"tema" ile ilgili toplam 584 soru bulunmuştur.
Toplam 578832 kişi soruları okumuştur.

Suryapı Mirage - Terrace Tema hangisi daha cok prim yapabilir

Soru

Tebernus Bey merhabalar. Oncelikle yazılarınız icin tesekkur ederim; ev ararken cok yardımı oluyor. Basın Ekspres ve Halkalı bolgesinden hem icinde oturmak hem de uzun surecte yatırım amaclı 1+1 ev arıyorum. Basın Ekspresteki tum projeleri ve Halkalı'da Terrace Tema projelerini gezdim. Suryapı Mirage'da 60m2 1+1 icin pesin 420 bin TL(kira beklentisi 1600 TL); Terrace Tema'da ise 1+1 95m2 icin 400bin TL (kira su an 1600 TL) teklif aldım. Terrace Tema projesi cok hosuma gitti ancak Suryapı Mirage kadar prim yapmayacagı endisesini yasıyorum. Atakent ve Halkalı lokasyonları ilerisi icin nasıl olur ve bu iki proje icin degerli fikirlerinizi paylasabilir misiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2017 | 14:51 Ali Karcıer 1878 Kişi okudu

Avrupa Konutları 1 & Tema İstanbul 10 yıl sonrası

Soru

Tebernüş Bey merhaba. Oturacağımız 3+1 bir ev almak istiyoruz ve iki proje arasında kaldık ; Avrupa Konutları Atakent 1 ve Tema. Avrupa Konutları Atakent 1 projesi yaklaşık 10 yıllık bir proje. Alternatif olarak düşündüğümüz Tema İstanbul projesi ise sıfır sayılır. 147m2 brüt, şerefiyesi en yüksek ev Tema'da 900.000TL civarında iken aynı metrekarede denebilecek ve yine şerefiyesi en yüksek ev Avrupa Konutları 1'de 750.000TL civarında. Kira çarpanları da her iki ev için hemen hemen aynı (270-300 arası) Almayı düşündüğümüz evde ikamet edeceğiz ancak yine de insan daha çok prim yapacak eve parasını bağlamak istiyor. Şu anki fiyat farkı yaklaşık olarak %20. bu fiyat farkının en büyük sebebi Tema'nın yeni, Avrupa Konutları 1'in eski olması diye düşünüyorum. 10 yıl sonra her ikisi de eski yapılar olacak. Şu an için Tema Avrupa1'den daha sapa bir lokasyonda. Havarayın durağı bildiğim kadarıyla Avrupa1'in hemen yanında olacak. Ama Tema'ya da metro gelecek. Tabii ki tahmin etmek zor ancak 10yıl sonra da yukarıda bahsettiğim %20lik fark korunur mu dersiniz? Yoksa bu fark azalır mı? Bu fark sanki azalacaktır diye düşünüyorum ancak işin pirinin yorumunu öğrenmek isteriz. Cevap için şimdiden teşekkürler.

06 Nisan 2017 | 21:06 Mehmet Küçük 4655 Kişi okudu

ıstanbul sarayları mı terrace tema mı

Soru

merhaba Tebernüş bey,400000 tl param mevcut istanbul saraylarında 84 m2 1+1 ler 320-350000 tl arası terrace tema ise 96-101 m2 evler 360000-410000 tl arası hangı proje daha mantıklı ileriye dönük alınır mı başka proje tavsiye edermisiniz teşekkürler

