Binamız cürük çıktı evimizi iş yerine dönüştürebilirmiyiz

Soru

Avcılar'da çuruk çıkan binamız yıkılacak .giriş kata sahibim.konumum dört yol ağzı..düz giriş balkonu yere yapışık daire yani iş yeri olur yeni imarida böyle...konumumu bana vermiyorlar müteahhite veriyorlar üst kattan ters köseden daire al diyorlar.kendi yerimi iş yeri olarak alma hakkım yokmu..bu paylaşımı %51karar alıp rizam olmadan yapabilirmi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mart 2024 | 20:06 Turgut aypiri 339 Kişi okudu

Seçim sonrası neler olur?

Soru

Merhaba hocam öncelikle sorum bu sosyal medyada veya başka mecralarda özelikle seküler kesime yayın yapan kanallarda doların 50 olacağını ardından devalüasyon olacağı gibi haberler var bu olmazsa ticaret yapmanın imkansız olduğunu seçimi beklediklerini söylüyorlar ayrıca çevremde de araç almaya yönlendiren insanlar var gidişat nereye gider

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mart 2024 | 15:17 Emrah Yılmaz 1051 Kişi okudu

Gayrimenkul değer artış geliri

Soru

2022 yılında müteahhit ile anlaşarak daire satın aldım. 2024 yılının ocak ayında kat irtifakı tapusunu aldığım daireyi mart ayında sattığım takdirde, değer artış vergisi müteahhit ile anlaşma yaptığım tarihten mi yoksa tapuyu aldığım tarihten itiberen mi hesaplanır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Mart 2024 | 18:37 İsmail Yılmaz 450 Kişi okudu

Ormanköy / Evidea Sitesi - Hangisi mantıklı

Soru

Tebernüş Bey merhaba, Ormanköy sitesinde kirada oturuyorum. Buradan ya küçük açık mutfaklı 3+1 daire (8.5 mio tl) yada Evidea'dan 2+1 (7.2 mio tl) ev kararsızlığı yaşıyoruz. M2leri aynı. Evidea duyduğuma göre oturmuş ve keyifli bir site. Biz yaşamak için bir yer istiyoruz. Kira getirisi Ormanköy'deki ev için şuan 250 civarında. Evidea için net bir şey söyleyemiyorum çünkü kiralık ilan yok. Biri yeni diğeri daha eski bir site. Yorumlarınızı rica ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Mart 2024 | 20:43 Seda Ber 480 Kişi okudu

Avm den hisse almak ne gibi riskler barındırır?

Soru

Bulunduğum ilde yeni açılan yatay mimari şeklinde orta ve iyi markaların bulunduğu bir avm açıldı . Kira getirisi aylık 10bin ve hisse fiyatı 600 bin. Gelecekte prim yapma potansiyeli ve aylık getirisini dikkate aldığımda ve bu 600 bin ile başka bir gayrimenkul alamayacağımı da hesaba kattığımızda alınır mı ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Mart 2024 | 12:42 Şirin aktaş 635 Kişi okudu

Tokinin arsa üretimi ve çevresine etkisi

Soru

Tokinin ilk evim arsa projesi kapsamında müstakil ve müşterek arsaların dağıtılacağı bir hazine taşınmazının yanında fındık arazim mevcut. Bölgede henüz imar yok fakat çalışması varmış. Ben kendi arazime %5 köy imarıyla ev yapmayı düşünüyordum fakat köyün muhtarı şimdi yapma bekle biraz diyor. Toki bölgedeki arsaların altyapısını yapıp teslim edecekmiş benimde arazim hemen yakında acaba bu imar çalışmasından ve altyapıdan bende yararlanabilir miyim? Tokinin örnek ev projelerinden yararlanabilir miyim? Vatandaş 2 yıl içinde bu arsalara ev yapacakmış sanırım. Tokiyi aradığımda net cevaplar verilmiyor süreci bekleyin diyorlar. Sizce ne olur?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Mart 2024 | 06:05 Zafer Gökçe 324 Kişi okudu

Küçük ev almaya devam etmek mi, büyük bir eve çıkmak mı?

Soru

Tebernuş Bey Merhaba, İçeriklerinizi düzenli olarak takip ediyorum. Daha önceki sorularda rastlamadığım bir senaro hakkında görüşünüzü almak isterim. Farklı şehirlerde 3 adet küçük dairem var ancak ben istanbulda kirada oturuyorum. Kiradayken oturduğum eve kira kazancımdan daha az ödeme yapıyorum ancak bir ev satmadan da ev almam zor. Her yıl, ev sahibimin artırdığı oranda ben de artırmaya çalışıyorum ki belirli bir dengeyi koruyayım. Sizce bütün evleri satıp oturacağım evi almak mantıklı mı, yoksa bu denge sürdürülebilir mi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mart 2024 | 21:26 Dora Deniz 754 Kişi okudu

yapı kayıt belgesi bedelini ödemeyen kat malikleri için takip

Soru

10 kat malikinin bulunduğu apartmanımızda ortak alan olan giriş katı için yapı kayıt belgesi tarafımdan alınmış ve 6 kat maliki kendi paylarını ödemiştir. (1 malik itirazdan sonra ödedi ve haricen tahsil harcıda tarafımdan ödenerek borçlulardan düşüldü)itiraz eden borçlular için itirazın kaldırılması davası Bakanlıkça verilen Yapı kayıt belgesi ve akanlık adına Halk Bankasına bakanlık adına yatırılan makbuz İİK 68/1 giren belge olarak kabul edilmemiş ve dava ret edilmiştir.İtitazı iptali için Asliye Hukuk mahkemesine mi başvurmalıyım.Ara buluculuk için müracaat etmelimiyim.Teşekkürler Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mart 2024 | 21:48 Osman Katmer 189 Kişi okudu

DAİRE SATMAK MANTIKLI MI?

Soru

Merhaba Umarım iyisinizdir. 2.000.000 tl degerinde bir yazlığım var. Boş, kiracı yok. Bugün kapatırsam 400.000 tl banka kredisi borcu var. Şimdi satmak ve kalan parayla borsaya ve altına geçmek mantıklı mı, yoksa seneye mi evi satmalı? (inşaat maliyeti yükseliyor, seneye bu fiyatlara ev bulunamaz diye düşünüyorum) Görüşünüz için teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mart 2024 | 12:10 ÖZGÜR DENİZ 1101 Kişi okudu