Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 7338 Kişi okudu

Ferde yıldırım programındaki konuşmanız

Soru

Tebernüş Bey, Galiba ilk konutla ilgili yazı yazdığınız günlerden beri sizin yazılarınızı okuyorum. Okuru her seferinde doğru yönlendirdiniz. En son you tube da Ferda Yıldırım la yaptığınız yayında, istanbul ve çevresinde ev fiyatlarının daha yükseleceğini söylediniz. Fakat programın sonlarında evlerinizi ofisinizin bir kısmını satacağınızı söylediniz.Bir daha bu fiyatlara satamam dediniz. Yani satmalımıyız , almalımıyız bu cümle ile kafam karıştı. Size verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Temmuz 2022 | 01:52 Gül güzel 1331 Kişi okudu

Konut Fiyatlarındaki Döviz Bazlı Artış

Soru

Tebernüş Hocam sevgiler ve saygılarımla, Sizi uzun zamandır takip ediyorum bu sebeple de geçen sene 2+1 yatırımlık bir daire almıştık sayenizde. Öncelikle teşekkürü bir borç bilirim. Aslında sorum şu geçen seneye göre baktığımda %25-30 oranında dolar bazlı bir kar elde etmişiz. Yazılarınızda ve videoda da döviz bazlı her sene en az %20-30 artış beklediğinizi yazdınız. Bu durum ne kadar daha sürdürülebilir? Dolar zaten artarken dolar bazlı da artış sonucu belli bir kesimin konuta ulaşma ihtimali hiç ama hiç kalmayacak. Ya da bu sebeple mi yeni yapılan konutlar hep lüks projeler. Bu konuda görüşünüzü çok merak ediyorum. Ona göre satıp parayı altına çevirmek gibi bir düşüncemiz var. Altının baskılandığını düşünüyorum hakettiği yer ons 2100-2200$ olmalı minimum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Haziran 2022 | 21:40 Fatih Şallı 1004 Kişi okudu

sizi dinledim ve kazancli cikacam

Soru

slmlar esim le birlikte karar vermistik kirada olan evimizi satip super bono ve katilim vs vs de degerlendurmeye ve sizinle istisare ettikten sonra vazgectik inan 1 ayda yuzde 10 sitemizdeki evler yukari gitti ve arz yok oldugumuz sehirde sizin gibi inasanlarin daha cok turkiyede olmasi dilegi ile tesekkur ederiz iyiki tanimisiz sizi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Haziran 2022 | 17:03 yaprak inan 1163 Kişi okudu

Önce Kredi mi Altın borcumu ödenmeli

Soru

Önce birisi kapatılacak ve aynı miktar ise önce hangisi kapatılmalı , çünkü konut kredisi önce faizleri yüksek alıyor ana para az alıyor, ilk iki sene için bahsediyorum hangi borç önce kapatılmalı yani iki sene önce 150 konut kredisi 10 senelik çekildi ise ayni anda 100 gram altın borcu varsa önce hangisi kapatılmalı sevgiyle

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Haziran 2022 | 08:37 Osman K.Kaya 1503 Kişi okudu

Dolar Bazında Konut Fiyatları ?

Soru

son 15 yıla baktığımda istanbulda ortalama konut fiyatları dolar bazında aynı kalmış, bundan sonraki 15 yılda istanbulun konut fiyatı ortalaması dolar bazında yükselirmi düşermi ? ve sebepleriyle birlikte cevaplarmısınız ?Şahsi görüşüm Türkiyenin dolar bazında konut fiyatı ortalaması balkan ülkeriyle hemen hemen aynı seviyede, fransa italya almanya ingiltere gibi dev ekonomilerde ise Türkiyenin 7-10 katı seviyelerinde, Türkiye Ekonomisi liyakatlı kişilerin yönetiminde gerçek anlamda büyüdüğünde 10-15 sene içinde en azından ispanya italya seviyelerine yaklaştığında dolar bazında şuanki fiyatların en az 2 katına çıkacağını düşünüyorum. Bu durumun tersi durumunda ise ekonomimizin kötü yönetimi fakirleşme yüksek enflasyon devam ettiği taktirde dolar bazında konut sektörü büyük değer kayıplarına uğrayacaktır. Çünkü doların her sene %50-100 arası arttığı bir ülkede fakirleşme ve yoksullaşma hatsafada olur, konuta erişim çok azalır buda fiyatları artık dolar bazında geriye götürür.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Mayıs 2022 | 09:58 Fatih ACAROĞLU 1740 Kişi okudu

yeni konut yasası görüşleriniz nedir

Soru

tebernüş nasılsın? yeni çıkacak kira kanunu hakkında ne düşünüyorsun? rayiç bedelin 240'a bölümünden daha fazla olamayacakmış. bu durumda kiralar 3-5 bini geçemeyecek. konut sahipleri neden hep eziliyor?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Mayıs 2022 | 18:47 hasan ürey 1505 Kişi okudu

