Üyelik Oluştur

Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Tebernüş Kireçci | Emlak ile ilgili sorularınızı cevaplıyor!

Gayrimenkul ile igili tüm soruları buradan yanıtlıyor...

Soru Sormak İçin Tıklayınız..

 • Adınız Soyadınız
 • Yazar (Lütfen Soru Sormak İstediğiniz Yazarı Seçiniz)
 • E-Posta Adresiniz
 • Soru Başlığı
 • Sorunuz
 • Telefon Numaranız
 • img

Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, " Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...

 

1) Merkez Bankası bu hafta faiz oranlarını yüzde 1 oranında düşürerek ateşe benzin döktü. Ateş benzini görünce alevlendi. TL rampa aşağı freni patlamış kamyon gibi iniyor. Dolar yokuş yukarı çıkıyor. Bu bir süre daha devam eder.

2) Faiz yükseltme kararının temelinde Türkiye'nin ödediği yüksek faizle dünyada ilk 3'te yer alması var. Bu açıdan bakıldığında mantıklı. Diğer açıdan bakıldığında ise faizin indirilmesi dövizi yukarıya zıplatır. Yukarıya zıplayan döviz daha fazla hayat pahalılığı anlamına gelir.

3) Bundan sonra ne göreceğiz? Dolar yükseliyor diye piyasada peş peşe zamlar gelecek. Milletimizin sanayici ve tüccarları zam için hiçbir fırsatı kaçırmayacak. Buraya kadar her şey normal.

4) Normal olmayan şu olacak: Döviz 1 birim artarsa piyasadaki mal ve hizmetler en az 2 birim artacak. Yani hayat pahalılığı tam gaz devam edecek. Türkiye'de yaklaşık 1 yıldır fiyatlar denetlenmiyordu. Özellikle market zincirleri kudurmuştu. Denetimler geç de olsa yine başladı.

5) Denetimlerde fahiş zam yapanlara verilen cezalar caydırıcılıktan uzak. Ayrıca ceza bedeli maliyete ekleniyor. Bir zam daha yapılıyor. Olan yine vatandaşa oluyor.

6) Gelelim konut fiyatlarına... Konut fiyatları gelecek yıllarda dolar ve euro ne kadar artarsa  artsın dolar bazında yıllık en az yüzde 10-20 daha fazla artar. Maliyetler yükseliyor. Arz zorlaşıyor. Arzın zorlaşması mevcut evleri daha değerli hale getirecek.

7) Bu ülkede aklının, zekasının, eğitiminin ve bilgi birikiminin kendisine bile faydası olmayan ekonomistlerin, eski ekonomi yöneticilerinin ve ekonomi profesörlerinin sözünü dinleyerek parasını dolara bağlayanların hali ortada. Bugün dolar 20 TL olsa ev alımını erteleyenlerin zararını karşılayamıyor.

8) Dolardaki yükseliş sürer. Ne zamana kadar? Halkımız özellikle doların bir yatırım enstrümanı olmadığını anlayana kadar. Varlık fiyatlarındaki yükseliş dolardan daha fazla olur. Konut dahil.

9) Gelecek aylarda konut satışları yavaşlayacak. Bu sizi yanıltmasın. Piyasada işlem hacmi çok düşecek. Ama satış olacak.

10) Gelecek 5 yılda konuta yatırım yapanlar dövizden çok daha fazla kazanacak. Gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz.

 

 

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin yazısı
için Buraya tıklayınız

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür? yazısı için Buraya tıklayınız


Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur? yazısı için Buraya tıklayınız

Tarım arazileri prim yapacak ama... yazısı için Buraya tıklayınız

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor yazısı için Buraya tıklayınız

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir? yazısı için Buraya tıklayınız

Kayserililerin ticaret başarılarının sırları yazısı için Buraya tıklayınız

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları yazısı için Buraya tıklayınız

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? yazısı için Buraya tıklayınız

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için Buraya tıklayınız


Yorumlar

  Henüz yorum yok.
  Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın
Tebernus Kirecci'e soru sorma kriterleri X