Üyelik Oluştur

Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Tebernüş Kireçci | Emlak ile ilgili sorularınızı cevaplıyor!

Gayrimenkul ile igili tüm soruları buradan yanıtlıyor...

Soru Sormak İçin Tıklayınız..

 • Adınız Soyadınız
 • Yazar (Lütfen Soru Sormak İstediğiniz Yazarı Seçiniz)
 • E-Posta Adresiniz
 • Soru Başlığı
 • Sorunuz
 • Telefon Numaranız
 • img
tebernuskirecci yazıyor

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, " Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 15 maddelik analizi...

 

1) Türkiye'de yabancılara yönelik gayrimenkul satışlarında yeni düzenleme yapılması şart. Bu düzenlemeler yapılmazsa zaten karaya oturmuş olan gemi daha fazla karaya girer. Hasar ağır olur.

2) Gelişmiş ülkelerin ne yaptığına bakarsak konuyu daha iyi anlarız. 250 bin dolara vatandaşlık veren gelişmiş ülke olmadığı gibi gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülke de yok.

3) Vatandaşlık özellikle Türkiye için kutsal bir kavram olmalı. Türkiye'den gayrimenkul alan yabancılara oturum izni verilmeli. Yapılan yatırıma ve gerçekleşen alıma bağlı olarak oturum izni 3, 5 ve 10 yıl ile sınırlanmalı. Yatırımını satan yabancının oturum izni bitmeli.

4) Konut satışına yeni bir arz oluşuncaya kadar izin verilmemeli. Bu ülkenin gerçek sahipleri kiralık ya da satılık konut bulamıyorken yabancıya satış yapılması akıllara zarar bir uygulama.

5) Gayrimenkul şirketlerinin elinde ciddi ofis ve dükkan stoku var. Bu ortamda bu stokların da eritilmesi için bir fırsat doğmuş olur.

6) Kaldı ki yabancıya gayrimenkul satışının kazananı satışa aracılık yapan acenteler. Değerleme şirketleriyle birlikte türlü film ve fırıldaklarla 50, 100 veya 150 bin dolarlık gayrimenkulün değeri 250 bin dolar gösterilmekte.

7) Yani yabancıya satıştan istenildiği gibi sonuç alınamıyor. Dışardan bakıldığında her şey süper görünüyor. Ama biraz altı kazındığında işin alt kısmının bağlar gazeli olduğu anlaşılıyor.

8) Yabancı acentelere yüzde 10'dan başlayan komisyon veriliyor. Bu komisyonlar sonrası oluşan fiyatla iç piyasaya konut satılmaya çalışılıyor. Sonra da sektör derneklerinin yöneticileri "Sıfır konutun satışını yarısı yabancıya. Yabancıya satış biterse konut arzı zora girer" diyor.

9) Acenteye verdikleri komisyonu vatandaşa indirim olarak yansıtırlarsa sıkıntıya girmezler. Çözüm bu kadar basit. Ama her zamanki gibi gayrimenkul şirketlerinin patronları kolaya kaçmanın peşinde.

10) Yabancı şahıslara ve tüzel kişiliklere arsa ve arazi satışı çok özel izne tabi olmalı. Burada asla gaflete kapılmamalı. Bugün Trakya, Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toprak toplayan bir Arap şirketinin yarın bu toprakları başka bir yabancıya satmamasının garantisi yok.

11) Gayrimenkul ve diğer yatırımlar dolayısıyla verilen vatandaşlıklar en kısa sürede oturum iznine dönüştürülmeli. Devlet uygun gördüğü kimselere vatandaşlık verebilir. Bunda hiçbir sakınca olmaz. Ama parayı verene vatandaşlık verilmesi doğru bir uygulama değil.

12) Parayı verene en fazla oturum izni verilir. O da en ufak bir yanlış yaptığında oturum izni iptal edilmesi şartıyla verilebilir. Dağdan gelenin bağdakini kovmasına izin verilmemeli. Eve gerekli olan bir malzemenin camiye bağışlanması haramdır. Esas olan öncelikle evdir.

13) İç piyasada ev ihtiyacı zirvedeyken yabancıya 250 bin dolara vatandaşlık satmak için ihtiyaç olan ev satılmamalı. Bu satış kararı son derece yanlıştır.

14) Gayrimenkul sektörünün dernek ve birlik başkanlarının söylediğini dinleyin. Ama fazla ciddiye almayın. Onların bakış açısı "Şu okullar olmasaydı eğitimi idare etmek ne kadar kolay olurdu" diyen eski milli eğitim bakanlarından birisine benzer.

15) Esas olan Türkiye'dir. Esas olan ülkemizin insanlarıdır. Geriye kalanlar bizim için önemlidir. Ama teferruattır.Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür? yazısı için Buraya tıklayınız

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur? yazısı için Buraya tıklayınız

Tarım arazileri prim yapacak ama... yazısı için Buraya tıklayınız

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor yazısı için Buraya tıklayınız

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir? yazısı için Buraya tıklayınız

Kayserililerin ticaret başarılarının sırları yazısı için Buraya tıklayınız

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları yazısı için Buraya tıklayınız

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? yazısı için Buraya tıklayınız

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için Buraya tıklayınız

Yorumlar

  Henüz yorum yok.
  Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın
Tebernus Kirecci'e soru sorma kriterleri X