konut kredisi faiz oranları

Soru

Tebernüş Bey Merhaba öncelikle sağlıklı,mutlu bir yıl diliyorum.Bir süredir yeni çıkacak olan ilk evim konut kredisi faiz oranlarından bahsediliyor.1.20 oran ne zaman çıkar bir bilginiz var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2024 | 08:51 Seda Dedeoğlu 855 Kişi okudu

Kilyos Marenegro Sitesi Hk.

Soru

Merhabalar, Kilyos kumköy marenegro sitesinde denize sıfır bir ikiz villa almak istiyorum. Fiyati yaklasik 45 milyon TL. Site 15 senelik ve evin içi eski. Ancak yaptırılırsa çok iyi olabileceğini düşünüyorum. Hem geniş bahçesi hem denize sıfır olması yönüyle çook hoşuma gitti ev. 1) yeni açılacak olan tünel bu sitede fiyatları yükseltir düşüncesi doğru mudur? 2) Zemini kötü olduğu için ve denizden rutubet aldığı için sizce deprem veya ticari bir risk doğurur mu? Ne tavsiye edersiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2024 | 21:16 Umut Balcılar 453 Kişi okudu

Gayrimenkuldeki fiyatlar ucuz diyebilirmiyiz?

Soru

Tebernüş bey selamlar, İstanbul Beylikdüzünde merkezi lolasyonda, e5 ve avm lere yakın deprem yönetmeliğine uygun sitelerde 1+1 dairelerde kiralar 15 bin lira civarında fiyatlanıyor ve talepte görüyor, satış fiyatlamasına bakıldığında 2.3m ile 2.6m arasında satın almakta mümkün, kira çarpanı yapıldığında ya kiralar düşmeli yada fiyatlar yükselmeli ki denge oluşsun? Maaş zamlarına ve enflasyona bakarsak kiraların düşmesi pek olası değil, sizce önümüzdeki dönemde kira çarpanı fiyatın yükselmesi ilemi dengelenecek? Konut fiyatları pahalı değil demek mümkünmü?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2024 | 19:33 Behçet Macun 986 Kişi okudu

Üçüncü kat zemin görünüyor.

Soru

Rayiç belirleme işlemi olacaktı fakat tapu ile adres uyumlu değilmiş.Babamın ölümünden sonra ortaya çıktı.Avukat tesbite gelmek istemedi.Belediyede daire numarası veren bölüme gittim onlarda emlak vergi beyannamesi verdiler. Avukat onuda kabul etmedi. Daskımız, elektrik, su, doğalgaz da aynı adres üzerinde ama yok kabul görmüyor.Şimdi de numara 13 iken 5 olduğuna dair belge istenildi.İnşallah alabilirim ve kabul edilir. Buraları vaktindeimar iskanın yaptırdığı söyleniyor.Tapuda üçüncü kat zemin görünüyor, bina yerine arsa görünüyor.Rayiç ederinden az mı çıkar? Satışta kredi alma ve satma konusunda problem yaşayabilir miyim? Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Ocak 2024 | 23:10 Sibel pamukçu 231 Kişi okudu

Babaeski/ hızlı tren hatti

Soru

Merhaba hızlı tren hattının geçeceği yerler degerlenebilir mantığı ile o taraftan bir arsa almak istiyorum. Babaeski/Ağayeri bunun için uygun mu sizce? Değilse Arsa yatırımı için hangi bölgeye bakmak mantıklı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Ocak 2024 | 22:49 Elvan Çağlar Kırımlı 468 Kişi okudu

KAT İRİTFAKI SÜRECİNDE HACİZ VE İCRALIK DAİRE

Soru

Merhaba;Kentsel dönüşüm sürecinde kat irtikakına kadar olan sürecte herhangi bir daire üzerinde haciz ve ipotek oluştu.Bu durumda firma bu kaldırılana kadar inşaata başlamam ileride maddi kayıbım oluşur demekte.Hacizli ve icralık daireler ile ilgili, riskli bina raporu çıkmış, binalar yıkılmış haciz ve icralık dairelerin davaları sürmekte ve kalkmamış ise bunu en kısa sürede nasıl çözebiliriz.İinşaat süresine ve inşaatın başlamasına uzatmamak içiz.Özel bir madde hüküm var mıdır?Firma bu anlamda bir çözüm üretmez mi?Yada TOKI KIPTAS EMLAK KONUT ,EMSAL BİR YAKLAŞIM YOK MUDUR? Amacımız haciz ve icralık dairelerin en kotu senaryo ile kat irtifakı kurulma aşamasında karşımıza çıktığında sözleşme veya çözüm amaçlı bu sürenin Firmaya kendi ifadeleri ile maddı kayıp yaşatmaması maliklerede inşaat süresini uzatmamak ve inşaata başlamasına engel teşkil etmeyecek bir çözüm var mıdır? umarım anlatabilmişimdir geri bilgilendirme için şimdiden teşwkkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Ocak 2024 | 10:04 BÜLENT ÖZTÜRK 232 Kişi okudu

