Türkiye ve İstanbul'un konut sorunu yeni başlıyor

Tartışma

Türkiye ve İstanbul'da son aylarda kendisini hissettiren konut sorunu bir başlangıç. 2018 döviz şokuyla arzın kesilmesine diğer sorunlar da eklenince bugünkü yaşanan durum ortaya çıktı. Bu sorunun çözülmesi zannedildiği kadar kolay değil. Bugün düğmeye basılsa Anadolu şehirlerinde 3 yılda, büyük şehirlerde 5 yılda sorun çözülemez. Konut fiyatlarında ve kiralarda yükseliş de yeni başlıyor. Alım satım çok azalacak. Ama fiyatlar yükselecek. Alıcının çok, satıcının ise az olduğu bir dönem yaşayacağız. Piyasada kiracı-ev sahibi sorunu yaşanan evler satılırsa ucuza satılır. Bunun dışınsaki evlerin maliyet faktörünü de gözöüne alırsak ucuza satılması çok zor. Farklı görüşü olan varsa dinleyebiliriz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
22 Eylül 2021 | 05:47 Tebernüş Kireçci 422 Kişi okudu

Babamdan kalan arsa intikal edermi

Soru

Merhaba babam yaklaşık 3 ay önce vefat etti 3 kardeşler şimdi varisi olarak (oğlu) iki kardeşiz bu durumda tapu ile ilgili üzerimize geçmesi icin hangi işlemleri yapmak lazım direk intikal edermi hak sahibi olarak bu arada annem sağ dördemi bolunucek

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Eylül 2021 | 18:59 Hakan şekerci 494 Kişi okudu

Çok acilll yardım lütfen ev için

Soru

mrb.eşim borcundan dolayı evi satmak istiyor ama ben istemiyorum çalışıyoruz ikimizde ,4 yaşında bir çocuğumuz var baıkıcak kimse yok kreşte orda burda,zor günler geçiriyoruz.evim 95 m2 2+1 konumu muhiti çok iyi kredi ödüyoruz 10 yıl çekmiştik 2 yılı kaldı.sizce napmalıyız yardımmmm lütfen.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Eylül 2021 | 16:45 cemile alakart 730 Kişi okudu

Kat irtifakı ile banka kredili kooperatif evi alıyorum

Soru

Kooperatif olan bir siteden ev alma aşamasındayım. İskanın çıkmasına 1-2 ay kaldığını söylüyorlar. Binaların %90 ı kullanılıyor. Kooperatif evlerin tapularını sahiplerinne 114/9655 m2 kat irtifakı olarak vermiş. ben İş bankasına kredi başvurusunda bulundum. Kredim 1-2 güne çıkacak gibi. Sorum şu: Bu evi aldığımda tapu dairesi bana kat irtifakı olarak daireyi veriyor sanırım. Evin eski sahibinin kooperatife bir borcu var ise beni bağlar mı? Bu borç bana kalabilir diye çok korkuyorum. Çünkü öyle bir borcu ödeyeck durumum olmayacak. Zaten bankaya kredi ödeyeceğim. Bilgilendirmeler için teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Eylül 2021 | 11:37 Baybars Murat Tiryaki 385 Kişi okudu

Çatı katı almanın olumlu ve olumsuz tarafları nedir?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey,fikrinize çok değer veriyorum ve acil Yardımınıza ihtiyacım var.Yüksek giriş 1+1 evde oturuyorum. İskan yok,kredi kullanıyorum.Aynı apartmanın çatı katı satılık,2+1 olması özellikle tercihim.Evimi satıp çatı katı almam ne kadar doğru olur, olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir? Size şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Eylül 2021 | 00:33 Zarife Kara 813 Kişi okudu

Kredi ara ödeme mantiklimi hocam

Soru

hocam kolay gelsin. Cekmis oldugum konut kredisi var hocam 2025 eylul ayinda borcu bitiyor simdi 100 bin para gecti ara odeme yaparsam vadem kisap 15 aya dusuyu sizce mantiklimi 100 bini baska nerde kullanabilrim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Eylül 2021 | 11:41 serdar akarsulu 840 Kişi okudu

