Yabancıların yoğun olduğu sitelerde yerliler mutlu mu?

Tartışma

Türkiye'de yabancıya mülk satışı son 7 yıldır kolaylaştı. Yabancılar özellikle İstanbul'a yoğun ilgi gösteriyor. Yabancıların yoğum olduğu sitelerde yaşam nasıl? Bu sitelerde yaşayanlar anlatırsa dinleyelim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
24 Aralık 2020 | 08:47 Tebernüş Kireçci 6779 Kişi okudu

Ikinci elde prim yapmama nedeni?

Soru

Ikinci elde prim yapmama nedenleri nedir sorusunin cevabina gelirsem, Bunun nedeni tamamen muteahit firmaninin kendisine guvenerek yatirim yapan malikleri devremulk almis muamelesi yapmasidir. Binalari gercek sahipleri olan maliklere birakmayip kendince aidat surecinide ticari kazanca birakmama istegidir, Halbuki denizi gecip derede bogulmak buna denir, herbiri bir sonraki projesinin dogal musterisi olmasina ragmen kac tanesi cevresine olumlu geri bildirim yapip tekrar musteri oluyor , burasida arastirilmalidir. Gayrimenkulde satis sadece projeyi sattim bitti ile olmaz, satis sonrasi ilede surec devam ederek yasam tarzini olusturmaya donusur. Bu durumu goremeyen muteahtlerin yaptiklari islerde yatirimcilarini mutsuz eder. Ikinci eli, ilk satis fiyatinin altinda kalir. Bu durumdaki maliklerin kapisini calin bin soylesin size. TEBERNUS Hocam, sizin bu soylediklerimle ilgili yorumlariniz nelerdir ? Rica etsem paylasir misiniz ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Haziran 2017 | 20:27 Atilla demirel 5573 Kişi okudu

Konut projelerinde satamamalarına rağmen neden fiyatlar düşmüyor

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Konut projeleri satış yapamamalarına rağmen neden fiyatları düşürmüyorlar. : Nasıl dayanabiliyorlar bu kadar süre satamamalarına rağmen. TOKİ sayesinde mi bu kadar süre dayanabiliyorlar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
22 Mayıs 2017 | 17:15 Erdem YILMAZ 9861 Kişi okudu

Kira çarpınında dünya birincisi olmak normal mi?

Soru

Emlak değeri için kira çarpanı 250 yazınızı okudum. Çarpanın kaç olması lazım sektör için çok önemli... Bu konu dünyadan bağımsız düşünülebilir mi? " dünya biricisi olmuşuz. Türkiye'nin dünya birinci olmasında bir yanlışlık yok mu..? Sanki Türkiye dışında dünyayı türlü felaketler bekliyor; yabancılar da o panikle Türkiye'den ev alıyor gibi olmuş... Turistlerin bile gelmeye korktuğu.. Bu yüzden de turizm sektöründe kriz beklenen bir ülkenin (ev fiyatları/ev kiraları) rasyosunda dünya birincisi olması gerçekten makul mü..?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Mayıs 2017 | 19:13 Derya Deniz 5559 Kişi okudu

Maketten Konut Satışları Titan Sistemi iddiası

Soru

çok büyük bir emlak krizi kapıda senaryosu Mantıklı ama, Aslı var mıdır? Olabilir mi böyle bir şey?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2017 | 00:15 Derya Deniz 5435 Kişi okudu

Ev fiyatları ve ev kiraları düşüyor mu?

