Ev Fiyatlarında Balon Var

Soru

Sayın Tebernüş Bey, Burada soru soran bazı kişilerin yazdıklarını okuyunca hayretler içinde kalıyorum. Ev Sahipleri bir havaya girmiş, yanlış anlaşılmasın ben de ev sahibiyim. Örneğin Kadıköy Moda da evi olan bir kişi, 3 yılda dolar bazında evinin değerinin 5 katına çıktığını söylüyor. 92 bin dolara almış şu anda değeri 450 bin dolar diyor. 3 yılda dolar bazında 5 kat artış olacak şey mi? Bir daireye kim verir 12 milyonu? Yok böyle bir artış. Fiyatlarda balon var, para kolay kazanılmıyor. Üstelik Moda, artık zenginlerin oturduğu bir semt değil, o 1970' li yıllardaydı. Artık İstanbul'un zenginleri Zekeriyaköy, Göktürk, Etiler, Ulus, Boğaz vb. yerlerde oturmakta. Bu fiyata ancak dolar 40 TL olduğunda satabilir. Zaten Türkiye nin %80 i geçimini zor sağlıyor, tasarruf yapamıyor. Kalan %20 nin de hepsinin evi var, niye yatırım için bu kadar uçuk fiyata Moda daki daireyi tercih etsin? Bu fiyatlardan hiçbir evin satılabileceğine inanmıyorum. Siz ne dersiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Eylül 2023 | 16:12 Melike KUŞ 2289 Kişi okudu

ÖNERDİĞİNİZ TEMETTÜ HİSSELER

Soru

Merhaba Hocam,Gayrimenkul Danışmanlığınızda Hiç Bir Zaman Haksız Çıkmadınız Ne Dediyseniz Hepsi Oldu.Sizin Sayenizde Çok Kazançlı Çıktım.Çok Teşekkür Ediyorum.Bugün Borsanın B sinden Anlamayan Ben Ve Etrafımda O kadar Takip Eden Konuşan Varki Hiç Birine Kulak Asmıyorum.Fakat Sizi Bu Sayfada Gayrimenkul İçin Takip Ederken Borsa Yorumlarınız Sürekli Karşıma Çıkıyor.Size Gayimenkulde Güvendiğim Gibi Borsada da Güveniyorum.Bir Dairem Var Bugün Ederi 4.000.000 Karar Verdim Satıyorum.Ve Yapacağım Hamle FORD OTO 500.000 TÜPRAŞ 500.000 EREĞLİ DEMİR 500.000 ŞİŞE CAM 500.000 EZCACIBAŞI 500.000 TÜRK TRAKTÖR 500.000 ve 1.000.000 Fiziki Altın Alıcam.Fakat Dediğim Gibi Borsanın B sinden Anlamıyorum.Sürekli Takip Etmek Zorundamıyım Çıktı Sat İndi Birdaha Al Yoksa Alıp 10 Yıl Hiç Arkama Bakmamalımıyım.Ve Asıl Sorum Yolum Doğru Yolmu Hocam.SAYGILAR

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Eylül 2023 | 08:29 EMİRHAN KARA 2093 Kişi okudu

temettü emekliliğine dair

Soru

Tebernüş Bey merhabalar. 23 yaşındayım borsada 620bin liraya ulaşmış 300 bin lira maliyetli (froto tüpraş ereğli şişe vs.) temettü hisselerim var. aile evinde kalıyorum aylık asgari ücretin yüzde 50 fazlası kadar elime para geçiyor. çok bir masrafım olmadığı için neredeyse tamamı yatırıma gidiyor. finansal açıdan özgür olabilmem için tahmini daha ne kadar bu süre devam etme gerekiyor

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Eylül 2023 | 18:17 EMİR BOZ 1323 Kişi okudu

Yönetim kurulu toplantısı

Soru

204 daireli bir sitede site yönetim planı her yönetim kurulu seçiminde yenilenmeli mi eski yonetimin planı Geçersiz mi olur. Yenilenecek ise yeni seçilecek heyet veya adaylar tarafından mi hazirlanmali. Olagan toplantida mutlaka okunmasi gerekiyor mu okunacak ise ve yenilenmesi gerekiyor ise adaylar kendi site yönetim planini mi okumasi gerekiyor. Denetim kurulu kaç kişi olmak zorunda ve yedekleri olmak zorunda mi. Yönetim kurulu gibi baskan,başkan yardimcisi ve üye veya uyelerden mi olusmasi gerikiyor ve yonetim kurulu gibi seçimlerde oylanayarak mi seçilir. Birde divan heyeti tarafından tutulan toplanti tutanagi elle yazılı olmasımi gerekiyor. Bilgisayar ortamında tutulup islak imza altına alinamaz mi. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Eylül 2023 | 11:32 İbrahim Balci 425 Kişi okudu

Konut satıp arazi almak mantıklı mı?

