Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 5928 Kişi okudu

Kargir ev için konut kredisi

Soru

Merhaba kargir ev için konut kredisi kullanılabiliyor mu kargir ev alınmanın riskleri nedir ileride yıkıp tadilat yapmak istesek sıkıntı Yaşar mıyız Ayrıca ilerde satışı zor olur mu

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mayıs 2022 | 22:22 Murat Yaşar 186 Kişi okudu

TOKİ 2+1 ödeme tercihinden hangisi avantaj sağlar?

Soru

Kayseri TOKİ?den 2+1 kurası sonuçlandı ödeme planı olarak iki seçenek sunuldu. 1.?si Aylık 0.49 faizle 240 ay sabit ödeme planı 2.?si ise Memur Maaşı Artış oranıyla yılda iki kez zamla 180 Ay ödeme planı. Sorum şu ki hangisi tüm yönleriyle daha avantajlı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mayıs 2022 | 20:30 Hasan çevik 237 Kişi okudu

Mevcut ekonomide yatırım İçin parayı eve bağlamalı mı?

Soru

Merhaba Tebernüş bey. Yazılarınızın sıkı takipçisiyim. Çok yorumunuzu okumama rağmen yine de kararsız kaldım. Malum ekonomi çok kötü. Hiçbirşeye güvenimiz kalmadı. 3 milyon kadar nakitimiz var. İyi konumda bir evimiz de var çok şükür. İstanbul?da yaşıyoruz. Bu parayla yatırımlık ev almak istiyoruz ama hergün değişen fiyatlar ve evini satmaya emin olamayan ev sahipleri ile dolu piyasa. Bahçeşehir Ispartakule bölgesinde 2+1 ler 2.5-3 milyon arasında ki bence ederinin çok üstünde kiralar ise 7500-8000 arası bu evler için. Hadımköye doğru BAHÇEKENT bölgesinde de 3+1 ler 2.5 milyon civarında kiraları ise 7 bin gibi.. ama bu bölgeden çok emin değilim ne kadar prim yapar. Borsa demişsiniz ama o da hiç bilmediğim ve cesaret edemeyeceğim bir alan. Sizce biraz daha beklemeli mi yoksa bu evleri değerlendirmeli mi? Vakit ayırdığınız İçin teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mayıs 2022 | 08:58 Selmin Uğrar 1428 Kişi okudu

Kanal istanbul ve imar hakkında

Soru

Merhaba Tebernüş Bey. Kanal İstanbul olsun ya da olmasın, artık orada imara açılan konut tapusu verilen epey arazi varken konut yapılmaya başlanırsa ki engel sanıyorum kalmadı , devlet oraya su, elektrik, vb tüm altyapıyı götürmek zorunda değil mi? Yani artık kanaldan bağımsız İstanbul un oradaki boş alanlara %100 dağılacağı kaçınılmaz değil mi? Bu durumu gerçekten merak ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Mayıs 2022 | 01:33 Melih Celik 377 Kişi okudu

Konut kira tavan uygulaması hk.

Soru

Tebernüş bey selam, Konut kirasına tavan uygulaması zeytinyağına şekere ekmeğe tavan uygulaması ne kadar mantıklı ise konuta da o kadar mantıklı olduğunu düşünüyorum. Mesela tavan uygulaması yapıldı bu durumda aynı konuta 5 kişi talepte bulundu ne olacak belki gayri resmi yoldan fazla para vererek konutu kiralama yolu açılacak bu durum yasayla nasıl önlenecek kaldı ki şu an mevcut yasa enflasyonun üstünde zamma zaten müsade etmiyor ama yine de zam yapılıyor..diğer taraftan konut kredi faiz oranı düşürüldükçe konut fiyatları ve döviz yukarı gidiyor Devletin sağlıklı fiyat oluşumunu sağlaması gerekiyor.bir tarafa aşırı baskı diğer tarafı patlatıyor serbest piyasa ortamı eski haline gelirse fiyatlar da kendiliğinden dengeye gelir..En başta yapılması gereken sizin de belirttiğiniz gibi yabancıya konut satışıyla gelen resmi göç durdurulmalı! Aylık yabancıya 60 bin civarında konut satışını Türkiye artık malesef taşıyamıyor.tabi bu kişilerin bir de aileleri var bu da tüketimi çarpan etkisiyle arttırıyor tüketim arttıkça da fiyatlar yukarı gidiyor.ayrıca konut kredi faizleri düştükçe hem konut fiyatları hem de döviz yukarı gidiyor Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2022 | 13:45 Okan mert 527 Kişi okudu

