Üyelik Oluştur

Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Tebernüş Kireçci | Emlak ile ilgili sorularınızı cevaplıyor!

Gayrimenkul ile igili tüm soruları buradan yanıtlıyor...

Soru Sormak İçin Tıklayınız..

 • Adınız Soyadınız
 • Yazar (Lütfen Soru Sormak İstediğiniz Yazarı Seçiniz)
 • E-Posta Adresiniz
 • Soru Başlığı
 • Sorunuz
 • Telefon Numaranız
 • img

Enerji ve emtia fiyatları nereye gider?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Enerji ve emtia fiyatları nereye gider?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...1) Pandeminin başlangıcından beri emtia fiyatları çıldırdı. Buna son dönemde enerji fiyatları da eklendi. Temel ekonomi teorileri ile açıklanamayan bir durum var ortada. Bu dönem 2022'de devam edecek. Ama sonsuza kadar sürmeyecek.

2) Tüm balonlar olduğu gibi bu balon da patlayacak. Bu balon niçin şişiriliyor? Amaç enflasyon ve hayat pahalılığıyla devletler ile halkları karşı karşıya getirmek. Yönetilemeyen bir dünya amaçlanıyor.

3) Biz bu filmi daha önce gördük. 2000'li yıllarda varili 200 dolar olan petrol pandemide eksiye düştü. Yani alıcı bulunamadı. Her şeyin fiyatı o kadar çok artıyor ki alıcı bulunamayacak hale geliyor. Gelecek.

4) İşte balonlar da burada patlar. Yani alıcıların hepsinin alımı yaptığı, alacak kimsenin kalmadığı durumlarda... Şimdilik balon şişiyor. 2022'nin ilk yarısına kadar şişmeye devam eder. Sonrasında patlar.

5) Balonu şişirtenler balon şişerken para kazanır. Ama asıl parayı balon patladığında kazanır. Kumarhanelerde kasanın kazanması gibi balonu şişirtenler de patlatanlar da bu işten kazançlı çıkar.

6) Ne yapmak gerekiyor? Dünyadaki talebe baktığımızda talepte düşüş var. Aslında fiyatların yükselmesi değil düşmesi gerekiyor. Fakat tedarik zincirleri kırılarak vadeli işlemler ile kontratlarda manipülasyon yapılarak fiyatlar yukarı çekiliyor.

7) Bu ortamda yapılması gereken acil olmayan talepleri ötelemek. Ertelemek. Ayrıca sinirleri bozmamak adına ekranlardan uzak durun. Biraz kendinize ve ailenize zaman ayırın.

8) Her gün yeni bir rekor haberinin geldiği emtia, finans ve enerji piyasalarında sinirlerinizin bozulmaması mümkün değil. Ama kırılan her rekor balonun patlamasına bir adım daha yaklaşıldığı anlamına gelir.

9) Ekonomistler, ekonomi profesörleri ve eski ekonomi yöneticileri hep aynı nakaratı tekrarlar: Türkiye batacak... Türkiye batmaz. Sağlam duvar sallanır ama yıkılmaz. Öldürmeyen yara, yarayı alanı güçlendirir.

10) Türkiye de dünya da yoluna devam eder. Birileri karamsar tabloları ısrarla çiziyorsa amacı sizi soydurmaktır. Akıllı olun. Soyulmayın!

3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli yazısı için Buraya tıklayınız

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin yazısı için Buraya tıklayınız

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür? yazısı için Buraya tıklayınız 

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur? yazısı için Buraya tıklayınız

Tarım arazileri prim yapacak ama... yazısı için Buraya tıklayınız

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor yazısı için Buraya tıklayınız

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir? yazısı için Buraya tıklayınız

Kayserililerin ticaret başarılarının sırları yazısı için Buraya tıklayınız

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları yazısı için Buraya tıklayınız

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? yazısı için Buraya tıklayınız

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için Buraya tıklayınız


Yorumlar

  Henüz yorum yok.
  Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın
Tebernus Kirecci'e soru sorma kriterleri X