Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 7338 Kişi okudu

Ev Satıldıktan Sonra Depozitoyu Sözleşmesi Yenilenmemiş Kiracıya Kim Ödemekle Mükellef?

Soru

Ev satın aldım. İçinde kiracı var, evi ben kullanacağım için kiracıya sözleşmeyi yenilemeyeceğimi ve 6 ay içinde evi boşaltmasını talep ettiğim bir noter yazısı gönderdim. Yani kiracı ile aramda herhangi bir kira sözleşmesi/kontratı yok. Depozito eski ev sahibinde. Eski ev sahibi depozitoyu bana veya kiracıya vermeye yanaşmazsa kiracı depozitoyu kanunen benden talep etme hakkı var mıdır? Bunun sorumlusu ben miyim? Yoksa depozitoyu eski ev sahibi mi vermek zorunda? Burada kanuni haklarım nelerdir? Saygılar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Ağustos 2022 | 14:19 Taner Yılmaz 525 Kişi okudu

ortak arsa ve tarlaların satışı hakkında

Soru

Sayin hocam iyi gunler. Uzun süredir sizi takip eden bir takipçiniz olarak bir konuda fikrinize ihtiyacim var. Bizim dededen kalan arsa ve bu arsalarin yaninda 62 dönüm tarla vasfında yere diğer mirasçılarla ortagiz. Durum su sekilde; toplam 21 adet imarli arsa var fakat bunların her birinde yari hisse tek bir kişiye ait fakat diger yari hisselerde ise biz 10 kardes ortagiz. Tarlada da durum ayni. Tarlanın 6-7 yil icinde imara girecegini ogrendim. Arsalar ise 14 tanesi 500 metrekare, 2 tanesi bir donum ve kalani beser dönümlük parcalar halinde. Su an ise, bizim taraftaki kardeşlerden biri tum bunlari icradan satisa cikardi, izaleyi şuyu davasi daha once sonuclandi. Ne dersek bir şekilde ikna edemiyoruz. Bu bolge bir anadolu şehrinde ve yavas yavas yapilasmalar, bu bolgeye dogru geliyor. Sonuc olarak bunlar mahkemece satışa çıkarılacak. Sorum şu: benim gücüm bunlarin hepsini almaya yetmiyor. Tarlada icrada satisin cok cikma ihtimali var. Arsalardan bir iki tanesini  icradan kendim girip aliyim diyorum ama sonrasinda biri ihalenin feshi davasi acar diye korkuyorum. Bu dava açılırsa benim yillarca biriktirdigim emegim bankada bir iki yil Turk lirasi bazinda bloke olabilir. Kardeşlerden alayım diyorum, kimi satiyor kimi icrada satılsın diyor. Karsi ortaga sorduğumda piyasanin yarisinin altinda fiyat teklif ediyor. Sizin tavsiyeniz ne olur? İcrada uc kurusa satilma ihtimalini bilerek seyretmek mi olani veya başka alternatif bir yaklaşım olarak ne yapmaliyim ? Neden ortak gayrimenkul işine girmeyin dediğinizi uygulamalı olarak anliyorum. Burdan herkesin bir ders cikarmasi lazim. 

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Ağustos 2022 | 18:04 kansun Yılmaz 556 Kişi okudu

Nakit mi kral gayrimenkul mü ?

Soru

Hocam bazı yazılar okuyoruz. Önümüzdeki dönemde nakit kral olacak piyasada nakiti olan konuşacak daha rahat hareket edecek gibisinden. Ama diğer taraftan gayrimenkul yükselişi arz sıkıntısından dolayı sürecek bunuda biliyoruz. O zaman ne yapmak lazım. Nakittemi kalmalı yoksa ne Olursa olsun herhangi bi gayrimenkul alıp beklemeliyiz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Ağustos 2022 | 14:56 Serdar sadıkoğlu 1458 Kişi okudu

Milli emlak sattığı yerin arkasında durmuyor

Soru

Tebernüş bey merhabalar iyi çalışmalar diliyorum gecen yıl milli emlaktan işyeri aldım fiyat uygun diye yerinde bakmadım sıkıntı şu ki dükkanı ne satabiliyorum ne kiraya verebiliyorum aldıktan sonra bakmaya gittiğimde büyük bi han içinde bi sürü küçük dükkan var birisi daha önce çoğunu almış ve hanı kiraya vermiş bir kaç boş dükkan var ama biride benim aldğom adam burası benim burayı kimseyi sokmam satamazsın diyor almadan çnce baksaydın diyor zaten sadece yangın merdiveninden giriş çıkış var milli eğitim emlak direkt tapudan satışı yaptı yerine gidip bireysel anahatar teslim yapmadı dükkanda işgalci olduğunu söyledim kullanamadığını söyledim savcılığa suç duyurusunda bulun diyor çok saçma. Geldi bana benmi uğraşayım elin adamı ile adam bildiğiniz tehdit ediyor taksitleri ödemiyorum kısaca milli emlak sattığı malın arkasında değil maalesef kaç defa ilettim işi yokuşa sürüyorlar benim sorum burdan bana ceza filan gelirmi acaba taksitleri ödemediğim için artık yerden vazgeçtim onların olsun bilginiz varsa şimdiden teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
07 Ağustos 2022 | 00:59 Ahmet Gülşan 506 Kişi okudu

