Konut kredisi faiz oranları düşer mi?

Tartışma

Piyasada konut kredisinin faiz oranlarının düşeceği beklentisi konuşuluyor. Dünya genelinde gıda enflasyonundan kaynaklanan hayat pahalılığı var. Normal koşullarda faiz oranlarında artış bekeniyor. Niçin? Çünkü enflasyon yükseliyor. Böyle bir ortamda faizlerde düşüş sürpriz olur. Kuru patlatır. Kur patlayınca yeniden enflasyona neden olur. Türkiye'de dövizin her yükseliş hamlesi piyasada her şeyin fiyatını yükseltir. Sonrasında döviz düşse bile fiyatlarda inidirime gidilmez. Böyle bir geleceğimiz yok. Kaldı ki faizler suni olarak düşürülse bile konut fiyatları bu seviyede kalır mı? Yoksa faizden çok daha fazla mı yükselir?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
28 Nisan 2021 | 13:35 Tebernüş Kireçci 2249 Kişi okudu

Balıkesir Edremit Fiyat Artışı Hk.

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Size yaklaşık 5,5 yıl önce Balıkesir Edremit Güre bölgesi yazlık bir daireyle ilgili bir soru sormuştum, keşke tavsiyenize uyup yazlık daireyi alsaymışım bu yazlık daire yerine İstanbul Çatalca Ferhatpaşa mahallesinden bir daire satın aldım, geçen süre zarfında Çatalca'daki dairem 2 katı fiyat artışı gösterirken, Edremitte son 5 yılda daire fiyatlarında %400 artış oldu. Geçmiş geçmiş de kalmıştır düşüncesiyle bugün elimdeki 350-400 bin lirayla Edremit Güre bölgesinden bir daire almak istiyorum. Sizce artık geç mi kaldık bu yüksek fiyatlanmanın mağduru olabilirmiyiz, son yazılarınızda özellikle yazlıklardaki fahiş fiyat artışlarının son bulabileceğinden bahsettiniz, değerli düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mayıs 2021 | 02:57 Emirhan Yıldız 510 Kişi okudu

Acele kamulaştırma kararı hk.

Soru

Tebernüş bey merhaba, 4 kasım 2020 tarihinde cumhurbaşkanı kararnamesi ile kuzey marmara otoyolu kapsamında binlerce taşınmaza acele kamulaştırma kararı ile el konuldu. Bizimde bir tarlamız bu kararnamede yer aldı. Üzerinden altı ay geçti fakat ne bir tebligat ne bir bedel tespit komisyonu geldi tek kuruş para da ödenmedi. Benzer uygulamalarla daha önce karşılaştınız mı? Para elimize ne zaman geçer? Fiyat hesaplaması neye göre yapılır? Bilgilendirme yapabilir misiniz? Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mayıs 2021 | 01:32 Ömer Canbaz 158 Kişi okudu

çekmeköy de 5 mahalle mahkemelik

Soru

merhaba Tebernüş bey ağaoğlu çekmeköy park tan 2+1 daire aldım.Sözleşmede 3 sene içinde teslim edileceği yazıyordu ama Aradan 3,5 sene geçmesine rağmen dairem teslim edilmedi.Ve şuanda mimarlar odası tarafından çekmeköy de 5 mahalle mahkemelik.Ne yapmalıyım bilginiz varmı.Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mayıs 2021 | 00:45 özgür uçar 184 Kişi okudu

beyaz villalar çanakkale yapı kooparatifi

Soru

Teburnuş bey öncelikle büyük teşekkür ediyorum bizleri yıllardır,aydınlattığınız için...Çanakkalede bir yapı kooparatifinden villa satın almayı düşünüyorum malumunuz güven meselesi..İlk projeleri olup,belli bir peşinattan sonra,arsaya hisseli tapu veriliyor...Kooparatif ,il özel idaresine bağlı olup, sizce olası bir mağduriyet yaşamamak için ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Mayıs 2021 | 00:27 ibrahim onur 146 Kişi okudu

Parsel üzerinde beyan görünüyor!

Soru

Merhaba Tebernüş Bey iyi günler. E-devlet üzerinden bakınca yanyana bulunan iki parselin üzerinde de beyan olarak "3402 Sayılı Kanunun 22. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendi uygulamasına tabidir.( Şablon: 3402 Sayılı Kadastro Kanunun 22. Md. Fıkrasının (a) Bendi Gereği Belirtme.)" bu yazı belirtilmiş. Bu ne demek ve ne yapmamız gerek acaba bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 15:59 Kürşad ÇAL 140 Kişi okudu

Alıcıdan %3 komisyon talep atmasını ve almasını yaşam mı?

