Emlak sektorunde sona gelindi mi?

Soru

Tebernus bey merhaba. Son zamanlardaki gozlemlerimize gore yatirim icin konut alma trendinin sonuna gelmis gibiyiz. Evlere kiraci bulunamiyor, bulunsa ödeme yapmayan cok, satiliklar 2 3 sene onceki fiyatlarda, konut kredisi faizleri ciddi yukseldi, mevduat faizleri cazibesi artti, kiralanan evin vergisi, masrafi, vs giderlerine bakildiginda donemin kapanmaya basladigini gorebiliyoruz. Tabiki evi alip oturma ihtiyacini karsilayacaklar icin durum farkli ama bu kadar faizlerin yukseldigi ortamda toplu pesin parasi olanlarin cok az oldugunu dusunmekteyim. Devlet bankalarinin caktirmadan faizleri yukseltmesi cok kotu oldu. Ev almayi dusununen bizler icin durum parlak gorunmuyor sanirim. Devlet nasil tesvik veriyorsa firmalara, konut sektorude onem gosterdikleri alan oldugu icin, kendi bunyesinde cok uygun faizle kredi veremez mi? Bir formul bulunmazsa bu sistem kilitlenecek gibi. Özeti parasi olan yatirim icin konut almiyor, ihtiyaci olan da pesin parasi yoksa yuksek faizden dolayi alamiyor. Bu durum boyle nereye kadar gider?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Temmuz 2017 | 12:15 Cihan tamer 11353 Kişi okudu

Ev satılıp arsa alınır mı?

Soru

Merhabalar. Evimi satıp kiraya çıkarak uzun vadede yatırım kazancı için arsa satın almak istiyorum. Sizce uygun bir karar olur mu? Tavsiyeniz ne olur..Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Temmuz 2017 | 22:47 Ali Batan 5727 Kişi okudu

Kayasehir projesinde dukkan satın almak mantıklı olur mu

Soru

Tebernus bey, kayasehir projesinde geniş bir alan üzerinde trafiğe kapalı konumda projede ki binaların alış veriş yapması için düşünülmüş bir planlama ile perakende satış icin uygun dükkanlar satışa sunulmuş. Brüt 45 m2 'den 125 m2 ye kadar dükkanlar acik artırma usulü ile satışa çıkacakmış, ortalama m2 fiyatı 4700+kdv tl geliyor. bu projede dukkan satın almak istiyorum, sizce mantıklı mi ? Sadece bu projede oturan 889 hane için iş yeri almak sizce doğru mu? Başka semtlerde dukkan satın alın araştırın diyeceksiniz ama herkesin konut bolgesi diye akin ettigi en kalitesiz carpik yapilasmanin baskenti olan ve de toplu taşıma ile uzak yakın ilgisi olmayan Esenyurt ta bile mutehitler sanki bağdat caddesinde dukkan satıyormuş gibi 750 bin -1000 milyon tl gibi astronomik rakamlarda dukkan sattıkları için bu tür projelere yöneldim . Bu proje de dukkan satin almak icin degerli onerilerinizi merak ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Temmuz 2017 | 18:54 Hakan evren 4179 Kişi okudu

Kira Çarpanı Tezi Ve Matematiğe Uymayan Bir Konjektür Çıkmazı

Soru

Tebernüş bey merhabalar. Soru cevap yazılarınızın hepsini okumuş, makalelerinizi, emlakkulis son haberlerinizi hergün takip eden, yatırımlarının çoğunu gayrımenkule yatırmış biri olarak, bazı tezat durumlarda sizin fikirlerinizi almak istedim. 08.07.2017 tarihinde emlakkulisi web sitenizde okumuş olduğum ,İstanbulda kira fiyatlarının yaklaşık %10 düştüğü ifade edilmiş. Bu kira düşüşleride düzeltme olarak değil, piyasadaki arz -talep dengesizliğine bağlı bunun yanında konjektürün yani piyasaının tedirginliği gibi bazı sebeplere dayandırılmıştır. Asıl dikkatimi çeken husus kiraların düşmesinde konut piyasasının bir balon etkisine bağlı olarak düşmenin belirtilmemesi. Benim çıkardığım sonuç ise balon yok lakin genede kira fiyatları İstanbul genelinde %10 düştü. Hatta kiracı ve ev sahiplerinede nasihat gibi pazarlık yapın uygun fiyata verin-oturun anlamını çıkardım. Asıl sorum şu, eğerki kira fiyatları 1000 tl den 900 tl ye düşüyorsa , satın alacağımız-satacağımız evin fiyatıda değişiyor. 250 Kira çarpanına sadık kalacak olursak geçen yıl 250 bin tl olan bir ev bu sene 225.000 tl oluyor. Benim anladığım İşin matematiği bize diyor ki ev fiyatı düşmüş geçen yıl 1000 tl kiradan 250.000 tl ye al yatırım için uygundur denilen bir ev, bu sene ancak 225.000 tl olursa al diyor.Eğerki 250.000 tl den alınması durumunda ise geçen yıl 250 olan kira çarpanı bu yıl 278 e çıkıyor bunun yanında da paranın bir yıllık değer kaybı da cabası oluyor. Şimdi asıl sorum şu ? Hepimizin bildiği gibi ,sizinde emlakkulisi sitenizde belirttiğiniz gibi 2 yıldır İstanbul ve Tr genelinde ev kira fiyatları düşüyorsa, 250 kira çarpanına bakacak olursak bizimde ev fiyatlarımız sürekli düşüyor ,yanılıyor muyum? Bu işte bir terslik söz konusu, ben her zaman matematiğe bakarım, işin mantığına bakarım,matematiğim de diyor ki, sürekli sen değer kaybediyorsun.Senin sürekli kira çarpanın yükseliyor! İşin matematiğide diyor ki kira çarpanı uyuşmazlığına bakarak , sen kira fiyatlarının %10 düşmesine bağlı olarak, zarardasın evin değeri % 10 düştü. Şimdi Tebernüş bey sizden bu durum hakkında ki yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu kira çarpanı uyuşmazlığının matematikle uyuşmaması durumuna ne diyorsunuz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Temmuz 2017 | 14:21 Mehmet Aydınoğlu 6187 Kişi okudu

