Ev alma fırsatını kaçıranlar için yeni fırsat borsada

Tartışma

Önce 2018 yılı Kasım ayında yadığım yazının linkini koyayım: https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2018 yılında uzun vadeli düşünenler için gayrimenkulün yüksek prim vaat ettiğini vurgulamıştım. Şimdi ise uzun vadede Türkiye'de prim vaat eden yatırım enstrümanı borsa. Tek ucuz enstrüman olarak borsa kaldı.Türkiye Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmadığı sürece önü çok açık. Borsada fırsat yabancıların satışlarından kaynaklanıyor. Yabancı yatıırmcılar borsa tahtalarında net satışta. Bu satış bir süre daha devam edecek. Sonrasında yerini yükselişe bırakacak. Kısa vadeli düşüşler sizi üzmeyecekse bedelsiz potansiyeli yüksek ve düzenli temettü veren şirketlerin hisse senetlerinden portföy oluşturun. Ev alma fırsatını en az 5 yıl unutun. Sonrasında hisse senetlerini satıp ev alabilirsiniz. Ama temettü gelirinin keyfine vardığınzıda buna ihtiyaç bile duymazsınız. Alımı hemen yapmayın. Çünkü borsa Mart ve Nisan ayında temettü yüselişi yaşıyor ve yaşayacak. Daha geniş bir döneme yayın. Benden "tüyo" istemeyin. Vermem. İnternette araştırma yapın. Bedelsiz potansiyeli yüksek, uzun yıllardır sermaye artırımı yapmayan, düzenli temettü veren ve F/K'sı düşük hisse senetlerine yoğunlaşın. Bu şirketlerden 10'unu seçin. Arkanıza yaslanıp gelişmeleri seyredin. Gelecek 5 yılda konutun prim yapacağı garanti. Burada doğru hisse seçenler konut yatırımının en az 2 katı getiri sağlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
27 Mart 2022 | 17:48 Tebernüş Kireçci 7339 Kişi okudu

Meradan arsa vasfına dönmüş arazi almak

Soru

Merhaba İzmir'in buruncuk köyunden arsa almak istiyorum ancak bu arsa önceden köy merası olarak kullanılıyormuş daha sonra muhtar ehetinin başvurması sonucu devletin yetkili kurumlarınca resmi arsa tapulu parsellere bölünerek imarlı arsa olarak satılmış tapuyada 3367 sayili yasa ile ilk beş sene içinde içine ev yapılması ve 10 sene boyunca satış yapamiyacagi şekilde şerh konulmuş.bes sene içinde ev yapılmazsa muhtar ehetinin yada ilgili makam tarafınca dava sonucunda tapuyu iptal edip arsayı köy tüzel kişiliğine geçirebilir yazıyor.benim baktığım arsada ev yapılmamış 10 seneside bitmiş şerh i kaldırılırsa bu tip arsayı almak mantıklı mı.ev yapılmadığı için ben aldıktan sonra geriye dönük yasa işleyip satışın iptali yapılabilir mi arsayı benden geri alabilirler mi?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Temmuz 2022 | 17:41 serkan çokal 250 Kişi okudu

Resesyon dolayısı ile aldığım daireyi satmalımıyım.Nakit Kral mı ?

Soru

Sayın ve pek muhterem Tebernüş Bey:İyisinizdir inşallah.Sizin yazılarınızı 3-4 yıldır okuyor ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Sizin tavsiyenizle 2020 temmuz ayında Bağcılar Yenimahallede metro istasyonuna çok yakın bir bölgeden yeni inşaattan peşin olarak 520.000 tl'ye daire aldım, güney cephe arakat , bir kısmını döviz ve altın borç ile.Kira çarpanı o tarihte 192 birimdi.Amacım çok yükselen altın ve döviz borcumu kapatıp geri kalanla kentsel dönüşüme girecek eski bir daire almak.Fakat şu an kira getirisi aylık 7.500 tl, bu kira ile borçlarımı ödesem,(uzun sürebilir), yoksa daireyi 2.100.000 tl gibi rayici ile satıp,borçları kapatıp,kalanı ile eski bir dairemi alsam,yoksa; hiç daire almayıp resesyon endişelerinin gerçekleşeceğini düşünüp,NAKİT KRALDIR deyip,nakitte mi kalsam ? Değerli görüşlerinizi paylaşmanızı istirham ediyorum.İyi günler,teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Temmuz 2022 | 14:51 Ahmet Eroğlu 1425 Kişi okudu

