Üyelik Oluştur

Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Tebernüş Kireçci | Emlak ile ilgili sorularınızı cevaplıyor!

Gayrimenkul ile igili tüm soruları buradan yanıtlıyor...

Soru Sormak İçin Tıklayınız..

 • Adınız Soyadınız
 • Yazar (Lütfen Soru Sormak İstediğiniz Yazarı Seçiniz)
 • E-Posta Adresiniz
 • Soru Başlığı
 • Sorunuz
 • Telefon Numaranız
 • img

Yabancıya konut satışı sınırlansın!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Yabancıya konut satışı sınırlansın!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...


1)
Yabancıya konut satışında yapılan sahtekarlıkla gerçekleşen satışlar iptal edilsin. Geriye yönelik sahtekarlıkla vatandaşlık verilenler vatandaşlıktan çıkarılsın. Ayrıca sahtekarlığı yapan acenteler, konut satıcıları, vatandaşlık işlerine aracılık yapanlar ve konut satın alanlar yargılansın.

2) Yabancıya konut satışında sahtekarlık nasıl yapılıyordu? Vatandaş olabilmek için 250 bin dolarlık konut satın almak yeterli. Acenteler daha önce ekspertiz şirketleri ile anlaşarak 100-150 bin dolarlık konutun fiyatını 250 bin dolar gösteriyorlardı.

3) Aradaki farkı yabancı müşterileriyle anlaşmalarına bağlı olarak paylaşıyorlardı. Bunu fark eden devlet yeni düzenleme yaptı. Artık ekspertiz şirketi devlet tarafından atanıyor. Bu da suistimale müsait. Ama daha az müsait.

4) Böyle 250 bin dolar yerine 100-150 bin dolarlık ev alıp üstüne bir miktar acente ve değerleme şirketine ödeme yaparak vatandaşlık alıyorlardı.

5) Bunu yapan acentelerin, değerleme şirketlerinin ve yabancıların yaptıkları yanına kar olarak kalmamalı. Bunun hesabı sorulmalı. Devletin kaybı fazlasıyla tahsil edilmeli.

6) Yeni sistem yani değerlemeyi yapacak şirketin devlet tarafından atanması güzel. Ama yeterli değil. Daha sıkı denetim yapılmalı. Yanlış yapandan hesap sorulmalı.

7) Her fırsatta belirttiğim gibi 250 bin doları getirene vatandaşlık verilmemeli. Oturma izni verilmeli. Vatandaşlık devletin uygun gördüğü ve takdir ettiği kişilere verilmeli.

8) 250 bin doları getirene vatandaşlık verilmesi gelecekte çok büyük sıkıntılara neden olacak. Bu sıkıntılar onlarca yıl başımızı ağrıtacak.

9) Acentelere verilen komisyonlar yüzünden zaten yükseliş eğiliminde olan konut fiyatları daha da yükseliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ev almakta zorlanıyor.

10) Her projede ve sitede ev alacak yabancı oranı sınırlanmalı. İlçe genelindeki sınırlama proje ve site bazında da olmalı. Bu yapılmazsa yönetilemeyen sitelerle karşılaşacağız.Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin yazısı için Buraya tıklayınız

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür? yazısı için Buraya tıklayınız 

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur? yazısı için Buraya tıklayınız

Tarım arazileri prim yapacak ama... yazısı için Buraya tıklayınız

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor yazısı için Buraya tıklayınız

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir? yazısı için Buraya tıklayınız

Kayserililerin ticaret başarılarının sırları yazısı için Buraya tıklayınız

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları yazısı için Buraya tıklayınız

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? yazısı için Buraya tıklayınız

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için Buraya tıklayınız


Yorumlar

  Henüz yorum yok.
  Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın
Tebernus Kirecci'e soru sorma kriterleri X