inşaat firmalarının pahalıya satma nedenleri ne olabilir

Soru

merhaba inşaat firmalarına 2012 Yılının ilk ayları ile birlikte 150 m2. Den daha küçük konut inşa edenlerde indirimli oranda kdv iadesi çalışmaları son hızla başlamış bulunmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde genel katma değer vergisi oranı %18 dir. Oysa 150 m2. Den daha küçük konutlarda kdv oranı %1 dir. Dolayısıyla bu konutların inşasında kullanılan bir çok mal ve malzeme %18 oranındadır. Bu tip konutların inşasında yüklenilen katma değer vergisinin inşaatı yapan firmaya iadesi konusunda düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerden birisi de indirimli oranda kurumlar vergisinin iadesidir.bu nedenle inşaattaki satış politikası Yine çok kısaca, dairelerin satış fiyatlarına bakıldıgında şehrin lüks bir semtinde, bir köyde olabilecek bir fiyatlara daire satışları mevcut , devletin bu yönünden mi yararlanıyorlar sizce bakıyorum bazı inşaat firmaları olmadık rakamlara cıkıyorlar bizi bıraz aydınlatabilir misiniz tebernüş bey inşaattaki maliyetler şişiriliyor mu ? hiç araştırmanız var mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
22 Haziran 2017 | 12:52 nuri kaya 5017 Kişi okudu

Ikinci elde prim yapmama nedeni?

Soru

Ikinci elde prim yapmama nedenleri nedir sorusunin cevabina gelirsem, Bunun nedeni tamamen muteahit firmaninin kendisine guvenerek yatirim yapan malikleri devremulk almis muamelesi yapmasidir. Binalari gercek sahipleri olan maliklere birakmayip kendince aidat surecinide ticari kazanca birakmama istegidir, Halbuki denizi gecip derede bogulmak buna denir, herbiri bir sonraki projesinin dogal musterisi olmasina ragmen kac tanesi cevresine olumlu geri bildirim yapip tekrar musteri oluyor , burasida arastirilmalidir. Gayrimenkulde satis sadece projeyi sattim bitti ile olmaz, satis sonrasi ilede surec devam ederek yasam tarzini olusturmaya donusur. Bu durumu goremeyen muteahtlerin yaptiklari islerde yatirimcilarini mutsuz eder. Ikinci eli, ilk satis fiyatinin altinda kalir. Bu durumdaki maliklerin kapisini calin bin soylesin size. TEBERNUS Hocam, sizin bu soylediklerimle ilgili yorumlariniz nelerdir ? Rica etsem paylasir misiniz ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Haziran 2017 | 20:27 Atilla demirel 5593 Kişi okudu

Konut projelerinde satamamalarına rağmen neden fiyatlar düşmüyor

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Konut projeleri satış yapamamalarına rağmen neden fiyatları düşürmüyorlar. : Nasıl dayanabiliyorlar bu kadar süre satamamalarına rağmen. TOKİ sayesinde mi bu kadar süre dayanabiliyorlar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
22 Mayıs 2017 | 17:15 Erdem YILMAZ 9955 Kişi okudu

Kira çarpınında dünya birincisi olmak normal mi?

Soru

Emlak değeri için kira çarpanı 250 yazınızı okudum. Çarpanın kaç olması lazım sektör için çok önemli... Bu konu dünyadan bağımsız düşünülebilir mi? " dünya biricisi olmuşuz. Türkiye'nin dünya birinci olmasında bir yanlışlık yok mu..? Sanki Türkiye dışında dünyayı türlü felaketler bekliyor; yabancılar da o panikle Türkiye'den ev alıyor gibi olmuş... Turistlerin bile gelmeye korktuğu.. Bu yüzden de turizm sektöründe kriz beklenen bir ülkenin (ev fiyatları/ev kiraları) rasyosunda dünya birincisi olması gerçekten makul mü..?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Mayıs 2017 | 19:13 Derya Deniz 5595 Kişi okudu

Maketten Konut Satışları Titan Sistemi iddiası

Soru

çok büyük bir emlak krizi kapıda senaryosu Mantıklı ama, Aslı var mıdır? Olabilir mi böyle bir şey?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2017 | 00:15 Derya Deniz 5453 Kişi okudu