Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  guvenlik

  Kat Mülkiyet,, Tapu Değeri ve Kredi

  Demet S. Erter | 01 Eylül 2014 | 10:58 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

  Tebernuş bey, merhaba. Öncelikle değerli bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkurler. İskan, kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapusu ile ilgili yorum ve cevaplarınızı detaylı okudum, bizim için açık olmayan birkaç nokta var. İstanbul'da orta olçekli 2-3 yıllık bir siteden ev almak uzere mal sahibi ile fiyat konusunda mutabık kalıp el sıkıştık. Dairenin iskanının olmadığını ve dolayısı ile kat mülkiyet tapusunun olmadığını anlaşmadan önce biliyor idik, kredi kullanmayacağımız için önemli bir eksik olarak değerlendirmedik. Ancak araştırdıkça ortaya çıkan ve netleştiremediğimiz birkaç sorum olacak? 1) iskanın neden alınmadığını, (projedeki problem veya mal sahiplerinin yapmak zorunda olduğu ödeme) projeye uygunluğunu en sağlıklı nereden öğrenebiliriz? Belediye doğru adres mi? 2) iskanın alınmaması pratikte elektrik ve su kullanımı ile ilgili bir dezavantaj yaratır mı?belediye hizmetinin tam olarak sağlanamadığı doğru mu?bu nasıl tespit edilebilir?3)evin tapu değeri ödeyeceğimiz rakamın yarısından düşük, kullanılmak istenirse bu değerin üzerinden 75% oranında kredi çıkıyor, yani yaklaşık değerinin 3te 1 oranında. Cevaplarınızda kredi çıkıyor ise kat irtifaklı tapu ile ev alınabilir derken bu durumu da dahil eder misiniz?bunun iskan alınmazsa ilerleyen yıllarda satış için ciddi bir zorluk olacağı konusunda hemfikir misiniz?bu konuda bir öneriniz var mı?4)son sorum alacağımız dairenin henüz konut kredisi tamamlanmamış,dikkat etmemiz gereken bir nokta var mı? Ev almak uzun ve zor bir karar, bu noktalarda bizi aydınlatmanız çok çok faydalı olacak. Teşekkürler

  Işıl Seren Keskin : Merhaba. Projenin iskan durumunu belediyeden sorgulayabilirsiniz. İskan alınmayan binalarda, elektrik ve su faturalar farklı tarifeden geliyor. Ev alma karar süreciniz hakkındaki diğer hususları Tebernüş Kireçci'ye tekrar danışabilirsiniz.

  14 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  sözleşmesiz konut satışında katolog delil midir.

  Hasan akar | 01 Eylül 2014 | 01:12 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

  Merhaba; 3 konut aldım arsamı sattığım mütahıtden.Güvendiğim için teknik sözleşme yapmadım.Şu an tapuları aldım.Bende sadece daire donanımını gösteren katolog var,mütahıtler parayı koparınca kalıteden vazgeçiyor. Anahtar teslimi alacağım dairelerden birin mutfağını yapmayacağim diyor.Elimde katolog harıcı hiçbir belge yok.3 akrabam ve bır yabancı anlaşmamıza şahıt. konutları teslim alınca ,eksik işler için hukuksal bir girişim yapsam bir hak alabılır mıyım.6 ay içinde teslim oalacak gibi. Burada sunu anladım ; Allah harıç kimle alavere yapacaksan sözleşme yapacaksin..Yazı en buyuk adalet temsilcısı.Tesekkurler

  Işıl Seren Keskin : Merhaba. Elinizdeki katalog, ispat açısından yetersiz kalabilir. Ancak, hak kaybı yaşamamanız adına bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

  152 Kişi Okudu | Cevabı Oku
  12 3 4 5 »