Üyelik Oluştur

Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Tebernüş Kireçci | Emlak ile ilgili sorularınızı cevaplıyor!

Gayrimenkul ile igili tüm soruları buradan yanıtlıyor...

Soru Sormak İçin Tıklayınız..

 • Adınız Soyadınız
 • Yazar (Lütfen Soru Sormak İstediğiniz Yazarı Seçiniz)
 • E-Posta Adresiniz
 • Soru Başlığı
 • Sorunuz
 • Telefon Numaranız
 • img

3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 12 maddelik o analizi...

 

1) İstanbul bir dünya kentidir. 1920'lere kadar çok kozmopolit bir şehirdi. 1920'lerden sonra gittikçe bu özelliği azaldı. Yabancılara karşılıklılık ilkesi gereği ev satılmaya başlayınca bu özelliğini de kaybetmeye doğru ilerledi.

2) Bugün geldiğimiz noktada -250 bin dolar karşılığı vatandaşlık verilmeye başlandıktan sonra- işin tadı kaçtı. İstanbul'un bazı ilçelerinde ve bu ilçelerdeki bazı sitelerde iş çığırından çıktı. Kontrol edilemez noktaya geldi.

3) Yanlış anlaşılma olmasın. Yabancı düşmanı değilim. Yabancı düşmanlığını da anlamsız buluyorum. Büyümenin ve kalkınmanın yolunun yabancıları iyi değerlendirmekten geçtiğine inanıyorum. Ama yabancılar bizi iyi değerlendiriyorsa orada durmak ve olayları sorgulamak gerekir.

4) Bugün gelinen noktada acenteler ve konut şirketleri üzerinden yabancılar Türkiye'yi kullanıyor. Bunu bu sektörleri ve girişimleri itham etmek için söylemiyorum. Gerçekler ortada.

5) Sektördeki dernek başkanlarının ya gerçeklerden haberi yok ya da haberi yokmuş gibi davranıyor. İkisinden birisi doğru. Ama hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum.

6) Yabancı karşıtı değilim. Ama 250 bin dolar karşılığı vatandaşlık verilmesine karşıyım. Kaldı ki ortalamayı aldığınızda satışlar 250 bin dolar bile değil. Özellikle son 2 yıldaki satışlarda acente ve değerleme şirketlerinin işbirliği ile büyük oyunlar çevrildi.

7) Yabancılara gayrimenkul satılmasına da karşı değilim. Ama kendi vatandaşlarımız kiralık ve satılık ev bulamıyorken yabancıya konut satılmasına karşıyım. Satacaksak ofis ya da dükkan satalım. Arsa ve arazi de satmayalım.

8) Yabancılara yeni projelerden ve sitelerden ev satılmasına karşı değilim. Ama bunda oran olmalı. Bir sitedeki yabancı oranı yüzde 3-5'i geçmemeli. Sorun çıkartan, sitenin düzenini bozan yabancı kulağından tutulup kapının önüne koyulmalı. Vatandaşlık zaten verilmemeli. Ama oturma izinleri gerekiyorsa iptal edilmeli.

9) Yabancıya satışta acentelere verilen komisyon yerlilere ev satılırken fiyatlara ilave ediliyor. Bu da iç piyasada alım gücünü zorluyor. Orta sınıf bırakın yatırımı oturum için ev alamaz hale geldi.

10) Yabancıların yaşadığı siteler yönetilemiyor. Gelecekte hiç yönetilemeyecek. İkinci eldeki satışlarda yabancı oranı yüzde 5'ten fazla olan sitelerde yabancıya satış durdurulmalı.

11) Yabancıya mülk satışını kim ısrarla istiyor? Büyük konut şirketleri. Niçin? Satış yapabilmek için. En doğal hakları. Ama bu şirketlerin -birkaç tanesi hariç- yüklü banka borcu var. Cirolarının önemli bir kısmı banka borçlarına gidiyor. Bunun aksini iddia eden dernek başkanı varsa buyursun üyelerinin banka borcunu açıklasın.

12) Sonuç: Bankalar tarafından borcunu ödeyemediği için köşeye sıkıştırılan konut şirketlerini kurtarmak için 250 bin dolara konut satın alınmasının karşılığı vatandaşlık verilmesi yanlış. Konut satılmamalı. Vatandaşlık verilmemeli. Sitelerde ve yeni projelerde acilen yabancıya satış oranı sınırlandırılmalı. Yabancıya yapacağı alım karşılığı oturma izni verilmesi yeterli.


Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin yazısı için Buraya tıklayınız

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür? yazısı için Buraya tıklayınız 

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur? yazısı için Buraya tıklayınız

Tarım arazileri prim yapacak ama... yazısı için Buraya tıklayınız

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor yazısı için Buraya tıklayınız

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir? yazısı için Buraya tıklayınız

Kayserililerin ticaret başarılarının sırları yazısı için Buraya tıklayınız

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları yazısı için Buraya tıklayınız

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? yazısı için Buraya tıklayınız

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için Buraya tıklayınız


Yorumlar

  Henüz yorum yok.
  Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın
Tebernus Kirecci'e soru sorma kriterleri X