Özgür Demirtaş'a cevabımdır

Tartışma

1) Özgür Demirtaş binlerce tweetim, yazım ve yorumum arasında cımbızla 2 tanesini çekmiş. Çektiği bu iki tweet üzerinden bana sallamış. Akademik ünvanı "profesör" olan bir kişiye yakıştıramadım. 2) Özgür Demirtaş ve benzeri isimlerin hepsine aynı şeyi söylüyorum: Dolar bir yatırım enstrümanı değildir. Altın kadim yani deneyimlenmiş bir yatırım enstrümanıdır. Dolar alacağınıza altın alın. Dolar yükselirse altın zaten yükselir. Bunun neresi yanlış hoca? 3) Doların yükselmesinin en büyük nedeni sosyal medya ve basın üzerinden ekonomistlerin, ekonomi profesörlerinin yatırımcıları yanlış yönlendirmesidir. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde "Yerel parayı satın. Döviz alın" tavsiyesinde bulunulmasına izin verilmez. Bunu yapanları vatan hainliği ile yargılarlar. 4) Dolar 10 TL oldu da ne oldu? "Özgür Hoca dolar alın" dediğinde dolar alanlar ne kazandı? Altın alanlar ne kazandı? Konut alanlar ne kazandı? Bedelsiz potansiyeli yüksek ve temettü veren hisseleri alanlar ne kazandı? Hoca bunu açıklasın. 5) Doların 10 TL'yi görmesi bozuk saatin günde 2 kez doğru vakti göndermesi gibi bir şeydir. Türkiye gibi dış ticaret açığı veren bir ülkede dolar yükseliş eğilimindedir. Bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok:) 6) Önemli olan dolar 10 TL'yi gördüğünde varlık fiyatlarının ne olacağını bilebilmektir. Bu da deneyimle olur. 2018 yılı Kasım ayında yazdığım yazı aşağıda. ../doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2020 yılı Haziran ayında yazdığım bir başka yazı. ../dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html 7) Tebernüş Kireçci kimdir? Tebernüş Kireçci bu ülkeye emlak haberciliğini öğreten kişidir. Gayrimenkul yatırımının mantığını öğreten kişidir. Bugüne kadar internet üzerinden 100 binin üzerinden soru yanıtlamış kişidir. Bu konuda guinness rekorlar kitabına girecek kişidir. 8) Ekonomi yorumu yapmak ekonomi profesörlerinin tekeledindeyse onu bilelim. Onu sorgulayalım. Ama Türkiye'nin tek emlak uzmanı olarak şunu söyleyebilirim: Dolar yükselebilir. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin konut fiyatları çok daha fazla yükselecek. 9) Doların yükselmesi hayat pahalılığı olarak hayatımıza daha fazla yansıyacak. Ülkede ekonomiyi yönetenler ihracatta Türkiye rekabetçi olsun diye 2020 Haziran ayından itibaren doların yükselmesine yol verdiler. Ama bunun hayat pahalılığı olarak hayata yansıdığını hesap edemiyorlar. 10) Turpun büyüğü heybede. Geçmişte ve bugün yatırım için dolar alan kitleler gelecekte dolarlarını bozdurmaya başladığında varlık fiyatları çok daha fazla yükselecek. Buna da hazır olun. Dolar bir yatırım enstrümanı değildir! Söylediklerimde yanlış bir şey var mı?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
13 Kasım 2021 | 04:52 Tebernüş Kireçci 829 Kişi okudu

türk lirasi bol sifir olabilirmi böyle giderse?

Soru

merhaba, nasilsiniz? böyle giderse türklirasina bol sifirlar gelebilirmi? gelirse ülke ekonomisini nasil etkiler?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Kasım 2021 | 17:29 erdogan Yilmaz 819 Kişi okudu

Pendik Yenişehir Stüdyo Daireler Hk.

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, Ben yıllardır sizi takip eder ve görüşlerinize önem veririm. 8yıl önce Pendik Yenişehir'de ufak birikimimizle ev aldık. Yine size danışmıştık, teşekkür ederiz. Şimdi diyorum ki "iyi ki almışız!" Şimdi olsa oturduğumuz evi almamız çok zor olurdu. Biraz para biriktirdik ve bir miktar kredi ile de 1+0 ev almak istiyoruz yine Yenşehir bölgesinde yatırım amaçlı. Oturduğumuz evin kredisi de bitiyor. Yeni alacağımız evin olduğu bölgede çok kiralanıyor. 300bin değerinde ve içindeki kiracı 1.800TL kira ödüyor. Sorum şu: 1+0 dairelere nasıl bakıyorsunuz, yatırım amaçlı bu zamanda almamızı tavsiye eder misiniz? Teşekkür eder, iyi günler ve iyi çalışmalar dilerim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Kasım 2021 | 14:12 İpek Nehir 323 Kişi okudu

Ev fiyatları şu aralar çok hızlı değişiyor. Beklemek mi hemen almak mi

Soru

Merhaba, Biraz ev almakta geciktik şimdi almak istediğimiz evler de nerdeyse 3 4 günde bir fiyat artıyor. Bu dönemde beklemek mi yoksa hemen almak mı mantıklı. Bir de Maltepe mi Kartal mj daha avantajlı olur ev almak için.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Kasım 2021 | 14:08 Mutlu Varol 1348 Kişi okudu

Merter Kargir Apartman alınır mi?

