Arsa ve arazi yatırımcıları nereye gitti?

Tartışma

Ars ave arazi yatırımında umduğunu bulamayanlar yenş arsa ve arazi yatırımı yapmak yerine döviz, altın, kripto paralar ve borsaya yöneldi.Getiri sağlamayan, yatırımcısını mutlu etmeyen hiç bir enstrümana yeni yatırımcılar gelmez. Yanılıyor muyum?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
16 Ocak 2021 | 16:08 Tebernüş Kireçci 3972 Kişi okudu

Bayrampasa kiptaş projesi

Soru

Tebernüs bey merhaba istanbul bayrampasa da kiptas konutlarindan ev almayi düsunuyoruz sizin fikrinizi almak istedim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2021 | 22:03 Leyla kızılca 434 Kişi okudu

Arsa alıp İnşaat yapmak ?

Soru

Arnavutköy merkezden arsa alıp inşaat yapmayı düşünüyorum tek daire üzerine 4-5 kat olacak şekilde. inşaat metrekare maliyetleri düşündürüyor beni, metrekare maliyeti 2 bintl yi geçermi sizce 2021 yılı için ? ortalama maliyet nedir şuanda

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2021 | 14:40 Fatih Acaroğlu 2641 Kişi okudu

Kredi ile aldığım evi takas edebilir miyim?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Faizlerin düştüğü dönemde güzel lokasyonlu, içi yapılı, 5 yaşında bir daire aldım. Tam istediğim gibiydi. Fakat henüz 2.günden öyle bir şok yaşadım ki. Binada ses yalıtımı acayip kötü. Hele ki banyo sesi. İnanın üst kat banyo suyunu açtığı an ben gecenin bir yarısı yatağımdan fırlıyorum. Uykular haram oldu bana. Evi %90 kredi kullanarak aldım. Şuanki faiz oranları ile (1.50 üstü) yeniden borçlanma yapamam. Beni aşar. O yüzden evi satamıyorum. Benim tapum + nakit ile başka bir eve takasa girebilir miyim?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2021 | 13:24 Ahmet Bekil 876 Kişi okudu

DAP Yapının Pendikteki Arazisi Üstünde Yapılacak Proje

Soru

Merhaba Tebernüş bey iyisinizdir inşallah.. Dap Yapının Pendikte Sabiha Gökçen havaalanının hemen yanında Polisan Holdingin 170 dönüm arazisi üstünde yapacağı proje hakkında bilginiz mevcut mu? Sizden ricam editör arkadaşlarınız projenin son durumu hakkında bilgi alabilmeleri mümkün müdür? Teşekkür ederim iyi çalışmalar..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Ocak 2021 | 12:48 Mehmet selçuk ataman 544 Kişi okudu

istwest yatırım amaçlı ev alımı hk.da

Soru

Tebernüş bey merhaba, Yazılarınızı ve yorumlarınızı dikkatli bir şekilde takip etmekteyim. Yorumlarınız bizler için çok değerli olup, yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Soruma gelecek olursam; istwest projesinden yatırım amaçlı daire almak istemekteyim. Birinci daire tipi: 63 m2, 1+1 daire fiyatı 520.000 TL, kira getirisi 2.500 TL. İkinci daire tipi: 141 m2, 2+1 daire fiyatı 800.000 TL, kira getirisi 4.200 TL. Kira çarpanına göre her iki daireyi de almak mantıklı gibi. M2 fiyatına göre 2+1 daha uygun fiyatlı. Değer artış kazancı ve satış hızı olarak; 1+1 mi yoksa 2+1 mi daire almalıyız? Ayrıca; daireleri kıyaslarken kira çarpanı mı dikkate almalı yoksa m2 fiyatını?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2021 | 23:36 Hüseyin Demirel 1306 Kişi okudu

Otopark harcı Yapılandırma hakkında

Soru

2019yılında almış oldugum İnşaat ruhsatının otıpark harcını ödememiştim 75bin tl olan harc 135 bin tl olmuş belediyeyle görüştügümde yapılandırma kapsamı dısında oldugunu söylediler size sormak istedim işin aslı gerçegi nasıl yapılandırmaya girermi girmezmi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2021 | 23:08 Hüseyin gültekin 430 Kişi okudu

İskanı olmayan bina nasıl?

Soru

binanın iskanı yok mal sahibi ile mutait mahkemesi devam ediyo biz yonetim olarak binanın diş kaplama ve cevre düzenleme yaptırmak istiyoz ama mal sahibinin 6 dairesi var hiç bir şekildr ücret vermiyor sozleşmem var diyor mahkeme sonuçlana kadar bir şey yapamazsınız kaplama çevre düzenleme diyor bilir kişi gelip bakacak ona göre tüm tadilat yapılacak diyor.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2021 | 19:00 ali kudu 642 Kişi okudu

banka konuta neden yüksek ipotek koyar

Soru

hocam iyi günler öncelik le verdiginiz bilgiler için teşekkürler konut için bankadan çekilen kredi de konut nesi ne göre yüksek ipotek degeri koyuyor örnegin 200 bin lik bir eve ipotek degeri üst sınırı ne olmalı veya üst sınırı varmıdır yüksek ipotek degeri kime fayda saglıyor iyi günler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2021 | 16:01 ibrahim halil 2160 Kişi okudu

İki ortaklı evin satın alımı nasıl yapılmalı?

Soru

Merhaba, sıfır daire bir ev buldum almak istiyorum. Evin tapu durumu şu şekilde: 3/4 müteaahhit üzerine 1/4 toprak sahibinin üzerine. Toprak sahibinin hastalığından ötürü vasi ataması yapılmış. Ancak mahkeme tarafından satış işlemi için tedbir kararı var. Müteahhit iskan evrakı mahkemeye sunulunca tedbir kalkacak bilgisi veriyor. Şuan da ev kat irtifaklı yakın zamanda iskanı alınacak. Satış işlemi iskan alındıktan sonra yapılacak. Ben evin bir kısmını kredi ile alacağım. Bu evi alırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Kredi başvurusunda iki tapuyu da bankaya vermeli miyim yoksa sadece 3/4'lük müteahhitin tapusu yeterli olur mu?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Ocak 2021 | 11:24 ferhat köprübaşı 559 Kişi okudu

Bina hissesini bölüp satma

Soru

Merhaba 2019 yılında 5 katlı binada 5.katı satın aldık Bina eski yapı olduğu için kat mülkiyeti yok arsa hisse satışı yapıldı. Evi aldığımız şahıs daha önce kendi hissesini 2 ye bölmüş ancak bize sadece 1 hisseyi satış yapmış Ayrıca bu şahıs binaya ait olan çatı katının elinde bulunan hisseden dolayı kendisine ait olduğunu iddaa ediyor.çatı katına elektrik ,doğalgaz,şu abonelikleri bizim daireden çekilmiş ayrı bir sayacı yok Sayacını ayırmasını istediğimizde süzme sayaç taktıracağını söyledi .Biz buna onay vermediğimiz için bize sizin eve de ortağım yarı hissesi bende diyor Biz bu Durum da ne yapmalıyız

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Ocak 2021 | 11:03 Duran SOYKURT 1544 Kişi okudu