İmar emsal durumu hakkında.

Soru

Merhabalar efendim, Arsamızın emsal durumu 2.00. 1-Emsal durumunu 3.00 veya daha fazla arttırmak mümkün mü? Nasıl bir yol izlenmeli? 2-Kentsel dönüşüm sürecinde emsal durumu bir miktar teşvik amaçlı belediye tarafından arttrılıyor mu? 3-Kentsel dönüşüm sürecinden önce nasıl bir danışmanlık almalıyız? Hukuk danışmanlarını mı tercih etmeliyiz, ne gibi fayda sağlayabiliriz? 4-12.000m2 arsanın kat malikleri tarafından mı yıkım işlerinin yapılması avantaj sağlar yoksa süreci en başından müteahhit anlaşması ile mi sürdürmek gerekir? Yukarıda bahsettiğim konularda değerli bilgilerinizi alabilirsek müteşekkir oluruz. Arsamız Çorlu Tekirdağ Kazımiye Mahallesinde yer almaktadır. Saygılarımla,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 22:46 Mesut Bülbül 911 Kişi okudu

yapı tatil tutanağı sonrası sıfırdan ruhsat

Soru

Saygılar Tebernüş bey.İskansız bir daire aldık.Mütaahhit yaklaşık 6 yıldır iskanını almadı.Apartmana yapı tatil tutanağı geldi.Daire sahipleri olarak herbirimizin kat irtifaklı tapularımız var.Başka bir mütahitle anlaşıp iskan almak istiyorlar.Galiba ruhsat 5 yılı geçtiği için sıfırdan alınmalıymış.Bunun için belediye ruhsat başvurusunda tapu isteyecek.Tüm daire sahipleri olarak 36 adet kat irtifak tapularımızın hepsini mi göndermemiz gerekir,yoksa ilk inşaat başladığında olduğu gibi sadece yer sahiplerimi tapularıyla başvursak.Bu yeni mütahit yeniden kat irtifakı tapusu mu çıkarcak.Elimizde ki bu tapular ne olacak.Dolandırılma korkusu da yaşıyorum.Herşeye sıfırdan mı başlancak kat iritfaklı tapumuz ne olacak.Yeni mütahit ruhsatı sıfırdan çıkaracağına göre tüm tapuları üstüne almış olmayacak mı.Kolay gelsin.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 21:25 semiha kergen 1197 Kişi okudu

Bağ evi şartları hakkında soru

Soru

merhaba internetten araştırdığımda bütün sitelerde üst sınır olarak 250 metrekare olarak gözüküyor ama ben ilçe tarıma gidip sorduğumda 75 metrekare olduğunu söylediler bu işin doğrusu nedir acaba? Toplam tarla arazisi 15 dönüm gerekli bütün şartları sağlıyor.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 21:01 Fatih ÖZ 919 Kişi okudu

Bolelli Group Firması Şikayet

Soru

İstanbul/Çekmeköy/Taşdelen cumhuriyet mahallesi manolya sokağındaki bir binada 2017 yılında kentsel dönüşüm için BOLELLİ GROUP ile anlaştık ancak 2021 yılına gelmemize rağmen binanın kaba inşaatı bitti dairelerin içi bomboş yapılmadı sözleşme anahtar teslim olarak teslim edilecekti ancak arıyoruz yapacağız para kaptırdık iflas ettik diyerek geçiştiriyoruz duyum alıyoruz başka yerlerde inşaatları var oralara devam ediyorlar bizi mağdur bıraktılar hiçbir belediye veya başka kurumdan gelip binayı denetlemiyor artık psikolojimiz bozuldu lüten görürseniz bu soruyu cevaplayın çok mağduruz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 17:10 Gürkan CANDEMİR 1082 Kişi okudu

İslansız eve yapı tatil tutanağı

Soru

Kolay gelsin Tebernüş bey.Malesef maddi şartlarımız nedeniyle kat irtifaklı ancak iskansız bir daire aldık.5 yıllık bina.Müteahhit 5 yıldır buraya iskan almadı.Bugün apartman kapısına belediyeden gelip YAPI TATİL TUTANAĞI-2 başlıklı bir tutatnak yapıştırmışlar.Tutanakta ŞANTİYE ŞEFİ İSTİFA ETTİĞİNDEN DOLAYI YENİ BİR ŞANTİYE ŞEFİ GÖREVLENDİRİLİP YAPI RUHSATI YENİKENİNCEYE KADAR YAPI TATİL EDİLMİŞTİR yazıyor. Çok endişeliyiz.Bu ne demek.Bir ceza gelir mi.Apartmanı yıkabilirler mi? Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 16:25 Hakan Taşçı 1017 Kişi okudu