Piyasa Tamamen Dolarize oldu, Türk lirasi hic kullanilmiyor

Soru

Merhaba Tebernüs Bey, Istanbul'da yasam konforumu atiracak bir ev alma niyetim oldugu icin yilbasindan bu yana sürekli emlakcilari ve projeleri geziyorum, biraz sahadan bilgi vermek isterim. Ev almak icin daire satmak zorunda oldugum icin benim durum cok riskli, bana bankalar kredi de vermiyor. Bugün ev almak isteseniz hickimse evinin fiyatini lira olarak belirlemiyor, yeni-site ici-kapali otoparkli yapilara talep cok fazla, bu tarz dairelerin fiyatlari dolar bazinda aylik %5-7 arasi artiyor, yeni bitmis ve insaat halindeki projelerin fiyatlarini yazmama gerek yok, cünkü inanilmaz fiyatlar, mahalle aralarindaki apartman daireleri sitelere göre fiyatlari cok geri kaliyor, maddi durumu cok iyi olmayanlar icin bu tarz daireler simdilik firsat ama bu firsat uzun süre devam etmez. Kredi kampanyasi sadece evlerin fiyatini artirdi, krediyle ev alan nerdeyse hic yok, zaten insaat firmalarida vergiler yüzünden krediyle satisa sicak bakmiyor. Simdilik acelem yok, zaten bütün param gayrimenkulde ama Istanbul'da keyfinize ve isteklerinze göre ev bulmak cok zor, belki 1-2yil daha sabredip Istanbul'dan gitmek en iyisi.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Mayıs 2022 | 16:15 kaan kirimli 1419 Kişi okudu

Yurt disinda kira geliri icin ev almak

Soru

Tebernus bey, oncelikle bu platformda yapmis oldugunuz katkilar icin tesekkur ederim. Bir soru degilde, bir katki olsun diye yazmak istedim. Bence, yurtsidindan su an ev almayin. FIyatlar Avrupadada, Amerikadada sismis durumda. Real Estate her zaman lokaldir. Amerikadan , veya Almanyadan ev almak mantikli diye bir soru olmaz. Amerikada her eyaletin kanunlari, vergi miktari vs cok farklidir. Yurt disindan ev alacaksaniz, alacaginiz bolgeyi, kira verebilirmisiniz, kiraciyi kac ayda cikarabilirsiniz, ne kadar zam yapabilirsiniz bunlari bilmeden ev almayin. BIr tanidik bir kac sene evvel, $280.000 lik evialdi , su an $2500 kira getirisi var. Tabi boyle bir alim her zaman soz konusu diil. Ayni ev su an $500.000 civarinda. Kendimde, Norvesten ve Almanyadan ev bakiyorum - kira carpani olarak hic mantikli diil. Amerika cok uzak. Inanin hic bir sey gorundugu kadar kolay diil. O yuzden bence su firtina bi gecsin, ondan sonra ne yapacaksa yapilmasi lazim. Kafasini kullanan icin bulundugunuz ulkede her zaman firsatlar vardir. Bundan eminim. Dilini disini bilmediginiz ulkelerde sikintiya girersiniz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 21:39 Mustafa KILIC 765 Kişi okudu

İstanbul dan ev satıp Avrupa dan ev almak

Soru

Merhaba. İstanbulda ev fiyatları çok arttı. Sizin de belirttiğiniz gibi artmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Fakat kira çarpanları açısından ise İstanbul her geçen gün kötüye gidiyor. İstanbulda kirada olan ve değerli sayılabilecek (özellikle yabancıların tercih ettiği bölgede) gayrimenkul satıp kira çarpanı daha iyi olan Avrupadaki bir şehirden ev alıp kiraya vermek sizce mantıklı olur mu? Daha mı az riskli olur ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2022 | 11:40 Selim Çevik 820 Kişi okudu

Konut Fırsatını Kaçıranlar İçin Hisse Senedi Yatırımı

Soru

Tebernüş bey, Konut fırsatını kaçıranların borsaya yönelmeleri gerektiği hakkındaki yazınızı okudum. Konut fırsatını kaçıranlardanım. Sizi keşke daha önce tanıyabilseydim. Ama yapacak bişey maalesef yok. Gelecek için ise borsa önerinizi fazlasıyla dikkate alacağım. Bu konuda sorum şu: günlük iş hayatı içerisinde borsa işlemlerini yeterince takip edemediğimiz için borsa yatırım fonu almak ne kadar akıllıca olur, bahsettiğiniz borsa fırsatını kaçırır mıyız? Örneğin temettü veren şirketlerin bulunduğu temettü25 fonlarını almak doğru olur mu? Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Nisan 2022 | 13:39 Ömer Özmey 1145 Kişi okudu