Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi

Tartışma

Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi başladı. Bundan sonraki süreçte piyasalar normale dönünceye kadar 3 fiyatla karşılaşacağız. Bu fiyatlar ne? 1) Tok satıcıların fiyatı: Fiyatı dolara çevirip dolar bazlı zam yapmaya devam edecekler. Bunların satmaya niyeti olmaz. Gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenme peşindeler. Bunlarda düşüş olmaz. 2) Sorunlu gayrimenkullerin fiyat:. Özellikle kiracı sorunlu konutlarda konut satılmıyor. Sorun satılıyor. Konutun fiyatındaki iskonto sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. 3) Sıkışanların gayrimenkullerinin fiyatı: Bankalar "bir gece ansızın" kredi musluklarını kapattı. Zaten musluktan su az akıyordu:) Şimdi hiç akmaz oldu. Bundan mağdur olan iş adamları, girişimciler ve esnaf gayrimenkullerini satışa çıkardı. Şimdilik el atından satmaya çalışıyorlar. Ama yakında alenileşir. Bunun sonucu ne olur? Özellikle konut arzı azalır. Maliyet yükselişleri fiyata yansımaz. Arz hız keser. Zaten az ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan arz durma noktasına gelir. Gayrimenkulün dolar bazlı yükselişi şimdilik hız keser. Bankalar kredi musluğunu açtığında kaldığı yerden devam eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
05 Ağustos 2023 | 04:10 Tebernüş Kireçci 2517 Kişi okudu

Arsa alıp müteahhite vermek için doğru zaman mı?

Soru

Tebernüş bey merhabalar, umarım iyisinizdir. Babam Antalya Konyaaltında bir arsa bulmuş, bu arsa denize 30 dakika yürüme mesafesinde ve çevresi apartmanlarla kaplı. Yani yerleşim yeri ve popüler bir yer. Bu arsayı 45 milyon TL'Ye bana aldırmak istiyor. Müteahhit bir arkadaşı var, %30'unu alacak şekilde buraya en lüks biçimde kapalı otoparklı bir apartman yapacağını ve 8 tane 2+1, 4 tane de 4+1 çıkacağını söylüyor. Burada ortalama 2+1 fiyatları 8 milyon TL ortalama dubleks fiyatları ise 14 milyon TL olarak görünüyor. Ben sadece arsayı alacağım ve müteahhit ile sözleşme imzalayacağım. Sizce mantıklı mı? Bunun riskleri ne olabilir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Kasım 2023 | 13:10 Mert Demir 868 Kişi okudu

ARAÇ SATILIP DOLARA YATIRILIR MI ?

Soru

Merhabalar,Elimde 75.000 Dolar Bazında Bir Aracım Var.Bugün Satıp Seçim Sonrasına Kadar Dolarda Tutmak Doğru Olur mu Sizce.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
02 Kasım 2023 | 07:37 MELİKE TARAKÇIOĞLU 1245 Kişi okudu

maliye arazisi satin alinir mi

Soru

Selamlar Tebernus Bey, Ecrimisil odenen maliye arazisi satin alinir mi? 6500 metrekare. Mugla civari. Cok tesekkurler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Kasım 2023 | 20:03 sevda kav 388 Kişi okudu

Kiracı sorunlu daire fiyat teklifi vermek

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Kiradayım. 5. yılımız doluyor. Ev sahibim ile kira sorunu yaşamamak için daire alalım dedik. 5,5 milyarlık oldugunu tahmin ettiğimiz 130 m2 4+1 ve 5 yaşındaki daireyi sorunlu kiracı sebebiyle iranlı ev sahibi satılığa çıkarmış. İranlı yatırımcı ev sahibibin bu binada 2 dairesi 2 dükkanı daha varmış. Bu bilgileri binanın eski mütahitinden öğrendim. Emlakçıyı henüz aramadık. ilan su an 5,1 milyon olarak görünüyor. Bir yakın avukatımızdan da bu tür aksi uzlaşmacısız kiracının 3 yıldan önce tahliye edilemeceğini öğrendik.Bu daireyi almalımıyız ? Kaç tl teklif verilmeli kiralar bu semtte 20-25 bandında. Paramızın yarısı TL Yarısı usd şeklinde. Değerli görüşlerinizi rica ederiz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
01 Kasım 2023 | 12:31 AĞCA DEMİR 1039 Kişi okudu

Köy İçi Tarla Vasıflı Alanın İmara Girmesi

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey, köy içi tarla vasfinda olan yerin imar uygulamasına girdiği takdirde metrekare bazlı olarak kaybı ne olur?Bunun muhakkak net bir rakamını vermek mümkün olmayabilir fakat kabaca nasıl bir durumda oluyoruz.Tapuda cins değişikliği sanırım o şekilde gerçekleşecek diye biliyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Ekim 2023 | 18:56 Hüseyin MAKAS 582 Kişi okudu

Tema 2 Teslimde Sorunmu Var

Soru

Merhaba Tebernus bey gecensene 2022 Aralik ayinda Tema 2 projesinden ev satin aldim Temmuzda teslimler basladi fakat bizim aldigimiz 3.etap Kasim oldu uzerinden 4 ay gecmesine ragmen teslim edilmiyor.3.Etap bizim apartmanlar Eylul ayinda tamamlandigi halde neden teslim edilmiyor sorun nedir bilginiz varmi? Tesekkurler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Ekim 2023 | 18:38 Gokhan Yildiz 602 Kişi okudu

Pendik mi Esenyurt mu Arnavutköy mü

Soru

Tebernüş Bey öncelikle hem Twitter?dan hem de web sitenizden çok istifade ediyoruz. Teşekkürlerimi sunuyorum. 1.5 milyon tl gibi bir bütçem var. Bu bütçeyle ancak şehrin çeperlerinden stüdyo daire alabiliyorum. Sizce hangi taraf daha çok gelecek vaad ediyor?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Ekim 2023 | 15:46 Aziz yalçın 822 Kişi okudu

Ataşehir Yeşim / Yakut / Sedef Dönüşüm

Soru

Merhaba Tebernuş Bey. Bizim Ataşehir Yeşim Sitesi'nde dairemiz var. Arsa payı yüksek bir site burası. Acaba bu kanun teklifiyle dairemiz sıkıntıya girebilir mi? Teşekkür ederiz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Ekim 2023 | 12:00 Serkan burak demiray 531 Kişi okudu

FUZUL TOPRAKTAN SİSTEMİ HK,

Soru

Üstadım Merhabalar, Fuzul topraktan sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Arsa fiyatını peşin alıp daha sonra inşaat maliyet bedeli alıyorlarmış. Değerli görüşlerinizi rica ederiz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
31 Ekim 2023 | 10:21 Nasrullah Dogruel 1389 Kişi okudu

Kiraya vermenin uygun zamani nedir?

Soru

Merhabalar Sayın Hocam.. Umarım iyisinizdir.. Size sualim şudur; boşta olan dairemi kiraya vermek istiyorum.. Kiralamak isteyenler çok ama evi şimdi mi kiraya versem yoksa 1-2 ay daha bekleyip yeni yıldan sonra mi versem? Yeni yıldan sonra kiralarda yeni bir artış bekliyor musunuz? Cevabiniz için çok teşekkür ediyorum...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
30 Ekim 2023 | 22:01 Nursen Canver 931 Kişi okudu