Tebernüş Kireçci | Resmi Web Sitesi
Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  guvenlik

  Bizimevler 6 Carsi Dukkanlar

  Mustafa Nehir | 29 Temmuz 2014 | 16:46 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Bizimevler 6 projesinin Bizim Carsi olarak isimlendirilen Dukkanlari degerlendirmekteyim. Takip ettigim kadariyla Ihlas bizimevler olarak her projede kazandiriyor. Yine bizimevlerden 2 sene once yapilan evler suan cok iyi prim yapmis durumda. Bizim evler4 dukkanlari 56m2 ilk fiyatlandirmalari 450 /500 bin den baslamisti ve suan 2katina cikmis durumda metre kare fiyati olarak 8/9bin olarak basladi. Suan ortalama kira getirisi 4500/5000 arasi. Fikrinize basvurmak istedigim konu ise suan satisa cikmis olan Bizimevler 6 dukkanlari, baslangic fiyatlari brut 176m2 zemin katli ,60m2 asma katli ve 79m2 bodrumlu , 22 metre derinlik ve 8 metre ana yola cephesi olan bu dukkana kdv ve tapu dahil 2.223.000 fiyat isteniyor yani m2 fiyati 12630 liraya geliyor.. Agustos ayinda zamlanacagida soyleniyor... 1/ Yatirim olarak dusunuldugunde bolgeyide goz onunde bulundurarak dukkan almayi nasil ongoruyorsunuz? 2/ Suan m2 fiyatlari artmis olmasina ragmen 5 senelik zamanda fiyatlari nerelerde gorebiliriz? 3/ Kiraya verilmesi durumunda Istanbul sartlarinda aylik kira getirisi ne kadar olursa mantikli bir yatirim olmus olur? 4/ Projeye cok yakin bir konuma Metro gelecegi soyleniyor ve brosurlerinde yeri belirtilmis buna ne kadar guvenmeliyiz? 5/ Yine bu bolgelerden Arsa olarak m2 fiyatlari ornegin samlar bolgesi veya ilerisi icin 500 TL fiyati uygunmudur? Bio istanbul vb gibi projelerle degerlenecegini dusunuyorum,tavsiye edeceginiz baska mevkiler varmidir? Simdiden degerli zamaninizi aldigim icin cok tesekur ediyorum.. Iyi calismalar

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Son yıllarda tekstil, deri, gıda, mobilya otomobil ve kuyumculuk başta olmak üzere kayıtdışı sektörlerdeki paralar dükkanlara yöneliyor. Matematiği zorlayan rakamlar ortaya çıkıyor. Her zaman işin matematiğine bakın. Dükkan fiyatları 2 kat arttı. Peki kiralar iki kat arttı mı? Arttıysa bile o yüksek kiraları verenler her yıl sözleşmeyi yeniliyor mu? Biraz gerçekçi olun. Alacağınız dükkanın cephesi dar. Bunu unutmayın. Ayrıca Ispartakule'de bol miktarda ticari ünite yani dükkan arzı olacak. Sadece bir tenasi Buraya tıklayınız adresinde. Parayı kayıt dışı kazanıyorsanız alınabilir. Ama vergilenmiş kazançlardan bu fiyatlar yüksek. Ayrıca cephesi dar. Dükkanda cephe önemlidir. Dükkanı teslim aldığınızda aylık 10 bin TL ve üzeri fiyattan kiraya verebilecek misiniz? Vereceğinize inanıyorsanız alınabilir. Arsa ve arazi yatırımı ise başka bir alan. Biraz zaman ayırın ve Buraya tıklayınız adresindeki yazıları okuyun. Aklınıza takılan bir nokta olursa buradayım.

  71 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  Arsa niteliği nedir? Masrafı ne kadar tutar?

  birol özdemir | 29 Temmuz 2014 | 11:13 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

  Tebernüş abi 560 m2 çanakkalede bir arsa var, arsanın niteliği arsa. %40 imarlı olduğu söyleniyor. Bu arsanın satışını ataşehir tapudan yapsak ne kadar bir masraf çıkar? Borcu var ise oradan görünür mü?

