Boş evler çok değerli olacak!

Tartışma

2022'den itibaren içinde kiracı olmayan boş evler çok değerli olacak. Neredeyse açık artırma ile satıldığına tanıklık yapacağız. Nedeni 2018 yılından bu yana konutta ihtiyacı karşılayacak arz olmaması. Stokların erimesi. İnşaat yapımının malzeme fiyatlarındaki artış ve mevzuattaki düzenlemelerle zorlaşması. Ayrıca 2018 yılından itibaren yatırımcıların dolara yüklenmesi. Konut finansman sisteminin çökmesi. Kiracılarla sorun yaşayan ev sahipleri, sorundan kurtulmak adına evlerini uygun fiyattan satışa çıkarabilir. Fiyatların ne kadar uygun olacağını kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan sorun belirler. Yabancılara konut satarak büyük yanlış yapılıyor. Türkiye vatandaşlarının konuta ihtiyacı varken yabancıya satılması piyasayı alevlendiriyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
26 Aralık 2021 | 05:28 Tebernüş Kireçci 7624 Kişi okudu

KAPICI ve KALORİFERCİ DIŞINDAKİ PERSONEL GİDERLERİNİN PAYLAŞIMI

Soru

İyi günler. site yönetim planımızda aşağıdaki şekilde giderlerin paylaşımı tarif edilmiştir. a) Kapıcı, kaloriferci, giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa (aidat) eşit olarak b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.? site yönetim planında, KMK'daki maddenin aksine bahçıvan ve bekçi tanımı yoktur. sitemizde site müdürü, teknik personel, sosyal tesis resepsiyonisti, bahçıvan, güvenlik ekibi ve temizlik ekibi bulunmaktadır. bu personelin hangi koşula göre aidat dağılımına yansıtılması konusundaki değerli görüşünüzü rica ederim. Saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
15 Aralık 2021 | 14:56 Ozan Pınar 45 Kişi okudu

SİTE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

Soru

İyi günler hocam. 242 daireli bir sitedeki mevcut yönetim kurulu 31.10.2021?e kadar seçildiği için olağan genel kurulda görevi bırakıp, ibra edilip yeni bir yönetim kurulu seçildi. Ancak site yönetim planında, yönetim kurulu seçimleri, kat maliklerinin adetçe ve arsa payına göre çoğunluğu tarafından seçilir deniyor. Ancak olağan genel kurula bu kadar kat maliki gelmediğinden, yönetim kurulu gelenlerin çoğunluğu ile seçildi. Akabinde yapılan bütçe toplantısında da sunulan yeni bitçe katılımcıların oy çokluğu ile kabul edildi ancak bütçeye itirazı olanlar yönetime dilekçe vererek, yönetim kurulu seçimininsite yönetim planına uygun olmadığını öne sürerek bütçenin ve yönetim kurulunun butlan olduğunu iddia ettiler. Bu durumda görev süresi dolan yönetim kurulu yerine yeni seçilecek yönetim kurulu için kat maliklerinin adet ve arsa payı olarak çoğunluğunun onayı alınamazsa 1-eski yönetim mi devam etmeli 2- yeni yönetim seçimi geçerli sayılır mı, yeni yönetim seçimi için site planındaki yarıdan fazla onay alana kadar seçim yenilenir mi? 4- maliklerin biri plana aykırı ancak olağan toplantıya gelenlerin çoğunluğu tarafından seçilen yönetim kurulunun iptali / geçersiz olduğunun tescili için mahkemeye giderse ne olur? Çok teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
14 Aralık 2021 | 11:16 Ozan Pınar 61 Kişi okudu

Aidattan ödenen Demirbaş harcamalarına kiracının itiraz hakkı

Soru

Sayın ilgili, Sitede yöneticinin toplanan aidatlardan Demirbaş harcamaları yaptığına dair elimde belgeler mevcut ancak, kiracı olarak bu duruma itiraz hakkım var mı? Hangi merci ye? Teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
01 Kasım 2021 | 14:03 Sedat Görgün 29 Kişi okudu