Pandemi Sonrası Zekeriyaköy/Uskumruköy Düşüş Yaşanır Mı

Soru

Hocam iyi akşamlar dilerim, Size çok soru sordum her birine değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Çocuğumuz bahçesinde koştursun biz de keyifle yaşayalım diye bahçeli daire arayışı içerisindeyiz. Zekeriyaköy'de 3+1 bahçeli 2.800.000 TL'ye kira geliri 10.000-11.000 TL olan bir daire almayışı düşünüyoruz. Bina yaşı 8. Kira çarpanı bakımından İstanbul şartlarında kötü durmuyor ancak benim endişem şudur sonuçta yaşamak istesek de bir nevi yatırım da olsun istiyoruz çocuğumuza. Bu sebeple pandemi bittiğinde bu bölgede Zekeriyaköy/Uskumruköy gibi bölgelerde fiyatlarda geri çekilme yaşanır mı? 99 depremi sonrası sizin de söylediğiniz gibi bu bölgede aşırı fiyatlar arttı sonra tekrar o fiyatları görmedi uzun süre. Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Eylül 2021 | 22:15 Fatih Çakır 1073 Kişi okudu

Tapu kaydında taşınmaz niteliği çatı arası piyesi ve terası olan daire

Soru

Merhabalar, yönetim planı 2017 olan bir daire almayı düşğnüyoruz. Taşınmaz tapu kaydında nitelik kısmına çatı arası piyesi ve terası olan daire yazıyor. Bağımsız bölüm nosu var 14.. kat irtifakı yazıyor. Arsa payı 44/480 ... dairenin alacağım şekli alt kat 2 art 1 , üst katta 2 oda ve 1 teras olacak.. bu daireyi bu şekilde satın almam bana ilerde sorun çıkarırmı.. kartal cevizli de daire, 900 bin tl.. sizce mantıklı mı, yanlış bir alım yapmaktan korkuyorum açıkcası :(

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Eylül 2021 | 16:40 Fatma Abdioğlu Ceylan 311 Kişi okudu

Ev mi almalıyım yoksa arsa mı?

Soru

Merhaba Tebernüş bey , 1 senelik evliyim borçlarımızı henüz yeni bitirdik . Şuan hiç borcumuz yok ve elimizde yalnızca 100 bin tl altınmz 50 bin kadar da nakitimiz var . Arabamız var ama kendimize ait bir evimiz yok . Ev almak istediğimizde 10 yıl vade ile yaklaşık 350 bin tl banka kredisi çekmemiz gerekecek geri ödemesi ile de nerdeyse 600 bin bankaya borçlanmış olacağız . Ama şuan elimizde olan 150 bin tl ile arsa yada tarla alırsak banka ya faiz ödemeden alabileceğiz. Ve bir yandan da her ay birikim yapmaya devam edeceğiz . Ama tabi bu esnada kiracı hayati yaşamaya da devam edeceğiz. Sizce bu şartlar altında bizim için bankadan kredi çekip ev almak mi yoksa mevcut paramıza göre arsa yada tarla almak mi daha mantıki? ????

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Eylül 2021 | 13:19 Mehtap Gürer 1583 Kişi okudu

Emlakkonut Vadi evleri iyi bir yatırım mı

Soru

Merhabalar. Emlakkonut Vadi evleri projesi mart ayında satışa çıkmasına rağmen ihalesi yapılmadı. Emlakkonut Vadi evleri ile ilgili bilginiz var mı. Bir de emlakkonut ilk satıştan sonra bir projeyi artan maliyetlerden dolayı kalitesiz bir şekilde teslim etmesi muhtemel mi. Vadi evleri lüx bir proje diye satıldı ama artan maliyetler 3 yılda bu projeye zarar verebilir mi.Neticede Emlakkonut başta satış yapıp parayı alıyor. Para pul oluyor. Teşekkürler cvp verirseniz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Eylül 2021 | 01:01 Hasan Bayrak 423 Kişi okudu

Tek irtifak hakkı kaldırılması

Soru

Aldığım tarlanın içinde tedaşa ait bir hat var bunu iptal etmek mümkünmüdür Satın aldığım kişiden alınma

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Eylül 2021 | 21:24 Ayşen hıdıroğlu 219 Kişi okudu