Türkiye ve İstanbul'un konut sorunu yeni başlıyor

Tartışma

Türkiye ve İstanbul'da son aylarda kendisini hissettiren konut sorunu bir başlangıç. 2018 döviz şokuyla arzın kesilmesine diğer sorunlar da eklenince bugünkü yaşanan durum ortaya çıktı. Bu sorunun çözülmesi zannedildiği kadar kolay değil. Bugün düğmeye basılsa Anadolu şehirlerinde 3 yılda, büyük şehirlerde 5 yılda sorun çözülemez. Konut fiyatlarında ve kiralarda yükseliş de yeni başlıyor. Alım satım çok azalacak. Ama fiyatlar yükselecek. Alıcının çok, satıcının ise az olduğu bir dönem yaşayacağız. Piyasada kiracı-ev sahibi sorunu yaşanan evler satılırsa ucuza satılır. Bunun dışınsaki evlerin maliyet faktörünü de gözöüne alırsak ucuza satılması çok zor. Farklı görüşü olan varsa dinleyebiliriz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
22 Eylül 2021 | 05:47 Tebernüş Kireçci 422 Kişi okudu

Mahalle statusu almis köyde kendi tarim arazime ev yapmak

Soru

Mahalle statüsüne gecmis olan köyümde kendi tapulu tarim amacli kullanilan tarlama ev yapiyorum ve köyde bulunan jandarma karakol komutanliginin ruhsatsiz yapi denilerek tutanak tutup ve bu tutanak dahilinde ilce belediyesine bagli zabita ekiplerince inceleme yapilmis ve 36.980 lira para cezasi kesilmis olup tarafima zabita tarafindan ulastirilmistir. Ceza 3194 sayili kanunun 42. maddesi geregince jesilmis. Ben bu cezanin haksizlik oldugunu düsünüyorum ve ödemek istemiyorum. Ne yapabilirim? Sizce kanunen kesilen ceza uygunmudur. Selamlar, saygilarimla. M. Aslan.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Eylül 2021 | 17:30 Mehmet Aslan 319 Kişi okudu

100bin tl altında konutlar

Soru

Tebernuş abi merhabalar,geçen sene yazdığınızdan beri konut fiyatları yokuş yukarı gidiyor .İstandulda yaşayan genç birisi olarak ev alma ihtimalim kalmadı,istanbul dışı şehirlerde de şehir merkezlerinde 100bintl altında ev kalmamış ama kenar ilçelerde filan 100bin tl altı 1+1 olan 10 yaşa kadar yerler var,İstanbulda oda alma imkanı bile kalmamışken en azından elimizde gücümüzün yeteceği biryer olsun hem de önümüzdeki süreçte bahsettiğiniz değer artışından faydalanmak için böyle bir ev almak mantıklı bir hareket midir? dediğim gibi ucuz kalma sebebi merkezi olmayan yerler zaten dolayısıyla kira geliri de olmayacak büyük ihtimalle ama ondan da geçtim sadece bu alışveriş mantıklı bir hareket olur mu fikrinizi merak ettim.Alırsam acil durum olmadıkça satmam zaten. Kimisi arsa daha iyi yatırım diyor ama işin ehli olmayan kimseyi dinlememek gerektiğini acı tecrübeyle öğrendi herkes geçen sene .

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Eylül 2021 | 19:41 nuri demir 1128 Kişi okudu

Fikirtepe daire kiralamak yada satın almak

Soru

İyi günler kızım istanbulda yasal stajını yapıyor ve İstanbulda çalışmak istiyor fikirtepe de rezidanslardan 1+1 daire kiraladık kirası eşyalar 4000 tl burdan 750000 tl civarında daire bulabilirsen almak istiyorum.fakat Optimist Evin park vb henüz iskan yok ve tam oturması ilerde fiyatları dahada ararım yoksa zarar edermisiniz bilemiyorum .Almamı tavsiye edermisiniz ve nelere dikkat etmeliyim Teşekkür ediyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Eylül 2021 | 15:32 Gönül erkal 651 Kişi okudu

