Satilik ev ilanlarinda son 1 yilin rekoru kirilmasi.

Soru

Merhaba teberbus bey nasilsiniz. Türkiye, genelinde satılık ev ilanlarında rekor kırıldı. Mart ayı ile birlikte satılık ev ilanları son 1 yılın en yüksek seviyesine ulasti. Satılık ev ilanlarının ana nedeni, deprem korkusu ve kira artışına getiren yüzde 25'lik sınırlama ile evin yatırım aracı olmasından çıkması. Bu haberi nasil yorumlarsiniz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Mayıs 2023 | 07:17 Mustafa adamci 2954 Kişi okudu

KONUT FİYATLARININ GELECEĞİ HAKKINDA MATEMATİKSEL GÖRÜŞÜM VE SİZE TEŞEKKÜR YAZIMDIR

Soru

Tebernüş bey merhaba; size gerçekten sonsuz teşekkürler, yaklaşık 10 yıldır sitenizi ve yazılarınızı takip ediyorum, 10 yıldır konutta balon olduğu söyleniyor ve sizde 10 yıldır buna karşı çıkıyorsunuz tüm profesör ve uzmanlara rağmen. Gerçekten sizin öngörüleriniz ve doğru tahminlerinizden dolayı tebrik ediyorum. Herkes konut fiyatlarının geleceğini konuşuyor. Ben bu konuda işin içinde olan bir inşaat mühendisi olarak yorum yapmak istiyorum. Konut fiyatlarının yakın gelecekte düşme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Pazardaki soğan, salata, biberin fiyatı, kasaptaki etin, sütün fiyatı nasıl her geçen gün artıyorsa, konutun da artması gayet normal, matematiksel olarak neden düşmeyeceğini açıklayayım; Birincisi: Demir, çimento, kum, çakıl, fayans, tuğla gibi ana maddeler her geçen gün zamlanıyor, bu da direkt olarak maliyetleri arttırıyor ve fiyatlar artıyor. İkincisi: Çok ciddi bir işçi sıkıntısı var hem de çok ciddi, demirci, kalıpçı, sıvacı ve duvar işçisi bulamıyoruz, son 1 senede bizim şirkette çalışan en az 15-20 işçi yurtdışına gitti, şuan yurtdışında inşaat işşçisine yönelik çok ciddi bir talep var hergün işçiler arasında yurtdışına gitmek için birileri pasaport vs çıkarıyor, aynı zamanda deprem bölgesinde yeni başlayan inşaatlardan dolayı o bölgede işçilere çok ciddi yövmiyeler veriliyor, diğer bölgelerden çok ciddi bir işçi transferi var deprem bölgesine. Bu ne demek oluyor adamı elinizde tutmak için normalde 500 tl verdiğiniz yövmiyeyi mecbur gitmesin diye arttırmak zorunda kalıyorsunuz, işçilikler inşaat sektördünde çok ciddi bir şekiilde artıyor, bu da maliyetleri ve doğal olarak fiyatı etkiliyor.(ocak zammıyla birlikte son 2 zamda işçilerin maaşı tam 3 kat arttı ortalama, yanlış duymadınız tam 3 kat arttı.) Üçüncüsü: Türkiyede her sene 800-850 bin konut ihtiyacı var(yeni evlenenler, boşananlar, göç durumu vs.) Fakat üretilen konut sayısı senelik 400 bin civarı yani arz talep konusu ev fiyatlarının düşmesini engelliyor. Dördüncüsü: Deprem bölgesinde ve istanbulda kenstel dönüşümde yapılacak milyonlarca konuttan bahsediliyor, bu konutlar için eğer ciddi bir manada yapılmaya başlansın o zaman hep birlikte göreceğiz demire, çimentoya, işçiliğe gelecek zamları. Arkadaşlar köprüden önceki son çıkış almak isteyen bence elini çabuk tutsun derim. Şahsi yorum ve görüşlerimdir, kendi araştırmanızı yapmadan karar vermeyiniz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Nisan 2023 | 14:27 ONUR YILMAZ 3148 Kişi okudu

konut fiyatları usd bazlı artışına devam eder mi

Soru

merhabalar tebernüş bey önümüzdeki 1 yıl içerisinde konut fiyatlarında usd bazlı olarak ne yöne hareket bekliyorsunuz ? yükselir mi düşer mi? kurun ve faizlerin yükselerek stabil hale gelmesi konut fiyatlarını nasıl etkiler ? bu yeni dönemde , kira çarpan ortalması istanbul için ne hesaplanmalıdır ? teşekkurler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Nisan 2023 | 18:43 yasin bozkurt 2389 Kişi okudu

