Yabancılara konut satılmasın! Vatandaşlık verilmesin!

Tartışma

Yabancılara konut satılmasın! Vatandaşlık verilmesin! Türkiye'de emlak sahibi olan yabancılara sadece oturum izni verilsin! Sitelerde ve projelerde yabancıya satılacak konut oranı yüzde 5'i geçmesin! Vatandaşlık parayla satılmaması gereken bir kavramdır. Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapan yabancılara oturum izni verilsin. Yanlış yapan yabancının oturum izni iptal olsun. Türkiye'de bu ülkenin vatandaşları kiralık ve satılık konut bulamıyorken yabancıya konut satılması  büyük yanlış. Yabancıların yatırımları ofis ve dükkanlara kaydırılsın. Böyleye dükkan ve ofislerdeki arz fazlası erir. Ayrıca sitelerde ve projelerde yabancıya satılacak bağımsız bölüm adeti toplam adetin en fazla yüzde 5'i ile sınırlandırılmalı. özellikle Esenyurt ve Başakşehir'de yabancıların yoğun yaşadığı sitelerde yönetim sorunları var. Yabancı oranı yüzde 5'i geçen sitelerde ikinci elde yabancıya satış yapılmasın.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
03 Ekim 2021 | 16:47 Tebernüş Kireçci 1487 Kişi okudu

Yönetim kendi bahçeme ( ortak alan değil ) kış bahçesi yaptırtmıyor.

Soru

Merhaba Nihat bey 4 Apartman bloğu ve 3 villa bloğu olan bir sitede ikamet etmekteyim. site toplam 370 daire ve 14 villadan oluşmaktadır. Sahibi olduğum ev Dublex mesken yani villa kategorisindedir. Tapusunda Kat mülkiyeti olarak gözükmekte ve yönetim planında evimin önünde ortak alandan ayrı bir bahçem gözükmektedir (tapuya dahil). Şuan da fiziki olarak o bahçe tarafımca diğer evlerinki gibi çevrilmiş ve bununla ilgili bir problem yoktur. Biz villalar olarak tek tip tek renk bir uygulama ile bu alana kış bahçesi yapmak istiyoruz ancak yönetim bu duruma karşı çıkıyor ve yönetim planında böyle bir şey yok yapamazsınız ve sizi mahkemeye vermek suretiyle buraları yıktırırız diyorlar. Açıkçası bu konuda ki kanunlara hakim olmadığımız için sizlerin bize fikirler vermenizi rica ediyoruz.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
22 Mayıs 2021 | 00:38 Erdem Nuhoğlu 147 Kişi okudu

Site Yönetim Kurulu Kararı

Soru

Sayın Nihat bey, Peyzaj mimarisinden kaynaklı bahçe tahsisli alanım sulamadan dolayı kullanamadığım için seyyar (yere sabit olmayan) bir deck yapmak ve çamurdan dolayı kullanamadığım bahçe takımını kulllanabilmem için, bahçe takımımın kullanım alanı kadar deck?in yapılması için site yönetimine bildirimde bulundum. Yönetim kurulu, sitenin peyzaj firmasından keşif istedi, peyzaj firması, sıkıntının derenaj yolu ile de çözülemeyeceğinden deck yapılmasını uygun bulan bir yazı sunmuş. Bunun üzerine site yönetim kurulu, inşaat (proje) firmasından da görüş alınmasını istemiş, proje firması da talebimin yerinde olduğunu bahçe tahsisli alanın güneş görmemesinden dolayı çimde oluşan suyun kurumamasından talebimizi olumlu bulmuş. Ancak site yönetim kurulu, bu talebimin yönetim planında da olumsuz bir karşılığı olmamasına rağmen ve iki farkı tespiti de hiçe sayarak ret yanıtı vermiştir. Site yönetim kurulunun hayır demesine rağmen ?seyyar? deck uygulamasını yapman durumumda cezai şartla karşı karşıya kalabilir miyim? Bir kat maliki olarak hakkım nedir? Her zaman ki gibi geri dönüşleriniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Murat Tarım

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
19 Mayıs 2021 | 21:01 Murat Tarım 67 Kişi okudu

Yönetici yardımcısı aidat öder mi?

