Deprem riski şimdi anlaşıldı mı?

Tartışma

İzmir bugün büyük bir depremle sarsıldı. Depremin şiddeti konusunda farklı rakamlar var. Üzüntüsünü yaşıyoruz. Biz yıllardır Türkiye'nin deprem riskine dikkat çekiyoruz. Türkiye inşaat hamlesine başladığında mevcut konut stokunun yüzde 10'u bile depreme karşı dayanıklı değildi. Bugün bu seviye yüzde 50'lere çıktı. Bazı aklı evveller ise "Para taş ve toprağa gömülüyor" eleştirisi yapıyor. Mevcut yapı stoku yüzde 100 oranında depreme karşı dayanıklı hale getirilinceye kadar yapılan işlere "parayı taşa toprağa gömmek" denilmez.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
30 Ekim 2020 | 21:00 Tebernüş Kireçci 1055 Kişi okudu

Yatırım amaçlı tarla almak istiyoruz

Soru

Merhaba, Kandıra Ahmethacılar köyünde bir yer almak istiyoruz. Mantıklı mı bura

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Ekim 2020 | 02:57 Müjgan Metin 1366 Kişi okudu

Kağıthane Başak Konutlarının geleceği

Soru

Merhaba Kağıthane başak konutlarıda halen oturduğum bir dairem var. Başak konutlarının geleceğini nasıl görürsünüz? Kentsel dönüşüme girer mi? Geleceği var mıdır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Ekim 2020 | 01:38 Sema Arıkan 202 Kişi okudu

Agaoglu cekmekoy park zamanında teslim edilmiyor

Soru

Merhabalar Agaoglu cekmekoy park projesi 36 ayda bitirme vaadi vermişti ancak suan 1 sene gecikme olacagi söyleniyor .bu konuda ne yapabılıriz? Ordan ev alanlarla nasıl iletişime geçebilirim ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Ekim 2020 | 00:14 Okan sekeryapan 382 Kişi okudu

eski binaya iskan alınması

Soru

istanbul sancaktepede kat irtifakı olan ama iskanı olmayan bir daireye iskanı nasıl alabilirim. tapuda nitelıği arsa olarak, kat irtifakı var gorunuyor bına sanırım 2010 yılında yapılmış tapu kayıtlarında ogle gorunuyor bına 10 yıllık yeni iskan yönetmeliğine uygun olup olmadığı bilinmiyor. kat için iskan nasıl alabılırım problemi çözmek için hangi adımları izlemeliyim. şimdiden çok teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ekim 2020 | 22:25 Murat Beler 370 Kişi okudu

Zerey inşaat meva anadolu

Soru

Merhabalar Zeray inşaatın çayırovada yapacağı 1000 konutluk proje ile tuzla sahilde denizcikik fakültesi yakınlarında tek blok üzerine yapılmış sıfır bir daire arasında tercih yapamadık. Değerlenme acısından hangi taraf daha avantajlı olur yorumlarınızı rica ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ekim 2020 | 14:25 Tayfun zeybek 396 Kişi okudu

Kelepir Dairelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Soru

Merhaba ben Yusuf Akif Kartal öğrenciyim aynı zamanda bir lojistik firmasında çalışıyorum. İşe başlayalı 2 Ay oldu ve ben bu sürekli artan ekonomik zorlukları fırsata çevirip maaşıma bir ev almak istiyorum tek yaşayacağım 1+1. Fakat bu konuda Zingat uygulamasıdan Prestij yapı adında bir şirketin Beylikdüzünde olan 1+1 ilanını gördüm ve fiyat 65.000 tl idi. Ben işe yeni giren biri olarak bu kelepir dairenin konumuna ve temizliğine göre ucuz olduğunu düşünüyorum sizce bu fiyat normal midir? Fazla uzun olmaması adına eğer ararsanız sizlere bir kaç sorum daha olucak. İyi Çalışmalar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ekim 2020 | 13:41 Yusuf Akif Kartal 2736 Kişi okudu

Fatih'de daireyi satıp Başakşehirde site içinde daire almak

Soru

Hocam merhaba, Fatih Halıcılar Cd. üzerinde, içi 10 sene önce tamamen yenilenmiş 50 yaş üzeri binada bir dairemiz mevcut. Şu an kirada, biz de başka bir yerde kiralık bir dairede oturuyoruz. İnternetten gördüğüm kadarıyla bu civardaki dairelerin 900bin ile 1,2 milyon civarında satış fiyatları var. Bizim niyetimiz bu daireyi satıp 1 adet oturumluk site içinde Başakşehir ya da Küçükçekmece civarında bir daire, bir de yatırımlık kira getirisi olan herhangi bir daire almak. Bu düşünce sizce mantıklı mıdır, Fatih'deki daireyi satmak akıllıca olur mu, nasıl yol almamızı tavsiye edersiniz. Saygılar..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ekim 2020 | 11:19 pınar gevrek 660 Kişi okudu

Blue Lake Küçükçekmece istanbul

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Sizinde bildiğiniz üzere Küçükçekmece'de Blue Lake yapıldı ilk yapıldığı zaman 1+1 daireler 195000 dolar'dan satışa çıkmıştı.Bizzat kendim sormuştum ve çok pahalı gelmişti o zaman 2014 senesinde...Şimdi ise sitelerde ve emlak ofislerinden aynı tip daireler 750 binden başlayıp fiyat değişikliği göstermektedir yukarıya doğru.Binanın ruhsatının iptal edildiği ve yıkım kararı olduğu biliniyor.Sormak istediğim sizce yıkım olur mu ? Böyle bir riske girmeye gerek varmıdır ? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ekim 2020 | 08:33 Serkan 656 Kişi okudu

TOKİ 100.000 konut hakkında

Soru

Merhaba, TOKİ Arnavutköy projesinden asil hak sahibi oldum ve süreç devam etmekte , sözleşme imzalama aşaması yaklaşık 18 -24 ay civarı sürmekte olup bu süreçte başka bir yerden kendim yada eşin adına bağımsız bölüm alsam TOKİ den kazanmış olduğum hak sona erer mi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Ekim 2020 | 00:00 Engin Akgün 395 Kişi okudu