Soru

Bi emlak firma alıcıdan %3 komisyon talep etmiş ve alıcı bu konu ilgili bilgi olmadan sözleşme imzalamış.Bu %yasal mı?Yasal diğilse fazla ödenmiş rakam iade nasıl isteyebilirız?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 12:07 Tetyana Beroni 265 Kişi okudu

Yatırım Hakkında Soruma İstinaden.

Soru

Tebernüş bey soruma verdiğiniz hızlı cevap için teşekkürler. Sizi yaklış 10 yıldır 2010 yılından bu yana her gün takip eden, mesleğide ekonomist olan bir yatırımcıyım. Cevaba istinaden yazıyorum. Ben asla usd ,euro ve gram altını yatırım enstrümanı olarak görmüyorum ve bu yaşıma kadarda asla yatırım için döviz /altın almadım. Bist oynarım ,konjektüre göre, sağlam borsacıyım. Hem meslek olması hemde mesleğimin başında bu sektörde olmam sebebi ile bistte kazandığım nakitleri gayrımenkule atar, Ana para ilede bistte geri çekilmelerde duruma göre pozisyon alırım. Asıl sormak istediğim şeye gelince, benim şu anda yukarıda da belirttiğim üzere nakitteyim TL. Benim kafamı kurcalayan ve teknik olarak size sormak istediğim, kira çarpanı 217,amortisman süresi 18 yıl olan ,yatırımlık 1+1 daire ,bu konjektürde gayrımenkul yatırımı olarak (5 yıl ve daha uzun) mantıklı mı? 1+1 yatırımında bu çarpan ve amortisman süresi ile yatırım ne kadar mantıklı? Ayrıca twitterdan da takipçinizim ama hiç yazmadım orda. Gayrımenkul sonrası ,ekonomi bistte de ideali olma yolundasınız gibi. Çünkü araştırıyor ve geliştiriyorsunuz kendinizi finans olarak.Başarılar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 11:08 Gülşen Sönmez 431 Kişi okudu

Konjektürde ev alımı ve Matematiksel mantık.

Soru

Tebernüş bey Konjektür biraz bozuk, malum usd kuru dengelenmiyor ve çok agresif değişkenlikte, altın ise geri çekilme sonrası kayıpları alıyor. Gayrımenkul ise mevduat faizlerinin %19.75 leri gördüğü dönemde ,yaprak kımıldamıyor haliyle. Biraz nakitim var kredi çekmeyeceğim . İstanbul kurtköyde ,bölgenin değerli lokasyonunda bir daire buldum 1+1 . Aidat 350 TL. Brüt 56 metrekare, Net 48 metrekare,şerefiyesi de güzel. Yani hızlı kiralama ve satışa mümkün bir daire. İşin Matematiğinde ise , bu dairenin kira çarpanı 217 . Amortisman süresi 18 yıl. Kredi çekmeyeceğim nakit olarak almayı düşünmekteyim. Fakat bu konjektürde beklemek ile almak arasında çok kararsız kaldım. Uzman ve değerli görüşlerinizi beklemekteyim. Hayırlı Ramazanlar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 09:20 Gülşen Sönmez 377 Kişi okudu

KONUT FİYATLARI +KANAL İSTANBUL+İNŞAAT HAREKETLİLİĞİ ve KONUT FAİZ ORANLARI

Soru

Hocam Merhaba Konut Fiyat Artışları Ne Zamana Kadar Devam Edecek,Kanal İstanbul Temeli Haziranda Atılır mı ?İnşaatın Tekrar Hareketli Dönemi Ne Zaman Başlar?Ve Konut Kredi Oranları Bu Yıl İçerisinde Düşer mi ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Mayıs 2021 | 07:54 AYAZ DEMİRCİ 555 Kişi okudu

KINALI - TEKİRDAĞ - ÇANAKKALE OTOYOLU GÜZERGAHI PRİM

Soru

Merhabalar Tebernüş Bey nasılsınız? bildiğiniz üzere şuan Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir arasında 300 küsür kilometrelik bir otoyol projesi var bu proje güzergahında bulunan Yeniçiftlik tarafından yazlık almayı düşünüyoruz uzun vadede sizden otoyolun pozitif etkisi olur mu (otoyolda marmara ereğlisi kavşağıda olacakmış). sağlılık bol huzurlu günler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Mayıs 2021 | 15:50 MUSTAFA DEMİR 390 Kişi okudu