Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 6614 Kişi okudu

Sitenin yönetim sıkıntısı

Soru

Nihat bey mrb 6 yıldır oturduğum sitede bir önceki profesyonel yönetim denetçiler tarafından işlemler ve hesaplarda sıkıntı yok sözleşmeyi bahane ederek taahüt süresi bitmeden gönderildi gelen ler kat maliklerinden imza toplayarak.şimdi çalışmakta.sorum size 400 daireli bir site ek aidat altında toplantı yapmadan bütçeyi bahane ederek toplayabilir mı ve demirbaş sırf huzur hakkı alma adına olağan üstü toplantıyı genel kurul altında toplantıya katılan 8 kişi vekalet topladıkları 21 oyla işbu durumunda benim itiraz sürecim nasıl olur şimdiden tşk ederim

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
28 Şubat 2022 | 17:17 Hülya Baysan 47 Kişi okudu

Site Yönetimi Fesh Edilerek Blok Yönetimine Geçilmesi ve Ortak Alanlar

Soru

Hocam Merhaba. 2012 yılında 3 blok 26+Kapıcı Dairesinden oluşan siteye taşındım. Site merkezi ısıtmalı, katı yakıtlı kazanla ısıtılan bir sisteme sahip. Isıtma sorunları nedeniyle site yönetimi fesh edilerek blok yönetimine geçildi. A blok altında bulunan kalorifer dairesindeki kazan parçalanıp hurdacıya satıldı, blok sakinleri kalorifer kaldırıldıktan sonra mevcut alanı düzenleyip kendi amaçlarına uygun kullanıyorlar şimdi. Kapıcı dairesi C blokta benim oturduğum dairenin altında. Önceden kiracı vardı çıktıktan sonra C blok sakinleri oy çokluğu ile kiraya verilmeme kararı aldı. A-B blok kiraya verilmesini istiyor, iki tarafın inatlaşması sebebiyle kapıcı dairesinin ısıtılması sorununu çözemedik ve ben mağdur durumdayım. Mahkemeye vereyim diye avukata danıştım. Avukat benden; site yönetim planı dahil tüm alınan kararların yazılı olduğu karar defterlerini istedi. Yaptığım araştırmaya göre. Site Yöntim planımızın olmadığını öğrendim. Tüm yapılan işlemler kulaktan dolma bilgillerle yapılmış. Ben de bütün bu eksikliklerin sorun çıkarabileceğini apartman yöneticilerine söyledim, uzlaşarak çözüm bulalım dedim ama kimse çözüme yaklaşmıyor. Bütün bu açıklamaların ışığında size sorum: 1-Site Yönetim planı oluşturmadan, ortak alanlarla ilgili kararlar alınmadan bloklara ayrılıp site yönetimi fesih edilebilinir mi? 2-Kalorifer Dairesi ortak alan ise kazan dairesindeki kazan sökülüp satıldıktan sonra bulunduğu bloğun genel kullanımına verilebilir mi? 3-Boş olan Kapıcı Dairesinin ısıtılması kimin sorumluluğunda dır ve nasıl bir işlem tesis edilmesi gerekir? 4-Hemen alt katımda olan kapıcı dairesinin ısıtılamamasından dolayı yaşadığım sorunu mahkemeye taşısam neler yapmam gerekir. Hocam sizin vereceğiniz bilgilere inanın çok ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
15 Şubat 2022 | 15:29 Ramazan DEMİRALAY 193 Kişi okudu

KAPICI ve KALORİFERCİ DIŞINDAKİ PERSONEL GİDERLERİNİN PAYLAŞIMI

Soru

İyi günler. site yönetim planımızda aşağıdaki şekilde giderlerin paylaşımı tarif edilmiştir. a) Kapıcı, kaloriferci, giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa (aidat) eşit olarak b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.? site yönetim planında, KMK'daki maddenin aksine bahçıvan ve bekçi tanımı yoktur. sitemizde site müdürü, teknik personel, sosyal tesis resepsiyonisti, bahçıvan, güvenlik ekibi ve temizlik ekibi bulunmaktadır. bu personelin hangi koşula göre aidat dağılımına yansıtılması konusundaki değerli görüşünüzü rica ederim. Saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
15 Aralık 2021 | 14:56 Ozan Pınar 127 Kişi okudu

