Faizler düşmeyecek! Konut fiyatları yükselecek!

Tartışma

Bir süredir piyasalarda konut kredisi faiz oranlarında indirim beklentisi vardı. İçinde bulunduğumuz Haziran ayında en azından konut kredilerinde faiz oranlarının düşeceği umut ediliyordu. Konut sektörünün en büyük sektörel dernekleri bu konuda girişimde bulundu. Şimdilik yanıt olumsuz. Konu hakkında sizin yorumunuz nedir?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
08 Haziran 2021 | 19:00 Tebernüş Kireçci 2797 Kişi okudu

Mustakil mi? Site içi villa mı?

Soru

Öncelikle merhaba, biz 2 yıldır ev almaya çalışıyoruz site içi, güvenlikli müstakil villa tarzı fakat çok arttı ve son bulduğumuz ev alana bayağı zamlandı banka ile sorun yaşadık ve kaporamizda yandı. Biz de düşündüğümüz civarda( silivri veya çatalca) arsa alıp isteğimize göre müstakil ve bahçeli ev yaptırmak istiyoruz bütçemizi çok aşmadan . Çoğu kişi de çok zor, olmaz uğraşmayın yıpratıcı vs diyor. Sizce site içi mi yoksa müstakil mi? Sizden bu yönde fikir olabilir miyiz lütfen. Fikriniz bizim için önemli. Çok teşekkür ederim. Iyi günler diliyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2021 | 15:26 Elif Elek 545 Kişi okudu

ofton elysiyum art tapuyu vermiyor

Soru

elysiyum arttan noter satışı ile1+1 daire aldık hala tapu vermediler.Bu konuda ne yapabilirim.Satmak istesek noter satışı yapılır mı.Şu an içinde kiracı var.Vergi borcu çıkmıyor yıllar sonra toplu olarak cezalı istenir mi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2021 | 15:07 ışın müftüoğlu 189 Kişi okudu

Tapumu Alamadığım Devremülk Sorunu

Soru

Merhabalar, 2012 Yılında Ankara Beypazarı ilçesinde bir devremülk satınaldım. Borcumu ödedim, borcu yoktur yazımı aldım. Fakat hala tapum yok. Sürekli yıldat ödemem konusunda taciz ediliyorum. Sözleşmede anlaştığım dairenin olduğu blok ve başkaca bloklar natamam. Bu işden kurtulmak istiyorum. Haklarımı da bilmiyorum. Kullanmadığım yıl için yıldat ödemeyeceğimi, öncelikle tapumu vermeleri gerektiğini belirtiyorum. Kanunen yapmam gereken nedir? Yardımcı olurmusunuz lütfen.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2021 | 13:32 Ebru Yiğit 188 Kişi okudu

Paşaköy hisseli Tapu değerleri

Soru

Merhabalar, Paşaköyde 920m2 hisseli tapumuz var. Belediye ile görüştüğümüzde burasının su havzası altında kaldığını bildirdiler. Şu durumda Tapunun değeri ne kadardır acaba?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2021 | 10:52 Ferhat aras 148 Kişi okudu

Emlak satışı ve destek olacak firmalar

Soru

Şişli pangaltında bulunan evimi yabancılara satmak istiyorum. Hangi web siteleri veya emlak şirketleri yardımcı olabilir bana ? Şimdiden teşekkür ederim. Iyi çalışmalar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Haziran 2021 | 01:39 Neslihan kayhan 199 Kişi okudu

