Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi

Tartışma

Gayrimenkulde 3 fiyat dönemi başladı. Bundan sonraki süreçte piyasalar normale dönünceye kadar 3 fiyatla karşılaşacağız. Bu fiyatlar ne? 1) Tok satıcıların fiyatı: Fiyatı dolara çevirip dolar bazlı zam yapmaya devam edecekler. Bunların satmaya niyeti olmaz. Gayrimenkullerin fiyatlarını öğrenme peşindeler. Bunlarda düşüş olmaz. 2) Sorunlu gayrimenkullerin fiyat:. Özellikle kiracı sorunlu konutlarda konut satılmıyor. Sorun satılıyor. Konutun fiyatındaki iskonto sorunun büyüklüğüne göre değişiyor. 3) Sıkışanların gayrimenkullerinin fiyatı: Bankalar "bir gece ansızın" kredi musluklarını kapattı. Zaten musluktan su az akıyordu:) Şimdi hiç akmaz oldu. Bundan mağdur olan iş adamları, girişimciler ve esnaf gayrimenkullerini satışa çıkardı. Şimdilik el atından satmaya çalışıyorlar. Ama yakında alenileşir. Bunun sonucu ne olur? Özellikle konut arzı azalır. Maliyet yükselişleri fiyata yansımaz. Arz hız keser. Zaten az ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olan arz durma noktasına gelir. Gayrimenkulün dolar bazlı yükselişi şimdilik hız keser. Bankalar kredi musluğunu açtığında kaldığı yerden devam eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
05 Ağustos 2023 | 04:10 Tebernüş Kireçci 2518 Kişi okudu

Bolayır köyündeki villa imarlı arsamız sit alanına dönüştü

Soru

Merhaba, 92 yılında babamın villa imarlı olarak aldığı çanakkale gelibolu bolayır köyü askeriye çeşmesi mevkiindeki arsamız sit alanına dönüşmüş durumda. Yıllardır üzerine inşaat yapamadığımız veya satamadığımız boş toprağa vergi ödüyoruz. İl özel idaresini telefonla arıyoruz muhattap yok, istanbuldan çanakkeleye de sürekli gidemiyoruz. Bu konularda izlenmesi gereken yol haritası, yapılması gereken işlemler nelerdir, yardımcı olabilir misiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Kasım 2023 | 12:45 İbrahim Duran 362 Kişi okudu

ARAÇ İLE DAİRE TAKASI MANTIKLI MI SİZCE ?

Soru

Merhaba Sayın Hocam,Elimde 2,5 ml Değerinde Kullanmadığım Bir Araç Var.İlanlarda Beylikdüzünde Site İçerisinde 1+1 2 Adet içi Boş Daire İle Takas Yapabiliyorum.Sizce Mantıklı mı Araç İle Daire Takası.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
29 Kasım 2023 | 10:06 Altınay Kumcu 533 Kişi okudu

Şu an yatırım için altın mı 1+1 daire mi?

Soru

Tebernüş bey öncelikle ilginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. 2 milyon civarında bir birikimim var. Kısa vadede altın mı 1+1daire mi almalıyım?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
28 Kasım 2023 | 22:01 Akın Tunç 762 Kişi okudu

Sağlık alanı tesisi çıktı nedemek?

Soru

Balıkesir bandırmada mirasçısı olduğum arsa olrak geçen arazimizin sağlık alanı olarak tapuda çıktığını öğrendim miras paylaşımı yapılırken yada yapıldığında bu bizim karşımıza sorun olarak çıkarmı arsa bölündüğünde ne yapmamız gerekir.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
28 Kasım 2023 | 02:01 Okan Alakese 383 Kişi okudu

Tebernüş bey,Öncelikle bizlere gereken bilgilerin doğru şekilde verildiğinden emin olmamızı sağladığınız için teşekkürler.