Borsada Fiyatlar Nasıl Yükseldi

Soru

Merhaba, nasılsınız iyisinizdir umarım sağlığınız sıhhatiniz yerindedir. Ben size emlak sektöründen değilde finans sektöründen soru sormak istiyorum. Şimdi Borsanın geçmiş verilerine baktığım zaman bir çok hisse 2018 yılına kadar 1 TL ve altında işlem görüyormuş ve detaylı incelediğimde 2015-2016-2017 yıllarında dediğim hisseler hep 0,50 TL ile 1,50 TL arasında git gel yapmışlar. Lakin 2018 yılından itibaren bütün hisseler atağa geçmiş ve şu an (Sermaye arttırımı sonrası fiyat düşüklüğünü saymazsak eğer) 5 TL'nin altında hisse yok. Bir hisse 4-5 sene boyunca 1 TL fiyat aralığında gidip gelmişken birden 2018 yılında 20 katını görmüş. Sizce 2018 yılına kadar neden böyle iken 2018den sonra böyle oldu. Örnek olarak şu an tarihi oranda bedelli sermaye arttırımı başvurusu yapan hisse 2017de 0,95 TL iken bu sene 250 TLyi aştı fiyat konusunda ve bu dediğim şirket 90lardan beri borsada işlem görüyor. Yani 2018e kadar yatay seyret ama 2018den sonra uzaya çık :) Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 15:00 Kamil Amaca 1046 Kişi okudu

Kahramanmaraş Pazarcık Sakarkaya köyünde bulunan miras hisseli tarla

Soru

Tebernüş Bey Merhaba, Annemin Babasından miras kalan yaklaşık 60 dönüm olan tarla 8 hisselidir. Annem tarlayı satmak istiyor 8 hisse sahibinden 3 hisse sahibi satmak istemiyor. Bu durumda çoğunluk sağlanamıyor buna göre Annem hissesini nasıl satabilir? yada bununla ilgili öneriniz ne olur? Şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 10:47 Özlem Başaran 685 Kişi okudu

Dükkan mı Konut Yatırımı mı?

Soru

Tebernüş Hocam merhaba, Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum teşekkür ederim öncelikle. Benim ilk sorum şu bir miktar param var. Bununla dükkan alırsam eğer İstanbul'da brüt kira tutarı üzerinden kira çarpanları 250-260 ay. Ankara'da ise 180-190 ay civarında. Öncelikle bu iki şehir arasında bir kıyas yapmak gerekirse olaya nasıl bakmamız gerekir sizce hocam? Diğer yatırım olan konuta gelirsek o da malumunuz dövizi ve enflasyonu durup durup birden fiyatlıyor. Sizce önümüzdeki dönemde makul fiyattan makul kira çarpanından (Araştırmalarım kadarıyla İstanbul'da 260-270 aylarda) konut almak sizce yine kazandırır mı? Bir de son sorum hocam sadece lüks konutlar için bir sıkışma ön görüyor musunuz? Fiyatlarda geri çekilme?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mart 2021 | 22:38 Fatih Arslan 1294 Kişi okudu

evden çalışma sonrası emlak piyasası nasıl değişir

Soru

Üstad merhaba Özellikle plazalarda faaliyet gösteren Kurumsal Şirketler evden çalışmayı devam ettirerek tasafrruf etmeyi planlıyor. şehir merkezindeki plazlar ve çalışanlarının bu bölgeye ulaşımı ve plazların giderleri çok ciddi boyutlarda ör:sabancı holding % 75 evden çalışmaya geçerek 200 milyon tl tasarruf hedefliyor. Dijitalleşmenin geldiği noktada plazaların mevcutlarının azalması ile bu firmalara iş yapan firmaların da şehir merkezinde konumlanmalarına gerek kalmayacak. bu durumda 1) plaza, ofis,bürolarda belli boyutlarda kira ve değer düşüklüğü oluşur mu? 2) büyük şehirlerdeki orta ve orta üst gelir seviyesindeki beya yakalı grubun bir kısmı evden çalışma nedeniyle eski, pahalı, az odalı şehir merkezindeki konutlardan yeni, bahçeli veya müstakil, çalışma odası da bulunan şehir dışı (zekeriyaköy-göktürk-çekmeköy-riva vs) veya il dışı (sapanca-çanakkale- izmir çevresi - kuzey ege-trakya ) gibi lokasyonlara kayar mı? 3 büyük ilden binde 5 ile 125 bin kişi yapıyor. bu bölgelerdeki konut fiyatları artar mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mart 2021 | 18:15 ismail koca 10850 Kişi okudu

Yatırımlık evi satmak mı kiraya mı vermek

Soru

23 yıllık eyüp ilçesinde 350 bin TL (yaklaşık) değerli kirada bir evimiz var.İçi masraf istiyor artık.Yaptırıp kiraya versem 1500 tl anca kira geliri olur.Ve lokasyon olarak yakın gelecekte değerini arttıracak bir gelişme gözükmüyor.Açıkcası onun yerine satıp 1 sene mevduatta bekletip Alibeyköy civarından yeni bir daire alıp hem evin masrafından kurtulmak hem de evi sıfırlamak niyetindeyim.Halen mevduatlar oldukça cazip.Sormak istediğim mevcut ekonomik konjektürde 1 sene için de emlak fiyatları mevduatın çok üstünde artar mı?Yani evi satmam

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Mart 2021 | 23:40 Serkan Algül 3737 Kişi okudu