Ev fiyatlarında düşme olacak mı

Soru

Ankara İstanbul gibi büyüsehirlerde ev fiyatları çok artarak alım gücünü çok aştı.Acaba ev fiyatlarında balon oluştü mu?Ev fiyatlarında bu yıl içinde düşme olacak mı?Ev almak için önerebileceğiniz bir zaman dilimi var mı?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Temmuz 2022 | 12:25 Esin Can 1483 Kişi okudu

Tek tapı 2 daire satışı başlığı

Soru

Tek tapı 2 daire almanın sakıncası nelerdir sorun olurmu

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Temmuz 2022 | 08:14 Turkan Gurol 405 Kişi okudu

% 25 kira artışı hakkında.

Soru

İyi çalışmalar. Kira sözleşmesi 2022 ekim ayında yapılacak bu artış 2023 ekim ayına kadar geçerli olacak, şimdi ekim 2022 de % 25 den fazla artış yapılmayacak mı? TEŞEKKÜRLER

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Temmuz 2022 | 04:09 mustafa korkut 851 Kişi okudu

Üniversite ve Gelecek Hakkında Öneri

Soru

Teebernüş bey merhabalar nasılsınız ? Bu yıl üniversite sınavına giren milyonlarca geçten biriyim . Uzun zamandır hem soru cevap kısmını hem de blog yazılarınızı severek takip ediyorum. Meslekler hakkında olan iki yazınızı da defalarca okudum ama yine de size şahsi sormak istediğim sorular var cevap verirseniz sevinirim ve çok müteşekkir olurum . Üç bölüm var aklımda ama hangisini okursam okuyayım yazılım alanın da kendimi geliştirmek ve gayrimenkul üzerine bilgi edinmek istiyorum. Şehir bölge planlama , harita mühendisliği veya matematik bölümlerinden birini yazmayı düşünüyorum. Matematik çok geniş bi alan istediğim konu da yoğunlaşabilirim . Harita mühendisliği de yazılımla beraber güzel iş imkanları sağlıyor diyorlar . Şehir bölge planlama da çok fazla mezun var her bölümde olduğu gibi ama işte hangisi daha iyi olur karar veremiyorum . Gelecek için hangisi daha iyi olur . Malum ülkemizde de işsizlik fazla sizin gibi bi uzmandan fikir almak istedim . Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Temmuz 2022 | 22:23 Mahmut YILMAZ 729 Kişi okudu

Ev sahibim evi 3 ortaklar birine satti

Soru

Merhaba. Bizim 1 yıl sözleşmemiz eylul ayında bitecek ve ev sahibi evi sattığını söyledi. Arastirdirdik ki bizim zaten eve 3 ortak ev sahibimiz varmış. Bunların 2 si hisselerini 3. Ye satmış. Bu durumda benim ev sahibim değişir mi? Yani %25 kirayi arttırarak oturmaya devam edebilir miyim?(kirayi arttırmak için yapıldığını düşünüyoruz.) Oldu ki ben oturacağım evde dedi ve biz çıktıktan sonra oturmadı tekrar kiraya verildi bu durumda yapılabilecek bir şey var mi? Çok teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Temmuz 2022 | 14:06 Başak Doğan 672 Kişi okudu

Esenyurt tan yatırım amaçlı ev

Soru

Merhaba Tebernus bey, bütçemiz kısıtlı İstanbul da isteğimiz bölge Kağıthane lakin paramız yetmiyor. Yatırım amacli Esenyurt bölgesi hakkında düşünceniz nedir? İleriki dönemde satıp Kağıthane den ev almak düşüncesindeyiz. Fiyati nispeten uygun başka alternatif tavsiyeleriniz var mı? Esenyurt bölgesini onaylarsaniz. Esenyurt ta hangi bölgelere yönelelim. Gelişme, getiri, deprem durumu gözönüne alınarak. Lütfen cevabınızı bekliyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Temmuz 2022 | 12:24 Melahat atagun 785 Kişi okudu

Ev satın alma konusu ile ilgili

Soru

Merhaba tebernuş bey tuzlada ev aldım sizce mantıklı bi yatırımmıdır?değerlenirmi

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Temmuz 2022 | 23:02 Dilek alıcı 768 Kişi okudu