Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5927 Kişi okudu

Kırklareli'nde 1+0 daire alımı

Soru

Kirklareli Merkez'de Nisan 2022 m2 satis ortalamasi 5.000 TRY olan bir mahallede 200.000 TRY ye yakin 1+0 daire almaya niyet ettim. Su anda esyasiz kira 750 TRY. Kira carpani 22 yil gibi. Ama tabii ev ve kira fiyatlarinin yukselecegini dusunursek akillica bir yatirim olur mu? Ev merkezde degil, site icinde ama aidati dusuk, dogal gazli, merkezi pay olcerli degil - cevredeki daha luks sitelere kiyasla. Alici ya da kiraci potansiyeli memur, asker, muhendis ve ogrenci. Bu haftalarde bu ise girismek akillica olur mu? Degerli goruslerinizi bekliyorum. Merkez ve otogara 25 dk. Universite yolu uzerinde

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2022 | 14:37 Nur Diğdem Burak 519 Kişi okudu

Konut fiyatlari ve yurt disinda yatirim.

Soru

Tebernus bey merhaba bence turkiyede konut yatirimi yapan yabancilar ve yerliler kira carpani acisindan cok buyuk zararlari var hadi yabancilar vatandaslik icin aliyorlar belki kabul edilebilir sahit oldugum bir olaydan yola cikacak olursak. Bir tanidigim avrupada bir ulkenin orta halli sehirlerinden birinde yaklasık 3 bucuk milyon tl degerinde dovizle bir mulk aldi ve aylik kirasi tl bazinda 28 bin tl yani 120 ayla 150 ay arasinda degisiyor amorti etme sureleri. Tabi orasi avrupa bizdeki gibi sabah evi begen aksam tapuyu al degil 1 2 aylik bir islem suresi var. Soruyorum size turkiyede 3.5 milyona alipta 28 bin tl ye kiraya verebileceginiz ne var hemde dovizle.Ayrica kira geliri dovizle mulku degerlense oda doviz bazinda her acidan cok karli bir yatirim. Turkiyede son konut fiytalarina bakacak olursak kira carpanlari 400 aylara dayandi ve turkiyede insanlarin gelirleri aşiri derecede dustu. Kiraci ev sahibi davalarina bakcak olursak da adaletimiz maalesef avrupaya gore yavas isliyor haberlere bakilirsa mahkemeler kiraci ev sahibi davalariyla dolu. Bence imkani olanlar icin avrupa ve diger ulkelerde cok daha cazip yatirim imkanlari var.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2022 | 12:42 Abdullah kulu 634 Kişi okudu

Rutubet ve Duvarları dökülen ev

Soru

Merhaba, geçen mayıs ayında taşınmış olduğum ev de kış ayına kadar hiçbir sorun yoktu. Kış geldiği zaman ise evde rutubet ve duvar dökülmeleri başladı hatta kış ayında sülük bile çıkmıştı evde. Şimdi ev sahibim ile konuştuğum da tefe tüfe ye göre kira artışı olacak diyip kiramk 1000 tl den 1350 tl ye çıkartacak evde doğalgaz sobası var sadece 1 odada duruyor oda kira indirim istediğim zaman ise yapmayıp çıkarsın o zaman diyor. Pandemiden dolayı kira borçlarım vardı hepsini ödedim sıfırladım hep bunu öne sürüyor ne yapabilirim acaba haklarım nedir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2022 | 12:13 Emre ceylan 324 Kişi okudu

Tarlama geçiş yolu izni alamıyorum.

Soru

Tebernüş bey iyi günler. İzmir Ödemiş?te D310 karayolu üzerinde 3789 m2 bir tarlam var. D310 karayolu genişletildi. Yolun kotu düşürüldüğü için tarlam 50cm yukarda kaldı. Karayolu kavşak mesafesi tutmadığı için geçiş yolu vermiyor. Başkada yolum yok. Tarlamı ekmek için bile giremiyorum. Ne yapmam gerekir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2022 | 11:34 Çağlar Öztepe 243 Kişi okudu

Arsa ile ilgili sorusoruyorum

Soru

abi ben yatırım yapmak istiyorum bu konuda acemi bir insanım 280 bin liraya yakın param var abi beni yönlendirebilir misin sizin görüşlerinizi çok ihtiyacım var şu nef Yapı 82 diye bir firma var bunlar arsa satıyor sizce uygun mu veya nereden güzel arsa bulurum şimdiden teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2022 | 08:57 Şenol yaşar 525 Kişi okudu

0,99 KONUT FİNANSMAN PAKETİ HAKKINDA

Soru

Merhabalar, Cumhurbaşkanımızın yeni açıkladığı konut finansman paketi hakkında bir soru sormak istiyorum. Sıfır konutlarda konut fiyatı 2.000.000TL yi geçmeyen diye bir ibare var, ev satış fiyatı rayiç bedeli 2.000.000TL yi geçmiyor fakat expertiz değeri yüksek çıkarsa yani experin verdiği rapor bu tutarı geçerse, 1.500.000TL kullanmak istesek bile yararlanamıyor muyuz? Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Mayıs 2022 | 18:08 özlem gökdemir 916 Kişi okudu

Satış Farkı davası açılabilir mi?

Soru

Dairem icra yolu ile satıldı. İlerdeki yıllarda değeri artarsa dava açabilir miyim? Değer farkını alabilir miyim? Azami kaç yıl açabilirim?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Mayıs 2022 | 17:00 Metin Hatipoğlu 380 Kişi okudu

Özel imar açtırmanın şartları

Soru

Merhabalar niteliği zeytinlik olarak geçen fakat imar sınırında olan 50 metre ilerisinde imar olan yeni binaların yapıldığı 6 dönüm bir arazim var buraya özel imar açtırabilirmiyim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Mayıs 2022 | 15:59 Faruk ASLAN 205 Kişi okudu

Yabancıya satış ile ilgili öngörüler

Soru

Tebernüş bey merhaba, yabancıya satış son zamanlarda en çok konuşulan konu sizin de ele aldığınız üzere. Yakın zamanda o alanda kısıtlamalar gibi yeni düzenlemelerin gündeme alınöa ihtimali var mı sizce? Düzenleme veya kısıtlama olduğu anda halihazırda gayrımenkul yatırımı yapanlar için olumsuz bir etki ortaya çıkar mı sizce?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Mayıs 2022 | 14:23 Engin Boz 251 Kişi okudu