Altın ve dolar borcuyla ev almak

Soru

Merhaba şu dönem için altın ve dolar borcuyla ev almak mantıklı mı? Altın ve doların çok yükselip ev fiyatlarının düşeceği konuşuluyor. Beklemek ve seçimden sonra almak daha mı mantıklı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Ocak 2024 | 06:00 Büşra kara 992 Kişi okudu

Çanakkale Biga Kalafat köyü

Soru

Merhaba 15 dönümlük bir tarla var alabileceğim fiyata. Bu kadar büyük tarla almak mantıklı mı? Ayrıca Çanakkale Biga Kalafat köyüne yakın bir yer 10+ yıl sonra hatri sayilir değere kavuşur mu? Şimdiden teşekkürler ????

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ocak 2024 | 23:17 Elvan Çağlar Kırımlı 523 Kişi okudu

Dere kenarına yakın tarla alınır mı. (Dere kıyısı değil yakın)

Soru

Tebernüş Bey selamlar. Sakarya Adapazarı'nda 2200 metrekare bir tarla alma arefesindeyiz. Arsa dereye yakın lakin bu debisi düşük küçük bir Dere ve alacağımız tarla ile dere arasında 1500 metrekare lik başka bir parsel var. Yani tarlamız dereye 30-35 metre uzaklıkta. Alınır mı sizce ? Değerli cevabınız için teşekkürler şimdiden.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Ocak 2024 | 22:18 Kenan Aytaş 550 Kişi okudu

TAŞKIN BÖLGESİNDE YER ALAN ARSA

Soru

Tebernüş bey merhaba, 200 metre yanından dere geçen bir arsa buldum. Arsa imarlı fakat arsa ve civarı taşkın bölgesinde yer alıyor ve belediye buraya imarlı da olsa taşkın bölgesinde yer aldığı için ruhsat izni vermiyor. Devlet su işleri dere ıslah çalışmalarına başladı, dere 2026 yılında ıslah edilecek. Dere ıslahı bittikten sonra imarlı olan bu arsalara belediye ruhsat izni verir mi acaba vermezse arsanın elimde kalmasından korkuyorum. iyi akşamlar dilerim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Ocak 2024 | 21:48 ONUR YILMAZ 315 Kişi okudu

Merter platform ya da İnistanbul topkapı?

Soru

Merhaba Tebernüş bey. Merter platform 1+0 (stüdyo daire) ve İnistanbul topkapı'da 1+1 daire aynı fiyatta gördüm, hangisini alsak daha mantıklı acaba yatırım ve ilerisi için? Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Ocak 2024 | 16:18 Zekiye hancı 573 Kişi okudu

Hisse senedi mi Fon mu almak mantıklı

Soru

Tebernüş bey iyi günler, sizi sürekli takip ediyorum ve bu piyasada söyledikleri sürekli bu kadar doğru çıkan bir başka birine daha rastlamadım. İşletmemi satıp 4 adet yeni daire aldım ticaretin dışına çıktım kafam çok rahat etti şimdi ortak olduğum bir arazi satıldı 30milyon para geldi hesabımıza bununla yatırım yapmak istiyorum 1.seçenek; f/k oranı düşük bist30 temetü veren hisselerden 10 tanesine pay etmek. 2.seçenek geçmiş getirileri yüksek katılım fonu(hisse senedi yoğun) fonlardan almayı düşünüyorum benim yerimde siz olsanız hangisini tercih edersiniz? Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Yaşım 43 eşim yüksek maaşlı devlet memuru bende Şuan için çalışıyorum emeklilik için 3 yılım var dışardan pirim yatırıyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Ocak 2024 | 10:47 Ahmet Baran 1988 Kişi okudu