Soru

Tebernüş Bey İstanbul'da son 3-4 yılda ev fiyatları ve kira fiyatları inanılmaz arttı. Kira çarpanları150'den 250 üzerine geldi. Şimdi son aylarda ev fiyatları değişmiyor hatta bazı yerlerde ciddi indirimler var. Fakat kira çarpanları hala çok yüksek. Hatta kira fiyatları yüksek olduğu için bazı ev sahipleri kira tahsilatını da yapamıyor. Yatırımlık daireyi beyaz yakalıya kiraya vermek isteyen yatırımcı düşük kiraya razı oluyor. Mesela Bahçeşehir gibi yerlerde kira çarpanları 400-450 çıkmış durumda.. Sizce bu durum ne kadar sürdürülebilir.. Bir de şimdi inşaat firmaları kira çarpanlarının artık 300 olarak hesaplanması gerektiğini ifade ediyorlar. Bence bu saçma. Çarpanlar 250'den daha aşağı gelmeli. Zira ev fiyatları düşüyor, kiralar sabit. Yüksek kiralı yerlerde tahsilat veya kiralanma sorunu var. Bir de Türkiye'de ve dünyada faiz oranları artıyor. FED bu sene 2 kere daha faiz artıracak. Bu şartlarda kira çarpanları 300 oldu diyen İnşaat Firmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Mayıs 2017 | 09:12 Memed İnce 9762 Kişi okudu

Ev mi uzun vadede arsa mı?

Soru

İyi günler efendim ben bir ev sattım 200 bin tl civarinda şimdi 100 bin tl kredi çekip alsa mi alsam yoksa 10 yıl sonra satabileceğim bir arsa mı alayım şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Mayıs 2017 | 20:47 Şükrü altay 7214 Kişi okudu

Konut satışlarında durgunluk

Soru

Merhabalar, Tebernüş Bey, vaktiniz olmadığından dolayı sorularımızı siz yanıtlayamıyorsunuz anlıyorum. Konut piyasasında bir durgunluk var gibi sanırım, hem 0 hem 2.el konutlarında fiyatlar çok şişti, haliyle herkes fırsattan istifade etme peşinde, gecekondulara bile 200 - 300 Bin TL isteyenler var, hatta muhtar satışıymış, tapu da yok. Dün de komik bir olay yaşadım, Güneşli evren mahallesi 10 yıllık binada 90m2 daireye 285.000 TL istiyorlar. ben de daire için o fiyat çok geldi, komple binayı mı satıyor dedim acaba, adam dalga mı geçiyorsun dedi hatta. ne dalgası dedim abi, evin konumu iyi yerdeymiş. anlamadım. Fiyatlar ne zaman normale döner peki, böyle saçma ilanlar çıkmaz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
28 Nisan 2017 | 14:52 Erdem YILMAZ 6671 Kişi okudu

Konut piyasası ile sizlere sorulan soru sayısı arasında korelasyon?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey,sitesinizi sıklıkla takip ediyorum,vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkürler.Benim sorma istediğim konut ve ticari ünite piyasasının yavaşlaması ile sizlere sorulan soru sayısı arasında nasıl bir korelasyon mevcut?Mevcut iktidar artık Türkiye'yi yönetemiyor ve maalesef ki işlerimizin bozuk olmasının sebebi ne yazık ki onlar,şimdi dünya da artık hikayenin farklılaşması ile birlikte kısa vade de(2-5 yıl) inşaat piyasını nasıl görüyorsunuz?Görüşlerinizi rica eder,saygılarımı sunarım.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Nisan 2017 | 08:37 Ali Fuat Ürgüplü 3832 Kişi okudu

Arsa mı? Kurumsal kiracılı dükkan mı?

Soru

Tebernüş Bey ; Yazılarınızı uzun yıllardan beri takip ediyorum. Sizin sayenizde para , sermaye ve gayrimenküle bakış açımın ve yatırımcı vizyonumun genişlediğini söyleyebilirim. Sorulara verdiğiniz cevapları izleyerek Çerkezköyün gelişmekte olan aksında bulunan arazilerimizin arsaya dönüşmesini bekledik ve pişman olmadık. Şu anda Emsal 1 olarak görülen arsanın metresi 1000 TL ye kadar çıktı. Siz olsaydınız metresi 1500 ya da daha fazla olana kadar bekler miydiniz, yoksa kurumsal kiracılı mülk yatırımına mı dönüştürürdünüz ? Emsal 1 olarak görülen yerde arsayı hala kira + dükkanın değerlenme potansiyelinden daha güçlü bir yatırım olarak kabul edebilir miyiz Düşünceleriniz nelerdir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Nisan 2017 | 10:55 CAN HÜSEYİNOĞLU 5327 Kişi okudu