Evora İstanbul - Kat Bahçesi / Balkon Farkı soru devamı

Soru

Tekrar merhaba, soruya cevap ver olmadığı için yeni soru açmak istedim. Nakit olarak düşünüyoruz. Bu durumda özel ekspertiz firmalarından mı yardım almalıyız? Çünkü şu an bir ev kredisi var üstümde başka bir ev kredisi vermeyebilirler. Eski Sorum: Merhaba Tebernüş Bey, Size daha önce de bir soru sormuştum ve cevaplamıştınız. Sorunuzdan sonra kararımı verdim daire aldım ve daha ilk yılında %50'den fazla değerlendi daire. Yine bir soru sormak istiyorum. Evora İstanbul Tuzla sitesinde daire bakıyorum. Ancak bazı dairelerde balkon, bazı dairelerde kat bahçesi var. Emlakçıya sorduğumda ortak alan kullanımı ve brüt metrekare için müteahhitler yapıyor, dairenizin içinde olan kat bahçesi sizindir dediler. Gerçekten de ortak alandan girilebilecek bir yer yok, daire içinden giriliyor(aynı balkon gibi) ancak balkon yazmamasından dolayı biraz tereddüt yaşadım. Emlakçı dilediğiniz gibi kullanabilir, hatta cam olmak şartıyla kapatabilirsiniz ancak tapuda 27m2 olan alanın sadece 3-4 m2lik bir kısmı sizde gözükür diyor. Dairenin kira çarpan ve fiyatı benim için uygun takıldığım tek nokta burası, sizin de değerli fikirlerinizi alabilir miyim? Sizin Cevabınız: Yanıt : Merhaba. Bankalar kredi kullandırıyorsa alınabilir.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Haziran 2021 | 18:56 Kadir Faruk Ökenli 246 Kişi okudu

Tapuda zemin gözüken 1.kat

Soru

Mrb lar evim 1.katta yani altında zemin kat var ancak tapuda zemin kat yazıyor evin satışı için kapora aldığım kişi tapuda bunu görünce almaktan vazgeçti kendisi satmak isterse zemin kat gözüktüğü için değeri düşük olucak zarar ederim diyor bende ondan aldığım kaporayi alicagim başka bir evin için kapora olarak verdim tapuda bu şekilde gözükmesi sorun olurmu yada bunu tapu sicilden değiştirebilirmiyiz ne gibi bir çözüm önerirsiniz teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Haziran 2021 | 17:36 Serhat Balcı 261 Kişi okudu

Kiptaş Tuzla Meydan Evler Projesi Hakkında

Soru

Merhaba, Kiptaşın yaptığı Meydan Evler projesine kuraya girdik ama sizce nasıl bir proje önerir misiniz yatırımlık mantıklı mı sizce?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Haziran 2021 | 17:02 Barış Gül 239 Kişi okudu

Evora İstanbul - Kat Bahçesi / Balkon Farkı

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Size daha önce de bir soru sormuştum ve cevaplamıştınız. Sorunuzdan sonra kararımı verdim daire aldım ve daha ilk yılında %50'den fazla değerlendi daire. Yine bir soru sormak istiyorum. Evora İstanbul Tuzla sitesinde daire bakıyorum. Ancak bazı dairelerde balkon, bazı dairelerde kat bahçesi var. Emlakçıya sorduğumda ortak alan kullanımı ve brüt metrekare için müteahhitler yapıyor, dairenizin içinde olan kat bahçesi sizindir dediler. Gerçekten de ortak alandan girilebilecek bir yer yok, daire içinden giriliyor(aynı balkon gibi) ancak balkon yazmamasından dolayı biraz tereddüt yaşadım. Emlakçı dilediğiniz gibi kullanabilir, hatta cam olmak şartıyla kapatabilirsiniz ancak tapuda 27m2 olan alanın sadece 3-4 m2lik bir kısmı sizde gözükür diyor. Dairenin kira çarpan ve fiyatı benim için uygun takıldığım tek nokta burası, sizin de değerli fikirlerinizi alabilir miyim?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Haziran 2021 | 12:26 Faruk Ökenli 111 Kişi okudu

nereden ev almak mantikli sizce hocam

Soru

G.antep Adana K.maras Hatay bu illerden hangisinde ev almak mantikli hocam diye sormustum hepsinden alinabilir nerde yasiyosunuz oraya tercih edin diye demissiniz de hocam ben Bitlis ilinde ikamet ediyorum bizim burda evler prim yapmiyo diye sordum nerden aliyim butce pesin 400 bin

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Haziran 2021 | 10:17 kaan ay 197 Kişi okudu