Kira Çarpanı Hesabı hakkında -2

Soru

İlk sarıya verdiniz cevap için teşekkürler hocam. Bu konut stoğu meselesi ile ilgili ciddi bir veri bulamıyorum maalesef. Ancak konut satışının çok iyi geçtiği geçen sene bile Tuik verisine gore 469 bin ilk el satış olmuş. 2019 ve öncesine baktığımızda da 500 bin civarında seyrediyor rakam. Bölgesel bazlı stok erimesi (merkezi bölgelerde vs) olabilse de bu rakamlar mevcut yeni konut stoğunun erimesine yeter mi hocam? Net istatistiği bilmemek ile birlikte 2020 başında 2 milyon konut stoğundan bahsediliyordu çünkü. Ek olarak maalesef Türkiye olarak planlamada hep gerideyiz. Buda dengemizi bozuyor devamlı.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Mart 2021 | 15:19 Yunus Eren 4261 Kişi okudu

TİCARİ REKREASYON ALANI nedir

Soru

merhaba aileden kalan 124bin m2 gibi bir alan TİCARİ REKREASYON ALANI olarak gözüküyor bu ne anlama gelir. Alan yeni sanayi bölgesinde olduğu için burası fabrika yerleşimi için uygun mudur

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Mart 2021 | 14:07 mahmut tunc 1165 Kişi okudu

Imar verilen doğal sit alanında icinde kargir ev bulunan parselde cins degisikligi

Soru

Merhaba Tebernus bey, Yıllar once dikilinin bademli köyünden 240 metrekare içerisinde ufak bir kargir ev bulunan parsel satım aldim.Hemen arkasından burası doğal sit alanı ilan edildi ve yıllarca oyle kaldi.Sonunda bu sene doğal sit alanı vasfını koruyarak köyün belirlenmiş bölgelerine imar vermeye başladılar.Ben de başvurumu yaptim ve imar durumunu aldim.Fakat cins degisikligi yapılması gerektiğine dâir not düşülmüş.Cins değişikliği yapmak icin boyle bir parselde once binayı yıkıp mi başvurmalıyım,yoksa yıkım ruhsati gibi birsey mi almalıyım?Yoksa inşaat ruhsati başvurusunda mi yapılır bu değişiklik? Tesekkurler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Mart 2021 | 10:11 Burcu Kanpak 899 Kişi okudu

Catalca Kestanelik.......

Soru

Merhaba Tebernüs bey, 2 sene önce kestanelik köyünden imarli arsa aldim 200bin Tl suan 450bin Tl civari teklifler var sizce ne yapmaliyim paraya acil ihtiyacim yok.Kestanelik gelecek yillarda dahada degerlenirmi sizce.tesekkürler ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Mart 2021 | 00:02 Mert Bulut 4398 Kişi okudu

Kira Çarpanı Hesabı Hakkında

Soru

Merhaba Tebernüş bey Ben aslında kendimce yaptıgım analizi paylaşmak isterim sizinle. Değerli fikirleriniz ile bir beyin fırtınası olur kanaatindeyim. Öncelikle İstanbul için ev alırken kira çarpanının 250 ve altında olması gerektiğini belirtiyorsunuz. Ancak bu kira çarpanı bundan 10 yıl önce 200 civarında hatta biraz daha altındaydı. Bundan 5 yada 10 yıl sonra ne olacagını da kestiremiyoruz. Kira çarpanı , ülkenin ekonomik istikrarı ile paralel olarak artıyor hocam. Sebebi de ekonomi istikrarlı oldugu sürece faiz düşüyor. Düşük faizde insanlar uygun bir peşinat ile ev sahibi olmayı kiraya çıkmaya tercih ediyor. Buda konut talebini arttırıp fiyatları arttırırken, kira talebinde bu kadar artış olmadığı için kira çarpanı artıyor. Tabi ki belirli bir süre sonra makas açılıp tekrar daralsada faiz düşük oldugu sürece kira çarpanı yönü hep artacaktır. Yüksek faiz ise bunun tersine sebep oluyor. Kira çarpanını azaltıyor. Hele birde bugğn 10-15 yıl arasında sınırlı olan konut kredisi takvimi , avrupa ve amerikada oldugu gibi 20-30 yılları bulursa , kira çarpanının 250 olması mümkün olmayacaktır. Konut yatırımı yaparken kira çarpanı ile birlikte, ekonomik istikrarı beraber değerlendirmek lazım sanki. Zira ülkedeki faiz oranlarının bu yatırım üzerine ciddi etkisi olacaktır, Özet ile tek başına kira çarpanı değil ülkenin faiz oranı beklentisi ile ancak doğru bir fiyatlama yapabiliriz. Siz bu konuda ne düşünürsünüz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 22:26 Yunus Eren 9914 Kişi okudu

afyondan arazı aldım ....

