru

Abi televizyonlarda sıkça reklamlar çıkmaya başladı 3 tane Devlet bankası enflasyona dayalı konut kredisi hizmeti sunmaya başladılar. Nedir bu bilginiz var mı? Karlımıdır yoksa yuva yıkanmıdır :)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Haziran 2019 | 11:41 Hatice Özpınar 7551 Kişi okudu

Bu ekonomik belirsizlikte ev almak mı kiralamak mı

Soru

Tebernüş Bey merhaba, Geçtiğimiz haftalarda Kurtköy deki 2+1 evimizi sattık.Biraz da birikmiş paramız var.Kurtköy'de 600-700 TL ye bir ev satın alabiliriz.Şu anda paranın bir kısmını döviz,bir kısmını altın olarak muhafaza ediyoruz.Ben ısrarla ev almak istiyorum.Eşim ise dövizin yükseleceğini,birkaç yıl kirada oturmamız gerektiğini,bu ekonomik belirsizlikte ev almanın iyi bir seçenek olmadığını iddia ediyor.Bu konuda çok kararsız kaldık.Bir uzmanın görüşüne ihtiyacımız var.Yardımcı olursanız çok seviniriz.Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2019 | 10:30 Nazmiye Mortaş 8547 Kişi okudu

Faiz daha kârlı olması söyleniyor hep

Soru

Iyi günler Tebernüş bey, bu faiz yatırımla iligili birşey söylemek istiyorum. Boyna yazılıyor faiz daha karlı diye. Ya ben bu işi iyi anlamıyorum yada bazıları saplan samanı karıştırıyor. Faiz enflasyonla birbirine bağlıdır. Yüksek olmasi bankalar bizi sevdigi icin değil, enflasyon yüksek olmasindan dolayıdır. Yani eline fazla Türk Lira geciyor dogru, ama ayni anda paranın değeride düşüyor. Örnek yil 2017 200liraya 4 Poşet alisveris yapabiliyordun. Şimdi aynı parayla 2 Poşet alış veriş doluyor. Dolaysıyla demek istediğim yüksek faiz göz boyama. Neden dövize okadar yüksek faiz vermiyorlar ozaman? Cünkü enflasyonu daha düşük diye. Ben almanyada yaşıyorum ve benim düşüncem, asıl şimdi paranı uzun vadeli gayrimenkule yatırmak zamanı. Banka yüksek faizle saglam liman değil şu an, cünkü para orada eriyor. Krizden faydalanmak ve uygun gayrimenkul alma zamanı. Yani şimdi aslında tam alım zamanıdır. Satım zamanı değil sıkışmadıkça. Ben doğrusunu söylüyeyim, son dönemede kara kara tekrar düşünüyorum daha nasıl türkiyede Arsa veya tarla alabilirim diye. Param kalmadi :). Son üç senedir türkiye yatırım yapıyorum. Yabancılar gecen sene 92% daha fazla gayrımenkul ülkede satın aldı. Madem Faiz okadar iyise, neden ozaman yabancılar parasını TL çevirip vadeli yatırmıyor? Cünkü salam liman değil. Iyi Akşamlar ve Kolay gelsin.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Nisan 2019 | 19:48 Cemil Yildirim 6941 Kişi okudu

Emlak , gayrimenkul hikayeymiş

Soru

Son 15 senne geriye bakıyorum.tasarruflarımın çoğunu gayrimenkule ev ve arsa gibi şeylere yatırdım.Kısa vadede birşeyler kazandık.Ama ne yazık ki son üç senedir tersinden esen rüzgar,dolar artışı ve ekonomik kriz hepsini süpürdü.birde içeri girdik.Son on senenin altın,pamuk ve otomobil değerleriyle kıyas yapıyorum.Zararın zararını etmişiz.Tamam otomobil bir gösterge değil ama.2015 senesinde piyasaya çıkan hala aynı modeli üretilen X marka sıfır km bir araçtan tüm gayrimenküllerimi sattığımdayaklaşık 30 adet alıyordum.bugün ise aynı modeli çıkan 0 km araçtan sadece 16 adet alabiliyorum.Daha birde altına yada pamuk fiyatına vurursak.zarar daha büyük. Söyleceğim şu Türkiyede gayrimenkul olayı bitmiştir.Yüksek faiz olayıda hikayedir.uzun vadede zarardır.Altın kazandırmıştır.Dolar süper kazandırmıştır.Yüklü miktarda nakiti özelikle doları olanlara tavsiyem.Gidipte düşmüş gebermiş fiyatla satılan gayrımenkulları toplamayın.Bunların fiyat bir daha fırlayıp artmaz,artsada cuzi artar.uzun vadede bile kar etmessiniz.Tek gerçek yatırım altın.altına dönün. dediğim gibi gayrimenkul sektörü gebermiştir.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Nisan 2019 | 04:32 haşim orhun 9935 Kişi okudu

Kanal istanbul emlakcilari

Soru

Merhabalar Tebernus beycim Size bir sorum olcak malum geçen sene kanal İstanbul proje güzergahi açıklandı fiyatlar yükseldi ardindan 24 haziran secimleri dolarin yükselişi derken bu sene yerel seçim havasinin kötü algilanisi emlak piyasasıni salladı diyemem şöyle bisi oluştu emlakci arkadaşlar kendi elindeki yerlerine 300 bin yaziolarsa 250 olurmu dedinizde 270 bin maliyeti var diyip vermiyorlar yalnız biz satmaya kalktığımızda kendileri 300 luk yerelerimize 150 bin çekiyorlar sizce bu durum nasil düzene girer çözüme.kavusur? Sizce nekadar adil bir durum ? İlginize çok teşekkür ediyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2019 | 22:35 Erhan kurt 6491 Kişi okudu

Site Yönetim Müdürü Maaşı

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Oturduğumuz semtte ( Bahçekent ) site yönetim müdürlerinin maaşı sürekli tartışma konusu. Bölgemizde 7000 TL'yi bulan site yönetim müdürü maaşı mevcut. Bunun yanı sıra site yönetim müdürüne şahsına özel araç kiralama bütçesi de ayrı bir konu. Seçilen blok temsilcileri ve yönetim kurulu taraflı bir duruş sergilediklerinden dolayı site sakinleri herhangi bir müdahale edemekte. Soruma gelecek olursa bu durumun yasal boyutu nedir? Site yönetim müdürleri bu kadar yüksek maaş alabilir mi? Bizlerin bilmediği bir efor mu safrediliyor ki bu kadar yüksek maaşlar söz konusu? Sizin bu konuda yazılmış bir yazınız var ise okumak ve bölge sakinleri ile paylaşmak isterim. İlginiz için teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mart 2019 | 19:14 Umut Akçiçek 18895 Kişi okudu