Özgür Demirtaş'a cevabımdır

Tartışma

1) Özgür Demirtaş binlerce tweetim, yazım ve yorumum arasında cımbızla 2 tanesini çekmiş. Çektiği bu iki tweet üzerinden bana sallamış. Akademik ünvanı "profesör" olan bir kişiye yakıştıramadım. 2) Özgür Demirtaş ve benzeri isimlerin hepsine aynı şeyi söylüyorum: Dolar bir yatırım enstrümanı değildir. Altın kadim yani deneyimlenmiş bir yatırım enstrümanıdır. Dolar alacağınıza altın alın. Dolar yükselirse altın zaten yükselir. Bunun neresi yanlış hoca? 3) Doların yükselmesinin en büyük nedeni sosyal medya ve basın üzerinden ekonomistlerin, ekonomi profesörlerinin yatırımcıları yanlış yönlendirmesidir. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde "Yerel parayı satın. Döviz alın" tavsiyesinde bulunulmasına izin verilmez. Bunu yapanları vatan hainliği ile yargılarlar. 4) Dolar 10 TL oldu da ne oldu? "Özgür Hoca dolar alın" dediğinde dolar alanlar ne kazandı? Altın alanlar ne kazandı? Konut alanlar ne kazandı? Bedelsiz potansiyeli yüksek ve temettü veren hisseleri alanlar ne kazandı? Hoca bunu açıklasın. 5) Doların 10 TL'yi görmesi bozuk saatin günde 2 kez doğru vakti göndermesi gibi bir şeydir. Türkiye gibi dış ticaret açığı veren bir ülkede dolar yükseliş eğilimindedir. Bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok:) 6) Önemli olan dolar 10 TL'yi gördüğünde varlık fiyatlarının ne olacağını bilebilmektir. Bu da deneyimle olur. 2018 yılı Kasım ayında yazdığım yazı aşağıda. ../doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/doviz-mi-faiz-mi-borsa-mi-altin-mi-gayrimenkul-mu-99697.html 2020 yılı Haziran ayında yazdığım bir başka yazı. ../dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html https://www.tebernuskirecci.com.tr/dolar10tlolsadaalimierteleyenlerzararinite-99796.html 7) Tebernüş Kireçci kimdir? Tebernüş Kireçci bu ülkeye emlak haberciliğini öğreten kişidir. Gayrimenkul yatırımının mantığını öğreten kişidir. Bugüne kadar internet üzerinden 100 binin üzerinden soru yanıtlamış kişidir. Bu konuda guinness rekorlar kitabına girecek kişidir. 8) Ekonomi yorumu yapmak ekonomi profesörlerinin tekeledindeyse onu bilelim. Onu sorgulayalım. Ama Türkiye'nin tek emlak uzmanı olarak şunu söyleyebilirim: Dolar yükselebilir. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin konut fiyatları çok daha fazla yükselecek. 9) Doların yükselmesi hayat pahalılığı olarak hayatımıza daha fazla yansıyacak. Ülkede ekonomiyi yönetenler ihracatta Türkiye rekabetçi olsun diye 2020 Haziran ayından itibaren doların yükselmesine yol verdiler. Ama bunun hayat pahalılığı olarak hayata yansıdığını hesap edemiyorlar. 10) Turpun büyüğü heybede. Geçmişte ve bugün yatırım için dolar alan kitleler gelecekte dolarlarını bozdurmaya başladığında varlık fiyatları çok daha fazla yükselecek. Buna da hazır olun. Dolar bir yatırım enstrümanı değildir! Söylediklerimde yanlış bir şey var mı?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
13 Kasım 2021 | 04:52 Tebernüş Kireçci 829 Kişi okudu