Soru

İki adet sorum olacak, 7 kat 14 daireli kentsel dönüşüme vermeyi düşündüğümüz binada,yüksek giriş dairem,müteahhit tarafından tapular alındıktan sonra, tadilat projesi verilerek dükkan'a çevrilmiş fakat tapuda değişiklik yapılmamış,(1990 da oturumlar başlamış)2013 te dairemi satın alırken tapuda 1406/80 diye kat ittifaklı 80 m2 diye tapumu aldım,Kentsel dönüşümde dükkan olarak görülmesinin avantaj/dezavantajı ne olur ? 2-- giriş katta toplamda 8.45 m2 dükkanı olan mal sahibinin arsa payı tapuda müteahhit tarafından dairelerle aynı gösterilmiş Arsa payının düzeltilmesi için nereye baş vurmamız gerekiyor, Saygılarımla Cengiz polat

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Kasım 2023 | 19:20 Cengiz polat 257 Kişi okudu

Yatırım Konusunda Kararsız Kaldım

Soru

Merhaba Tebernüş Bey , arazi satışından elde ettiğim bir miktar nakitim var. Bunu nasıl değerlendireceğim konusunda kararsızım. Bu zamanda paranın değerini korumakta iyice zorlaştı.Sizce tekrar arazi yatırımı yapmak mı, faize yatırmak mı yoksa hisse senedi almak mı mantıklı olacaktır. Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Kasım 2023 | 19:34 RAMAZAN ÇANAK 1092 Kişi okudu

Kentsel dönüşümdeki daireme çıkan emlak vergisi

Soru

Oturmakta olduğumuz binamız kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılmış olup şu an bitme aşamasındadır. Emekli ve tek daire kapsamında emlak vergisinden muafiyetim bulunmaktadır. Ancak, şu an 3.000.-TL arsa vergisi borcum görünmektedir. Belediye görevlisine sorduğumda bina yıkıldığından arsa niteliğine dönüştüğü, söz konusu vergiyi ödememiz gerektiği ayrıca yeni dairemde 200m2 altında olmasına rağmen lüks sayıldığından 4 ay daha vergi ödeyeceğim beyan edilmiştir. Böyle bir arsam bulunmayıp haksız kazanç olan böyle bir verginin gerçekliği, itiraz hakkımın olup olmadığı konularında yardımlarınızı rica eder şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Kasım 2023 | 13:27 Sevgi Aydın 301 Kişi okudu

Aracımı satıp 1 ay mevduata koyma

Soru

Tebernüş bey merhaba. Uzun yıllardır sizi takip ediyorum değerli bilgileriniz sayesinde güzel yatırımlar yaptık. Çok teşekkür ederiz. Şuan da hali hazırda 950.000 tl bandında bir aracımız var. Satıp yeni bir araç almak istiyoruz. Fiyatlar inanılmaz dalgalı. Şöyle bir düşünceye girdim ama ne kadar doğru cevaplarsanız sevinirim. Aracımı satıp 1 veya 2 ay kadar araç kiralasam. Sattığım arabanın parasını mevduata koysam . Yani araç fiyatları düşme ihtimaline karşılık bunu yapmak istiyorum. Aracım daha da değer kaybetmeden satsam. Malum araç fiyatları düştü . Piyasa 0 ve 2. El araç kaynıyor. Ocak ayında araç fiyatları ne duruma gelir. Mevduat hiçbir zaman mantıklı gelmemiştir bana ama . Arabayı satıp hemen yeni bir araç alsam sonra fiyatlar düşer mi ? Kararsız kaldım. Yardımınızı rica ediyorum. Araç almak veya kiralamak zorundayım. Başka yatırım yapamam bu parayla çünkü İşe gidip geliyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Kasım 2023 | 23:35 Nagihan özcan 901 Kişi okudu

Faiz kararı sonrası ev fiyatları

Soru

Merhaba Merkez bankasının beklenenin üstünde faiz artırması ev fiyatlarına nasıl yansır. Büyük düşüşler görür müyüz ilerleyen zamanlarda. 1.20 kredinin iptal olması da konuşuluyor. Ne yapalım sizce bankalar konut kredi faizlerini artırmadan ev alalım mı yoksa faiz kararının etkisiyle ev fiyatlarının geri çekilmesini mi bekleyelim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Kasım 2023 | 22:59 Ayşe erken 1229 Kişi okudu

2023 katlarda çıkma yasağı

Soru

Tebernüş bey merhabalar, 2023 yılında resmi gazete de ilan edilen, binalarda katlara çıkma yasağı uygulaması için, uzatma süresi verilmişti. Kentsel dönüşüme gidecek evim var ancak projeyi önemli derecede etkiliyor. Mütehaitler önümüzü göremiyoruz diyerek , proje vermiyorlar. Bu konuda bilginiz var mıdır ? tşk ederim. Saygılarımla

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Kasım 2023 | 17:05 şermin fındıklı 445 Kişi okudu