24 Mart 2017 | 16:04 EMRE YILMAZ 2041 Kişi okudu

18 Mart 2017 Tarihi Analizin

Soru

Sayın Tebernüş Kireççi; Yazılarınızı büyük bir keyif ile takip ediyorum. Müsade ederseniz fikirlerimi beyan etmek isterim 18 Mart 2017 tarihinde yapmış olduğunuz analizinizi büyük bir ilgi ve keyif ile okudum. Tarafınız ile sadece bir maddede mutabık kalmadım. Şöyle ki siz gayrimenkulde matematikten bahseder ve kira çarpanının 250 olduğunu ifade edersiniz. Ben bu rakamın güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü verdiğiniz 250 ay kira çarpanı ile deprem yönetmeliğine göre yapılmış, bankalar tarafından kredilendirilebilen gayrimenkul bulmak son derece zordur. Gerçi şimdi araştırın bulabilirsiniz dediğinizi duyar gibiyim ama bence imkansıza yakın. Ancak yazılarınızı takip eden okurlarınız basit olarak ilan sitelerine girerek araştırma yapabilir. Ben hem Halkalı Tema İstanbul ile Hemde Ataşehir Andromeda gold ile karşılaştırdım her ikisinde de 300 ayın üzerinde. Analizinize gelince bir madde haricinde katılıyorum o maddeyi de yukarıda belirttim. Gayrimenkul fiyatlarında düşüşler olmaz ancak düzeltmeler olur bu durum bence dünyanın içinde bulunduğu mevcut durumu ile alakalı. Sizinde dediğiniz gibi gayrimenkulde fırsatlar bitmez. Ancak şu husus gözardı edilmemelidir. Konut stok yaşımız 30, yani yenilenmesine ihtiyaç var, Markalı konutların mevcut konut stokundaki oranı %10'u geçmez yani bir kez daha ifade etmem gerekirse konutlarımızı yenilememiz gerekmektedir. Gayrimenkul fiyatlarında en büyük etken arsa maliyetleridir. Hemen hemen tüm arsa sahipleri oranları %50 den başlatmaktadır ve maalesef bazı mütahitler bu oranlar ve daha da üzeri oranlara sözleşmeler imzalamaktadır. Dolayısı ile satış fiyatları maalesef proje tesliminde oluşabilecek hatta daha üzeri rakamlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Analizini okuyan ve yorum yapan okurunuza katılmıyorum bu kadar karamsar olmayalım tünelin olduğunu biliyor ve ışık görünmüyorsa tüneli ışığına kadar tüneli devam ettireceğiz. Milletimiz bir çok badireyi atlattığı gibi bu durumdan da anlının akı ile çıkacaktır. Ustamın bir sözünü hatırlayarak bitiriyorum. Dere akar yatağını bulur. Saygılarımla,

20 Mart 2017 | 12:41 İsmail Güneş 1692 Kişi okudu

Şerefiye, Belgin Bilgiç

Soru

Merhaba; Konya Temaşehir projesinden bir ev almak üzereyim. Düşündüğüm evin bir odasının üstü, yukarıda teras olduğu için açıkta kalıyor, benim altımdaki evde benimki ile aynı , lakin üstünü tamamen alacağım ev kapatıyor, fiyatları aynı, sizce bir yanlışlık yok mu, sonrasında bir yeni düzenleme istenebilir mi, iyi çalışmalar...

Belgin Bilgiç tarafından yanıtlandı.
24 Şubat 2017 | 10:13 Levent Bal 661 Kişi okudu

Konya Emlak Gyo-Temaşehir Projesi

Soru

Merhaba, Konya da Emlak Gyo-Torkam İnşaat ortaklığı ile devam eden ve Emlak Gyo nun Anadoluya açılma projelerinden biri olan Temaşehir projesinden 3+1 183 m2, fiyatı 515000 tl. olan ve lokasyon olarak Konya Meram bölgesinde bulunan bu projeden bir ev almak istiyorum. Emlak Gyo nun 10 yıl 0.45 vade oranıyla bu evi almadan önce size danışmak istedim. Sizce Anadoluda ki Emlak Gyo projeleri , İstanbulda kiler gibi prim yapar mı? İyi çalışmalar...

24 Şubat 2017 | 09:23 Levent Bal 1174 Kişi okudu

Atakent Soyak Olympiakent mi? Başakşehir Oyakkent mi?