Site Yönetim Kurulu'nun oluşturulması ve görevlendirilmesi

Soru

Nihat Bey merhaba. Edremit/Güre'de 82 kişilik bir tatil sitesinin kat malikiyim. 24 Temmuz 2021 tarihinde yapılan kat malikleri kurulu toplantısında site yönetimi için 3 kişilik yönetim kurulu seçildi. Ben de bu üç kişiden biriyim. Bir başkan -bir başkan yardımcısı (ben)-muhasip üye olarak adlandırıldık. Bu tür konulara uzak kaldığım için bir bilgim yoktu. Ancak olaya dahil olunca ben de ilgili yayınları okumaya başladım. Siteye ait yönetim planını okuyamadan okul sebebiyle dönmek zorunda kaldım. Konu ile ilgili sorularım aşağıdadır; 1.Site yönetim kurulu 3 kişiden oluşmakta olup görev bölümü nasıl olmalıdır? 2.Yönetim kurulu üyeleri arasında ast-üst benzeri bir ilişki var mıdır? Yani başkan adı verilen kişi (?) son karar meci midir? 3.Yönetim kurulunun üyelerinin sorumluluğu eşit midir? 4. Yönetim kurulu kararları 3 kişinin imzası ile almak zorunda mıdır? 5.Muhasip olarak görevlendirilen kişi yetkilerini yönetim kurulu üyelerinden birine devredebilir mi? 6.KM kurulunun takdirinde olmak şartı ile, KM kurulu huzur hakkı adı ile yönetim kuruluna hizmetleri karşılığı bir ücret verebilir mi? Bu ücreti yönetim kurulunun hepsi mi alır? Yani örneğin başkan (?) alır diğerleri alamaz gibi bir karar olabilir mi? 7.KMK'na göre; yöneticinin- aynı sitede kat maliki olması durumunda - KM kurulunun bir kararı yoksa, yönetim planında yazmıyorsa vs. gibi durumlarda yönetici, aidatın yarısını öder. Peki site 3 kişilik yönetim kurulu tarafından yönetiliyorsa (ve kurul üyeleri de o sitede kat maliki ise) kurul üyelerinin tamamının aidatın yarısını ödemesi gerekmez mi? 8.Sitemizin tam ortasından yol geçmekte olup site iki ayrı parçaya(40-42 dubleks olarak) bölünmüş durumdadır. Her bir parçanın giriş kapısı ayrıdır. Her bir site parçasının defterleri ayrı ayrı tutulabilir mi? Kurul üyelerinden biri bir parçanın diğeri diğer parçanın yöneticisi olarak görevlendirilebilir mi? Ya da siteyi iki ayrı site olarak bölebilir miyiz? Sorularım çok fakat kusura bakmayın. İlginiz için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
03 Eylül 2021 | 15:30 Deniz ERCAN 111 Kişi okudu

Resmiyette Site Olmamasına Rağmen Site Yönetimi Kurmak

Soru

İyi günler dilerim...Benim sorunum aynı Ada üzerinde bulunan fakat farklı parseller üzerindeki 3 farklı adresli binaların aynı müteahhit tarafından yapılması üzerine toprak sahiplerininde rızasıyla müteahhittin etraflarına bahçe duvarı çevrilerek aynı otoparkı ve bahçesi kullanarak site görünümünde olması istenmiş buna istinaden sanki siteymiş gibi sadece 1 tanesinin adresini vergi dairesine göstererek vergi numarası aldım. Notere ve bankaya o adresi verdim(aslında adres oradaki tek bir binanın), kendimizce A-B-C blok ismi vererek her bir bloğa toplantı çağrısı yaptım. Şuan gayri resmi bir site yönetimimiz var çoğunluğu sağlayarak kararlar alıyoruz vs. Ama benim çekincem bir gün kat maliklerinden birisi çıkıpta örnek veriyorum siz doğalgaz yaptırma kararı aldınız ama burası resmiyette site değil bende bunu yeni öğrendim yaptığınız iş doğru değil alınan kararlar geçersiz itiraz ediyorum derse, haklı mıdır yoksa her blok bunu zamanında kabul ederek 3 yıl boyunca aidatını kabullenmiş ve yatırmış hiçbir işe sesini çıkarmamış fakat şimdi işine gelmediği için böyle bir sebeple yapılması kabul edilmiş bir işi kendisi istemediği için problem çıkarıyor.. Sizlere sorum bu işin doğrusu bizim gayrı resmî olan siteyi resmiyete mi çevirmemiz mi? yoksa zaten zamanında kabullenilmiş olan oluşumu devam ettirmemiz mi? Bir kat maliki dava açsa acaba nasıl sonuçlanır?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
20 Ağustos 2021 | 15:11 SÜLEYMAN CANTÜRK 67 Kişi okudu

Yönetim kendi bahçeme ( ortak alan değil ) kış bahçesi yaptırtmıyor.