Tek katlı ev maliyeti hakkında

Soru

Merhaba hocam umarım iyisinizdir. Anne babam için memleketimiz Elazığ da tek katlı müstakil ev hayalindeyim. Ev 80/85 M2 2+1 biraz yerden yüksek balkonlu. Arsa 430 M2 kalan kısmı bahçe olacak işte bir telle çevirip. Allah nasip ederse. İleri yönelik arsa değerlenir diye düşünüp o süreçte yaşanacak bir yer düşünüyorum. İstanbul'da ikamet ediyoruz yazları gidip canları isterse hep kalır diye. Arsayı aldık ev içinde 500/600 bin TL'lik gram aldın kaldı elimizde nasıl bir maliyeti olur bize yaza düşünüyoruz inşallah. kapıları hatta pencereleri gerekirse 2. El alırız diye düşündük. Bu işin içinden nasıl çıkarız. Bir dairem var orayı satarsam elim genişler ama onu su an için bekletiyorum piyasa açılsın diye.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2024 | 23:11 Caner er 624 Kişi okudu

Hisseli gayrı menkullerde oy kullanma hk.

Soru

Apartman ya da devre mülklerde hisseli tapu söz konusu ise genel kurullarda oy kullanabilmek için söz konusu mülkün en az % kaç hissesine sahip olmak gerekir.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2024 | 20:00 Ender Balcı 192 Kişi okudu

Çatı katı hakkında yardım bilgi lütfen

Soru

Merhaba! Bizim yaklaşık 35 sene önce amcamla babamın yaptırmış olduğu binamızdaki çatı katının yarısını amcam yaptırdı ve kiracı oturuyor. Bizim tarafın ise sadece camları takılı tuğla şekilde duruyor. Bu arada bina hisse tapulu. Şimdi ise yaptırmak istiyoruz ancak bi kişi tehditler ediyor şikayet ederşm benimde hakkım var yıktırtırım vs. gibi. Fakat o kendi dairesini satın alırken sadece kendi dairesi için bedel ödedi. Ayrıca imar barışında diğer daire sahipleri 2,5 civarı öderken babam ise 8 bin tl civarı ödeme yapmıştı. Şimdi size sormak istediğim gerçekten böyle birşey yapabilirmi yani binanın yapıldığı zaman belli hisse fazlalığının kimde olduğu belli ödenen tutarlar belli. Mahkemeye başvursak sonuç ne olır yada nasıl bu işin içinden çıkabiliriz. Tek bir kişi yüzünden mağdur olduk bezdirdi herkesi. Bilgi verirseniz çok seviniriz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2024 | 19:52 Büşra Yeşil 262 Kişi okudu

Tapu miras taksim sözleşmesindeki hissenin kayıtlarla örtüşmediği gerekçesiyle tescil yapmıyor

Soru

Merhaba, varisler olarak murisin bir arsadaki hissesi için miras taksim sözleşmesi yaptık. Sözleşmenin bir maddesinde ; " *** ada, ***parsel numarasında kayıtlı 1/6 arsa paylı arsa niteliğine haiz taşınmazın tamamı Kadri Arslan uhdesinde kalacaktır" denmektedir. Oysaki, murisin taşınmazdaki arsa payı vefatı öncesinde diğer bir hissedardan satın aldığı miktardan dolayı artmış. Yani önceden 1/6 hisseye sahipken, vafatı sırasında hissesi 4/15 olmuş. Tapu dairesi, sözleşmedeki hisse bilgisi ile kayıtlardaki bir biriyle örtüşmüyor diyerek, adıma tescil yapmıyor. Sözleşmenin diğer tarafı notere güncel olmayan önceki tapu senedini vererek kötü niyet ile benim dikkatsizliğimden yararlanıp hissenin farklı yazılmasını sağladı. Düzeltilmesi talebimi reddetti. Tapunun tescili reddetmesi üzerine, sözleşmede hata sebebiyle, taksim sözleşmesinin iptali davası açtım. Davayı kazandım, istinafa gitti, orada da kazandım fakat yargıtaya götürdü ve yargıtay kararı bozdu. Ona itiraz ettim ama yargıtay bozma kararını değiştirmeyip onadı. Hakkımı nasıl alacağım konusuda çaresiz kaldım. Acaba tecrübelerinize dayanarak ne yapmam gerektiği konusunda verebileceğiniz bir tavsiye olabilir mi? Saygılar sunarım.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2024 | 16:30 Kadri Arslan 156 Kişi okudu