Kiracısız evlerin daha değerli olacağı hakkında

Soru

Merhaba. 2022'de kiracısız evlerin daha değerli olacağını söylemişsiniz. Bunun sebebi nedir? Bu soruyu soruş amacım şu. Sabiha Gökçen havalimanına yakın bir lokasyonda yakın bir zamanda bir daire aldım. 100 bin peşin ödedim (evin fiyatı + diğer giderler dahil), kalan 340 bini için 10 senelik kredi kullandım. Şu an yaklaşık 2600 TLye kiraya vermeyi umuyorum. 2022'de daireyi satmayı düşünmüyorum (en azından şimdiki düşüncem bu). Eğer kıracısız evlerin sadece satış değerinin yüksek olması bekleniyorsa bu beni çok ilgilendirmez. Fakat kastedilen kiraların ileride daha da artacağı ve evleri 2022'de kiraya vermenin daha karlı olacağı mı acaba? Buna göre evi şimdi kiraya vermeyip bir süre beklemek daha mantıklı olabilir mi? Bildiğiniz gibi son zamanlarda resmi kira artış oranlarıyla hissedilen enflasyon arasında uçurum var. İyi günler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Kasım 2021 | 13:01 Selim Öztürk 268 Kişi okudu

İstanbul Arnavutköy köyde daire alımı

Soru

Merhaba inşallah iyisinizdir günlük yanıtladığıniz soruları okuyorum.toplwm 270000 tlparam var Arnavutköyde sağlam birisisi var akrabamdir 20 dairelik bı inşaatta ara katta 2+1 daire 480000 TL diyor gerikalan 210000 tlyide tapunu alınca verirsin diyor.peki sizce hiç daire almassam 270000 tlmi altına yatırıp 2023 te bozdursam daha karlı cikmazmiyim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Kasım 2021 | 12:59 Sebahattin çiftçi 132 Kişi okudu

Boş arsa (tarla) konya Ereğli çakıllar köyü

Soru

Slm Sizden ricam köyümüzde arsamız var bazen ekin ekiyoruz bunun üzerinden kradi çekme şansımız olabiliyormu(arsa imarlı değil)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
27 Kasım 2021 | 12:42 Kemal gören 42 Kişi okudu

Gaziosmanpaşa yeni yapılan siteler

Soru

Merhaba Tebernüş Bey, öncelikle teşekkür ederim sorduğumuz sorulara cevap verip bizi bilgilendirdiğiniz için. Gaziosmanpaşa sarıgöl civarında yeni yapılan toki evlerinden yatırımlık ev almak istiyoruz ancak anlaşma aşamasına geldiğimizde ev sahipleri satıştan vazgeçiyor, fiyatları artırıp yeniden ilana koyuyorlar. Oldukça can sıkıcı bir hal almaya başladı. Acaba bu siteler için ne düşünürsünüz, kovalamaya devam mı edelim yoksa daha az kredi çekerek mahalle arasında bir yerden mi ev almalıyız mesela Rami gibi. Malum uzunca bir süredir orası için de kuru gıda haliyle ilgili bir mevzu var.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Kasım 2021 | 18:37 Alis Cadık 324 Kişi okudu

Ne yapmalı ya da yapmamalı ?

Soru

Merhaba, sizi uzun zamandır takip ediyorum ama 2015den sonra ülkemizin geleceği ile ilgili kaygılarım olduğundan cesaret edipde bir emlak yatırımı yapamadım. Yurtdısını tırmaladım ancak gunbegun artan doviz fiyatları ile onuda beceremedim. Sizi dinlemeyip 2 yıl once emlak almadıgıma tabiiki pişmanım:)Peki simdi ne yapmalı ? Artış sürecek diyorsunuz, belli sürecek ama borca girmek dogrumu? Kendi evim var.1 dükkanım var, kira gelirim var. Birikmiş belli bir paramda var ancak son 6 aydır zamlardan kenara para koyamıyorum. Kendi oturmak isteyeegim evler icin yuksek kredi cekmem gerek. Yazılarınızda su an bunu önermediginizi anlıyorum dogrumu? Peki birikmişin bir kısmı ile 1+1 vs yatırımlık düşük kredili önerir misinz hala? Önerirseniz , yabancı agırlıklı yerler bana kira toplayabilme acısından daha mantıklı geliyor, ne dersiniz? Ya da zaten kacırmıssın fırsatı, bekle gönlünden gecen evi, buunca kredi vs bakmadan giriş artık mı dersiniz:)

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Kasım 2021 | 11:40 NİHAN CAGLAR 527 Kişi okudu

Arsamı Satayım mı Yoksa Bekleteyim mi?

