Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi

Tartışma

Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi başladı. Bundan sonraki süreçte piyasalar normale dönünceye kadar 3 fiyatla karşılaşacağız. Bu fiyatlar ne? 1) Tok satıcıların fiyatı: Fiyatı dolara çevirip dolar bazlı zam yapmaya devam edecekler. Bunların satmaya niyeti olmaz. Gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenme peşindeler. Bunlarda düşüş olmaz. 2) Sorunlu gayrimenkullerin fiyat:. Özellikle kiracı sorunlu konutlarda konut satılmıyor. Sorun satılıyor. Konutun fiyatındaki iskonto sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. 3) Sıkışanların gayrimenkullerinin fiyatı: Bankalar "bir gece ansızın" kredi musluklarını kapattı. Zaten musluktan su az akıyordu:) Şimdi hiç akmaz oldu. Bundan mağdur olan iş adamları, girişimciler ve esnaf gayrimenkullerini satışa çıkardı. Şimdilik el atından satmaya çalışıyorlar. Ama yakında alenileşir. Bunun sonucu ne olur? Özellikle konut arzı azalır. Maliyet yükselişleri fiyata yansımaz. Arz hız keser. Zaten az ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan arz durma noktasına gelir. Gayrimenkulün dolar bazlı yükselişi şimdilik hız keser. Bankalar kredi musluğunu açtığında kaldığı yerden devam eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
05 Ağustos 2023 | 04:10 Tebernüş Kireçci 2517 Kişi okudu

Seçim Sonrası Konut Piyasası Nasıl Olur?

Soru

Tebernüş Hocam merhabalar, 2023 yılı ile ilgili yazınızı dört gözle bekliyoruz. Ne zaman yayınlamayı planlıyorsunuz hocam? Soruma gelecek olursam, İstanbul'da konut yatırımımız var daha öncesinde de size pek çok soru sormuştum sayenizde konut yatırımı yaptık dediğiniz gibi de oldu. Ancak geçenlerde TV'de bir ekonomist (isim vermeyeceğim ama analizlerine itibar ettiğim kamuoyunda da popüler olan bir hocamız) seçim sonrası faizlerin ciddi artış göstereceğini bu durumunda ev fiyatlarında ciddi gerilemelere neden olacağı yönünde söylemlerini gördüm. Arz durumu ortadayken bu konu da ne düşünürsünüz Hocam? Yani aslında sizin yazılarınızı takip eden biri olarak önümüzdeki 5 sene büyükşehirlerde döviz bazlı artışın olacağı yönünde görüşünüzü hatırlıyorum. Bu görüşünüz geçerli midir halen? Teşekkürler değerli hocam.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Aralık 2022 | 13:06 Fatih Şallı 2387 Kişi okudu

Yatırımlık Tarla veya Arsa

Soru

Yatırımlık arsa yada tarla almayı düşünüyorum temel amacım yatırım olduğu için ilçe tercihi yapamıyorum şuanda İstanbul çevresi bakmaktayım fakat bir çok seçenek mevcut sizin tercihinize göre hangi ilçelerden veya köylerden yatırım yapılabilir. Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Aralık 2022 | 22:40 Can Oğur 2053 Kişi okudu