SİTE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

Soru

İyi günler hocam. 242 daireli bir sitedeki mevcut yönetim kurulu 31.10.2021?e kadar seçildiği için olağan genel kurulda görevi bırakıp, ibra edilip yeni bir yönetim kurulu seçildi. Ancak site yönetim planında, yönetim kurulu seçimleri, kat maliklerinin adetçe ve arsa payına göre çoğunluğu tarafından seçilir deniyor. Ancak olağan genel kurula bu kadar kat maliki gelmediğinden, yönetim kurulu gelenlerin çoğunluğu ile seçildi. Akabinde yapılan bütçe toplantısında da sunulan yeni bitçe katılımcıların oy çokluğu ile kabul edildi ancak bütçeye itirazı olanlar yönetime dilekçe vererek, yönetim kurulu seçimininsite yönetim planına uygun olmadığını öne sürerek bütçenin ve yönetim kurulunun butlan olduğunu iddia ettiler. Bu durumda görev süresi dolan yönetim kurulu yerine yeni seçilecek yönetim kurulu için kat maliklerinin adet ve arsa payı olarak çoğunluğunun onayı alınamazsa 1-eski yönetim mi devam etmeli 2- yeni yönetim seçimi geçerli sayılır mı, yeni yönetim seçimi için site planındaki yarıdan fazla onay alana kadar seçim yenilenir mi? 4- maliklerin biri plana aykırı ancak olağan toplantıya gelenlerin çoğunluğu tarafından seçilen yönetim kurulunun iptali / geçersiz olduğunun tescili için mahkemeye giderse ne olur? Çok teşekkürler.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
14 Aralık 2021 | 11:16 Ozan Pınar 203 Kişi okudu

Aidattan ödenen Demirbaş harcamalarına kiracının itiraz hakkı

Soru

Sayın ilgili, Sitede yöneticinin toplanan aidatlardan Demirbaş harcamaları yaptığına dair elimde belgeler mevcut ancak, kiracı olarak bu duruma itiraz hakkım var mı? Hangi merci ye? Teşekkür ederim.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
01 Kasım 2021 | 14:03 Sedat Görgün 51 Kişi okudu

Site Yönetim Kurulu'nun oluşturulması ve görevlendirilmesi

Soru

Nihat Bey merhaba. Edremit/Güre'de 82 kişilik bir tatil sitesinin kat malikiyim. 24 Temmuz 2021 tarihinde yapılan kat malikleri kurulu toplantısında site yönetimi için 3 kişilik yönetim kurulu seçildi. Ben de bu üç kişiden biriyim. Bir başkan -bir başkan yardımcısı (ben)-muhasip üye olarak adlandırıldık. Bu tür konulara uzak kaldığım için bir bilgim yoktu. Ancak olaya dahil olunca ben de ilgili yayınları okumaya başladım. Siteye ait yönetim planını okuyamadan okul sebebiyle dönmek zorunda kaldım. Konu ile ilgili sorularım aşağıdadır; 1.Site yönetim kurulu 3 kişiden oluşmakta olup görev bölümü nasıl olmalıdır? 2.Yönetim kurulu üyeleri arasında ast-üst benzeri bir ilişki var mıdır? Yani başkan adı verilen kişi (?) son karar meci midir? 3.Yönetim kurulunun üyelerinin sorumluluğu eşit midir? 4. Yönetim kurulu kararları 3 kişinin imzası ile almak zorunda mıdır? 5.Muhasip olarak görevlendirilen kişi yetkilerini yönetim kurulu üyelerinden birine devredebilir mi? 6.KM kurulunun takdirinde olmak şartı ile, KM kurulu huzur hakkı adı ile yönetim kuruluna hizmetleri karşılığı bir ücret verebilir mi? Bu ücreti yönetim kurulunun hepsi mi alır? Yani örneğin başkan (?) alır diğerleri alamaz gibi bir karar olabilir mi? 7.KMK'na göre; yöneticinin- aynı sitede kat maliki olması durumunda - KM kurulunun bir kararı yoksa, yönetim planında yazmıyorsa vs. gibi durumlarda yönetici, aidatın yarısını öder. Peki site 3 kişilik yönetim kurulu tarafından yönetiliyorsa (ve kurul üyeleri de o sitede kat maliki ise) kurul üyelerinin tamamının aidatın yarısını ödemesi gerekmez mi? 8.Sitemizin tam ortasından yol geçmekte olup site iki ayrı parçaya(40-42 dubleks olarak) bölünmüş durumdadır. Her bir parçanın giriş kapısı ayrıdır. Her bir site parçasının defterleri ayrı ayrı tutulabilir mi? Kurul üyelerinden biri bir parçanın diğeri diğer parçanın yöneticisi olarak görevlendirilebilir mi? Ya da siteyi iki ayrı site olarak bölebilir miyiz? Sorularım çok fakat kusura bakmayın. İlginiz için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
03 Eylül 2021 | 15:30 Deniz ERCAN 275 Kişi okudu

