Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 7338 Kişi okudu

Kentsele girecek Konut hk.

Soru

Merhaba İstanbul bagcılar da eski kentsel dönüşüme girecek 2 -3 yılda arsası büyük daire sayısı az olan krediye uygun bir sitede 1milyona 2+1 daire almak yatirim amaçlı bölgenin gelişimize göz önünde bulundurursak düşünceleriniz nelerdir ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Temmuz 2022 | 19:08 Deniz CAGLAYAN 774 Kişi okudu

Etibank şerhi nasıl bir durum yaratır arsa satışında

Soru

Yalıva kirazlı sanayi sitesinde 153 parsel 4 sanayi imara açılmadan önce tarla vasfındaki yerime ETİBANK şerhi koydu, Şimdi sanayi arsa olarak ETİBANK şerhi duruyor! Almanya?da yaşıyorum bilginize çok teşekkür ederim saygılar Murat

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Temmuz 2022 | 14:36 Murat İkikuyu 401 Kişi okudu

Devalüasyon dan sonra ev fiyatları

Soru

Merhaba 06.08.20 tarihinde size devalüasyon olursa Türkiye 'de ev fiyatları ne olur diye sorum olmuştu. Siz arz fazlası olmadığından sıkışıp satan harici düşüş olmaz şeklinde cevap varmiştiniz. O tarihlerde usd, altın yada ev yatırımı arasında kalmıştım. Cevabı ev fiyatlarının 3 ila 5 katı artması olarak almış olduk. Bu artış dolar bazlı 2 katı oldu. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Temmuz 2022 | 14:34 Bora Atmaca 1515 Kişi okudu

ENFLASYON DURURSA KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ ?

Soru

Merhaba Hocam Enflasyon Resmi Rakamlara Göre İlk 6 Ay 36,55 Açıklandı.Son 6 Ay Ne Olur Sizce Dahada Çıkar Mı Yoksa Düşüşe Geçer Mi ? Enflasyonun Düşmesi Konut Fiyatlarını Düşürür mü ? Birde Yıl Sonu Dolar Beklentiniz Nedir TEŞEKKÜRLER

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Temmuz 2022 | 13:23 SELAHATTİN ÇAYCI 1318 Kişi okudu

Buyukyoncali mah.Kapakliya baglanmasi

Soru

Tekirdag ili Buyukyoncali mahallesinin Kapakli belediyesine baglanmasi gündemde siz bu konuda ne düşünüyorsunuz,baglanmasi durumunda buradaki arsa fiyatlarının artacağı söyleniyor siz nasıl değerlendiriyorsunuz iyi geceler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Temmuz 2022 | 00:20 Özgür Selbuz 494 Kişi okudu

Finansal Bağımsızlık için Yol Haritası

Soru

Tebernüş Bey merhaba, Şu an KKM?de olan 1.2 milyon TL sermayem var. Kirada oturuyorum. Yaşım 30, 40 yaşına kadar finansal özgür olma hedefim var. Bunun için sizce hangi opsiyonu değerlendirmeliyim? 1) Fiziki altın almak 2) Aradaki farkı kredi kullanarak İstanbul'da bir ev almak 3) Anadolu şehirlerinden birinde, azami kredi kullanımı yaparak 3 tane 1+1 alıp kiraya vermek 4) Arazi yatırımı yapmak Sıralamayı düşük riskten yükseğe doğru yaptım. Arazinin, yeşil alan ya da mezarlık gibi bir statüye geçirilmesi ve bunların tamamen belediye inisiyatifinde olması, arazi yatırımı konusunda insanı ürkütüyor. Benim yerimde olsanız ne yaparsınız, görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? Yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim. Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Temmuz 2022 | 21:32 Mehmet Deveci 1355 Kişi okudu

Vadi Evleri 1.Etap Tasfiye Edilmesi Ne Anlama Geliyor?

Soru

Tebernüş hocam selamlar, Size bir sorum olacak Emlak Konut Vadi Evleri 2.Etapta bir yatırımımız mevcut. Vadi Evleri 1.Etap ın tasfiye edilmesi ne anlama geliyor tam olarak? Emlak Konut bünyesinden çıkartarak güvence olmaya mı vazgeçiyor? Yoksa mevcut yüklenici tasfiye edilerek yeni bir yüklenici mi bulunacak anlamına geliyor? Emlak Konut devlet güvencesi diye yatırım yaptık bizim yatırımımız 2.Etap ama yine de durumu anlayamadığımız için tedirgin olduk. Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Temmuz 2022 | 13:41 Fatih Şallı 515 Kişi okudu

Viyadük yakınından arsa alınırmı

Soru

Merhaba Tebernüş bey, benim sorun şu yönde kuzey Marmara otoyolu sevindikli çıkışı civarında bir yer arka almayı planlıyorum yalnız bulduğum tarla viyadüğe çok yakın dahası tarlanın bir kısmı daha evvel viyadüğe terk edilmiş son hali ise 1900 m2 den 1200 m2 ye düşmüş yani aslında terki yapılmış bu tarla alınırmı, alınırsa ne türlü riskler barındırır. Bu arada arsanın şekli düzgün ço hafif bir meyil var ve meyil viyadüğün aksi istikametinde. Şimdiden vereceğiniz yanıt için teşekkür ediyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Temmuz 2022 | 10:20 Yusuf kalkan 570 Kişi okudu

Savaş ortamında konuta yatırım yapmak.

Soru

Merhaba Tebernus bey, samimiyetinize güvenerek sormak istiyorum. Savaş ortamında konuta yatırım yapmak ne kadar mantıklıdır. Tavsiyeniz nedir? Ayrıca savaş ortamında yıkılan evlerin akıbeti ne olur? Lütfen cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Temmuz 2022 | 19:46 Melahat atagun 1653 Kişi okudu

kirada devam etmek mi ev almak mı?

Soru

Merhaba İstanbul'da 5000 lira ile enflasyon oranlarında artış ile kiracı olarak kiraya devam etmek mi ( 10 yıllık kontrat süresince) yoksa kira çarpanının 400 ay olduğu bir evi alıp tadilat yaptırıp devam etmek mi mantıklı sizce?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Temmuz 2022 | 10:54 Ali öz 1727 Kişi okudu