Soru

merhaba tebernüş bey elimde ihtiyaç fazlası 5 bin lira nakitimvardı altınmı alasam diye düşünürken afyon merkeze 25 kilpmetre bağlı oldugu köye 600 metre tek tapu kadastro yolu olan sorunsuz 500m2 tarla aldım çok bır beklentımde yok aslında ıyı mı yaptım sızce ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 19:17 erdal erol 1266 Kişi okudu

Eve bukadar para vermek doğru karar olur mu??

Soru

Merhaba Kadıköy feneryolunda 2010 yapımı net 96 m2 3+1 daire için 1.550000? vermek uygun mu?Ev feneryolu marmaray istasyonu,bağdat cd ve özgürlük parkına 200 m uzaklıkta

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 17:05 Şebnem Kara 1419 Kişi okudu

Yatırımlık evi geç kiraya vermek

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, İstanbul'da Avrupa yakası çok merkezi bir noktada nezih bir semtte, site olmayan müstakil binada yatırım için 525.000 TL'ye 2+1 ev aldık. Ancak birtakım sebeplerle satın aldıktan ancak 7 ay sonra pandemi sebebiyle normal ederinin biraz altında 2800 TL den kiraya verebildik. Ev gittikçe değer kazanmakta, ancak geç kiraya verdiğimiz için de kaybımız var gibi düşünüyoruz. Ekonomik anlamda yine de evin satış değeri arttığı için, bu değerlerle (evi alış ve kiraya veriş tutarları) mantıklı bir yatırım mı olmuş?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 14:34 Yasemin İpek 1012 Kişi okudu

Yapı tatil tutunağından sonra bir işlem yapmamak

Soru

Değerli uzman.Yeniden yazıyorum ama Allah kimseye derman aratmasın.Zar zor bir ev sahibi olduk huzur bulamadık.Daha önce yazdığım gibi 5 yıldır iskan alınmadığı için ruhsat iptal olmuş.Müteahhit mağduruyuz.Birde şantiye şefi istifa edince yapı tatil tutanağı geldi.Ruhsatı yenileyin diyor.Dünya kadar eksik var.Çok para istiyorlar.Ancak apartman bitmiş ve 36 daireside dolu.Bu yapı tatil tutanağından sonra ruhsatı yenilemesek hiç bir şey yapmasak bir problem olur mu.Yoksa bir çok diğer apartman gibi KAT İRTİFAKLI tapumuzla devam etsek ne problem çıkar.Mesela satarken artık bu evi satamaz mıyız.Tapu dada karşımıza çıkar mı.Bir diğer sorumda yeni ruhsat çıkartmak için yeni bir müteahhitle anlaşmanın yani yeniden ruhsatın tapuyla alakaıs var mı.Yeni müteahhit yeniden kar irtifakı kurup yeniden tapu mu çıkartacak.Yoksa tapuyla ruhsatın bir alakası yok mu.Hoş görünüze sınığınıyorum.Görüşleriniz beim için çok değerli lütfen detaylı cavp verin.Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Mart 2021 | 13:56 Semiha Kergen 789 Kişi okudu

Zemin kat dairelerin kentsel donusumdeki yeni konumu

Soru

Merhaba,binamizi kentsel donusume sokmak uzere bir muteahitten teklif almis durumdayiz.Eski haliyle biri benim olmak uzere 2 daire zemin katta bulunuyor ve ayrica onde 3 dukkan var fakat yeni projede benim olan zemin daire arsa payi ve m2 si diger daireye gore daha buyuk olmasina ragmen daha kucuk olan yan daire ust kata tasinmis bulunuyor ve yeni m2 si benimkinden biraz daha buyuk olarak gorunuyor.Bu arada benim dairem 4 numara digeri 5 numara.Muteahhit'in aciklamasina gore daire dizilimi nedeniyle diger dairenin arsa payi ve ev m2 si kucuk olmasina ragmen yukari cikma hakki kazaniyor.Size sorum,bu durum adil mi ? ve yasal olarak yapabilecegim nedir? bir hak arama durumum olabilir mi ? Tesekkurler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mart 2021 | 22:51 Senem cosar 1058 Kişi okudu