Soru

Nihat Bey Merhabalar Sorum yönetici yardımcıları yönetimde adı geçen kişiler aidat öder mi? Saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
16 Nisan 2021 | 16:34 Niahal 477 Kişi okudu

emlak yonetim kurulum ucreti istiyor

Soru

ELAZIĞ DEPREM KONUTUMUZ TESLIM EDILDI.ABDULLAH PASA 1.ETAP TOKI YONETIM KURMA BEDELI OLARAK 923 TL ISTIYOR.EMLAK YÖNETIMIN ISTEDIGI ÜCRET YASALMIDIR.YONETIMI IPTAL ETMEMIZ ICIN NE YAPMALIYIZ.CVP IÇIN TSKLER.KOLAY GELSIN

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
09 Mart 2021 | 02:44 vedat polat 37 Kişi okudu

15 yıl önce kooperatif fesih oldu. Site yönetimi oluşturulmadı. Sitede bekçi evi ve idare binası olarak yapılmış yıllardır boş ve kullanılmayan binanın satışı

Soru

Sayın hocam daha öncede sordum. 18 hisseli bekçi evi ve idare binası olarak yapılmış binamız var. Yıllardır boş olarak duruyor. Yapı kullanma izin belgesi ,yapı ruhsatı ve tapu kaydında dubleks bekçi evi ve idare binası yazıyor.Bina evimin hemen bitişiğinde. Kullanılmadığı için harabe halde boş duruyor. Her yıl bahçesinin temizliğini ben yaptırıyorum.Başka ilgilenen olmuyor. Hissedarlar benim satın almamı bana münasip olduğunu söylüyorlar. Hissedarlar haricinde almak isteyenler var. Tapu dairesi burası ortak alan alınıp satılamaz diyor. Alıcılardan bazıları noterden satış yapılır ben diğer işlemleri hallederim diyor. Ben satın almaktan korkuyorum. Korkmakta haklımıyım. İleride sorun yaşarmıyım. Bana yol gösterirseniz memnun olurum. İlginiz ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
07 Kasım 2020 | 21:43 Mehmet Demir 297 Kişi okudu

sitenin boyanmasında alınan karar ve oylama hk.

Soru

sayın yetkili merhaba. 120 dairelik bir sitede oturmaktayım. Ekim ayında yapılan olağanüstü toplantı sonucu kat maliklerin çoğunluğu(65 kişi) tarafından sitenin boyanması kararı alındı . Daha sonra Boya rengi seçimi ile ilgili oylama formu gönderileceği söylendi. oylama sonucuna göre mevcut rengin boyanmasını isteyen malik sahibi 15 oy , boya değişikliği isteyen malik sahibi 59 oy Bu durumda yönetim olağanüstü toplantıda boya kararının alındığını öne sürerek mevcut rengi yenileyeceklerini beyan ettiler . oysa mevcut rengin boyanması için kat maliklerin salt çoğunluğu( en az 61) renk değişikliği içinse 4/5 (96 oy)çoğunluğa ihtiyacın olması gerekmektedir. son oylamaya göre boyanın yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. bu konuda sizin değerli düşüncelerinizi almak istiyorum . teşekkür ederim. saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
02 Kasım 2020 | 14:11 taner bayar 119 Kişi okudu

Merkezi sistemde, bireysel doğalgaz gider pusulası verilmiyor.

