Türkiye ve İstanbul'un konut sorunu yeni başlıyor

Tartışma

Türkiye ve İstanbul'da son aylarda kendisini hissettiren konut sorunu bir başlangıç. 2018 döviz şokuyla arzın kesilmesine diğer sorunlar da eklenince bugünkü yaşanan durum ortaya çıktı. Bu sorunun çözülmesi zannedildiği kadar kolay değil. Bugün düğmeye basılsa Anadolu şehirlerinde 3 yılda, büyük şehirlerde 5 yılda sorun çözülemez. Konut fiyatlarında ve kiralarda yükseliş de yeni başlıyor. Alım satım çok azalacak. Ama fiyatlar yükselecek. Alıcının çok, satıcının ise az olduğu bir dönem yaşayacağız. Piyasada kiracı-ev sahibi sorunu yaşanan evler satılırsa ucuza satılır. Bunun dışınsaki evlerin maliyet faktörünü de gözöüne alırsak ucuza satılması çok zor. Farklı görüşü olan varsa dinleyebiliriz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
22 Eylül 2021 | 05:47 Tebernüş Kireçci 422 Kişi okudu

Cevap bekleyen sorum hakkında

Soru

Merhaba. Birkaç gün önce ilettipim soruma henüz bir cevap alamadım. (henüz inşşat safhasındaki konut prj. için müteahhit tarafından Gn Kurul daveti hk)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Eylül 2021 | 16:46 Tevfik Ersazak 395 Kişi okudu

Dikili bademli arazi satmak için yardım

Soru

Dikili bademli ilçesinde bulunan 245 ada 10 ve 13 nolu parsellerdeki toplam 16178 m2 arazilerimi satmak istiyorum.İlgilenirseniz geri dönüşünüzü isterim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Eylül 2021 | 09:59 Özgür Başparmak 248 Kişi okudu

Dolar bazli fiyatlar zirveye donus

Soru

Tebernus bey selamlar; Istanbulda 5 yil once 90.000 dolara aldigim daire su an 60.000 dolar ediyor. Adana'da 4 yil once 130.000 dolar'a aldigim daire ise su an115.000 dolar civarinda. Su an yurt disinda yasiyorum, Turkiyede ki bu daireleri satip yurt disinda ev almak icin sabirli olmam gerekli diye dusunuyorum, siz ne dersiniz ? Turkiye' de dolar bazli fiyatlar cok dustu ama bu seviyelerde kalmaz artacaktir diye dusunuyorum. Istanbul gibi bir metropolde 60.000 dolar daire fiyati cok dusuk sanirim. Gelecek yillarda dolar bazli fiyatlarda 2014-2015 yillarinda oldugunu dusundugum fiyat zirvelerini ne kadar surede yakalariz ? fiyatlar 2014-2015 dolar bazli fiyatlarin daha da uzerine gider mi ? ongorulerinizi paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Eylül 2021 | 17:47 Mehmet Ali Yildiz 1090 Kişi okudu

Kirada oturdugum ev satildi ne yapabilirim.

Soru

Merhaba, kirada oturdugum ev 3 ay once icradan ihale ile satildi. Yeni ev sahibi ihtarname cekerek mevcut kiramin iki katini odememi isteyip 6 ay icerisinde evi bosaltmami talep etti. Benim kira sozlesmemin dolmasina ise daha 7 ay var. kiralar cok artti ev bulmak imkansiz. 3 ay sonra evden cikamama durumunda ne olur? Eski ev sahibi ile sozlesmem bitene kadAr oturma hakkim yok mu sizce?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Eylül 2021 | 00:17 Gozde Kayik 1034 Kişi okudu

Bu ev alinir mi alinmaz mi?

Soru

Merhabalar, Ev fiyatlari da kiralar da aldi basini gitti. Artik hangisi gercek fiyat bilebilmek cok zor. Bir ev almak istiyorum. 2+1 Suadiyede minibuse yakin 5 yillik ara kat 80m2 bir ev fiyati 1.8M tl. Alinir mi gercekten o kadar eder mi emin olamiyorum. Kira carpanini hesaplamak da bir o kadar zor. siz nasil yorumlarsiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Eylül 2021 | 00:10 Mehmet uzer 786 Kişi okudu

Bankadan ipotekli ev nasil alinir?

