Faizler düşmeyecek! Konut fiyatları yükselecek!

Tartışma

Bir süredir piyasalarda konut kredisi faiz oranlarında indirim beklentisi vardı. İçinde bulunduğumuz Haziran ayında en azından konut kredilerinde faiz oranlarının düşeceği umut ediliyordu. Konut sektörünün en büyük sektörel dernekleri bu konuda girişimde bulundu. Şimdilik yanıt olumsuz. Konu hakkında sizin yorumunuz nedir?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
08 Haziran 2021 | 19:00 Tebernüş Kireçci 2783 Kişi okudu

boyalık imar geçen arsa ve yola giden bölümü hakkında

Soru

merhabalar , boyalık 127 44 de tarlam var , arazimin sağından solundan geçme imkanı varken tam ortasından yol geçirmişler , yola giden bölüm için itiraz yada değiştirme şanısımız var mı ? ayrıca yola giden m2 için bana ödeme yada uygun yerden arazi mi verecekler . tşkler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Haziran 2021 | 15:38 Fatih inal 213 Kişi okudu

Usulüne uygun yapılmayan Olağan Genel Kurul Toplantısı nereye ne şekilde şikayet edilebilir?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Olağan genel kurul toplantısının Nisan ayında yapılması gerekiyordu fakat mevcut yönetim pandemi nedeni ile toplantı yapmama kararı almış ve site sakinlerine bu konuyu duyurmamış. Genel kurul tarihinin geçmesi nedeni ile Site için oluşturduğum Whatsapp grubundan sormam neticesinde bu bilgiyi kat maliklerince öğrenmiş bulunduk. Genel kurul toplantısı yapılmayınca denetçi raporunun hazırlanıp ilan edilmesi konusunda görüş belirtmemize rağmen denetçi raporu hazırlanmadı. Olağan Genel Kurul Toplantısının yapılmamasına yönetimin karar veremeceğeni belirtmemize istinaden toplantı kararı alındı. Nitekim 03/06/2021 tarihinde saat 20:00 da apartman olağan genel kurul toplantısı yapıldı. Yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında Denetçi raporu hazırlanmadığı söylendi ve toplantıya başlandı. Mevcut yönetim kendisini aklamadı, varolmayan denetçi raporları okunmadı. Toplantı daveti 26/05/2021 tarihinde toplantı tarihinden 9 gün önce site girişine kağıt asılarak yapıldı. Kat maliklerine yazılı ve imzalı bir şekilde toplantı daveti yapılmadı. Toplantı en az 15 gün önce kat maliklerine yazılı ve imza karşılığı ilan edilir kuralına uyulmadı. Toplantıda 84 dairelik sitenin en az yarısının katılması beklenmedi, yeterli çoğunluğu aranmadan yönetici seçildi. Yönetici seçiminde müteahhit kendisinin 20 vekaleti bulunduğunu iddea ederek 20 kişilik oy kullandı ve velaket sayısı sitenin genel toplamının %5 ini geçemez kanununa uyulmadı. Ayrıca sonradan öğrendiğim bilgiye göre müteahhit in üzerine hiçbir vekalet bulunmuyormu. Toprak sahibinin 20 dairesi için kendisinde vekalet varmış gibi davranarak akrabasını yönetici seçtirmiş. Şimdi bu durumda kat mülkiyeti kanununa aykırı olan bu toplantı iptali için benim ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla. İyi çalışmalar dilerim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Haziran 2021 | 14:55 Süleyman ÇElikbaş 141 Kişi okudu

ESENYURT HOŞDERE CAD.deki Fİ-YAPI A.Ş. BİNALARI HK.

Soru

Hoşdere Caddesi'nde bulunan Fİ-YAPI dan 2012 MAYIS teslimi daire satın almıştım.Fikret İNAN'ın yapıp sattığı ve şu an TMSF bünyesinde olan ve inşaat hırsızların barındığı sahipsiz, bakımsız,harabe halindeki içler acısı binaların tamamlanamayan kısımları ve teslimi ile ilgili hiçbir işlem yapılmamakta.Şahsım adına o zamanki ismiyle BİMER'yazı yazdım.Kira zararı-mın bulunduğunu ve TMSF ile ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'nın ikisinin de AKP li olduğu ESENYURT BELEDİYESİ ile İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'nin anlaşmazlığı sonucu binaların bu duruma geldiğini yazmıştım.BİMER tarafından ADALET BAKANLIĞI'na adıma BÜYÜKÇEKMECE C.Başsavcılığı tarafından Fİ-YAPI A.Ş. ye dava açıldı.Dava halen devam etmekte.Benim sizin yazınızda Araplar'ın 100-200 daire almak isteyip bulamadıklarını okudum.Fİ-YAPI'da tamamlanamayan ve TMSF'nin insafına kalmış ve FİKRET İNAN'ın var olan ADASI'nın satılmayıp binaların tamamlanamamasına neden olmasına şaşırıyor ve çaresizlik içinde binlerce kişi bekliyoruz.Yarım kalmış dairelerin ARAPLAR'a satışı için ne gibi girişimlerde bulunabiliriz ? Yardımcı olabilir misiniz? Selamlar,saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Haziran 2021 | 11:19 ŞENER ALGÜL 448 Kişi okudu

Dursunkoy 101 /5 parsel dueunu hakkina

Soru

Merhaba tebernüş bey bizim dursunkoy 101 / 5 parselde hissemiz var 800 m2 hisseimizin oldugu ada 1milyon 25000 bin m2 lik biyk parsel adanin yatisin emlakkonutun bu ada imar calismasina alindi ama adanin bulundufu parsel yarisi kanal suyunda yarisi buyuk bir bolumude kanal koruma alaninda gorunuyor kucuk bir alanida 0.80 imar sizce bizim 800 m2 hissemiz ne olur cok merak ediyrm yardimci olurmusunuz,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Haziran 2021 | 11:18 Selim atacan 179 Kişi okudu

Iskanlı ancak belediyedeki projesinden farklı daire nasıl olur?

