Yabancıların yoğun olduğu sitelerde yerliler mutlu mu?

Tartışma

Türkiye'de yabancıya mülk satışı son 7 yıldır kolaylaştı. Yabancılar özellikle İstanbul'a yoğun ilgi gösteriyor. Yabancıların yoğum olduğu sitelerde yaşam nasıl? Bu sitelerde yaşayanlar anlatırsa dinleyelim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
24 Aralık 2020 | 08:47 Tebernüş Kireçci 6780 Kişi okudu

Ne olacak bu silivrinin hali ?

Soru

Tebernüş bey silivrinin yüzölçümünün 4 te 1 i bakanlar kurulu kararıyla ve cumhurbaşkanının onayıyla büyük ova koruma kanunu kapsamında tarımsal sit alanı ilan edildi.Tapu da satışta çıkacakmış.Sadece tarım yapılabilir.Hükümütler değişssede plan yapılmayacakmış.Hiç bir belediyenin plan yapma yetkisi olamazmış..Fiyatlar düşecek diyorlar.Tarla yatırımcıları gelirmi artık ? Silivriyi büyütmekten vazmı geçtiler.Yeni şehir havalimanı ve kanal istanbulun oraya kurulacak yeni şehir var diye silivrinin balonu söndümü yani.ne olacak o kadar yatırımcı ? İstanbul büyükşehir belediye başkanı metrobüste gelmeyecek dedi silivriye..sizin görüşünüz nedir fiyatlar etkilenirmi ? istanbul yatay değil dikey mi büyüyecek..3.havalimanına doğru.? bu arada bu ovalar Gümüşyaka ovası,değirmenköy,çeltik,yolçatı..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Nisan 2018 | 10:46 mustafa çalık 14751 Kişi okudu

Kira çarpanı mı? Metrekare fiyatı mı?

Soru

Tebernüş Bey merhaba. Bir ev satın almayı düşünürken kira çarpanını mı? yoksa metrekare fiyatını mı baz almalıyız? Yani bölgeye göre metrekare fiyatı yüksekse fakat kira çarpanı çok düşükse, bu ev alınır mı? Çünkü bazen ev çok küçük olabiliyor fakat ulaşıma ve merkeze yakın konumda olabiliyor, kira bedeli de yüksek oluyor haliyle.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Nisan 2018 | 13:14 cihan tamer 8487 Kişi okudu

USD olarak Gayrimenkul Fiyatları

Soru

Tebernüş Bey Merhaba, 2008 Yılında İstanbul Avcılarda satın aldığım gayrimenkul(Konut) 60.000 Usd bedele denk geliyordu.Bugün yapmış olduğu bir piyasa araştırmasında gayrimenkulun rayiç değerinin 64.000 Usd ye denk geldiğini öğrendim.Dolayısıyla Usd olarak bakıldığında 10 yılda sadece 4.000 USD artış görünüyor. Yine aynı lokasyonda 2013 yılında 137.500 Usd ye almış olduğum Konut'un Bugün Rayiç değerinin 145.000 Usd lerde olduğunu öğrendim.Burada da Reel fark 5 yılda 7.500 Usd Aynı şirkette çalıştığım ekip arkadaşım 8 yıl önce İstanbul Bakırköyden almış olduğu Konutunda Usd bazlı olarak Eş değer gittiği konusunda bilgi aldım. (Değerlerin TL karşılıkları hesaplanırken Kira çarpanları 250 matematiği üzerinden gidilmiştir ve Usd Rakamlar bulunurken ilgili yıllardaki kurlar dikkate alınmıştır.) Yukarıdaki örneklerde Gayrimenkullerdeki USD bazlı olarak çok küçük rakamlarda değişim göstermesi örnekleri birer rastlantı mıdır? Yoksa Gayrimenkullerin fiyatlarının artmasında Usd kur etkisinin bir rolü bulunuyor mu? Saygılarımla,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mart 2018 | 17:20 Fırat Orhan 12527 Kişi okudu