Soru

Tebernüş bey öncelikle 2 yıl önce size ç.kale'den 3+1 daire alımı için doğru zaman mi diye sormuştum ve sizi dinleyerek alım yapmıştım şimdi sözkonusu daire 10'a katladı teşekkür ederim. Şimdi 2. Soruyu sormak istiyorum ç.kale Kepez bölgesinden aldığım 3+1 daire ile ç.kale yağcılar köyünde bulunan 20 dönüm tarla vasfında(sözkonusu daireye 5 km) deniz manzaralı araziyi kafa kafaya takas yapmalımiyim? Şimdiden teşekkür ederim. yazılarınızı takip etmeye devam.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Ağustos 2023 | 23:28 Asım us 1321 Kişi okudu

Tarlayi satip borsaya yatirmak

Soru

Merhaba Tebernüs bey insallah iyisinizdir. Degirmenköyde yaklasik 7-8 sene önce 150bin Tl aldigim tarlayi satsam ve sizin dediginiz gibi temeli saglan olan temettü hisseleri alsam diye düsünüyorum. Yoksa öyle bekleyim mi 10 sene daha hangisi daha cok katandirir.Cok tesekkürler ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Ağustos 2023 | 23:19 Tarik Taskiran 1499 Kişi okudu

İSTANBUL VE EGE FİYAT AYRIMI

Soru

Tebernüş bey selamlar, Fatih istanbulu Araplara verelim diye feth eylemiş desek yeridir hale geldik, nefret ettik bıktık usandık ama bu meseleye dur diyen yok, artık hükümetin Türkler köyüne dönsün projeleri ve kasıtlı deprem hanerleriyle nerdeyse bizi gönderecekleri bir eşikteyiz, bu gidişata bakarsak istanbulda yatırımlarımız durmalımı hocam? Siz istanbulun sonunu hem sosyal hemde finansal açıdan hayırlı görüyormusunuz? Merkezi yeni ve boş bir gayrimenkulü bir süre daha tutalımmı? Borsa bana göre değil ancak dövizde fırsat bekleyebilirim, İkinci sorum ise tüm kamu ve altyapı hizmetleri istanbulun resmen 30 sene gerisinden gelen egedeki turistlik bölgeler uzun vadede talep ve getiri olarak büyük şehirlerin önünde gidermi? Teşekkürler saygılar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ağustos 2023 | 23:48 Behçet Macun 1635 Kişi okudu

Halka arz hisseler ile birikimim

Soru

Merhaba borsa yatırımının önümüzdeki 5 yılda en yüksek getiriyi sağlayacağını belirtiyorsunuz. Ben 3 hesaptan kendim ve 2 çocuk adına halka arz hisseleri biriktirmeye başladım. Bu şekilde aylık 20 bin civarı ekleyerek 5 yıl sonunda kazançlı çıkmayı umuyorum. Sizin fikriniz benim için kıymetli; tsk eder kolaylıklar dilerim Birde belirtmek isterim ev yatırımı dediğiniz zamanda 3 ev aldım en sonuncusu 300 bin tl 2020 yılında o ev bile 2.5 milyon oldu.Sayenizde kazandim.Bunun içinde ayrıca tskler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ağustos 2023 | 16:32 SİBEL DERE 1089 Kişi okudu

PİYASA DÖNGÜLERİNDE YÜKSELİŞ DÖNEMİ HK

Soru

Tebernüş bey selamlar, 2022 yılında Ferda YILDIRIM ile yaptığınız söyleşinizi izledim ve orda piyasa döngüleri sürekli tekrarlar, 5-10 yıllık periyodlarda arz talep dengesinde değişim gerçekleşir diyorsunuz, sonrasında ise ben bu yükseliş döneminde elimdeki tüm gayrimenkulleri satacağım hatta çekim yaptığımız ofis dahil dediniz, bu söyleminizi hayata geçirdinizmi? Bu dönemdeki kişisel hamlenizi öğrenebilirmiyiz? Teşekkürler saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Ağustos 2023 | 19:33 Behçet Macun 1469 Kişi okudu

Bu dönemde geçici olarak ev satıp dövize dönmek mantıklı mı?

Soru

Hocam selamlar, 3 tane kiracılı evim var, %25 zam sınırı ve kiracılarla yaşanan sıkıntılar sebebi ile evlerimin 1-2 tanesini satıp dolara dönmek ve yerel seçimlerden sonra mevduat faizi roketlenirse oraya yatırmak gibi bir düşüncem var, sanki nakitin kral olduğu ve aynı zamanda tl varlıkların döviz bazında daha da değer kaybedeceği bir döneme giriyoruz ve eğer bunu yaparsam 2-3 yıl gibi kısa vadelerin sonunda aynı evleri tekrar alabilirim ve üzerine param kalır gibi düşünüyorum. Bu senaryo için geç mi kaldım ve bunun gerçekleşme ihtimalini ne kadar yüksek görüyorsunuz ? Saygılarımla vaktiniz için teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Temmuz 2023 | 15:30 emre binici 2173 Kişi okudu