Soru

Merhaba Nihat bey 4 Apartman bloğu ve 3 villa bloğu olan bir sitede ikamet etmekteyim. site toplam 370 daire ve 14 villadan oluşmaktadır. Sahibi olduğum ev Dublex mesken yani villa kategorisindedir. Tapusunda Kat mülkiyeti olarak gözükmekte ve yönetim planında evimin önünde ortak alandan ayrı bir bahçem gözükmektedir (tapuya dahil). Şuan da fiziki olarak o bahçe tarafımca diğer evlerinki gibi çevrilmiş ve bununla ilgili bir problem yoktur. Biz villalar olarak tek tip tek renk bir uygulama ile bu alana kış bahçesi yapmak istiyoruz ancak yönetim bu duruma karşı çıkıyor ve yönetim planında böyle bir şey yok yapamazsınız ve sizi mahkemeye vermek suretiyle buraları yıktırırız diyorlar. Açıkçası bu konuda ki kanunlara hakim olmadığımız için sizlerin bize fikirler vermenizi rica ediyoruz.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
22 Mayıs 2021 | 00:38 Erdem Nuhoğlu 219 Kişi okudu

Site Yönetim Kurulu Kararı

Soru

Sayın Nihat bey, Peyzaj mimarisinden kaynaklı bahçe tahsisli alanım sulamadan dolayı kullanamadığım için seyyar (yere sabit olmayan) bir deck yapmak ve çamurdan dolayı kullanamadığım bahçe takımını kulllanabilmem için, bahçe takımımın kullanım alanı kadar deck?in yapılması için site yönetimine bildirimde bulundum. Yönetim kurulu, sitenin peyzaj firmasından keşif istedi, peyzaj firması, sıkıntının derenaj yolu ile de çözülemeyeceğinden deck yapılmasını uygun bulan bir yazı sunmuş. Bunun üzerine site yönetim kurulu, inşaat (proje) firmasından da görüş alınmasını istemiş, proje firması da talebimin yerinde olduğunu bahçe tahsisli alanın güneş görmemesinden dolayı çimde oluşan suyun kurumamasından talebimizi olumlu bulmuş. Ancak site yönetim kurulu, bu talebimin yönetim planında da olumsuz bir karşılığı olmamasına rağmen ve iki farkı tespiti de hiçe sayarak ret yanıtı vermiştir. Site yönetim kurulunun hayır demesine rağmen ?seyyar? deck uygulamasını yapman durumumda cezai şartla karşı karşıya kalabilir miyim? Bir kat maliki olarak hakkım nedir? Her zaman ki gibi geri dönüşleriniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Murat Tarım

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
19 Mayıs 2021 | 21:01 Murat Tarım 104 Kişi okudu

Yönetici yardımcısı aidat öder mi?

Soru

Nihat Bey Merhabalar Sorum yönetici yardımcıları yönetimde adı geçen kişiler aidat öder mi? Saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
16 Nisan 2021 | 16:34 Niahal 979 Kişi okudu

emlak yonetim kurulum ucreti istiyor

Soru

ELAZIĞ DEPREM KONUTUMUZ TESLIM EDILDI.ABDULLAH PASA 1.ETAP TOKI YONETIM KURMA BEDELI OLARAK 923 TL ISTIYOR.EMLAK YÖNETIMIN ISTEDIGI ÜCRET YASALMIDIR.YONETIMI IPTAL ETMEMIZ ICIN NE YAPMALIYIZ.CVP IÇIN TSKLER.KOLAY GELSIN

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
09 Mart 2021 | 02:44 vedat polat 63 Kişi okudu

Borcu kimin ödemesi gerekiyor ?

Soru

Merhaba. Eski yönetim zamanında 2013-2015 yılları arasında kapıcı çalıştırıldı ve karşılığında kapıcı dairesinde oturması kararlaştırıldı ve kapıcı bunu kabul etti. 2015 te ayrıldı. 2019 da SGK ya şikayet etti. 60.000 lira idari para cezası geldi ve 20 daire bunu ödedi. SGK yoğunluktan dolayı ve primlerin sisteme sonradan giriş yaptığından (bunu SGK söyledi) Mart 2020 de 14 bin prim borcu geldi yapılandırma yaptık 7200 liraya düştü. Şimdi soru şu: Mart 2020 yılında 7200 lira kapıcı için prim borcu geldi ve 20 haneden hane başı 360 lira. Kapıcı 2013-2015 yıllarında çalıştı. 17 numaralı daire 2015 yılından sonra 2 defa el değiştirdi. 18 ve 19 numaralı dairelerde 2019 yılında yeni el değiştirdi. 17-18-19 numaralı daireler aynı A kişiden satın alındı. Sorum şu: 17-18-19 numaralı dairelerin prim parasını 2013-2015 yıllarındaki sahibi A mı yoksa şimdi ki ev sahibinden mi alınacak ?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
21 Şubat 2021 | 09:35 Yasin Batur 23 Kişi okudu