Hadımköy deliklikayadaki uçuk arsa fiyatları

Soru

Tebernüş Bey iyi çalışmalar öncelikle sitenizdeki atdınlatıcı yazılar için teşekkür ederim konulara yaklaşımınız beni oldukça etkiledi hergün en az 10-15 dakika sitenizde vakit geçirmeden yapamıyorum. fazlaca uzatmadan soruma geçeyim: Hadımköy Deliklikayada lojistik imarlı bir arsam var satmayı düşünüyorum 2 ay kadar önce bir internet sitesine ilan verdim 250.000 TL fiyat yazdım (arsam 467 metrekare) bir emlakçı arsama müşteri oldu arsayı 285.000 TL gibi benim talep ettiğimden yüksek bir fiyata portföyündeki bir müşteriye hemen satabileceğini aradaki fiyat farkını kendisinin alacağını söyledi başlangıçta cazip gelen bu teklifi kabul ettim ama kapora ödemeyi kabul etmediler. Tapu işlemleri içinde biraz oyalandılar, bende arsayı satmaktan vazgeçtim. Bölgedeki arazi fiyatlarının tahmin ettiğimden yüksek olduğunu düşünerek bir ay kadar bekledim. Aynı arsayı bir ay sonra 330.000 TL fiyatla tekrar satılığa çıkardım. Bu safar başka bir emlakçı arsamı 385.000 TL ye bir müşterisine hemen satabileceğini yine aradaki fiyat farkını kendisinin alacağını söyledi. Bölgedeki arsa fiyatları bu kadar değerlimi ? Yoksa bu bir dolandırıcılık yöntemimi ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Ocak 2018 | 22:19 Şerif Berdici 18304 Kişi okudu

Arsa ve Arazi neden daha çok kazandırır?

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey yaklaşık 3-4 yıldır emlak piyasasını yakından takip ediyorum ve arazi arsa ve ev fiyat artışlarına ve oranlarına tanık olma fırsatı buldum. Ancak arazi ve arsanın neden evden daha çok fiyat artışı yaşadığını bir türlü kendime ikna edici bir dille söyleyemiyorum ( evin eskimesini ihmal edersek). Hadi araziden imar geçti veya geçme potansiyeli var, fiyat artışı yaşadı diyelim ; arsa neden evden daha çok fiyat artışı yaşıyor? çok teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Ocak 2018 | 21:00 umut ismetoglu 13086 Kişi okudu

İşler ne zaman düzelecek?

Soru

Tebernüş Bey evler satılmıyor. Çoğu yerde kira çarpanları 250 üzerinde ve düşüş de yaşanmıyor. İnşaat sahibi maliyetim yüksek diyor konut alıcısı fiyatlar yüksek diyor..Hala bi dolu konut yapılıyor, kentsel dönüşümden bi dolu ekstra daire geliyor..Bu işin sonu ne olur? Fiyatlar TL bazında düşecek gibi..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Kasım 2017 | 11:06 Memed İnce 11217 Kişi okudu

ÖNGÖRÜM KONUT FİYATLARI BİR YIL İÇİNDE EN AZ % 20 DÜŞECEK

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, bu konuda yazılanır var sıklıkla sorulan sorular var bir tanıdığımızın güneşlide çok büyük bir arsası var ve kat karşılığı piyasanın duyulmuş gözde diyebileceğimiz firmaları ile görüşüyorlar ancak durum hiçte iç açıcı görünmüyor. Ellerinde hatırı sayılır derecede stok mevcudu olan firmalar var ve satışı konusunda önümüzdeki yıllarda durumun dahada kötüleşeceği kaantindeyim. Kendi dairemde var 230 kira çarpanı ile satışa çıkarttık ama teklif yok. Bu durum sizce ne kadar daha sürecek? iyi günler saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Kasım 2017 | 10:37 MUSTAFA DEMİR 19641 Kişi okudu

İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZİ KAPIDA MI?

