Arsa ve arazi yatırımcıları nereye gitti?

Tartışma

Ars ave arazi yatırımında umduğunu bulamayanlar yenş arsa ve arazi yatırımı yapmak yerine döviz, altın, kripto paralar ve borsaya yöneldi.Getiri sağlamayan, yatırımcısını mutlu etmeyen hiç bir enstrümana yeni yatırımcılar gelmez. Yanılıyor muyum?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
16 Ocak 2021 | 16:08 Tebernüş Kireçci 3971 Kişi okudu

Emlakçıların, Yöre Halkından Akbabaların Eline Düşmemiş Arsa veya Arazi Nasıl Alınır ?

Soru

Merhabalar, müstakil bir ev yaptırmak için bir süredir arsa bakıyorum, fakat ilanlardan veya emlakçılardan yola çıkarak rastladığım arsaların tamamı prim yapmış ve biraz araştırdığınızda bölge piyasasının çok üstünde satlmak istenen yerler. Özellikle Marmara bölgesinde deniz manzaralı doğa içinde köy yanı gibi yerler de (Yalova çevresi örneğin) böyle bir durumla karşılaştık. Uzaktan çalıştığım için internet hızı benim için önem arz etmekte o yüzden tarla vs gibi maceralara girmektense imarlı müstakil parsel arıyodum, fakat en doğru seçim ne olur, denize de girilebilecek doğal güzelliği olan bir yer olsa şahane olur, şu bir gerçek ki benim gördüğüm Türkiye'de o kadar çok işsiz insan var ki hayatını emlak ve arsa spekülasyonuna adamış sabahtan akşama kadar bir alıcı gelse de onu bir kazıklasam diye bekleyen çakallar ordusu yüzünden ticaret yapmak gerçekten çok zor bu topraklarda...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Ocak 2021 | 22:54 Deniz Akgüner 1470 Kişi okudu

Yapı kayıt belgesi kentsel dönüşümde ne olur?

Soru

Merhaba, bir daire aldık müteahhit buraya 1 aya kadar iskan çıkar demişti Ancak daha sonradan apartman geneline yapı kayıt belgesi almış yani daire daire değilde tüm apartmana bir belge. Benim merak ettiğim bu bina ruhsatta 10 daire ise ancak şu an 17 daire var ise bu bina 50 yıl sonra kentsel dönüşüm kapsamına alınır mı alınırsa daireler yine aynı boyutta ve sayıda mı teslim edilir? Benim dairem ve 2 daire daha benimki gibi büyük diğerleri küçük daireler. Cevabınızı merakla bekliyorum. Saygılarımla.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Ocak 2021 | 22:13 Ömer kaya 682 Kişi okudu

Bitişik nizam muvafakatnamesi

Soru

Tebernus bey merhaba. İmar izni yüzde 40 olan 207 metrekare bir arsam var. Bitişik nizam alabileceğim cephede bir bina var eski yapılı. Onun metre karesi 210. Şimdi bu kişi eskiden burayı yaparken benden izin almadı. Şimdi ben kendi arsamı yapmak için ondan bitişik izni almami söylüyor adam da bunu vermiyor. O kişi binası yıkılsa aynı binayı oraya yapamıyor. Ama yine de vermiyor. Bunu nasıl çözebilirim. Ondan bitişik nizam almadan bitişik nizam yapabilir miyim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Ocak 2021 | 19:30 Osman toprak 885 Kişi okudu

toki taksitlerimi 7 aydır ödemedim

Soru

toki taksitlerim var ve pandemiden dolayı ödeme yapamıyorum evi hemen elimden alırlarmı daha yeni taşındım üstelik

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Ocak 2021 | 01:31 hatice kübra katırcı 1449 Kişi okudu

İskanlı projemi İskansız projemi

Soru

merhaba tebernüş bey, dumankaya modern vadide 290-310bin TL bandında arakat, 55m2 net 1+1 ler var. civar projelere göre fiyatları iyi, kiralarıda 1300-1500 TL aralığında. buranın iskanı yokmus kredi çıkıyor fakat elektrik, su ve doğalgaz için fatura gelmiyormus yönetim ayrıca fatura ediyormus. sosyal alanlar, spor salonları projenin iki büyük residansının altındaymıs oralarda kayyuma atandıgı için kapalıymıs. suanda hem oralar kapalı hem iskan yok hemde kayyum atalı durumdaymıs. bu şekilde fiyat ucuz diye almak mantıklımı ilerde risk olur mu iskan alma aşamasında ekstra ödeme farklı birşey çıkarmı yada öngöremediğimiz bize sorun olucak hususlar olur mu ? Bir de ıspartakule innovida gene ara kat kira getirisi 1200-1300TL bandında net 37m2 daireler var. İskanlı sorunsuz innovia mı yoksa fiyatı düşük kirası yüksek ama iskansız dumankaya vadi mi ? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Ocak 2021 | 23:43 Pınar ay 1128 Kişi okudu