Yalovada İş ve Yaşam Merkezi Ofis Alımı

Soru

Merhaba, Yalovada yeni bir proje duyduk Aktown İş ve Yaşam Merkezi.Büyüklüğüne göre değişen,22m2 sinin 1.9mtl olduğu paylaşımlı ofisler mevcut.%50 peşin,%50 ödeme 2 yıl sonra tapu teslimde.Ara ödeme vs yok. Yatırım amaçlı düşündük ama fikrinizi almak isterim. Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Ocak 2024 | 23:19 Ece Filiz 345 Kişi okudu

Nova Arsa Ayvalık Yatırımı

Soru

Merhaba,Nova Arsa Ayvalık projesi şu an m2 si 10KTL den satışta.Yüksek olmayan bir nakitle,24 ay taksitli alınabilir düzeyde.Baktığımız parsel 183m2. Bu projelerin koşullarıni biliyorsunuz.2 yıl içinde ev yapımı zorunlu vs.Arsanın ifrazı Mart ayında gerçekleşecekmiş dolayısıyla tapuyu da Mart ayında vermeyi taahhüt ediyorlar.Mart ayında tapuyu vermemeleri durumunda sözleşme maddelerinde x2 geri ödeme gibi koşullar var.Biz kendimize yazlık gibi düşündüğümüzden yatırım amaçlı düşünmüyoruz şimdilik.Ama tabi ihtiyaç olduğunda satarsak da zarar etmek istemeyiz. Konuyla ilgili yorumunuzu almak isterim. Sağolun

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Ocak 2024 | 23:12 Ece Filiz 646 Kişi okudu

seçim sonrası gayrimenkul piyasası

Soru

Hocan 7 veya 8 ay önce bir soruya cevap olarak ben olsam tüm gayrimenkullerimi satar nakite geçerim demiştiniz. Dediğiniz gibide oldu, satanlar için iyi oldu. Yatırım için aldığım kredili 2 daireden birini elden çıkarmak istiyorum, piyasa malumunuz düşük, siz olsaydınız şimdimi satardınız , seçim sonrasınımı beklerdiniz. Saygılar...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Ocak 2024 | 20:27 umut altıntop 1333 Kişi okudu

Kentsel donusumde maliyete katilma bedelleri

Soru

Istanbul modada altinda isyerleri olan uzerinde 15 daore bulunan bir binada dairem var. Dukkanlarin kolon kesmesi sebebo ile belediye bimamoza yikim karari cikartti. Dukkanlar asma katli oldugundan yeni kanunda asma kat yapilamadigindan ben ben 2. Kattan birinci kata dusuyorum. Benim dairem ara sokaga bakan tek cami olan binadaki en ucuz daire diyebilirim. Ancak mesela en ustteki daireler dublekse donusuyor balkonlari bile yokken teras sahibi oluyorlar ve metrekareleri 25 m2 kadar artiyor. Ayrica yeni venluks bir binada dukkanlarinda hem degerleri hem kiralari artacagi asikar. Ben bu durumda maliyete gercek arsa paylari uzerinden katilmamiz gerektigini dusunuyorum. Hatta soyle soyleyebilirim benim evim 5M iken en ust kattaki daire 7.5M ve metrekarelerimiz ayni oldugu icin hepimiz yaklasik 3 milyon maliyet odeyecegiz. Insaat bittigini farzedersek benim dairem maksimim 8 milyon ederken cati katindaki daireler denizde gormeye basladiklari icin 16M degere cikiyor. Bu durumda gercek arsa paylarinin belirlenmesini ve maloye arsa paylari oraninda katilmak gerektigini dusunuyorum. Sizin fikriniz nedir zira ne yapmami tavsiye edersiniz. Kat karsiligi yapilacak yeni binada evimin metre karesi dusecek olmasina ragmen degeri 5M den yaklasik 6.5M ye cikiyor. Bunu kabul ediyorum ama ozellikle isyerleri ve enust kat latkarsiligini istemiyor zira az maliyetle cok rant elde edecekler. Hakkaniyetli olmak acisindan sizin onerinizi kiymetli buluyo4um yanlis bir degerleme ile insanlarida magdur etmek istemem.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Ocak 2024 | 22:48 Fatifatih karakus 384 Kişi okudu