Üyelik Oluştur

Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Tebernüş Kireçci | Emlak ile ilgili sorularınızı cevaplıyor!

Gayrimenkul ile igili tüm soruları buradan yanıtlıyor...

Soru Sormak İçin Tıklayınız..

 • Adınız Soyadınız
 • Yazar (Lütfen Soru Sormak İstediğiniz Yazarı Seçiniz)
 • E-Posta Adresiniz
 • Soru Başlığı
 • Sorunuz
 • Telefon Numaranız
 • img
tebernuskirecci yazıyor

Otomobil piyasasında neler oluyor?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Otomobil piyasasında neler oluyor?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 15 maddelik o analizi...

 

1) Türkiye'de ve dünyada her şeyin tadı kaçtı. Ama asıl tad kaçma otomobil ve inşaatta. satın almak isteyenler parasıyla mal bulamıyor. Piyasaya karaborsacılık egemen. Bayilerde bulamadığınız arabalar yüzde 10-20 fazlasına galerilerde var.

2) Dünya genelinde otomobil üretiminde çip sıkıntısı var. Çip sıkıntısı gerçek. Ama kötü olan başta otomobil üreticileri olmak üzere bayilerin ve galericilerin işi fırsatçılığa dökmüş olması.

3) Tüm bunlar olurken devletin ilgili birimlerin olup biteni seyretmesi... Üzücü olan bu. Halk, fırsatçılara yem oluyor. Başta sanayi ve ticaret bakanlığı olmak üzere karaborsacılıkla mücadele etmesi gerekenler oturup gelişmeleri izliyor. 3 maymunu oynuyorlar.

4) Devletin karaborsacılıkla mücadele etmesi gereken birimleri, duymuyor, görmüyor ve bilmiyor. Olacak iş değil. Dövizde manipülasyonu soruşturacak Devlet Denetleme Kurulu'nun, otomobildeki manipülasyonu da soruşturması gerekir.

5) Özellikle kurumsal şirketlerin satış müdürleri galericilerle ortak dolaplar çeviriyor. Bayiye gelen arabalar doğrudan galericilere satılıyor. Bayide bulunamayan arabalar galericilerde fazlasıyla var. Bu bir organize suçtur. Yetkilileri göreve çağırıyorum.

6) Galericilerin topladığı arabalar açık ve kapalı otoparkları dolduruyor. Otoparklar sıfır arabalarla dolu. Ama bayilerde araç yok. Hiçbir görevli bunun hesabını sormaz mı? Sormuyor. Yapanın yaptığı yanına kazanç olarak kalıyor.

7) Pandemiden önce 100 araç satan bayi şimdilerde 10 araç satıyor. Ama kazancı 100 araç satışından fazla. Bu nasıl bir düzen? Bu nasıl bir kontrolsüzlük?

8) Araç bayileri baz arabayı alıyor. Sonra aksesuar ekliyor. Donanımlı hale getiriyor. Yüksek fiyattan piyasaya satışa çıkarıyor. Devletin vergi kaybı burada büyük. Bunu da kimse görmüyor.

9) Seri ilan sitelerinde fırıldak ve üç kağıdın bini 1 para. Aynı araba farklı fiyatlarla aynı kişiler tarafından ilana giriliyor. Alıcılar biraz ucuzunu bulunca bayram ediyor. Halbuki hepsinin satıcısı çoğu zaman aynı kişi/kişiler. Bir organize suç çetesi de orada var.

10) Otomobil konusunda kimse dış güçleri suçlamasın. Tamam çip krizini dış güçlere bağlayalım:) Ama kalanı "iç güçler"in eseri:) Bunları kim yapıyormuş? İç güçler? İç güçler kim? Bayiler, bayii müdürleri ve galericiler...

11) Dünyada çip krizi 1.5-2 yıl daha devam edecek. Fabrikalarda üretim az. Dolayısıyla arabalar prim yapmaya devam edecek. Ama piyasadaki iç güçler yüzünden bu sorun fırsatçılığa dönüşüyor.

12) Sitelerin bile otoparkları galericilere ait sıfır arabalarla doluyken piyasada bunun hesabını sorcak bir mekanizma yok mu? Kimse "Bu araçlar neden stoklanıyor?" diye sormayacak mı?

13) Tarih boyunca karaborsacılık büyük suç kabul edilir. Cezası çok ağırdır. Ama 21. yüzyılda karaborsacılık olacağı kimsenin aklına gelmezdi. Ama resmen araç piyasası da ev piyasası da karaborsacılara teslim.

14) Karaborsacılıktan devletin vergi kaybı da çok büyük. Maliye'nin de acilen harekete geçmesi gerekiyor. Türkiye'de zaten yüksek olan ÖTV'ler de ayrı bir sorun. İnsanlar devlete yüksek ÖTV ödemek için hazır:) Ama araç yok.

15) Çözüm ne? Çözüm piyasayı bu hale getirenlerin belirlenmesi. Bu hale getirenlere partili, partisiz ayrımı yapmadan en ağır cezanın verilmesi. Ayrıca vergi kaybına neden olanlara ağır ceza kesilmesi. Bütçeye kaynak arayanlar, bundan daha iyi kaynak olur mu?


Yabancılar kiralayarak vatandaşlık alıyor! Böyle fırıldaklık görülmedi! yazısı için Buraya tıklayınız

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin yazısı için Buraya tıklayınız

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür? yazısı için Buraya tıklayınız

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur? yazısı için Buraya tıklayınız

Tarım arazileri prim yapacak ama... yazısı için Buraya tıklayınız

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor yazısı için Buraya tıklayınız

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir? yazısı için Buraya tıklayınız

Kayserililerin ticaret başarılarının sırları yazısı için Buraya tıklayınız

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları yazısı için Buraya tıklayınız

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? yazısı için Buraya tıklayınız

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için Buraya tıklayınız

Yorumlar

  Henüz yorum yok.
  Üye işlemlerinden üye olup / giriş yaparak sizde yorum yapabilirsiniz. Üye işlemleri için tıklayın
Tebernus Kirecci'e soru sorma kriterleri X