Arsa payı yüksek daire almak

Soru

Merhaba site içi 1milyon 500 tl ye,arsa payı 132 m2 olan kat mülkiyetli 18 yaşında güney cephe ara kat bir daire aldım 10.500 tl kiracılı. Mantıklı bir yatırım olmuş mu beni cazip eden arsa payının 132 m2 ollması oldu.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2024 | 23:56 aytaç türkmen 383 Kişi okudu

Taşınmak mı kiraya vermek mi

Soru

Hocam merhaba, Şuanda kirada oturuyoruz Ümraniye?de. Kiramız 11 bin güncel zam ile. Geçen yaz arabamızı satıp ev faiz oranları çok yükselmeden bir daire almıştık. Kurtköyden. İçerisinde kiracı vardı bizde hemen geçmeyiz ufak ufak öderiz dedik tekrar araba alıncaya kadar mevcut konumumuzu değiştirmeyelim dedik. 9 ay geçti iyi kötü bir araç aldık. Şuanda kiracımız bu ay evden taşındı. Biz kararsız kaldık açıkçası. Evi güncel kiradan kiraya verirsek 28-30 bin gibi bir piyasası var. Buda bizim ev kredimizi Ödemiş olur. Ancak ileride oturduğumuz evin ev sahibi çıkın derse ve biz oradaki kiracıyı çıkaramazsak daha yüksek bir kiradan başka yere taşınmış olacağız. Bir diğer alternatifimiz ise kendimiz evimize geçmek. Bunun için de taşınma masrafımız vs olacak ve yeni araç aldığımız için bu süreçte biraz birikim yapmamız lazım taşınma masrafları badana eve birkaç tadilat için. Yani taşınma kararı alırsak 3-5 ayı bulabilir. Bu süre için o evin aidat ve ödemelerini ayrıca yapmamız gerekecek. Birde konumun uzak olması biraz düşündürdü. Fakat Evden çalıştığımız için idare ederiz diye düşündük. Şuan için kiraya vermek elimizi çok rahatlatır ve mevcut düzenimizi bozmamış oluruz ancak uzun vade düşünürsekte hazır boşalmışken kendimiz geçsek bir daha çıkarılma derdi olmaz ileride kiracılık çok zorlaşacak diyorsunuz. Böyle bir durumda sizce hangisini yapmak mantıklı olur. Fikirlere açığız. Çok teşekkürler şimdiden.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
13 Mayıs 2024 | 22:44 Ayşe selvi 413 Kişi okudu

Tek tapu olan tarlanın üzerine hisse konulabilir mi

Soru

Merhabalar..23 sene önce 5234m² uzerinde ahşap ev ve zeytinlik nitelikli bir tarla aldık eniştemle beraber...ancak ozaman tapuyu eniştemin üzerine çıkardık...simdi cocuklarim ilerde sorun yaşamasın diye bu tapuya %50 pay koymak istiyorum resmi olarak...parsellemek degil amacım hisse gibi düşünelim sadece bu tapuya yasa? olarak ortak olmak istiyorum bu mümkün müdür resmi olarak.teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
12 Mayıs 2024 | 07:34 Fatih ince 305 Kişi okudu

Hiç satmadan arkasında durmak

Soru

Merhaba Tebernüş Bey nasılsınız? Gerek sosyal medyada gerekse bu platformda sizleri senelerdir takip eden ve ön görülerinize önem veren biri olarak soru sormak istiyorum. Yaklaşık 2,5 yıldır bilinen temettü ve büyüme hisseleri biriktirmeye çalşıyorum. Gerek Gazzede gerekse ukraynadaki savaş durumun ilgili bölgelere daha çok büyüme ve abd nin seçim sonuçlarının dünya ekomomisi üzerindeki etkilerinden gelecek 5-10 yılda hisselerde vazgeceğiniz bir durum olur mu siz her durum ve şartta borsada sabırla beklemeyi mantıklı görüyor musunuz?

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Mayıs 2024 | 13:43 mustafa demir 579 Kişi okudu

Hocam bu İran'da olan kuyumculara ???

Soru

Hocam bu İran'da olan kuyumculara altın alım yapanların kimlik bilgilerini sisteme kaydetme zorunluluğu getirmenin amacı nedir? 1-Kontrol altına almak mı 2-kimde ne kadar olduğunu bilmek 3- türkiyedede altın la ilgili kenarda neden duruyor diye gündeme gelmesi bağlantısı varmı? Özonayın da kenarda durmaması gerektiği düşüncesinde olması sizinde önemsediğiniz kişiydi diye hatırlıyorum

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
11 Mayıs 2024 | 12:53 Ahmet Ünal 417 Kişi okudu

Dolarda devalüasyon olurmu??

Soru

Hocam iyi günler Trump eyalet lerdeki seçimleri kazanıyor bunun sonu dolarda devalüasyon yolunu seçermi seçerse dolarda ki devalüasyon etkileri neler olur altın borsa varlıklara etkileri yorumlaya bilirmisiniz? Şimdiden saygılarımla ????

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2024 | 18:04 Ahmet Ünal 757 Kişi okudu

Kat karşılığı arsa almak bu dönemde mantıklımı?

Soru

Merhaba Tebernüş bey bir sorum olacaktı size Ankara temelli tarafında Ballıkuyumcuda kat karşılığı olacak şekilde imarlı 180 m2 arsa tapusu satın almayı düşünüyorum. Fiyatı 1250000TL. Elimizde tapu belgesi olacak sadece. Firma daire tesliminin 3 sene bulacağını söylüyor. Etrafında hiç yapı bulunmuyor. Eskişehir yolunun hemen kenarında. Sizce bu mantıklı bir yatırımmı. Yoksa parayı mevduattamı değerlendirmeliyim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2024 | 10:06 Yusuf Akarsu 443 Kişi okudu

Mevcut projeden farklı proje

Soru

Merhaba yeşilköyde bulunan bahçe katı dairem var kentsel donuşume girecek mevcut otopark sağdayken şimdi soldan yapılmak isteniyor yapılınca benim bahçem gidiyor itiraz hakkım varmı acaba teşekkürler?.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
10 Mayıs 2024 | 07:47 Ahmet yıldız 493 Kişi okudu

Son durum hakkında bilginiz var mı

Soru

Merhaba bir yazınızı gördüm eski tarihli son haberler nedir proje iptal mi oldu ? https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/cop-sahasini-disneyland-e-donusturme-isi-mesa-nin-1344159

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
09 Mayıs 2024 | 12:07 AygüL Anar 361 Kişi okudu

KONUT VE OTOMOBİL SATİSİ FİNANSMANİ

Soru

Selam;Konut satin alirken guvenilir firma ve koop yontemiyle 50 Bin Veya 100 Bin TL İle baslanginc yapip 36 veya 48 ay ara odemeler ve senetle konut sahibi olabiliyoruz; halen de buna benzer satis yonetemleri mevcut ve konut almak bu secenek ile mumkun. Ama otomobil icin bunu gerceklestirememekteyiz;otomol satislari nakit veya %35-40 kredi ile satin alinmasi sart. Ev sahibi olmak kolay ama otomobil ise zor;bu secenekle konut alip daha sonra konutu satip otomobil alma konusunu size danismak istiyorum. Mevcutta oturdugum evim var ve de bos da duran bir konutta mevcut. Ucuncu evi koop veya senet yontemiyle alip luks otomobil sahibi olmak. Kolayliklar gelsin

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
08 Mayıs 2024 | 17:46 Aslı İLTER 519 Kişi okudu