Soru

Merhabalar. Ümraniye Çakmak Mahallesi'nde bir ev almak istiyoruz. Ev sahibinin söylediğine göre bina 2018 yılı aralık ayında imar barışından faydalanmış ve şu anda bize fotoğrafını attıkları tapuda kat mülkiyetli görünüyor. Daire kot farkından dolayı tapuda bodrum1 olarak görünüyor, alt katında bahçe katı bir daire daha ve ayrıca kömürlük olarak kullanılan binanın ortak alanı var. 239,6 M2 arsa üzerinde, 11 bağımsız bölumden oluşan bir bina ve dairenin de 3/33 arsa payı var. Sıkıntı şu; Daire 2+1 ancak yine ev sahibinin söylediğine göre belediyedeki projede 1+1 gorunuyormus. Imar affından faydalandirilirken bunu nasıl fark etmezler? Dairenin yeniden projelendirilmesi mümkün müdür? Şu an dairenin iskanı var ancak projeyle fiziki durum arasındaki bu fark uzun vadede bize sıkıntı oluşturur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Haziran 2021 | 01:55 Furkan Karasulu 214 Kişi okudu

Müstakil ev yüksek kira çarpanı

Soru

Tebernüş bey merhaba, uşak merkezde 3 katlı müstakil bir ev ile ilgileniyorum. 27 yıllık, ayrıca otoparkı olan bina, cadde üzerinde köşe konumunda 163 m2 arsa 135 m2 bina oturumu şeklinde yer alıyor. masrafsız olan binaya 750 bin tl gibi bir para isteniyor. Hali hazırda kira getirisi 2100 tl. Bu yer için kira çarpanı çok yüksek çıkıyor. Ben 660 teklif etmeyi düşünüyorum. 1-müstakil ev ile daire kira çarpanı fark eder mi? 2-Ayrıca inşaat malzemelerinin fiyatı 1 yılda yüzde 70 arttı yeniden aynı binayı yapmak daha maliyetli olur diye düşünüyorum sizce yanılıyormuyum?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Haziran 2021 | 23:09 Asım us 410 Kişi okudu

Arsaya donusen yapilarda Hisse miktarı mi yikimdan önceki kiymeti mi

Soru

Selamlar. 50 bagimsiz bolumlu anacadde üstü 25 daireli ve ikisi anacaddeye bakan digerleri pasaj ici veya arka sokaga bakan 25 dukkanli toplam 50 bagimsiz bölümlü binamiza curuk raporu cikti. Sorum şöyle. Bina malikleri muteahide vermek uzere ortak bir karara varamaz ise ve bina yıkılıp arsaya dönüşürse daireler ve irili ufaklı su an degerleri cok farklı dukkanlarin durumu nasil olacaktır. Arsa paylarina gore mi arsa degerinden pay alirlar yoksa yikilmadan önceki degerleri hesaba katılır mi. Tesekkur ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Haziran 2021 | 22:02 Levent sipahi 138 Kişi okudu

Kar İrtifakı Tapulu Daire Alınır mı?

Soru

Tebernüş Bey Merhabalar, Çiftehavuzlar'da almayı planladığımız, kentsel dönüşüm çerçevesinde geçtiğimiz yıl yıkılıp yeniden yapılmış bir dairenin iskanı müteahhit dolayısıyla henüz alınamamış. Müteahhit battığını ileri sürerek ödemesi gereken bazı harçları ödemediği için daire sahipleri iskan için onay vermiyorlarmış. Bu durum ile ilgili belediyenin tapu kısmından proje uygunluğunu sorguladığımda taşınmazın projeye uygun olarak yapıldığını belirttiler. Size göre bu evi almakta bir sakınca var mıdır? Neleri göz önüne almak gerekir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Haziran 2021 | 13:57 Erkan Albayrak 2110 Kişi okudu

Arsa sahiplerinin tapusu iptal olur mu

Soru

Değerli uzman. Arsa sahipleri müteahhitle anlaşmış.Müteahhit apartmanı bitirmiş ancak bazı eksikler nedeniyle 7 yıldır iskan almamış.Aralarındaki anlaşma iskan alınamadığı için sanırım iptal olmuş oluyor. Biz bu apartmandan daire almak gafletinde bulunduk.Elimizde kat irtifaklı tapumuz var ve bu tapuda ARSA PAYIMIZ VE BAĞIMSIZ BÖLÜM NUMARAMAZI belli. Müteahhitle arsa sahipleri arasındaki anlaşma iptal olduğuna göre arsa sahipleri bu apartmanın tüm arsasına mı sahip olmuş oldular. Yoksa bizim tapularımızdaki arsa payımız bize mi ait. Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
03 Haziran 2021 | 02:52 Semiha Aslan 242 Kişi okudu