Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5927 Kişi okudu

Tabu Harcı Geri Alınabilir Mi?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, bugün tapu harcı yatırdık bir daire için fakat satış yarına kaldı vazgeçme durumumuz var. Peki ödemiş olduğum tapu harcını geri alabilirmiyim hem alıcı hem satıcı harcını ben ödemiştim. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Mayıs 2022 | 20:12 Bekir Pakdemir 650 Kişi okudu

Belediye yeşil alan kararı

Soru

Sayın hocam iyi günler; bizim Bursa Mudanya?da 3.161m2 yerimize belediye tarafından ilkönce imar verilip daha sonra yerimizi yeşil alan olarak gostermişler yan parsellerimiz de aynı işlemi gördü fakat olarak tekrar arsa vasfına geri dôndürüldü biz ilgilenemediğimiz için bizim mevcut yeşil alan olarak kaldı bunu değiştirme olanağımız nedir nasıl bir yol izleyebiliriz saygılar çok teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Mayıs 2022 | 13:50 Ahmet avdan 241 Kişi okudu

Konut Fiyatlarındaki Artış

Soru

Merhaba, İki yıldır konut fiyatlarında yaşanan fahiş artışlara karşılık yakın zamanda fiyatlarda bir kırılma olmasını ya da fiyatların sabit duruma geçmesini bekliyor musunuz? Çok teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Mayıs 2022 | 13:22 Zeynep Ceren Nurata 1299 Kişi okudu

Çaplı Muvafakatlı Tarla daha mı pahalı olur?

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey, Bir konuda size danışmak isterim. Çatalca Çakıl'da arsa arayışım mevcut. Görüştüğüm bir emlakçı, "Çaplı Muvafakatlı" tarlaların m2 fiyatının, tek tapu tarlaların m2 fiyatından daha pahalı olduğunu söyledi. Bu normal mi? Tek tapu bir tarlarının m2 fiyatının daha pahalı olması gerekmez mi? İlaveten, Çakıl'ın imara açılma ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Mayıs 2022 | 11:26 Çetin Bey 253 Kişi okudu

0.99 faize uygun sıfır evlere çok düşük kredi çıkması

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, biz yeni açıklanan sıfır olma şartlı ilk evim kredisinden faydalanıp küçük bir daire almak istiyoruz. Ancak görüştüğümüz firmalar çok yüksek oranda nakit istiyor ve bu evlere çok düşük oranda kredi çıktığını söylüyorlar. Sizce bunun nedeni nedir ve makul oranda kredi çıkarabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerekir? Yeni evli bir çift olarak bize yol gösterebilirseniz çok seviniriz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Mayıs 2022 | 01:47 Deniz Izcı 1044 Kişi okudu

Yurt disinda kira geliri icin ev almak

Soru

Tebernus bey, oncelikle bu platformda yapmis oldugunuz katkilar icin tesekkur ederim. Bir soru degilde, bir katki olsun diye yazmak istedim. Bence, yurtsidindan su an ev almayin. FIyatlar Avrupadada, Amerikadada sismis durumda. Real Estate her zaman lokaldir. Amerikadan , veya Almanyadan ev almak mantikli diye bir soru olmaz. Amerikada her eyaletin kanunlari, vergi miktari vs cok farklidir. Yurt disindan ev alacaksaniz, alacaginiz bolgeyi, kira verebilirmisiniz, kiraciyi kac ayda cikarabilirsiniz, ne kadar zam yapabilirsiniz bunlari bilmeden ev almayin. BIr tanidik bir kac sene evvel, $280.000 lik evialdi , su an $2500 kira getirisi var. Tabi boyle bir alim her zaman soz konusu diil. Ayni ev su an $500.000 civarinda. Kendimde, Norvesten ve Almanyadan ev bakiyorum - kira carpani olarak hic mantikli diil. Amerika cok uzak. Inanin hic bir sey gorundugu kadar kolay diil. O yuzden bence su firtina bi gecsin, ondan sonra ne yapacaksa yapilmasi lazim. Kafasini kullanan icin bulundugunuz ulkede her zaman firsatlar vardir. Bundan eminim. Dilini disini bilmediginiz ulkelerde sikintiya girersiniz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 21:39 Mustafa KILIC 545 Kişi okudu

önü açık daire mi geniş daire mi daha mantıklı?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey. İki daire arasında kaldık sizin fikrinizi almak istedik. Sizce balkonun önü açık 75 metre kare mutfağı daha küçük daire mi yoksa 90 metre kare büyük mutfaklı ama önünde 2 arabanın geççeği yok ve karşısında apartman olan önü kapalı daire mi daha mantıklı olur?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 13:20 Can Özoğul 791 Kişi okudu

Kat irtifaki yapılmamış binadan daire alınırmı?

Soru

Erenköyde hacıhakkıbey sokakta (marmarayla bağdat caddesi aradında)yeni temel atılmış kat irtifakı 2-3 aya alınıcak binadan daire slmak istiyoruz..müteahhitin referansları iyi.şu anda devam eden feneryolu ve göztepede 2inşaatı daha var.isterseniz isim verebilirim.aydınoğlu inşaat.ne dersiniz.biraz inşaatın bitmesini beklersek fiyat iyice artıcak.şu anda sözleşme ve senetle satış yapabiliyor4400000 tl 3+1 daire.102 m2 brüt

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 10:39 Emine Belgen 457 Kişi okudu

Toki gurbetci evleri almak mantiklimi?

Soru

Merhabalar. Toki nin Sancaktepede yaptigi evlerden almak benim gibi bir gurbetci icin karlimi sizce? Ayni fiyata Ingilterede de bir daire alabilirim neticede ama uzun surecli hangisi daha karli olur sizce? Tesekkurler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Mayıs 2022 | 09:14 Guluzar Yilmaz 450 Kişi okudu