Dolar bazli konut fiyatlari , yorum

Soru

Tebernus bey merhaba, Turkiye Dolar bazli metrekare konut fiyatlarini gecmise yonelik inceledigimde sunu gordum, 2016 yili icerisinde Turkiye ortalama konut fiyatlarinda metrekare bazli maksimum seviyeler olan 801 USD gorulmus, ardindan dolarin hizli yukselmesi ile dusus trendine girmis. 2016- 2021 yillari arasinda dolardaki hizli yukselis ve konut stogunun yuksek olmasindan dolay dusus trendi devam etmis, gorulen minimum deger 2018 yilinda 439 USD . Turkiye ortalama konut fiyatlari 2021 yili sonlarinda 470 USD seviyelerinden yukselise gecerek bugun itibariyle 836USD seviyelerini gormustur. Fakat burada onemli bir ayrinti var . Gecmis yillarda yasanan dolar bazli yukselis dolarin dusuk serettigi yillara denk gelmesine ragmen , 2021 tarihinden itibaren baslayan yukselis yuksek dolara ragmen gerceklesmistir. Bu duruma hukumetin faiz politikasi ve konut arzinin yetersizligi neden olmustur diye dusunuyorum. Bu yorumlar sizin bu platformda paylastiginiz "Dolar bazli onumuzdeki 5 yil yon yukari" tezinizi dogrulamaktadir diye dusunuyorum. ilave olarak Onumuzdeki secimde guven veren, ongorulebilir bir iktidar secilirse ve dolar kuru tipki 2002 secimlerinden sonra oldugu gibi bir kac yil yatay seyrederse enflasyon goz onune alindiginda ( ozellikle de insaat ve arsa maliyetleri) onumuzdeki yillarda konut fiyatlarinin dolar bazli ciddi anlamda yukselmesi anlamina gelecektir. Yaptigim yorumlarda sizce eksik ya da bir yanlis var midir ? ya da sizin ilave yorumunuz varsa duymak isterim. Tesekkur ederim Selamlar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Ekim 2022 | 11:38 Mehmet Ali Yildiz 2003 Kişi okudu

Ferde yıldırım programındaki konuşmanız

Soru

Tebernüş Bey, Galiba ilk konutla ilgili yazı yazdığınız günlerden beri sizin yazılarınızı okuyorum. Okuru her seferinde doğru yönlendirdiniz. En son you tube da Ferda Yıldırım la yaptığınız yayında, istanbul ve çevresinde ev fiyatlarının daha yükseleceğini söylediniz. Fakat programın sonlarında evlerinizi ofisinizin bir kısmını satacağınızı söylediniz.Bir daha bu fiyatlara satamam dediniz. Yani satmalımıyız , almalımıyız bu cümle ile kafam karıştı. Size verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Temmuz 2022 | 01:52 Gül güzel 2393 Kişi okudu

Konut Fiyatlarındaki Döviz Bazlı Artış

Soru

Tebernüş Hocam sevgiler ve saygılarımla, Sizi uzun zamandır takip ediyorum bu sebeple de geçen sene 2+1 yatırımlık bir daire almıştık sayenizde. Öncelikle teşekkürü bir borç bilirim. Aslında sorum şu geçen seneye göre baktığımda %25-30 oranında dolar bazlı bir kar elde etmişiz. Yazılarınızda ve videoda da döviz bazlı her sene en az %20-30 artış beklediğinizi yazdınız. Bu durum ne kadar daha sürdürülebilir? Dolar zaten artarken dolar bazlı da artış sonucu belli bir kesimin konuta ulaşma ihtimali hiç ama hiç kalmayacak. Ya da bu sebeple mi yeni yapılan konutlar hep lüks projeler. Bu konuda görüşünüzü çok merak ediyorum. Ona göre satıp parayı altına çevirmek gibi bir düşüncemiz var. Altının baskılandığını düşünüyorum hakettiği yer ons 2100-2200$ olmalı minimum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Haziran 2022 | 21:40 Fatih Şallı 2020 Kişi okudu

sizi dinledim ve kazancli cikacam

Soru

slmlar esim le birlikte karar vermistik kirada olan evimizi satip super bono ve katilim vs vs de degerlendurmeye ve sizinle istisare ettikten sonra vazgectik inan 1 ayda yuzde 10 sitemizdeki evler yukari gitti ve arz yok oldugumuz sehirde sizin gibi inasanlarin daha cok turkiyede olmasi dilegi ile tesekkur ederiz iyiki tanimisiz sizi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Haziran 2022 | 17:03 yaprak inan 1890 Kişi okudu

Önce Kredi mi Altın borcumu ödenmeli

Soru

Önce birisi kapatılacak ve aynı miktar ise önce hangisi kapatılmalı , çünkü konut kredisi önce faizleri yüksek alıyor ana para az alıyor, ilk iki sene için bahsediyorum hangi borç önce kapatılmalı yani iki sene önce 150 konut kredisi 10 senelik çekildi ise ayni anda 100 gram altın borcu varsa önce hangisi kapatılmalı sevgiyle

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Haziran 2022 | 08:37 Osman K.Kaya 2067 Kişi okudu

Dolar Bazında Konut Fiyatları ?

