Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi

Tartışma

Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi başladı. Bundan sonraki süreçte piyasalar normale dönünceye kadar 3 fiyatla karşılaşacağız. Bu fiyatlar ne? 1) Tok satıcıların fiyatı: Fiyatı dolara çevirip dolar bazlı zam yapmaya devam edecekler. Bunların satmaya niyeti olmaz. Gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenme peşindeler. Bunlarda düşüş olmaz. 2) Sorunlu gayrimenkullerin fiyat:. Özellikle kiracı sorunlu konutlarda konut satılmıyor. Sorun satılıyor. Konutun fiyatındaki iskonto sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. 3) Sıkışanların gayrimenkullerinin fiyatı: Bankalar "bir gece ansızın" kredi musluklarını kapattı. Zaten musluktan su az akıyordu:) Şimdi hiç akmaz oldu. Bundan mağdur olan iş adamları, girişimciler ve esnaf gayrimenkullerini satışa çıkardı. Şimdilik el atından satmaya çalışıyorlar. Ama yakında alenileşir. Bunun sonucu ne olur? Özellikle konut arzı azalır. Maliyet yükselişleri fiyata yansımaz. Arz hız keser. Zaten az ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan arz durma noktasına gelir. Gayrimenkulün dolar bazlı yükselişi şimdilik hız keser. Bankalar kredi musluğunu açtığında kaldığı yerden devam eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
05 Ağustos 2023 | 04:10 Tebernüş Kireçci 2517 Kişi okudu

Kiracılı daire satın almayın

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Son zamanlarda kiracılı konut satın alan insanların kiracıyla ne büyük problemler yaşadıklarını görüyoruz. Özellikle bu dönemde kiracılı konut satın almak saatli bomba satın almakla eşdeğer. Mümkün olduğunca kiracılı konuttan kaçınmalı veya illa satın alınacaksa da hem kira sözleşmesi hem de eski malik ile noterden yapılmış tahliye taahhütnamesi alınmalıdır. Eğer bu şartlar sağlanamıyorsa uzak durulmalıdır. İnsanlar o kadar külfete katlanıp ev sahibi olduk zannederken farkında olmadan dert sahibi olmaktadır.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Temmuz 2023 | 08:55 Emrah Çevik 1923 Kişi okudu

KONUT YATIRIM OLMAKTAN ÇIKTI MI?

Soru

Tebernüş bey merhaba, daha önceki yazılarımda da belirttim sizi 10 yıldan uzun zamandır takip ediyorum ve yorumlarınız benim için çok önemli. Konut ile ilgili Ahmet Büyükdüman, Atilla Yeşilada ve piyasanın içindeki bir çok isim konutun artık yatırım olmaktan çıktığını söylüyor, sizin bu konudaki görüşünüz nedir. Gerçekten konut artık yatırım olmaktan çıktı mı, döviz bazlı kazandırmaya devam etmez, bir de Tekirdağ merkez ilçe için konut alımında sizce ideal kira çarpanı ne olmalıdır. Şimdiden teşekkürler, başarılar...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Temmuz 2023 | 14:52 ONUR YILMAZ 1601 Kişi okudu

Avrupa Konutları Yenimahalle

Soru

Tebernüş bey merhaba. Avrupa Konutları Yenimahalle Bağcılar ön talep adımı yazdırmıştım. Cuma günü aradılar; 2+1 daire için 9.400.000 TL fiyat verdiler. Bu aşamada satın alamayacağımı ilettim. Bölgede mahallede en yüksek sıfır 2+1'ler 4.500.000 TL kiralar da 15.000 TL. 3 ay önce 200.000 euro kur koruma hesap açmıştım ( TL'den dönme Kur koruma) 4 000 000 TL kur koruma hesabın dönüşü bugün 6.000.000 TL oldu. Euro bazlı kur koruma 3 aylık net getiri %50. Bu dönem konut yatırımı yerine kur koruma ile devam etmeyi daha karlı diye düşünüyorum. Evi kiraya ver, %25 gibi hayatın gerçeklerinden uzak bir artışı ve kiracı ile uğraşmak yerine bu dönem kur koruma devam etmek daha doğru diye düşünüyorum. Bu arada bankam 200 000 euro kur korumaya ayrıcı opsiyon primi önerdi. 200 000 euro paramı 3 ay sonra 210.000 euro net olarak geri ödeyeceklermiş. Kamu bankası.... Bu dönem konut yatırımı mı kur koruma mı görüşlerinizi almak isterim. Konut derseniz Avrupa Konutları Yenimahalle mi? yoksa Avrupa Konutları İstanbul diğer projelerinde kira çarpanı makul 2. el konutlar mı?. İyi günler,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Temmuz 2023 | 15:37 Hikmet Tunca 5418 Kişi okudu

Konut fiyatları düşer mi ?