  Işıl Seren Keskin : Merhaba. Sorunuzun yanıtına Buraya tıklayınız ve Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

  70 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  Muğla Milas Örende Açılan Yat Limanına ve Denize Sıfır Arsaların Son Durumu

  Tezcan ÖZDEMİR | 29 Temmuz 2014 | 10:45 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Sevgili Tebernüş Bey Merhaba; Muğla Milas Örende Temmuz 2014 ayında 300 yat kapasiteli ''Ören Marina'' faaliyete geçmiştir. Bölgede 1/1000 ve 1/5000 lik imar planları da geçmiştir. Ancak bölgede denize sıfır arazisi olan birçok insan kıyı şeridi yasasından dolayı arsalarının ilk 50 metresine herhangi bir konut yapamamakta, ikinci 50 metresine ise günü birlik tesis alanı yapabilmektedirler.. Bodrum da Güllükte ise denizden ilk 27 metre yeşil alan ikinci 27 metre günü birlik tesis alanında kalmaktadır. Bu gibi bir durum Milas Ören içinde gerçekleştirilebilirliği varmıdır ? Muğla ilinin Büyükşehir olması ile bölgede yatırımların arttığı ortada, gizli bir cennet olan Ören için denize sıfır arazileri olanlara sizin öneriniz nedir ? Saygı ve selamlarımla, İyi bayramlar dilerim

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Yeter ki istensin yapılmayacak uygulama yoktur. Türkiye Mümkünlü'ye benzer:)) Tıpkı Mümkünlü gibi her şey mümkündür... "Tavsiye" ya da "öneri" değil de geçmiş tecrübelere dayanarak söylenecek söz şu: Sabırla bekleyin.

  69 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  Oyak üyelerine yönelik projelere dair genel görüşünüz?(İstanbul ankara izmir )

  Alper Özdişci | 29 Temmuz 2014 | 09:42 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Merhaba; oyak ın istanbulda üyelerine yönelik yaptığı konutlara bakarak genel değerlendirmeniz nasıldır.Bir kaç sene sonra istanbulda böyle bir yatırıma girmelimiyiz sonuçta istanbul? hemde oyak güvencesi? ama bir memur olarak en güzel yatırım arsa tarla gibi düşünüyorum.2-)Emlak yatırımında işi basitleyen marematiksel yaklaşımınıza birebir uyduğum sayın Serdar Dağıstan'a da görüş sorduğum izmir kemalpasa dan bir tarla yatırımım oldu. Yanlız kira çarpanı 190 - 200 olan kocaeli gölcükte 140 m2 ara kat güney cephe bir daire aldık.beklentilerimize fazlasıyla cevab veriyor.(2000 m2 arsa üzeri 2 blok toplam 16 daire artı 30 m2 spor odalı ) bu çevrede kira çarpanı 130 olan bizim ev metrekaresinde ama bina kalitesi oldukça kötü evlerde vardı oturma düşüncesinde olduğumuz için almadık.zamanla bu kira çarpanları arasındaki farkın bizim lehimize dönmesini bekliyorum sizce doğrumu düşünüyorum ? Tarlamı İzmir'deki çevrem sayesinde çok uygun fiyata almıştım ve çok keyifli bir durummuş gerçekten söylediğiniz gibi:) lakin İstanbul çevresinde ön bilgi silivri Çerkezköy Çorlu saray civarı düşünsemde yakınım tanıdığım yok bu durumda 4 seneye kadar bir çevre edinmeliyim Yada siz sitenize alım satım imkanıda tanımalısınız :) madem yönlendiriyorsunuz ve iyiki varsınız bu işede bi el atsanız :) belki zamanla oda olur sizin varacağınız noktayı merak ediyorum:) Ben sizi tanıdıktan sonra ticaret gibi riskli bir yola girmekten vazgeçtim tamamen emlağa odaklandım. Hem vakit almıyor hemde uzun dönemde çok iyi değerleniyor hepsini sizin siteden kaptım:) saygılarımla Alper Özdişci

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Yatırımlarınıza sizin adınıza sevindim. Umarım çok daha iyi yatırımlar yaparsınız. Oyak'ta projeyi ve fiyat listesini örmeden bir şey demek zor. Oyak projeleri bu zamana kadar iyi kazandırdı. Umarım bundan sonra da çok kazandırır. Doğrudan emlak ticareti yapmıyorum. Yaptığım iş emlak yayıncılığı. Yakın zamanda da düşünmüyorum. Bir insana hayatta bir iş yeter:)

  75 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  JET FADIL ve skandalları ilelebet devam eder mi ?