Soru

Merhaba, Tanimadigim birinden arada emlakci olmadan ev satin almak istiyorum. Evin uzerinde bir bankadan yuklu miktarda ipotek var. Boyle bir evin satin alimi nasil olur? Once borcu kapasam sonra tapuyu almak riskli bir islem olur diye dusunuyorum. Bir de tapunun uzerinde bu borcu odedikten sonra ev sahibinin soylediginden baska borc cikar mi? Tapu dairesinde tum borclar gorunur mu? Ipotek belgesinde %30 faiz orani gorunuyor acaba bu yillik midir? Ne kosulda ev icraya duser bilebilir miyiz? Cok tesekkurler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Eylül 2021 | 00:05 Emel Akin 370 Kişi okudu

KİRACI İLE YAPILAN YILLIK SÖZLEŞME

Soru

Merhabalar; Kiracımız ile 1 yıllık sözleşme yaptık,sözleşme bittiğinde kiracı ile yeniden anlaşmayı düşünmüyorum ve çıkmasını talep edeceğim. bu koşulda kiracının itirazı söz konusu olabilirmi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Eylül 2021 | 12:50 CENGİZ GÜNDOĞDU 949 Kişi okudu

Bodrum katı yasağı ile ilgili

Soru

Merhaba tebernüş bey benim Bakırköy Kartaltepe mh bir bodrum katı kat mülkiyeti dairem var bina sakinleri binayı kentsel dönüşüme sokmak istiyorlar bu durumda bana yine aynı katı verebilecek lermi bodrum katı na yasak getirildiği duydum öyleyse buna nasıl çözüm bulunur yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkürler böyle bir yasak bizi nasıl etkiler lütfen beni aydınlatırsaniz teşekkürler çok sağolun Allah sizden razı olsun

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Eylül 2021 | 10:32 Ali Özsoy 286 Kişi okudu

satın aldığım daire hakkında

Soru

Tebernüş Kireçci Bey Hayırlı İşler Olsun Benim Sizden Emlak Konusunda Danışmak istediğim bir sorum var . Gerçeği sormadan danışmadan araştırmadan aldım artık bundan sonrası nasıl olur Benim sorum elimizde biraz nakit param oldu Eskişehirde bir mahalleden 4 katlı binanın 1. Katındaki daireyi nakit fiyata 2+1 96 m2 daireyi 01.01.2021 de 265.00 TL?ye müteahhitten aldım tapu kombi cam balkon, vs derken fiyat 280 tl yi buldu ( 90 adet Cumhuriyet Altını Değerinde O Günkü Fiyatlarla ) arka cephe bahçe görüyor karanlık oda var karanlık oda aydınlığa bakıyor ve oda da koniklik var, O fiyata Oturduğum mahalleden 2+1 10-15 yıllık veya 5-10 yıllık daire almak zor olduğu için oradan almış oldum. Yatırım amaçlı aldığımız daireyi kiraya veremiyorduk. yatak odası karanlık oda birde koniklik var kiralamak için gelenler yatak sığsa komidin sığmaz dolap sığmaz denilmekte. Bir türlü kiraya veremedik En sonunda emlakcı mart 25 de kiraya verip 2 aylık ücretini aldı sonra kiracı kayıp araya araya buldum kiracıyı daha önceki oturduğu kiralık evden eşyalarını kaçırmak için bizim evi tutmuş, bu arada emlakçı hiç ilgilenmedi kirayı almakta olsun kiracıyı arama konularında, öyle olunca evi kiraya vermekten de soğudum. Satayım diyorum benim bulunduğum mahalledeki yıl başında ki beğenmeyip almadığımız evlere en az 35-50 bin TL arasında zam yapıldı, yeni aldığımız evin satışı için emlakçıya verdiğimde ise emlakçı bana evin arka cephe, 1. Kat, karanlık oda var, koniklik var var da var diyor satışı zor olur, kiraya verelim hem de satalım diyorum ona da kimse ilgilenmez diyor şu an kiraya versek 1200 den kaçan kiracı dan boşaltılan evi 1500-1600 e kiraya verebileceğini düşünüyorum lakin bu ev benim oturduğum mahalledeki evler gibi pirim yapmayacağını öğrendim. Bu Konu da evin kiraya verilip kiracının oturması mı uygun olur yoksa boş kalıp satışının beklemesi mi uygun olur. Daire Satın aldığım mahallede kiralık ev kalmayınca kiralık fiyatları yükselmiş durumda bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Eylül 2021 | 09:39 memduh oğul 663 Kişi okudu

İntifa lı iken ortaklığı bozma

Soru

Kardeşlerimden biri, ailenin tek taşınmazına kendi lehine intifa koydurmuş. Annemin ölümü sonrası veraset ilamı çıkarınca öğrendim. Kendi saklı hissemi almak için ortaklığı bozma davası açabilirmiyim. Bunu engelleyen bir istisna durum var mıdır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Eylül 2021 | 18:03 İhsan kostak 307 Kişi okudu