Konut kredisi faiz oranları düşer mi?

Tartışma

Piyasada konut kredisinin faiz oranlarının düşeceği beklentisi konuşuluyor. Dünya genelinde gıda enflasyonundan kaynaklanan hayat pahalılığı var. Normal koşullarda faiz oranlarında artış bekeniyor. Niçin? Çünkü enflasyon yükseliyor. Böyle bir ortamda faizlerde düşüş sürpriz olur. Kuru patlatır. Kur patlayınca yeniden enflasyona neden olur. Türkiye'de dövizin her yükseliş hamlesi piyasada her şeyin fiyatını yükseltir. Sonrasında döviz düşse bile fiyatlarda inidirime gidilmez. Böyle bir geleceğimiz yok. Kaldı ki faizler suni olarak düşürülse bile konut fiyatları bu seviyede kalır mı? Yoksa faizden çok daha fazla mı yükselir?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
28 Nisan 2021 | 13:35 Tebernüş Kireçci 2260 Kişi okudu

Arnavutköy Kanal istanbul projesi

Soru

Tebernüş bey mrhba hacımaşlıda hisseli tarlanın tamamı 13500mt kardır tarlanın ortasından 53mt lik yol geçiyor arsanın kalan sol tarafı kanal istanbul projesine giriyor sağ tarafında ise arsanın dışında tren yolu geçiyor müracaat etim dedilerki bizlik olan tarafta hise vereceğiz karayolarının geçtiği ve geri kalan arsayı kara yollarıyla alakalıdır bizlik birşey yok ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım itirazların son tarihi 26 insandır, teşekürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Nisan 2021 | 10:36 Ahmet akdağ 973 Kişi okudu

Piazza Maltepe Konut Davası Hakkında

Soru

Tebernüş Bey merhaba. Piazza dan daire almak üzereyiz. Bugün öğrendik ki Mimarlar odası Piazza için emsal değeri için ruhsat iptali davası açmış ve kazanmış. Konu şu an Yargıtaydaymış. Bu yüzden bankalar konut kredisi vermiyor. Sizce buradan daire almak riskli mi? Dava size göre nasıl sonuçlanır, mağdur olabilir miyiz? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Nisan 2021 | 21:31 Timur FIRAT 1087 Kişi okudu

Acık teras sorunu yasıyorum magdurum

Soru

Tebernüş bey merhabalar.Ankarada bır sitenin en ust dubleks katında oturuyorum.56 m2 terasım var .ortak alan degıl .Bu acık terastan cok mağdurum yaz ayları gunduz sıcaktan gece rüzgar asırı estıgınden dolayı ve guvercınlerden dolayı pıre guve gıbı sorunlar yasıyorum kullanamıyorum.kısın ıse yağmur kar sularından dolayı alt katı su alıyor .terasın altındaki odalarım ısınmıyor.ben terası kapattırmak ıstıyorum lakin sıte yonetıcısı ızın vermıyor sıkayet edeceğini yıktıracagını soyluyor .bunun yasal bır yolu var mı ? Bu sorunum u nasıl cozebılırım .cok mağdurum.cevremde yüzlerce terasını kapatmış dubleks daireler var hıc bırı yıkılmadı .bana bır yol gösterin lutfen .sıkayet edilmesi durumunda kesin yıkılır mı itiraz hakkımız var mı ? Veya terası kapatmadan once belediyeden magdur olduğumuza dair bır yazı(tutanak) alabılırmıyız yanı belediye tarafından boyle bır belge verilir mi? Ilerde sıkayet olduğunda mağduriyetimizin delili olarak kullanabilırmıyız.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Nisan 2021 | 04:15 Ayşem polat Arzık 1699 Kişi okudu