  İhsan söğüt | 29 Temmuz 2014 | 06:59 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Tebernüş Bey , Öncelikle iyi bayramlar. JET Fadıl gibi kötü niyetli girişimcileri engelleyecek ve saf ve masum insanların parasını ipek ipliğine bağlı hayallerden koruyacak bir hukuk uygulaması yok mudur acaba bizim ülkemizde ? Bu tarz kötü sabıkalı ve binlerce mağdur yaratmış girişimciler hala nasıl gazete ve bilboardlarda bangır bangır Maldivler devremülkü pazarlayabiliyor ve kimse bunu kontrol edip dur diyemiyor ? Sanırım Fi-yapı , Ukra inşaat ve Jetpa gibi kötü örnekler Harvard Business School'da ""worst case study "" yani kötü örnek olarak tez ve ders konusu olur. Bu tarz kötü örnekler ne yazık ki tüm sektöre olan güveni etkiliyor.

  Tebernüş Kireçci : Size iyi bayramlar. Jet Fadıl'ı siz "kötü" olarak tanımlıyorsunuz. Sonuçta Jet Fadıl'a inanan ve güvenen binlerce insan var. İnsanlar macera arıyorlar. Girişimciler de bu maceraya yardımcı oluyorlar. İnsanlar yüksek getirili yatırımlara bayılıyorlar. En azından -teorik düzeyde de olsa- yüksek getirili yatırım yaptıklarında mutlu oluyorlar. Jet Fadıl da bunlara yardımcı oluyor. Hangi yasal düzenleme yapılırsa yapılsın Türkiye'de faydası olmaz. Bu ülke insanı mutlaka onu delecek bir çözüm bulur. Fi-Yapı ve Ukra ise başka bir kategoride. Esenyurt'ta ucuz konut işi bitirilmek istendi. Esenyurt projeleri bu yolda kurban edildi. İBB yönetimi Armani Di Casa ya da Zorlu Center'a gösterdiği müsamahayı Esenyurt'a gösterseydi o projeler o halde kalmazdı. Bunu geçmişte defalarca ifade ettim.

  219 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  sozde emlak balonu sorulari...

  Erdal Karatas | 29 Temmuz 2014 | 03:05 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Merhaba Tebernus bey merak ediyorum israrla gelmeye devam eden emlak balonu sorularini nasil sabirla yanitlamaya devam ediyorsunuz ? Hic acaba gecmis sorulari okumazlar mi bu kisiler ? Istanbul gibi essiz guzellikte ve konumda bir sehir icin bu fiyatlar az bile herkesin bir gozu bu sehirde bunu anlayin artik diyorum soru sahiplerine. Ayrica dunyanin onemli sehirlerinin emlak fiyatlari ile de kiyaslama yapmalarini oneriyorum mutlaka hazirciligi degil. Iyi aksamlar

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. İyi akşamlar. Burada pek soru seçmiyorum. Soru seçmek doğru olmaz... Türkiye'de en büyük sorun okumamaktır. İkinci büyük sorun ise okuduğunu anlamamaktır. Maalesef bu sorun sadece bu platforma özgü değil... Buraya tıklayınız adresindeki haberlerden sonra emlak balonu konusunda söyleyecek hiçbir söz kalmıyor.

  158 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  Ceşme Alaçatida gayrimenkul yatirimi

  Ahmet Hak | 28 Temmuz 2014 | 22:42 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Iyi gunler Tebernüş bey.Bildigimiz uzere Izmir-Istanbul yolu yapiliyor ve yol suresi 9 saatten 3 saate dusucektir.Bu sene o yol bitmede bile Alacati cok populer bir mekan olmustur ve Istanbullu akinina ugramistir.Alacatidan 300.000 350.000 degerinde mustakil bir villa almak dogru bir hamle olur mu ve ne kadar karli bir yatirim olur ?Simdiden tesekkurler.

