Özgür Demirtaş'a cevabımdır

Tartışma

1) Özgür Demirtaş binlerce tweetim, yazım ve yorumum arasında cımbızla 2 tanesini çekmiş. Çektiği bu iki tweet üzerinden bana sallamış. Akademik ünvanı "profesör" olan bir kişiye yakıştıramadım. 2) Özgür Demirtaş ve benzeri isimlerin hepsine aynı şeyi söylüyorum: Dolar bir yatırım enstrümanı değildir. Altın kadim yani deneyimlenmiş bir yatırım enstrümanıdır. Dolar alacağınıza altın alın. Dolar yükselirse altın zaten yükselir. Bunun neresi yanlış hoca? 3) Doların yükselmesinin en büyük nedeni sosyal medya ve basın üzerinden ekonomistlerin, ekonomi profesörlerinin yatırımcıları yanlış yönlendirmesidir. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde "Yerel parayı satın. Döviz alın" tavsiyesinde bulunulmasına izin verilmez. Bunu yapanları vatan hainliği ile yargılarlar. 4) Dolar 10 TL oldu da ne oldu? "Özgür Hoca dolar alın" dediğinde dolar alanlar ne kazandı? Altın alanlar ne kazandı? Konut alanlar ne kazandı? Bedelsiz potansiyeli yüksek ve temettü veren hisseleri alanlar ne kazandı? Hoca bunu açıklasın. 5) Doların 10 TL'yi görmesi bozuk saatin günde 2 kez doğru vakti göndermesi gibi bir şeydir. Türkiye gibi dış ticaret açığı veren bir ülkede dolar yükseliş eğilimindedir. Bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok:) 6) Önemli olan dolar 10 TL'yi gördüğünde varlık fiyatlarının ne olacağını bilebilmektir. Bu da deneyimle olur. 2018 yılı Kasım ayında yazdığım yazı aşağıda. ../doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2020 yılı Haziran ayında yazdığım bir başka yazı. ../dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html 7) Tebernüş Kireçci kimdir? Tebernüş Kireçci bu ülkeye emlak haberciliğini öğreten kişidir. Gayrimenkul yatırımının mantığını öğreten kişidir. Bugüne kadar internet üzerinden 100 binin üzerinden soru yanıtlamış kişidir. Bu konuda guinness rekorlar kitabına girecek kişidir. 8) Ekonomi yorumu yapmak ekonomi profesörlerinin tekeledindeyse onu bilelim. Onu sorgulayalım. Ama Türkiye'nin tek emlak uzmanı olarak şunu söyleyebilirim: Dolar yükselebilir. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin konut fiyatları çok daha fazla yükselecek. 9) Doların yükselmesi hayat pahalılığı olarak hayatımıza daha fazla yansıyacak. Ülkede ekonomiyi yönetenler ihracatta Türkiye rekabetçi olsun diye 2020 Haziran ayından itibaren doların yükselmesine yol verdiler. Ama bunun hayat pahalılığı olarak hayata yansıdığını hesap edemiyorlar. 10) Turpun büyüğü heybede. Geçmişte ve bugün yatırım için dolar alan kitleler gelecekte dolarlarını bozdurmaya başladığında varlık fiyatları çok daha fazla yükselecek. Buna da hazır olun. Dolar bir yatırım enstrümanı değildir! Söylediklerimde yanlış bir şey var mı?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
13 Kasım 2021 | 04:52 Tebernüş Kireçci 829 Kişi okudu

2+1 veya 1+1 Daire alımı hakkında

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey Bursa Nilüfer de Üniversite bölgesinde 350 bin TL ye 2+1 ev almayı düşünüyorum.2 bin TL kiraya verilebiliyor.Gelecek yıllarda 2+1 ve 1+1 evlere olan talep azalabilir endişesi taşıyorum.insanlarda son yıllarda ortalama genişlikte evlere yönlendiğini gözlemliyorum.sizce bahsettiğim şekilde almam uygunmudur sizce.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Kasım 2021 | 11:33 Cengiz Gündoğdu 1064 Kişi okudu

Kooperatif arazilerine satış

Soru

Sayın Tebernuş bey, Kooparatif arazileri içinde kalan arazimiz için ,yasal olarak satma zorunluluğu var mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Kasım 2021 | 11:19 Müzeyyen Güral 127 Kişi okudu

Dubleks bitişik nizam yazliğımın çatı tadilatı.

