Arsa ve arazi yatırımcıları nereye gitti?

Tartışma

Ars ave arazi yatırımında umduğunu bulamayanlar yenş arsa ve arazi yatırımı yapmak yerine döviz, altın, kripto paralar ve borsaya yöneldi.Getiri sağlamayan, yatırımcısını mutlu etmeyen hiç bir enstrümana yeni yatırımcılar gelmez. Yanılıyor muyum?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
16 Ocak 2021 | 16:08 Tebernüş Kireçci 3991 Kişi okudu

Çatı piyes ve iskan sorunu

Soru

Merhaba tebernüş bey, yine rahatsız ediyorum sizi biz 2014 de dubleks bir daire almıştık buranın tapusunda çatı piyes yazmıyordu tabi o zaman bu işleri bu kadar bilmiyordum 24 yaşımdaydım ilk evimizdi Daireyi çok beğendik aldık ama şimdi belediye ile görüştüm nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrendim ama diğer kat malikleri yanaşmak istemiyor aslında çatı katları ruhsat ve projede var ama anlamıyor diğer daireler biz hukuki olarak hakkımızı kullanmaya karar verdik üstteki 4 dubleks daire olarak sizce akıllıca hareket etmiş olurmuyuz bu işler ne kadar sürer nasıl bu işlerden anlayan bir avukat bulabiliriz dairelerin çoğundan muvafakatname alınmış muvafakatname vermeyen dairelerden tekrar kat irtfaklarını kurmak İçin hukuki yola başvurmak mantıklıca olur mu başka çaremiz kalmadı 24 daire bina ve her kafadan ses çıkıyor mağdur olan biziZ ruhsatta projede olan çatı piyesi geçiyor biz bunun İçin müteahhite bile parasının çoğunu 2 sene sonra verdik müteahhitte başedemedi biz 4 daire bu işle uğraşmak istiyoruz çok uzattım hakkınızı helal edin iyi bir avukat bulmamız gerekiyor anladığım kadarıyla yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ocak 2021 | 21:58 Arif orhan 423 Kişi okudu

Sazlıdere Arnavutköy ne yapsam

Soru

Merhaba Sazlıdere Arnavutköy bir yerim var imardan 4+1 verildi ama ben yapamam mütahşt ne zaman gelir ? Fiyatlar 700 den yukarı çıkmadı çok bekledim artık sıkıldım , ne önerirsiniz teşekkür ederim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ocak 2021 | 13:04 Kudret Altun 688 Kişi okudu

2 tane 1+0 mı? 1 adet 3+1 mi? Yoksa beklemek mi?

Soru

Merhaba, öncelikle bu yardımınız için teşekkür ederim. Ağustos ayı gibi İstanbul'a taşınacağım, işimin lokasyonu ve çocuğumun okulu henüz belli değil. Elimde de daire almak için tuttuğum 400 bin liram var. Faizler düşmeden 300 bin kredi çekerek kira çarpanı mantıklı konut yatırımı yapmak istiyorum. Lokasyonum belli olmadığından şu anda oturmak için ev almak doğru gelmiyor ama beklemek de istemiyorum, arz eksiğinden dolayı belirli bölgelerde fiyatlar yukarı gidiyor. Sizce hangisi daha mantıklı? 1) 2 adet 1+0 alıp eşyalı kiraya vermek mi, oradan gelen para ile işime yakın biryerde kiraya çıkmak mı ? 2) fırsat gördüğüm bir yerden 3+1 alıp fiyatlar yazın yükselirse satmak mı? 3) Ağustos'a kadar mevduatta kalıp lokasyona göre alım mı yapmak? Çok teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
19 Ocak 2021 | 00:09 Ali Yucel 1975 Kişi okudu

Kamulastirma kanunu nasil isler

Soru

Bulundugum ildeki belediye kent meydanini genişletmek amaci ile belediye 5393 kanunun 73. Madddesini uygulayarak kentsel dönüşüm yapmak istiyor.. bu ay imar planı askıya çıktı..öncelikle askidaki karara itiraz edeceğiz.1.soru bu gibi durumlarda dava lar ne kadar sürer 2.sorum dükkanım kat mulkiyetli tapulu 10 sene önce 750bine aldim tapuda 300bin gösterdiler. Değerini elbet vermezler ama yok parasına alırlarmi? 3. Sorum ne yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim...4.ve son sorum bu islerden anlayan tecrübeli bir avukat onerebilirmisiniz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Ocak 2021 | 17:59 Hasan kurt 1342 Kişi okudu