Soru

Nihat bey, Çanakkale'de bir sitede evimiz var. Merkezi sistem doğalgaz ve sıcak su kullanıyoruz. Son 3 aydır doğalgaz tüketim dökümanı bireysel olarak gelmiyor. Şöyle ki ; Binaya gelen total faturayı yönetim kendi hesaplayarak panoya liste şeklinde asıyor. Buradaki hesaplamayı da dairelerin sıcak su kullanım miktarlarına göre yapıyorlar. Benim sıkıntım şu ; Normalde Alarko firması (techem pay ölçer) bu detaylandırmayı yapıyor. Fakat site yönetimi bu hizmete karşılık 450 TL civarında bir ödeme yapmak istemediği için kendileri hesaplıyor. 3 aydır ısrarla bireysel gider pusulası talep etmeme rağmen verilmiyor. Ben de bu hesaplamaya güvenmiyorum. Özet olarak ben Alarko firmasından gelen (gelmeyen) " Bireysel ısı gider faturasını" görmeden son 2 faturayı ödemedim. Bununla ilgili yasal haklarım var mıdır. Yoksa her şekilde yönetimin kendi hesaplayıp panoya astığı listeye göre ödemek zorunda mıyım? Bu tip durumlarda ; Yönetimin kestiği parmak acımaz mı?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
27 Ağustos 2020 | 09:55 Orhan Yaldız 342 Kişi okudu

Merkezî doğalgazlı ısıtmada şofben kullanımı

Soru

Merhaba, merkezi sistem dogalgaz ısıtmalı bir sitede oturuyorum. Ocak ve sıcak su kullanımı için doğalgazlı şofben kullanmak istiyo rum. Kat mülkiyeti kanununa aykırı bir durum var mı? Kat maliklerinin onayını almam gerekiyor mu?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
18 Ağustos 2020 | 03:39 Ayfer ışık 189 Kişi okudu

Yönetim planı olmayan sitenin durumu

Soru

Nihatbey iki farklı komşu parsel üzerine 1998 yılında kurulan 4 bloklu onar daireli sitemizde depremin de etkisiyle 2003 yılında son toplantı yapılarak bundan sonra her blok kendi yönetimini oluştursun; site yönetimi lağv edilmiştir şeklinde bir kararla 2019 yılına geldik.Bu yıla kadar blok yönetimleri de kurulmadığından gayriresmi olarak her blok kendini yönetti.2019 da bir grup arkadaş usule uygun olmayan bir çağrıyla toplantı düzenleyip bir yönetici ve iki denetçi seçmiş.Alınan kararları toplantıya katılmayanlara tebliğ de etmediler. Bu şekilde bir yılın ardından 2020 başında tekrar toplantı düzenleyip ne geçmiş yılın hesabının İBRA sı ne de yeni yılın işletme projesi olmaksızın hatta yeni dönem için denetçi seçmeye bile gerek duymaksızın aidatlar 50 den 75 e çıkarılmıştır seçilmeden atanan blok sorumluları ile site yöneticisi aidat ödemeyecektir şeklinde karar almışlardır.Karar tebliği yine yok.Karar defterini görme talebimize de cevap yok.Konuya hakimsiniz diye Avukata sormam gereken soruları size yöneltmek istiyorum.2007 yılı öncesi TOPLU YAPI kavramı zaten yok iken ve de farklı parsellerde site kurulamaz diye yargıtay kararları varken üstelik iki parselin de ayrı ayrı yönetim planı olmasına rağmen 40 daireyi kapsayan yeni bir yönetim planına ihtiyaç dahi duymayan yani KMK nın toplu yapılar ile ilgili maddelerine uyum sağlama derdi olmayan bir yönetici ile karşı karşıyayım.Yıllardır yönetimsiz kalan sakinler noter onaylı karar defteri var diye resmi yönetimin oluştuğunu zannederek beni'' iyi kötü bi yönetim oluştu sen bozmaya çalışıyorsun'' şeklinde algılıyorlar.Yönetimin bu haliyle.icra takibi ehliyeti de olmadığını düşünüyorum.Tam bi karadüzen .IŞIL adındaki bu sitenin yasaya uygun şekilde yönetilmesi için neler yapılmalı.Mevcut yönetim planları parsel bazında ve 20 daireyi kapsıyor.Otopark diğer parselde bahçe ise bizim parselde.Blok karar defterleri yok.Aidatları site yöneticisinin açtırdığı hesaba yatırıyoruz.Belediyede tapuda ve sitede neler yapılmalı?Önerilerinizi bekliyorum.Saygılarımla.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
28 Haziran 2020 | 18:36 Ali KURAL E.J.Astsb. 724 Kişi okudu