Soru

Dublex bitişik nizam evimin çatısı yan bina çatısından aşağıda kaldığı için su alıyor.Bu nedenle çatıyı yükseltmek ve yenilemek istiyorum. Belediye izni için hangi evraklar gerekir.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Kasım 2021 | 10:45 Ali Erdal Kiraz 152 Kişi okudu

başakşehir konut projesii

Soru

Tebernüş Bey iyi akşamlar . başakşehir 2. kısım referans bahçeşehir ( kiler gyo ) projesinde 2+1 net 80m2 daire için 1700000 isteniyor . Sizce bölge için bu fiyat mantıklı mı ? bölgenin geleceğini nasıl görüyorsunuz ? emlakçı projenin önünde yeni yapılacak esenyurt -mahmutbey metro istasyonunun durağı olacağını söyledi . metro durağı hakkında bilğiniz var mı ? şimdiden cevabınız için teşekkürler . şimdi ye kadar sorduğum tüm sorulara bıkmadan sıkılmadan cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Kasım 2021 | 22:14 Ahmet Çoban 649 Kişi okudu

Dairemin satış fiyatı ne olmalı

Soru

Tebernüş bey merhaba, ağustos ayında Çağlayanda adliyeye 5 dk yürüme mesafesinde 1+1 kapalı mutfaklı yol hizasında (tapuda bodrum kat geçiyor) kutu gibi 8 yaşındaki daireyi 270 bin TL ye aldım, şuanda 2.750 TL kiracısı var, sizce evin satış fiyatını yıllık kira bedeli çarpı 20 olarak mı belirlemeliyim? Evin büyüklüğü buarada 40 küsur m2 ve beton da olsa arkada ortak kullanımlı bahçe de var,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Kasım 2021 | 21:46 Engin Boz 713 Kişi okudu

devren kiralama veya satmada emlakçı komisyonu

Soru

İyi günler. Devren kiralama, devren satış, boş olarak emlak devretme, malları ile beraber devretme veya malları satarak kira devretmede emlak komisyonu nasıl hesaplanır? Kanun önünde durum nedir? Burada bir ticaret dönüyor. Hava parası nasıl vergilendirilecek, hava parası ile devrederken komisyoncu ne alacak, ne kadar vergi verecek? İçindeki mallarla devrederken komisyon nasıl hesaplanacak? Mallarla beraber kiralamak ayrı, mallarla beraber mülkiyeti satmak daha ayrı, boş olarak devretmek daha da ayrı bir konu. Boş satmada veya kiralamada sorun yok malum. Bu konuda kanun önüde uygulama nasıldır, bilgi veriri misiniz? Teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Kasım 2021 | 21:30 mustafa duman 237 Kişi okudu

Kamp ruhsatı nereden nasıl alınır

Soru

Ana yola cephesi olan tarım arazisine kamp ruhsatı alabilir miyim? Alınır ise nereye müracat etmeliyim. Belediye mücavir alan dışı. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Kasım 2021 | 19:24 Hasan Soner Açıkgöz 197 Kişi okudu

Arsa tapulu daire alınırmı

Soru

Sefaköy inönü mahallesinde arsa tapulu 9 bloktan oluşan bir daire satın almak istiyorum daire başina 26 metrekare arsa payı varmış krediye uygun olmaması yada arsa payı ileriye dönük bizi zarara uğratırmı alacağımız daire prim yaparmı

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Kasım 2021 | 12:18 Zeynep Ekin 858 Kişi okudu

Konut fiyati- yurtdisi konut fiyati. karsilastirmasi

Soru

Merhaba. Sizin yakindan takipcinizim. 2016 dan beri ev almaya başladım ve 5. Evi aldım türkiyeden. Hepsindede kiracım var. 2020 yılında Kanadadan aldım 1 ev faizler çok düşüktü ve kirası ödüyordu krediyi. 25 yıllık mortgage ve faiz 0.10 larda olunca evin kirası karşılıyor zaten mortgage. Sorum şu. Çeşitli nedenlerden dolayı önünüzdeki 3-5 yıl içerisinde evlerin çıkacağına vurgu yapıyorsunuz. Dövizden daha fazla getireceğini düşünüysunuz. Benim önümde şöyle bir seçenek var ve kararsız kalıp size danışmak istedim. Ya türkiyeden 1-2 tane daha alacağım (kira gelirleri+kendim) mortgage ödeyeme devam edeceğim. (5 evin borcu neredeyse bitmek üzere) yada türkiyedekilerden 1 tanesini satıp ev sayısını 4 e düşürüp evin parasını peşinat olarak kullanıp Kanadadan 1 ev daha alacağım. Kanadada ev fiyatları son bir yılda ortalama %32 benim bölgemde %40 artmış durumda ve hala kanada genelinde arz eksiği mevcut. Yani kanadadan aldığımda hem dolar/tl ye karşı artıyor, hemde aldığım evin değeri artıyor. Sizce hangisi mantıklı.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Kasım 2021 | 04:19 Mustafa adamci 1054 Kişi okudu