Kira artışları sonucu mevcut kiraların durumu

Soru

Tebernüş Bey merhabalar, nasılsınız? 2012 yılında yatırımlık olarak Kalamış' ta ve 2014 yılında Nişantaşı'nda 2+1 daire aldım. Kiracılarım çok iyi insanlar, biri 2 diğeri 3 yıldır sorunsuz oturuyorlar. Kira artışları neticesinde ne zam yapmaya ne de onları çıkarmaya kıyamıyorum. Şu an evleri kiraya versem en az 2-2,5 katına veririm. Ancak bir yandan her geçen ay kayıp yaşadığım yatırımın karşılığını alamadığı hissi var ve bu durum yıllarca sürebilir yani yıllarca ucuza oturabilirler. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Eylül 2021 | 11:53 Hasan Mutlu 992 Kişi okudu

Odedigin kredinin geri alınması hangi duruma gore

Soru

Banka kredisiyle ev almıştım geçen ay Kastamonu/bozkurttaki selden dolayı binamıza yıkım kararı çıktı odedigin kredileri evin sigortadaki değerine goremi yoksa bu,zamana kadar odedigin kredi tutarına goremi alabilirim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Eylül 2021 | 00:48 Ayhan duzcen 239 Kişi okudu

Evsahibinin sözleşme bitmeden cikarmasi

Soru

Merhaba, Aralık 2020 de kiraladığım evden dün itibariyle emlakci aracılığı ile telefonda sözleşme bitince Çıkmanız gerekiyor bilgisi edindim. Bu süreçte neler yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim? Çocuğumla birlikte epey zor bir süreç olacak Bulunduğum semt İstanbul halkalı atakent ve kiralar geçen seneye göre 2ye katlandı neredeyse. Haklarımı bilmezsem kış günü ev bulursam tabi bir de yeniden emlakci komisyonu ile birlikte nakliye vb masrafa katlanacagim Ev sahibi ile neler konusabilirim Yardım ve geri dönüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Eylül 2021 | 20:43 Oznur CENGİZBAY 614 Kişi okudu

Büyukçekmece Muratçeşme den arsa mı? Konut mu ?

Soru

Merhaba Tebernüş bey. Sarıyer Bahçeköy de oturuyorum. Şuan için İstanbul da yaşıyoruz. Özel sektör de çalıştığımız için ileri de başka bir şehre yerleşme durumumuz da olabilir. 1.200.000 tl param var. Her zaman söylediğiniz gibi önce oturacağım evi satın alamiyorum Memleketim Balıkesir Burhaniye den ev veya arsa baktım ancak fiyatlar uçmuş. İstanbul dan çok göç almış ve almaya devam ediyor. İlk sorum pandemi biterse burada ki arsa veya yazliklarda fiyat artışı durur mu? Bahçeköy den ev almayı düşündüm . Orada yaşamayı çok seviyorum. Ancak evler çok eski, kaçak kat var ve toprak tapulu. Paramı bir şekilde değerlendirmek istiyorum. Büyukçekmece Muratçeşme de 4 kat imarlı arsa, Balıkesir Burhaniye den daire veya İstanbul da neresi olacağını bilmiyorum daire alıp kira ya vermek. Elimde ki Paramı bankada tutmak istemiyorum. Yardımınız için teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Eylül 2021 | 18:20 Şeniz Eröz 375 Kişi okudu

Satılık Kiralık daireler

Soru

Sayın Tebernüş bey. İstanbul'da satılık ve kiralık daireler sürekli artıyor Kiralar ve Satılık dairelerin Fiyatları gectiğimiz yıllardaki gibi bir düşme Yaşanırmı Zira gectiğimiz dönemlerde kira ve Satılıklar 1 sene ve üzerinde fiyatlar düşmüştü gene ynı şey yaşanırmı Teşekkür ederim ..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Eylül 2021 | 16:34 uğur sezgin 511 Kişi okudu

Altın satıp daire alınır mı?

Soru

Merhaba Tebernüş bey. 300.000 TL karşılığı kadar gram altınım var bankada. Satıp daire ve ya arsa mi alsam kazançlı çıkarım Kırklareli'nde bu paraya güzel daire alabiliyorum. Yada İstanbul'da Samandıra tarafından mi alsam teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Eylül 2021 | 22:20 Aydın koç 1440 Kişi okudu

1 yıllık peşin anlaşılır yapılan kira sozlesmesi

Soru

Tebernuş bey, 1 sene evvel bir senelik peşin ile ev kiralamistim,ekim ayında senesi geliyor, enflasyonu zammiyla ev sahibi tekrar bir senelik peşin diyor..Benim peşin ödeyecek durumum yok ama kirayı aylık ödeyebilirim, bunu yasal olarak yapabilir miyim kontratı yenilemeden?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Eylül 2021 | 14:59 Mehmet Akyıldız 614 Kişi okudu