Enflasyonist ortamda ev satıp alma

Soru

Merhaba, Benim 3 yıl önce aldığım dairemi satıp üzerine para ekleyip daha büyük bir daire satın almak istiyorum. Ancak her gün fiyatlar değişiyor ve satar satmaz alacağım ev hazırda olmayabilir yani tam birini satıp ötekisini almak çok zor. Para da he rgün eriyor. Bu durumda nasıl bir yöntem izlemeliyim. Bilginizi rica ederim. Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Nisan 2023 | 01:06 Aylin Tekin 2407 Kişi okudu

Kur artışının konut geçirgenliği

Soru

Hocam seçim sonrası olası bir kur artışı sonrası konutta dolar bazlı düşme olabilir mi, dolarla yatırımlık peşin ev almak isteyen biri için seçim sonrasını beklemek acaba dahamı makul olur. siz olsanız nasıl düşünürdünüz. saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Nisan 2023 | 23:50 umut altıntaş 2516 Kişi okudu

ekonomistlerin konut yorumu?

Soru

Hocam mahfi eğilmez yazısında konutdan bahsediyor.faizler enflasyona yaklaştıkça konut fiyatları gerileyecek ve satışlar düşecek şeklinde fikir belirtmiş ve yüksek mevduat faizi veren bankalarıda örnek göstermiş.sizce söylediği gibi konuta giden yatırımcı tekrar mevduat faizine dönermi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2023 | 10:38 serdar sadıkoğlu 2281 Kişi okudu

Borsa İstanbul geleceği hakkında

Soru

İyi günler Tebernüş bey. Borsada seçim öncesi ve sonrası sizce ne olur? Her ay maaşımdan fiyattan bağımsız düzenli hisse almak istiyorum ne tavsiye edersiniz? Borsaya geç mi kaldık?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Nisan 2023 | 15:21 Hakan Zahter 2137 Kişi okudu

batıkentdeki daireyi satıp alcı mahallesinden daire satın almak

Soru

merhaba.sitenize ilk 1,5 yıl önce giriş yaptım.ilk okuduğum yazılarda konut fiyatlarının artacağını evlerin karaborsaya düşeceğini boş evlerin çok kıymetli olacağını ev sahibi kiracı sorunlarının olacağını odaların kiraya verileceğini yazıyordunuz.ben yazdıklarınızın olacağını peşinen kabül ettim.hemen harekete geçtim.ankara temelli bölgesinde organize sanayi işcileri için gecekondu önleme bölgesi adı altında kooperatif evleri varmış.ben de sanayiye işci servisi şöförlüğü yapıyordum.birgün evleri görmeye gittim.3+1 150 metrekare çift banyo çift balkon çift asansör katlarda daireler var.bitmiş durumda fiyatlar 300 bin lira.tanıdık mütahhitlere sordum maliyeti bile değil dediler.almamı söylediler.fakat çoğu sitenin iskanı yok.kat irtikap tapusu var.yollar asvaltlanmamış okul açılmamış.market yok.sağlık ocağı yok bu yüzden oturum oluşmamış.bir tane kendime 2 tanede çocuklarıma 300 bin liradan 10 yıllık kredi kullanarak 3 tane daireyi aldık.şimdi işler değişti bu saydığım olumsuzların hepsi düzeldi.deprem bölgesinden bile gelenler oldu.ankara merkez de kiralık ev kalmayınca buralara gelmeye başladılar.kiralar 4 bin oldu.sorum şu şu an daireler 800 binden başlıyor.hala çok ucuzlar batıkentdeki evimi satsam burdan 3 tane alabilirim.buna değermi gerek varmı.sonuç da batıkentde değerleniyor.fakat alcı mahallesindeki evlerin maliyeti şu an inşa maliyeti arsa payı finans maliyeti kar payıyla beraber 3 milyon eder.2 sene sonra bu fiyata ulaşır diye düşünüyorum.şimdiden teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Mart 2023 | 08:42 ismail mecantaş 1789 Kişi okudu

iktidar değişilirse konut fiyatlarına etkisi

Soru

Tebernüş bey iyi günler .iktidar değişikliğinde daha ortodoks politikalara geçileceğini varsayarsak konut fiyatlarında düşüş beklermisiniz? konut ve oto alımı nedenlerinden biride eldeki TL den kurtulma güdüsü diyebiliriz.eğer bu etki zayıflarsa Buda fiyatlara negatif yansıyabilir

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Mart 2023 | 11:35 mehmet selim 3104 Kişi okudu

Elimdeki parayı nasıl değerlendirmeliyim?

Soru

Tebernüş Bey merhabalar, Antalya'da çok iyi bildigim ve cocuklugumun geçtiği denize yakın bir merkezi bölgede bir apartman'a uygun bir arsa satılık. 32 milyon TL fiyatı var, 25 M TL'de inşaat maliyetiyle bir apartman yapılabiliyor. Talebin de çok yogun oldugu bir bölgede. Sizce bunu yapmanın bi riski var mı? seçimi beklemeli miyiz? bir kur krizi olabilir mi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Mart 2023 | 22:27 Mert Deveci 1872 Kişi okudu