Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 7338 Kişi okudu

Beylikdüzü deprem konusu ile ilgili

Soru

Beylikdüzü depreme dayanıklı yeri varmı, yada şöyle söyleyeyim, tercih edilmesi yeri neresi, dairelerin depreme dayanıklılığı nasıl anlaşılır, teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Temmuz 2022 | 11:13 Nurten Kamik 670 Kişi okudu

Ege de konut fiyatları kira çarpanından bağımsız hale geldi

Soru

Tebernüş bey merhaba, Bodrum datça köyceğiz gibi muğla ilçelerinde nufusun %80 i yazlıkçı, 12 ay kalan kesim daha orta alt gelir gurubu, hal böyle olunca yıllık kiralamalarda misal veriyorum 5-6 bin kira ödemesi yapabilecek bir kesim var, ama bunun çok ta üzeri bir 12 ay kiralaması yok, fiyaylara bakınca 4-5-6 milyonlar havada uçuyor, bu tarz yerlerde kira çarpansız bir fiyat teyidi nasıl yapılabilir? Kira çarpanına bakarsak fiyat ederin enaz 2 katı hatta daha fazlası? Bu balonun patlama noktasına yakın olduğu anlamına mı gelir? Bu denli spekülasyon fiyatlara girmek hatamı olur?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Temmuz 2022 | 00:04 Behçet Macun 1087 Kişi okudu

Dükkanın konuta dönüşmesi

Soru

İyi çalışmalar İkamet ettiğimiz sitede blok altında aktif olmayan 60 hissedara ait dükkanlar var dükkan olarak satış yapılırsa yasaya görede dükkanlar ticaret açısında önündeki duvarlar yıkıldığında binamız sit dışında aelede bir alt olacak söz konusu dükkanı nasıl konuta çevire biliriz veya konut olarak kullanılması için nasil bir yok izlemeliyiz.Teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Temmuz 2022 | 15:19 İsmet türkoğlu 201 Kişi okudu

Ev ve arabam varken şimdi hiçbiri yok. Parayı ne yapalım?

Soru

Merhabalar Tebernus bey. Biz 1+1 site içi ev ve üst segment bir araba sahibiydik. Oturabilecegimiz bir ev almak için ikisini de satmıştık. Ev ile coin alıp battik. O yüzden şu an o paraya hiç dokunmuyoruz çünkü kalmadı gibi bişey. Yükselirse diye beklemeye karar verdik. Arabanın parasıyla da oturacagimiz evi alamadığımız için şu an yatırım için bir ev bakıyoruz. Kısacası 1 milyonumuz var nakit olarak. Aylık gelirimiz 33 bin. Ben suryapı golbahce den ev almak taraftarıyım biraz 500-600 civarı kredi cekerekf fakat eşim yeri uzak olduğu için istemiyor. Onun fikri ise hiç krediye girmeden sancaktepeden yine sıfır normal mahalle arasından bir ev almak 1100 e. Bense marka projelerin daha çok kazandıracağını düşünüyorum. Kredi ödemek bizi zorlamayacak sonuçta. Sizin öneriniz ne doğrultuda acaba?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
24 Temmuz 2022 | 14:55 Cigdem çelikcan 1446 Kişi okudu

Güçlendirilmiş daire satın alınır mı

Soru

Merhaba Tebernüs Bey, İzmir'de bir daire ile ilgileniyorum.Ancak önceden 3+1 üç katlı bir bina iken,güçlendirilmiş yenilenmiş ve her katta ki 3+1 daireyi iki adet 1+1 şeklinde yenilemisler.Her türlü izin ve belgenin tam olduğu söylendi .Tapu,oturum izni vs .tammis..kredi de çekmeden alabilecek durumdayım .Bu alisveri de nelere dikkat etmeliyim.Almami önerir misiniz .Sonradan başım ağrır mı.Geri dönüş yaparsanız sevinirim .

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
23 Temmuz 2022 | 23:38 Dilek Atamer 668 Kişi okudu

Sıfır daire eksper raporu?

Soru

Tekirdağ'da site içi sıfır daire almak için krediye başvurduk. Banka eksperi aldığımız fiyatın 350-400bin eksiğini veriyor daireye bu sizce uygun mudur? Yoksa daireyi çok mu pahalıya aldık?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
22 Temmuz 2022 | 10:29 Abdullah Gülbağcı 1003 Kişi okudu

Ev ,2 araba, altın satıp lüks ev almak mantıklımı

Soru

Merhaba Efendim. Oturduğum ev Ankara ortalamasının üstünde güzel yeni bir ev. Bu evi , 2 arabayı satıp üstüne altın ve para ekleyerek borçlanmadan, 8 ay sonra bitecek oldukça inşaat aşamasındaki lüks projeden 200 m2 yakın bir ev alma düşüncem var. Emsallerine göre fiyat saçma değil ama elbetteki yüksek 4,5 milyon. Ama işime yakın olcam ve inşaallah ızun süre otururum diye düşünüyorum. Şu ortamda çokmu riskli yada aptalca bi adım olur. Alsammı ne dersiniz ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
22 Temmuz 2022 | 00:06 Tuğrul Kılıç 1288 Kişi okudu

Günün sonundaki genel görüşünüz nedir?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey nasılsınız? Son zamanlarda size sıklıkla konut ve arsa dışındaki yatırım araçlarından soru geliyor peki Tebernüş Beyin matematiği günün sonunda ne diyor :) sizin bugün bir soruya cevabınızda; "İstanbul'daysa gelecek 5 yılda konut sıkıntısı artarak devam edecek." diye belittiniz. Ben önümüzdeki 5 yılda borsaya güveniyorum siz 5 yıllık vadede hangi yatırım enstürmanının daha çok kazandıracağını düşünüyorsunuz? istikrarlı büyüyen 5-6 firma mı yoksa kirada bir ev mi Sağlıklı günleriniz olsun

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Temmuz 2022 | 09:38 Mustafa Demir 1582 Kişi okudu

Dükkanı konuta dönüştürmek

Soru

Merhaba Tebernüş bey... Geçen sene Aralik ayinda130 bine uygun fiyata 50 m2 içinde wc si olan bir dükkan almıştım. Bina caddeye cephe ama aldığım dükkan sokak tarafına bakıyor fakat caddeden rahat görünüyor. Ekonomik kriz sebebiyle o mevkide bir çok boş dükkan var. Bende çevremden aldığım fikirlerle dükkanı ufak dokunuşlar ile 1+1 konut ya da homeofis gibi yapıp kiraya vermek niyetindeyim.Ama resmi olarak dükkanın statusunde değişiklik yapmayacağım. Malum kiralarin artmasi ve konut krizi bu sekilde dusunmemize sebep oldu. Bu şekilde yaparsam 1500 2000 arası kiraya verebiliyorum.Bu arada bu sekilde degisiklik hicbir sekilde bina sakinlerine zarar vermiyor. Sizin bilgi ve tecrübenize göre bu şekilde yapmamız uygun düşer mi..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
21 Temmuz 2022 | 05:59 Hüseyin Dogan 486 Kişi okudu

Çekmeköy mü, Riva - Ömerli'den ev almak mı?

Soru

Merhaba, Çekmeköy Rapsodi Evleri ile Riva/Ömerli gibi noktalar arasında konut alma konusunda çok kararsız kalıyorum, ne önerirsiniz? İlerisi için hangisi daha doğru yatırım? Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Temmuz 2022 | 15:02 Ayşe Gürsoy 872 Kişi okudu