Emlak komisyon ücreti ve geri alamamak

Soru

Merhaba ben ev satın almak istedim ve emlakçıya 5 bin TL verdim. Ve banka kredisine başvuru yaptım ama kredi aylık ödemesi fazla çıktı ve bende ev almaktan vazgeçmek zorunda kaldım emlakçıdan paramı istedim geri ödeme yapamayız deyip paramı vermedi. İlk olarak ev sahibiyle gayrimenkul satış sözleşmesi imzalamıştık.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Ocak 2021 | 20:59 Erdal Yılmaz 1651 Kişi okudu

rehinli/ipotekli vb daire satınalma konusu

Soru

Merhaba. Bir yerel ve bireysel emlak firması-danışmanı aracılığıyla daire satınalma amaçlı yola çıktık. Satın alacağımız daire sahibi devlete/maliyeye yüklü miktarda borçlu ve daire üzerinde satışına mani bir yaptırım var. Daireyi beğendik ve zamanımız dar, bir an evvel satın almak istiyoruz. Emlakçıyı yada Daire sahibini tanımıyoruz fakat ikisinin akraba olduğunu Emlakçımız kendisi söyledi. İyi niyetli de olabilirler ama risk büyük. Bankadan 200,000 tl kredimiz onaylandı. borç ise 180,000 gibi... Bu borcu kapatmak için para lazım önceden bize ödeme yapın diyorlar. Biz de caymak yerine daireyi satınalma yolunda güvenle yol almak istiyoruz. Daire bedeli için kredi 200,000 + nakit 300,000 toplam 500,000 şeklinde bir anlaşma ile nasıl yol alıp bu işi güvenle sonuçlandıralım. Lütfen detaylı olmasa da önemli kısımları ile ilgili yol gösterin.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Ocak 2021 | 20:44 Sezer İlyas NERGİZ 421 Kişi okudu

tek tapu üzerine olan arsa tapu ayrımı ayımı

Soru

355 m2 arsa 2 kardeş üzerine tek tapu ile kayıtlı köy durumunda iken kardeşlerden biri 175 m2 sine ev yaptırdı şimdilerde son seçimlerde belediye sınırları içine dahil edilerek mahalle durumunada tapu ayırmak istiyoruz tapu arımı yapmak için yeterli m2 sahipmiyiz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Ocak 2021 | 12:37 Necati GÜR 499 Kişi okudu

1+1 daire alıp biriktirmek mantıklı olur mu

Soru

Tebernüş bey merhaba, iyi sabahlar. cevabınız için şimdiden size teşekkür ederim. Yaşım henüz 26 ve elimde 400-500 bin tl civarı bir miktar para var. Ben bu para ile markalı bir konut projesinde 1+1 daire alıp kiraya vermek istiyorum (günlük kiraya verilen projelerde ya da esenyurt gibi 1+1lerin yogun oldugu yerlerde değil, atakent ıspartakule başakşehir bölgelerinde) ilk dairenin kirası ve aylık kenara ayırdıgım parayla ileride tekrar 1+1 daire alıp uzun vadeli 1+1 daireler biriktirmeyi düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, sizi 5 senedir takip ediyorum ?1+1 ler siteleri bozuyor mümkünse 1+1 olmayan sitelerde 2+1 bakın? diyeceginizi duyar gibiyim :) ama 2+1 alabilmem için bir müddet daha beklemem gerekli ve uzun vadede 2+1 alıp biriktirmek 1+1 e göre daha zor olacak

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Ocak 2021 | 06:39 Murat akıncı 3792 Kişi okudu

dumankaya modern mi ıspartakule innovia mı ?

Soru

merhaba Tebernüş bey, dumankaya modern ile ıspartakule innovia da 1+1 arasında kaldım. yedi yıldır sizi takip ediyorum aslında vereceğiniz cevabıda biliyorum bir:kira çarpanı iki:m2 büyüklüğü ama gene soracağım çünki innovia ıspartakulenin tam merkezinde altında çarşısı var ve ıspartakule de açılacak metro durağına çok yakın. innovia 40m2 kuzey cephe 8.kat 1.200TL kira, dumankaya 60m2 kuzey cephe 1.kat 1.350TL kira. geçmişte yakın çizgide ilerlemişler sizce gelecekte gelişimleri nasıl ilerler, sizce hangisi tercih edilmeli. Sevgiler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ocak 2021 | 23:04 Murat Ak 563 Kişi okudu