Özgür Demirtaş'a cevabımdır

Tartışma

1) Özgür Demirtaş binlerce tweetim, yazım ve yorumum arasında cımbızla 2 tanesini çekmiş. Çektiği bu iki tweet üzerinden bana sallamış. Akademik ünvanı "profesör" olan bir kişiye yakıştıramadım. 2) Özgür Demirtaş ve benzeri isimlerin hepsine aynı şeyi söylüyorum: Dolar bir yatırım enstrümanı değildir. Altın kadim yani deneyimlenmiş bir yatırım enstrümanıdır. Dolar alacağınıza altın alın. Dolar yükselirse altın zaten yükselir. Bunun neresi yanlış hoca? 3) Doların yükselmesinin en büyük nedeni sosyal medya ve basın üzerinden ekonomistlerin, ekonomi profesörlerinin yatırımcıları yanlış yönlendirmesidir. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde "Yerel parayı satın. Döviz alın" tavsiyesinde bulunulmasına izin verilmez. Bunu yapanları vatan hainliği ile yargılarlar. 4) Dolar 10 TL oldu da ne oldu? "Özgür Hoca dolar alın" dediğinde dolar alanlar ne kazandı? Altın alanlar ne kazandı? Konut alanlar ne kazandı? Bedelsiz potansiyeli yüksek ve temettü veren hisseleri alanlar ne kazandı? Hoca bunu açıklasın. 5) Doların 10 TL'yi görmesi bozuk saatin günde 2 kez doğru vakti göndermesi gibi bir şeydir. Türkiye gibi dış ticaret açığı veren bir ülkede dolar yükseliş eğilimindedir. Bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok:) 6) Önemli olan dolar 10 TL'yi gördüğünde varlık fiyatlarının ne olacağını bilebilmektir. Bu da deneyimle olur. 2018 yılı Kasım ayında yazdığım yazı aşağıda. ../doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2020 yılı Haziran ayında yazdığım bir başka yazı. ../dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html 7) Tebernüş Kireçci kimdir? Tebernüş Kireçci bu ülkeye emlak haberciliğini öğreten kişidir. Gayrimenkul yatırımının mantığını öğreten kişidir. Bugüne kadar internet üzerinden 100 binin üzerinden soru yanıtlamış kişidir. Bu konuda guinness rekorlar kitabına girecek kişidir. 8) Ekonomi yorumu yapmak ekonomi profesörlerinin tekeledindeyse onu bilelim. Onu sorgulayalım. Ama Türkiye'nin tek emlak uzmanı olarak şunu söyleyebilirim: Dolar yükselebilir. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin konut fiyatları çok daha fazla yükselecek. 9) Doların yükselmesi hayat pahalılığı olarak hayatımıza daha fazla yansıyacak. Ülkede ekonomiyi yönetenler ihracatta Türkiye rekabetçi olsun diye 2020 Haziran ayından itibaren doların yükselmesine yol verdiler. Ama bunun hayat pahalılığı olarak hayata yansıdığını hesap edemiyorlar. 10) Turpun büyüğü heybede. Geçmişte ve bugün yatırım için dolar alan kitleler gelecekte dolarlarını bozdurmaya başladığında varlık fiyatları çok daha fazla yükselecek. Buna da hazır olun. Dolar bir yatırım enstrümanı değildir! Söylediklerimde yanlış bir şey var mı?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
13 Kasım 2021 | 04:52 Tebernüş Kireçci 829 Kişi okudu

Tarladan Arsaya çevrilen yerin satışta Değer Artış Kazancı Vergisi

Soru

Merhaba Tebernüş bey. Yıllarca tarla olan bir yer, bu sene içerisinde (henüz 1 yıl olmadı) arsaya çevrildi. Satışı yapılacak. Değer Artış Kazancı vergisine takılır mı? Takılıyorsa bunu tapudan mı belediyeden mi öğrenebiliriz? Rayiç bedelin üzerinde takılırsa hangi oranda vergi çıkartılır?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 20:17 Rıdvan Karlıdağ 258 Kişi okudu

çatı piyesine maliklerin onayı

Soru

merhaba, kentsel dönüşüme girecek binamızın üst iki dairesi çatı piyesi yapacak.. Diğer kat maliklerinin tümünün onayımı gerekli, yoksa 3/2 malikin onayı yeterli midir acaba? Teşekkürler..

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 20:15 birsen sezgün 166 Kişi okudu

İmar barışı beyanı hakkında

Soru

Tebernüş Bey merhaba, Üç ay önce Foça'da almış olduğumuz gayrimenkul ile ilgili tapu işlemleri sırasında ilgili tapu beyanlarında imar barışından yararlanıldığı tapu memuru tarafından söylendi. Parayı transfer ettiğimiz için ve evi de çok beğendiğimizden imzayı atarak gayrimenkulü satın aldık. Söz konusu bina 2017 yılında yeni inşa edilmiş ve kat mülkiyetli iskanı olan bir ev. Fakat, çatı ile bodrum katlar dahil 6 katlı bir bina ve aldığımız ev de tapuda 1. bodrum kat olarak gözükmesine rağmen apartman girişinin üst katında zemin kat seviyesindedir ve yol ile aramızda bahçe boşluğu vardır. Bölgede 4-5 kat imar izni olmasına rağmen yüksek kat inşaat edilmiş ve imar barışından yararlanılarak kat mülkiyetli tapu alınmış. Tapuda imar barışı ile ilgili beyanın olması ve bu yüksek kat bina yapılmış olması ileride sorun yaratırmı? İleride konutun alım satımında sorun yaşarmıyız? Teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 18:51 Mehmet Kaya 199 Kişi okudu

Yatırımlık Ev Almak İçin Hangi Semti Seçmeliyim?