boyalık imar geçen tarla ve yola giden bölümü hakkında

Soru

Öncelikle emeğiniz için teşekkürler , kanal istanbul boyalık tarafında 5500 m2 tarlam var ,tarlanın 3 yanından yol planlanmış 1 tarafı park gösterilmiş tarla 4 parça a bölünmüş harita üzerinde , bunun için belediyenin hangi bölümüne gitmeliyim itiraz ve mahkeme hakkım var mı ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2022 | 13:04 Fatih İnan 143 Kişi okudu

Bu durumda ev almak mantıklı mı?

Soru

Merhaba Tebernuş bey.Benim şuan 2600 TL kiracısı olan bir evim var.Kendim de başka şehirde 2300 TL kirada oturmaktayim.Esim ve bende çalışıyoruz.500000 TL değerinde bir arabamiz var.Arabayi satıp,üzerine kredi çekip ev almak mı,yoksa kıtadaki evimizi satıp oturacagimiz evi almak mı mantıklı.Ben bu dönemde beklemede kalıp ufak ufak temettü hisselerine yatırım yapmak istiyorum.Ama eşim ev almak istiyor.Sizce ne yapmalıyım.Tesekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Mayıs 2022 | 12:42 Mehmet Keskin 460 Kişi okudu

Kiralamalara Hollanda modeli gelir mi?

Soru

Hocam merhaba. Umarım iyisinizdir. Bildiğiniz gibi Hollanda'da kiralara üst sınır kondu. Bu durum ülkemiz için de konuşuluyor. Hükümet zor durumda bıraktığı düşük ve orta gelirli insanlarımıza bu şekilde yaranmak isteyebilir. Bu konu hakkında fikirleriniz nedir? Bu durum kira çarpanını 400-500-600 gibi saçma bir noktaya getirirse, kendini son 5 yıldaki kötü ekonomi yönetimine karşı konut yatırımıyla korumaya çalışan insanları olumsuz etkiler mi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Mayıs 2022 | 22:35 Gökhan Şeker 1182 Kişi okudu

Kanal Istanbul Cevresi Yatirim Mantiklimi?

Soru

Merhabalar Tebernus Bey, Arnavutkoy Haracci da olan hisseli arsama imar cikti. Civar yerlerden yine hisseli arsa almak mantiklimi?Yurtdisindayim uzun yillardir ve mumkunse kendi ulkeme yatirim yapmak istiyorum. Kanal Istanbul un yapilacagini sanmiyorum ama bildigim kadariyla Arnavutkoy civari depreme dayanikli vede arsam civarinda orman yok. Eger iktidar degisirse imarlari iptal etme sozkonusu olurmu? Cok tesekkur ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Mayıs 2022 | 19:04 Guluzar Yilmaz 728 Kişi okudu

Halkalı Atakent soyak olimpiakent sitesinden ev alinirmi

Soru

İstanbul Halkalı Soyak olimpiakent sitesinden 3+1 120 metrekare ev 3 milyon 600 bin liraya alınır mı ben öğretmenim evimi satıp Başakşehir Masko Kiptaş evlerinden üzerine kredi çekip almayı planlıyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Mayıs 2022 | 14:03 Mustafa Taşcıgül 533 Kişi okudu