UNIVA Öğrenci eviprojesi hakkında

Soru

Merhabalar tebernüş bey,umarım iyisiniz ,benim ricam UNIVA öğrenci evi adındaki sakarya projesi hakkında sizden bilgi almak bu projeye yatırım yapılırmı sizin düşünce ve önerileriniz benim için çok değerli cevap verirseniz çok sevinirim.Proje şu şekilde 850 bin tl.ye 45 m2bir oda tapusu verilip sonrasında bütün işletme hakkını şirket bünyesinde değerlendirip 5 sene kira garantisi veriyorlar minimum 3 bin maksimum 5.5 bin olarak sözleşme yapıyorlar önümüzdeki ekim ayı itibarıyle başlıyor.Kira bedeli öğrenci doluluk oranına göre 3 bin ve üzeri olarak belirlenecekmiş.Umarım anlatabilmişimdir şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
06 Ağustos 2022 | 23:54 Nurten Karagül 418 Kişi okudu

Devletin açıklayacağı sosyal konut projesinin etkileri

Soru

Merhaba Tebernüş bey Geç kalmış olsalar da Devletin açıklayacağı sosyal konut projeleri İstanbul 'u kira ve konutta ne derece etkiler. Lakin ev sahipleri çıldırmış durumdalar. Kira ve evlerinin sonsuza dek artacağını düşünüyorlar. Bunların bir tokat yemeleri lazım. Akılları başlarına gelsin. Bu kadar da olmaz. Siz borsayı tavsiye etmiştiniz bende hisselerimi artırdım. Şimdiden teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Ağustos 2022 | 16:24 Songül Sevindik 1352 Kişi okudu

Müteahhit firmanın eksikleri ve sorumluluğu

Soru

Eksik ve kusurlu yapı tesliminde yapıcı firmanın sorumluluğu ve hukuki olarak yaptırımı nedir. Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
05 Ağustos 2022 | 07:07 Emre OLUKÇU 350 Kişi okudu

İstanbul un gelecegi İstanbul dan yatırım amaçlı ev almak

Soru

Merhaba Tebernus bey, emekli memurum. Dar gelirliyim. İzmir de oturduğum ev dışında kirada dairem var. Küçük lakin kullanışlı bir daire Kızım İstanbul da kirada oturuyor. İzmir de kirada olan evi satıp İstanbul'dan küçük bir daire alsam. İzmir de kiralar İstanbul a göre ucuz kaldı. Kızım o eve geçse ödediği kirayı krediye çevirip az toplu paramızla küçük bir daire daha alsak hesabımıza uyan herhangi bir yerden düşünceniz nedir? İstanbul un gelecegi, savaş riski mevcut diğer riskler gözönüne alınınca İstanbul dan ev almak mantıklı mı? Sizce İstanbul daki evi kiraya da verebiliriz. İlerisi için adıma iyi yatırım olur mu? Düşünceniz bizim için çok değerli. Lütfen düşüncenizi dört gözle bekliyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Ağustos 2022 | 09:30 Melahat atagun 1484 Kişi okudu

Ev almak mantikli mi? yoksa altin ya da doviz mi alinmali?

Soru

Merhaba Tebernus Bey, Maltepe'de bodrum kat ,1+1 , iskanli bir evi 800.000 TL'ye biraz kredi ile almak mantıkli mi? Kira bedelinin o bolge de 4.000 TL den basladigi belirtiliyor.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Ağustos 2022 | 07:03 nalan kaya 1192 Kişi okudu

Arsanın Üzerinden Yüksek Gerilim Hattı Geçmesi

Soru

Merhaba Tebernüş Bey. Satın almak istediğim arazinin üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyor. (Arazi çevresinde raylı sistemler mevcut olduğundan) Arazinin bulunduğu bölgenin kıymetleneceği düşüncesinde olduğumdan satın almak istiyorum fakat bu durum tedirgin ediyor. Sizce Yüksek gerilim hattının arazinin üzerinden geçmesinin ne gibi sakıncaları riskleri olur ? Ayrıca yüksek gerilim hattı durumu ileride arazinin imara açılması durumunu etkiler mi ?Cevabınız için teşekkür eder iyi günler dilerim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
04 Ağustos 2022 | 01:23 Esra Yıldız 508 Kişi okudu