  Tebernüş Kireçci : İyi günler. Rica ederim. Her yıl yılda en az 1 haftayı Alaçatı'da geçiriyordum. Bu yıl gidemedim. Ama seneye kazasını fazlası ile yapacağım:)))) Bu yıl ki durumu bilmiyorum. İstanbul-İzmir otoyolunun yolculuk süresini 3 saate düşecek olması biraz fazla iyimser bir beklenti. İstanbul'dan çıkan birisi feribot kullanmadan 5 saatte Alaçatı'ya girebilirse bu yeter de artar da... Alaçatı'daki son durumu bilmiyorum. Geçen yıla kadar çok kötü bir belediyecilik anlayışı vardı. Kaldırımlar berbat... Yollar berbat... Sokaklar başıboş köpek ile dolu... Alaçatı'nın en büyük sorunu belediyecilik anlayışı. Alaçatı'nın daha da yukarılara gitmesi için belediyecilik anlayışının geliştirilmesi gerekiyor. Yazlıklar son bir kaç yılda yüksek prim yaptı. Sadece Alaçatı'ya özel bir durum değil. Özellikle beyaz yakalılar yazlık sahibi olmayı önemsiyor. Talep devam ederse Alaçatı ortalamanın üzerinde getiri sağlamaya devam eder. Tabi alırken kazanmak koşulu ile... Makul fiyattan alıyorsanız, fazla borç yüküne girmiyorsanız ve uzun vadeli düşünüyorsanız keyfini çıkartın.

  224 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  Fenerbahce de kentsel donusum

  Alper Etu | 28 Temmuz 2014 | 18:44 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Iyi gunler, Istanbul Fenerbahce ve cevre muhitlerde su an yeni dairelere istenen fiyatlarda bir sisme oldugunu dusunuyormusunuz? Diger bir goruste, artik buralarda pek eski apartman/arsa kalmadigi icin, istenen meblaglarin uygun oldugu...Yani sorum kisaca: sifir dairelerden istenen fiyatlar sizce cok mu yuksek. Tesekkur ederim

  Tebernüş Kireçci : İyi günler. Rica ederim. Genel olarak Bağdat Caddesi ve etrafında son bir kaç yıldır yükseli İstanbul ortalamasının üzerinde. Kira çarpanı açısından bakıldığında sadece matematiği değil geometri, fizik, kimya ve biyolojiyi zorlayan değerler var:)) Metrekare bazlı fiyat açısından ise bu yükseliş devam ederse Bağdat Caddesi Boğazîçi zorlayacak:)) Nurettin Mavuk'tan öğrendiğim "Cadde'de bir almayan pişman olur. Bir de satan" sözü aklıma geliyor. Bu fiyatlardan alınıp satıldığı sürece sorun yok. Ama sayılmaz olursa yani talep görmezse gerileme ve yatay trend kaçınılmaz olur.

  173 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  lokasyona göre gayrimenkul mukayesesi

  çağdaş uygun | 28 Temmuz 2014 | 15:45 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

  Tebernüş Bey Merhaba; Güngörende site içerisinde (osmanbeyevleri)bir dairede oturuyorum.Sur içerisinde yedikule konaklarında bir daireyle de ilgileniyorum ancak, sorum şu ki yedikule konaklarında ki dairelerin metrekaresi şu an için 6000 - 7000 tl civarında.Sizce bu fiyat makul fiyatmıdır?Daha doğrusu mevcut dairemi satıp yedikule kanaklarından ev almakla iyi bir yatırım yapmış olur muyum yoksa zara mı ederim.Çok soru gibi oldu özür diliyorum ancak cevaplayabilirseniz memnun olurum.Tesekkürler.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Yedikule Evleri'nde alacağınız evin toplam fiyatı ne? Kiraya verecek olursanız aylık kirası ne olur? İşin matematiğine bakmak gerekir.

  143 Kişi Okudu | Cevabı Oku

  Site sınırlarında bulunan bir blok siteden ayrılarak bagımsız apt olur mu?

  Sevinc Gulay Bakici | 28 Temmuz 2014 | 12:36 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

  6 bloklu bir siteyiz yonetim olarak siteden ayri blok yonetimine gecis yapilmis fakat binamizi siteden bagimsiz olarak etrafini duvarla cevirip apt olarak tek blok olmak istiyoruz bunun icin yapmamiz ve izlememiz gereken yol nedir? Sitedeki ortak kullanim alanini tapuya basvurarak siteden ayirabilirmiyiz?

  Işıl Seren Keskin : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Sitede bahçeye duvar çevirme konusunda belediyeye müracaat edebilirsiniz.

  118 Kişi Okudu | Cevabı Oku
  12 3 4 5 »