Resmiyette Site Olmamasına Rağmen Site Yönetimi Kurmak

Soru

İyi günler dilerim...Benim sorunum aynı Ada üzerinde bulunan fakat farklı parseller üzerindeki 3 farklı adresli binaların aynı müteahhit tarafından yapılması üzerine toprak sahiplerininde rızasıyla müteahhittin etraflarına bahçe duvarı çevrilerek aynı otoparkı ve bahçesi kullanarak site görünümünde olması istenmiş buna istinaden sanki siteymiş gibi sadece 1 tanesinin adresini vergi dairesine göstererek vergi numarası aldım. Notere ve bankaya o adresi verdim(aslında adres oradaki tek bir binanın), kendimizce A-B-C blok ismi vererek her bir bloğa toplantı çağrısı yaptım. Şuan gayri resmi bir site yönetimimiz var çoğunluğu sağlayarak kararlar alıyoruz vs. Ama benim çekincem bir gün kat maliklerinden birisi çıkıpta örnek veriyorum siz doğalgaz yaptırma kararı aldınız ama burası resmiyette site değil bende bunu yeni öğrendim yaptığınız iş doğru değil alınan kararlar geçersiz itiraz ediyorum derse, haklı mıdır yoksa her blok bunu zamanında kabul ederek 3 yıl boyunca aidatını kabullenmiş ve yatırmış hiçbir işe sesini çıkarmamış fakat şimdi işine gelmediği için böyle bir sebeple yapılması kabul edilmiş bir işi kendisi istemediği için problem çıkarıyor.. Sizlere sorum bu işin doğrusu bizim gayrı resmî olan siteyi resmiyete mi çevirmemiz mi? yoksa zaten zamanında kabullenilmiş olan oluşumu devam ettirmemiz mi? Bir kat maliki dava açsa acaba nasıl sonuçlanır?

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
20 Ağustos 2021 | 15:11 SÜLEYMAN CANTÜRK 135 Kişi okudu

Yönetim kendi bahçeme ( ortak alan değil ) kış bahçesi yaptırtmıyor.

Soru

Merhaba Nihat bey 4 Apartman bloğu ve 3 villa bloğu olan bir sitede ikamet etmekteyim. site toplam 370 daire ve 14 villadan oluşmaktadır. Sahibi olduğum ev Dublex mesken yani villa kategorisindedir. Tapusunda Kat mülkiyeti olarak gözükmekte ve yönetim planında evimin önünde ortak alandan ayrı bir bahçem gözükmektedir (tapuya dahil). Şuan da fiziki olarak o bahçe tarafımca diğer evlerinki gibi çevrilmiş ve bununla ilgili bir problem yoktur. Biz villalar olarak tek tip tek renk bir uygulama ile bu alana kış bahçesi yapmak istiyoruz ancak yönetim bu duruma karşı çıkıyor ve yönetim planında böyle bir şey yok yapamazsınız ve sizi mahkemeye vermek suretiyle buraları yıktırırız diyorlar. Açıkçası bu konuda ki kanunlara hakim olmadığımız için sizlerin bize fikirler vermenizi rica ediyoruz.

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
22 Mayıs 2021 | 00:38 Erdem Nuhoğlu 319 Kişi okudu

Site Yönetim Kurulu Kararı

Soru

Sayın Nihat bey, Peyzaj mimarisinden kaynaklı bahçe tahsisli alanım sulamadan dolayı kullanamadığım için seyyar (yere sabit olmayan) bir deck yapmak ve çamurdan dolayı kullanamadığım bahçe takımını kulllanabilmem için, bahçe takımımın kullanım alanı kadar deck?in yapılması için site yönetimine bildirimde bulundum. Yönetim kurulu, sitenin peyzaj firmasından keşif istedi, peyzaj firması, sıkıntının derenaj yolu ile de çözülemeyeceğinden deck yapılmasını uygun bulan bir yazı sunmuş. Bunun üzerine site yönetim kurulu, inşaat (proje) firmasından da görüş alınmasını istemiş, proje firması da talebimin yerinde olduğunu bahçe tahsisli alanın güneş görmemesinden dolayı çimde oluşan suyun kurumamasından talebimizi olumlu bulmuş. Ancak site yönetim kurulu, bu talebimin yönetim planında da olumsuz bir karşılığı olmamasına rağmen ve iki farkı tespiti de hiçe sayarak ret yanıtı vermiştir. Site yönetim kurulunun hayır demesine rağmen ?seyyar? deck uygulamasını yapman durumumda cezai şartla karşı karşıya kalabilir miyim? Bir kat maliki olarak hakkım nedir? Her zaman ki gibi geri dönüşleriniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Murat Tarım

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
19 Mayıs 2021 | 21:01 Murat Tarım 144 Kişi okudu

Yönetici yardımcısı aidat öder mi?

Soru

Nihat Bey Merhabalar Sorum yönetici yardımcıları yönetimde adı geçen kişiler aidat öder mi? Saygılarımla

Nihat Dönmez tarafından yanıtlandı.
16 Nisan 2021 | 16:34 Niahal 1465 Kişi okudu