Soru

Merhaba nasılsınız umarım iyisinizdir. Çatalcada 3 sene önce toplamda 8 dönümlük yerden 550 metrekare hisseli yeri 250bine aldım. Şimdi 440bine alıcısı çıktı ve tamam dersem anında kaporasını gönderecek. Eğer satarsam elimdeki parayla yeniden bu sefer müstakil yer almayı düşünüyorum. Sizce satmalımıyım yoksa 1-2 sene daha bekleteyimmi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
26 Kasım 2021 | 09:25 Engin Öztürk 826 Kişi okudu

Merhaba tebernus bey hizmetiniz icin tesekkur edeeim

Soru

Size sorum kanal istanbul gizergahinda 400 m2 hisseli arsamiz var ve suan parselasyon a hirdi 1/ 1000 lik ama malasef 1000000 m2 arsanin yarisi kanal suyunun altinda. Yarisi koruma bandinda kaliyor sizce devlet para mi verir yoksa arsa verirmi baska yerden kanal da prosedur nedir rayic bedeli cok dusuk belediye de komik para mi verirler 180000 bin tl emlakcilar veriyor sizce ne yapmaliyiz

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Kasım 2021 | 23:40 Emre altintas 341 Kişi okudu

Insaat firmasi finansal durum

Soru

Merhabalar üstadım inşaat firmasinin finansal durumunu guncel olarak nerden ögrenebilirim

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Kasım 2021 | 17:56 Mehmet Yetis 273 Kişi okudu

Eski binayı Aparta çevirmek

Soru

Tebernüş abi merhaba, Isparta'da üniversite civarlarında katta tek daire olmak üzere bitişik nizam 4 katlı bina bulduk.bina 26 yaşında daireler 3+1 145 Mt2. Biz bu binaya farklı mahallelerde 3 yaşında Asansörlü 2+1 net 90 Mt2 olan 3 adet daire verip diğer daireyi de nakit almayı düşünüyoruz. Aldığımız binayı belediyeden tadilat ruhsatı alıp bir daire parası da yenilemeye ve böldürmeye gider diye düşünüyoruz.Sizce yeni daire verip yaşlı daire alıp apart yapmak mantıklı olur mu ve bitişik nizam olduğu için 15-20 yıl sonra bu bina tamamen yaşlandığında kentsel dönüşümde müteahhite vermek zararımıza olacak kendimiz binayı tekrar baştan yıkıp yapma butcemizde olmayacak yani uzun vadede zarar mı ederiz bunun yerine daha az sayıda hazır farklı yerlerde apart daire almak daha mı mantıklı olur kentsel dönüşüm için ? Yaşım 25 henüz bir işe giremedim babam emekli böyle bir iş düşünüyoruz beraber sizce doğru yolda mıyız teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Kasım 2021 | 16:47 Murat çökmez 165 Kişi okudu

3194 sayılı İmar Kanununun 18. maddesine istinaden parselasyona itiraz

Soru

Kütahya Merkezde 989 metrekare arsama imar (Ticari) uygulamasına tabii tutuldu. Bu arsa üzerinde 60 metrekare yapı kayıt ruhsatlı ev ve meyve ağaçları bulunmaktadır. Parselisasyonda bunlar dikkate alınmadan, tarla gibi düşünülerek (yapı ve meyve ağaçları göz önünde bulunmadan) %45 istimlak edildi. İtiraz için nasıl dilekçe yazmalıyım. Saygılarımla.

Tebernüş Kireçci tarafından yanıtlandı.
25 Kasım 2021 | 12:07 Mustafa GÜLEŞEN 174 Kişi okudu