Yabancıların yoğun olduğu sitelerde yerliler mutlu mu?

Tartışma

Türkiye'de yabancıya mülk satışı son 7 yıldır kolaylaştı. Yabancılar özellikle İstanbul'a yoğun ilgi gösteriyor. Yabancıların yoğum olduğu sitelerde yaşam nasıl? Bu sitelerde yaşayanlar anlatırsa dinleyelim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
24 Aralık 2020 | 08:47 Tebernüş Kireçci 6785 Kişi okudu

Tema istanbul tema world vakası

Soru

Tebernüş bey bu tema world ne oldu anlamadım, siz bişi biliyorsanız paylaşırmısınız. Bize tema world dediler tema plaza fuar alanı falan dediler filan dediler bize sattılar ama sıfır, verdikleri hiç bir sözü tutmadılar biliyorsunuz tema bahçe için tema world dediler yine sattılar ama halen temel bile atılmadı. 2016 da biticekti hesapda bize satarken öyle söylediler bu sahtekarlık değilmi? Ben halkalı çöplüğünün üstünde dairem olsun diye ordan ev satın almadımki!!! Ayrıca daha yeni öğrendim kat aralarında izolasyonda yapmamışlar, tema istanbul genel merkezinden 2 yetkili söyledi geçen gün!!! Siz biliyorsunuzdur artaş olsun mesa kantur olsun ki mesanın güneydeki bir projesi mühürlendi geçenlerde. Sizce bu firmalar a güvenip yeniden daire alınır mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Eylül 2019 | 20:43 Mustafa Elmas 20738 Kişi okudu

firmaların ev takas teklifi

Soru

Bazı firmalar evinizi verin.Size projelerimizden ev verelim.diyorlar.t-Tabi üzerine para veriyorsunuz.B u konudaki düşünceniz.İflas durumu olursa ne olur.Çünkü sizin evinizi başkasına satıyorlar.iyi günler diliyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Eylül 2019 | 10:48 Nisa Can 17636 Kişi okudu

İSTANBUL DA ARSA ve ARAZİ yatırımı vakti gelmedimi...

Soru

İyi günler tebernüş bey..İlk sorumu size 2008 de sormuşum.Siz senelerce bencede doğru olanı oydu o zamanlar herkesi İstanbulun batısında silivri büyükçekmece de arsa ve arazi yatırımına yönlendiriyordunuz.Bir gerçek varki arazi yatırımı uzun vadede bütün yatırım araçlarının toplamından çok daha fazla kazandırır.Son üç beş senedir arsa ve arazi yatırımı ile ilgili ne yazı yazıyor ne de tavsiye veriyorsunuz.Hep konut yatırımı ile ilgili yazılarınız var.Sizde biliyorsunuzki arazininin getirisine konut dahil hiç bir şey yaklaşamaz.Silivri ve Büyükçekmece arazi fiyatları neredeyse Anadolu tarla fiyatlarında.Sizce halen Silivri Büyükçekmece bölgesinde arazi yatırım vakti gelmedimi...İstanbulun son toprakları sadece bu bölgede...Bu bölge harici varmı İstanbulda bu kadar geniş araziler...Şunu unutmayalım gün gelecek İstanbul da saksıda toprağı olan çok ama çok kazanıcak...SAYGILARIMLA...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Ağustos 2019 | 16:39 Nurdoğan Şaşmaz 41093 Kişi okudu

Dolar kaç TL olur? Düşmeye devam eder mi?

Soru

Merhaba, Doların düşeceğini çok önceden belirtmiştiniz, daha da düşeceğini öngörüyor musunuz? Bir de sizce dolar kaç TL'ye kadar düşmeye devam eder? Bu düşüş kalıcı mıdır yoksa uzun vadede dolar kazandırır mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Ağustos 2019 | 17:21 Hakan Akça 19437 Kişi okudu

altin nasil olacak neler düsunuyorsunuz

Soru

dolar ile ilgili gorusleriniz ortada peki altin yakin zmanda ne gelismeler var abi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Temmuz 2019 | 11:22 Burak Degirmen 12852 Kişi okudu

Dolar ne olacak ??????????

Soru

Fed faiz indirirse dolar ne olur elimde yüksek dolar var artık bi gayrimenkule yatırmak istiyorum?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Temmuz 2019 | 22:49 Mehmet ceylan 33645 Kişi okudu

kredi fiyatlari ne olacak hocam

Soru

2 sorum olacak hocam 1.Sizce kredi faiz oranlari düsecekmi 2. Düstugu takdirde konut fiyatlari artarmi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Temmuz 2019 | 23:44 ece akay 8222 Kişi okudu

Faiz İndirimi Öncesi Yatırım Yapmak

Soru

Tebernüş Bey merhabalar, nasılsınız? Afiyettesinizdir umarım? Yaklaşık 1 saat sonra Fed beklendiği (fiyatlandığı) üzere faiz indirimi gerçekleştirecek. Bizde ki merkez bankası başkanının kovulmasından anlıyoruz ki 24 Temmuz ppk toplantısında bizde faiz indirimine gideceğiz. (Beklenti / fiyatlanan 100 baz puan. Üstünde bir indirim gelirse döviz atağı olarak karşımıza çıkacaktır) Beklenti üzerinde Faiz indirimi geldiğinde de kimse arz fazlası var diye bakmayıp, yapılan hatalardan da akıllanmayıp muhtemelen tekrardan bir inşaat furyası başlayacaktır. Böyle olunca da fiyatlar tekrardan yukarı doğru tırmanmaya başlar. (Hem düşük faiz, hem yüksek kurdan dolayı) Bizde ?yatırım? adı altında garip kullanıcı davranışları mevcut. Fiyat düşerken kimse almak istemiyor, herkes alıp fiyat yükselirken almak istiyor. Bir malın fiyatını düşerken, değersizleşirken almayacaksan onun adı ?yatırım? değildir ki. Tüm bunların ışığında ben kira geliri seven biriyim. Belli bir yaşa gelmeden kendime hedef olarak belirlediğim bir kira geliri hedefim var. Şuan 1.000 lira kiracısı içinde oturan, komşularında aynı kiradan oturduğu, çevresinde de aynı kiralardan giden Bursa?nın batısında yeni yerleşim bölgelerinden birinde 180.000 tl?ye satılık bir konut var. 80.000 tl kadar borçlanmam gerekiyor. Şimdi borçlanıp faizler düştüğünde faizimi yapılandırıp düşük faize geçerim. Ama faizler düştükten sonra almak istesem o evin fiyatı da yükselmiş olacak. Siz dünya borç stokuna daha fazla katkı yapmayın diyorsunuz ama hedeflerime de ulaşmak için borçlanmak zorundayım. (Ev ve ofisimin borcu yeni bitti)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Temmuz 2019 | 01:19 Can ÇUBUK 7883 Kişi okudu

yatirimlik daire ile oturumluk daire farki

Soru

yatirimlik daire ile oturumluk daire farki nedir yada ne olmalidir hocam

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Haziran 2019 | 10:16 Burak Degirmenci 9001 Kişi okudu

Enflasyona dayalı konut kredileri

Soru

Abi televizyonlarda sıkça reklamlar çıkmaya başladı 3 tane Devlet bankası enflasyona dayalı konut kredisi hizmeti sunmaya başladılar. Nedir bu bilginiz var mı? Karlımıdır yoksa yuva yıkanmıdır :)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Haziran 2019 | 11:41 Hatice Özpınar 7409 Kişi okudu