Soru

Tebernüş Bey merhaba, sanırım inşaat sektöründe kriz kapımızı çaldı ve içeri girmek üzere. Bahsettiğiniz üzere, uzun vade de de en fazla getiriye sahip olmayacak gibi, hatta götürecek. Emlak Konut Gyo ve büyük inşaat projelerinde satışlar %50 den daha fazla düşmüş durumda. Butik projelerde ise, geçen senelerde 1 milyon tl civarında satışı yapılan daireler, 600-700 bine dahi düşük satışlarla el altından satılmakta. Yatırımcılar ve üretici şirketler açısından durum kötüye gitmekle birlikte, oturum amaçlı ev almayı düşünen bizler, fiyatların daha da düşmesi taraftarıyız. Yükselen faizler ve şişen aşırı fiyatlardan dolayı, mevcut ekonomik alım gücünün de düşmesi, ev alma olanağını çok düşük hale getirmiştir. İşin matematiği de kalmamıştır. Birçok bölgede, kira çarpanları 300 ü geçmiştir. Sıkışıp da satan olmadıkça fiyatlar düşmez tezi doğrudur. Fakat Ahmet amca evini satarken, yanındaki sıfır daire fiyatıyla aynı yada daha fazla fiyat koyamaz, bekler durur senelerce. Arz fazlası da var doğru , fakat hangimiz , hangi gelirle bu arzı eritebiliriz ki? Müthiş bir düzeltme olacağı aşikar da, bu bir çöküşle mi olur? Yoksa nasıl günden güne arttıysa fiyatlar, öyle ce de paraşütsüz iner mi orta vadede? Yatırım enstrümanlarının da cazibesi de ayrıca darbe vurmuştur. Yüksek faizler, şişen fiyatlar, arz fazlası, kredi borçlularının hacze uğrayan daireleri, nakite sıkışan inşaat firmaları, kira vergilerinde götürü oranın düşmesi, beyaz yakalıların dahi alım gücünün orta bir eve yetmemesi , işsizlik, mevduat fazileri vs bu unsurları alt alta topladığımızda; İnşaat sektörü krizi kapıda mıdır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Ekim 2017 | 11:40 cihan tamer 27759 Kişi okudu

Doviz uzun dönemde kazandırmaz diyordunuz?

Soru

Tebernüş bey merhaba.uzun zamandır sizi bu platformdan takip etmektyeyim 2009 den beri dövizin uzun vadede kazandirmayacagini gayrimenkulun kazandiracagini, size bu konu ile soranlara soylemektesiniz.Lakin gelinen noktada döviz 2009dan bu yana baktigimizda dövizin uzun vadede gayrimenkul den fazla kazandırdığıni görmekteyiz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Ekim 2017 | 15:57 Kamil kamil 11007 Kişi okudu

Emlak dünyasına olan sonsuz hayranlığınız

Soru

Tebernüş bey, yıllardır halkımıza çok yararlı teknik bilgiler öğretiyorsunuz. Emlak dünyasında gerçeklerin en azından bir kısmını gösteren nadir kişilerden birisi sizsiniz. Yıllar geçtikçe sizin terazinin ibresi sürekli olarak inşaat şirketlerini, komisyoncuları, emlakçıları göstermekte. The Big Short filmini izlediniz mi? Filmde sonuna kadar emlak sektörünün tarafını tutanların sonu iyi olmamıştı. Tebernüş bey, emlak sektörü bir hizmet sektörüdür. Nasıl ki karnımız acıkır fırından ekmek alırız. Gece uyumak için de ev alırız. Günümüzde insanlar bir ev alabilmek için hayatlarını ortaya koymak zorunda. İstanbul'da 10 yıl önce otobüs durağı olmayan yerlerde ev alabilmek için bankalar net 15.000 türk lirası maaş bordosu istiyor. Çok basit bir insani ihtiyaç Türkiye'de hayatın anlamı haline gelmiş durumda. Bu duvar yıkıldığında siz bir adım geride durun Tebernüş bey. Gelecek yıkımı görebilecek kadar bilgili bir insansınız. Hayırlı İşler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Eylül 2017 | 13:20 onur okur 13883 Kişi okudu