Soru

Merhabalar...Yazılarınızı takip ediyorum Olympiakent ve Oyakkentle ilgili cevaplarınızı araştırdım fakat hala büyük kararsızlık içerisindeyim.Başakşehirde ikamet ediyorum 6 senedir. Oturum için 1+1 daire satın alacağım.Olympiakennte fiyatlar bölgeye-kata göre çok değişken, bütçeme göre 11.bölgeden ara kat 13.bölgeden de giriş kat daire buldum.Oyakkentten de 1.kat(giriş üstü) daire buldum (Oyakkennte satılık 1+1çok az var) Rakamlar 260-275 bin arasında seyrediyor ciddi pazarlıkla inmesi muhtemel. Kira gelirleri de hemen hemen aynı 2 site için. Oyakkent 2 .etaptan havaray projesi gececeği duyumları aldım Olympiakent 11.bölgeden de tema park ve metro deniliyor. Oyakkentteki evler daha yeni daha göz alıcı geliyor Olympiakent daha eski ama sitede havuz ve aidata dahil adsl imkanı mevcut.Ulaşım açısından 2 tarafta aynı benim için şu anda. Her ne kadar oturum için alsam da değer kazanacak bir yatırım yapmak istiyorum. Oyakkent 2.etap mı,eski olmasına rağmen Olympiakent 11/13.bölgeler mi gelecekte daha fazla değerlenir? Bu arada Başakşehir-Atakent farklılıklarının bilincindeyim ama bu karar vermemde yeterli olmadı. Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

15 Şubat 2017 | 22:37 Aysel Saran 4231 Kişi okudu

TEMA İSTANBUL GÜVENİLİRMİ?

Soru

Tebernüş bey merhaba belki size daha önce bu soru defalarca gelmiştir ve cevap vermişsinizdir fakat ben internetten net soru ve cevaplara ulaşamadım. Tema istanbul eski halkalı çöplüğü üstüne inşaa edildi, sizin mutlaka duyumlarınız vardır, inşaat başlamadan önce çöplük tamamen temizlenmişmi?. ileride tehlike oluşturması muhtemelmi acaba?. ilginize teşekkürler.

01 Şubat 2017 | 17:18 YUSUF GÜLEÇ 3045 Kişi okudu

TEMA İSTANBUL TEMAPLAZA TEMA WORLD

Soru

Merhabalar, öncelikle habercilikte objektifliğiniz için sizleri kutlarım, sizlerden bir habercilik daha bekliyoruz, 2015 temmuz ayında söz verildiği gibi 3550 daire teslim eden mesa-artaş tema İstanbul bu başarısını neden projenin devamı olan disneyland oteller AVM gibi kendisine en iyi karma proje ödülünü getiren bu fonksyonlar ilerlemiyor gezi olaylarının olduğu dönemde satışa çıkan bir günde 1000 daire satan bu projenin ortakları söz verilen diğer fonksyonları yapmakta neden adım atmıyor bu konuda süşeyman bey ve erhan beyden özel röportaj veya bu konuda bir araştırmacı gazetecilik bekliyoruz sizden, ilginiz için şimdiden teşşekkürlerimizi sunarız,

30 Ocak 2017 | 11:18 ilhan emre 2352 Kişi okudu

Kamulaştırma hakkında bilgi

Soru

Hasan : Merhabalar efendim ben sizden bir fikir edinmek istiyorum. Yalova laledere tarafında 23 donun tarlamız var, bir ara sanayi bölgesi olacağı kamulaştırılma söylentileri vardı. Kendi araştırmalarından bilgi edinerek; tarlanin birinci derece tarım arazisi olduğu ced raporunda mahkeme onaylı durdurulmuş ve tema vakfı metrekaresine 545 tl gibi bir rakam söz konusu fiyat biçmiş pek anlamadığımdan soruyorum tema vakfı fiyat bicebilirmi? Simdi bu bolgedeki tarlalar tarım arazisi fakat çoğu insan zamanında göç etmiş ve ekilip işlenmeyen tapulu tarlalar. Birde bu son zamanda Bölgedeki ada parsel numaraları değişmiş, ayni zamanda yerimiz 20 dönüme düşürülmüştür. Acaba bir kamulaştırma söz konusumudur. Eğer böyle birşey varsa metrekaresine sizce ne kadar fiyat biçilir. Teşekkürler.

Özge Özdemir tarafından yanıtlandı.
24 Ocak 2017 | 09:40 Hasan Gültürk 811 Kişi okudu