Soru

Merhaba Tebernus Bey, annem birikimleriyle oturmak icin Merter'de Nafiz durman mahallesinde E5'e yakin yerde yüksek giriş bir daire buldu. Olasi bir deprem konusunda endiseliyiz ancak kiradan da kurtulmak istiyoruz. Bina tapuda "5 katli 3 dükkanlı iki meskenli kargir apartman" olarak geciyor. Sizce bu ev alınır mi? Degerli tavsiyeleriniz bekliyoruz.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Kasım 2021 | 13:45 Deniz Ipek 235 Kişi okudu

Kurtköy bölgesinde yatırımlık ev hakkında değerlendirmeleriniz

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, dünkü cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir de size Kurtköy'ün (Yenişehir ve Çamlık mahalleleri) durumunu sormak istedim. Havalimanına, Teknopark ve organize sanayilere yakınlığı sebebiyle gelişime açık bir lokasyon olarak değerlendiriyoruz. Buradan yatırımlık ev almak kötü bir tercih değil diye düşünüyoruz. Sizin de bölge ile ilgili değerli görüşlerinizi alabilirsek çok seviniriz. Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
16 Kasım 2021 | 11:21 Aslıhan Tolgay 440 Kişi okudu

Kurtköy Çamlık mahallesinde iskansız ev

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, umuyorum iyisiniz. Kurtköy Çamlık mahallesinde 3 bloklu havuzlu butik site içinde kat irtifak tapulu 3+1 130 m2 net giriş kat ev alınır mı? Deprem sonrası, 2007 yapımı diye biliyoruz. 880.000 TL fiyat. Evi beğendik, iskan olmamasına takıldık. Yüksek kredi çıktığını söylüyorlar. Burada nelere dikkat edelim, mesela belediyeyle görüşüp sitenin neden iskanı olmadığını, banka ile görüşüp ne kadar kredi çıktığını mı öğrenelim? İskansız ev nasıl bir problem çıkarabilir? Yatırımlık alacağız. Teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Kasım 2021 | 15:37 Aslıhan Hilal Tolgay 424 Kişi okudu

Dublex icin ne kadar şerifiye ödemesi gerekir

Soru

İstanbul bahcelievler yayladaki binamız yıkılıyo Daireler 3+1 110 metre kare en üst kattaki komşumuz dublex istiyo ve 60 metre kare dublex yaptıracak evi 170 metre kare olacak Evini dublex yaptırmazsa 2 milyon ediyor evinin degeri dublex yaptırırsa 3 milyona cıkıyo evi yani 1 milyon kazancı olucak dublexe cevirince bizim bu komşumuzdan ne kadar biz rakam istememiz gerekiyo 60 metre kare fazla olucak evi 110 metre kareden 170 m kare cıkacak artı Net 1 milyonda evinin fiyatı artacak Cvp icin şimdiden tşk ederim efendim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
15 Kasım 2021 | 12:53 Soner özsoy 340 Kişi okudu

Çanakkale Köprüsüne yakın Arsa satıp ev almak

Soru

Tebernüş bey merhaba, Çanakkale köprüsüne yakın lapseki çardak ta 313m2 arsam var 260bin TL ye satıp dumankaya modern yada de 350bin TL yada studyo24 te 400bin TL ye yatırımlık 1+0 almak ne derece mantıklıdır. ortalama 1500TL kiraları var. arsa yaklasık iki senedir aynı fiyatta ama bu iki proje iki sendede *2 yaptı. Degerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Kasım 2021 | 21:34 Ali kabvak 661 Kişi okudu

Yatırım amaçlı 1+0 ofis alınır mı?

Soru

2024 yılında Bursa'da tamamlanacak olan bir proje var. Alt kat AVM, üst katlarda ev-otel ve ofislerden oluşan büyük rezidance bloklar. Burada 1+0 40 metrekare ofis almak mantıklı olur mu? Bursa da ofis kültürünün İstanbul kadar olmadığını düşünerek. Fiyat yaklaşık 500.000 tl.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Kasım 2021 | 13:33 Ayhan Topuz 767 Kişi okudu

Tekirdağ yeniçiftlik bölgesi

Soru

Merhaba Tebernuş bey, 25 yıldır tekirdağ yeniçiftlikte yazliğımız var pandemide yazlık,arsa ve arazi fiyatları neredeyse 3 katına cıktı 350 bin tl civarı satılan yazlık villalar şu an da 750-800 bin tl civarında alıcı buluyor. Bölgenin geleceği ile ilgili on görünüz nedir ? Villa ve arsa fiyatları daha da yükselir mi ? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
14 Kasım 2021 | 00:18 Ömer Canbaz 576 Kişi okudu