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, 750.000 TL civarında bir bütçeye sahibim. Paramı değerlendirmek için yatırımlık 1+1 bir daire almak istiyorum. Birçok semti araştırdım ve Çağlayan ile Maltepe semtleri arasında kaldım. Çağlayan?da Nef siteleri ve benzeri projelerden bir ev mi tercih etmeliyim yoksa Maltepe?deki Adam Kule gibi bir projeden mi almalıyım? Geleceğe yönelik bölgenin değerlenme olanağı ve kira getirisi açısından hangi bölgeye yönelmek daha mantıklı olur sizce? Teşekkürler ve kolaylıklar dilerim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 17:44 İpek Erdem 631 Kişi okudu

Evi Nerden almalıyım İstanbul mu yaşadığım şehir mi

Soru

Merhaba tebernüş bey. Benim İstanbul da evim vardı. Satılığa çıkardım. Sebebi birazda artan kira fiyatları. Eski kiracım şimdiki fiyata göre çok az ödüyor. Fazla uğraşmak istemedim. Kendim başka şehirde kiracıyım. Acaba prim yapması için tekrar İstanbul dan mı alayım yoksa az prim olsa bile bulunduğum şehirden mi alayım. Cevabınız için şimdiden tşkler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 16:39 Gökhan KARAŞİN 400 Kişi okudu

Yalova imes osb yanı tarla yatırımı

Soru

Merhaba, Yalovada bina temelleri yeni atılmış olan imes osb yanında 1/50.000 planına göre sanayi depolama alanı olan tarlam var. Özellikle son 1 senedir artan konut/dolar/altın fiyatlarına rağmen çevredeki fiyatlar yatay seyrediyor ve hakkettiği seviyeye gelmiyor. Sizce hakketiği değer için ne kadar beklemeliyim veya bugünlerde satışını mi düşünmeliyim?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 11:35 selim aslan 128 Kişi okudu

15 YILDIR KİRADAYIM EV ALMAK İSTİYORUM

Soru

Merhabalar... 15 yıldır kiradayım, yarısı kredi olacak şekilde oturacağım ev almak istiyorum. Sizce konut piyasası kaç sene sonra normale döner. Yine Beklemeli mi, yoksa MB faizi tekrar yükseltince mi ev almalı...

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
20 Kasım 2021 | 09:39 EMRE ŞİMŞEK 434 Kişi okudu

Ataköy nef 22 yatırım yorumu doğru olurmu

Soru

Tebernüş bey merhabalar Nef 22 projesinde 1+1 net 30 m2 daire alım aşamasındayım Nef le ilgili genel olarak prim yapması ile ilgili olumsuz düşüncelere sahipsiniz ve çok yatırımcısı olmasına bağlıyorsunuz sorularım şunlar 1- dare FULL eşyalı 850 bin tl alımı mantıklımı yatırım olarak kazandırırmı 2- Nef projelerinin çok yatırımcılı olmasının prim yapmasına etkisi veya sebebi nedirki prim kazanması ağır olur diyorsunuz SAYGILAR

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Kasım 2021 | 23:48 Erdal ardahanlı 532 Kişi okudu

terasda tek dairenin durumu

Soru

acıbademde eski bir binanın terasında oturmakdayım kentsel dönüşümde mütaahit her kata dört daire ve terasa dört daire planlamış benim arsa payım diğer dairelerden 1.5 daha fazla ve mevcut planda alt daireler 85 metre kare benim dairem 145 metrekare herkesin dairesi kendi katında olması sanırım mecbur,bu durumda benim hakkım nedir bana bu konuda yol gösterirmisiniz.İyi çalışmalar

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Kasım 2021 | 18:00 turgut taser 274 Kişi okudu

Zonguldak'Tan satıp İstanbul'dan Daire Almak

Soru

Tebernüş Bey merhabalar, öncelikle cevaplarınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Zonguldak'ta ikamet etmekteyim ve 4+1 180 metrekare lebiderya çok sevdiğim bir dairemiz var. Çocuğumun üniversitesi sebebiyle İstanbul'da yaşama düşüncemiz oluştu. Kendi dairemi 1.2 milyon gibi bir fiyata satabiliyorum. Bu fiyata Maltepe Üniversitesi'ne yakın Resim İstanbul Sitesi'nden 2+1 daire alabiliyorum. Sizce böyle bir değişim yapmam mantıklı mı? 5 yıl sonra Bodrum'a yerleşme düşüncem var. Gelecek 5 yılda hangi daire daha çok prim yapar?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Kasım 2021 | 14:15 Caner YILDIRIM 495 Kişi okudu