Soru

Hocam öncelikle günaydın, kolay gelsin. Piyasada düşecek, çıkacak diyen çok fazla ekonomist var. 5 ay önce ev aldım hocam İstanbul'dan 3+1 3 milyon 250 bin. Çevremdeki insanlar ve dinlediğim ekonomistler fiyatların düşeceğinden konut almak isteyenlerin beklemesini söylüyor. Malum faiz artışı bekleniyor dolar ve altının durumu da ortada. Faizler yükseldiğinde konuta talep olmayacagı görüşünde olduklarını mantıklı sebeblerle açıkladıklarında açıkcası acele ettiğimi düşünüyorum. Evi satıp dolarda beklemek mantıklı mı ? Evler dolar bazında aşagı gelir mi ? Ya da Tl bazında bir düşüş bekliyor musunuz ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Haziran 2023 | 09:54 rasim gölcük 2796 Kişi okudu

Rasyonel ekonomiye dönülmesi ev fiyatlarını nasil etkiler?

Soru

Yeni dönemde ekonomide soğutmaya gidilecek anlaşılan, kemer sıkma politikasına gidiliyor, kredi muslukları da zaten kısılmış durumda. Ev satmak için şu an dogru dönem mi? Yoksa onumuzdeki 2 3 sene evlerin fiyati çok mu düşer? Ev satmayı düşünenler ne yapmalı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Haziran 2023 | 00:13 FADIL TEK 1610 Kişi okudu

Ekonomik öngörünüz nedir acaba üstadım?

Soru

İyi günler üstadım. Yeni bir dönemle birlikte genel bir ekonomi değerlendirmesi yaparsanız seviniriz. Size ekonomi konusunda piyasada herkesten çok güveniyorum. Kolay gelsin hocam.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Haziran 2023 | 12:32 Hakan Zahter 1575 Kişi okudu

Doviz bazinda fiyatlarin dusmesi

Soru

Merhabalar , bankalarin kredi vermemesi ve dovizin hizli bir sekilde yukselmesi nedeniyle konutlarda doviz bazinda bir dusus gorunuyor. Doviz bazinda dusus devam eder mi ? Suan evi satip dovizde tutmak daha mantikli bir yatirim mi olur? Tesekkur ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Haziran 2023 | 16:59 Seda tunc 1268 Kişi okudu

Yazlik ev mi hisse senedi mi

Soru

Tebernus Bey merhaba, Ege kiyilarindan populer bir yerden 14 milyona yazlik alip populer aylarda yaklasik 100 bin tl 'ye kiraya vermeyi dusunuyorum. Benim icin yazlik evin bir onemi yok sadece nakitimi kullanip hem yatirim hem de gelir getirmesini istiyorum. Sizi yillardir takip ediyorum ne deseniz gerceklesiyor. Sizin son yazdiklarinizi okudugumda acaba yazlik ev yerine dogru sirketlerin hisse senedini mi alsam diye dusunuyorum. Sizin dusunceniz benim icin cok onemli.Cok tesekkur ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Haziran 2023 | 08:58 Esra Ates 1435 Kişi okudu

Bu şartlarda yatırım tavsiyesi

Soru

Merhaba Tebernüş bey. Birkaç ay önce yatırım tavsiyesi olarak temettü veren hisse senedi biriktirin demiştiniz. İçinde bulunduğumuz bu zor ve belirsiz günler için de aynı tavsiyeniz geçerli mi? Altın ve gümüş için de görüşünüzü merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2023 | 15:45 Selim bayrak 1717 Kişi okudu

Konut Fiyatları Seçim Sonuçlarına Göre Nasıl Etkilenir?

Soru

Tebernüş hocam iyi günler dilerim, size sorum şudur; önümüzdeki seçimde 2 opsiyon olarak iktidarın devam etmesi senaryosunda veya iktidarın değişip mülteci politikalarının değişmesi senaryolarında konut fiyatlarında beklentiniz nedir dolar bazlı olarak?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Mayıs 2023 | 22:14 Fatih Şallı 2179 Kişi okudu