Kocaeli Kartepe Villa Yatırımı

Soru

Merhabalar; İstanbul Maltepe'de 3+1 150 m2 evde oturmaktayız. Evin şu anki satış fiyatı 1.000.000 TL . Bankaya 2 yıllık kredi borcu mevcut . Yaklaşık 100.000 TL. Evi alırken 640.000 TL bedelle almıştık. Oturduğumuz ev yaklaşık 13 yıllık. Bu evi satıp Kocaeli Kartepe'den 700.000 TL'ye 200 m2 villa almak mantıklı mı ? Villa 15-20 yıllık. Çalıştığım iş yeri Gebze'de. Aradaki kalan rakam ile de araba almayı planlıyorum. Sizce bu yatırım mantıklı bir yatırım olur mu ?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Ocak 2021 | 14:34 Tolga AYTEKİN 1693 Kişi okudu

Hidrofor ve mekanik tesisat ses problemi

Soru

Ankara da Hit Yapı dan eşim ve benim tüm birikimimizi ve 10 senemizi ipotek ederek aldığımız, zemin kattaki evimizde bir takım problemler var; soğuk ve rüzgarlı havalarda pencerelerden gelen soğuk ve ıslık sesi, 2 dk da bir gelen hidrofor sesi, her sifona basıldığında üst kattan gelen su sesi. Ev aldığımıza alacağımıza pişman olduk. Bu problemlerin giderilebilmesi için ne yapmalıyız? Müteahhit daha önce başka bir müşterisinin açtığı davanın 3 yıl sürdüğünü ve bir sonuç alınmadığını söylüyerek göz dağı veriyor. Bize bir uzman olarak öneriniz nedir?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Ocak 2021 | 01:54 Ahmet Evci 683 Kişi okudu

Kristalşehir Hakkındaki Görüşünüz

Soru

Merhaba, beylikdüzü kristalşehirde 3+1 satılık daire bakıyorum. Malum sitedeki ilanların fiyatları m2 ve katına göre 550-650 bin arasında değişiyor. Hatta Mayıs ayı teslimler çok daha uygun. Henüz oturum tam başlamadığından kiralık fiyatları da çok değişken 2500-3200 TL. Bu bölge ve proje için düşünceniz ne olur? Sizce aile için uygun mu? Prim yapar mı? Çok teşekkürler. Bir miktar kredi çekip, faizler düşerse yapılandırmayı düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
18 Ocak 2021 | 00:33 Halil latifoglu 1218 Kişi okudu

Tarla satış sözleşmesinden çıkmak

Soru

Merhaba Tebernüş bey, Ben Almanya dan bir Emlakçıya, telfonla bir Tarla satışı için anlaştık. 3 gün öce satış için e-Mail üzeri gayrimenkul satış sözleşmesini yaptık. Ailemle konuştuktan sonra satıştan vaz geçme kararı aldık. Tapu için 4. Ayda Türkiye ye geldiğimde deviri yapma kararlaştırıldı. Sözleşme noterde yada tapuda yapılmadı Sözleşmede yazanlar kısaca şu sekilde; Emlakçının adı soyadı telefon numarası Sözleşme tarihi ve satılan tarlanın bedeli, adresler, ada ve parsel numarası Gayri menkul satış sözleşmesi tarafların ve imzası altında yapılmıştır. Alıcı almaktan vaz geçerse kaporayi geri olamayacaktır Satıcı satmak tan vaz geçerse kaporayi iki katı bedeli alıcıya ödeyecektirç Tarafların alıcı %3 satici%3 olan komisyon bedeli Pazarlık bitip kaporalastiktan sonra almaktan satmaktan vaz çayan taraf yazı haneye 5000tl vermeyi taahhüt eder Alıcının yanı benim adım soyadım adresim TC numara Satıcının. Adı soyadı adresi TC numarası Emlak komisyoncu su temsil eden kase ve imzası Alıcının ve satıcının imzaları falan. Artı alınan kapara emlakçıda, Emlakçı kaparayı benim hesaba geçirmek istemedi. Sizce 15 gülük anlaşmadan çıkma hakkım varmı? ne yapabilirim, bu parayı vermek zorunda miyim? İlgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim iyi günler dilerim... Muammer

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
17 Ocak 2021 | 20:44 Muammer Çorlu 567 Kişi okudu