Soru

son 15 yıla baktığımda istanbulda ortalama konut fiyatları dolar bazında aynı kalmış, bundan sonraki 15 yılda istanbulun konut fiyatı ortalaması dolar bazında yükselirmi düşermi ? ve sebepleriyle birlikte cevaplarmısınız ?Şahsi görüşüm Türkiyenin dolar bazında konut fiyatı ortalaması balkan ülkeriyle hemen hemen aynı seviyede, fransa italya almanya ingiltere gibi dev ekonomilerde ise Türkiyenin 7-10 katı seviyelerinde, Türkiye Ekonomisi liyakatlı kişilerin yönetiminde gerçek anlamda büyüdüğünde 10-15 sene içinde en azından ispanya italya seviyelerine yaklaştığında dolar bazında şuanki fiyatların en az 2 katına çıkacağını düşünüyorum. Bu durumun tersi durumunda ise ekonomimizin kötü yönetimi fakirleşme yüksek enflasyon devam ettiği taktirde dolar bazında konut sektörü büyük değer kayıplarına uğrayacaktır. Çünkü doların her sene %50-100 arası arttığı bir ülkede fakirleşme ve yoksullaşma hatsafada olur, konuta erişim çok azalır buda fiyatları artık dolar bazında geriye götürür.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Mayıs 2022 | 09:58 Fatih ACAROĞLU 2667 Kişi okudu

yeni konut yasası görüşleriniz nedir

Soru

tebernüş nasılsın? yeni çıkacak kira kanunu hakkında ne düşünüyorsun? rayiç bedelin 240'a bölümünden daha fazla olamayacakmış. bu durumda kiralar 3-5 bini geçemeyecek. konut sahipleri neden hep eziliyor?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Mayıs 2022 | 18:47 hasan ürey 1892 Kişi okudu

Piyasa Tamamen Dolarize oldu, Türk lirasi hic kullanilmiyor

Soru

Merhaba Tebernüs Bey, Istanbul'da yasam konforumu atiracak bir ev alma niyetim oldugu icin yilbasindan bu yana sürekli emlakcilari ve projeleri geziyorum, biraz sahadan bilgi vermek isterim. Ev almak icin daire satmak zorunda oldugum icin benim durum cok riskli, bana bankalar kredi de vermiyor. Bugün ev almak isteseniz hickimse evinin fiyatini lira olarak belirlemiyor, yeni-site ici-kapali otoparkli yapilara talep cok fazla, bu tarz dairelerin fiyatlari dolar bazinda aylik %5-7 arasi artiyor, yeni bitmis ve insaat halindeki projelerin fiyatlarini yazmama gerek yok, cünkü inanilmaz fiyatlar, mahalle aralarindaki apartman daireleri sitelere göre fiyatlari cok geri kaliyor, maddi durumu cok iyi olmayanlar icin bu tarz daireler simdilik firsat ama bu firsat uzun süre devam etmez. Kredi kampanyasi sadece evlerin fiyatini artirdi, krediyle ev alan nerdeyse hic yok, zaten insaat firmalarida vergiler yüzünden krediyle satisa sicak bakmiyor. Simdilik acelem yok, zaten bütün param gayrimenkulde ama Istanbul'da keyfinize ve isteklerinze göre ev bulmak cok zor, belki 1-2yil daha sabredip Istanbul'dan gitmek en iyisi.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Mayıs 2022 | 16:15 kaan kirimli 1940 Kişi okudu