Dublex üst kat m2 karesi

Soru

Merhabalar benim cati arası piyesli kat mülkiyeti tapum var ama bunda alt dairenin m2 yazıyor üst katın m2 si gözükmüyor ileri zamanlar da herhangi bir sorun teşkil eder mi acaba şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2021 | 22:28 Ferhat ekinci 1171 Kişi okudu

emlak konut vadi evleri hakkında

Soru

Merhaba Tebernüş bey; Başakşehir' e bağlı bahçekent' te Emlak Konutun VADİ EVLERİ 1.ETAP projesi başlıyor. 36 sonra bitecek projede 3+1 224 m2 bahçe dubleksi ve 215 m2 bahçe alanına sahip ev için 2.115.000 tl isteniyor. Ödemesi %40 peşin kalanı ise vade farksız 48 ay şeklinde. Sizce bu proje bir yatırım amacıyla alınır mı? Diğer bir sorum o bölge sizce oturum için elit ve konforlu bir bölge olur mu ? Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2021 | 13:30 ahmet eriş 2077 Kişi okudu

Kısmen enerji nakil hattı hakkında

Soru

Sayın Tebernüş bey iyi çalışmalar. Biz 1998 senesinde Tuzla Tepeörende bir arsa aldık. O zamanlar pek dikkat etmeden alınmış bir arsa idi. Bütün parselde özel çaplı örneği bulunan yeri belli bi arsa. Tapuda tarla olarak geçmekte ve bütün parselde payımız var. Arsayı satmak istedik ilana koyduk. Belediye ile görüşüp arsa hakkında bilgi aldım. Arsanın enerji nakil hattında kaldığını öğrendik. Bütün parselin bir bölümü kısmen enerji nakil hattında, bir bölümü kısmen konut alanında, bir kısmının kısmen yeşil alanda kaldığını öğrendim. Bizim olan özel parsel muhtemelen kısmen konut alanında kalıyor. Burayı ne satabiliyoruz nede üzerine ev yapabiliyoruz çünkü belediye ruhsat vermiyor. E yapmamız gerekiyor yardımcı olabilirseniz memnun kalırım.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2021 | 12:02 Sezer odabaş 1525 Kişi okudu

Tema İstanbul Sitesinde Yeni Evi Satıp Ataköy 9 dan ev almak

Soru

Tema İstanbul Sitesindeki 155 metrekare evimizi satıp Ataköy 9. Kısımda ev satın almayı planlıyoruz. Aradaki farkı oğlumuzun üniversite eğitim masrafları ve iş için sermaye olarak kullanmayı düşünüyoruz. Bu çok mantık dışı bir eylem planı mı olur?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Nisan 2021 | 11:29 EYLEM YEL 2087 Kişi okudu

Kiptaş tuzla 2. etap konutları

Soru

Merhabalar iyi günler, bütçemiz dahilinde, tuzla kiptaş evlerinin fiyat ve site içinde olması avantajlarını düşünerek, bu sitelerden konut almayı planlıyoruz, fakat kafamıza takılan bazı sorular var, -Bu bölgenin güvenli bölgemidir -Site yönetimi naısl çalışmakta -altyapı sorunlumu(elek,su,doğalgaz,fiber vs) Eğer bu bölgeyi önermez iseniz ne taraflara kaymamızı önerirsiniz şimdiden teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Nisan 2021 | 19:15 VOLKAN GÜNGÖR 1627 Kişi okudu

Fidtikliga ev yapılır mı???

Soru

Merhaba. Yakın zamanda tapuda fistiklik olarak görünen bir arazi için kurulan kooperatiften 500 M2 lik bir arazi aldım. Toplam arazi 112 donum. Elimde noterden satış sözleşmem ve kooperatifin ortaklık pay senedi mevcut. İçine konteyner koyabilir miyim?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Nisan 2021 | 18:36 Özgür turgun 1253 Kişi okudu

Nereye Arsa yatırımı yapılır

Soru

Merhaba tebernüş Bey İstanbul?da ikamet ediyorum arsa almaya niyetim var 70 bin TL bütçem var cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Nisan 2021 | 17:33 Bekir Çelik 2323 Kişi okudu